ONWEERSTAANBAAR ZÏxWWWWklxlnè AC* Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Vrjjdag 14 Augustus HILVERSUM I. 416.5 M. 6.45 Gram.; 6.60 Ochtendgymnastiek; 7 BNO: Nieuwsberichten7.15 'Licht ochtendspel (gr.); 7.45 Ochtendgymn 8 BNO: Nieuwsberichten en programma uittreksel; 8.15 Symphonisch morgencon cert (gr.); 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Kwintetconcert (gr.); 10 Gevarieerd mor genprogramma (gr.); 11 Vacantiekleuter- klas; 11.20 Amabilé-sextet; 12 „Piano- Pianissimo"; 12.15 Lichte pauzeklanken (gr.); 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Ensemble Wil ly Kok; 14 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" (opn.); 16 Bijbellezing; 16.20 Vocale duetten; 16.55 Strijkkwartet (gr.); 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten; 17.30 Knutselklas; 17.45 Suite „Watermuziek", Handel (gr.); 18 Twee celli; 18.30 Neerlands stem van het Oost front; 18.45 BNO; Nieuwsberichten; 18.55 BNO: Binnenlandsch zakelijk praatje; 19.05 Een avond op de Achterhoeksche hoeve; 19.30 Stafmuziek der Haagsche politie; 20.15 Vrijdagavondcabaret; 21 „Vliegende muziekjes" (gr.); 21.25 Het wekelijksche sportpraatje; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Eduardo Perron en zijn orkest (gr.); van 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken: 22.15 Koorzang en pianosoli (gr.); 22'45 Will Glahé en Oskar Jerochnik met hun orkesten (tot 24). HILVERSUM II. 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I; 815 Biele- felder Kinderkoor (gr.); 8.30 Orgelcon cert (opn.); 8.55 Amusementsorkest (op namen); 9.40 Orkestconcert (gr.); 10 Mor genwijding; 10.15 Oude sonaten (gr.); 10.40 Streekcultuur; 11 Pianovoordradht 11.30 Symphonie-orkest (gr.); 12 Ensem ble Jonny Ombach; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 „Rassenkeus van zaaigranen"; 13.15 „Tussehen de be drijven"; 15 Voor de vrouw; 15.45 Re- vida-sextet; 17 Als je verre reizen doet; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten; 17.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest; 18.15 „Het machtswoord"; 18.30 Het groote Omroeporkest19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden 19.50 Spiegel van den dag; 20 BNO: Engelsche uitzending: „Holland's politi cal aspects"; voor de Radio-Centrales: Strijkkwartet (gr.); 20.15 Zang met piano begeleiding; ca. 20.40 Hongaarsche fan tasie voor piano en orkest, Liszt (gr.); 21 Landmans Lust; 21.30 Symphonie-or kest van het N.I.R. te Brussel (gr.)21 45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Leidende staatslieden schrijven; 22.10 Avondwij ding, 22.1524 Zie Hilversum I. ■RADIONIEUWS Vrjjdag 14 Augustus Lichte Muziek: Onder den titel „Tussehen de bedrij ven'" brengen Maria Rosé, Jan Lemaire, het Salonorkest o.l.v. Theo Koning en Gerard van Krevelen met zijn orkest, om -13.15 uur (Hilversum II), een opge wekt programma. Sport. Gerard Oberink houdt om 21.25 uur (Hilversum I) zijn wekelijksch spoor praatje. Cabaret. Om 20.15 uur wordt over Hilversum 1 het Vrijdagavond-Cabaret van Paulus de Ruiter, uitgezonden. ONDERWIJS Bij de te Den Haag gehouden exa mens voor de akten M.O. teekenen, slaag de voor akte M.O. A mej. J. P. Visser te Alkmaar, vroeger te Zierikzee. Vertrouwen in het leven zelf, in het wezen der dingen in waarheid en recht en goedheid, is e,sn hechte steun. Feuilleton Juffrouw Wijnen had zeker ook wel graag dien vliegtocht meegemaakt. Ze was verrukt over de scene in de wolken. Toeh luidde haar eritiek: Ik kan niet zeggen dat ik op de film zoo met je ingenomen J>en, Ber- nard. Misschien ben je niet erg gelukkig geweest met je partner, fluisterde zij verder. Ze is wel mooi, ja, soms zelfs aller-bekoorlijkst, maarwas ze mis- schien verlegen ofhadden jullie ge kibbeld? Neen, toch niet. Maar ze scheen eenmaal niet met mij ingenomen en dat toonde ze nog veel meer dan het hier op de film wel blijkt. Wat nu? Zou eenige vrouw Ber nard van Manen kunnen weerstaan? Praat nu niet zoo dwaast Maar het was onaangenaam voor mij, dat