OHWEEISTAAKBAAI o&°% Germaansche levensruimte behoeft bij niemand op eenig bezwaar te stuiten. Te spreken zonder meer van „het Rijk" is bewust of onbewust verwarring stich ten en 'koren op den molen van onze vijanden De term „het Rij'k" (,,das Reich") is op dit oogenblik een vol komen vaststaand begrip voor het Duit- sche volk en zijn leidende figuren. Het is niet meer en niet minder dan de Duitsche eenheidsstaat, omvattende alle Duitschers- Ik acht het niet onmogelijk, betoogde ir. Mussert, dat er een tijdstip zal ko men, waarop de Germaansche volkeren in plechtige samenkomst ieder voor zich, afstand zullen doen van de benaming „Rijk", zoodat er -dan geen Groot-Duitsch Rijk, geen Nederlandsch Rijk en geen Scandinavische Rijken meer zullen zijn, doch een Groot-Dnitsche Staat, een Ne- derlandsche Staat en Scandinavische Sta ten, welke Staten te samen den Ger- maanschen Statenbond zullen vormen. Dit afstand doen zou den weg vrijmaken voor de oprichting van een nieuw begrip, m.l. „het Germaansche R ij k", omvattende de Germaansche le vensruimte. RECHTEN EN PLICHTEN TEN OPZICHTE VAN ZIEKENFONDS De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Eenige maanden geleden werd er reeds de aandacht op gevestigd, dat bij de uit voering van 't ziekenfondsenbesluit dik wijls moeilijkheden ontstaan, doordat verzekerden er zich niet voldoende re kenschap van geven, dat zij niet alleen rechten, doch ook plichten hebben. In het bijzonder werd daarbij gewezen op het feit, dat dikwijls opneming in een ziekenhuis plaats heeft, zonder dat de behandelende geneesheer de opneming noodzakelijk acht en zonder dat het fonds door inlevering van de daarvoor bestem de formulieren van de opneming in kennis is gesteld. Daar gebleken is, dat zich nog steeds dergelijke gevallen voordoen, meenen wij goed te doen nog eens aan het boven staande te herinneren. - Het ziekenfonds is niet gehouden de kosten, aan de behandeling en de opne ming in een ziekenhuis verbonden, voor zijn rekening te nemen, wanneer hiervan niet op de voorgeschreven wijze werd kennis gegeven. Tegenover de vele rechten, welke ver plicht-verzekerden aan het ziekenfondsen- besluit kunnen ontleenen zijn de plichten van zoo eenvoudigen aard dat de ver- - vulling daarvan onder alle omstandighe den mag worden verwacht. Hiermede wordt niet alleen een vlotte wijze van uitvoering van het besluit verkregen doch bovendien wordt hierdoor het belang van den verzekerde zelf in hooge mate ge diend. De verstrekking van brillen, steunzolen enz. door de ziekenfondsen Naar aanleiding van een door het Ne- derlandsche Arbeidsfront gedaan verzoek om inlichtingen inzake verstrekkingen van de middelen genoemd in art. 14 sub 9 van het tweede uitvoeringsbesluit inge volge het ziekenfondsenbesluit, namelijk brillen, kunstoogen, breukbanden, elas- tieke kousen, orthopaedisch schoeisel, steunzolen, e.d., heeft het departement van sociale zaken het volgende medege deeld: In afwachting van een definitieve rege ling zullen de algemeene ziekenfondsen de volgende richtlijnen moeten volgen: de verplicht-verzekerden, ingevolge het ziekenfondsenbesluit, hebben in twee ach tereenvolgende jaren ten hoogste een maal recht op de noodige verstrekkingen van de middelen, genoemd in artikel 14 Jsub 9 van het tweede uitvoeringsbesluit, Officleele Landbouwmededeellngen voor de Provincie Zeeland PLOMBEERING KOOLZAAD Het Bedrijfsschap voor Zaaizaad en Pootgoed deelt ons mede, dat als bij drage voor het 'kweekersfonds in de prijs berekening