ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1942 OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNBJHBNTi Prijs: in Zierikze® [ƒ1.60, eldem [ƒ1.90 pir kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesehe Nieuwsbode,!Zierikzee; Schuithaven B 94, Telef, 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 993TB JAAROASO Ho. 15018 ADVBRTBNTIHS AdvwrtsntlEn 10 cent per millimeter; to- fezondea meüeaeelingen 10 cent per millimeter; kleine ndvertentiën 80 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 RAID OF INVASIE Wat is de Woensdag mislukte lan dingsoperatie aan de Fransche Kanaal- kust van verbonden geallieerde troepen- deelen geweest? Een raid of een po ging een begin te maken met de vorming van een tweede front? Het antwoord ligt voor de hand. Wanneer het den Britten gelukt ware, bij Dieppe vasMfcyoet, een z.g. b'rugge- hoofd te krijgejBBKi 20U het géén „raid'' gebleven zijn, maar nu deze poging om een bruggehoofd te vormen, uitgangs punt voor een daaropvolgende invasie of tweede front met zware verliezen voor de geallieerde strijdkrachten is mis lukt, een mogelijkheid, die men van Britsche zijde klaarblijkelijk vooruit niet had buitengesloten nu is het „slechts een raid" en was het ook nooit anders aangekondigd en bedoeld. Dit is propagandistisch van Britsche zijde een zeer begrijpelijke houding. Zou den zij toegeven, dat 'het doel méé#" was dan „slechts een raid'', dan zouden' zij ook een mislukking en een nederlaag moeten toegeven. Want de omvang, waar mede deze z.g. „raid" werd ondernomen, was dusdanig, dat niemand kan geloo- ven, dat de. geallieerde troepen alléén zijn gekomen piet het plan. terstond weer heen te gaan. De ingezette strijdkrachten en de zee bouwende reserves, alsmede de geleden verliezen waren zoo groot, dat nie mand zal aanvaarden, dat het éénige doel was, troepen aan land te brengen met den opzet, deze zoo snel mogelijk weer in te schepen! Een dérmate materieel, personeel en moreel kostbaar avontuur onderneemt men niet, teneinde de Duit- sche troepen aan de Kanaalkust eens een dag hard werk te' bezorgen, of hun defensieve kracht te peilen, om dan te vreden terug te keeren naar de haven van uitgang. Hoe dan ook, .de operatie is reeds na tien uren vechten met de ter plaatse aanwezige Duitsche troepen, geëindigd, waarbij door de Geallieerden op groote schaal verliezen zijn geleden. Zélf erken nen zij, dat 95 hunner vliegtuigen zijn neergehaald. Hoeveel manschappen zijn gesneuveld of verdronken, valt natuur lijk niet vast te stellenhet aantal :do,oden moet aanzienlijk zijn, hetgeen van Engel - sche zijde ook wordt toegegeven. Ette lijke transport- en oorlogsschepen zijn vernietigd, andere beschadigd en propa gandistisch zoowel als uit een oogpunt van prestige, is een ernstig échec geleden Dit avontuur heeft den Britten veel menschen en materiaal gekost, een avon tuur dat moest ondernomen worden om te voldoen aan Stalin's eisch een tweede front in het Westen te scheppen. Want deze mislukte poging om in het Westen vasten voet aan den grond te krijgen, zal wel h-et gevolg zijn van de resul taten' van de kortgeleden gehouden be sprekingen te Moskou, welke onderhande lingen ook werden bijgewoond door den vertrouwensman van Roosevelt. Van Duitsche zijde neemt men aan, gelijk men in het extra-bericht van het opperbevel der Duitsche weermacht heeft kunnen lezen, dat de actie slechts poli tieke oogmerken heeft gediend en van militair standpunt beoordeelde men haar als niet meer dan een dilettantische onderneming. Het Engelsche publiek blijkt intusschen, volgens een bericht uit Lon den, met de geschiedenis te hebben mee geleefd, alsof er werkelijk groote dingen aan het gebeuren waren. Een groote me nigte moet van de ochtenduren voor de Londensche dagbladbureaux met toene mende spanning de binnenkomende be richten hebben afgewacht. De snelle af loop moet