NIEUWSBODE WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: ln Zierikzee 'f 1.60, elders 21.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen wsp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent Veischljnt lederen werkdag. 1797 - 1689 üitgaveN.V. Zierikzeesche [Nieuwsbode, ZierikzeeJ SehuithavenJBj94, Telei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 989TB JAARGANG Ho. 15009 ADVBRTBNTIHS Advertentiên 10 cent per millimeter; In gezonden mededeellngen 20 cent per millimeter; kleine advertentiSn 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 PETROLEUMLAND KAUKASUS Levert 00 der Sovjet-Enssische productie Snelle vervanging door andere ge bieden onmogelijk In ijltempo rukken de Duïtsche en ver bonden troepen aan den Zuidelijken sec tor van het Oostfront op. Na de ver overing van Rostof, dat de olieleiding naar het Donetzbekken beheerscht, viel het oliecentrum Maikop. Thans staan zij in den Kaukasus, het belangrijkste petro- leumgebied van Rusland, het tweede olie land ter wereld. De aanwezigheid van aardolie in den Kaukasus is sinds lang bekend. Omstreeks het jaar 800 n. Chr. ontdekt de vorst Tam van 't schiereiland Apsjeron aan de Kaspische Zee, dat de stinkende, zwarte, op verschillende plaatsen uit den grond borrelende vloeistof een geschikte brand stof voor lampen is. Van zijn leenheer, den Sjah van Perzië, verkrijgt hij het monopolie voor den verkoop. Weldra brengen tallooze karavanen de petro leum van Bakoe naar de steden van het Nabije Oosten. Gedurende een tiental eeuwen vergaren de vorsten van Apsje ron hiermede groote rijkdommen, totdat de verovering van Bakoe in 1806 door Rusland hieraan een einde maakt. De bronnen werden vernield en de Kauka- sische petroleum, waarvoor geen belang stelling bestaat, raakt in vergetelheid. Nog in 1840 verklaart de Peterburgsche Universiteit, dat „die vloeistof hoogstens geschikt is voor het smeren van wagen- Na de uitvinding van den explosiemo tor echter en den hierop volgenden jacht naar petroleum stijgen de Kaukasische olievelden enorm in beteekenis. Met kracht wordt de ontginning ter hand genomen. Tijdens de laatste jaren voor den vorigen Wereldoorlog 'krijgt Deter- ding grooten invloed in deze gebieden. Met hulp van het bankiershuis Roth schild weet hij hier groote concessies te verwerven, die echter na de neder laag der Witrussische generaals in 1921 definitief in Sowjet-Russische handen overgaan. De Sovjet-machthebbers brengen ae petroleumproductie in snel tempo op een hoog peil. Zij hebben immers groote hoe veelheden benzine noodig voor hun koortsachtige industralisatieplannen. Bo vendien is petroleum langen tijd het eenig beschikbare uitvoerartikel. Bedraagt de totale Russische petroleumproductie in 1915 ruimj 9 millioen ton per jaar, in 1928 stijgt deze tot 13,5 millioen ton, in 1939 tot 35 millioen ton. Volgens het derde vijfjarenplan zou de petroleumproductie in 1942 zelfs 54 millioen ton per jaar bedragen. Of dit laatste cijfer behaald is, mag in verband met de oorlogsom standigheden betwijfeld worden- Temeer, daar de Sovjet-Unie bij de ontginning van haar olievelden steeds in ruime mate van buitenlandsche werkkrachten en ma terialen gebruik maakte. Oliecentrum Bakoe Het belangrijkste Russische oliegebied ligt tusschen de Zwarte- en de Kaspische Zee, waar ruim 90 pet. van de Russische petroleum gewonnen wordt. De voor naamste boorterreinen liggen bij Bakoe, dat 75 pet. van de totale productie levert De uitvoerhaven van deze plaats is Ba- toem aan de Zwarte Zee, dat door een 880 km lange olieleiding met een capaci teit van 1,6 millioen ton per jaar met Bakoe verbonden is. In de laatste jaren j is deze verbinding nog verbeterd idoor het verdubbelen van de leiding. 