T SPAAR X Neem 'n AKKERTJE den rug aan te vallen, hetzij door aan slagen of door andere daden van sabo tage en de instemming daarmee, dan is het voor ons slechts rechtvaardig en billijk, als tegen deze kringen, die zich door hun vijandig optreden jegens de be zettende macht misdragen tegenover ver leden en toekomst van Europa, front wordt gemaakt. Wij hebbent herhaaldelijk gewaarschuwd en onze maatregelen aangekondigd. Als men maar niet gelooft hier in Neder land ot in Londen, dat wij ooit voor het nemen van de noodige maatregelen zullen terugdeinzen. Wij wachten der halve ook niet tot wellicht weer een daad van Churchill fatsoenlijke Neder landers tot saboteurs en misdadigers laat worden. Wij waarschuwen de bevolking vroeg genoeg en 'kuinnen haar alleen steeds weer in herinnering brengen de voorschriften van weermacht en bezet tende macht ten strengste op te volgen. Dan zal niemand een haar wbrden ge krenkt Wij beseffen volkomen de ver antwoordelijkheid, die wij idragen voor de toekomst van "het Duitsche volk en van geheel Europa. Eet doel Laat ons aanpakken en ons werk ter hand nemen, ging Hauptdienstleit jr Schmidt voort Nooit moede ons voor de gemeenschap op te offeren, vrij van haat, steeds slechts in vereering van ons eigen volk willen wij onzen plicht doen! De waardeeTing kan en zal niet uit blijven. De gebeurtenissen van den dag vertroebelen onzen kijk op de toekomst niet. De oorlog moet en zal zegevierend voor het nationaal-socialisme gewonnen worden. De oude wereld echter moet en zal sterven. Zoo zal ook het Westen veilig en hecht in de hand van den Führer liggen en elke eenling bereid zijn, zijn leven te geven voor de veiligheid van dit gebied. Houdt daarom, nationaal-socialisten,. de kameraadschap, die in gevangenissen en veldslagen op de proef werd gesteld, hoog. Houdt u met eiken afzonderlijken volksgenoot bezig en "strijdt om hem, brengt hem in onze organisatie, dan zal het tijdstip niet ver zijn, ..waarop een maal ook in een door Nederlandsche nationaal-socialisten geleid Nederland en in kameraadschap met het Duitsche nationaal-socialisme gesteund, en bevoch ten door de Duitsche weermacht, dat gene zal ontstaan, waarnaar wij allen met verlangen uitzien: Een groote gemeenschap in Germaansch gebied, ieder zijn vaderland beminnend, doch zich onderwerpend aan de hoo- gere wetten der orde. RADIONIEUWS Woensdag 26 Augustus Ernstige muziek. Onder leiding van Johan Gerritsen van Roekei voert het Omroe Opera-ensemble om 19.15 uur (Hilversum I) met mede werking van Maria de Róoy, sopraan en Guiseppe Reschiglian, tenor, een ge varieerd Verdi-programma uit Godsdienstige uitzendingen: Hilversum I: 16 uur, godsdienstige le zing. Hilversum II: 10 tot 10-15 uur mor genwijding, van 22.10 tot 22-15 avond wijding. Luisterspel. Om 19.55 uur wordt het derde deelvan het dramatische luistersi>el naar de wer kelijkheid „De zwarte handel lokt",van Jos den Brabander, vo<^r den zender Hil versum I opgevoerd. Land en volk. Om 13 uur brengt 'Hilversum I een reportage over de eerste oogst uit den Noord-Oostpolder. Het daagt niet wijl tie hanen kraaien, maar de hanen kraaien wijl het Feuilleton 19 py I Op haar vrijen Zaterdagmiddag waren de meisjes zóó moe, dat ze dien door brachten op haar bed liggend, met een beek, of met haar correspondentie. Eddie had echter geen lectuur en ook hoefde ze niemand te schrijven; dus liep ze maar eens den weg op. Ze was nog niet ver van de boerderij, toen ze een kar hoorde aanrollen en een van de boerenknechts haar achterop reed met een kalf, onder een net, op den wagen. De man tikte aan de pet en vroeg: Gaat u naar de stad juffie? Neen..... of eigenlijk, daar heb ik niet aan gedacht! Hoe ver af is diat? Zes mijlen. Ik moet dat ka]f wegbren gen voor den baas en u zoudt dus kun nen meerijden. Goed. Graag! Met jongensachtige behendigheid klom zij op den bok en nu volgde een lange luidruchtige rit, want de wagen had ze ker geen veeren. Bij „de Neger" aangekomen, stapten ze af. Ed gaf den man een kwartje Itallaansch weermachtsberlcht Luchtactie hoven Egypte In Egypte zijn gerechten tussdhen pa trouilles in ons voordeel geëindigd. Eem- ge gemechaniseerde strijdkrachten wer den vernield tijdens een poging onze li nies te naderen. De vijandelijke lucht macht heeft tijdens gevechten 7 toestel len verloren. 