ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE DINSDAG 18 AUGUSTUS 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: ln Zierikzee yi.60, elders [ƒ1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag1. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche' Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithaven'B;94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentieehei) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 989TB JAARGANG So. 15014 ADVERTENTIES AdvertenttSn 10 cent per millimeter; In- gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 LUCHT- EN ZEESLAG IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE IS koopvaarders werden vernietigd Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag bekend: In het gebied van den Kaukasus schrijdt de aanval der Duitsche en verbonden troepen in harde berggevechten onop houdelijk voort. Ten Noorden van het gebergte is de stad Georgijefsk, aan de spoorlijn Rostow-Bakoe, ingenomen. Daar bij zijn 20 zware stukken geschut buit gemaakt. Het luchhvapen heeft met sterke for maties duikbommenwerpers en jachtkrui- sers bijgedragen tot het murw maken van den vijandelijken tegenstand. .Ont ruimingsbewegingen en scheepsverkeer aan de kust van de Zwarte Zee zijn verder bestreden. Een torpedoboot jager en vier kustvaartuigen werden tot zin ken gebracht, een tweede torpedoboot- jager is zwaar beschadigd. Ten Noorden en Noordwesten van Woronesj heeft de vijand zijn vergeef - sche ontlastingsaanvallen voortgezet. Zij werden in harde gevechten, met mede werking van sterke formaties gevechts vliegers, afgeslagen. De vijand verloor opnieuw 93 tanks. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef zijn in de verder voortdurende zware afweergevechten in totaal 83, voor het grootste deel zware, tanks vernield. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en aan de Wolchow zijn weer verscheidene vijandelijke aanvallen, deels in een strijd op korten afstand, mistukt. Zooals in een extra-bericht is bekend gemaakt, heeft de lucht- en zeeslag op de Middellandsche Zee, door heldhaftig optreden der verbonden lucht- en zee- strijdkrachten, geleid tot een vernieti gende nederlaag voor den vijand. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten zijn yan de 21 vijandelijke transport schepen, koopvaarders en tankschepen, die onder zeer sterke konvooi-bescher ming door de Straat van Sicilië traent ten te breken, 15 schepen met rond 180.000 brt. tot zinken gebracht, waar bij alle tankschepen. Van de resteerende koopvaarders hebben eenige, deels zwaar beschadigd, Malta aangeloopen. Van de begeleidende zeestrijdkrachten, die onder het effect van de Duitsche en Italiaansche formaties naar het Wes ten keerden, zijn het vliegtuigmaeder- schip „Eagle", groot 22.600 ton, en twee kruisers, waaronder de groote kruiser „Manchester", groot 9300 ton, en drie torpedobootjagers tot zinken gebracht. Een vliegtuigmoederschip van het type „Illustrious", groot 23.000 ton, dat in brand was geraakt niet, zooals op 13 Augustus gemeld werd, het Ameri- kaansche vliegtuigmoederschip „Wasp" en het vliegtuigmoederschip „Furious", groot 22.450 ton, zijn zwaar beschadigd in Gibraltar binnengeloopen. Voorts zijn drie kruisers en torpedobootjagers zwaar beschadigd. De eigen verliezen zijn ge ring. De zegevierende strijd vormt een roem rijk blad in de samenwerking der ver bonden strijdkrachten te water en in de lucht en van de voorbeeldige dap perheid van alle betrokken soldaten in vliegtuigen en aan boord der oorlogs schepen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben overdag aan de Zuidkust van Enge land voor den oorlog belangrijke instal laties met bommen van zwaar kaliber bestookt. In den afgeloopen nacht is de stad Ipswich aangevallen. Explosies - en uitgebreide branden werden waargeno men. Alle vliegtuigen keerden van hun vluchten overdag en des nachts terug. In den tijd van 3 tot 13 Augustus heeft het Britsche ludhtwapen 154 vlieg tuigen verloren, waarvan 82 