1 Ten Noorden van het Kaukasusgebergte bevinden zich de petroleumcentra Gros- w yen Maikop, eveneens door olieleidiln- gen met de verbruikseentra verbonden. Van Toeapse aan de Zwarte Zee loopt een olieleiding met een capaciteit van 1,7 millioen ton per jaar over Maikop en i Grosny naar Makhatsj Kale aan de Kas- I pische Zee. Van deze haven en Bakoe uit brengen i tankschepen de petroleum via de Wolga 1 xnaar de industriegebieden ronidom Mos kou en Leningrad. De mededeeling van het Duitsche opperbevel, dat reeds sche pen op de Wolga tot zinken worden gebracht, is in dit verband van groote beteekenis. Voor het industriegebied in het Donetzbekken is een olieleiding via Rostof gebouwd, die volgen® het laatste vijfjarenplan tot Woronesj zou worden 1 doorgetrokken. „Tweede Bakoe" j De Kaukasische petroleumvelden zijn voor de Sovjet-Unie van de grootste be teekenis. De petroleumgebieden ten Zui den van den Oeral, het z.g. „tweede Bakoe", bij het Baikalmeer en op het eiland Sachalin aan den Stillen Oceaan zijn immers grootendeels pnontgonnen. Vervoersmogelijkheden met de verbruilos- J centra ontbreken bovendien vooralsnog. J Dat de Sovjet-Unie er in slagen kan deze gebieden snel tot een groote capa- citeit te brengen, is twijfelachtig. De technische en organisatorische omstandig heden toch zijn zoodanig, dat b.v. de Russische boorsneliheid slechts 200 m., de Amerikaansche ruim éoo m. per maand bedraagt. Bovendien is het land voor den aanleg van olieleidingen in sterke mate afhan kelijk van Amerikaansch materiaal en werkkrachten. De 7000 km olieleiddngen, waarover het in 1938 beschikte, zijnprac- tisch geheel door Amerikaansche firma's gebouwd. Thans is de mogelijkheid om materiaal in grooten omvang naar de Sovjet-Unie te zenden zeer gering. Ietusschen verbruikt de Sovjet-Unie reusachtige hoeveelheden petroleum. Het leger, de luchtmacht, de oorlogsindustrie, de geheel gemotoriseerde landbouw ver slinden practisch de totale productie. RUIM 103.000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag in een extra; be richt bekend: Onze duikbooten hebben in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oce aan in felle aanvallen zeven schepen, die deel uitmaakten van konvooien op de vaart Amerika—Engeland, met een gezamenlijken inhoud van 49.000 hrt., alsmede een bewakingsvaartuig tot zin ken gebracht. In het centrale deel van den Atlan tischen Oceaan, in Amerikaansche wla- teren en voor de konvooihavens der West-Afrikaansche kust vielen aan haar torpedo's nog acht schepen met een ge zamenlijken inhoud van 54.181 brt. ten offer, alsmede een Amerikaansche tor pedojager. Onder de tot zinken gebrachte schepen bevond zich een groot munitieschip, als mede e^en met pantserwagens en vlieg tuigen geladen schip, dat naar Alexan- drië onderweg was. Met de vernietiging van deze 15 sche pen, met een gezamenlijken inhoud van ruim 103.000 brt., is aan de Engelsch- Amerikaansehe ravitailieeringsscheepvaart door onze duikbooten weer een zwaar verlies toegebracht. De Sovjets uit het Maikopgebied verdreven Het opperbevel van de weermacht maakte Dinsdag bekend: In het gebied van Maikop werd de vijand in verscheidene sectoren naar het gebergte verdreven. Een van haar ver bindingen afgesneden vijandelijke afd'ee- ling werd in de pan gehakt. De lucht macht verscherpte haar aanvallen op de aftrekkende en zich inschepende bolsje wieken in het kustgebied, alsmede ln de Zwarte Zeehavens Toerapse, Nowo- rossisk en Anapa. Hierbij werden 11 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 12700. brt. tot zinken ge bracht, terwijl 9 andere vaartuigen be schadigd werden. Ten Westen van Kalatsj gaat het in een uiterst nauw gebied samengedreven sovjetleger rijn vernietiging tegemoet. Aan het overige deel van het front van den Don slechts plaatselijke ge vechtsacties, die in een sector van Hon- gaarsche troepen levendiger vormen aan nam'. Formaties duikbommenwerpers, onder steunden ten Z.W. van Stalingrad de gevechten van het leger. Zij bestookten bovendien twee vliegvelden in de nabij heid