ZIENKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 25 AUGUSTUS 1942 OPGENOl ZIERJKZEESCHE COURANT DUITSCHLAND'S STRIJD VOOR EEN GERMAANSCHE GEMEENSCHAP ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee 'f 1.60, elders 'f 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. jZierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 993TH JAARGANG No. 15020 ADVBBTBNTIBS AdvertmitlSn 10 eenl per millimeter; In gezonden meücdeellngen 10 cent per millimeter; kleine advertentiOn 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 SABOTAGE EN OPHITSING WORDEN NIET GEDULD In een gemeenschappelijke bijeenkomst van Duitsche en Nederandsdhe nationaal- socialisten in het Concertgebouw te Am sterdam heeft Haupdienstleiter Schmidt, Zaterdagavond een belangrijke rede ge houden, waarin hij, na een kort histo risch overzicht nogmaals er op wees» dat nimmer meer Duitschers en Neder landers tegenover elkaar mogen komen te staan. In verband daarmede herinner de hij aan de verschillende uitspraken van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, waarin geen haat, doch waardeering klonk en een aansporing voor de Nederlanders lag, media te wer ken aan de groote gebeurtenissen. In het verloop van zijn rede, behan delde dr. Schmidt eenige actueele vraag stukken, o.a. het doodschieten van een aantal gijzelaars. Hij zeide dat dit noch voor dc eene noch voor de andere par- •tij een aangelegenheid is, die licht kan worden opgevat. Op grond hiervan heb ben de Duitsche bezettingsautoiiteLen de zen stap dan ook zeer rijpelijk overwo gen en zij hebben hun beslissing uitslui tend genomen krachtens de groote ver antwoordelijkheid, die zij thans dragen in de beslissende worsteling om h©t be houd van Europa's cultuur en om zijn toekomst. „Als hier in 'het Westen", zoo zei spr. Dit als een kern van de rede, welke hauptdienstleider Schmidt Zaterdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam hield in een gemeenschappelijke bijeen komst van Duitsche en Nederlandsche nat.-socialisten, nadat daarvoor de plaats vervangend leider van de NSB C. van Geelkerken een inleiding had gehouden. Beide sprekers zeiden ernstige dingen op duidelijke wijze. In deze redevoerin gen werd afgedaan met oude begrip pen. Slechts het vooruitzien in den nieu wen tijd zal de redding kunnen brengen. Dat was het, wat van Geelkerken en Hauptdienstleiter Schmidt den menschen duidelijk maakten. Strijd voor een ideaal, die gestreden moet worden en die geen oogeribiik verslappen mag, ook al zijn er dan moeilijkheden. Ernst, bloedige ernst in dien strijd, die tot het bittere einde gevochten zal worden en die niet ge stoord kan worden door elementen, die luisteren naar de misdadige influiste ringen van hen, die op een veiligere afstand zitten en zelf geen gevaar loo- pen. Want Duitschland vecht voor Euro pa, dus ook voor ons. En wanneer wij dit niet begrijpen, zullen wij aan den lijve ondervinden, hoe ernstig en hard de strijd is. Bede van dhr. Schmidt Na den heer van Geelkerken voerde Hauptdienstleiter Schmidt het woord. Hauptdienstleiter Schmidt gaf In groo te trekken een beeld van de nationaal- socialistische beweging in Duitschland van 1933 tot den dag van heden en van den Duitschen bezettingstijd in Nederland in het bijzonder. Spreker schilderde, hoe de Führer na het overnemen van de macht met den opbouw begon langs vreedzamen weg, het Duitsche volk weer arbeid en brood gaf, den boeren vaste prijzen en hoe hij zich tevens in zijn groote vredes- redevoeringen tot de wereld richtte en zijn hand tot den opbouw van Europa aanbood. Dit tweede programpunt werd door de wereld met hoon en spot be antwoord. Met enkele voorbeelden stelde spreker nog eens de mijlpalen van dezen strijd om de Duitsche vrijheid in het licht, om dan te herinneren aan 1 Sept. 1939, toen de Führer zelf het veldgrijs aantrok en aan het Duitsche volk en de wereld verklaarde, dat hij het veldgrijs pas dan zou uittrekken, wanneer Euro pa definitief tot rust zou zijn gekomen, dc Arische menschen beschermd zouden Zijn en dc absolute overwinning zou gehecht zijn aan de Duitsche vaandels. Ben lOen Mei Na herinnerd te hebben aan de ver nietiging van Polen in 18 dagen en de ongeveer", iemand het waagt de strij ders in het Oosten