ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1942 ZIEMKZEESCHE'COURAMT Voortdurende vorderingen in den Kaukasus ABONNBMHNT1 1797 1689 Prijs: In Zierikzee ƒ1.60, elder, ƒ1.90 Uitgave: N.V. Zierikzeesche ^Nieuwsbode, Zierikzee0 Schuithaven B 94, per kwartaal. Weekabonnementen resp. Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentieehei) 13 en 15 cent. Losse nummers 16 cent. j jl00ze> Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag. 989TB JAARGANG No. 15012 ADVBBTHntihs Adverlentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 - cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Groote verliezen van hel Sovjet luchtwapen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus biedt de vijand met gebruikmaking van de voor de verdediging bijzonder igjunstige ibéTgterreinen taaien tegenstand* teneinde zijn terugtocht over zee uit de Noord- Kaukasische havens te dekken. De aanval der Duitsche troepen gaat desondanks goed vooruit. Op. een plaats Zijn vrij zwakke vijandelijke strijdkrach ten van hun verbindingen afgesneden en uiteengedreven. De haveninstallaties aan de kust van de Zwarte Zee hebben opnieuw het doel wit gevormd van doeltreffende Duit sche luchtaanvallen. Twee vrij groote trantsportschepen zijn daarbij; door bom- treffers beschadigd. In den nacht van 9 op 10 Augustus heeft een Duitsche motortorpedoboot voor Toeapse een transportschip van 4000 brt in den grond geboord. Bij een poging! een eigen vlieg veld in de bocht van de Don aan te vallen, is een formatie vijandelijke vlieg tuigen door jagers en afweergeschut bijna in de pan gehakt. Van 45 aanvallende vliegtuigen werden er 35 neergeschoten. In het gebied van Woronezj Zijn op nieuw ondernomen ontlastingsaanvallen der bolsejwieken mislukt. In harde ge vechten werden 56 tanks vernield. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjeb zijn1 sterke vijandelijke aanvallen in -een ver bitterde worsteling deels in een tegen aanval tot staan gebracht. Daarbij zijn in totaal 70 tanks, waarvan 36 door luchtafweergeschut, vernield. Ten Zuid- Oosten van het Ilmenmeer en aan het front van de Wolchow zijn vijandelijke aanvallen ineengestort door den taaien tegenstand van Duitsche troepen. In het hooge Noorden zijn de lucht- j aanvallen op een bolsejwistisch lucht- steunpunt aan de Kola-baai met succes 1 voortgezet. Het Finsche luchtwapen heeft in luchtgevechten zes vijandelijke vlieg tuigen ten val gebracht. Bovendien zijn gisteren aan het Oostelijke front in to taal 125 bolsjewistsche vliegtuigen neer geschoten. Acht eigen vliegtuigen wor den vermist. Zooals in een extra-bericht in bekend gemaakt, is op de Middellandsche Zee 'n sterk vijandelijk konvooi door Duitsche en Italiaansche lucht- en zeestrijdkrach ten uiteengeslagen en voor een jg|root deel vernietigd. Het slotresultaat van de- Zen geweldigen strijd zal jiogl speciaal bekend gemaakt worden. Eenige Britsche vliegtuigen hebben gis teren op groote hoogte storiniglsvluchten ondernomen boven Noord-West-Duitseh- land. Aanvallen overdag van lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen veroorzaakten in voor den oorlog belangrijke installaties aan de zuidkust van Engeland omvang rijke vernielingen en branden. Bovendien werden in de wateren ten zuiden van Dartmouth een Britsche torpedoboot be nevens een vrij groot woonschip door voltreffers in den grond geboord. In den afgeloopen nacht is de stad Norwich bestookt met brisant- en brand bommen. Er ontstonden uitgebreide bran den. De met het eikenloof met de zwaar den van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden eerste luitenant Os- tefmann, staffelkapitan in het jachteska- der Trautloft, is na zijn 102 e luchtover winning van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Met dezen dapperen officier verliest het luchtwapen een van 'Zijn stoutmoedigste en succesrijkste jaeht- vliegers. KONVOOI UITEENGESLAGEN Negen koopvaarders tot zinken gebracht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag in een extra bericht mede: i I Ter ontlasting van hun sterk in het nauw gebrachte strijdkrachten in Egypte, hebben de Britten getracht een uit tank schepen en transportschepen samenge steld konvooi van in totaal 21 groote koopvaarders, dat beveiligd werd door drie slagschepen, vier vliegtuigmoeder schepen en talrijke kruisers en torpedo- bobt jagers, door de Middellandsche Zee, klaarblijkelijk naar Alexandrië te brengen. Dit uit 46 eenheden bestaande kon vooi is in het Westen van de Middel landsche Zee, ondanks uiterst krachtigen afweer van geschut en jagers, sedert 11 Augustus in voortdurende actie en met de meest voorbeeldige samenwerking tusschen de verbonden Duitsch-Italiaan- sehe lucht- en zeestrijdkrachten be streden. 