ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1942 OPGEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT de rijksgedachte de havenstad temrjoek in den kaukasus bezet veldtocht in kaukasus nadert zijn beslissing hulp van de schooljeugd bij den oogst nederland's toekomst ABONNBMBNT t Prijs: ln Zierikzee [ƒ1.60, elder» [ƒ1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. jZierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithaven B 94, Telef. 32, öiro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - HooidredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 999TB JAAR0AHQ Ho. 15021 ADVBRTBNTIBS Advwrt«ntï?n 10 cent per millimeter; ln gezonden metleueelingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 oent. Bi) contract belangrijke korting. 2620 is een verwezenlijking van een zedelijke idee Den laatsten tijd is veel gediscussieerd over het woord „rijk", betoogde Haupt- dlenstleiter Schmidt in zijn in het Con certgebouw te Amsterdam gehouden rede Niet over het DuïtstJhe rijk of het groot-Duitsche rijk, maar over een rijk, waarvan ook Nederland deel uitmaakt. Dat een dergelijke discussie ontstaat, hangt samen met den loop der huidige gebeurtenissen. Europa, dat in het Oos ten tegen het bolsjewisme strijdt en in Westen tegen de democratieën, zoekt naar nieuwe vormen. Deze moeten dan ook de door alle Europeanen erkende lotsgemeenschap voor de toekomst ef fectief maken. Deze strijd, die met al zijn geestelijke uitwerking gevoerd wordt op den grondslag van volk en bloed, bepaalt, dat degenen die zich elkander nader voelen door de banden des bloeds, ook dichter bij elkaar komen en in de toekomst bijeen willen blijven. Het mag niet weer voorkomen, dat Duitsche en Nederlandsehe soldaten tegenover elkaar komei. te staan met de wapens in de hand. Het is derhalve ook nuttig der gelijke kwesties te behandelen, althans evenwel op de voorwaarde, dat zij niet afleiden van de eischen van den dag en derhalve niet wegglijden in de po litiek van den dag. Beschouwt men deze noodzakelijkhe den, dan is het nuttig zich inzicht te verschaffen, wat dan wel de Reichs- idéé is, welke taak zij heeft en op welke wijze de afzonderlijke volken en volksstammen in deze combinatie hun ontwikkelingsmogelijkheid kunnen hebben en hun bijdrage kunnen en moeten le veren. Wij zullen slechts twee dingen vast stellen: ten eerste moet men het Reich en de Reichsidée gescheiden houden van de staatsidee, d.w.z. van de zuiver or ganisatorische groepeering van een volk. Het Reich is geen nationale staat en een nationale staat kan qua aantal niet worden opgevoerd tot een rijk. Het rijk is vooral de verwezenlijking van een zedelijke orde in het gebied, waarbij deze zedelijke orde naar onze opvatting door het bloed wordt bepaald. Degenen, in wie dit bloed stroomt, zijn voor dit rijk aansprakelijk en dientengevolge moe ten zij de zedelijke grondbeginselen van het rijk in het geheele gebied toepassen voor het heil van alle deelnemers. liet rijk is derhalve de- verwezenlijking van een zedelijke i déé, gedragen door een feitelijke macht. Het komende rijk wordt geen enkel volk in den schoot geworpen, doch moet door ieder door arbeid en strijd ver kregen worden. In dezen zin moet ook de jongste rede van den leider der Nationaal-So- cialistisehe Beweging, MusseTt, worden begrepen. Deze toont heel duidelijk aan, dat de grenzen van het nieuwe rijk niet aan Maas en IJssel liggen, en verde digd moeten worden, doch dat daar voor Nederlandsehe soldaten met Duit- schers tezamen aan de Wolga en in het Oosten de grenzen van de Germaan- sche levensruimte moeten verdedigen. In dien kort geleden een of andere schrij ver uit dé uiteenzettingen van Mussert de gevolgtrekking meende te kunnen maken, dat in den Germaanschen sta tenbond Oostelijke volksgemeenschappen opgenomen zouden kunnen worden, dan kan men zooveel politieke onwetendheid slechts betreuren. Het is 'derhalve tijd zich deze kwestie nog eens af te vragen Het is ook onverstandig en het ge tuigt van een politiek analfabetisme, wan neer thans hier en daar nog steeds de meening opduikt, dat men de Neder landers in liet Duitsche rijk zou kun nen opnemen. Om deze reden bestaat ook de politieke groep, die zich ten doel gesteld had, niet meer en behoort tot het verleden. Gij zijt Nederlanders», wij zijn Dutischers, verbonden door het gemeenschappelijke bloed en de gemeen schappelijke nationaal-soeialistische idée. Op deze bases zal eenmaal het