IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 11 AUGUSTUS 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT GANDHI IN ARREST GESTELD ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee [fl.60, elders ^1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche]|Ni^iwsbode, Zierikzee, jSchuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 Dirécteur-Administrateur (Advertentiechef) A, J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M, J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG Ho. 15008 ADVBRTBNTIBS AdvertentiSn 10 cent per millimeter; fat- gezonden mededeelingen ZO cent per millimeter; kleine advertentiën 80 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 ZEESLAG BIJ DE SALOMON-EILANDEN tusschen de Japansche en Britsch-Amerikaansche vleten Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier deelt mede: Japansche marinestrijd krachten ondernemen sedert 7 Augustus hevige aanvallen op Britsch-Amerikaan- sche gecombineerde vlooteenheden, idie in de wateren van de Salomon-eilanden zijn verschenen, en brengen den vijamdie- lijken oorlogsschepen, benevens den transportschepen vernietigende slagen toe De strijd duurt nog voort. Tot dusver zijn de resultaten: tot zin ken gebracht een slagschip van onbe kend type, twee zware kruisers van het type „Astoria", benevens twee zware kruisers van het type „Australia", meer dan drie kruisers van onbekend type, meer dan vier torpedobootjagers en meer dan tien transportschepen. Zwaar beschadigd werden drie kruisers van het type „Minneapolis", meer dan twee tor pedobootjagers en meer dan één trans portschip. Bij luchtgevechten zijn ruim 41 vijandelijke machines neergeschoten. De Japansche verliezen bedragen zeven machines, die door rechtstreeksch optre den tegen het doel verloren gingen. Bo vendien zijn twee kruisers licht bescha digd. Zij blijven echter bekwaam tot het uitvoeren van operaties. Deze zeeslag zal, naar het hoofdkwar tier hieraan toevoegt, in het vervolg dien naam dragen„Zeeslag bij de Salomon- eilanden". Over den zeeslag bij de Salomon- eilanden, zoo meldt DNB nader uit Tokio, worden interessante bijzonderhe den bekendgemaakt. Japansche verken ners ontdekten 7 Augustus om 11.20 uur in de Koraalzee een gecombineerde En- gelsch-Amerikaansche vloot, die in Noor delijke richting voer. Vliegtuigen in actie Na een radiobericht der verkenners startten terstond Japansche bommenwer pers en torpedovliegtuigen voor den aan val. Ofschoon er een hevige storm stond, daalden de Japanners tot idicht bij de vijandelijke schepen en wierpen van zeer geringe hoogte hun bommen en torpedo's. De vijand probeerde wel is waar zich door hevig vuur tegen den aanval te weren, maar het eene schip na het andere werd getroffen en tot zinken gebracnt. Inmiddels waren vijandelijke jagers op gestegen, zoodat verbitterde luehtgevecn- ten ontstonden. De in den strijd beproef de Japansche vliegers zagen evenwel in betrekkelijk korten tijd kans 41 vijande lijke toestellen neer te schieten. Het was nu nacht geworden en ook Japansche oorlogsschepen verschenen op het tooneel van den strijd. Zij mengden zich terstond in het gevecht en openden een hevig artillerievuur op de overge bleven vijandelijke schepen. Dit vuurge vecht hield den geheelen nacht aan. Ook Zaterdag werd de strijd met groote he vigheid voortgezet en volgens de laat ste berichten houdt hij nog steeds aan. Ook Pjatlgorsk door de Duitsche troepen bezet Na herhaling van de extra weermachts- berichten, die reeds gisteren werden ge publiceerd, deelde het opperbevel van de weermacht Maandag mede: In' snellen opmarseh naar het Zuid oosten hebben snelle troepen de stad Pjatigorsk ingenomen. Ten Z westen van Stalingrad heeft de vijand zich wanhopig verzet. Zijn tegenaanval len mislukten in harde gevechten. In de groote bocht van den Don werd een sterk vijandelijk leger ten Westen van Kalatsj ingesloten. Herhaalde pogingen tot uitbreken bleven zonder succes. For maties vliegende artillerie bracht den in gesloten en nauw samengedrongen vij andelijke strijdmacht zware verliezen toe. Bovendien