in den rug aan te vallen, hetzij door aanslagen of andere daden van sabotage, dan is het voor ons slechts rechtvaardig en billijk, als tegen deze kringen, die zich door hun vijandig optreden jegens de bezettende macht misdragen tegenover verleden en toekomst van Europa, front wordt ge maakt. Dr. Schmidt deed in dit verband nogmaals een beroep op het Nederland sche volk, de voorschriften der bezetten de macht ten strengste op te volgen. Voorts behandelde hij uitvoerig en principieel de Rijksgedachte, mede in verband met de jongste rede van den leider der NSB, ir. Mussert. Een blik In de: toekomst werpend, stelde hij den nationaal-socialisten als ideaal en als einddoel dor worsteling van het oogen- blik voor ojogen. een groote gemeen schap in Germaansch gebied, ieder zijn éigen vaderland minnend, doch zich on derwerpend aan de hoogere wetten der orde. Op de vraag: „Hoelang duurt de oorlog nog?" luidt het antwoord, Zoo zeide I dr. Schmidt aan het eind zijner rede: „Tot aan de overwinning 1" Duitschland strijdt tot de zege is be haald hgtv Nationsal-Socialisme zal i n ieder geval overwinnen! bezetting van Noorwegen, kwam den lOen Mei 1940, waarop de Westelijke legers overgingen tot den aanval en de vernietiging van de Engelsche en Fran- sche strijdkrachten. Hierbij bleef ook ons land niet verschoond. Als dientengevol ge Duitsche en Nederlandsche soldaten in conflict zijn geraakt, dan dragen, aldus sprdiegenen daarvoor de verant woordelijkheid, die thans niet meer in Nederland zijn, maar aan de overzijde, in Engeland en Amerika stóken. Wij willen het lot dankbaar Zijn, dat deze ongelukkige strijd slechts kort duur de en -dat de helden, die aan beide kan ten zijn gevallen, ons steeds in herinne ring zullen brengen, dat het in de toe komst nooit weer mag voorkomen, dat Nederlanders en Duitschers in den strijd tegenover elkaar staan. Nadat de capitulatie van het Neder landsche leger zich had voltrokken, be noemde de Führer bij Zijn decreet van 18 Mei 1940 Reiehsminister dr. Seyss- Inquart tot Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Dr. Seyss-Inquart nam 29 Mei 1940 in een plechtige bijeenkomst in Den Haag de bestuursmacht op zich met een uit voerige rede, waarin hij geen woorden van haat uitsprak jegens Nederland, maar woorden van waardeering, waarin een aansporing lag om mede te werken aan de groote gebeurtenissen. Nu ook in den tegen woerdigen tijd steeds weer de vraag vernomen kon wor den, waarom de Duitsche bezettingsahto- riteiten slechts met de nat. soc. samen werken, riep spr. nog eens in herinne ring, dat deze kameraadschap in de ker kers der vroegere regeering is gesmeed. Mussert richtte te Lunteren den blik van zijn strijders naar het Oosten en wekte het Nederlandsche volk op te breken met de oude methoden der proEngels-che ge zindheid en ^ich te schikken naar de noodzaak der gebeurtenissen. In een tweede rede, die Rijksminister dr. Seys Inquart, 26 Juli 1940 in Den Haag hield, spoorde hij alle Nederlanders tot mede werking aan. Al werd slechts door de nat. soc, acht geslagen op de2en oproep, toch blijkt daaruit zeer duidelijk, dat de bezettende mogendheid zich steeds moeite heeft gegeven het Nederlandsche vólk kameraadschappelijk op te roepen tot medewerking. Bij de jaarwisseling 1940—'41 riep hij het Nederlandsche volk een voor of tegen toe. Het uur der beslissing Sneller dan menigeen had gedacht, sloeg dit groote uur der beslissing. Zoo eindigde het jaar 1940, nadat de Führer in Juli de wereld nog eens de hand had, toegestoken. BEKENDMAKING Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland ideelt mede: „Ondanks de gegeven waarschu wing en het ter plaatse aangeslagen verbod, hebben den .21sten Aug. wederom jeugdige Nederlandsche personen het afgesloten kustgebied betreden. Zij zijn daarbij met een mijn in aanraking gekomen en door de ontploffing werd een jongen gedood en een zwaar gewond. Er wordt nogmaals gewaar schuwd tegen het in weerwil van het verbod betreden van het afge sloten 'kustgebied. Den overtreder dreigt niet alleen een zware be straffing, doch ook Levensgevaar. Nederlanders, denkt (daaraan en waarschuwt u/w kinderen 1" Op 22 Juni 1941 gingen de legers van den Führer over tot den strijd tegen het bolsjewisme, den