1 Na het reeds gemelde in den grond boren van het vliegtuigmoederschip „Eagle" op 11 Augustus door een Duit sche duikboot, zijn tot dusverre negen koopvaarders met in totaal 90.000 bJTrt., tot zinken gebracht. Zwaar beschadigd werden het Britsche vliegtuigmoeder schip „Furious", dat met zware slagzij in Gibraltar is binnengeloopen en het Amerikaansche vliegtuigmoederschip „Wasp", dat na zes voltreffers van bom men in brand is geraakt en tracht Malta te bereiken. Voorts werden beschadigd drie kruisers en zes groote koopvaarders en tankschepen met een inhoud van 51.00 b.r.t. I i Het konvooi is uiteengedreven. Het grootste deel der dekkingsstrijdkrach ten zet koers terug naair liet toestem). De overige eenheden trachten Malta aap te doen. De strijd duurt nog vootrt. Nieuwe groote successen zijn te ver wachten. Itallaansch weermachtsberlcht Vijandelijk konvooi werd uiteengedreven Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert het volgende extra communiqué no. 808: Op 11 Augustus, bij het aanbreken van den dag, ontdekten onze duikbooten en verkenningsvliegtuigen, in het Westelijke deel der Middellandsche Zee, een groot Op den terugweg van een tocht over Zee van Azow. gebied boven de kust van de (Hoffmann/Stapf Pax-Holland s) vijandelijk konvooi, dat pp weg was van Gibraltar naar het Oosten en bestond uit meer dan 20 stoomschepen, begeleid door drie slagschepen, vier vliegkampschepen, talrijke kruisers en eenige tientallen tor pedojagers en kleinere schepen. In den ochtend van denzelfden djag kwamen Italiaansche en 'Duitsche lucht en vlo.otstrijdkr achten in actie, waarbij zij nauw samenwerkten tegen de sterke vijandelijke formaties. Onze duikbooten, onze motortorpedobooten, onze bommen werpers en duikbommenwerpers, onze torpedovliegtuigen en sterke af deelingen jachttoestellen, deden in golven een mas- salen aanval, waarbij zij talrijke schepen van het konvooi torpedeerden en bom bardeerden, in weerwil van het zeer hevige afweervuur en de reactie van de vijandelijke jachtvliegtuigen. In den loop van deze operaties werden den vijand de volgende verliezen toege bracht: Door de Italiaansche marine: een kruiser en drie koopvaarders tot zinken gebracht. Door de Duitsche vloot- en luchtmacht: Vier koopvaarders tot zinken gebracht naast het vliegkampschip „Eagle". Taal rijke andere koopvaarders en oorlogs schepen, waaronder een slagschip en twee \£liegkampschep en werden getroffen. Eenige daarvan bij herhaling zoo ernstig dat men hun ondergang zeer waarschijn lijk kan achten. Bij de zeer zware ge vechten, .gevoerd door onze jaehtvlieg!- tuigen, die het luchtruim beheerschten, Werden 32 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. 13 onzer vliegtuigen zijn niet op huil bases teruggekeerd. Talrijke an dere kwamen terug met do,oden en ge wonden aan boord. De meeste geëscorteerde vaartuigen van het konvooi keerden onder voort durende .aanvallen van onze vliegtuigen terug. Een klein deel van het konvooi tracht Malta te bereiken, achtervolgd en voortdurend bestookt door de Italiaan sche en Duitsche luchtmacht. In zijn weermachtsberlcht 809 maakt het Ital. opperbevel het volgende bekend Tijdens verdere operaties tegen over gebleven eenheden van het vijandelijk konvooi, dat dezer dagen in de Miididel- landsche Zee is aangevallen, zijn nieuwe successen behaald. Duikbooten en mo tortorpedobooten hebben een kruiser, een torpedojager en 3 koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Torpedovliegtuiigen en bommenwerpers brachten 4 schepen in duikvlucht tot zinken en troffen met twee torpedo's een linievaartuig, dat op weg was naar Gibraltar. Duitsche een heden brachten 4 koopvaardijschepen tot zinken. Het vliegkampschip, dat op 11 Augustus door een Italiaansche duikboot is getroffen en dat met averij in Gibral tar is teruggekeerd, is de Furious". Onder de kruisers idle zij het zinken hebben gebracht is de „Manchester", een oorlogsbodem van een zeer nieuw type. Talrijke vijandelijke