het dan, ook al had het van te voren vernomen, dat de actie niet als een heusche invasie mocht worden be schouwd, hebben teleurgesteld. DE AANVAL IN DEN KAUKASUS DUURT VOORT Bij Dieppe werden 2C95 gevangenen 1 Het opperbevel van de weermacht maakte Vrijdag bekend: In den Kauikasuis blijven de Duitsche ■eni verbonden troepen, in weerwil' van den hardnekkigen vijandelijken tegenstand, in den aanval. Luchtdoelgeschut heeft in de straat van Kertsj een transportschip in brand geschoten. In de Zee van Azov hebben Duitsche mijnenvegers, zondier zelf verliezen te lijd m, twee gepantserde Sov- jetbewakingsvaartuigen, die over zwaar dere artillerie beschikten en deel uit maakten van. een vijandelijke formatie, tot zinken gebracht. Zij dwongen de andere schepen tot - den terugkeer 'en maakten gevangenen. Aan het Don-front mislukten verscheideneSovjetpogingen om de rivier over te steken. De lucht macht heeft aan de Wolga drie trans portschepen tot zinken gebracht en een rivierstoomboot beschadigd. Ten Oosten van Wjasma. en bij Rzjef zijn meermalen gereed staande vijande lijke troepen uiteengeslagen door het ge concentreerde vuur van alle wapens met doeltreffenden steun van de luchtmacht. Op andere plaatsen werden aanvallen af geslagen. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer zijn vijandelijke af deelingen, die sedert verscheidene dagen op moeilijk terrein waren' omsingeld, vernietigd!. Vij andelijke aanvallen op een bruggenhoofd aan de Wolchow en aan. het omsinge lingsfront bij Leningrad hadden geen re sultaat. In de Finsche Golf hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een vijanidielijken mijnenveger tot zinken gebracht entwee andere zwaar beschadigd. De Finsche luchtmacht heeft op 19 Augustus twee So.vjetduikbooten idioor bomtreffers tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben de bolsjewisten storingsvluchten boven het gouvernement-generaal en Oost-Duitsch- lana ondernomen. De burgerbevolking van Warschau leed eenige verliezen tenge volge van bommen. Alleen/vliegende Brit sche gevechtsvliegtuigen kwamen des nachts in het Noord-Duitsehe 'kustgebied. De Engelsche luchtmacht verloor overdag en in den loop van den nacht 9 vlieg tuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht Portsmouth gebombardeerd en door bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber vernielingen en branden veroorzaakt op de werven en in het havengebied'. De vijandelijke verliezen bij de lan dingspoging aan de Kanaalkust op 19 Augustus, zijn, sedert de vorige op gave, gestegen tot 2095 gevangenen, on De gigantische verdedigingswerken aan de Kanaalkust worden nog voortdurend verder uitgebreid en versterkt. Qeechutsloopen worden op de geweldige affuiten geplaatst. (Deutscher Vtrlag-Recla-p.k. Hornung'Pax Holland-8) der wie 617 gewonden. Het aantal ge sneuvelden en verdronkenen kon nog niet vastgesteld worden. Het aantal bij deze onderneming neergeschoten vijandelijke vliegtuigen is gestegen van 112 tot 127. De Duitsche verliezen zijn verminderd van 37 tot 35 vliegtuigen. DE LANDING BIJ DIEPPE 'n Nevelgordijn beschermde de landing Op twee plaatsen kwamen de Britten te land Omtrent de vernietiging der Britsche landingstroepen bij Dieppe deelt het op perbevel van de Weermacht nog het vol gende mede: In de ochtendschemering van 19 Aug. bemerkten de Duitsche posten aan de Kanaalkust bij Dieppe, dat op zee een. Duitsch konvooi met den vijand in ge vechtscontact geraakt was. Dit niet onge wone schouwspel kreeg bij het aanbre ken van den dag een bijzonder kenmerk, doordat een verrassend groot aantal Brit sche vliegtuigen in scheer vlucht naar de kust vlogen en Dieppe alsmede het ter rein aan weerskanten van de stad met bommen aanvielen. Terwijl de gealarmeerde Duitschetroe- pesn hun stellingen bij' de kanonnen en in de loopgraven betrokken, sloegen van zee uit de granaten der Britsche