doodsvijand van de menschheid. Het bezoek van Molotof met zijn eischen had den Führer aangetoond hoe dreigend het bolsjewisme zijn klau wen had opgeheven tegen Duitschland en daarmee tegen geheel West-Europa. Zegevierend voorwaarts stormend bevei ligden Duitsche soldaten Europa en aan hun jsijde de bondgenooten. Voor de eer ste maal nemen ook Nederlandsche vrij willigers in de Standarte Westland deel aan den strijd tegen het bolsjewisme. Opnieuw- wordt hier de kameraadschap aangetoond, die in de kerkers was be proefd. Voor de politieke .groepen in Neder land had nu ook het uur der beslissing geslagen, namelijk deel te nomen aan deze gebeurtenis van wereldhistorische beteekenis of 'zich afzijdig te houden. Zij kozen 't laatste en hebben daarmee zelf haar bestaansmogelijkheid verspeeld. Op grond hiervan konden 2$ de meening vorming in Nederland niet langer influ- enceeren, daar zij niet bereid waren zich te schikken in de noodzaak van den gron- ten tijd. Het is derhalve consequent en noodzakelijk dat deze politieke weg, die eenmaal als juist is onderkend, verder wordt afgelegd. Duitsche :en Nederland- shce nationaal-socialisten vormen sedert' dien tijd het politieke strijd- en leiders- front in Nederland. De gijzelaars Vervolgens behandelde Hauptdienst leiter Schmidt enkele actueele aangele genheden, in de eerste plaats de kwestie der gijzelaars. Hij betoogde, dat het doodschieten van gijzelaars voor de eene noch voor de andere partij een aange- legenheid is, die licht kan worden op gevat. Op gronÖ hiervan hebben de Duit sche bezettingsaufcoriteiten dezen stap ook zee.* rijpelijk overwogen. Zij zijn zich bij de beslissing volkomen bewust van de groote beteekenis, die de ze zaak uit menschelijk" oogpunt heeft, en zij nemen deze beslissing uitsluitend krachtens de groote verantwoordelijkheid, die zij thans dragen in de beslissende worsteling om onze toekomst. Wellicht heeft de bewogenheid hiervan Nederlandsche kringen heeft ,aangegre pen, deze voor de eerste maal eenigszins doen aanvoelen welk een vreeselijk harde en vooral onverbiddelijke strijd om zijn of niet-zijn in het Oosten wordt uitge vochten. In Mei 1940, doen men nationaal-soci alisten doodschoot en toen de broeder van den leider der N.S.B., luitenant-kolo nel Mussert, wreedaardig werd vermoord, sloeg daarop vrijwel niemand acht. Ik zou zeer in het bijzonder de aandacht op dit feit willen vestigen, da£r er thans nog Nederlanders zijn, die niet willen begrijpen, dat de strijd, die in het Oosten woedt, geen oorlog in den gebruikelijken zin „der laatste eeuwen is. Zij moesten toch door de reusachtige bewapening der bolsjewistische legers en den gruwe- lijken strijd dezer onmenschelijke horden langzamerhand tot een ander inzicht zijn gekomen. Als schuldigen moeten niet slechts die genen worden aangewezen, die in tech nischer. zin beslist de bommen hebben gelegd, doch de krachten, die zedelijk en moreel mede de verantwoordelijkheid voor deze ophitsingscampagne dragen. Het is niet de taak van het nationaal- naal-socialisme, den kleinen man op te hangen, doch het nationaal-socialisme moet den gene pakken, die de verantwoor delijkheid draagt. Er is derhalve onder deze vijf gijzelaars geen enkele, die het bewijs kon aanvoeren, dat hij in deze twee jaren niet op een of andere wijze tegen dé strijders van het nieuwe Europa heeft gehitst of partij heeft gekozen. Sabotage wordt niet geduld De strijd in het Oosten wordt door de bolsjewisten zonder eenige scrupule als zuivere vernietigidgsstrijd gevoerd. Als derhalve hier in het Westen iemand het waagt deze strijders in het Oosten in (Vervolg op pagina twee). Krymskaja en Koertsjanskaja door Duitschers en Roemenen genomen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: In het gebied van den Beneden-Koeban hebben Duitsche en Roemeensche troepen, die op fel vijandelijk verzet stuitten, de taai verdedigde plaatsen Krymskaja en Koertsjanskaja ingenomen. Ook in den Kaukasus werd de vijand ondanks hardnekkigen tegenstand ,en uiterst moeilijke weers- en terrernsom- standigheden uit versterkte bergstellin- gen geworpen. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef werden weer verscheidene door pant serwagens ondersteunde aanvallen ver ijdeld. Ook ten Zuid-Oosten van het II- menmeer en voor Leningrad mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In de Finsche Golf werd een vijandelijke mijnenveger door bomtreffers tot zin ken gebracht. In het hoog© Noorden bestookte de luchtmacht een vliegveld bij Moer- mansk alsmede een troepenkamp op het Visscherseiland. Èen kleine vrachtboot werd tot zinken gebracht. Aan het Oostelijke front werden gis teren in luchtgevechten en door lueht- doelartillerie 98 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, zes andere vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Aan de Zuidkust van Engeland plaat sten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bij oen aanval overdag volle treffers op voor de oorlogvoering belangrijke mili taire inrichtingen. Aan de Belgische kust van het Kanaal werd een Britsch vliegtuig door jagere neergehaald. Ma rine-artillerie schoot dn het Westelijk deel van de Oostzee vier Britsehe ge vechtsvliegtuigen omlaag. Over den Don ten N.-Weaten van Stalingrad Se opmarsoh in het Kaukasus- gebergte schrydt voort Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Maandag bekend: In het gebied van den Kaukasus gaat de aanval van de Duitsche en verbonden troepen in hevige gevechten in het ge bergte voort Ten N.W. van Stalingrad zijn Duitsche infanterie-divisies en snelle troepen, schitterend gesteund door de luchtmacht, over den Don gtftrokken en in een aanval naar het Oosten door zwaar versterkte vijandelijke stellingen heenge broken. Aan het overige front van den Don mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand door den tegenstand van Ita- liaansche troepen. Spoorweginstallaties en transportbewegingen in het achterwaart- sche gebied van den vijand, alsmede Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag)zon onder 20 46 Morgeo (Woensdag) zor» of.- 6 39; zon onder -0.44. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 5.13; op 20.58. Volle maan Woensdag 26 Aug. Laatste kwartier Woensdag 2 September. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept. scheepvaartverkeer op de Wolga, werden door de luchtmacht doeltreffend bestookt. Ten Zuidwesten van Kaluga, ten N.W. van Medyn en bij Rzjef, werden vij andelijke aanvallen afgeslagen of m nauwe samenwerking met de luchtmacht in de kiem gesmoord. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad werden plaatselijke ter reinwinsten behaald en vijandelijke tegen aanvallen afgeslagen. Aan het front aan de Noordelijke IJszee vielen duikbom menwerpers troepenkampen op het Vis- schersschiereiland aan. De sovjetlucht macht verloor gisteren in luchtgevechten ~157 vliegtuigen; 9 andere werden door luchtdoelartillerie neergeschoten of op den grond vernield. 8 eigen toestellen worden vermist In het Westen bestookte vèrdragend geschut van het leger militaire doelen in het gebied) van Dover. Bij storings- vluchten overdag wierpen enkele Brit sehe vliegtuigen brisantbommen op het Noordwest-Duitsche kustgebied. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen veroorzaak ten gisteren in den loop van den dag bij aanvallen in scheervlucht omvangrijke vernielingen in de voor den oorlog be langrijke installaties aan de Engelsche Zuidoostkust. In den afgeloopen nacht bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen een stad van de Britsehe bewapenings- industrie in 'de Midlands, alsmede voor den oorlog belangrijke doelen in Öost- Engeland, met brisant- en brandbommen. Er ontstonden talrijke branden en ont ploffingen. 17 schepen door Duitsche duikbooten vernietigd a Het Duitsche opperbevel maakte Maan dag in een extra weermachtsberieht be kend: Duitsche duikbooten hebben in het Oosten es Westen van den Atlantischon Oceaan en op de Caraïbieche Zee zeven tien schepen met een inhoud van 107000 brt. en twee transportzeilschepen in den grond geboord. Daarvan werden 11 sche pen met 64Ó00 brt. uit konvooien ver nietigd. Nog twee schepen werden ge torpedeerd Door het begin van afweer kon niet waargenomen worden of zij ondergingen. Een Italtaanech Roode Kruiivliegtuig vervoert op de meUte w$ee de gewonden van het front naar de verzamelplaatsen voor de gekwetsten. {Orbit Luce Holland Pax Holland i)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1