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dien zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 43 eigen vlieg tuigen verloren. In den nacht van 13 op 14 Augustus is in Het Kanaal tusschen Duitsche pa trouillebooten en Engelsche motortorpe- dobooten het tot een kort gevecht ge komen, in den loop waarvan een vij andelijke boot zoo zwaar beschadigd werd, dat verwacht kan worden dat zij verloren is. HET DONBEKKEN IN HANDEN DER DUITSCHE TROEPEN Het opperbevel van de Duitsche .weer macht maakte Maandag bekend: Ten Zuiden van de beneden Koeban en in het Noordwestelijk deel van het Kaukasische gebergte, drin|g!en onze troa- pen in succesrijke aanvallen verder op1. Aan de kust van de Zwarte Zee zijn bij luchtaanvallen drie kustvaartuigen tot zinken gebracht en een vrij groot trans portschip zwaar beschadigd. In de N.- Oostelijke lus van de groote bocht van den Don is de vijand vernietigend ver slagen en de rivier overal bereikt. De Zuivering van het terrein van uiteen gedreven troepen is nog aan den igang. Daarmede is het heele Don-bekken hecht in handen van de Diuisdhe en verbonden troepen. Spoorweginstallaties en ravitailïeerings- verkeer in het aöhterwaartsche gebied van den vijand Zijn opnieuw het doel geweest van Duitsche gevedhtsvliefejers en duikbommenwerpers. Ten Oosten van Wjasma en Rzjef staan troepen van alle wapens in aanhoudende zware afweer gevechten. Ook gisteren zijn tarijke aan vallen van den vijand mislukt, die in tegenaanvallen op verscheidene plaatsen werd teruggeworpen. In den Noordeijken sector van het front Zijn op verscheidene paatsen vij andelijke aanvallen afgeslagen en con centraties in geconcentreerd vuur uit eengeslagen. In Noord-Afrika hebben Duitsche ja gers in luchtgevechten 14 Britsche vlieg tuigen, zonder zelf verliezen te lijden, neergeschoten. Aan de kust van het Kanaal heeft zeer zware artillerie van het leger mi litaire doelen in het gebied van Dover bestreden. Bij het binnenvliegen over dag en des nachts van enkele vlieg tuigen naar West- en Noord-Duitschland en de bezette gebieden. Zijn 4 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afg'eloo- pen nacht voor den oorlog belangrijke installaties in midden en Oost-Engeland met brisant- en brandbommen bestookt. BTerugkeerJJvanSbet dagelijkscïClovon na da verovering van Eoetof. Met leege ^zakken spoedende bewoners zich naar de haven, om zout en zoutevitch te halen. Als een loopend vuurtje heeft de mededeeling de ronde gedaan, dat de Duitschers niemand verhinderen aan de haven iets eetbaars mede te nemen. (Deutscher Verlag Recla Pax Holland m) WEER 19 KOOPVAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT Een extra bericht van het Duitsche opperbevel maakte Maandag het volgende bekend: j i Pmtsehe dnikbeten hekben op de Noordzee, in de kustwateren van Noord en Midden-Ataerika, West-Afrika en midden op den Atlantiechen Oceaan uit beveiligde konvooien en afzonderlijk varen de schepen 19 soliepen met in totaal 105773 brt. en 2 transportzeilschepen, tot zinken gebracht. Nog drie schepen werden door torpedotreffers zwaar be schadigd. Eet zinken dezer schepen kon door den terstond aanvangenden krachti- gen afweer niet worden waargenomen, Itallaansch weermachtsbericht Luchtaapval op uiteengedreven konvooi Vrijdag is de actie tegen de uiteenge dreven groepen der oorlogsschepen, die een vijandelijk konvooi hadden begeleid en die voortdurend onder controle wer den gehouden door onze luchtverkenning welke zonder ophouden is opgetreden van het begin van den slag af, voort gezet door onze luchtstrijdkrachten. Een motortorpedoboot torpedeerde van kor ten afstand 'n torpedoboiotjager; forma ties duikbommenwerpers troffen met bommen van zwaar kaliber een groot schip; een patrouille torpedovliegtuigen heeft een zwaren kruiser geraakteen andere formatie torpedovliegtuigen raak te een kruiser en plaatste op het voor stuk van een linieschip een torpedo. On ze esoorteerende jagers schoten vier Spit fires neer. Eenige bemanningen van vlieg