wil ik je wel vertellen. Het laatste bedrijf was een soort apotheose. De hoofden van beide artisten verschenen in een lichtkrans; haar hand jes rustten op zijn schouders en met HEEFT COLOMBUS AMERIKA ONTDEKT Oude en Nieuwe Wereld vóór 1912 450 jaar geleden vertrok Columbus voor zijn tocht naar het Westen. Over de eindelooze watervlakte wilde hij het rijke Inidië bereiken. Tussehen Europa en lnidië bleek echter een nog onbekend werelddeel te liggen. Columbus werd de ontdekker van Amerika, maar was hij de eerste, die voet aan wal zette in de Nieuwe Wereld? De aanwijzingen, dat reeds vóór 1492 j tussehen Europa en Amerika verbindin gen hebben bestaan, zijn even talrijk als vaag. Zij zijn het onderwerp van geleer- de discussies geweest, romanschrijvers hebben er boeiende stof aan ontleend j en nog altijd prikkelen zij ieders ver beelding. j Reeds vele schrijvers in de Oudheid vermelden een land, dat zich ten Westen i van de „zuilen van Hercules" d.i. de straat van Gibraltar zou uitstrekken. Pla- to geeft zelfs vele bijzonderheden, die echter door latere schrijvers niet be vestigd worden. Aristoteles en Plinvus trokken het bestaan in twijfel en tot in dezen tijd hebben sommigen Atlantis naar het rijk der fabelen verwezen, an deren het als een verzonken land be schouwd of in Spanje gezocht, terwijl enkele geleerden er toch een vage herinnering aan tochten naar Amerika in meen/den terug te vinden. Het blijft ten slotte mogelijk, dat zeevaarders uit den koers geslagen werden en in Ame rika aan land' kwamenOok primitieve vaartuigen van het Westelijk halfronc) zijn soms aan Europeesche kusten aan gespoeld. Pint arch us verhaalt verder van eilanden ten N.W. van Engeland, die dan de Faroereilanden en IJsland' zouden zijn en van een nog verder gelegen vaste land. Meer zekerheid geven de berichten om trent tochten van stoutmoedige zeelie den uit Noordelijke landen, die in de vroege Middeleeuwen zijn ondernomen. Of Iersche visschers Amerika bereikt hebben, is twijfelachtig, maar vast staat dit van Noormannen, die omstreeks 1000 via IJsland en Groenland voeren. Erik de Roode stichtte een nederzetting in Groenland en Leif Eriksson bereikte het zuidelijker gelegen „Winland", zooals dit gebied om zijn wilde druiven genoemd werd. Eenige eeuwen hebben hier Noor mannen geleefd om tenslotte door ver schillende oorzaken onder te gaan. Vond sten van wapens en 'runensteenen vormen een tastbaar bewijs van de ondernemings lust, waarmede deze mannen zich in hun notedopjes naar onbekende streken waag den. i Het onderzoek der oude culturen in Midden-Amerika heeft eveneens aanlei ding gegeven tot vermoedens omtrent een contact, dat reeds vele eeuwen vóór den tocht van Columbus zou hebben plaatsgevonden. De bouwwerken en ge bruiken b.v. van de Mayacultuur vertoo- nen een overeenkomst met die der Egyp- tenaren, die misschien niet aan het toeval kan worden toegeschreven. Toch blijft Columbus de ontdekker van Amerika. Want deze en andere aanwij zingen hebben alle betrekking ,op ver bindingen in een grijs verleden, idile later weer werden verbroken. Zijn tocht daar entegen leidde tot een nauw en vrucht baar contact tussehen beide werelddeelen Slechts wilde de ironie der geschiedenis, dat de door hem ontdekte Nieuwe We reld naar Amerigo Vespucci, die om streeks 1500 een beschrijving gaf, ge noemd werd. Columbus's naam leeft voort in Columbia, maar werd onsterfe lijk door rijn beteekenis als de ware ontdekker van Amerika. Welke goederen slechts in bijzondere gevallen verkrijgbaar Nog enkele wollen goederen staan voor de distributie ter beschikking. Deze wor den echter uitsluitend in heel bijzondere gevallen verkrijgbaar gesteld- Naar het rijksbureau Distex te 's-Gravenhage me dedeelt, dienen zij die hiervoor in aan merking komen, niet alleen aan de hieronder genoemde voorwaarden te vol- betopverenden glimlach keek zij hem in de oogen. Maarslechts één seconde, eer de film eindigde, nam ze de handen van zijn schouders af en maakte een grimas degen hem. Een