0IWEEISTAAN8AAI AFDEELING I aantal verzekerden 38.000 f 105.000.000.- zonder nahefflng rechtzaken land¥oüw en vTsscherij Bruch, alsmede door de ingenieurs Staat en Groothof. Een lundh in het Casino werd gevolgd door de ontvangst van notionaal-socialistische mijnwerkers in de val van de staatsmijn. Met verscheidene van hen onderhield ir, Mussert zich eenigen tijd. Het gezelschap vertrok daarop voor een autorit door de mijnstreek en be zocht daarbij achtereenvolgens Geleen, Sittard, Amstenrade, Schaesberg, Nieu- wenhagen, Ubaeh. Eygelshoven en Kerk- rade. In al deze plaatsen werd de lei der in een kort oponthoud begroet door de in functie zijnde nationaal-socialisti- sche burgemeesters. In Ge leen en Schaesberg bracht de leider bezoeken aan de familieleden van nationaal-socia- listen, die aan het Oostfront gevallen zijn, hetgeen later in den middag ook te Kerkrade geschiedde. In alle bezochte plaatsen werd ir. Mussert verwelkomd met bloemenhulden, toejuichingen langs de wegen, versieringen van allerlei aard, als ook de in alle dorpen en kleine steden wapperende oranje-b'.anje-bleu en zwart-roode vlaggen. Ook van Duitsche zijde heeft men veel belangstelling ge toond. Bij het stadhuis te Kerkrade werd ir. Mussert door een groote menigte ont vangen. Op het versierde plein werd het volkslied gespeeld, waarin ir. Mussert de opgestelde formaties van den W.A., Jeugdstorm en den luchtbeschermings dienst inspecteerde. Burgemeester mr. Thomassen vestigde in een rede de aan dacht op de spreuk, die in het middel punt van dit bezoek was geplaatst: „Mus sert, uw strijd schept een rijke toe komst". In antwoord hierop herinnerde ir. Mus sert er aan, dat Kerkrade in 1938 28 pet. NSB-stemmen telde. In Mei 1940 stonden Duitschers en Nederlanders te genover elkaar. Indien men zijn hart gevolgd had, zouden zij naast elkaar hebben gestaan en zou er geen bloed zijn gevloeid. Het verheugt mij echter, zoo zeide ir. Mussert, dat thans 12.000 Nederlanders vrijwillig naar het Oosten zijn gegaan om hun plicht te doen. Tijdens een thee in de raadszaal bood de burgemeester aan ir. Mussert een schilderij aan. In Heerlen werd een bezoek ge bracht aan de Nederlandsche Arbeids front en aan het Kringhuis der NSB. Vrijdagavond werd 'n kameraadschaps avond gehouden, waaraan in twee zalen een groot aantal Nederlandsche en Diuit- sche nnationaal-socialisten deelnam. VERSCHILLENDE BERICHTEN Gehamsterd vleeech onder behoeftigen verdeeld Ten huize van een Apeldoornsche in gezetene heeft de marechaussee ,op last van den officier van justitie een groote hoeveelheid gehamsterd rundvleesch en bouillon in weckflesschen in beslag ge nomen. Het vleesch is gratis en zonder bonnen onder de behoeftigen van Apel doorn verdeeld. De bouillon is aan het kinderziekenhuis „Mary" en aan het kinderhuis de ENK-Stichtiing geschonken Beer losgebroken Toen de dierentemmer L. S. uit Den Haag Vrijdag in het Dierenpark te Was senaar een voorstelling wilde geven met een der kraagberen, werd hij bij het openen van den kuil door een der beren aangevallen, waarbij hij ernstige verwon dingen opliep aan armen en beenen. De directeur van het Dierenpark snelde toe om S. te bevrijden, maar hij werd even eens aangevallen en verwond. De beer zag intusschen kans om te ontsnappen en liep het park in, waar hij een dame tegen den grond wierp, en haar met zijn tanden en klauwen ern stige verwondingen toebracht aan armen Tegenspoed is