ONWEERSTAANBAAR! WWWWWWW~k S3 maatregelen tegen de beurshausse pêrk mede tut een j juiste veqdeeling gooi den man,die u clandestiene waaq Wil. ver.koopeini, de deur, uit: ordening van het tuinbouwbedrijf een maansverduistering Werk mede tot eeM juiste verdeeling POOLZOMER FN MUGGENPLAAG Bij de vliegers aan het Moermashsfrent P.K. Van het vliegveld is het slechts een uur rijden tot de IJszee. De zee doet zijn naam in deze Augustusdagen geen eer aan. Het is hier niet koud;, want door den Golfstroom varieert de temperatuur op onbewolkte dagen tus- schen 20 en 25 gr. Het bodempersoneel werkt dan ook evenals op de vliegvel den in Sicilië en andere warme landen met ontbloot bovenlijf. Als de zon ech ter verdwijnt, daalt het kwik terstond tot nabij het nulpunt. Maar vandaag is er geen wolkje aan den blauwen hemel. De zon glinstert op het groene berkenloof en het be dauwde rendiermos, dat overal den bo dem bedekt. De jagers werpen bij hun start veel stof op en nog lang na hun vertrek hangt een bruine stofwolk bo ven het veld. Na den dag volgt de nacht. Althans in het vaderland, want hiér, boven den poolcirkel, schijnt de zon de volle 24 uur en wordt het niet donker. Bij be dekten hemel, als de tijd niet aan den zonnestand af te lezen is, moet de klok uitkomst geven of het dag of nacht is. Overigens zijn de dagen, dat de zon in het geheel niet onder de horizon ver dween, reeds voorbij. Eiken dag blijft zij enkele minuten langer achter de ber gen in het noorden, al zal de toendra nog wekenlang geen duisternis kennen. De poolzomer heeft nóg een bijzonder heid. De muggen! Uit de mer,en en moe rassen zijn ze in bloeddorstige zwer men voor een concentrischen aanval op alle levende xyezens opgetrokken. Ontel bare muggen huizen in het dichte struik gewas, dat het vliegveld omzoomt. Op een of andere manier verjagen is on mogelijk. Al spoedig is het dragen van een muggennet mode geworden en ieder een gebruikt „toendraparfum", een stin kende muggenolie. Al te groote aandacht schenken bodem - personeel en vliegers niet aan muggen plaag, poolzomer en eenzaamheid. Het vliegveld ligt nu eenmaal niet in dezen uithoek der aarde om de vestigings mogelijkheden in de Finsche toendra's te onderzoeken. Het doel is de vijand. Het luchtwapen laat de lange dagen niet ongebruikt voorbijgaan. De Groesinfsche heerweg en de Kaukasische muur De in onweerstaanbaar tempo naar het Zuiden oprukkende Duitsche troepen, zoo schrijft de Essener „National Ztg.", staan op de eerste hoogten der in het Noorden langzaam en met golven stijgende Kau kasische bergen, die, in het Zuiden steil' Zwarte naar de Kaspische Zee loopen en op dit punt als het ware de scheiding tusschen ons continent en Azië vormen. Het overwinnen van deze hindernis vormde voor de tsaristische veroveraars een moeilijke taak. Onder geweldige moei lijkheden en offers werd de Groesi- nische heerweg als postweg van Wla- dikaukas (het tegenwoordige Ordzjoni- kidse) naar Tiflis aangelegd. De over den rug van1 den Kaukasus loopende weg is 213 km lang. Hij loopt langs den Terek omhoog door den Darjal-pas, langs den Kasbek, bereikt bij Krestovskaja Gora zijn grootste hoogte, 2432 meter, en daalt dan naar het -dal van de Aragwa tot bij Tiflis. De weg werd aanvankelijk om zuiver militaire redenen aangelegd en in 1863 geopend. Bij het steeds herlevende on- afhankelijkheidsgevoel der Kaukasische volken, het laatst in den Russisch-Turk- schen oorlog, diende hij de