GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Elk du volgend# bonnen Geeft reoht op het koopen ren: 0 t/m. jaar 9 Aag. t/m. 15 Ang. 41 A brood 41 B brood 4 rants. 7s rantsoen J brood of gebak 5 18 22 18 ranti. 41 beschuit 1 rantsoen besohult, brood, gebak 4 - - raets. 41 A vleesoh 41 B vleesoh 1 rantsoen 7, rantsoen J vleesoh of rl.waren 1V. 3 3 3 rants. 41 A aardapp. 1'/. kg aardappelen i 3 4'/, 3 kg 41 B aardapp. V. kg aardappelen V. kg 41 A tabak 1 rantsoen tabak ')2 rants. 41 A oigaretten 1 rantsoen oigaretten »)1 r.ntn. 9 Aaf. t/m. 5 Sept. Beaohikbur per pereoon 4 t/m. 13 jaar in tijdvak ven één week in tijdvak ren vier weken 357 algemeen 1 kg 8oikar 1 1 1 1 kg 358 algemeen 500 gr.m 500 500 500 500 gram 362 l/n 365 algemeen 1 rantsoen bloem, brood of gebak 4 4 4 4 rants 4-41, 4 42 reserve 250 gram rjjst 500 - - gram 359 algemeen 250 gram p.nlvrnobten 250 250 250 250 gram 360 algemeen 250 gram gort 250 250 250 250 gram 361 .lgeme.n 100 gram vermicelli of maiiena 100 100 100 100 gram 367 t/m 369 algemeen 100 gram kaas 300 300 300 300 gram 41 A t/m 44 A melk 3V, liter malk 28 14 liter 41 B t/m 44 B melk 1»/. liter melk T 7 liter 41, 42 Versn.p. 100 gram ohooolade 200 200 200 200 gram 43, 44 Versn.p. 100 gram suikerwerk 200 200 200 200 gram 12 Juli t/m. 5 Sept. 338 algemeen 250 gram 8 Aug. t/m 19 Aug. 39 boter I rmnts. 39 ret I 7s rants. 15 Juli t/m 12 Sept. 2-35, 2-36 res. 3.35, 3.36 res. 4-36 reserve Vs rants. 7a rants. 7a rants. koffiesurrogaat boter boter boter boter boter in tijdvak van 8 weken 250 250 250 250 gram in tijdvak van 1 week 877, 175 175 146 gram 7 Mann. personen van 18 jaar en ouder. s) Vrouwel. personen van 25 jaar en ouder Petroleum voor verlichting Op nader door de plaatselijke distri butiediensten bekend te maken tijdstip pen, uiterlijk tusschen 17 en 23 Aug. 1942, zal wederom de gelegenheid wor den gegeven tot het aanvragen van petroleumkaarten voor verlichting. Voor deze kaarten komen, behalve voor ge vallen van nieuwe vestiging slechts de genen in aanmerking, die in het seizoen 1941—1942 reeds een petroleuankaart S of S en T voor verlichting ontvingen. Ten aanzien van schippers gelidt de regeling, dat schippers, die permanent aan boord wonen, de aanvragen indie nen bij den distributiediienst ter plaatse waar zij tijdelijk vertoeven, onder over legging van hun grijze-, respectievelijk, bevrachtingsboekje- De distributiedien sten zullen nader bekend maken, wan neer de uitreiking der petroleumkaarten plaats vindt. Engelsche luchtaanvallen op Nederland Nachtelijke vluchten van de Engelsche luchtmacht boven Nederlandsch grond gebied hadden in de 'afgeloopen week uitsluitend ten doel, de Nederlandische burgerbevolking te terroriseeren. Zoo werd er door het lukraak uitwerpen van brisant- en brandbommen op woon wijken geringe schade aan gebouwen alsmede glasschade aangericht. Voorts werd een kerkhof gebombardeerd. Vol komen zinlooze 'aanvallen met boordwa- pens op schepen van de binnenvaart en op een zandzuiger veroorzaakten geen noemenswaardige schade. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Geen loonarbitrage in den landbouw Naar de NRCt, verneemt, zullen de voor de verschillende land- en tuinb'ouw- districten, krachtens de crisis-organïsatie- beschikking 1934-1939 aangekondigde ar bitrale uitspraken, geen voortgang heb ben. De vaststelling van loonen en ver dere arbeidsvoorwaarden in lanid- en tuinbouw voor 1942-'43 zal krachtens de bepalingen van de loonvormingsverorde ning geschieden. Het ligt in de bedoeling te streven naar een zoodanige concentra tie en uniformiteit, dat zooveel mogelijk provinciale regelingen worden verkregen. Radioprogramma Dinsdag 11 Augustus HILVERSUM I. 416.5 M. 6.45 Gram.6.50 Ochtendgymnastiek 7 BNO Nieuwsberichten7.15 Uitnoodiging tot spel en dens (gr.); 7.45 Oohtendgym. 8 BNONieuwsberichten en Programma- uittreksel 8.15 Politiek weekpraatje (opn.) 8 30 Vroolijke oohtendklanken (gr.)9.15 Voor de huisvrouw9.20 De Melodisten (opn.); 10 Omroepsymphonie-orkest (opn.); 11 Vrouwenmonïek1120 Ensemble Jack der Kinderen12 Otto Eendriks" en xijn orkest12.40 Almanak 12.45 BNONieuws- en zekelijke berichten 13 Salonorkest; 14 Stedelijk orkest ran Maastricht16 Ziekentroost en Gewijde musiek (opn.)16.30 Balletmuziek, Luigini (r) 16.45 Voor de jeugd17 Musette- klanken (gr.)17.15 BNONieuws-, zakelijke- en beursberichten17.30 Bertus ▼an Dinteren en zijn orkest18.15 Ween- sohe liedjes (gr.); 18.30 Neerlanda stem ran het Oostfront; 18 45 BNO: Nieuws berichten 18.55 BNO Gesproken binnen- lendsoh overzicht 19,05 //Het doel, de strekking eu d« resul taten van hat landbouwonderwijs in ons land"19,30 Gerard van Krevelen en zijn orkest. Intermezzi: //Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten; 20,15 //Een bal in W eenen", muzikaal programma 21 Cabaretprogramma21.45 BNONieuws berichten; 20 Volksliedjes (gr.). Vanaf 22,15 alleen voor de Radio Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 22,15 D raadt wat wij draaien 22,45 24 Variété internationale (gr.). HILVERSUM II. 301.5 M. 6,45—8,15 Zie Hilversum I; 8,15 Friesohe liederen (opn 8,30 Berlijnsohe Philhar- monisoh orkest (gr.); 9,30 Triooonoert (gr.); 10 Morgenwijding; 10,15 Orkestoonoert (gr.)Viool en piano; 11,30 Pianovoordraoht 12 Amabilé sextet12,45 BNONieuws- en zakelijke berichten; 13 Boerenland in boek en krant; 13,15 Zang en pieno14 Gevarieerde gramofoonmuziek14,30 //De liohte toets", oabaretprogramma15,30 Voor de zieken; 16 Disooeeuserie16,45 Orgelconcert; 17,15 BNO: Nieuws-, zake lijke- en beursberiohten. 17.30 Vijf maal twee (gr.); 18 De re- portagestaf presenteert18,30 Omroep orkest; 19,30 BNO nieuwsberichten19,40 BNO Tweutsoh preatje 19,50 Spiegel van den dag20 BNO Engelsohe uitzending «Holland and the eoonomio reorganisation". Voor de Radio-CentralesKamerorkest (gr.) 20,15 Zaog «n piano20,45 Luisterspel //Menaoheu bij de zee" 21,30 Utreohteoh Madrigaal Koor en ledeu v/h Utreohteoh Stedelijk Orohest21,45 BNO nieuwsbe richten 22 BNO militair overzioht22,10 Avondwijding 22,1524 zie Hilversum I. Beperkingen voor den handel in gebruikte machines, enz. De Staatscourant van Vrijdag 7 dezer bevat de Besohikkiog gebrnikte machines 1942, waarin o m. het volgende wordt bepaald Het is verboden gebruikte machines, transformatoren of landbouwwerktuigen te koopen, te koop aan te bieden, te koop te vregen, te vei koopen oi af te leveren zonder een deartoe door of namens den directeur van de sootie metaalverwerken de industrieën van het rijksbureau voor de verwerkende industrieën yorleende schriftelijke vergunning Iedere natuurlijke of rechtspersoon is verplicht op door den directeur te bepa len tijdstippen aan den directeur of aan door dezen aan te wijzen instanties op gave te doen van aard, hoeveelheid en pleats der machines, transformatoren of