5 werden neergeschoten door Italiaansche jagers en 2 door Duit sche jaehttoestellen. Een ander vliegtuig werd vernield door het afweergeschut van de sterkte Tobrpek. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren een aanval ondernomen op Gela; er vielen 4 doo- den en 3 gewonden onder de burger bevolking; lichte schade werd aangericht aan eenige gebouwen. BRITSCHE TROEPEN NAAR IRAN, IRAK EN SYRIË Te Kaïro en Bagdad worden voortdu rend militaire besprekingen gevoerd. De J correspondent te Ankara van de Essener „Nat. Ztg." gelooft, dat deze betrekking 1 hebben op verdedigingsmaatregelen voor het Midden-Oosten in geval de Kauka- sus verloren zou gaan. Wat over de be sprekingen is uitgelekt, toont, evenals sommige troepenverplaatsingen, het aan leggen yan versterkingswerken en an dere verdedigingsmaatregelen, dat men zich aan Britsdhe Zijde er op voorbe reidt binnen afzienbaren tijd aan eenige nieuwe fronten te moeten strijden. Volgens te Ankara ontvangen berich ten wordt van Britsehe militaire zijde in hoofdzaak de nadruk gelegd op voor bereidingen voor een mogelijk front in Noord-Iran en verder ook nog in N. Syrië en Noord-Irak. Op gronid van Brjtsche uitlatingen neemt men daarbij aan, dat de Engelsche op actieve on dersteuning door de Amerikanen rekenen Hoewel de Engelschen tijdens Rom- mels offensief nog omvangrijke troe pentransporten uit de rest van het Midden-Oosten naar Egypte Zonden, zijn in den alleriaatsten tijd Brit sche troepenbewegingen naar Iran, Irak en Syrië waar te nemen. In Britsch-Indië eindigt- echter over eenige wéken de moesson en ook Egyp te bindt sterke strijdkrachten. De „Daily Mail" achtte het dan ook onwaarschijn lijk, dat Engeland troepen Zou kunnen afstaan ter verdediging van den Kauka- sus, daar de strijdkrachten in Irak wor den gebonden dooT e situatie inBritsch Indië en Egypte. Veel moeilijker Zou het voor de Engelsdhen nog worden,, aldus voegt de correspondent van de „Nat. Ztg." hier aan toe, indien Zij na een verovering van den Kaukasus door de Duitsehers aelf aan een Voor-Azia tisch front zouden moeten strijden. Dit maakt de activiteit en de eindelooZe onderhandelingen van Engelschen en Amerikanen verklaarbaar. Te Bagdad confereerden de comman dant van het tiende Britsdie leger ge neraal Winant en de commandant van het negende lege*" Wilson tezamen met Amerikaansche officieren, waarbij zij be sluiten namen ten aanzien van verde digingsmaatregelen voor Iran, Irak en Syrië, alsmede ten aanzien van bescher mingsmaatregelen voor de oliegebieden. Verder werd ook te Kaïro eenige dagen lang in het Britsche hoofdkwartier be- Hieraan werd deelgenomen door ge neraal Auehmleck,generaal Stone, ge neraal Wavell, zelfs generaal Ritchie en den Britschen ambassadeur Sir Miles Lampson en van Amerikaansche zijde door den gezant Kirk alsmede leidende militairen van de Amerikaansche missie in het Midden-Oosten. Ook deze onder handelingen golden niet alleen de Brit sche positie in Egypte zelf, doch veel eer den toestand in het geheele Midden- Oosten. Bijzonder opmerkelijk is, dat ook de Engelsche en de Amerikaansche militaire attaché te Ankara aan deze be sprekingen deelnamen. en hij zei, dat, als ze ziorgde om zieven .uur daar weer te wezen, hij haar dan ook naar huis zou rijden. Edaie keek in het stadje eens overal rond en menigeen keek ook naar 'hóar in haar eenvoudige kleeding, maar met het