Russische heerschappij tot strategisch belangrijke Hij, die in kleine dingen spoedig zijn moord breekt, zal ook in belangrijke zaken niet betrouwbaar zijn. Feuilleton 18 De onderhandeling tusschen die twee was maar van korten duur. Nellie, die de oudste scheen van het gezelschapje, deed dus het woord uit haar aller naam en sprak: Mijn vriendin zegt dat u graag met ons mee zoudt gaan en dat u iets afweet van het boerenbedrijf. Ja, ik zou heel graag van de partij zijn, als het maar kon! Ik heb helaas, niet meer dan vijf gulden en ik denk, dat dit niet genoeg is. Bovendien: wat weet u van mfij af? O, dat hindert niets! Maar als je soms wat verdienen moet, dait wil ik je wel waarschuwen, dat we haast niets krijgen zullen: De boer geeft ons voor woning een vrijstaand huisje; en verder: j groenten, aardappelen en mejk; maar we zullen niet veel meer dan bij voorbeeld één gulden vijf en zeventig, of zoo iets in de week verdienen! We zijn onder wijzeres en dus weten we van het boe renbedrijf niet veel af! Kijk, als ik de reis heen en weer maar van die vijf gulden betalen kan, dan zal ik van één vijf en zeventig oj^ die manier, wel kunnen bestaan. ravitailleeringslijn voor de naar die ge bieden gezonden legerformaties. Zooals deze belangrijke militaire weg de verbinding vormt, had "de Kaukasische muur een kleine nabootsing van den grooten Chineeschen muur, ten doel een scheidingslijn te vormen tusschen con tinentale en dynastieke belangen. Hij be gint in de nabijheid van Derbent aan de Kaspische Zee en doorsnijdt de Dage- stansche landstreek Tabasseran. Vaak ook wordt hij de muur van Alexander ge noemd. De muur was oorspronkelijk 9 meter hoog en 3 meter diep en liep over bergen en door dalen 150 km ver in Westelijke richting. Voorzien van ijze ren poorten, wachttorens en kanteelen diendehij ter bescherming van Perzië tegen de Noordelijke volksstammen. Als bouwers worden genoemd Alexander dc Groote en de Sassanied Noer-Sjirvan, die in de zesde eeuw het chanaat Derbent stichtte. In 728 veroverden de Arabieren Derbent. Met de inlijving van het district door Alexander I bij het tsarenrijk en» de verdrijving van den Chan verloor de Kaukasische muur zijn beteekenis en ge- raakte in verval. Speoiaal betreffende de petroleum" en ecbeepvaartfondsen De Beurswet van 1914 is door de Vrij- 1 dag uitgevaardigde Beursvoorschriften '42 aangevuld met een 8-tal algemeene be palingen. Het ANP merkt in dit verband het volgende op: Reeds geruimen tijd had de koersstij ging op de effectenbeurs te Amsterdam 1 aanleiding gegeven tot de Veronderstel ling, dat deze stijging den autoriteiten wel eens niet welkom1 Zou Zijn, en dat bij een voortgezette opwaartsche bewe ging maatregelen daartegen geen ver- 1 wondering zouden behoeven te wekken. In dit verband wees men op stappen in het buitenland genomen, in gevallen, waarin de noteeringen tot een overdre ven geachte hoogte waren gestegen. Aan den anderen kant echter bestond de op- 1 vatting, dat de koersbeweging te Am- terdam, vooral vergeleken met de prijs ontwikkeling op eenige buitenlandsche beurzen, geenszins als te uitbundig be- hoefde te worden gekenmerkt, zoodat ingrijpen van overheidswege niet behoef de te worden gevreesd. Intussehen gin gen de koersen vrijwel onweerstaanbaar verder naar boven, zonder dat men zich van waarschuwende stemmen inzake de marktpositie iets' aantrok. Wanneer men echter een vergelijking maakt met de koersen van nog maar i en een goede