ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ':7 W 1 iiAJ J M igfc! s DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1942 OPGENOl ZIER1KZEESCHE COURANT ABONNHMHNT Prijs: In Zierikzee 'ƒ1.60, elder* ƒ1.90 p#r kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent Losse nummers 15 cent Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1689 Uitgave: N.V. jZierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telef. 32, Qiro no. 137677 - Directeur-Administrateur Advertentiechei A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 15010 ADVBCTRfVTIRh AdvertenÜfin 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiên 80 cent. Bij contract belangrijke korting. 2620 Duitschland wint op alle fronten SOVJETLEGPR IN DE GROOTE DON-BOCHT VERNIETIGD 57000 bolsjewieken werden gevangen genomen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag in een extra bericht het volgende bekend: Troepen van het leger, onder bevel van dei: generaal der pantsertroepen Paulus, voortreffelijk gesteund door de luchtdoelartillerie en de vliegende ar tillerie, onder bevel van generaal-oberst Freiherr von Richthofen, hebben in de groote bocht van den Don, ten Westen van Kalatsj, de massa van het 62e Sow- jetleger en sterke deel en van het eerste pantserleger vernietigd. In dezen vemietigingsveldslag werden tot dusver 57000 gevange nen gemaakt, meer dan 1000 pant serwagens en 750 kanonnen van allerlei aard vernietigd of buit ge maakt. De bloedige verliezen van den vijand zijn hoog. Bij deze gevechten hebben zich ook Kroatische troepen onderscheiden.-Sedert het begin der voorjaarscompagne van den slag op het schiereiland Kertsj tot aan den afloop van den sLag in de groote bocht van den Don, hebben de Duitsche en verbonden troepen aan het Oostelijk front 1.440.741 gevangenen gemaakt, 6271 pantserwagens en 10131 kanonnen van allerlei aard buit gemaakt of vernietigd. In denzelfden tijd werden 4960 vijande lijke vliegtuigen in luchtgevechten, 664 vliegtuigen door luchtdoelartillerie neer geschoten en 432 vliegtuigen op den be- ganen grond vernield. De Duitsche troepen dringen verder in het Kaukasusgebied Het oppeibevel van de weermacht deelde Woensdag het volgende mede, na her.haling van het extra bericht: In het gebied van den Kaukasus heb1- ben Rumeensche troepen ten Oosten van de landengte van Kertsj de 'hardnekkig verdedigde stad Slajanskaja ge nomen. Duitsche troepen dringen ver der in het Kaukasusgebergte door. De luchtmacht zette haar aanvallen op het bolsjewistische ontruimingsverkear langs de kust en in de Zwarte Zee-havens' voort. Een bewakingsvaartuig, 2 tran sportschepen en 2 kustvaartuigen wer den door bomtreffers tot zinken ge bracht. 6 transportschepen en een kust- vaartuig beschadigd- Ten Zuiden van Stalingrad werd een sowjet-pantsertrein door bomtreffers vernield. Op de Wolga werd een vrachtschip tot zinken gebracht en 3 beschadigd. Ten N.W. van Woronesj heeft de vijand na "geruimen tijd zijn ontlastingsaanvallen hervat. In zware gevechten werden zij afgeslagen. 40 pantserwagens werden daarbij vernield. In het gebied van Rzjef zijn ook gisteren herhaalde aanvallen van numeriek sterkere vijandelijke strijdkrach ten afgeslagen, ten deele in tegenaan vallen. Ten Z.O. van het Ilmenmeer en aan het Wolchowfront mislukten opnieuw vijandelijke aanvallen, ten deele jh ge vechten van dichtbij. In de Finsche Golf hebben gevechtsvliegtuigen 3 vijandelijke bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht en verscheidene bewakingsvaartuigien, alsmede een mijnenveger zwaar bescha digd. Een Britsch jachtvliegtuig, dat overdag de Duitsche bocht binnenvloog, werd in een luchtgevecht neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft dfc Britscihe lucht macht, behalve vruchtelooze storingsaan- vallen op het gebied van de Duitsche bocht, aanvallen ondernomen pp woon wijken van verschillende steden in W.r Duitsehland, hoofdzakelijk op Mainz en Wiesbaden. De burgerbevolking leed ver liezen. Door brand'- en brisantbommen ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Door nachtjagers en lucht- doelgeschut werden 11 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Aan de Zuidkust van Engeland en in de Midlands heeft het Duitsche ludht- wapen overdag en in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke in stallaties bestookt met brisant- en brand bommen, welke groote verwoestingen, bjranden en ontploffingen