is opgenomen een bedTag van 1 2,60 per 100 kg goedgekeurde nabouw en van f 1,50 per 100 kg ongekeurd zaad. Deze heffing zal worden geïnd bij de plombeering. De plombeeringskosten voor pootgoed bedragen: a. voor origineel zaad f 0,50 per 100 kg; b voor nabouwzaad f 0,50 -j-„f 2,50 kweekersheffing f 3 per 100 kg; c. voor niet te velde gekeurd zaad f 0,50 -j- f 1,50 kweekersheffing f 2 per 100 'kg. Van reeds geplombeerde partijen zal de heffing alsnog worden geïnd. Voor bin- nenlandsch gebruik mogen alleen wor den verhandeld Lembke's en Jametzky koolzaad en het o r i g i n e e 1 e zaad van dr. Mansholt. i Voor export komen echter ook par- tijen nabouw Mansholts Hamburger kool- zaad in aanmerking. TARIEFREGLEMENT VAN DE i GRONDKAMER VOOR ZEELAND I De Grondkamer voor Zeeland maakt bekend, dat vanajf 1 Augustus 1942 krach tens haar tariefreglement, vastgesteld in gevolge artikel 61 lid -1 van het Paent- besloiit en goedgekeurd bij besluit van de Secretarissen-Generaal van Justitie en van1 Landbouw en Visscherij «Ld. 16 Juli 1942, afgekondigd in de Ned. Staatscou rant van 7 Augustus 1942, no. 152, de volgende tarieven gelden: 1. Voor de behandeling van een verzoek tot schriftelijke vastlegging van een mondelinge pachtovereenkomst is ver- j schuldigd een bedrag van f 10. Voor losse perceelen van minder dan 1 ha kan de Grondkamer, indien zij daartoe termen aanwezig acht, met j een lagere heffing genoegen nemen. 2. Voor de behandeling van een verzoek tot het houden van een openbare ver pachting, als bedoeld in artikel 9 van het Paehtbesluit, wordt in rekening I gebracht een bedrag van f 10. 3. Voor de behandeling van een verzoek tot het aangaan van een pachtover eenkomst voor een korteren duur dan in artikel 10 lid 2 van het Paeht besluit is bepaald, wordt een bedrag van f 5 per verzoek berekend'. 4. Voor de behandeling van verzoek schriften, ingediend bij de Grondkamer ingevolge de artikelen 11 lid 1, 20 lid 2, 21 lid 2, 26 'lid 1, 27 ld 3 j sub 1, van het Paehtbesluit, wordt een tarief berekend van f 10. De Grondkamer kan naar omstandig heden een lager tarief toepassen, met een minimum van f 5. 5. Voor de behandeling van een verzoek tot herziening wan de pachtprestatie, ingediend ingevolge het bepaalde fin artikel 38 lid 2, Wordt een bedrag bereikend van f 0,50 per ha, met een minimum van f 1,50 en een maximum van f 10. Voor tuinbouwbedrijven 1 °/o van de jaarlijks vast te stellen pacht som, met een minimum van f 1,50 en een maximum van f 10. 6. Voor het beoordeelen van ter goed keuring bij de Grondkamer ingediende pachtovereenkomsten is per overeen komst verschuldigd een bedrag, over eenkomende met de helft van het zegelrecht, met dien verstande, 'dat het minimum f 1,50 bedraagt. Voor het beoordeelen van ter goed keuring bij de Grondkamer ingediende overeenkomsten tot wijziging of aan vulling van bestaande pachtovereen komsten wordt een tarief berekend van tenminste f 1,50 en ten hoogste f 10. 7. Voor de behandelingvan .een verzoek, ingediend bij /de Grondkamer ingevolge Artikel 45 van het Paehtbesluit, is verschuldigd een bedrag, overeenko- komende met de helft van het zegel recht, met dien verstande, dat het minimum f 1,50 bedraagt en het maxi mum f 10. 8. Mondelinge en eenvoudige schrifte lijke adviezen worden gratis verstrekt. Voor de overige schriftelijke ad viezen wordt tenminste f 1 in Teke ning gebracht. Voor arbitrage wordt ten hoogste f 100 berekend. 