ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OPOEKOI ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE VORDERINGEN IN DEN KAUKASUS S VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1942 4BONNBMFNT Prijs: In Zierikzee ƒ1.60, elders ƒ1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen resp. IS en 16 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Scbuithaven B 94, Telei. 32, Giro uo. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee V8STB JAARGANG No. 15011 ADVBRTHNTIH8 Advertsntiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentien 60 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 Elista, hoofdstad van het gebied der Kalmukken, bezet Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Duitsche en verbonden troepen wier pen, ondanks hardnekkigen tegenstand, den vijand in het gebied van den Kau- kasus verder achteruit. Een bolsjewis tische groep, die van haar verbindingen was afgesneden, werd vernietigd. Ten Noorden van de Manytsj namen beweeg lijke strijdkrachten der infanterie, bij een snellen opmarsch naar het Oosten, de hoofdstad van het Kalmukkengebied Elista. De luchtmacht viel opnieuw met sterke strijdkrachten scheepvaartverkeer in het Noord-Kaukasische kust- en zeegebied en in de straat van Kertsj aan. Daarbij werd een kustvaartuig tot zinken gebracht, verscheidene vrachtschepen en drie trans portschepen in brand geworpen. Tus- schen Wolga en Don .won de aanval van Duitsche en Roemeensche troepen tegen taai verdedigde stellingen, in har den stryd, verder aan terrein. Bij een aanvalspoging van Sow jet-Russische slag vliegtuigen op een Duitsch vliegveld wer den tijdens luchtgevechten 28 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten en aldus de aanvallende formatie bijna volledig vernietigd. In het gebied van Woronesj nemen de gevechten in hevigheid toe. Alle door talrijke pantserwagens on dersteunde ontlastingsaanvallen van den vijand stortten onder zware verliezen in het afweervuur van de Duitsche troe pen en onder de bomaanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers ineen. Alleen op 11 en 12 Augustus werden in deze gevechten 234 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Ten Zuid-Oosten en ten Noorden van Rzjew zijn infanterie- en pantser divisies nog steeds in een zwaren af- weerstrijd gewikkeld. Gisteren werden in dezen sector 71 pantserwagens ver nietigd, waarvan 55 alleen in den sector van een divisie infanterie. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer zetten de bolsjewisten hun vergeefsche aanvallen voort. Een in onoverzichtelijk terrein ingesloten kleine groep van den vijand werd in een verbitterd gevecht van man tegen man opgerold. Aan het Oostelijke front werden op 11 en 12 Augustus, tijdens luchtgevech ten en door luchtdoelartillerie, 161 Sow- jet-Russische vliegtuigen, neergeschoten. Acht eigen vliegtuigen worden vermist. Boven Noord-Afrika schoten vier Duit sche jagers tijdens luchtgevechten twaalf Britsche vliegtuigen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Een duikboot bracht in het Oostelijke deel van de Middel* landsche Zee vijf transport-zeilschepen tot zinken. In het Westelijke deel van de Middellandsche Zee vallen, sedert 11 Augustus, Duitsche en Italiaansehe lucht strijdkrachten een groot, sterk beveiligd, Britsch konvooi aan. De bommen, die gisteren door een Britsch vliegtuig van groote hoogte op een West-Duitsche stad werden gewor pen, hadden geen uitwerking,. In den nacht van 12 op 13 Augustus herhaalden formaties van de Britsche luchtmacht haar terreuraanvallen op het Rijn-Main- gebied. Door het bombardement van woonwijken in de stad Mainz leed de burgerbevolking, wier houding voor beeldig is, wederom verliezen. Vernie lingen en branden van vrij grooten om vang werden veroorzaakt. Volgens tot nu toe .ontvangen berichten zijn vier der aanvallende bommenwerpers