ider stad met bommen van zwaar kaliber, waarbij 20 sovjetvliegtuigen op den beganen grond vernietigd werid'en. In het gebied van Rzjev duren de zware afweergevechten voort. Ook ten N. van de stad hervatte de vijand' gisteren met gebruikmaking van nieuw aangevoerde strijdkrachten zijn hevige aanvallen, die in den geheelen gevechtssector misluk ten, als gevolg van het heldhaftig verzet der Duitsche infanterie ien de Duitsche pantsertroepen. De bomaanvallen van de luchtmacht op sovejtstellingen, concen traties pantserwagens en troepen, die den geheelen dag duurden, brachten merk bare verlichting voor de formaties van het leger. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en aan het front van de Wolchow werden: verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand, ten deele in tegenaanvallen, Zi] geven den vijand geen rust. Bfl achtervolging van denZverslagen vijand waden Duitsche infanteristen door een beek. (Orbis Holland P,K. Scheuneman Pax Holland m)r In het hooge Noorden plaatste de lucht macht bomtreffers op installaties van de vliegvelden aan de baai van Kola, als mede op batterijstellingen ten Westen van den spoorweg naar Moermansk. Nachte lijke aanvallen van het luchtwapen wer den gericht op ravitailleeringsverbindin- gen, plaatselijke en luchtsteunpunten ten Zuidwesten en ten Noordwesten van Mos kou. Aan het Oostfront zijn van 9/10 Augustus, tijdens luchtgevechten, do,or af weergeschut en op den grond, 195 vij andelijke vliegtuigen vernietigd. 14 eigen toestellen worden vermist. Bij toenemende activiteit in de lucht in het gebied van de Middellandsche Zee en boven Noord-Afrika heeft de vijand gisteren 16 vliegtuigen verloren. Eenige Britsche vliegtuigen hebben gis teren vruchteloos storingsvluchten onder nomen naar West-Duitschland. Aan de Zuidkust, evenals aan de Zuidoost- en Oostkust van Engeland heeft het luchit- wapen gisteravond en vannacht voor den oorlog belangrijke doelen bestookt met brisant- en brandbommen. Talrijke bran den werden waargenomen. Alle vlieg tuigen keerden van hun actie terug. Britsch vliegkampschip tot zinken gebracht Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt in eep extra bericht mede: Een Duitsche duikboot hooft in bot westelijke dool dor Middellandsche Boe bot Engelsche vliegkampschip „Eagle" dat dool uitmaakte van oen krachtig beschermd convooi, mot vier torpedo- treffers tot zinkon gebracht. In het sportpark te Deventer hield de Jeugdstorm Zondag de eerste landelijke athletiékkampioenschappen, welke door den Rijkscommissarisen vele andere Duitsche en Nederlandsche autoriteiten werden bijgewoond. Tijdens de toespraak van den hoofdstormer Van Geelkerken. V.l.nr.: Rijkscommissaris dr. Seyss In quart de leider der N.S.B., ir. A. A. Musierten de landelijke leidster van den Jeugdstorm, mevrVan Eek. Stapf Borrius Pax Holland m). Nieuwe duikbootsuccessen op den Oceaan Het Duitsche opperbevel deelde Dins dag in een extra-bericht mede: Be laatste drie dagen hebben Duitsche onderzeebooten op den Atlantischen Oce aan opnieuw groote successen gebracht. Een voor Engeland bestemd konvooi, dat door torpedrjagers en bewakingsvaar tuigen en vliegtuigen krachtig beschermd werd, heeft door de steeds herhaalde aanvallen, overdag en 's nachts, van onze duikbooten, ondanks het feit, dat de actie veelvuldig door slecht zicht werd belemmerd, zware verliezen geleden. 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 41.000brt, alsmede een torpedojager werden tot zinken gebracht en 7 andere schepen getorpedeerd. Men moet aan nemen dat het grootste deel van deze schepen verloren is gegaan. Hierbij heb ben jeugdige duikbootbemanningen hun eerste proeven van bekwaamheid afge legd, De grootste verliezen leed de vijand voor de Amerikaansche en voor de 'West- Afrikaansche kuet. 