een onmisbare leerschool voor levenswijsheid; voorspoed alléén is geen goede leermeester. U ■■■IJ»-»I II II I Feuilleton 12 Tk jjioet er bij blijven, ziet u, schertste zij, want ik ben verantwoorde lijk voor haar mooie „zilveren" lepeltjes. Nu ik heb ook wel eenigszins een inbrekers gevoel over mij. Hè, die arm stoel ziet er zoo uitlokkend uit. Gaat u er niet zitten? Neen, dank u. Eddie nam een gewonen houten stoel en opeens kreeg ze een ,onaang(ename gewaarwording over zich, toen ze dacht hoe zeer die man eigenlijk reden had om een afkeer voor haar te voelen. Hij zat nu in den stoel, dien zij niet had willen hebben en hield den blik strak gericht op den ketel. Er volgde een eenigszins pijnlijk stil zwijgen, dat Eddie tenslotte verbrak met haar haperend gesproken veront schuldiging: Ik wilde u nog even zeggen, dat ikniet bedoeld had hoe het op de film kwam; dat allerlaatste deel waar ik zoo'n gezicht tegen u trokDat komt, het verveelde mij een beetje, dat en beenen. Tenslotte klom de beer in een boom, waaruit men hem met veel moeite te voorschijn heeft gehaald. Dc dompteur, de dame en de oppasser W. R., die eveneens was gewond, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht Afvalproducten voor tabak verkocht De arbeider A. T. uit Oud-Gastel had een „uitvinding" gedaan, die hem onge twijfeld veel geld kon opbrengen. Hij had nl. ontdekt, dat er wel tabak te maken zou zijn van de afvallen der ni- cotinefabriek aldaar. Het goedje kostte hem f 3 per 600 kg, vervoer meegere kend. Den afval ontdeed hij van de ste len, droogde het overschot en hield ten slotte nog een 100 kg over, die dan werd verkocht onder den geurigen naam „tabak" voor f6 per kg. De kwaliteit wordt echter wel het duidelijkst geken merkt door het feit, dat genoemde af vallen oorspronkelijk alleen gebruikt wer den voor mest. En f 6 voor een kilo mest en dan nog niet eens echte stalmest, vond de inspecteur voor de Prijsbeheer- sching wel wat veel. En daarom moest de fabrikant" nu f800 boete betalen. Zijn speelmakkertje verdronken De kinderpolitie te Rotterdam heeft dézer dagen een afschuwelijk misdrijf opgehelderd, gepleegd door een 14-jari- gen jongen. Deze heeft op Zaterdag 1 Augustus Zijn speelmakkertje, den 9-jan- gen C. Touw, in de rivier ter hoogte van de Nassaukade verdronken. Toen de 9-jarige jongen op 1 dezer werd vermist, werd hiervan aangifte ge daan bij de politie. Eenige dagen later werd'Jiet lijkje door de rivierpolitie uit de Maas opgehaald, wiaarbij sporen wer den gevonden, die er op wezen, dat die jongen - wellicht niet op normale wijze te water was geraakt. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij de moeder zich her innerde, dat zij een paar dagen na de vermissing van haar zoontje, op straat een jongen was tegengekomen, die haar had gevraagd of zij haar zoontje miste en zonder antwoord af te wachten hard was weggeloopen. Aanvankelijk had zij' aan het gebeurde geen aandacht ge schonken, maar toen de politie op de mogelijkheid van misdrijf wees, herinner de zij het zich, waarna de politie besloot dezen knaap op te sporen, hetgeen spoe dig succes had. De jongen, de 14-jarige S., zeide de politie, dat hij getuige was geweest van het verdrinken van den 9-jarigen Touw. S. en Touw speelden langs den water kant, waarbij Touw een steen tegen het hoofd van S. wierp. Deze werd kwaad en dreigde, dat hij T., indien hij dat nog eens zou doen, zou verdrinken. En deze