onderdrukt gelach werd gehoord en de lichten in de zaal gingen aan. Hoe eigenaardig! zei juffrouw Wijnen. Dit laatste was zeker niet voor het publiek bestemd! Met verhoogde kleur keek Bernard naar de schuldige, die vuurrood werd en de zaal verliet. De „baas" was woest en dit werd er niet beter op, toen hij merkte dat van j Manen er in waarheid verstoord over was. Hij verzekerde hem, dat het be- J leedigend deel van de film zou afge- j knipt worden. U begrijpt wel, mijnheer van Manen, zei hij, dat, als wij ons zoo gelukkig mogen rekenen u nog te kun- j nen engageeren voor enkele nummers, ik dan niet juffrouw Faassen met u zal laten spelen? i - Dat was misschien wèl zoo goed. Juffrouw Faassen heeft eenmaal een sterke antipathie tegen mij en zeker zou ik I mij meer op mijn gemak voelen met een heldin, die niet zoo'n bepaalden af keer van mij had! Hij dacht er piet bij, dat hij Eddie een grooten ondienst deed door zoo te De kwaliteits-tandpasta beschermt het tandglazuur doen, doch ook over een bijzondere ver gunning van den plaatselijken distributie- dienst te beschikken, j Wollen dekens (50 pet. of meer natuur- wol) 1 eenspersoons of 1 tweepersoons i wollen deken wordt verkrijgbaar ge steld: a. voor personen, die in het huwelijk treden en een jaarlijksch inkomen heb ben van f2500 of minder; b. voor gezinnen', die .op of na 27 Dec- 1941 door oorlogsgeweld zijn getroffen, op vertoon van een verklaring van den luchtbeschermingsdienst. De overige dekens moeten op V.V.W.- punten worden aangeschaft in de kwali teit van minder dan 50 petwol. Wollen handbreigaTens (50 pet. of meer natuurwol). Een halve kilo wollen hand breigarens wordt'véricrijgbaar gesteld. a. voor moeders, wier kind op of na 1 Maart 1942 is geboren*, b. voor aanstaande moeders, tegen overlegging van een verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Wollen manshemden, -borstrokken, -on derbroeken, kniewatrmers ,of lijfgordels (50 pet. of meer natuurwol). Deze artikelen worden verkrijgbaar ge steld voor mannen van 15 jaar en ouder opvertoon van een attest, geteekend door een' arts, waaruit blijkt, dat in verband met den gezondheidstoestand van den patiënt het dragen van Ideze kleedingstukken noodzakelijk js Wollen truien en pullovers met mou wen (50 pet. of meer natuurwol) voor visschers, die er hun beroep van ma ken op de Noordzee te visschen, wordt verkrijgbaar gesteld 1 trui of 1 pul- lover met lange mouwen. Slipovers (zonder mouwen),' handschoe nen, wanten, ijs- en bivakmutsen, shawls en polsmoffen (50pet. of meer natuur wol). Voor deze artikelen komen alleen in aanmerking personen, die een desbetref fend bewijs van' den Nederlandschen Volksdienst .kunnen overleggen. Voor al deze wollen goederen is dit wordt met nadruk vermeld een bij zóndere vergunning van den- plaatsel-ij ken distributiedienst vereiseht. Met de verkregen bijzondere vergun ning kunnen de houders zich wenden tot alle bij het rijksbureau Distex ingeschre ven texielhandelaren, die de betreffende artikelen steeds hebben verkocht en die alle inlichtingen, prijzen en punten kun nen verstrekken. VERSGH1LLENPE BERIGHTEN Liefdesdrama Zaterdagavond heeft te B u s s u m een 37-jarige man, ziekere L., een vrouw van ongeveer denzelfden leeftijd meteen mesernstige verwondingen toegebracht, waarna hij zichzelf levensgevaarlijk ver wondde. L. had met deze vrouw vier jaren samengewoond, waarna de vrouw aan hun verhouding een eind had gemaakt. Steeds opnieuw trachtte L. haar te be wegen' weer bij hem terug te kieeren, doch de vrouw wees zijn verzoeken tel kens van de 'hand en de gesprekken eindigden dan altijd in een twast. Ook Zaterdagavond had L. met de vrouw, die hij in de Vlietlaan was tegen spreken. Ineens veranderde hij echter van onderwerp, door er den directeur voor te bedanken, dat hij juffrouw Wij nen de particuliere voorstelling had laten bijwonen. Het is een ware traktatie geweest 'mijnheer Velders, zei de actrice vrien delijk. En het heeft mij haast lust ge geven, om ook als film-actriöe