9. Voor de behandeling van een verzoek schrift, ingediend bij' .de Grondkamer ingevolge Artikel 74 van het Paeht besluit, wordt maximaal f 30 in re kening gebracht, 10. Voor de behandeling van een verzoek schrift, ingediend bij de Grondkamer ingevolge Artikel 75 lid 2 van het Paehtbesluit, wordt een tarief gehe ven naar 10 cent per schaap ot geit en 50 cent voor paarden en runderen, met een minimum van f 1. 11. Voor het taxeer en van de pacht waarde van gronden wordt den ver zoeker in rekening gebracht een be drag, gelijk aan 1 van de jaar- lij'ksche pachtsom, met een minimum van f 2,50, benevens de te maken on kosten. 12. Ter zake van uit het Paehtbesluit voortvloeiende werkzaamheden voor den Staat worden door de Grondka mer geen rechten geheven. DE GRONDKAMER VOOR ZEELAND. K K K $2 Het deel van alle leven en het geheim van het leven is de weg te banen voor wie na ons komen, opdat zij vaster mo gen gaan dan wij. j i t j .j Feuilleton 17 mu m w Hij wilde Eddie's adres weten en dus moest Christine hem wel vertellen van het verdwijnen van zijn nichtje. Vol over tuiging sprak hij echter: O, we zullen haar wel gauw vin den. Ik ben rijk en ik verzeker u, dat ik geen kosten sparen zal! Christine Wijnen reikte hem de hand. Ik wensch u isjwdoes, zei ze hartelijk Hij gaf haar zijn kaartje en 2ij bood ook het hare aan hem. Ik heb wel gehoord van Christine Wijnen, zei hij beleefd, maar ik wist niet, dat ik ooit de eer zou hébben, om haar te ontmoeten! Zijn kaartje vertoonde den naam van een bekend ontdekkingsreiziger, den heer André Grootveld. Nu, ik hoop, dat u bij de lijst van uw ontdekkingen ook nog weldra die van uw nichtje kunt voegen, zei ze op gewekt, want ze had een gevoel of haar een pak van het hart genomen was. De heer André Grootveld had zich eenmaal in het hoofd gesteld Eddie te vinden en hij maakte geheel den indruk van iemand, die altijd slaagt in zijn on- voorloopig zonder eenige bijbetaling hun nerzijds, doch slechts na machtiging van het algemeen ziekenfonds, waarbij zij zijn aangesloten of van den eontroleerend geneesheer van het fonds. Indien een voorwerp als boven bedoeld, binnen twee jaar op medisch voorschrift, door een nieuw dj ent te worden ver vangen, kan dit geschieden na machtiging door het algemeen ziekenfonds of den controleerend geneesheer. Het einde van den termijn van twee jaar behoeft in dat geval niet te worden afgewacht. Ook wanneer een wijziging in een ver strekt middel moet worden aangebracht, kan dit met toestemming van het alge meen ziekenfonds of den controleerend geneesheer geschieden. Machtiging tot vervanging mag na ver strekking door het algemeen ziekenfonds of door dien eontroleerend geneesheer slechts worden verleend, indien vernieu wing noodig is door slijtage, of omdat een voorwerp van dezelfde soort, doch van een ander model of een andere samenstelling is voorgeschreven. dernemen. Wanneer hij haar mogelijk als dochter aannam, dan zou alles er heel anders gaan uitzien voor Bernard van Manen. Met een taxi reed Christine naar huis en ze was overtuigd, dat het de hand van de Voorzienigheid was, die haar dien middag haar schreden had doen richten naar die bioscoop! HOOFDSTUK VIII. Toen Eddie dien middag, als door het dolle heen, naar huis geloopen was, had ze ijlings haar kleeren gepakt en was naar Amsterdam gegaan met In het ge heel geen plan de compagne. In den .tuin had vze druk zitten praten met een dame, die later dan ook de politie meedeelde, dat zij met het vermiste meisje gesproken had. Een ding stond vast bij Eddie, toen ze in den trein naar Amsterdam stapte: alle filmwerk zou zij vermijden, want ze hield zich overtuigd dat haar vrien den haar in .de eerste plaats zouden zoeken bij een filmgezelschap. Maar wat ze dan wèl zou doen, daar had ze geen idéé van. In ieder geval wilde ze niet weer ten laste komen van Tom Web: dien had ze al genoeg gekost! Dat haar kleeren zoo nat waren, had de andere reizigster in den coupé een ai wat oudere dame het gesprek doen beginnen. I In die gevallen zal de .verstrekking eveneens zonder bijbetaling door den verzekerde plaats vinden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Graandiefatallen en het rapen Naar aan het Hdbl. gemeld wordt, komen, in het uiterste Zuiden langs de Igrens, nu het koren rijp is, bij1 nacht en ontij dieven hun slag slaan. De goed gevulde haimen worden afgesneden. En als men zich daar geen tijd voor gunt, neemt men heele sdho oven, mee. Bij tien tallen tegelijk zouden rijkbCladen koren schoven uit Ihet veld worden gestolen. Aangezien de diefstallen langs de grens plaats hebben, veronderstelt het blad, dat het voor een groot deel Belgische sluik handelaren zouden zijn, die zich aan deze diefstallen schuldig maken. Wij vernamen echter, dat ook' land bouwers op ons eiland hebben moeten constateeren, dat misbruik is gemaakt van hun vergunning om na het afsnijden Eddie had haar excuus gemaaktj, waarop de dame glimlachend had geant woord Ja, mij hindert het niet! Maar ik vrees, dat u zélve nog kou vat.1 O, neen, ik ben wel gewoon om uit te zjjn in alle weersgesteldheid! Ja, maar dit is nog wat anders, dan om een paar uren stil te zitten met zulke doorweekte kjeeren aan! ik zal het er wel goed afbrengen. Ik ga naar Amsterdam, om werk te zoeken. i Dat zult u dan wel vinden: er worden genoeg jongedames gevraagd in iederen branche! Ik hoorde zelfs, dat er een gebrek aan bloemenmeisjes is.;.. Eddie zuchtte: Ja ziet u, voor alles moet je toch iets weten of kennen! Bloemen verkoopen zou ik missehen nu nog wel kunnen, maar ik vrees, dat ik mij dan weer vergissen zou met wisselgeld terug te geven, want daar ben ik verschrikkelijk dom in! Maar ik zal mij aangeven bij een arbeidsbeurs, daar zullen ze toch allicht wat voor mij weten f Dat denk ik ook! Maar u zult toch wel vrienden en kennissen hebben? O, ja, zei Ed en begreep dat': oppassen de boodschap was! Ze bracht dus het gesprek op een heel ander on derwerp en babbelde druk, tot ze het station bereikten, waar ze haar reisge- van het graan op hun land te komen rapen, zoodat sommigen hebben moeten besluiten alleen toestemming tot rapen te geven als het graan van het veld zal zijn. Groot nationaal ZangfeoBt Op Zondagmiddag 6 September om 14.30 uur zal het eerste groote Natio nale Zangfeest op den Dam te Amster dam gehouden worden. Op dien middag zullen duizenden zan gers en zangeressen, begeleid door hon derden musici ons goede Nederlandsche lied ten gehoore brengen. D.t is voor de eerste maal in Ne derland dat een dergelijke massademon stratie wordt gehouden. Het gemak van een giroboek Voor in uw giroboek is een bladzijde waarvan u veel gemak kunt hebben. Daar op kunt u aanteekenen welke automati sche overschrijvingen u maandelijks laat verrichten, overschrijvingen waaraan u dan verder niets meer behoeft te doen. U kunt het dan ook niet vergeten. Hebt u het gironummer 87600 er reeds op vermeld staan? Neen, dan wordt het toen hoog tijd. Want dan zult u zeker niet meer vergeten maandelijks een bepaald bedrag te storten op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance. Maak