ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 17 AUGUSTUS 1942 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs: fa Zierikzee rf 1.60, elders 71.90 p»r kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 16 cent. Verschijnt lederen werkdag. UitgaveN.V. Zierikzeesche JNieuWBbode, Zierikzee; Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 15013 ADVBRTBNTIBS Adverfantiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K!2620 DE SLAG BIJ DE SALOMONSEILANDEN Be verliezen van de Britsch.- Amerikaansche vloot Naar het D.N.B. nader uit Tokio meldt, heeft het 'keizerlijk-Japansche hoofdkwar tier de volgende gedetailleerde vijande lijke verliezen in den zee- en luchtslag bij de Salomons-eilanden bekend ge maakt: Voor zoover tot op 14 Augustus be kend is, zijn in totaal 35 vijandelijke oorlogs- en transportschepen tot zinken gebracht Daaronder bevonden zich een zware Amerikaansche kruiser van de Wichtia-klasse (10.000 ton), vijf zware Amerikaansche kruisers, waaronder van de Astori a-klasse, en waarvan er een onmiddellijk is gezonken, twee zware Britsche kruisers van de Australia-klasse, waarvan er een onmiddellijk is gezon ken, een zware Britsche kruiser van on bekende klasse, die eveneens onmiddel lijk zonk, een Britsche kruiser van de Adelaideklasse, een Amerikaansche krui ser van de Omah a-klasse, twee kruisers van onbekende klasse, een torpedojager, drie duikbooten en tien transportschepen. Zwaar beschadigd werden: een Ame rikaansche zware kruiser van onbekende klasse, drie torpedobootjagers en een transportschip. De Japansche verliezen zijn, zooals reeds gemeld, zeer gering. Het verloop van den slag Omtrent het verloop van den zeeslag bij de Salomons-eilanden heeft Domei van een lid van de persafdeeling der Japansche marine het volgende ont vangen De gevechtshandelingen, die geleid heb ben tot de vernietiging van de Engelsch- Amerikaansehe vloten in de Australische wateren, begonnen met de verschijning van de gecombineerde Engelseh-Ame- rikaansche vloot voor de Salomons-eilan den op 7 Augustus. De vijandelijke vloot die door vele transportschepen werd vergezeld, naderde de Salomons-eilanden in dikken mist en begon op een der eilanden landingsoperaties. Japansche ver kenningsvliegtuigen, die de vijandelijke landing opmerkten, meldden 'dit terstond aan hun steunpunt, waarop een eskader Japansche jagers verscheen om de vij andelijke vliegtuigen te dwingen tot felle luchtgevechten. Tijdens deze felle ge vechten werden 49 vijandelijke jagers en 9 vijandelijke bommenwerpers neerge schoten. Tegelijkertijd gelukte het Japan sche vliegtuigen een vijandelijken tor pedojager in- den grond te boren eni een tweeden zwaar te beschadigen. De vijand werd reeds bij den aanvang van de gevechten in verwarring gebracht. Den volgenden morgen naderden Ja pansche torpedovliegtuigen de vijande lijke vloot en voerden een feilen aanval uit met het resultaat, dat het vlagge- schip van de Amerikaansche vloot, een kruiser van het Wichtia-model, en een Britsche 'kruiser tot zinken werden ge bracht. Tijdens deze gevechtshandelingen werden nog een 'kruiser van de a-klasse zwaar beschadigd en twee kruisers van de b-klasse, benevens twee torpedoboot- jagers in den grond geboord. In den tusschentijd viel een speciaal eskader Japansche torpedovliegtuigen de vijande lijke transportschepen aan, waarvan er eenige in den grond geboord werden. In den loop van den nacht begonnen Japansche marine-eenheden in de meest volledige samenwerking met luchtwapen en duikbooten een stoutmoedigen nachte lijken aanval op de reeds zwaar getrof fen vijandelijke vloot. Tijdens deze ge vechtshandeling werd het tweede vijande lijke vlaggeschip, een Amerikaansche krui ser van het type Astoria, in den grond geboord, terwijl nog zes Britsche kruisers van de a-klasse naar den bodem der zee gezonden werden. Bovendien wer den een Amerikaansche kruiser van de b-klasse, van het type Omaha, benevens zes torpedobootjagers, tot zinken ge bracht en; twee torpedobootjagers zwaar beschadigd. Den derden dag van den slag openden Japansche torpedovliegtuigen de jacht op de restanten van de vluchtende vijande lijke vloot en brachten een Britschep kruiser van de Achilles-klasse tot zin ken, die trachtte naar Sidney te ont komen. Na de vernietiging van de vij andelijke vloot bleef nog