schikbreukelingen werden opgepikt en ondergebracht in onze vlootbases of hospitalen, andere zijn aan de kust van Tunis aan land gezet. Italiaansche en Duitsche jachtvliegtui gen hebben nog 10 vijandelijke toestellen neergeschoten. Wij hebben in totaal 19 toestellen verloren. Twee eenheden van gemiddelde, tonnage van ide Kon. Ital' marine werden beschadigd; een idaarvan liep zware schade op. In Egypte vielen gevechtsvliegtuigen van de as gemotoriseerde kolonnes en kampen aan. Een Britsch vliegtuig werd neergeschoten door het luchtdoelgeschut van een onzer groote eenheden te land; 5 andere vliegtuigen werden ial luchtge vechten door Duitsche jagers neerge haald- Tijdens een aanval op Tobroek werd een 4-motorig vijandelijk vliegtuig getroffen door het luchtdoelgeschut en viel brandend neer. Een andere bommen werper werd getroffen >en vernield door het luchtdoelgeschut van Cantalania. VOET VAN KAUKASUS- GEBERGTE BEREIKT Met de verovering van Pjatigorsk heb ben ide Duitsche en verbonden troepen den voet van het Kaukasusgebergte be reikt. Pjatigorsk draagt reéds volledigi hét krakter van een stad aan den voet van het hooggeberigjte. In ligging 'zou men het kunnen vergelijken met een stad als Toulouse aan den voet der Pyreneeën- Evenals ideze staid is Pjatigorsk, een plaats van 60.000 inwoners, bekend om Zijn heilzame baden. Voorts is bet een industriecentrum en een zeer belangrijk knooppunt van spoorwegen en verkeers wegen. De Duitsdhe orpmarsdh in het gebied tusschen Zwarte en Kaspische Zee, die nog geenszins ten einde schijnt, heeft thans duidelijk teekening gekreigten. De Duitsche troepen hebben zich bij hun waaiervormigen opmarsch ten Zuiden van Rostov aan de Westzijde van de land engte gehouden. Hier liglgen de belang rijkste graanbouwgebieden en industrie- en petroleumvélden en hier loopen ook de pijpleidingen, spoorbanen en wegen, die de Duitschers thans op die naar het Zuiden na hebben afgesneden. De Oost zijde der landengte wordt gevormd door een steppengebied met zeer weinig we gen en een uiterst geringe bevolking en is tot nu toe door de militaire han delingen niet beroerd. Nu de verst naar het Zuiden doorgedrongen Duitsche troe pen, die over een breed front den voet van den Kaukasus bereikten, Pjatigorsk hebben bezet schijnen de Duitschers van de reeds bezette gebieden uit naar den Westkant van de landengte d.w.z. naar de kust van de Zwarte Zee en de Zee van Azov op te dringen. Dit blijkt o.a. uit de bezetting van Maikop op Zondag1 j.l„ een stad die ïeeds vrij dicht bij' de kust ligt, en uit de bezetting van Jeisk aan de Zee van Azov. Het schijnt dat de Duitsche troepen daarbij de Russen voor zich uit drijven, die hier en daar, Zopals uit de berichten van het opper bevel der weermacht blijkt, taaien weer stand bieden om den aftocht te dekken. Sommige troependeelen trachten de Bolsjewisten per schip over te brengen naar het Zuidelijkste deel van de Rus sische Zwarte Zee-kust, waar Bakoe fei telijk ide eenige haven is, die hun op dit oogenblik nog een zekere beschut ting biedt. Door dit oprukken naar het Westen bereiken de Duitsche troepen tevens de uitloopers van den Kaukasus, welk gebergte zich, nadat het met zijn hoogste toppen een Noord-Zuid-scheiding schen Zwarte en Kaspische Zee, met Zijn uitloopers de kust van de Zwarte Zee volgt. Een blik op de kaart leert dat juist deze kustwegen langs de Zwar te Zee van groot strategisch belang! voor verdere operaties zijn. DE MANYïSJ, een rivier zonder water In berichten omtrent den strijd ten zui den van de Don wordt vaak de Manytsj vermeld, die zich wellicht als een zij rivier van de Don voorstelt. De Manytsj is echter een langgerekte laagte, die we liswaar, toen de waterspiegel van de Kaspische Zee nog 30 meter hooger was dan thans, een smalle waterweg tusschen Zwarte en Kaspische Zee vormde, thans evenwel bijna geen water bevat. In het voorjaar stroomt het smeltwater van een vage waterscheiding in het midden zoo wel in westelijke als oostelijke richting. De stroom naar het westen mondt uit in de Don, terwijl die naar het oosten bi] Olon-Choedook in ide zandige steppe vervloeit, 's Zomers wordt uit het stil staande water in de meren, die dan over blijven, zout gewonnen. De Manytsjlaagte wordt door vele ge leerden als de natuurlijke grens van Eu ropa en Azië beschouwd. Er zijn plannen gemaakt om de Manytsj en