orde Je treft het, een vriendinnetje moest ons op het laatste oiogenblik in <jen steek latein en we hadden de kaartjes al vooruit gehaald; dus als jij dit nu overnemen wilt, dan is zij er meteen mee gebaat. De transactie had plaats en nog geen half uur later was het gezelschapje uit Amsterdam vertrokken. Ineens bedacht Eddie, dat het mis schien niet raadzaam zou zijn, haar eigen naam te gebruiken, als ze -tenminste aan nasjxiring van haar vrienden ontkomen wilde. Ze stelde zich dus voor als Eddie Ronald; dit was de achternaam van de heldin - uit .de laatste film, waarin ze meespeelde. Nellie Goedhart en Dora Verloop waren de oudsten van het gezelschapje; Mies Kruisweg was negentien en Hilda en Florence Westenberg, de tweelingen, wa ren een jaar jonger. Het waren opgewekte meisjes tot den middenstand behoorende, die druk praatten over examens en dergelijke ge leerdheid, waardoor Eddiie zich hulpeloos onwetend ging voelen. Ze hadden bij zich: dekens, kleine ma trassen en dekstoielen, benevens iedereen lepel en vork en geëmailleerd servies, want de boer had uitdrukkelijk gewaar schuwd, dat het huisje in het geheel niet van keukengerei voorzien was. Daar Eddie niets had, zou de gemeen schap haar helpen aan twee dekstöelen, die dan maar als matras moesten dienst betrekkelijk korten tijd geleden, dan komt men tot de overtuiging, dat zich een sterke rijzing heeft voltrokken o.a. voor aandeelen Ned. Petroleum Mij., die einde Mei omstreeks 300 pet. golden en in Juni tusschen 300 pet. en circa 330 pet. schommelden. Van het begin van Juli af is de koers van week tot week om- hooggegaan, totdat dezer dagen de 400 pet. werd overschreden. Zoo is het met de geheele markt gegaan. De meening, dat -het koerspeil te Am sterdam niet als excessief behoefde te worden beschouwd, heeft dus langza merhand veel van zijn kracht ingeboet en het feit, dat de geldruimte en de daar tegenover staande inkrimpende hoe veelheid papieren beleggingsmateriaal de belangstelling voor de effectenbeurs in de hand kan werken, verandert er niets aan, dat de koersen geleidelijk aan tot- een flinke hoogte zijn gestegen. Dat thans maatregelen worden geno men, waardoor de hausse-beweging kan worden geremd, behoeft, gezien de op vattingen in de kringen van financieele autoriteiten, geen verwondering te wek ken. In het jongste jaarverslag van De Nederlandsche Bank is trouwens reeds naar aanleiding van een koersbewing1, die aan pathologische speculatieneigin- gen zou kunnen worden toegeschreven, onomwonden .verklaard, dat zoo noodig met de uiterste middelen zou worden opgetreden. Met de thans aangekondigde maatre gelen krijgt de effectenbeurs opnieuw een waarschuwing, waarvan men moet hopen, dat zij een duurzame uitwerking zal hebberi. Of dit inderdaad het geval zal zijn, zal de naaste toekomst spoe dig leeren. Groenten en fruitcentrale en sierteelt centrale gaan verdwijnen. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft," volgens mededieeling in de staatscourant, met ingang van 15 Augustus ingesteld 1. het hoofdbedrijfschap voor tuin bouwproducten; 2. het bedrijfschap voor groenten en fruit 3. het bedrijfschap voor sierteeltpro ducten; 4. het bedrijfschap voor tuinbouw- zaden. - Het hoofdbedrijfschap en de bedrijf schappen strekken hun bemoeiingen uit tot de teelt, den afzet, de be- en ver werking, den handel, den in- en uitvoer van groenten en fruit, waaronder be grepen vroege aardappelen, zuidvruchten, specerijen, bloemkweekerij- en