onweerstaanbaar lieve, levendige ge zichtje. Ineens stond zij daar voor een bioscoop en of het spel sprak, de vol gende was de Wijnen-van Manen-film! Voor het eerst zag Eddie de artisten nu in een werk, waarin hun beider ta lent tot z'n recht kwam. Ze moest ze bewonderen en begreep nu, hoe ze, in haar onbedrevenheid, waarlijk als een rem moest hebben gewerkt op het spel van Bernard. Zij zag, dat hij den arm sloeg om de actrice; zèg, dat hij liefkoozend haar hand vatte; en..... stond op en verliet de zaal. In dit enkele oogenblik was zij ook waarlijk van kind tot vrouw gerijpt! O, Eddie, als je net maar wilde dan zou ik je kunnen liefhebben!' Ja, dèt had hij gezegd1 Die woor den vielen haar nu weer te binnen. Toen had zij „het niet gewild'', en nu het te laat was, voelde zij eerst, hoe heel jiaar hart uitging naar zijn liefde. In den foyer hingen de portretten van verscheidene artisten. Twee dames be keken aandachtig de foto's van de hoofd WELVAART WELVAART JN HET GEZIN WORDT DAAR NIET ZOOMAAR GEBRACHT-NEEN. ZIJ WORDT ZORGVULDIG GEKWÉÉKT OP ZOOVEEL POSTSPAARBANK- BÓEKJES ALS ER KINDEREN ZIJN! DE VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE OPVOEDING VRAAGT GEREGELD SPAREN DE RDKSPOST- SPAARBANK "STM1& MOSKOU ZOU AFLEIDINGS- OFFENSIEF WENSCHEN Wijziging in de leiding in Koord Afrika In' verband met Churchill's besprekin gen te Moskou schrijft' de Moskousche correspondent van de „Times", volgens de „Berk Börsen-Ztg", „dat nü onher roepelijk de tijd is gekomen om den last van den oorlog wat gelijkmatiger te verdoelen ien dat na 14 maanden, waar in de Sowjet-Unie den grootem last van den strijd heeft gedragen, de ontlasting terstond moet worden uittgevoerdi." Chur chill's bezoek heeft de Sowjetbevolking natuurlijk eenigszins opgemonterd, aldus schrijft de Engelsche correspondent ver der, maar alleen feiten kunnen Moskou er van overtuigen, dat het bondgenoot schap met Engeland op gemeenschappe lijke inspanning berust. In de Sowjet-Uhie is men, zooals ook uit de „Prawda" blijkt, er van overtuigd, dat de tegenwoordige gunstige situatie oml Hitler in het Westen een beslissenden 'klap te geven, nooit terugkeert en de woorden van het jongste gemeenschappe lijke communiqué worden te Moskou slechts op één wijze uitgelegd, n.k, dat een krachtig geallieerd ingrijpen terstond een feit moet worden. Geschiedt dit niet terstond, dan acht de Sowjet-Unie den toestand van haar bondgenqoten buiten gewoon ernstig. In deze kritiekste situatie van den oorlog, zooals de „Times" zich uitdrukte, is het bericht over de mutaties in N. Afrika als een bom ingeslagen. De wij zigingen worden door de opgewonden gemoederen natuurlijk in verband ge bracht met de vermoedens, die uit de Ver. Staten afkomstig zijn en die in den radiospreker Gram Swing hun meest ge- zaghebbenden vertegenwoordiger hebben gevonden. Gram Swing heeft in een radiocom- mentaar uit de Veneenigde Staten te kennen gegeven, dat bij de Moskousche besprekingen voornamelijk over de uit zending van een geallieerde hulpexpedi tie naar den Kaukasus zou zijn gesproken en /dat men deze hulpexpeditie als een vervanging van het „tweede front" zou moeten opvatten. Een der historische re sultaten van Churchills ontmoeting met Stalin zou zijn gelegen in het feit, dat de aandacht def Vereenigde Staten op Transkaukasië en de Middellanidsche Zee personen: Christine Wijnen en Bernard van Manen en de een zei: Ik begrijp niet, hoe die twee voor de film-spélen t O, maar ze doen het uitstekend,? Wèl mis je er hun stemmen bij. Vooral Bernard van Manen heeft zoo'n prach tig geluid 1 Hij moet erg ziek zijn geweest Zóó? Nu, ik hoop, dat hij weer beter is! De bezoeksters liepen verder door; maar IJddie bleef als aan de plek ge nageld staan! Bernard was ziek? De schrik sloeg haar om het hart !.Hoie zou ze nu ooit te weten komen, of hij beter wérd, of wès?...