landbouwwerktuigen, welke bij hem op een door den directeur aan te wijzen tijd stip aanwezig zijn eu niet meer worden aangewend ter vervulling van de functie, waarvoor zij uit haar aard bestemd zijn. Vervoer van bovengenoemde goederen is slechts toegestaan indien dit gedekt is door of namens den directeur afgegeven vervoerbewijs. Gebruikte machines, transformatoren of landbouwwerktuigen kunnen door den directeur worden eangewezen als schrot in den zin van de IJzer- en Staalbesohik- kingen 1940 no. 4 en nos. 5 en 6. MARKTBERICHTEN ST.-MAARTENSDIJK. Veiling van 6 Aug. 1942, Roepeen f 5,bloemkool f 5,50—f 8,80Kropsla f 1,50-f 2,— komkommers f 5,50. Aller per 100 stuks. Kroten f 5,roode kool f 5,savoye kool f 5,bonen f 18,breekpeen 1 2.20—f 5,50. Alles per 100 kg. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 10-16 Augustus 1892. Bedankt voor het beroep naar Oud-Vosmeer door ds. A. F. Simons te Poortvliet. Te Noordweile overleed de heer K. J. d'fluy, hoofd der school aldaar. Voor het 1ste gedeelte van het notarieel staatsexemen slaagde o.a. de heer D. Hakkert te T h o 1 e n. Aangenomen naar St. Annaland door ds. J. R. v. Kooij te Steenderen en Brenkhorst. EC.ONOMISCHE BERICHTEN HET GELS, SAT STOM IS Wat is geld Een ruilmiddel, zegt de ethnoloog. Waardemeter en waardestan- daard, weet de eoonoofn te vertellen. Niks, meneer, lucht, betoogt de zwarte hande laar. En hij vraagt vijf gulden voor een pond rijst. Geld zegt de groente boer schouderophalend. Ik kan U aard appelen verkoopen, zonder bon, voor een gulden de kilo. Met bon Nee, die heb ik niet, vandaeg geen aanvoerGroente ook niet. Maar als U wilt, kan ik U wat clandestiene boontjes leveren, een vijfig de kilo. Te duur P Mensoh, wat heb je nou aan je geld? Koop het maar, morgen is alles nog duurder. Wat is geld En zoo is het overal. De woorden zijn soms anders, het refrein blijft hetzelfde. Wat :s nn geld P En de prezen van tweedehands- goederen, van luxe- en gebruiksvoorwer pen stijgen met den deg. Voor centrale veiwarmingen worden geen kolen meer verstrekt, wanneer er gelegenheid is o* een kaohel te plaatsen. Dus gaat de huis heer op zoek naar een kaohel. Er staan er in de winkelshaarden en haard kachels. Maar op alle kachels prijkt een kaartje: Verkocht. TweedehandsVeertig, vijftig gulden voor een wrakke Salaman- derkaohel zonder rooster, zonder aschla. Een stukje kachelpijp, een elleboog P Tien, vijftien gulden. Betaal maar, want wat is geidP Wat geld is, weet de Nederlander met een karig inkomen. De arbeider, de kantoorbediende, de weduwe met het kleine pensioen. Zij kannen geen dure bloemkooltjes koopen voor 3 kwartjes per stuk, geen aardappelen voor een galden de kilo, geen melk ven twee kwartjes de liter. Zij hebben bonnen, maar er zijn groentehandelaren, die geen vruchten en groenten voor hen hebben, omdat er rijke klanten zijn, die woeker prijzen willen en kunnen betalen. Er zijn melk slijters, die een arbeidersvrouw met een leege kan laten staan, omdat zij in de betere buurten vijftig oent voor een liter g«standariseerde melk krijgen en een goede sigaar toe. Wat geld is, weet de huisvrouw, die met een zuoht het weekloon van haar man in ontvangst neemt, geld, waaraan zweet kleeft, eerl\jk verdiend geld en waarvoor zij missohien net genoeg ken koopen om de altyd hongerige magen te vullen. Pecunia non olet, geld stinkt niet, zeiden de oude Romeinen. Wij hadden een ander spreekwoord Het