boom- nvweeKerlJpiodta^tcxi, bollen tax knollen van bloemgewassen; tuinbouw- en sierteelt zaden. Voorts wordt bij het hoofdbedrijfschap en de bedrijfschappen ingesteld een.' aan- 1 en verkoopbureau van tuinbouw- en sier- i teeltproducten. Het hoofdbedrijfschap of het bedrijf schap voor groenten en fruit kunnen be paalde werkzaamheden tot uitvoering van hun ver ordeningen en besluiten op dragen' aan idé veilingen, werkzaam op het gebied van het bedrijfschap voor groenten en fruit, met dien verstand» echter, dat ideze opdrachten in het al gemeen gegeven zullen worden met be middeling van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen fin Nederland. Het centraal bureau en voornoemde veilin gen zijn verplicht hun medewerking tot uitvoering te verleenen. Vanwege het centraal bureau wordt aan elke veiling een persoon aangewezen, die voor de onder het voorgaande lid genoemde uitvoering tegenover het cen traal bureau verantwoordelijk is. De aan- wijzing van 'dezen persoon behoeft de goedkeuring van het hoofdbedrijfschap. Aan het hoofdbedrijfschap en de be- I drijfschappen wordt verordenende be- voegdheid, als bedoeld' in artikel 153 van de grondwet, verleend, doen. Verder zou er in het gehuchtje wel een soort warenhuis zijn, waar ze geëmailleerd goed kon knopen. J Eddie bedankte hartelijk en gul ant- woordden de anderen: Diè dëkktoelen gebruiken we 'snachts immers toch niet? I Ze slapten uit aan een klein station netje en moesten toch nog een heel eind Loopen naar de boerderij „het Paradijs" een waarlijk veelbelovend oord dus! De stationchef waarschuwde haar dat boer Arie Herders op weg naar de markt, daar even aangereden was en had ge zegd, dat hij in het terugkomen de ba gage van de jongedames kwam afhalen. Arie zelve had niet veel opgehad met die inkwartiering, maar zijn vrouw had het plannetje doorgedreven. Hij stond in de keukendeur om zijn logees te ontvangen; en toen de boerin haar man maar steeds hoorde spreken van: „juffrouw" en nog eens „juffrouw" sloeg hear de schrik om het hart en dachL zij: O, heden Wie weet wat een nuffen hel zijn. Op zijn langzame, afgebeten wijze sprak Herders verder: Morgen beginnen we pas te werken. Je woning' is het tweede huisje van de schuur. In het eerste woont de schaap herder- Die is zeventig en weduwnaar; dus van hem zal je geen lost hebben!: Je woning is frisch en zindelijk; mijn vrouw en ik hopen, dat je ze zoo houdt; Totale eclips 2G Augustus 's morgens In den vroegen morgen van Woensdag 26 Augustus zal de maan voor den tweeden keer in dit jaar schuil gaan in de aardschaduw en kan men, althans bi» gunstige weersomstandigheden een totale eclips waarnemen. Men zal dan een rossige, onregelmatig verlichte maan zien, die in het begin van den ochtend schemering zal staan. Want als de zoo genaamde intreding in de kernschaduw voorbij is, gedurende welken tijd de maan uit een fel - en een zwak verlicpt gedeelte bestaat, en de verduistering vol geworden is, krijgt de maan toch nog licht van de zon en wel licht dat door de atmosfeer wordt omgebogen. Daar om is het ook een rossige schijn, ros sig om dezelfde reden waarom de zon in de avondschemering roodachtig wordt. Slechts één verduistering is er bekend, waarin de maan in het geheel niet te zien was, n.l. toen de eclips een korten tijd na een geweldige uitbarsting van den Krakatau plaats vond. De hoogere luchtlagen moeten toen zoo bezwangerd zijn geweest met vulcanische