krui sers en torpedojagers op stad en strand. Onder bescherming i van een nevelgordijn doken op zee vlak voor de haven storm- booten en talrijke landingsvaartuigen van den vijand op, die terstond dioor de Duit sche artillerie onder vuur genomen wer den. De - Engelschen slaagden er in de kust met infanterie en pantserwagens te bereiken. Op vijf plaatsen te Dieppe zelf alsmede ten Oosten en ten Westen van de stad had de vijandi geprobeerd te landen, doch slechts op twee plaatsen kon hij vasten voet krijgen. Toen de vij andelijke pantserwagens te vergeefs de stad probeerden binnen te dringen, schoot een Duitsch pantserafweerkanon alleen vier van de in totaal 28 vernietigde Brit sche pantserwagens kapot. Er ontwikkelde zich een verbitterde strijd om een Duitsche batterijstelling. Ondanks de plaatselijke overmacht van den vijand, weken de kanonniers niet van hun post. De aanvallende Canadeezen werden tenslotte overweldigd en met be hulp van de Duitsche infanterie in de pan gehakt. De tegenaanval en de plaatselijke Duit sche strijdkrachten leidde tot een volle dig succes. De Duitsche infanteristen drongen tot de kust door en braken het verzet van den vijand nog voor dat de gealarmeerde reserves in den strijd kon den ingrijpen. Alles wat van de Britten en hun vreemde hulptroepen niet geval len of gevangen genomen was, nam over haast de vlucht op de overgebleven lan dingsvaartuigen. Strand en zee zijn tot op gra'oten afstand bedekt met brandende vaartuigen, drijvende planken en uniformen, resten van -booten, reddingsgordels, gasmaskers en andere uitrustingsstukken. Voor de prikkeldraadversperringen, waar de Brit ten niet doorheen konden komen, staan in lange rijen de zware- machinegeweren van den vijand, alsmede andere wapenen en munitie. De Duitsche beschermings- wal aan de kust van den Atlantische^ Oceaan heeft zijn proef goed doorstaan. Itallaansch weermachtsbericht Geen nieuws van het Egyptische front Het Italiaansche weermadhtsbericht van gisteren luidt: Van het Egypitsdhe front is niets van beteekenis te melden. Herhaalde aanval len van Britsche vliegtuigen op onze konvooien op de Mididellanidsche Zee hadden geenerlei succes. De schepen zet ten hun todht voort en bereikten hun plaats van bestemming. De begeleiden de afdeelingen vliegtuigen grepen onver wijld op doeltreffende wijze in en scho ten in luchtgevechten vijf vijandelijke vliegtuigen neer zonder zielf verliezen te lijden. Een zesde vliegtuig werd door een verkenningsvliegtuig neergehaald. 2 andere toestellen werden getroffen door het afweergeschut van onze torpedoboot- jagers en vielen brandend in zee. DE NIEUWE RIJKSGEOACHTE Samenwerking der Germaansche volken In zijn op den Göudsberg te Lanteren gehouden rede heeft ir. A. A. Mussert een verklaring gegeven inzake de rijiks- gedachte en statenbond. To Valkenburg is dezer dagen het eerste congres van sportjournalisten officieel geopend, Tydens de openingsrede van den heer P. van Megchelen, voorzitter van het verbond van Nederlandsche Journalisten Naast den spreker vrn.l.: prof. dr. J. van Damsecretaris generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming en Max Blokzijl, leider der afd. Perswezen van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten. Polygoon-Brader-Pax Holland s) Het woord' „Rijk" wordt door véle Europeesehe volkeren gebruikt 'en door alle Germaansche. De Duitschers spraken van het Duitsché Rijk en na de inlijving van Oostenrijk en het Sudetenland, is ingevoerd de benaming: het GTOot-Duit- sche Rijk. De Zweden, de Noren en de Denen hebben ieder hun Koninkrijk. Ieder Germaansch Volk heeft dus zijn Rijk en ieder Germaansch volk heeft ook zijn staatsbegrip. De groote revolutie van onzen tijd zaL ook den inhoud van deze begrippen wijzigen, na het noodige ge krakeel en de noodige verwarring, welke iedere revolutie van grooten omvang on- mijdelijtk begeleiden. Na