slechts het kleine vijandelijke lamdmgseorps op een der Salomons-eilanden. Dit corps is ech ter volkomen afgesneden en hulpeloos," aangezien noch transportschepen noch oorlogsbodems ter beschikking staan. DE AANVALLEN IN DEN KAUKASUS DUREN VOORT Ook in de Donbocht werden vorderingen gemaakt Het opperbevel der Duitsche. weermacht maakte Zondag bekend: In het gebied van den Kaukasus bra ken Duitsehe en verbanden troepen het verzet van sterke vijandelijke achter hoeden; en blijven steeds aanvallend op treden. In de havens aan de Zwarte Zee en in de Straat van Kertsj werd de be strijding van vijandelijke ontruimi-ngsbe- wegingen en inschepingspogingen uit de lucht voortgezet. De Sovjetvloot verloor daarbij twee groote transportschepen en tweekustvaartuigen. Een ander groot transportschip en twee bewakingsbooten werden zwaar beschadigd, In den Noordoostelijken hoek van de groote bocht van den Don braken divisies infanterie en snelle formaties, in nauwe samenwerking met de luchtmacht, door vijandelijke stellingen en drongen tot den Don door. HongaaTsche troepen vernie tigden in succesvolle gevechten zestien vijandelijke pantserwagens. In het gebied van Woronesj hadden eigen plaatselijke aanvallen volledig succes. Tegenaanval len van den vijand mislukten. Ten Oosten van Wjasma en Rzjef wer den herhaalde aanvallen van den vijand in zware afweergevechten verijdeld. Op verscheidene plaatsen gingen eigen troe pen tot tegenaanvallen over. In deze ge vechten verloor de vijand alleen in het gebied van Rzjef reeds 71 pantserwagens. Ten Zuidoosten van het Iimemmeer aan de Wolchow werden nieuwe aanvallen van den vijand bloedig afgeslagfen. De Finsehe luchtmacht schoot in luchtge vechten tien vijandelijke vliegtuigen, waar onder negen van het type Hurricane, omlaag. Bij vluchten naar de bezette gebieden Rijksminister dr. QoébbeU bracht een beeoek aan de aan luchtgevaar blootgestelde Westelijke gebiedenArbeidsters van een fabriek begroeten den Rijksminister {Atlantic Holland P.K, Boeser Pax Holland m) BEKENDMAKING Aangezien ondanks de uiterst dringende uitnoodigirigl van den Wehrm a chtsbe felsh abe r General der Flieger Christiansen de da ders van den springstofaanslag te Rotterdam te laf zijn geweest om zich aan te melden, zijn de vol gende gijzelaars aanglepakt en he denmorgen doodgeschoten: 1. Ruys, Willem, directeur-géne raal, Rotterdam. 12. Graaf E. O. G. van Limburg Stirum, Arnhem. 3. Mr. Baelde, Robert, Rotter dam. 4. Bennekers, Christoffel, vroe ger hoofdinspecteur van politie, Rotterdam. 5. Baron Alexander Schimhiel- penninck van der Oye, Noordgou- we, Zeeland. Den Haag, 15 Augustus 1942. De Höhere S.S. und Polizeifiihrer NorJ-West, get. RAUTER. S.S. Gruppenführer en General- leutnant der Polizei. REISVERGUNNING VOOR VERBODEN GEBIEDEN Alleen in heel dringende gevallen De commissaris-generaal voor de vei ligheid deelt mede: Aan verzoeken tot een reisvergunning naar de vroeger bekend gemaakte ver boden gebieden (provincie Zeeland, pro vincie Zuid-Holland ten Zuidwesten van de lijn Nieuwe Waterweg-Oude Maas- Dortsche Kil en de Westfriesche eilanden) kan slechts in heel dringende gevallen voldaan worden. Wordt de aanvraag ge motiveerd met het brengen van een- be zoek of het doorbrengen van vacantie, dan komt zij in het geheel niet in aan merking. Aanvragen, voorzien van een steekhoudende motiveering, tot het ver strekken van de toelatingsvergunning, moeten .j, gericht worden aan den burge meester van de gemeente, welke de indie ner van de aanvraag wil bezoeken. Indien het gaat om het bezoek aan meter dan een gemeente, dan dient de aanvraag ge richt te worden tot den commissaris van de provincie. Aanvragen, die in strijd met het voor schrift, gericht worden aan andere Duit sehe of Nederlandsche instanties, kunnen voortaan niet meer behandeld en beant woord worden. w.g. SCHUMANN, Generalmajor der politie. werden gisteren een Britsche bommen werper en drie jachtvliegtuigen omlaag geschoten. Vier andere jachtvliegtuigen werden idoor lichte Duitsehe zeestrijd- krachten en marine-luchtdoelgeschut neer gehaald. Na onbeteekenendie storings- vluchten overdag, viel de Britsche lucht macht in den afgeloopen nacht eenige plaatsen1 van West-Duitschland aan. De bevolking leed verliezen. Bovendien ont stond er schade aan woongebouwen. 