stof, dat het zonlicht niet langs de aarde door de atmosfeer kon ontsnappen. Tijdens de totaliteit, die in den nacht staat te gebeuren, zal men slechts na eenig zoeken de dan zwakke maan kun nen vinden. Op de officieele sterrewach- ten zal er weinig drukte zijn. Een maans verduistering heeft voor de astronomen weinig belangwekkends meer in tegen stelling tot de zonsverduisteringen. Ten hoogste zullen zij controleeren of de maan „op tijd" is. precies vier uur in den ochtend zal de intrede in. de kern- schaduw beginnen, waar de maan dan om 7 uur 35 weer uittreedt. Deze uit treding is echter voor ons niet te zien omdat de maan om 6 uur 50 ondergaat SPT meldt uit Zürich: Het toenemen van het aantal vluchte- telingen, die de wijk naar Zwitserland nemen, heeft d.e Zwitsersche regeering er toe genoopt scherpere maatregelen ter bewaking van de Zwitsersche grens te nemen. Er zouden reeds talrijke vluch telingen naar het buitenland zijn terug gestuurd. Dezfe wijziging in het optreden van de politie in Zwitserland heeft, al dus de „Baslér Na-chrichten", groote op schudding verwekt. Verschillende consuls van buitenlandsche regeeringen £ijn van meening, dat dit een schending van hel' asylr-echt is. Er wordt echter van de Zijde der bondsregeering nog eens op gewezen, dat wanneer de politie niet krachtig zou optreden, de stroom vluch telingen niet meer te sluiten zou zijn. EN EEN GOEDE ORDE Uit de Nieuwsbode 9 van vóór vijftig jaar Van 24—30 Augustus 1892. Bedankt voor het beroep naar Wieringerwaard door ids. Wunder te. Noordgouwe. Benoemd tot onderwijzer te O o s- t e r 1 a n d de heer C. de Dreu te Cort- g^ne. voor de hoofdakte de heer J. ,J. J. de Lange te Tholen. Mej. P. W. Keers werd benoemd tot onderwijzeres aan school A te Zie- rikzee. Aan den heer F. P. Visser, werd eervol ontslag verleend als leeraar in de Fransche taal aan de HBS te Zie- r i k z e e. Geslaagd bij het notaris-examen 2e gedeelte de heer W. Nteervoort te Tfao- Ieii. Na een kortstondige ziekte over leed te Zie rik zee de heer J. K. Broersma, sedert 27 Nov. 1866 commis- saris van politie aldaar, en morgen om half zeven beginnen we. De meisjes waren wel wat bekoeld van haar enthousiasme. Ik geloof, dat we het hier nooit een week zullen uithouden! meende één van de tweelingen. Onzin! meende Nellie, als we maar eenmaal buiten bezig zijn aan het ploegen, of zo\o, dan hebben we niet meer voortdurend met hem noiodig! j Kan je ploegen? vroeg Ed. Natuurlijk niet! Maar we zullen het wel leeren. Er heeft den laatsten 1 tijd al heel wat van het werk op een boerderij in de kranten gestaan. Ze vonden hel huisje en waren zeer ingenomen met haar knusse woning. Er was een zitkamertje, een keuken en twee slaapkamertjes; alles even klein en gerieflijk. Vlak bij de- achterdeur was een schuurtje vol brandhout; en met ongeëvenaarde handigheid wist Eddie den ketel over het vuurtje te hangen en konden dc meisjes zich 'allereerst aan een kopje thee verkwikken; op den gropd gezeten en uit een paar kopjes, geleend van den herder. Even later bracht de boer haar bagage en gingen ze haar huisje inrichten. Maar daarna ■waren ze zóó moe, van al haar avonturen, dat ze de bedden spreidden en maar ter ruste gingen, want dien vol genden ochtend was het weer vroeg dag. HOOFDSTUK IX. In de drukke dagen, die volgden, had LEVEREEN LEDIGE FLE5CH, POT TUBE. ENZ..,IN ALS GE EEN VOLLE WENGCHT TE KOPPEN Polrtoon-Seym-Pas Holland m VERSCHILLENDE BERICHTEN