op te treden! Zij had dit zonder eenige bedoeling gezegd en was dan ook verrast toen de heer Velders haar vroeg om in de vol gende van Manen-film te spelen. Daar moet ik nog even over den ken! Zou je met mij willen vliegert,, Bernard? Liever niet! antwoordde hij, la- chende. Het idéé1 van zoo'n waardevolle passagier aan boord te hebben, zou mij maar zenuwachtig maken. Nu, dan zullen wij onze volgende voorstelling tot den vasten grond be- j palen, zei de heer Velders. j Intusschen volgde Mia Eddie naar huis. Ze zag het niet rooskleurig in voor het vriendinnetje, want 'ze had zoo iets ge hoord van de opmerkingen van den „baas" over Eddie tegen van Manen. Toen ze de zitkamer binnentrad, liet Eddie, die in de krant verdiept zat een heel ongedwongen „Hallol" hooren. Eddie, begon Mia, wat dóód-jam- gekomen in gezelschap van een vriendin, weer een gesprek. Samen wandelden ze op en toen het paar in de stille Veer- straat was gekomen, haalde L. plotseling een aardappelschilmesje te voorschijn m gat daarmee de vrouw een diepe steek in den wang, waarna hij zichzelf eenige steken in den hals toebracht. Beiden zakten in elkaar en zijn later naar de St. Gerardus Majellastichting overgebracht. De toestand van de vrouw is bevredi gend, doch die van .den man is levensge vaarlijk. Versnaperingen verdwenen De directie van een N.V. die dezer dagen te Landsmeer een nieuw koelhuis op eenigszins officdieele wijze zou ope nen, zag zich. plotseling voor een pijn lijke sutuatie geplaatst. Men had allerlei versnaperingen en dranken voor deze speciale gelegenheid bewaard en goed opgeborgen in een pakhuis aan de Hoog te Kadijk. Juist één dag voor ide offi- tieele opening van het nieuwe koelhuis, verschenen hier echter .inbrekers, die behalve twee schrijfmachines, een tel machine en een hoeveelheid aardewerk, ook alle versnaperingen stalen'. SABOTAGE Onverantwoordelijke elementen hebben een aanslag gepleegd, op1 een Duitschen trein en niet anders bereikt, dan dat een aantal gijzelaars gevaar loopt voor deze „heldendaad" met hun leven te moeten boeten. Sabotage. Laf, dom en onverantwoor delijk. Wat een verschil met de hou ding en daden van onze idap'pere strij ders aan het Oostelijk front. Deze man nen strijden tegen het bolsjewisme. Zij vechten-voor de toekomst van ons land en volk. Deze dappere kerels Zijn het, waaraan het Nederlandsohe volk strafs een eervole plaats in het nieuwe Euro pa te danken 'zal hebben. Landgenoot, neemt stelling tegen hen die saboteeren of daartoe ophitsen. Toont u een goed vaderlander. Versterkt onze gelederen in het Oosten. Meldt u aan bij het vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginne gracht ;22, te 's-Gravenhage. ZIERIKZEE. Men meldt ons van be voegde zijde: Ten overvloede wordt er nog eens op gewezen, dat de aanmel dingsplicht, ingevolge de aanmel- dingsverardening, behalve voor houders van hotels, pensions, herstellingsoorden, liefdadige instellingen, ordetehuizen e.d., ook geldt voor particuliere personen, die langer dan 24 uren huisvesting verstrek ken aan personen (logéjs) tenzij deze personen, dengene die huisvesting ver leent in de rechte of in de zijlinie tot en met den derden graad van bloed of aanverwanten bestaan (in het alge meen dus grootouders, ouders, kinderen; broeders en zusters; kinderen van broe ders en zusters; broeders en zusters van ouders; zwagers en schoonzusters). Wan neer het genoemde personen betreft, is aanmelding niet noodig; in alle andere gevallen is degene "die huisvesting ver leent tot aanmelding verplicht. Behalve lot aangifte van personen, zijn houders van hotels, pensions, enz. ook verplicht tot het aangeven van het be drijf resp. van hun werkzaamheid. Formulieren voor beiderlei aangifte zijn thans aanwezig; deze kunnen worden af gehaald aan het politiebureau tegen be taling van de kosten. Voor den tekst der verordening wordt verwezen naar de bekendmaking, aan geplakt aan het gemeentehuis en in dit blad op Dinsdag 11 Augustus j.l. op genomen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De