nieuwe rijk gesticht worden en onze trouwe kameraadschap* en dapperheid dragen mede tot het ontstaan van het Gerinaan- sche rijk hij. Wanneer wij beloven, deze wetten steeds in acht te nemen en daar naar te handelen, dan behoeven wij ons geen zorgen te maken om het bestaan van dit Germaansche rijk. Op den Elbrees waait de Duitsche oorbgivlag Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde ESnsdag mede: Aan het front van de Kuban namen Rumeensehe formaties na hevige straat gevechten de havenstad T emrjoek. Ten Zuiden van de benedenloop van He Koeban werden verscheidene vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen en de bolsje wisten verder in het gebergte terugge worpen. Duitsche bergjagers hebben ver scheidene passen in het West-Kaukasi- sche gebergte onder controle gekregen, deels in. aanvallen genomen. Op 24 Aug. om 11 uur des ochtends heeft een af- deeling voor het hooggebergte op den Elbroes (5620 M.) de hoogste top van het Kaukasusgebergte de rijksoorlogs- vlag geheschen. Ten Noordwesten en teil Zuiden van Stalingrad won de aanval in weer wil van het wanhopige bolsjewistische verzet verder aan terrein. 52 bolsjewis tische pantserwagens werden vernietigd. Aan het front van den Don sloegen Italiaansche troepen verscheidene aan vallen van den vijand deels in gevechten van man tegen man af. Hevige aan vallen van de luchtmacht overdag zoo wel als des nachts op het achterwaart- sche gebied van den vijand, vooral bij Stalingrad, veroorzaakten in de bewa- peningsbedrijven en militaire installaties Zware branden en groote verwoestingen. Op de Wolga werden twee transport schepen tot zinken gebracht. Ten Zuid- Westen van Kaluga en ten Noordwesten van Medyn mislukten sterke vijandelijke ln het Concertgebouw te Amsterdam, vond Zaterdag een groote politieke bffeen- komst plaats van de N S D.A.P. en de N.S B. Een overzicht van de zaal tijdens de rede van Hauptdienstleiter Schmidt. (Arbeittber. N.S.D.A.P.-Stapf Pax Holland m) aanvallen. Bij Rzjef zijn de Duitsche troe pen in een wisselvalügen bitteren strijd gewikkeld met sterke vijandelijke infan terie en pantserstrijdkrachten; 63 bosje- wistische tanks werden vernietigd, waar van 40 alleen in den sector van e«ni infanteriedivisie. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Lening *ud wordt slechts plaatselijke gevechtsactiviteit ge- jjield. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen gisteren de belangrijke sovjet-Russische haven aan de Witte Zee Archangel aan. Bij het vertrek werden zware bran den waargenomen. In Noord-Afrika bestookten lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen in de beide af- geloopen nachten een BritsCh vliegveld ten Noordwesten van Kaïro. Installaties en op den grond staande vliegtuigen werden beschadigd. Bij vluchten overdag boven de bezette gebieden in het Wes ten werden twee Britsehe vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Formaties van de Britsehe luchtmacht vielen in den afgeloopen nacht het Rijn-Main gebied met brisant- en brandbommen aan. De burgerbevolking leed verliezen. In ver scheidene plaatsen, vooral in woonwij ken van de steden Frankfurt am Main en Mainz ontstond materieel© schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillierie scho ten 16 der aanvallende bommenwerpers neer. De luchtmacht bombardeerde over dag voor den oorlog belangrijke instal laties in Zuid-Engeland. Op 24 Augustus vielen Duitsche mijnenvegers numeriek sterkere Britsehe motortoerpedobooten in het Kanaal aan. Vanaf zeer kortèn af stand werden een motortorpedoboot en een vrij groot vaartuig, waarvan het type niet kon worden vastgesteld, tot zinken gebracht; een andere motortor pedoboot bleef brandend liggen. Onze strijdkrachten keerden zonder beschadi ging op hun steunpunten terug. In den nacht van 24 op 25 Augustus werden bovendien door Duitsche patrouillevaar tuigen in den Noordelijken uitgang van het Kanaal twee Britsehe motortorpedo- booten tot zinken gebracht. Men krijgt te Berlijn den indruk, dat »de gevechten in den Kauikasus en bij Stalingrad, ondanks het feit, dat de weermachtsberichten van de laatste week slechts algemeen© aanduidingen ge ven, im een stadium zijn gekomen, waar in kan worden gesproken van dc nade ring va nde hoofdbeslissing van dezen veldtocht. Dat ook de Sow jets dit be grijpen, blijkt uit de vertwijfelde po gingen, die zij ondernemen om dien op- marsch der Duitsche troepen, die thans een levensgevaailijken omvang