het daarom vandaag nog even in orde. Maandelijks een automatische overschrij ving op gironummer 8 7 600 Nederland sche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. ll'l! Dnovoudige moord Een afschuwelijke, drievoudige roof moord, op drie Joodsche vrouwen uit Rotterdam, is binnen een week door de Schiedamsehe politie 'tot volledige klaar heid gebracht. Drie Rotterdammers en een juffrouw uit Schiedam, de verloofde van een der daders, zijn inmiddels gearres teerd. De moord heeft den daders niet meer dan f 300 opgebracht. Het betreft een moord op een 80-jarige oude vrouw én haar twee dochters, resp. 56 en 52 jaar oud, die aan den Maaskamp op een stille plek, werden doodgeslagen, waarna hun lijken in het water werden geworpen. - Enquetebeschikking voedselvoorzïemngs- fabrikaten De onlangs in de Staatscourant gepu bliceerde Enquêtebeschikking Voedsel voorzieningsfabrikaten no. 1 en de me- dedeelingen daarover in de bladen heb ben bij belanghebbenden vragen naar verduidelijking doen rijzen. Ter toelich ting deelt de Gemachtigde voor de Prij zen het volgende mede-' Al wordt'in de berichten over de En quêtebeschikking de aandacht hoofdza- zakelijk op de surrogaten gevestigd omdat op het gebied der vervangings middelen juist het grootste kwaad is te bestrijden zij beperkt zich niet tot de surrogaten, maar strekt haar wer king uit over alle artikelen, die die nen tot de bereiding van. een der in de beschikking genoemde producten. Zij heeft dus betrekking op: a. alle artikelen, die ter bere;ding van bouillon, soep of jus dienen; b. alle artikelen, die ter bereiding; van pudidingvla of saus dienen; c. alle artikelen, die voor boterham- smeersels bestemd zijn. Daarvan zijn die artikelen uitgezonderd, waarvoor reeds andere prijsvoorschriften dan de Prij- :zenbeschikking 1940 noj. 1 en het Prijs- vormingsbesluit 1941 door publicatie in de Staatscourant van kracht Zijn gewor den, voordat de Enquêtebeschikking in werking trad. Individueel toegestane prij zen ontslaan de betrokkenen dus niet van de inlichtingenplicht. d. alle vischconserven. Ook degenen, die korteren of langeren .tijd geleden een toestemming tot prijs - verhooging hebben ontvangen, moeten de enquêteformulieren invullen. Degenen, die goederen van derden betrekken en on der eigen merk of verpakking verkoo- ncote vriendelijk goedendag zei en w eg- lrippelde. ij Ze liep het station nog een poosje rond en keek eens, waar ze haar kof fer zOu laten. Terwijl ze bij de afdeeling stond te wachten, hoorde Ze een sprek tusschen een groep' jonge meisjes. Het waren zeker aankomende onderwij zeresjes, die haar lange zomervacantie op een boerderij Zouden doorbrengen. Doodjammer, dat Annie niet gaan kan! zei één van haar. Ze zou er zoo van genoten hebben! Bovendien kan Arie er wel eens allesbehalve over ge sticht zijn, als wij er met een te weinig komen! Maak toch wat voort met de ba- gage, Nellie! riep een ander tegen de- geen, die aan het loket bezig was. Nellie keerde zich haastig om en bot ste zoo tegen Eddie aan. Neem mij niet kwalijk, Zei ze, en lachte. Uit pure vriendelijkheid lachte Eddie ook. Heeft u haast? vroeg Nellie, „Ik moet hoopen bagage hebben; dus, als u soms vóór wilt gaan? O, neen, dank u. Ik heb niets te doen tenminste nóg niet. Ik ben juist in Amsterdam werk komen zoeken. Nu, wij gaan buiten werk vinden! De anderen giebelden; Nellie moest 's Morgens goed - 's Avonds bete de kv/aliteits-tandpasta pen, worden als fabrikanten aangemerkt en moeten eveneens de formulieren