groentevoorziening De weersomstandigheden zijn nog niet gunstig voor de groenteteelt. De maand Juli heeft zich .gekenmerkt door uitzon derlijk weinig zon en veel regen en de eerste week van Augustus is het al niet veel beter geweest. Vooral boonen, die anders in dezen tijd van het jaar volop worden aangevoerd, blijven schaarseh; in sommige deelen des lands heeft dit gewas bovendien zeer te lijden van on gedierte. Bloemkool is vrijwel geheel van de markt verdwenen en ook de oogst van rijenpeen is teleurstellend. Slechts de aanvoer van tomaten en komkommers is ruim. Aan praktijken van groenten'handelaren, die bepaalde soorten groenten slechts willen verkno pen, behoeft men zich niet te 'storen; dergelijke koppelverkoopen zijn verboden. De overheid doet Tiet noodige om on der de heerschende ongunstige omstan digheden de groentevoorziening zoo goed mogelijk te doen verloopen. Zoo worden bepaalde groenten, die op een gegeven oogenblik in ruime mate aanwezig zijn en een snellen afzet behoeven, naar de groote steden gedirigeerd. Sommige groen- tenhandelaren klagen er tegenover hun klanten over, dat ze soms dagen achter een niet in staat zijn geweest op de veiling te koopen. Dergelijke klachten worden echter nooit ter kennis van de bevoegde autoriteiten gebracht. Nog steeds is de zwarte handel een groot kwaad, waartegen met gestrengheid zal worden opgetreden. De fruitoogst laat zich gunstig aan zien. Het is echter gevaarlijk hierom trent voorspellingen te doen, zoolang men niet weet, hoe de weersomstandig heden zich verder zullen ontwikkelen. Tjjdens het te Leeuwarden gehouden nationaal concours hippique oogstte het tweespan merries tDonilla's Marianall" en ,/Stedinagespannen voor de Friesche sjeesveel by val. (V N P. Fokkers Pax Holland m) mer. Waarom heb je het toch eigenlijk gedaan? Wat gedaan? Kom, houd je nu maar niet van den domme! Je, weet heel goed wat ik '.bedoel! Waarom je op het laatst zoo'n gek gezicht getrokken hebt tegen dien armen Bernard van Manen? Die arme van Manen? Zeg liever die verwaande kwast! Als je Zoo veel voor hèm' voelt, waarom heb je dan niet zélf met hem gespeeld? Ik verlangde er niets naar. Je praat onzin, luidde het streng. Je hebt je tegenover hem aldoor gedra gen als een bedorven kind! En op -het eind heb je bepaald min gedaan! Ik kan je zeggen, dat ik mij teleurgesteld in je voel, Eddie! Ed stond op, terwijl tranen van toorn en schaamte haar over de wangen rol den. Hoe kom je er hij, om zoo tegen mij te praten? Je begrijpt toch wel dat' het mijn bedoeling was, dat hij de grimas niet zou zien? Ik dacht dat de film al uit was. Hoe kon ik nu we ten, dat die nare fotograaf nog achter zijn camera zat? Ik haat hem meer dan ik ooit iemand heb gehaat en als jij altijd van plan bent, zijn partij tc kiezen Ik kies zijn partij niet, Eddie! - I Maar jij bent bevooroordeeld geweest en daar heb je je heel veel kwaad mee gedaan. Verbeeld je, dat mijnheer Vel ders je eens wegstuurde? Nu, dan kan het mij nóg niet sche len. Of ja, dat wel! Ik wil niet; naar huis gezonden worden! Maar 1 'zóó onrechtvaardig zal hij toch ook niet zijn?..... Bernard van Manen was ver waand! Hij wilde niet met mij acteeren; echtte mij niet goed genoeg! j Weinigen van rijn reputatie zouden I met ons willen (aicteeren. Maar dit be- 1 grijp je nu nog niet zoo, Eddie!.. j De tranen van Eddie waren nu al minder van drift, dan wel van berouw. Wat Zei de heer VcMers, Mia? j vroeg ze tussehen het snikken door. Precies weet ik het niet; maar Jan Wortman zei, dat hij er den heer Velders zijn woord op had hooren geven, dat hij je niet weer zou laten spelen in een film, waarin van Manen verscheen. Nu, die 'zou wel heel blij zijn, als hij er mij uitgeknikkerd had! zei Eddie; nu weer opnieuw driftig. Dien volgenden dag ging ze naar de studio in eeil vrij nederige stemming en de vermaning die ze moest aan- hooren van den heer Velders, besloot met de opmerking (Wordi vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2