door naehljagers en luchtdoelartillerie neer geschoten. i In den strijd tegen proot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen, overdag en in den afgeloopen nacht, op havenwer ken en bewapeningsfabrieken in Zuid en Oost-Engeland en in Zuid-Schotland brisant- en brandbommen geworpen. Met goedgeplaatste treffers ontstonden ontploffingen en talrijke branden. Fransche krijgsgevangenen keerden terug Rede van Laval Het DNB meldt uit Parijs: Ter gelegenheid van den terugkeer der eerste groep Fransche krijgsgevangenen uit Duitschland, heeft Laval te Compièg- ne verklaard, dat de Führer voor 150.000 speciale arbeiders, die Duitschland uit Frankrijk verwacht, den geleidelijken te rugkeer van 50.000 Fransdie krijgsgevan genen heeft beloofd. Andere treinen met jontslagen krijgsgevanglenen zullen volgen Het werk van de Fransche arbeidskrach ten in Duitschland, zoo constateerde La- val, zal het mogelijk maken, een grond slag te leggen voor een levensmogelijk heid van Frankrijk in het nieuwe Europa Op het station van Compiègne kruisten elkaar heden de eerste trein met duizend terugkeerende Fransche krijgsgevangenen en een der vele treinen met Fransche- arbeiders, die vrijwillig naar Duitschland gaan om daar te werken. Beide treinen stonden op het perron tegenover elkaar. Vooraanstaande Duitschers en Franschen waren aanwezig, die de terugkeerende krijgsgevangenen verwelkomden en af scheid namen van de arbeiders. De al gemeen gevolmachtigde voor de tewerk stelling, Ritter hield een toespraak, waar in hij wees op de beteekenis van deze „aflossing". Pierre Laval Zeide o.a„ dat hij uit naam van Frankrijk de eerste terugkee rende krijgsgevangenen begroet en zij'n dank betuigt aan de naar Duitschland gaande arbeiders. De krijgsgevanglenen, die teriigkeeren, vormen de avant-garde van den beginnenden wederopbouw van Frankrijk. De arbeiders, die naar Duitsch land reizen maken het mogelijk de be langen des lands beter te behartigen* Frankrijk zal zich des te eerder her stellen naarmate zijn zonen de wetten der solidariteit en van de offevaardig- heid in acht nemen. Het tooneel op het perron van Compiègne bewijst, zoo zei- DE OVERTOCHT OVER DEN DON. Duitsche stormpioniers dragen de storm- booten uit hun stellingen naar den oever van den Don. (Orbis Holland 88 P.K. Kollik Pax Holl. m) de Laval, dat hier een nieuw Frankrijk bezig is zich te herstellen. In Duitsch-i land bevinden zich nog 1.2 mill. Fran sche krijgsgevangenen. Frankrijk verbeidt hen met een vanzelfsprekend ongeduld. Hun aanwezigheid is dringend noodzake lijk, want zij voTmen de levende krach ten van het land. Maar nog steeds woedt de oorlog, die smartelijke gevolgen met zich brengt en een van de hangende kwesties blijft die der krijgsgevangenen tot aan de onder- teekening van het vredesverdrag. Na den wapenstilstand bevonden er zich bijna twee millioen krijgsgevangenen in de Duitsche gevangenkampen. Verscheidene honderdduizenden zijn reeds in vrijheid gesteld. Een politiek van overleg, zooals die van Montoire, heeft hun terugkeer kunnen bespoedigen. Deze politiek is ech ter te voortvarend geweest om begrepen te worden en spontaan door allen te worden aangenomen. Rijkskanselier Hit- Ier heeft door een grootsch gebaar aan Frankrijk, juist omdat het Frankrijk is, getuigenis gegjeven van zijn achting en 'Zijn vertrouwen. Dat is het verleden. Om te probeeren deze politiek te hervatten ben ik, zóó vervolgde Laval, thans aan de macht, en al ontmoet ik ook moeilijk heden, niettemin hen ik steeds vol ver trouwen. Ontgoocheling te Tsjoenking over Engelsch optreden in Eritech-Indië De arrestatie van Gandhi wordt in de Duitsche pers fnuikend geacht voor het prestige der Engelschen en vooral voor het geloof van de overige wereld aan de these van de vrijheid, waarvoor zij den oorlog heeten te zijn begonnen. Vooral in de Aziatische wereld zijn de gevolgen van