in vullen. Een grossier, die onder eigen merk of in eigen verpakking verkoopt, is derhalve, evenals een z.g. „verpak ker", tot invulling van de formulieren verplicht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. SEROOSKERKE. Zondag 23- Augustus, 's nam. 3.30 ure, ds. ^eqn. RADIONIEUWS Zondag 23 Augustus Ernstige muziek. Het Röntger Strijkkwartet, Margot Broeders, harp en Albert de Klerk, or gel, spelen om 12.15 uur over den zen der Hilversum I met medewerking van Hélène Ludolph, sopraan, werken van Lili Boulanger en Albert de Klerk. Het Omroep Opera ensemble geeft om 14.30 uur (Hilversum II) onder leiding van Johan Gerritsen van Roeckel een uitvoering van de 'opera Mignon, van Thomas, Maria Neuss, viool, en Theo van der Pas, spelen om 20.15 uur (Hil versum II) werken van Richard Strauss en Paul Graener. Om 21 uur voert het Omroep Symphonie orekst onder leiding van Pierre Reinards voor den zender Hilversum II de vierde symphonie van Fr. Schmidt uit. Godsdienstige uitzendingen. Hilversum II: van 10 uur tot 10.30 uur gewijde muziek; 10.80 tot 11.45 uur studio-dienst te leiden door dr. E. Blaa- se; 11.45 tot 12 uur gewijde muziek; van 22.10 tot 22.15 uur avondwijding. Cultureele uitzendingen: Prof. Dr. Jan de Vries houdt om 14 uur voor den zender Hilversum I een lezing over het leven en de werken van den beroemden Noorschen schrijver Knud Hamson. Philippe la Ohapelle draagt om 15.30 uur (Hilversum I) enkele gedichten voor van Jcos' van den Vondel, Prudens van Duyse en Arnold Sauwen. Johan Perey bespreekt om 16 uur voor den zender Hilversum II het boek van Wouter Paap "Mensch en Melodie". Vraaggesprek. De bekende reportage-serie (U kent hen! Maar kent u hen ook?) wordt om 18.15 uur over Hilversum II uitge zonden. De zoon van den Hongaarschen Rijks bestuurder, Stephan Horthy, is aan het Oostfront gesneuveld. Na de ontvangst van dit bericht werden de feestelijkheden in Budapest, naar aanleiding van den Nationalen Hongaarschen feestdag, afge last. Naar SPT; uit Vichy meldt, is van re- geeringszijde bekend gemaakt, dat bij de Engelsche bomaanvallen op het gebiel van Dieppe, de Fransche bevolking 30 dooden heeft te betreuren. Tijdens den aanval heeft de luchtbeschermingsdienst en het Fransche Roode Kruis onmiddel lijk hulp geboden en na den aanval deel genomen aan de opruimingswerkzaam heden. naar de bagage terug en de hoog-blonde deed nu het woord: O, 't is om te gillen! zei ze. Mis schien worden we na een week wel als ontsnapte gevangenen teruggezonden. We gaan op een boerderij werken en geen van allen hebben we er ooit nog een gezien! Van de werktuigen, die ze op het land gebruiken, ken ik er geen enkel! Een koe, ja, die kan ik nu nog wel van .een paard onderscheiden; maar ik ben bang er dicht bij te gaan! Kom? onzin, Dora! riep een ander. Ze zullen je ook niet dadelijk opdragen, cm een koe te melken! Neen, maar dan misschien, om een schaap te scheren 1 Nu, dat zou u nog niet meevallen, {als u er ajleen voor stond! lachte Eddie. Woont u op een boerderij? In Australië wel! Kon ik maar met u meegaan! Dat zou ik heerlijk vindenl Er was iets over Eddie, dat onweer staanbaar aantrok al degenen, die met haar in aanraking kwamen; vandaar dat Dora dan ook vroeg: Nu, waarom zoudt u niet met ons meegaan? Ik wou, dat het waar was/ Er volgde een pauze. De vier meisjes keken elkaar aan. Toen trok Doira. Nellie bij den arm wat terzijde met een haas tig: Wacht u even! tot Eddie. I I (W*ordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2