bedreiging maakte hij waar, toen hem op nieuw een steen tegen het hoofd werd geworpen. Hij duwde den 9-jarigen in het water en toen deze zich aan de schoeiïng probeerde vast te houden, maakte hij diens handen los, zoodat de knaap in de diepte "Verdween. Na de bekentenis is de 14-jarige S. naar het huis van bewaring gebracht en voor den officier van justitie geleid. Hij was, wegens een ander feit, al eerder ter beschikking van de regeering gesteld. Razzia onder prij aopdrij vers Loosdrecht is niet alleen een gezocht vacantieoord, tot voior kort was het ook een dorado voor hen die niet op een tientje behoeven te zien. In de eerste klas gelegenheden werd alles geserveerd wat men maar wenschte. Wil men prijzen: de uitsmijters noteerden er f 3.25, de dubbele f 6.50, de borrel een gulden, cognac f 1.50, doosjes sigaretten f 2.75, slagers leverden aan de restauratie vet voor f 9 een pond, vleesch voor f 2.25 het laatste in hoeveelheden van 60, 90 of honderd pond, en partijen van 15 pond vet b.v. voor f 135. Banketbakkers maak ten .goede zaken met cake zonder bon van de hand te doen voor f 2.50 per 31/2 ons, gebak voor een gulden het stuk, koe ken van oude samenstelling voor 20 cent. Eieren, in partijen van tweeduizend en meer deden 40 cent, paling werd voor f3 per pond verkocht, hoewel de vast gestelde prijs ongeveer f 1.16 bedraagt. Aan dezen toestand heeft de prffëbe- iedereen mij altijd zoo vóórpraatte dat het zoo'n groote eer voor mij was, om met u .op een film te komen, en ik wist dat u ook liever niet met mij speelde en daaromheb ik het ge daan! Het spijt mij alleen dat het ook op de film kwam. Ademloos hield ze op, met een kleur als vuur. Van Manen voelde een sterke aan vechting om te lachen, maar meesterlijk bedwong hij zich en keek heel ernstig: Kom, praat u daar niet verder over. Maar even wilde ik u toch nog zeggen: ik zelf maak niets geen aanspraak op grootheid. En dat ik minder graa)g| met u spelen wilde kwam doordat u zoo duidelijk blijk gaf, dat u al heel weinig graag met mij speelde. Van dien kant had Eddie de zaak nog niet beschouwd. Maar dat todh al zoo hoogst-nuttige artikel de ketel, was hen nu ook nog daarbij van dienst, dat het een einde maakte aan die pijnlijke wending van het gesprek, door met on rustbarend gesis en gesputter over te koken. Beiden vlogen ze er heen en tegen den tijd, dat het gas uitgedaan en het overgekookte water met een doek op genomen was, was de spanning in dp gemoederen óók verdampt. Terwijl ze ihet flatje verlieten en E4- I VRAAGT TOEZENDING VAN GRATISBROCBURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront P.C HOOFDSTR. 180, AMSTERDAM iZ) ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ •irtsnoD n T-mttmuni forum 11.0. r. l tu Nóon rouw, a. b. sCcfft. UIL UOBTUH. B. I. J. GR0BBEN. t. t CVIRS. (Inboedels tot t 7500. Verzekerd bedrug: Gemiddeld verzfke'd bedrug per po«t ruim f 2750.-— (Herveruftkerd bij ufd A met een verzekerd bedrue vud ruim f 4 500 000.000) Premie l1/, per duizend pe»" 3 mud 8CH4l»E UITKEER1NG PER 3 M »N«»EN. De meeat versta dige verzek»rirg •oor hen, die geen zorg over du heffing willen«h-bben Ingangsdatum Dleuwr 3-m*ar.d>p-riode 15 AUGUSTUS 1942. Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BE20RGEKI voedingsbodem geschapen wordt voor het ontstaan van een ver gaande zedenver wildering. Het Is te wenschen, dat de bevoegde instanties niet lang moer zullen wachten met ingrijpen en met één slag aan de bandelooze toestanden, die er in het kampleven heerschen, een einde zullen maken. heersching een einde gemaakt door de afgeloopen week een razzia te houden in Loosdrecht en omstreken. Processen verbaal stapelden zich op: overtreding van de distributiebepalingen, prijsopdrij ving, verkoop van sterken drank in ver lof slocaliteiten, verkoop van tabak zoji- der tabaksvergunning. Zoodra in het dorp het gerucht van de razzia zich had verspreid, was daar spoe dig niets meer zonder bon verkrijgbaar. Jeugdherbergen en kampeerboerderijen De N. J. H. C. schrijft ons e.m.: Zelfs voormalige kippenhokken deden dienst om vacantiegangers te herbergen. Zulks moge dienen als een waarschuwing aan alle ouders, die er prijs op stellen, dat hun kinderen gedurende hun vacantie in een behoorlijke omgeving vertoeven. Men kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat zoo'n kippenhok, waar vele menschen dicht opeengepakt liggen, in geval van brand veel weg heeft van een muizenval. En brand kan 'lidht ontstaan in een omgeving, waar veel gjerookt Iwordt en waar de bodem bedekt is met los stroo. Ook uit andere overwegin gen moet echter ernstig tegen de „ro mantische'' overnachtingsgelegenheden, zooals die thans bij duizenden op het platteland ontstaan zijn, gewaarschuwd worden. In talrijke plaatsen wordt onder dak aangeboden aan minderjarigen, zon der dat van eenige controle hierop spra ke is. Jongens en meisjes slapen zonder toezicht in kippenhokken, stallen, schu ren en op zolders. Het is dan ook geen wonder, dat er reeds tal van klacKten gerezen zijn over het verblijven vanjeug1- idige personen van beiderlei kunne in dezelfde ruimte. Invallen, die de politie zoo hier en daar ondernomen heeft en de verhalen der jeugdige kampeerders zelf hebben aangetoond, dat in de kampeerboerde rijen en wilde kamphuizen de gunstigste die den sleutel weer op z'n schuilplaats legde, keek van Manen haar eens laan en vroeg overredend: Wilt u uw best doen om die ge dachte van u af te zetten, dat ik ver waand was? En kunt u het mij ver geven? Met die verleidelijke kuiltjes in de wangen antwoordde zij Ik geloof nu, dat u in het geheel niet verwaand is. Enik zal nooit meer een leelijk gezicht tegen u trekken. Ze stak hem de hand toe en die sloot hij in de zijne. Eén van het ge zelschap, die toevallig voorbij kwam, staarde hen verrast aan. Ondanks Bernhard's dringend verzoek om toch mee te komen theedrinken, scheidden ze bij de deur van d,e kleed kamer van juffrouw Wijnen. Eddie ging toen terug naar de studio en was blij, daf het nu toch weer in orde was gekomen tusschen hen. Het was immers zoo'n dwaas geschil en eigenlijk over niets. Aan den ingang van de studio ont moette ze J^ellie Symkens degeen die haar met Bernard van Manen gezien had en daar het collega'tje haar ge wone kleeren droeg, vroeg Eddie on willekeurig: Werk je niet vandaag? I (Wordt vervolgd) Rechtbank te Middelburg J. M. Ringelberg, 46 jaar, schaapher der te Zierikzee, hééft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Eeonomischen rechter te Middelburg, van 30 Juli 1942, waarbij hij is ver oordeeld wegens „opzettelijk in strijd handelen met een j>ij of krachtens het Voedselvoorzieningsbesluit gesteld ver bod tot het slachten van schapen" tot 6 maanden gevangenisstraf. Ds Europeescha suikerbietenteelt Op grond van de tot dusver bekend geworden cijfers omtrent het suikerbie ten-areaal van