de arrestatie van den leider van de Congrespartij nauwelijks te over zien. Ofschoon de diehard-imperialisten in Engeland het ingrijpen der Britsche re- peering in Britsch-Indië toejuichen, zijn er andere kringen in dit land, die on getwijfeld duidelijk inzien, dat men door de arrestatie het Indische volk, voor zoover het nog geen sympathie voor Japan koesterde, aan de zijde van dit land drijft. Japan immers* is van den beginne af de verkondiger van het zelf beschikkingsrecht der Aziatische volken geweest. En nu de arrestatie van de leiding der Congrespartij den Indischen nationalisten den weg der vreedzame onderhandelingen met Engeland met één slag heeft versperd, blijft alleen de po litiek over, waarvan de Indische leider Bose de vertegenwoordiger is en die door Japan ten volle wordt ondersteund. Doch ook in China zal het optreden der Engelschen in Britsch-Indië voor menigeen, die geloofde, dat Engeland en Amerika bereid waren een onafhankelijk China' te erkennen, een zekere ontgooche ling vormen. Dat ook het wantrouwen der Arabische wereld er aanzienlijk door zal toenemen, behoeft geen betoog. Door zijn toevlucht te nemen tot mid delen, die in het verleden wellicht suc ces opleverden, maar die thans, gezien de krachten die in beweging zijn ge komen, alleen als een wanhoopsdaad kunnen worden beschouwd, heeft Enge land opnieuw zelf een stoot gegeven tegen de reeds wankele muren van zijn empire. t j Itallaansch weermachtsberieht Oorlogsschip getroffen door torpedo's Het weermachtbericht i jn Woensdag luidt: Aan het Egyptische front actie van verkenningsafdeelingen. De luchtmacht der As-mogendheden ontplooide een le vendige bedrijvigheid. Concentraties van troepen en auto's werden met succes gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aan vallen op eenige steunpunten in ,ons achterland en vooral op Tobroek, waar het luchtdoelgeschut een vijandelijk vliegtuig vernietigde, dat bij Bardia neer viel. In verscheidene levendige luchtge vechten werden 8 andere vliegtuigen door Italiaansehe en Duitsche jagers neergeschoten. Britsche luchtaanvallen op Catania en eenige plaatsen in de provincie Cagliari eischten twee dooden en drie gewonden. In het Westelijke deel der Middelland sche Zee heeft een onzer duikbooten gisteren bij het aanbreken van den dag een groot oorlogsschip van niet nauw keurig vastgestelde soort, dat deel uit maakte van een sterk konvooi, aange vallen en met twee torpedo's getroffen. Te Alkmaar worden in het gebouw van den Hederlandschen Landstand wekelijks spincursussen gegeven door mevr. Tholen van 8anden, een Drentsche boerin, die echter reeds 45 jaar in Amsterdam woont. Tffidrn* een der lessen', welke ook door een vertegenwoordiger van het sterke geslacht worden bfjgewoond. Polygoon Kuiper Pax Holland m) DE ONLUSTEN IN INDIE DUREN VOORT Ernstige schade aangericht in Kieuw Delhi Reuter meldt uit Bombay, dat Dinsdag na een mstigen nacht weer heftige be- toogingen zijn gehouden, welke haar oor sprong hadden in het Noorden van de stad. De politie maakte herhaaldelijk van de vuurwapens gebruik, waardoor er dooden vielen. De Britsche berichtendienst meldt, dat motorpolitie in de straten van Poena en Ahmedabad patrouilleert. Te Poena werden de markten des middags geslor ten, demonstranten hebben in zes politic- bureaux verwoestingen aangericht, te Ahmedabad werd op de textielfabrieken het werk neergelegd. Te Parel werden eenige menschen gewond, toen de poli tie het vuur opende op een menigte betoogers, die de meubelen uit het Ko ning Eduard-ziekenhuis haalden ,om een brandstapel te bouwen. Elders maakte de menigte van telefoon- en telegraaf palen barricaden, om de politie te be letten bij de haarden van onrust te komen. In Bombay waren alle winkels geslo ten, evenals de scholen en de markten Fabrieken en spoorwegen hadden met een tekort aan arbeiders te kampen. Naar het DNB verder