< Langzaam verliet ze den foyer en toen ze zoo even in het voorbijgaan haar beeld in den spiegel waarnam, trof het haar zelve, zoo bleek als ze Zag! Ze vond een theesalon, gebruikte daar wat en kocht er ook iets lekkers voor de kameraadjes; maar èlle vreugde en opgewektheid voor die dag had ha ar begeverr. Om zeven uur stond ze bij „de Neger" Ze zag niet den knecht, die haar daar heen gereden had; maar wèl de boer zélf, die, zoodra hij haar ontdekte, haar toeriep Hallo, juffrouw Ronald! Hè, was u maar een jongen! Waarom? was gevestigd* Stalin had steeds begre pen, hoe belangrijk het Midden-Oosten is. De talrijke besprekingen, die Churchill op weg van Moskou naar Londen .in Egypte heeft gevoerd, worden volgens de „Berl. Börsen-Ztg." thans gebruikt om. vermoedens over de toekomstige oor logsgebeurtenissen te uiten. „Wanneer de wereld zou vernemen, waar generaal Auchinieck thans heengaat", aldus schrijft de Londensche correspondent Van „Stook- holms Tidningeri", dan zou de wereld zeer veel meer over de plannen der geallieerden te hooren krijgen dan voor de oorlogvoering nuttig is". Zulk een aanduiding komt volgens den correspon dent van de „B.B.Z." tegemoet aan alle wenschdroomen, waarbij men niets liever wil dan dat het Sovjet-front in 'den, Kaukasus op de een of andere manier steun .ontvangt. Onzekerheid omtrent het lot der Finsche krijgsgevangenen In een officieele verklaring wordt ge constateerd^ dat alle pogingen van Fin land, om bericht te krijgen over het lot der Finsche gevangenen in de Sov jet-Unie, door de afwijzende houding der Sovjet-regeering onmogelijk is gemaakt. Hoewel de Sovjet-Unie kort na het uit breken van den oorlog ten aanzien van de Finsche krijgsgevangenen en gewon den had verklaard, zich aan de conven tie van 's-Gravenhage te 'houden, is er tot dusver geen enkel bericht van een Finseh krijgsgevangene uit de Sovjet- Unie in Finland binnengekomen. Van Fin sche zijde daarentegen zijn alle vereisch- t_e lijsten en gegevens alsmede korte me- dedeelingen der gevangenen bij het roo- de kruis gedeponeerd. Voorts wordt geconstateerd, dat de Sovjet-Unie er niet voor terugschrikt een zonderlinge agitatie namens Finsche krijgsgevangenen te voeren. Zoo werden Sovjet-radio-uitzendingen herhaaldelijk in de Finsche taal uittreksels voorgelezen van brieven die Finsche krijgsgevange nen z.g. aan hun familieleden en beken den in Finland gestuurd hadden, waarin de gevangenen med©deelen, dat zi> door de Sovjets goed behandeld woirden, doch zich afkeurend uitlaten over de toestan den in Finland. De Finsche pogingen om via deZe publicaties van z.g. brieven wan gevangenen iets over den toestand der Finsche krijgsgevangenen te verne men, Zijn mislukt. De Finsche regeering en de Finsche legerleiding hebben thans van het internationale roode kruis een brief ontvangen, waarin wordt geconsta teerd, dat de opmerkingen van. Finland volkomen juist zijn. Aan het internatio nale comité van het roode kruis is het ondanks de voortdurende pogingen nog niet gelukt, wijziging te brengen in de passieve houding van de Sovjet-autori teiten. „Ai! Au.' O! Gelukkig zijn er AKKERTJES, die de nare pijnen zullen kunnen weg nemen, vlug en afdoende". De Nmder/ontjsche P/jnstillyk Rotterdameche Tramweg-Maatschappij Een uerrjcefsche p'Aging om in üe aa/ideelJvzudcisuerg. het hangende surséance-actoord te wijzigen. Ofschoon de discussie tot geen prae- tisch- resultaat kon leiden, heeft de Za terdag j.l. gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering langdurig gesproken over hetaccoord, dat de R.T.M. aan haar obligatiehouders heeft aangeboden. Zoo als men weel, is aan de R.T.M. surséance van betaling verleend, nadat obligatie- houders in verband met de jarenlang achterstallige aflossingen en rentebeta ling haar faillissement hadden aange vraagd. Na de opening van de vergadering door