tuigen, die de vorige dagen verloren waren .gegaan, zijn -ered door reddingts- watervliegtuigen. Aan het Egyptische front zijn tijdens een aanval van vijandelijke verkennings- afdeelingen, die duidelijk afgeslagen werd eenige gevangenen gemaakt. Luchtaf- weerbatterijen van de divisie Ariete heb ben nog een Britsch vliegtuig vernield; vier Curtiss-machines werden neergescho ten tijdens een gevecht met Duitsche jagers. Vliegers van de As hebben bommen van verschillend kaliber laten vallen op de haven van La Valetta en op het vliegveld Micabba. Een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten. Zes onzer vlieg tuigen zijn van deze operaties van den dag niet teruggekeerd. In het Oosten van de Middellandsche Zee zijn vier torpedovliegtuigen van den vijand, die een aanval trachtten te doen op één van onze vrachtschepen, snel op gevangen door onze escortejagers; twee hunner vielen in zee, de andere werden op de vlucht gedreven. Actie van verkenningstroepen Het communiqué van het Italiaansche opperbevel deelde Maandag mede: Aan het Egyptische front Zijn de ver kenningsacties levendiger dan in de vo rige dagen. Bij botsingen tusschen ver kenningsgroepen maakte we eenigte ge vangenen. Bij talrijke levendige igevech- ten met af deelingen vijandelijke jagers schoten Duitsdhe jagers 14 Britsche vlieg tuigen neer. Aanvallen der vijandelijke luchtmacht op Mersa Matroeh en To- broek veroorzaakten slechts weinig scha de. Een vijandelijk vliegtuig werd door onze jachtvliegtuigen, die een konvooi beschermden, aangevallen en viel bran dend neer bij de kust van Cyrenaïca. DAGORDER VAN MUSSOLINI Aan vloot en lnohtmaoht Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt gemeld: De Duce heeft de volgende dagorder aan de marine en ide luchtmacht ge richt: Officieren en onderofficieren en gegradueerden bij de vloot, soldaten der luchtmacht; Op 11, 12 en 13 Augustus hebt gij 'na een harden slag vijandelijke vlootstrijdkrachten vernietigd, die nog maals getracht hadden zich te wagen (op de zee van Rome. De vijand, die ge woonlijk zoo schoorvoetend en traag is, is, gezien den ernst van zijn catastrophe, gedwongen de verliezen toe te geven en uw schitterende overwinning te er kennen. Aangetast door uw bommen en uw torpedo's liggen zijn schepen op den bodem van die Middellanidsche Zee. Duitsche kameraden hebben in broeder lijken wedijver met u dag en nacht aan uw zijde gestreden, den vijand doodelijke slagen toebrengende. Officieren, onderof ficieren en gegradueerden bij de marine, Als de rooiers het land hébben verlaten en gereed zfjn met den aardappeloogst, mogen de kinderen uit de omgeving gratis de achtergebleven aardappelen ver garen. (Stevens Pax Holland m) soldaten der luchtmacht, in een kort tijds bestek van twee maanden hebt gij de schrijnendste vernedering toegebracht aan den trots van de natie, die eens mees- teresse over de zee was en gij hebt haar prestige en macht verminderd. Het Italiaansche volk is trotsch op u. Leve de koning. w.g. Mussolini. FINLAND HOUDT VOL Een gesprek met Paasikivi De bekende Finsche politicus Paasb kivi, die zijn zomervacantie in Denemar ken doorbrengt, heeft 'in een gesprek met een medewerker van Politiken o.a. verklaard, dat het front stabiel ligt, waar Finland het om strategische redenen heeft willen leggen". Er is daar onlangs op nieuw eenige activiteit geweest, maar die was niet het gevolg van Finsche aan vallen. .De Russen hebben getracht ons terug te drijven, maar zijn telkens weer tergugeslagen. Finland voert een verde digingsoorlog en dank zij het feit, dat wij niet alleen strijden, hebben wij dit maal het krijgsgeluk aan onze zijde. Onze zorgen liggen op ander terrein: na twee jaren van ellendigen oogst en gebrek aan werkkrachten in den land bouw, was de voedingssituatie zeer ern stig geworden, maar gelukkig zijn de vooruitzichten dit jaar beter. Het zomer graan staat er evenals aardappelen en andere knolgewassen goed voor en de hooioogst is niet slecht geweest. Wat het brood betreft schijnen