veroorzaakten. DE SLAG BIJ DE SALOMONS EILANDEN DUURT VOORT Het DNB meldt uit Stockholm: Volgens den Britschen berichtendienst is den journalisten te Washington een mededeeling van admiraal King, chef der vlootoperaties, over den zeeslag bij de Salomons-eilanden voorgelezen. Daaruit blijkt, dat de Amerikaansche vloot er naar streeft, de Japanners uit het gebied van Toelagi te verdrijven. De vijandj, aldus Kings mededeeling, is snel en ener giek tot den tegenaanval overgegaan. He vige gevechten zijn nog gaande. De be richten zijn nog onvolledig, „docih het schijnt, dat aan Amerikaansche Zij'de ten minste één kruiser gezonken is en twee kruisers, twee torpadojaers en een trans portschip beschadigd zijn. De operatie in dit gebied is van beteekenis, omdat voor het eerst Amerikaansche strijdkrachten het initiatief nemen en een offensief openen. Alle vroegere operaties op den Stillen Oceaan waren in hoofdzaak van defensieven aard. Men moet beseffen, dat de thans plaatsvindende operaties tot de moeilijkste en gecompliceerdste van den oorlog behooren. Aanzienlijke ver liezen moeten verwacht worden. In een schildering van den zeeslag bij de Salomons-eilanden merkt de Berliner Börsenzeitung op, dat de actie van de' Amerikanen er kennelijk op gericht was, een bres te slaan in den Japanschen muur, welke zich uitstrekt van achter- Indië tot aan de Salomonseilanden en dat het in hun voornemen lag de be langrijke havens op deze eilandengroep in te nemen. Twee omstandigheden, zoo vervolgt het blad, hebben aan het Ame rikaansche optreden het spits afgebeten, t.w. Ie. het feit dat Japansche verken ners de nadering van het vijandelijke konvooi tijdig bemerkten en 2e. dat de Japanners op de Salomons-eilanden zon der dat de geallieerden zulks wisten vliegvelden hadden aangelegd' en zee strijdkrachten hadden ondergebracht. Ter stond konden derhalve Japansche vlieg tuigen van geringe hoogte bommen en torpedo's op de vijandelijke schepen uit werpen, waarvan het een na het ander tot zinken gebracht werd en op den avond van 7 Augustus trad ook de Ja pansche slagvloot in actie. Daarom werd na een gunstig bericht van den Ameri- BEKENDMAKING De bevelhebber der weermacht in Nederland, de generaal der vlie gers Fr. Christiansen, deelt mede: In een der' laagste nachten heb ben misdadige elementen getracht een sabotage-aanslag op een zend- installatie in Nederland te plegen. De getroffen veiligheidsmaatre;e'en en het ingrijpen van het bewaken de personeel konden de uitvoering van den aanslag verhinderen. Verscheidene daders werden, na dat zij verzet gepleegd hadden, overweldigd en gearresteerd. Zij zullen terechtstaan. Het in het bezit van de daders gevonden en in beslag genomen materiaal is van buitetilandschen oorsprong, Mocht, ondanks de steeds her haalde waarschuwing tegen begun stiging van den vijand blijken, dat de bevolking hieraan haar mede werking verleend heeft, dan zullen als vergelding de uit het betrok ken gebied genomen gijzelaars voor de daad moeten boeten. kaanschen admiraal Nimitz over het ver loop van den slag een ander bericht! ontvangen, waarin gesproken werd van een „uiterst hevig gevecht" en waarin voorts gezegd werd, dat de Japanners alle in dit gebied beschikbare strijdkrach ten hadden geconcentreerd, en waarin voorts aanzienlijke Amerikaansche ver liezen werden toegegeven. DE VERDWIJNING VAN GENERAAL KOETEPOW V, Het indrukwekkende verdedigingstygteem van Mersa Matroe. Een pantserwagen- versperring, welke de plaat» omgaf(Orbia Luce-Holland Pax Holland m) Eindelijk opheldering Te Parijs is de vroegere tsaristische minister Sergius Tretsjakow gearresteerd Deze arrestatie is naar de Geneefsche ^correspondent van de „Essener National- ktg." meldt, geschied op grond van stuk ken van de Gepeoe, welke de Duitsche troepen verleden jaar in Minsk hebben gevonden. Te Parijs vermoedde niemand toen in 1930 de Wit-Russische generaal' Koetepow en zeven jaar later zijn op volger als voorzitter van de wit-Russi- sche frontstrijdersorganisatie, generaal Miller, spoorloos verdwenen, dat Tretsja kow de voornaamste schuldige was. Hij gold rails vriend van de Wit-Russische j organisaties en vaji de verdwenen ge- neraals. I Tretsjakow heeft thans bekend, dat hij reeds in 1920 als leider van de Gepeoe naar Frankrijk is gekomen. Hij woonde in hetzelfde huis waarin ook de Wit-Russische organisatie van front strijders was gevestigd. Gelijk men zich zal herinneren, was