Europa en de ontwikke ling van de bieten, kan de suikervoor ziening van het continent voor het jaar 1942-'43 als verzekerd worden beschouwd. In Groot-Diuitschland is het bietenareaal tenminste even groot als verleden jaar. Over het algemeen hebben de Europee- sche suikerbietencultures in zekere mate te lijden gehad van de niet steeds gun stige weersomstandigheden. De in 1941 vroeg ingetreden winter verhinderde ten deele, dat in den herfst wend geploegd. Hierbij kwam, dat in het voorjaar, door de lang aanhoudende vorst, de werk zaamheden op de akkers werden ver traagd. Onder invloed van deze factoren woridt in Hongarije op een daling van de bie tenopbrengst gerekend. Volg|ens de schat tingen van de Internationale Vereenigmg voor suikerstatistiek bedraagt het sui kerbietenareaal van Hongarije in het voorjaar van 1942 65.000 H.A. (v.j. 80.000 H.A.) Het bietenareaal van Frankrijk wordt berekend op 205.000 H.A. (195.000 H.A.) Het bietenareaal van België be draagt 50.430 H.A. (47.500). In Denemar ken heeft de teeltoppervlakte geen wij ziging onderg|aan, terwijl volgens de in lichtingen uit Nederland het areaal al daar licht in omvang is afgenomen. De Zweesche teeltoppervlakte wordt bere kend op 52.600 H.A., de Italiaansche op 150.000 H.A. (140.000 H.A.) In Kroatië daalde het areaal van 8600 in 1941-,42 tot 5200 H.A. Hetzelfde geldt voor Ser vië en Roemenië. Ook Bulgarije en Tur kije hebben het areaal van het vorige jaar niet kunnen bereiken. Ondanks deze vermindering zal zeer waarschijnlijk de suikervoorziening in ge noemde landen toch in voldoende mate verzekerd kunnen worden op grond van de reeds bestaande verbruiksbeperkingen. De Oekraïne heeft in 1942-'43 een sui kerareaal van 350.000 H.A.; in normale jaren werd het dubbele bereikt. (Europa^press). De komende dorschcampagne De dorschcampagne staat weer voor de deur. Het eerste koolzaad en de eer ste gerst zijn reeds gedorschen. Terwijl voorheen het dorschen van onze granen, peulvruchten en zaderijen in den regel voortduurde tot Februari en Maart, soms nog langer, tenminste in de akkerbouw- streken op de klei, zijn thans van over heidswege maatregelen ontworpen en'ge troffen om den oogst van dit jaar zoo veel mogelijk vóór 1 December a.s. in zak en pakhuis te krijgen. Dat is geen kleinigheid. De in ons land met granen, peulvruchten en zaderijen beteelde op pervlakte bedraagt immers ongeveer 659 duizend hectares. De opbrengst daarvan is meer dan 1700 millioen kilo. Geluk kig ligt de tijd van vlegel en van door paarden getrokken dorschblok, van handwan, zeef en kafmolen en vanhand- stroopers reeds ver, meer dan 50 jaar, achter ons. De oogst-opbrengst was toen echter ook de helft van nu. In 1891 1900 gemiddeld ongeveer 900 mill. k.gi. Onze landbouw beschikt thans over on geveer 2000 dorschmachines, de meeste met daaraan verbonden stroopersen. Ook met het tegenwoordige aantal ma chines zeven maal zooveel als in 1900 zou het afdorsdhen van het grootste j deel van den oogst vóór 1 December I a.s. ongetwijfeld tot de onmogelijkheden j hehooren, indien aan landbouwers en dorschbedrijf de tot dusverre bestaande 1 vrijheid van handelen werd gelaten. Ze ker, in vele streken wordt krachtig ge streefd naar een zoo snel en zoo goed koop mogelijk dorschen. Het coöperatief dorschbedrijf, dat zamen over ongeveer 400 machines beschikt, kent het rondgaan der machines naar het z.g. buurman systeem. Het laat in dorpen, met veel