wij voor het ko mende jaar gedekt te zijn, daarentegen is er tekort aan vleesch, melk, boter en eieren tengevolge van de reductie van den veestapel. De voeding wordt verve lend en in sommige opzichten onvol doende. Maar het Finsche volk houdt vol". In het vervolg van het gesprek zeide Paasikivi o.a. nog, dat de meerderheid van het Finsche volk de samenwerking der Noorsche landen wil vooirtzetten, al kan er over de vormen van die samen werking feitelijk eerst na den oorlog van gedachten gewisseld worden. In Finland is veel over een mogelijken vrede voo:r Finland gediscuteerd, „maar wij zien geen, kans op vrede. Met wien zou die ge sloten moeten worden? En hoe duur zaam zou die zijn? Wij hebben nooit; den oorlog gewild, wij hebben geen im perialistische plannen, maar onze solda ten staan daar, waar wij meenen, eenige strategische zekerheid te hebben. Als de wereld maar begrijpen wilde, dat wij slechts een strijd voor ons eigen bestaan hebben gevoerd en anders niet", aldus Paasiviki tenslotte. DUITSCHE STAATSORDEN EN EERETEEKENEN Verordening van den Rijkscommissaris In een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het vervaardigen en in den handel brengen van Duitscha staatsorden, -ordolinten, -ordeversierselen of -eereteekenen dan wel onderschei- dmgsteekenen van de Duitsche weer macht vervaardigt, voorradig heeft, te koop aanbiedt of op andere wijze in het verkeer brengt, hiertoe een vergun ning behoeft van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Wanneer verduisteren Heden (Dinsdag)zon onder 21.01. Morgen (Woensdag) zon op 6.28zon onder 20 59. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd, Maan op 14.53onder 0.30 Eerste kwartier Woensdag 19 Augustus. Volle maan Woens dag 26 Augustus. Laatste kwartier Woensdag 2 Sept. Nieuwe maan Donderdag 10 September. (Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie). Met bedoelde distinctieven wor den gelijkgesteld de distinctieven, welke met deze een sterke gelijkenis vertoonen. Het verzoek tot verleening der ver gunning moet bevatten, behalve alle ge gevens, welke bij opgaaf voor inschrijving in het Handelsregister worden vereischt: een nauwkeurige lijst van alle aanwe zige voorraden aan grondstoffen, half- en afgewerkte fabrikaten, ongeacht of deze al of niet aan den verzoeker toe- behooren. Wie de distinctieven bij wijze van be roep vervaardigt, voorradig heeft, te koop aanbiedt of op andere wijze in het verkeer brengt, mag dit beroep voort zetten totdat op zijn verzoek is beslist, mits hij dit binnen oen maand ina het in w erking treden van deze verordening indient. Op overtreding staat een gevangenis straf van ten hoogste twee jaren. Uitreiking distributiebescheiden aan tijdelijk elders verblijvenden Het Centraal Distributiekantoor vestigt er in verband met de uitreiking der bonkaarten voor voedingsmiddelen 10e periode en andere distributiebescheiden gedurende het tijdvak van 17 Augustus tot en met 5 September 1942 de aan dacht op, dat zij, die ten gevolge van de oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven, hun kaarten in ontvangst kunnen nemen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij tijdelijk ver blijf houden, ook al blijven zij in de gemeente, uit welke zij afkomstig zijn, in het bevolkingsregister opgenomen. De onderscheiding tusschen „stad"- en „land"-kaarten maakt, |dat het aanbeveling verdient, dat zij, die onder de boven omschreven regeling vallen, daarvan ook inderdaad gebruik maken, aangezien an ders de mogelijkheid bestaat, dat zij in het bezit worden gesteld van „land"- kaarten en deze kaarten in de gemeente, waar zij tijdelijk verblijf houden, voor bepaalde distributiegoederen niet kunnen worden gebruikt. Volgens een bericht van het agent schap Interinf uit Stamboel heeft de Turksche regeering een Engelsch-Ameri- kaansch voorstel, om toezeggingen te doen inzake hel onderbrengen van de Sow jet-Zwarte Zee vloot in een Turksche haven, van de hand gewezen^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1