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 45.231 brt, drie andere Bchepen en een torpedojager werden door torpedotreffers beschadigd. Een deel van deze schepen bevonden zich met oorlogsmateriaal geladen, op reis van Amerika naar Egypte. Daar mede heeft de vijand de laatste 3 dagen 13 schepen met een gezamenlijken in houd van 35.231 brt. en een torpedo jager verloren, terwijl 10 schepen met een gezamenlijken inhoud van 78.000 brt, en nog een torpedojager beschadigd werden. DE DUIKBOOTOORLOG GAAT VOORT De duikbootoorlog tegen de Britscn- Amerikaansche Tavitaileerings-scheepvaart wordt zonder onderbreking voortgezet, zoo verneemt het DNB van militaire zijde Wederom heeft het Amerikaansche mini sterie van marine het verlies van drie koopvaarders moeten toegeven. Een van deze schepen, dat Ln dienst van Amerika voer, voer onder de vlag van Panama. Het trachtte tegenstand te bieden, doch werd door het geschut van de duikboot in brand geschoten en tot zinken ge bracht. Een tweede schip, vroeger een Noorsch vrachtschip van gemiddelde ton nage, was door de Amerikaansche regee ring bij het uitbreken van den oorlog wederrechtelijk in beslag genomen. Dit schip werd reeds eind Juli aln den grond geboord, hetgeen eerst thans wordt toe gegeven. Alle drie deze schepen hadden waardevolle grondstoffen, o.m. rubber en chroomerts voor de Amerikaansche wa penindustrie aan boord. Luitenant-generaal Arnold, chef van het Amerikaansche luchtwapen, heeft naar uit Washington gemeld wordt voor een militaire commissie van den senaat verklaard, dat de Vereenigde Staten zich reeeds thans gedw,ongen zien 21 procent van de productie van bommenwerpers Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 21.13. Morgen (Donderdag) zon op 6.18; zon onder 21.11. ïnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 21.48op 7.40 Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. Laatste kwart. Woensd. 2 Sept. I met verscheidene motoren op te offeren voor de vervaardiging van vrachtvlieg tuigen. Tot de tweede helft van 1943 zal 1 dit percentage waarschijnlijk stijgen tot I 32 pet. i In verband met dit bericht wordt ver- i der verklaard, dat de militaire leiding i im de Vereenigde Staten tot dezen maat- regel besloten heeft met het oog op de steeds toenemende schaarschte der I scheepsruimte. DE ONLUSTEN TE BOMBAY Oproep tot boycot Omtrent de onlusten in Bombay ont leent de corr. van het DNB te Lissabon aan den Engelschen nieuwsdienst o.a., dat de politie Zondag vijfmaal van de 1 vuurwapens gebruik heeft gemaakt om opstandige bewegingen van aanhangers van het Congres te onderdrukken. Hoe wel de politie herhaaldelijk tegen volks- verzamelinen optrad en daarbij traan gas, gummistokken en vuurwapens ge bruikte, verzamelden zich steeds weer massa's menschen voor het Congresge bouw, die met steenen wierpen en trams en autobussen lieten stilstaan. Hier en 1 daar werden ook branden gesticht. In vele stadswijken zijn de winkels geslo ten. Overal werd van Engelschen en Amerikanen geëischt, dat zij Indië zou den verlaten. Voorts werd opgeroepen tot een boycot van Engelsche en Ame rikaansche goederen. De politie treedt in gemotoriseerde formaties voortdurend op. Op zes verschillende plaatsen der stad zouden door Engelsche kogels vijf personen gedood en twintig.gewond zijn Vijftien politiebeambten zijn door steenen gekwetst. Te Ahmedabad heeft de po litie een massabijeenkomst ontbonden. In de gebieden van Raipur en Khadia is een uitgaansverbod uitgevaardigd, dat 7 dagen van kracht blijft. Te Ahmedabad zijn 27 en te Lahore 15 Congresleden gearresteerd. I Inzake de arrestatie van de echtge» noote van Gandhi meldt de Britsche nieuwsdienst te Bombay, dat zij even eens naar Poona is gebracht, waar ook Gandhi zelf zich bevindt. Men heeft haar gearresteerd, omdat zij voornemens was, in de massabijeenkomst in het Shivali- park te Bombay, in plaats van Gandhi het ^ftoord te voeren, J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1