mr. H. J. Knottenbelt, die consta teerde, dat er ,T[ aandeelhouders aan wezig waren, uitbrengende 79- stemmen en vertegenwoordigende f 84.5CjD (het ka pitaal bedraagt f 1 millioen Red.) zei- de de heer W. Vrolijk naar aanleiding van het jaarverslag, dat obligatiehouders het in dit verslag vermelde surséance- acooord niet zullen aanvaarden. Om dit te voorkomen en daardoor het voor aan deelhouders nadeelige faillissement te vermijden, stelde spr. een amendement vcor. Zooals bekend, voorziet het sur- séance-aoooord onder meer in een split sing van elke huidige obligatie in een bedrag van f300 en een van f700. Over eerstgenoemd gedeelte zou de rente van 1 Mei 1942 ais normaal zijn verschuldigd, doch over de f700 slechts tot l/2880ste gedeelte van het als dividend uit te keeren bedrag. Volgens het amendement zou de normale rente evenals over de gedeelten ad f 300 verschuldigd zijn, zoo dat pas na...voldoening van de obligatie rente "dividenduitkeering mogelijk zou zijn De voorzitter zeide, dat hij geen stem ming- over dit amendement op een roe- dedeeling- in het jaarverslag kon toestaan. Niettemin ontspon zich een uitvoerige discussie, waarin een der aandeelhouders zinspeelde op de mogelijkheid, dat de vergadering de jaarstukken niet zou goedkeuren. Dit bleek reeds te zijn ge daan door de statutair daartoe benoem de commissie uit de aandeelhouders. Een andere aandeelhouder wenschfe, dat een eventueel accoord met obligatiehouders nog aan de goedkeuring van aandeelhou- Te Valkenswaard werd door den Nederlandsche n Arbeidsdienst een groot oogst feest georganiseerd Aan d-n burgemeester, den heer K. J. Wouters, werd een korenschoof aangeboden. (VNP.-Koper-Landstand Pax Holland s) Omdat die malloot van een Gilles dronken is en ik nu niet weet, hoe ik de sjees en den wagen beide naar huis krijg! r i O, dat is niéts! Ik kan wel mennen. Het paard inspannen kan ik ookl En, terwijl de boer haar daarbij gade sloeg, sprak hij bewonderend: Nu, dat is ook niet voor het eerst dat u zoo iets doet, juffrouw! Den volgenden dag, dus Zondag schreef Eddie 's middags een brief aan Mia, waarin ze die echter niet haar adres gaf. Beste Mia. Toe, vergeef het mij maar! Ik heb allerdwaast gedaan! Ik kan nooit meer terug komen en toch hoef je je niet ongerust te maken over mij; ik heb vrienden gevonden; ben gelukkig. Ik hoorde bij toeval, dat 'de heer van .Manen ziek is geweest. Dat spijt mij zeer. Als je mijn brief be antwoordt, zeg dan eens, hoe hij het maakt? Adresseer de brief, poste restante, kantoor Hanenburg. Je toegenegen Eddie. Dit epistel, eenvoudig van inhoud als het was, had Eddie toch veel hoofdbre kens gekost. Ze kon nooit meer naar de studio te- rug, stond bij haar vast. En het zou maar het beste zijn, als ze er ook niet achterkwamen, waar zij was; anders mochten ze haar eens komen halen! Maar ze moést weten, hoe het met "Benlard van Manen ging! Eerst enkele dagen later kon zij haar brief .posten, want zij wilde ook niet dat die het stempel droeg van het ge huchtje, waar Herders woonde. Na die ervaring van den Zaterdag, gaf de boer Eddie steeds meer werk met paarden. Ze leerde ook melken; kortom ze was een waardige hulp in alle tak ken van het boerenbedrijf. Haar verdien sten waren dan ook gestegen tot zes gulden per week! Zij kon het uitstekend vinden met haar kameraden; en van weerskanten betreur den ze hel zeer, toen de tijd van schei den kwam en de onderwijzeressen dus haar bezigheden op school mo-esten her vatten. Zij zou in ieder geval, nog tot na den oogst blijven; dit had Arie haar als een gunst verzocht. Op een Zaterdagmiddag gingen de meisjes naar huis en 'Eddie deed haar uitgeleide naar het station'. -• Je zult het nu wel eenzaam krij gen, meende Dora. Ên wij zullen je ook erg missen! Je schrijft ons toch vèst, Ed? 1 (Moordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2