Verplichte opslag van vleesch In het voedselvoorzieningsblad is op genomen -een verordening van het be drijfschap voor vee en vleesch op den opslag van vleesch. Volgens deze ver ordening is een ieder, die de beschikking heeft over een koel- of vriesruimte, ge schikt voor het in opslag houden van vleesch, vleeschwaren of slachtafvallen, en daartoe opdracht van het bedrijfschap heeft ontvangen, verplicht op verzoek van een in deze opdracht te vermelden autoriteit opslag van in beslag genomen vleesch, vleeschwaren of slachtafvallen toe te staan en te allen tijde ruimte daarvoor beschikbaar te stellen, tegen de algemeen gebruikelijke voorwaarden. Roofmoord De politie te Schiedam heeft, zooals reeds in het kort Zaterdag is medege deeld, licht gebracht in een roofmoord op drie vrouwen uit Rotterdam, een 80-jarige moeder en twee 'dochters, ge pleegd door den 39-jarigen groenten- koopman P. H., den 48-jarigen los werk man J. M. W., de 31-jarige loswerkman J. B., allen uit Rotterdam, en de 25-j. verloofde van een hunner, L. uit SchL^ dam. Vorige week werden twee lijken drij vende gevonden in de Maas, waarvan het onderzoek misdrijf aantoonde. Het ble ken de lijken te zijn van de 80-jarige mevr. H. de Vries-Schnitzler en haar ''oudste dochter uit Rotterdam. Het on derzoek wees uit dat deze vrouwen reeds eenigen tijd het plan hadden te ver dwijnen door zich ergens schuil te hou den. Zij kwamen in aanraking met ge noemde daders en werden naar de wo ning van B. in Rotterdam gebracht. Ver volgens liaar een adres te Schiedam, waarna zij' op 12 Augustus naar de z.g. definitieve verblijfplaats zouden worden gebracht. De vrouwen werden naar den Maas kant gelokt en daar neergeslagen, waar na ze bewusteloos in de Maas werden geworpen. De jongste dochter bleek ech ter bij kennis te zijn en gilde om hulp, waarop de moordenaars zich te water begaven om haar onschadelijk te maken. In de handtaschjes der slachtoffers be vond 'zich een bedrag van f 300, dat door de moordenaars werd verdeeld1. In den tijd dat de dames zich in hun macht bevonden, hadden zij nog kans gezien toestemming te krijgen om hun huisraad uit de woning te halen, waar zij niets achterlieten; alles werd elders opgesla- gen om het later te verkoopen. Alle daders zijn aangehouden. Eddie ruimschoots gelegenheid zich te onderscheiden in haar nieuwen werk kring. Ze wist veel handiger om te gaan met verschillende werktuigen, die do onderwijzeresjes niet eens bij name kenden! Bovendien was zij gewend aan het openlucht leven, en dan lag het in haar natuur, om alles te durven aan pakken. De anderen waren soms erbarmelijk moe en stijf en pijnlijk. Arie grinnikte er eens om, als hij haar vergeefsdhe pogingen zag, om zich goed te houden), maar de boerin kon niet nalaten, af en toe een hatelijke opmerking te maken. Eddie had de eerste week al een rijksdaalder verdiend, terwijl d:e ande* ren zich moesten tevreden stellen met één gulden vijf en zeventig). De meisjes waren te ver uiteen bezig, om te kunnen praten; dus waren ze wel aangewezen op haar eigen gedachten. Hier, in die stille, vreedzame omgeving kwam Eddie tot een heel andere beschou- Hving van haar gedrag in de studio. Ze moest erkennen, dat Mia geluk had en dól zij ook heel zelfzuchtig had ge handeld Wat zij toen hield voor ge kwetsten trots, beschouwde ze nu als kinderachtige lichtgeraaktheid; en dit was geen prettige ontdekking! (Wórdt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2