generaal Koetepow, op 27 Januari 1930, op klaarlichten dag te Parijs, rijdend in een taxi, overvallen. Alle onderzoekin gen van de Fransche .politie bleven vruchteloos, wat ook het geval was toen generaal Miller op 27 September 1937 verdween. Tretsjakow heeft beide ont voeringen uitgevoerd in opdracht van het Kreml. De bekentenis van den vroegeren tsa- ristischen minister Sergius Tretsakow, die de ontvoeringen van Koetepow en Miller te Parijs in opdracht van de Ge peoe heeft uitgevoerd, komt als een vol komen verrassing. Zijn naam was nooit ernstig in verband met beide verdwijnin gen genoemd. Geen ernstig mensch in Frankrijk vermoedde, dat hij reeds ra 1920 in die functie naar Parijs was ge komen. Al die jaren wist hij ze met beleid te camoufleeren achter de gehui chelde genegenheid voor de wit-Russische oud-strijders, wier chefs achtereenvol gens de genoemde generaals waren. Ben der grootste raadsels uit de politiek© geschiedenis tusschen beide oorlogen is hiermee opgehelderd. Keuring voor de Waffen SS en het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen 's GRAVENHAGE, 8 Aug. Het ss-Er- satzkommando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de waffen-ss ge houden worden in den tijd van 17 tot 24 Aug. in de volgende plaatsen: 17-8-'42: 10 uur, Rotterdam, Deutsches Haus; 16 uur, Tilburg, Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68. 18-8-'42; 10 uur, Den Bosch, hotel N. Brabant, Markt 45; 16 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. Nederlanders, Zoo even werd ons door het S.S.* aanvullingscommando Nederland, het vol gende medegedeeld: Aan de ongehoorde successen in Sow- jet-Rusland, heeft een S.S-divisie, waar bij het S.S.-regiment „Westland" inge deeld is, een zeer aanzienlijk aandeel. Tengevolge van den aanhoudenden ach- tervolgingsstrijd kunnen nog geen bij- 1 zonderheden medegedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde ge komen zijn, zullen in het bijzonder over de successen van het S.S.-regiment „West- land" in welk verband hoofdzakelijk Ne derlandsche vrijwilligers strijden, details volgen. Met trots en vreugde verneemt het Nederlandsche volk dit bericht over de heldendaden van zijn Nederlandsche zo nen, het toont ons dat de oude Neder landsche deugden weer ontwaakt zijn en tot welke groote daden de Nederlander na een voortreffelijke vorming en onder goede leiding in staat is. De daden van onze vrijwilligers zullen er toe bijdra gen, ons volk een eervolle plaats onder de Germaansche volkeren in het nieuwe Europa te verzekeren. 19-8-'42: 10 uur, Roermond, NSDAP^ Swalmerstraat 61; 16 uur, Arnhem, We berstraat 16b. 20-8-'42: 10 uur, Hengelo, Deutsches Haus; 16 uur, Meppel, hotel Westerbeek, Woldstraat. 21-8-'42: 10 uur, Groningen, Concert huis, Poelestraat; 14 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22-8-'42: 10 uur, Amsterdam, School; Iepenweg 15; 16 uur, Utrecht, Wehr- machtsheim, Mariaplein. 23-8-'42: 10 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Kapelweg. 24-8-'4210 uur, Den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Mannen zullen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar dienst doen; voor Wanneer verduisteren? Beden (Donderdag)zon onder 21 11. Morgen (Vrjjdag) zod op 6.20; zon onder 21.09. TtisBchen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd Maan onder 22.10; op 8 49 Eerste kwartier Woensdag 19 Augustus. Volle maan Woens dag 26 Augustus. Laatste kwartier Woensdag 2 Sept. Nieuwe maan JÜunderdag 10 September. ondersteuning van de achterblijvende ge zinsleden, voor zoover het om kostwin ners gaat, wordt gezorgd. Bij het ss- Ersatzkommando Nederland, Stadhouders- laan 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naar de plaats van de keuring worden aangevraagd. Biljetten voor de terugreis worden uitgereikt door het keuringsbureau, onverschillig of de candidaat is aangenomen of niet. Reuter meldt uit Bombay, dat sedert het begin der onlusten tot Dinsdag het aantal gedoode Indiërs 31 bedraagt. Meer dam 200 personen zijn gewond en meer dan 500 gearresteerd. De toestand te New Delhi wordt slecht genoemd. SPT meldt uit Ankara: Van bevoegde Britsche zijde wordt meegedeeld, dat het verkeer in hetSuez- kanaal zal worden beperkt tot militair© transporten. Het Turksche gezantschap te Kaïro is evenwel meegedeeld, dat de beperkingen niet zullen slaan op de leve ranties aan Turkije in het kader van de leen- en