eeuwen van losmaking en uitzwer- ving komt nu een tijdperk, waarin de Europeesehe volkeren zich bewust wor den van de noodzakelijkheid hunner so lidariteit. Er zal een soliidair Europa moeten ontstaan uit de worsteling van dezen tijd of Europa zal te gronde gaan na 20,50 of "100 jaren, wanneer een nieuwe beproeving over ons werelddeel zal komen. Het winnen van den oorlog tegen het verbond' van het Aziatische communisme en het Amerikaansche kapitalisme, zal gevolgd moeten worden 'door het winnen van den vrede binnen Europa door de ordening der Europeesehe vol keren, de samenwerking, het elkander respecteeren en waard'eeren, zoodat de verdediging van Europa wordt beleefd als een algemeen belang en een alge meen© plicht. Zou deze vrede niet kun nen worden gewonnen, dan zullen de honderdduizenden, die in deze jaren hun jonge leven in den strijd laten, Europa niet redden, doch slechts uitstel van' •executie geven. Het krachtigste deel van Europa zal zonder twijfel moeten worden gevormd door het gemeenebest der Germaansche volkeren, dat met elkander in betrekke lijk korten tijd 150 millioen zielen zal moeten omvatten, wil het kans hebben zich in de toekomst in de wereld te handhaven. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat van den vrede tusschen de Germaansche volkeren, him wil tot sa menwerking, hum bereidheid om het be lang van het gemeenebest te doen voor gaan boven het belang van ieder af zonderlijk, de toekomstige bestaansmo gelijkheid van Europa afhangt. Hoe moet dit worden verkregen? Wat dit betreft, doen wij goed eens een blik te werpen over den Oceaan en ons te realiseeren, dat daar ontstaan is over een oppervlakte, aanzienlijk groo- ter dan geheel Europa: de Vereenigdo Staten van Noord-Amerika. Zal Europa komen tot de Vereenigde Staten van Europa? Daarop vermag niemand een antwoord te geven. Wel kunnen wij als natianaal-socialisten zeggein, diat /in ieder geval daaraan zal moeten vooral" gaan een vereeniging van diegenen, die zijn van hetzelfde bloed, de samenhoorig- heid van het Germaansche ras, omgezet in een staatkundige daad. Reeds sinds lang hebben wij N.S.B.'ers, aldus Mussert, dit ingezien; ontelbare malen voor den oorlog daaraan uiting gevend door onze solidariteit en door Wanneer verduisteren Heden (Zaterdag): zon onder 20.52. Morgen (Zondag) zon op 6.34zon onder 20 50. Maandagzon op 6.36 zon onder 20.48 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 3.06; op 19.08. Maandag Maan onder 4.16; op 19.52. Volle maan Woensdag 26 Aug. Laatste kwartier Woensdag 2 September. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 22 Aug. niet meer geldig: 42 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Tabak. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 September: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. het aandringen op samenwerking tus schen' het Duitsche en het Nederlandsche volk. Na den oorlog in meer concreten vorm door de hoop en de verwachting uit te spreken, dat een Germaansche Statenbond zal ontstaan, omvattende alle Germaansche volkeren van het Euro peesehe continent. Deze Germaansche Sta tenbond is tde eenige geschikte weg om de Germaansche volkeren tot samenwer king te brengen. Daarop hebben wij ons streven te richten. De Germaansche statenbond zal ook een levensruimte moeten hebben. In de eerste plaats vallen daar natuurlijk omdee de woongebieden van het Duitsche volk, i het Nederlandsche volk, het Zweedsche het Noorsche en het Deensehe. Daaren boven Noord- en Oostzee als binnen zeeën en voorts zeker ook de groote Oostruimte van de woonruimte van het Duitsche volk en de Oostgrens van het toekomstige Europa, waar ons wereld deel dus verdedigd zal worden. Hoe zal deze Germaansche levensruimte worden genoemd? De invoering van het begrip „Germaansch Rijk" als omvatting van de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1