4 der aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Aan de Z.-kust van Enge land' en in het Oosten van het Brits ene eiland bestookte de Duitsehe luchtmacht overdag en in iden nacht van 15 op 16 Augustus belangrijke militaire inrichtin gen met brisant- en brandbommen. Alle vliegtuigen keerden terug. Itallaansch weermachtsbericht Luchtacties heven de Middell. Zee In zijn weermachtsbericht no. 811 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Egyptische front geen enkele gebeurtenis van belang. Aanvalspogingen van den vijand in den nacht van 14 op 15 Augustus, onmiddellijk achter onze linies, werden prompt verijdeld. Itali aansche en Duitsehe jagers schoten in luchtgevechten vijf Britsche vliegtuigen omlaag. Twee andere vijandelijke toestel len werden door onze jagers in het cen trale bekken ven de Middellandsche Zee neergehaald. De luchtstrijdkrachten van de As opereerden tegen cle bases van Malta en vielen herhaalde malen de militaire inrichtingen aan. Een vijande lijke vlootformatie ondernam in den nacht van 13 OP *4 Augustus een bombarde mentsactie tegen het eiland Rhodos en omgeving. Snel werd een tegenactie on dernomen door de batterijen ider verde diging en door onze motortorpedobooten. De door het geschut van den vijand aangerichte schade is onbeteekenendi. Onder de burgerbevolking werd één per soon gekwetst. BEZOEK VAN MUSSERT AAN LIMBURG In de LimbuTgsche hoofdstad Maas tricht ving Mussert, de leider der NSB, Donderdagmorgen een driedaagjseh bezoek in de provincie aan. Vergezeld van den commissaris der provincie, graaf d'Ansembourg, den adjudant van den Arend en den stafchef der Nederland- che SS J. Antonius, begaf de leider zich door de feestelijk versierde straten naar het gouvernement, waar een ©ere wacht van WA en nationalen jeugdstorm' stond opgesteld. In het gebouw gaf de commissaris der provincie in een toe spraak een uitvoerig overzicht van het leven in Limburg, waarin hij ook aan dacht schonk aan de geografische !g!e- steldheid, de historische ontwikkeling van de grenzen en de toegenomen industria- liasatie. In de gemeentegrenzen zullen nog vele wijzigingen worden aange bracht, al wordt er daarbij ook gewaakt het eigen karakter fder steden en dor pen niet aan te tasten. Als wensch bracht de heer d'Ansembourg naar vo- i ren de behoefte van Maastricht aan een 1 eigen universiteit en een kunstacademie, i In antwoord hierop vestigde Mussert de aandacht er op, dat Limburg even als Friesland het eigen gewestelijk ka rakter het sterkst heeft bewaard. Hij roerde o.m. de ontwikkeling aan van het waterverkeer in deze provincie en stelde vast, dat de nieuwe tijd de Maas stop, de belemmering in het scheep vaartverkeer tusschen Luik en Nederland zal hebben te verwijderen. Nederland zal in de toekomst bestaan uit vijf of zes gewesten. De samenleving wordt gle- heel organisch ingedeeld; in het nieuwe i Europa de Germaansche levensruimte en j daarin de Nederlandsche staat, onder- verdeeld in gewesten, streken, steden en dorpen. Een universiteit zal in Maas- j trieht zeker op zijn plaats zijn. Na een langdurig bezoek aan de cementfabrie- ken en na een Limburgsche koffietafel 1 op het oude fort Sint Pieter, werd de tocht voortgezet naar Voerendaal. Te Voerendaal werden eenige mo delboerderijen bezichtigd. Vervolgens ble- Wanneer verduisteren? Heden (Maandag)zon onder 21,03. Morgen (Dinsdag) zon op 6.27zon onder 21.01. Tnssehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 23.55op 13.38 Eerste kwartier Woensdag 19 Augustus. Volle maan Woens dag 26 Augustus. Laatste kwartier Woensdag 2 Sept. Nieuwe maan Donderdag 10 September. gaf de leider zich naar de groote boer derij van den provinciaal boerenleider Quaedvlieg. Hier hadden zich een 100- tal leden van den Landstand met hun familieleden verzameld, die den leider der NSB, bij zijn aankomst luide toe juichten. Teruggekeerd in Maastricht werd het gezelschap aan de gemeentegrens ont- vanger, door burgemeester Peeters. Langs de vele bezienswaardigheden van Maas tricht vond een langdurige rondgang ge maakt. Voor het raadhuis viel aan Mus sert opnieuw een geestdriftige ovatie van honderden mannen en vrouwen ten deel. Na een inspectie van de opgestel de ©erewachten van WA en jeugdstorm hield de burgemeester van af het bor des een korte begroetingsrede. in ant woord waarop Mussert de