kleinbedrijf (Drenthe b.v.) den oogst bij eenbrengen op centrale zetplaatsen. Maar in het dorschbedrijf komt overigens het „heen en weer trekken" van de machi nes nog veel voor. Landbouwers, zelfs §h|at 1 a 2 H.A. graan, wonende in af gelegen !g|ehuchten aan vaak onbegaan bare wegen, verlangen den oogst thuis gedorscht. De maatregelen,, dit jaar van over heidswege voor het dorschbedrijf getrof fen, maken hieraan een einde. Aan elk dorschbedrijf wordt een rayon aangewe zen. De landbouwers zullen niet meer vrij zijn in de keuze van den loondor- scher of van de coöperatieve vereeni- ging. Zooveel mogelijk zal de oogst op het land moeten worden gedorscht. De oogst van kleine' landbouwbedrijven zal bijeengebracht moeten worden op cen trale dorschplaatsen, gelegen aan harde wegen, zoo dicht mogelijk bij electrische j krachtleidingen. De landbouwers zullen i elkaar bij het samenbrengen van granen I op één plaats beurtelings met wagens en paarden moeten bijstaan. Zelfdor- schers zullen steeds een geheelen dag moeten dorschen. Dorschen met den vle- j gel zal alleen in dwergbedrijven worden toegestaan. Melk, de basis van onze vetvoorziening De Nederlandsche bevolking is voor de vetvoorziening thans vrijwel geheel aangewezen op de grondstof melk. Daar mee wordt het belang, dat de melk en de melkproducten, in het algemeen de zuivel, voor het Nederlandsche volk heb ben, onderstreept; indirect is daarmede ook een krachtig accent gelegd op de beteekenis van den arbeid, die de af- deeling zuivel van den Centralen Crisis- en Controledienst van het departement van landbouw en visscherij verricht. Deze dienst bestrijkt het geheele ter rein van de productie en den afzet- Ieder bedrijf, dat met zuivel te maken heeft, kan rekenen op geregelde controle, die allereerst verricht wordt door contro leurs, gedetacheerd bij de afdeeling zui- velcontróle van de onderbedrijfsorgani satie voor zuivel. Het bureau van den dienst heeft verder de beschikking over controleurs, die verdeeld zijn in vijf groe pen, elk met een bepaalde taak en die uitsluitend werken aan „zware gevallen" Een van deze vijf groepen controleurs is belast met het nagaan van z.g. vet- balansen. Juist in de tegenwoordige om standigheden dienen abnormale verschil len op de vetbalansen der zuivelbedrijven te worden vermeden. Is b.v. het verschil niet te vinden in den gang van zaken op het bedrijf, dan rijst de gedachte aan fraude. Er treedt dan een tweede groep specialisten op, nl.. zij die verhoor, voorgeleide en eventueel in verzekerde bewaringstelling van verdachten tot taak hebben, hetgeen geschiedt in overleg met politie en justitie. Een afzonderlijke groep controleurs schenkt aandacht ami de kwaliteitscon trole op de melk, die uit de productie gebieden naar de bevolkingscentra wordt vervoerd. Niet alleen wordt de melk ge keurd, mabr ook de behandeling op de bedrijven staat onder toezicht. Op het uit taptemelk geproduceerde verstuivings melkpoeder wordt eveneens controle uit geoefend, opdat in den loop van den In een der weinige zg.n. veldovens, steenbakkeryen, die ons land nog aan de groote rivieren bezit, heerscht thans groote drukte. Na een arbeid van circa drie maanden, nl. het stapelen en vullen der ovens, ivaarin ongeveer een millioen steenen gaan, en het stoken, dat 5 d 6 weken duurt, worden de ovens nu leeg gehaald. (V.NP. Zeylemaker Pax Holland wi)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2