pachtwet. Minister Goebbels bezoekt West-Duitschland Gesprekken met de bevolking Minister Goebbels heeft van 7 tot 10 Aug. een bezoek gebracht aan de gou wen Keulen, Aken en Dusseldorp, waar bij hij door bezichtiging en contact met de bevolking een overzicht kreeg van de gevolgen der Engelsche terreuraan- vallen. Bij de gesprekken met de ge troffen bevolking kwam steeds weer de onverzwakte overwinningswil van het W. Diuitsche volk tot uiting. Op ©en bijeenkomst op een groot in- dustriebedrijf in de nabijheid van Keu len, waar 15.000 arbeiders van verschil lende Keulsche wapenfabrieken en een groot aantal gewonde soldaten bijeen waren, zeide de minister, dat de Führer en het geheele Duitsche volk met groote dankbaarheid de prestaties gedenken van de volksgenooten, die hun moeilijk oor- logswerk verrichten onder omstandighe den, waaraan anders slechts de soldaat een het front onderworpen is. De leiding van het Rijk, zoo zeide Goebbels, zal nooit vergeten, wat deze stad zoo dap per op zich heeft genomen. Oorlogsdoel De minister sprak vervolgens over doel en methode van de Duitsche oorlogs voering. Deze oorlog, zoo zeide hij, is, als geen andere, in de Duitsche geschie denis, een totale oorlog, d.w.z. een oor log om het volksche bestaan. Het is geen oorlog voor troon en altaar of alleen voor vage idealen. Het is ditmaal onze vurigste wensch, aan het einde van den strijd in het genot van onzen eeuwigen arbeid te komen. Daarom voeren wij een oorlog voor graan en brood, voor de materieel© voorwaarden voor de op lossing van sociale vraagstukken, woning bouw en wegenaanleg, volksauto's en tractors, schouwburgen en bioscoopthea ters voor het volk tot in het kleinste) dorp, ©en oorlog om de grondstoffen, rubber, petroleum, ijzer, kortom om een menschwaardig nationaal bestaan. Wij voeren dezen oorlog niet voor een be voorrechte klasse, maar voor de groot© massa van ons volk. In tegenstelling tot de Engelschen is het niet de bedoeling van de Duitsche leiding, successen van een dag te ver werven, Voor ons gaat het er om, over winningen van formaat te behalen en daardoor den oorlog te winnen. Daarbij 'moet iedere versnippering van kracht voorkomen worden. De bevolking van Keulen moet begrijpen, dat het zwaarte- 1 punt van den oorlog thans in het Oos ten ligt en dat wij daarom in het Wes ten tot toip- zekere hoogte met het ge- weer bij den voet moeten staan. I In het Oosten heeft de Duitsche weer macht opnieuw historische successen be haald. Timosjenko is van den veelge prezen „maarschalk voorwaarts" tot een „maarschalk achterwaarts" geworden. Ook de Amerikaansche blufgetallen kunnen op ons geen indruk maken. Wat men in de wapenindustrie kan produ-f ceeren, weten wij, want wij verrichten dien arbeid reeds een geheele reeks ja ren. Ook de slag op de wereldzeeënl heeft een buitengewoon gunstig en voor onze tegenstanders vernietigend verloop. Als Churchill thans verklaart, dat alle Duitsche successen zonder belang zijn, omdat Engeland toch den laatsten slag zal winnen, is dat belachelijk. Het tweede front Ten aanzien van het veelbesproken tweede front zeide dr. Goebbels, dat het begrijpelijk is, dat Moskou zijn bond- genooten wil brengen tot een actie, al staat die ook onder hopelooze voortee kenen. De plutocratieën bevinden zich daardoor in een weinig aangename po sitie, vooral, doordat het door Moskou opgehitste straatpubliek zich steeds ener gieker in dienst van de wenschen van het Kremlin stelt, in het bijzonder te Londen. Maar te Washington en Londen beseft men wel, dat een landingspoging met een Duinkerken van het grootst© formaat zou eindigen. Onze strijdkrach ten in het Westen, aldus Goebbels, zijn tegen iedere situatie opgewassen en de in vele veldtochten geharde Duitsche sol daten zien vooral het verschijnen der Yankees met de grootst© belangstelling tegemoet. Alle voorbereidingen zijn ge troffen. Met welk aantal en wanneer zij zouden komen, zij' zullen waardigi ontvangen worden. Onzer deze omstan digheden is het begrijpelijk, dat Chur chill en Roosevelt hun toevlucht nemen tot t©rreu ra an vallen op West-Duitschland en de Duitsche kust. De bevolking van dat gebied maakt een moeilijken tijd door. Maar evenals in den afgeloopen winter, die een gevaarlijke belasting voor de Duitsche oorlogsleiding was, geldt hier het woord van Nietzsche: „Wat ons niet ombrengt, maakt ons sterker".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1