werden troepen- en materiaal inschepingen aan de 'Npord-Kaukasische kust door de luchtmacht met effect ge bombardeerd. Daarbij brachten gevechts vliegtuigen in de haven van Tuapse een koopvaarder van 4000 brt. door biom- treffers tot zinken en beschadigden een ander schip zwaar. Verdere aanvallen waren gericht op spoorweginstallaties ten Ruiden van Stalingrad. Een Sowjet- Russische pantsertrein werd vernietigd. Ten Zuidoosten van Rzjew zette de vijand zijn aanvallen voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen en hierbij werden 34 vijandelijke pantser wagens vernietigd. Aan het Egyptische front is op het o ogenblik slechts geringe plaatselijke ge- vechtsactie. Na eenige in militair opzicht zonder effect gebleven storingsvluchten boven het Noord-Duitsche kustgebied en West- Duitschland heeft de Britsdhe luchtmacht in den afgeloopen nacht wederom West- Duitsch gebied aangevallen. De burger bevolking leed verliezen. In eenige plaat sen, hoofdzakelijk in woonwijken van de stad Osnabrück, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aanvallende bommenwerpers werden ten val gebracht. De luchtmacht bestookte gisteren troe penschuilplaatsen en voor de oorlogsin dustrie belangrijke installaties aan de Engelsche Zuidkust met bommen van zwaar kaliber. In den nacht van 9 op 10 Augustus werden wapenfabrieken in de Midlands en werf- en haveninstallaties aan de kusten van Engeland gebombar deerd. In de vroege ochtenduren van 9 Aug. kwam het in het Kanaal wederom tot een gevecht tusschen Duitsche mijnen zoekers en Britsche motortorpedobooten. Op een motortorpedoboot werd een vol treffer geplaatst. Een andere motortorpe doboot bleef met sterke rookontwikkeling brandend liggen. DE CONFERENTIE VAN MOSKOU Benoeming van een GeneralisBimus De te Moskou vergaderde vertegen woordigers van de geallieerden zullen, een van de belangrijkste conferenties van. den oorlog houden, die tot taak heeft, de beste en snelste methoden tot steun- verleening aan de Sovjet-Unie in dit Concert in de openlucht in een Oost Karelisch dorp. Een Finsche militaire kapel is op een Zondag in het dorp aangekomen en de bewoners hebben zich verzameld, om de vroolijke uitvoering te beluisteren Suomen-Holland-PK Lars-Pax Holland m kritieke uur te onderzoehen en, wanneer dit mogelijk is, te verwezenlijken. Het zou geen verrassing wekken, indien de benoeming van een generalissimus van de geallieerden bij de besprekingen te Moskou behandeld zou worden. De „Kölnische Ztg." meldt uit Stock holm: Het BrjtsChe Lagerhuis is Donder dag met stille trom op zomerreces ge gaan. Cripps beloofde den afgevaardigd den, dat het Lagerhuis, wanneer het over 4 weken weer bijeenkomt, een verkla ring over den oorlogstoestand aan te hoeren zal krijgen. Noch de gedachte; aan de uitgebleven hulp aan de Sov jets door middel van een tweede front, noch de terugblik op den troosteloos; geworden toestand in Britsch-Indië, kon het Britsdhe oorlogskabinet er toe be wegen in de 'door de afgevaardigden ge- wenschte rol op te treden. Het wordt 'den leden van het Lager huis overgelaten het doel te ontdekken van de opvallende diplomatenreunie in Moskou. Met Roosevelt's specialen mili tairen afgevaardigden, generaal-majoor Bradley, is nu behalve de Amerikaan- sche ambassadeur te Koeibysjef, William' Stanley, ook de Amerikaansche gezant te Ankara, Steinhardt. te Moskou aangeko men, idie, naar aanleiding van Zijn vroe gere langjarige vertegenwoordiging van de Ver. Staten in de Sovjet-Unie, en tevens als kenner van de krachtsverhou dingen in het Nabije Oosten, den kring komt versterken, welke Stalin moied moet inspreken. Ook de Britsche gezant te Koeibysjef, Sir Archibald Clarck-Kerr, is naar Moskou gereisd. Deze naar Moskou gezonden selectie diplomaten is groot genoeg, om aan het medeleven der ge allieerden met den in nood verkeerenden bondgenoot uitdrukking te geven. Crisis-sferoprJng te Moskou In een artikel over leven en streven in Moskou schrijft de correspondent van het Amerikaansdhe tijdschrift Time, Grab- ner, in de Londensche Evening Stan dard, dat men thans