aan Engelsche berichten ontleent is te Bombay offi cieel bekend gemaakt, dat de Britsch- Indiscbe regeering nieuwe maatregelen heeft genomen om meester te worden van de onlusten in de stad. De geeselwet voor gevallen van crisis wordt toegepast. Vele honderden politie mannen zijn uit andere distrieten over geplaatst naar Bombay. Een geregeld gevecht is door de Brit sche politie volgens een bericht van Exchange Telegraph uit Bombay, gele verd bij het station Dadar. De regeering heeft den staat van beleg uitgebreid tot verdere gebieden in Inidië. De groote aluminiumfabrieken in Calcutta hebben thans, evenals de textielfabrieken, het werk stopgezet. Reuter meldt uit Bombay, dat sinds het begin der onlusten tot Dinsdagmid dag het aantal gedoode Indiërs 31 be- bedraagt. Meer dan 200 menschen zijn gewond en meer dan 500 gearresteerd- Dinsdagavond zijn er „eenige ongeregeld heden" te Ahmedabad, Agra en verschil lende andere plaatsen ontstaan. Eeuring voor do Waffen SS en' het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen 's GRAVENHAGE, 8 Aug. Het ss-Er- satzkommando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de waffen-ss ge houden worden in den tijd van 17 tot 24 Aug. in de volgende plaatsen: 17-8-'42: 10 uur, Rotterdam, Deutsches Haus; -16 uur, Tilburg, Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68. 18-8-'42: 10 uur, Den Bosch, hotel N. Brabant, Markt 45; 16 uur, Eindhoven* Huis Maria, Kruisstraat. 19-8-'42: 10 uur, Roermond, NSDAP* Swalmerstraat 61; 16 uur, Arnhem, We- berstraat 16b. Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag!zon onde 2109 Morgen (Vrjjdag) zot- op 6 21; zon onder 21.07. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 22.35; op 10 00 Eerste kwartier Woensdag 19 Augustus. Volle maan Woens dag 26 Augustus. Laatste kwartier Woensdag 2 Sept. Nieuwe maan Donderdag 10 September. NEDERLANDERS Zoo "even werd ons door het S.S.- aanvullingscommando Nederland, het vol gende medegedeeld Aan de ongehoorde successen in Sow- jet-Rusland, heeft een S.S.-divisie, waar bij het S.S.-regiment „Westland" inge deeld is, een zeer aanzienlijk aandeel. Tengevolge van den aanhoudenden ach- tervolgingsstrijd kunnen nog geen bij zonderheden medegedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde ge komen zijn, zullen in het bijzonder over de successen van het S.S.-regiment „West- land" in welk verband hoofdzakelijk Ne derlandsche vrijwilligers strijden, details volgen. Met trots en vreugde verneemt het Nederlandsche volk dit bericht over de heldendaden van zijn Nederlandsche zo nen, het toont ons dat de oude Neder landsche deugden weer ontwaakt zijn en tot welke groote daden de Nederlandier na een voortreffelijke vorming en onder goede leiding in staat is. De daden van onze vrijwilligers zullen er toe bijdra gen, ons volk een eervolle plaats onder de Germaansche volkeren in het nieuwe Europa te verzekeren. 20-8-'42: 10 uur, Hengelo, Deutsches Haus; 16 uur, Meppel, hotel Westerbeek, Woldstraat. 21-8-'42: 10 uur, Groningen, Concert huis, Poelestraat; 14 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22-8-'42: 10 uur, Amsterdam, School; Iepenweg 15; 16 uur, Utrecht, Wehr- m8chtsheim, Mariaplein. 2B-8-'42: 10 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Kapelweg. 24-8-'42: 10 uur, Den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Mannen zullen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar dienst doen; vooir ondersteuning van de achterblijvende ge zinsleden, voor zoover het om kostwin ners gaat, wordt gezorgd. Bij het ss- Ersatzkommando Nederland, Stadhouders- laan 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naar de plaats van de keuring worden aangevraagd. Biljetten voor de terugreis worden uitgereikt door het keuringsbureau, onverschillig of de candidaat is aangenomen of niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1