verzekering gaf, dat Maastricht zich zal ontwikkelen tot de hoofdstad van het geheele Zui den. In het raadhuis bracht het Maas- trichtsch stedelijk orkest voor een groot aantal genoodigden eenigle muziekstuk ken ten gehoore. Namens de ambtenaren werd aan den leider een speciaal voor deze gelegen heid ontworpen boekwerk over heden en verieden van Limburgs hoofdstad aange boden. Den tweeden dag werd een bezoek ge bracht aan de mijnstreek. Begonnen wer4 met een bezoek aan den Watertoren van de waterleidingmaatschappij Zuid-Lim burg te Sehimmert. Hierna vertrok het gezelschap naai* de staatsmijn Maurits. Ir. Mussert werd hier verwelkomd door Bergassedor dr. Concentratie der krachten Het onderscheid in de huidige oorlogsvoering Rijksminister dr. Göbbels schrijft in het weekblad Das Reich onder het opschrift „Concentratie der krachten^' over het principieel© onderscheid tusschen da Duitsehe en de Engelsce oorlogvoering Allereerst schrijft de minister, dat de Duitsehe oorlogvoering zich steeds heeft onderscheiden, doordat zij telkens een groot plan nastreefde en zich bij de uit voering daarvan nooit op een dwaalspoor liet brengen door begeleidende verschijn selen, ook al waren die nog zoo onaan- j genaam. De Engelschen echter, zoo gaat j Göbbels voort, gaan volgens de omge- 'keerde methode te werk. j Zij treden op, waar zij er ook maar I een mogelijkheid toe vinden. Het gevolg daarvan is, dat zij. nergens een heel groot optreden van hun militaire middelen tot stand brengen en derhalve ook nergens een overwinning van formaat behalen. Zij hadden bijvoorbeeld Oost-Azië van den aanvang af kunnen opgeven om het Naburige Oosten en het Europeesche front te handhaven, of ook omgekeerd- Zij hadden den luchtoorlog kunnen con- centreeren op Duitsch gebied of op N- Afrika. In de genoemde gevallen waren hun krachten niet voldoende voor beide- Geen tot oordeelen bekwaam waarna- mer gevoelt eT twijfel over dat op het oogenblik het lot van den oorlog wordt beslist op de slagvelden van het Oosten- Wie hier wint, die heeft het geheel gewonnen. Niets ligt dus meer voor de hand, dan dat Duitschland in het Oosten l om de gestelde doelen te bereiken, al zijn krachten concentreert. Daarvoor moet op den koop toe genomen worden, dat Duitschland elders tijdelijk smartelijke wonden krijgt, die echter van de wonden, die zijn tegenstanders krijgen verschillen, doordat zij geen voor den oorlog beslis sende beteekenis hebben. Natuurlijk zou het mogelijk zijn uit het Oosten eenige duizenden vliegtuigen te halen en ze voor zeer massieve vergel- dingsaanvallen op Engeland te gebruiken in een omvang, waardoor het Britsche luchtwapen zeer spoedig de lust vergaan zou Duitsehe steden en haar bevolking door arglistige aanvallen te terroriseeren. Duitschland doet 'dat niet, omdat het oor log voert om te overwinnen, niet om toe te geven aan een begrijpelijk wraakge voel en een versplintering van zijn krach ten te voltrekken, die geheel in den zin en het plan van de vijandelijke oor logvoering zou liggen. Het is volkomen duidelijk, wat de Brit sche leiding ten doel heeft met haar luchtaanvallen op Duitsch gebied. Chur chill ziet er vermoedelijk afbetaling m op het hem nog niet opportuun voorko mende tweede front. Hij wil daarmee de verwijten van de Sowjetunie en de eischen van zijn geradicaliseerden staat bevredigen. Dat hij daardoor de Duitsehe wapenindustrie in een voor den oorlog belangrijken omvang kan treffen, zal hij zelf ook wel niet gelooven. Zijn hoop ga.at integendeel uit naar een schokken van het Duitsehe moreel, waarvan hij schijnt aan te nemen, dat het niet zoo weerstandskrachtig is als het Britsdie. Uitvoerig schrijft de minister vervol gens over zijn indrukken van zijn recente reis naar Dusseldorp, Keulen en andere West-Duitsche steden en zijn ervaringen in Hamburg, Lübeck, Kiel, Rostock en Emden. Wanneer men in Londen ge looft, zoo schrijft hij. met luchtaanvallen het moreel van deze steden te 'kunnen schokken, geeft men zich over aan een fatale vergissing, die eventueel een des te tragischer effect zal hebben, wanneer men daarop in hoofdzaak zijn kansen Op succes bouwt. Het Duitsehe volk heeft in November 1918 eenmaal een his torische domheid begaan, geen Duit» scher heeft de behoefte, deze fout te,her halen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1