voor de Sowjet begint aan te nemen, tijdelijk tot stilstand te brengen. In dit verband wijst de „Völkischer Beobachter" er in haar militair commentaar op, dat ook de frontberichten van den tegenstander geen gegevens volgens plannen verioo- penide terugtochten bevatten. In het ge bied van den benedenloop van ide Koe- ban in het Noord-Westelijk ideel van den Kaukasus trachten de Sowjets den Duit- schers den toegang naar de Zwarte Zee havens te versperren. In den „flesschenhals" tusschen Don en Wolga en ten Zuiden en ten Westen van' de stad Stalingrad wordt op een uitgebreid slagveld hardnekkig gestre den. Nochtans gaat de Duitsche opmarsch gestadig verder en wordt de positie der Sowjets met den dag moeilijker. Itallaansch weermachtsberlcht Artillerie-actie in Egypte Normale bedrijvigheid van de artillerie aan het geheele Egyptische front, waar I afweerbatterijen vier toestellen hebben 1 vernietigd, die trachtten aanvallen te doen op het gebied achter ons front. Op de Middellahdsche Zee is een aanval van talrijke vijandelijke vliegtuigen op een konvooi mislukt. De escortevaar.tui- gen schoten twee aanvallende toestellen neer. Duitsche jagers deden een derde I toestel hetzelfde lot ondergaan. Een En- j gelsch schip is getroffen en tot zinken i gebracht door Duitsche bommenwerpers, j Aanvallen der vijandelijke 'luchtmacht op j plaatsjes in Griekenland en onze bezit tingen in de Aegeïsche Zee, veroorzaak- J ten beperkte schade; geen enkel verlies wordt gemeld. Negen manschappen, on- der Wie 5 officiepen, b©hoorende tot de j bemanning van Britsehe vliegtuigen die neergeschoten werden gedurende de laat- ste dagen tijdens luchtgevechten, zijn gered en gevangen genomen. VrijwilligeSaanmeldirg Het voornaamste voedsel voor den aan staanden winter is ongetwijfeld de aard appel, Zooals reeds is bekend gemaakt, is de uitpoot van aardappelen dit jaar zoo hoog mogelijk opgevoerd en wijl de gewassen er thans gunstig voorstaan!, be looft de oogst aanzienlijk te zuiden zijn. Door onvoorziene tegenslagen b.v. bijzonder ongunstige, weersomstandighe den is het echter mogelijk, »dat alle genomen voorzorgsmaatregelen niet vol doende blijken om tijdig alle aardappelen en suikerbieten uit den grond te krijgen. In dat geval zal alleen als de met de voedselvoorziening belaste autoritei ten geen anderen uitweg zien, het niet mogelijk blijkt op een andere wijze aan de behoefte aan werkkrachten te vol doen op de medewerking van de schooljeugd bij het rooien van aard appelen een J»eroep worden gedaan. Het ligt in de bedoeling, dat deze oogst- hulp van de schooljeugd zooveel moge lijk in klasseverband geschiedt met een onderwijzer of leeraar aan het hoofd, die toezicht kan uitoefenen. Jongens van de zesde en hoogere klassen der lagere school en jongens van de u.l.o.-, middel bare- en dagnijverheids- en kweekscho len, komen voor deze oogstwerkzaam- heden in aanmerking en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwillig opgeven bij het hoofd hunner school of bij een door dezen aangewezen docent. De to tale opgaven der scholen worden ver volgens opgezonden naar het door den secretaris-generaal van het departement van1 opvoeding, wetenschap en kuituur- bescherming, prof. J. van Dam, ten de- partemente ingestelde bureau Oogsthulp 1942. De oproep tot deelneming aan den oogst indien deze althans door de met de voedselvoorziening belaste instan ties noodzakelijk wordt geacht zal in dat geval aan de verschillende scholen uitgaan van dit bureau, dat met het de partement van landbouw en visscherij en met de scholen voortdurend contact on derhoudt. Wanneer verduisteren 7 Heden (Woensdag)zon onder 20 43. Morgen (Donderdag) zo op 6.41. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 6.47op 20.58. Volle maan 5.46 Laatste kwartier Woensdag 2 September. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept. Voor de door de scholen te maken onkosten, b.v. voor de reis met de klas sen naar de oogstvelden e,d., zal een regeling worden getroffen, waardoor deze worden vergoed. Tevens zal ge tracht worden klompen beschikbaar te stellen, wijl de schoenen, die de meeste jongens thans bezitten, zich niet leenen voor het werk op den akker. Nadere bijzonderheden dienaangaande zullen nog worden bekendgemaakt. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat zoowel de jeugd als leerkrachten en puders zullen beseffen dat, mocht een oproep om medewerking der jon gens van overheidswege afkomen, dit de voedselvoorziening van ons volk in den aanstaanden winter betreft en dat het de plicht van allen is met alle kracht daaraan mede te werken. De tijden zijn hard en ernstig, ook voor Nederland, dat zoolang buiten de bran ding bleef, doch er thans midden in staat. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 25 Aug. t 5000: 16208. f 1500: 1234. f 1000: 3764 11995 19487. f 400 21910. f 200: 3789 15515 17518 19647. f100: 6025 9116 9867 10154 10652 19509 19640. Politieke en staatkundige leiding deer nat.-secialisten Na 'een kort overzicht te hebben gege ven over groei en verleden, wierp Haup t- dienstleiter Schmidt, bij zijn rede in het Concertgebouw te Amsterdam een blik in de toekomst. Ook hier in Nederland moet eenmaal een nationaal-soeialistische leiding de staatkundige verantwoordelijkheid over nemen. De Jijd ,^al jtomen, dat deze strijders naast hun politieke leiding ook op verantwoordelijke wijze de staatkun dige functies moeten leiden. Meent nu niet, Nederlandsehe nation aal -socialisten dat dit een verlichting van uw arbeid zal vormen, of dat daardoor uw politieke strijd ook maar onbelangrijk zou wor den. Integendeel! Wat thans geschied, gebeurt voor re kening van de bezettende overheid. Dan zal het tijdstip komen, waarop gij voor alles volkomen verantwoordelijk zult zijn. Wij zijn hier als nationaal-socialisten ge plaatst om met u tezamen dezen weg in het belang van uw volk, doch ook in het belang van het Duitsche volk, af te leggen. Niemand zal ons lmunen verwijten, dat wij hebben stilgezeten. In deze twee ja ren der bezetting hebben de verant woordelijke piannen hun beste kunnen gegeven en steeds in den zin van toe nadering gestreden. Het zich alleen uit spreken met den mond heeft voor ons, nationaal-socialisten, geen waarde, en dat heeft bij ons geen weerklank gevonden Slechts zij, die bereid zijn met ons te allen tijde schouder aan schouder te staan, zullen onze kameraadschap genie ten. Gij hebt uw Nederlandsehe volk bo ven alles lief, ook wij hebben het in dezen tijd leeren waardeereft. donderden van deze jonge idealisten dekt thanis reeds de bruine aarde van het Oosten. Meer dan 10.000 doen hun plicht. Hon derdduizend ingeschreven Nederlandsehe nationaal-socialisten ijveren en werken voor de vernieuwing van hun volk en de nog grootere Germaansche gemeenschap. Wanneer ik hier als vertegenwoordiger der Duitsche nationaal-socialisten de Ne- iderlandsche kameraden dank zeg voor hun opofferenden arbgid, dan zult gij begrijpen, dat ik daarbij in het bijzonder mijn nationaal-soeialistische Duitsche ka meraden herdenk en hun voor hun op- 1 offerenden arbeid van ganseher harte dank. Zoo is onze nationaal-soeialistische ka meraadschap gebleken en zij zal dag voor dag steeds weer opnieuw blijken. Eens zullen alle redelijke menschen wak- ker werden geschud, i De driehonderdduizend Nederlandsehe arbeiders, die thans ireeds in Duitsch- I land werken en daar hun plicht doen, hebben eveneens deze hun nog onbekende j roepstem gevolgd. Vele jonge Nederlan ders zijn bereid den oorlogstijd voor hun I eigen ontwikkeling te gebruiken om bin nenkort eveneens naar Duitschland te gaan. De Duitschers zijn geen onmenschen want zij verheugen zich over iederen ar beider, die tot hun Germaansche ras be hoort. Echter verlangen zij de hoogste kame raadschap en plichtsvervulling zooals zij het van den Führer hebben geleerd. Zij die op het ©ogenblik in Duitschland hun blik vergrooten en him kunnen vermeer deren, zullen eens dankbaar zijn voor dezen tijd, dien zij in Duitschland moch ten doorbrengen. Schudden wij derhalve als nationaal-socialisten de jonge revoluti- onnairen wakker, opdat zij zich het groote gebeuren waardig toonen. De Nederlandsehe Arbeidsdienst neemt de jonge lieden op en voedt hen op tot kameraadschap en gemeenschapsgeest. Het Nederlandsehe Legioen roept de activisten op, in het Oosten te strijden. De Standarte Westland, die re'eds in den veldtocht in het Oosten in 1941 en thans opnieuw lauweren aan haar roemrijke vaan kon hechten, heeft plaats genoeg vcior goede soldaten. Het Duitsche leger, de Duitsche marine en de Duitsche luchtmacht verheugen zich evenees, wanneer jonge Germanen, die nog in deze groote worsteling willen laten zien wat zij waard zijn, zich bij hen aanmelden. Wij gelooven derhalve aan onze toekomst en wij weten, dat eens ook hier in Nederland deze nationaal- soeialistische idee zal doorbreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1