overal in de Sov jet-unie en ook te Moskou zelf bespeurt, dat Rusland uit vele wonden bloedt, wonden toegebracht door de Duitsche le gérs. Den menschen, aldus ontleent het DNB, aan het artikel, straalt ide angst voor de definitieve nederlaag uit de oogen en in hun nood klampen z'ij zich vast aan den laatsten stroohalm, die hun regeering en de geallieerden hun biedien: die hoop :op het tweede front. De Rus verwacht hiervan, dat er een eind komt aan het vergieten van het eigen bloed. De Sovjet-regeering erkent openlijk den ernst van den toestand, vooral in het Noorden van den Kaukasus en op het terrein van de achterwaartsdhe verbin dingen. Er bestaat acuut gevaar en dat vreest men ook in de eerste plaats dat het weerstandsvermogen van de Sovejtunie definitief wordt verlamd door de vernieling van de laatste verbinding gen tusschen de sectoren van het front. Dag en nacht storten Duitsche bommen werpers zich op de belangrijkste knoop punten. Het Moskou van' 1942 herinnert den corr. aan den aanblik van Groot-Brit- tannië in de moeilijke, rampzalige da gen van den 'Zomer van 1940. Moskou vertoont geheel onverholen de trekken van een stad, waarom zwaar wordt ge vochten, met dit verschil overigens, dat er in Moskou thans nog veel minder te koopen valt dan in Londen. De win kels zijn bijna alle leeg. Als oorzaak hiervan wordt beschouwd, dat de Sov jetunie reeds jaren geleden de produc tie van veibruiksgoederen heeft gestaakt en intusschen nog 'haar vruchtbaarste en productiefste gebieden heeft verloren. UITSLAG DER VOORLOOPIGE VERKIEZINGEN IN DE V-S De voorloopige verkiezingen voor de verkiezingen voor het Congres, die in den herfst zullen worden gehouden, zijn in de helft der 48 staten geëindigd. Benige i solationisten werden verslagen, o.a. de democratische senator Bulow (Z.- Dakota) en de republikeinen Oliver (Mai ne) en Jarrett (Pensylvanië). Daarente gen wisten anderen zich te handhaven. Zoo b.v. de republikeinsehe seiiator Broek (Illinois) en de 'democratische afgevaar digde O,Connor (Montana) alsmede 'Je Republikeinsehe afgevaardigde Robinson (Kentucky). Een medewerker van de Scripps Ho- wardpers schrijft met betrekking tot de verkiezingen: Het tot nu toe verwarde verloop der voorloopige verkiezingen, het gebrek aan Een motor-tirailleur van het SS Legioen Nederland SS-PK Klerk-Polygoon-Pax Holland m 'een |olf andere overbeerschiende kwestie len de apathie der openbare meening ver oorzaken een gevoel van onbehagelijk heid bij de politici'. Het keert zich tegen Roosevelt en Willkie. De 'leden van het Congres moeten worden herkozen, het geheele huis van afgevaardigden en een derde van den senaat zijn ongerust over de algemeene Critiek op het Congres en vragen Zich af, of de kiezers niet het voornemen hebben in November een groo te revolutie tegen de tegenwoordige machthebbers op touw te zetten. De jong ste berichten uit het Midden Westen laten een tot nu toe niet aan den dag gekomen onbehagen met betrekking tot den ooriog zien, alsmede ontevredenheid over de beperkingen en dergelijke. Deze feiten kunnen volgens den medewerker Roosevelts veridezingszorgen verklaren. Itallaansch weermachtsbericht In 'Zijn werina chtsbericht 804 deelt het Ital. opperbevel het volgende mede: Zwakke activiteit van land- en lucht strijdkrachten aan het Egyptische front. Britsche vliegtuigen lieten bommen val len op eenige sectoren van achterwaart sche verbindingen, waaifofij' 5 (bturgers wer den gedood. De schade is gering. De luchtmacht" van de as ondernam overdag en des nachts aanvallen op vliegvelden op Malta. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag)zon onder 21.15.Morgen (Woensdag)zon op 6.17; zon onder 21.13. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 21.20; op 6.34 Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. Laatste kwart. Woensd. 