de naar de Kaspische Zee stroomende Koema tot een korten waterweg tusschen de Zwarte en Kaspische Zee te ontwikkelen. De bene denloop vanaf het Groote Limanmeer tot de Don is reeds gekanaliseerd, terwijl ook aan een kanaal tusschen Olon-Choedoek en Machmoed aan de Koema gewerkt scheen te worden. j HET HOUDEN VAN OPENBARE COLLECTEN niet geheel verboden j Te bevoegder plaatse heeft het ANP, j inlichtingen gevraagd over dien stand van f zaken met betrekking tot de vraag, of 1 voor particuliere vereenigingen, welke een algemeen nuttig doel nastreven, ge legenheid bestaat openbare collecten te houden. Te dien aanzien werd verwezen naar artikel 28 der verordening 138 van 1941, welk artikel tot uitdrukking brengt, dat openbare inzamelingen niet zonder meer verboden zijn, doch wel een voor afgaande goedkeuring behoeven. De procureurs-generaal beschikken op eigen verantwoordelijkheid, met inacht neming van de door de Duitsche instan ties vastgestelde richtlijnen, op de tot hen gerichte verzoeken, voor zoover hun ressorten betreft. Voor een collecte, wel ke zich niet beperkt tot het ressort van één procureur-generaal, dient men aan vrage te doen bij den secretaris-gene raal van het departement van Justitie. Bij het beoordeelen van deze aanvra- Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag)zon onder 21.07. Morgen (Zondag) zon op 6.23; zon onder 21.05. zon op 6.21 zon onder 21.03 Tnsachen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 23.00; op 11.10 Maandag Maan op 12.22; onder 23.25. Eerste kwartier Woensdag 19 Augustus. Volle maan Woens dag 26 Augustus. Laatste kwartier Woensdag 2 Sept. Nieuwe maan Donderdag 10 September. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 15 Aug. niet meer geldig: 41 Brood, Beschuit, Vleeseh, Aardappelen, Tabak, Siga retten. gen staat op den voorgrond, dat het uit- sluitend aan het Nederlandsche volk dienstige werk van Winterhulp Neder land en Nederlandschen Volksdienst van de collectevergunning igjeen nadeel mag ondervinden. Waar door een overmatig collecteeren de goedgeefschheid -ongun stig wordt beïnvloed, worden dus in be ginsel aanvragen van instellingen, welke zich bewegen op het terrein van winter hulp of volksdienst of aanvragen voor belangen, welke uitsluitend een voor werp van overheidszorg uitmaken, afge wezen, al kan in bepaalde gevallen toch een vergunning worden verleend, waar bij kan worden bepaald, dat een zeker percentage der opbrengst of het bedrag1 boven een vastgesteld maximum, moet worden afgedragen aam Winterhulp of Volksdienst. Voorts wordt aan- sommige vereeni gingen of stichtinglen die een algemeen belang van beteekenis behartigen, dat niet valt onder het terrein van Winter hulp of Nederlandschen Volksdienst, ge legenheid gegleven tot collecteren of het houden van een verloting. B.v. vereeni gingen tot steun aan blinden of doof stommen, kunstenaarsvereenigingen als Pulchri-Studio, Arti' et Amicitia, Maat schappij Rembrandt, Sint Lucas, Haag- Sche Kunstkring en Ambachtsscholen. Ook tegen vanouds gebruikelijke in zamelingen ter geleglenheid van het St.- Nicolaas- en Kerstfeest wordt in het al gemeen geen bezwaar igjemaakt. Een piloot van een Amerikaansche luchtvaartmaatschappij werd in de om geving van Managua-meer (Nicaragua) door een groote „onweerswolk" overval len. Verbaasd over het voor dit jaar getijde bijzondere verschijnsel trok hij' zijn toestel op. De „onweerswolk" steeg echter eveneens en bleek uit geweldige zwermen groote sprinkhanen te bestaan. Met luid geraas kletterden de insecten tegen het toestel, dat weldra met een dikke .laag verpletterde sprinkhanen be dekt was. Na korten tijd functioneerde de stuurinrichting niet meer en moest de piloot een noodlanding maken! Een groote firma te Kopenhagen is tot de ontdekking gekomen, dat zij een belangrijk deel van haar portokosten kan dekken met den verkoop van gebruikte postzegels. Zij stuurt namelijk regelma tig groote postzendingen naar het eiland Fanö, waarvoor postzegels met een spe- cialen opdruk gebruikt worden. Deze postzegels worden alleen op dit traject gebruikt, zoodat zij tamelijk zeldzaam Zijn en door philatelisten veel gevraagd worden. Derhalve laat de firma de ge bruikte postzegels verzamelen en ver- koopen, waardoor zij haar portokosten met 60 pet. weet te verminderen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1