2 Sept. Op naar den Kaukasus Naar den Kaukasus, daarheen rukken de Duitsche legers op. Ook dit gebied zal den Sowjets door de bevrijders van Eu ropa ontrukt worden. Ook de grond stoffen en producten van dit gebied zul len straks medehelpen den opbouw van het nieuwe Europa mogelijk te maken. Naar den Kaukasus. De weg daarheen wordt door de dappere strijders tegen het bolsjewisme met geweldige slagen vrijgemaakt. Landgenooten, tot deze strijders be- hooren ook Nederlanders. Zij maken deel uit van de zegevierende legers en zij onderscheiden zich eervol in de zware gevechten, die de algeheele vernietiging van de Sowjethorden voorafgaan. Dappere Nederlandsche kerels. Zij ge ven een voorbeeld aan allen, die nu nog twijfelen, die aarzelen hun plicht te doen maar die zich evenals gij ten slotte zul len aanmelden bij het Vrijwilligerslegi oen Nederland, Koninginnegracht 22 te Den Haag. Meer dan 600 Britsche gevangenen zullen dezen zomer in Duitsche en Ita- liaansche gevangenkampen wetenschappe lijke examens afleggen. Het Roode Kruis j.e Genève heeft ten behoeve van de studie der Britsche gevangenen een boekerij van 50.000 deeleri ter beschikking gesteld, die onder de kampen verdeeld worden. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 10 Augustus. f2000: 12362. f1500: 11283. f 1000: 8037, 9909. f400: 18275. 19637. f200: 17513, 21758. f100: 1126, 2345, 17433, 21368, 21853. IN TOTAAL 149 ARRESTATIES - ONLUSTEN TE BOMBAY Nadat het al-Indische congres Zaterdag het voorstel van Gandhi, met .slechts 13 stemmen tegen, had aangenomen, zijn in de vroege ochtenduren van Zondag Gandhi, Azad en Pandit Nehroe, Je zamen met de andere leden van de werkoom- missie van het Congres, te Bombay ge arresteerd. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, zijn thans in geheel Britsch-Indië volgens tot dusverre ontvangen berichten 149 personen in arrest gesteld. Zij wer den overgebracht naar het z.g. paleis van den Agha Khan te Poena. De Britsche regeering in Indië heeft een verbod ingesteld voor de werkoom- missie van het Congres, het al-Indische Congres-comité en de provinciale com missies in geheel Indië. Vergaderingen van meer dan vijf personen ïijn ver boden. De politie heeft het Congres gebouw bezet. £>e telefoonverbindinglen met Bombay zijn door 'de Engelschen verbroken. Volgens berichten van den Engelschen nieuwsdienst, zo,o meldt D.N.B. uit Lis sabon, .is het in den Joop van Zondag te Bombay tot onlusten gekomen. De politie trad op, waardoor een aantal leden der bevolking werd gedood of gewond. Er zijn 15 menschen met schot wonden in de ziekenhuizen opgenomen. In totaal werden 5 personen gedood en 20 gewond. De politie trad in vijf verschillende buurten met de vuurwapens tegen de onrustige bevolking op, waar bij ook traangas werd gebruikt. De me nigte stak enkele autobussen in brand en viel politiemannen aan. Voor bepaalde buurten Js Zondagavond een uitgaans verbod afgekondigd. Wapens mogen niet worden gedragen. Te Ahmedabad, waar de menigte steenen wierp naar een po litiebureau, dat zij had geprobeerd in brand te steken, schoot de politie op de menigt e, waarbij een do ode viel en iemand werd gewond. Verbodsbepalingen Naar de Britsche nieuwsdienst verder meldt, heeft de Britsch-Indische regee- ring het drukken of publiceeren van berichten over de door de oommissie van het Congres goedgekeurde massa beweging en over de door de regee ring daartegen genomen maatregelen, verboden. Het verbod omvat ook rede voeringen of verklaringen, die van de zijde van Congres-leden het publiek be reiken. De Britsch-Indische regeering heeft de provinciale regeeringen gemach- ligd, de locale autoriteiten naar goed dunken uit te schakelen, indien dezen optreden in strijd met de handhaving der openbare orde en de doeltreffende voortzetting van den oorlog. Men legt dezen maatregel aldus uit, dat men met behulp daarvan den plaatselijken auto riteiten wil verhinderen, de Congresbe- wegin<- te steunen. Tot de gearresteerden behooren ook naar de Britsche berichtendienst meldt, de adviseur van Gandhi, Pawl Patel, de provinciale leiders van Bombay, Ahma- dabad en Poena, de secretaris van Gan dhi, Mhadev Desia, de voorzitter en de vertegenwoordiger van de provinciale Congres-commissie, benevens twintigj plaat selijke .Congres-leden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1