geld, dat stom is, maakt raoht, wat krom is. De zwarte handelaren, de geldjegers, de oneerlijke winkeliers, de onBorupaleoze rijken meenen, dat dit ge zegde nog altijd op gaat. Zij vergissen zioh. Misschien kunnen zij met geld van daag nog reoht maken, wat krom is. Maar er kan een deg komen, dat wat krom is niet meer rechtgepraat kan worden (V.P.B.) De Europeesche tabaksoogst In de meeste landsn van Europa belooft de tabaksoogst goede resultaten op te leveren, aldus de Deutsche Allgemeine Zeitoug. In Italië, dat na Griekenland de tweeda pleats in Europa inneemt, zijn thans 200 000 personen bij den teelt en verwerking ren tabak betrokken. De pro- dnotie van sigaretten is gestegen, die van andere rookartikelen daarentegen gedeald Bijna de geheele productie wordt in het binnenland verbruikt, terwijl de rest naar Duitsohland, België en Zwitserland gaat. De inkomsten u it het tabaksmonopolie bedragen ruim een zevende deel van de totale staatsinkomsten. In Griekenland werd een coöperatie opgericht, waartoe alle sigarettenfabrieken moeten behooren. en de teelt uitgebreid. De Hongairsohe tabaksvelden hebben te te lijden gehad van de droogte, maar de regen van de laatsten tijd heeft verbetering gebracht. De oogst in Turkije wordt op 75 millioen kg. geschat, waarvan het ge bied van Izmir ruim 30 millioen kg voort brengt. Te Istamboel vond onlangs een congres plaats, dat over een standaardi seering van de Turkiohe tabak heeft beraadslaagd. De internationale samenwerking der Europeesche tabakslenden vindt goeden voortgang. Te Zurich wordt momenteel een congres gehouden door het internationale tabaksinstituut nit Rome en het internatio nale wetenschappelijke tabaksgenootsohep nit Bremen. De oprichting van een inter nationale commissie der tabaksplanters staat op het programma. (V.P.B.) Het oogsten Tan de tabak. De tijd is niet ver meer, of we kunnen beginnen met den oogst van onze zelf- geteelde tabak. Dat wil natuurlijk nog in het geheel niet zeggen, dat we gelijktijdig onze pijp en de lucifers voor den deg kunnen halen, want al is de tabak reeds op vele plaatsen oogstrijp, ze is nog lang niet geschikt om gerookt te worden. Daar gaan nog heel wat weekjes overheen, voor het zoover is 1 Maarwe kunnen nu langzamerhand gaan oogsten eu dan begint het moeilijkste werk eigenlijk pashet drogen. Het oogsten der bladeren moet zoo spoedig mogelijk beginnen. In sommige tuintjes is men er al in Juli mee begonnen en inderdaad, de Juli-tabak is in den regel het geurigst, waarmee niet gezegd wil worden, dat de Aagustus-tabak niet deugt. Mear, hoe eerder men in Augustas plukt, des te geuriger zal de tabak zijn. Wanneer zien we, of de tabaksbladeren rijp zijn? Vooral in deze dagen dienen wij ons tabaks veldje geregeld te onderzoeken. De donkere kleur van de bladeren moet langzamerhand gaan verdwijnen om plaats te maken voor een lichtere, tegen geel aan. In ieder geval moeten de punten der bladeren geel zijn en als er reeds gele stipjes op de blederen komen, dan moet men geen deg meer wachten met den oogst. Welke bladen oogsten we? Gewoonlijk niet meer dan vier bladen tegelijk van ééa plant. Het plakken geschiedt bij voor- keer in den namiddag, omdat de blederen dan door de zonnewarmte wat slap zijn gaan hangen. Zooals men wellicht Weet, worden de bladeren vlak bij den stengel afgebroken. Gelijktijdig met het oogsten begint het sorteeren der bladeren. Want we doen de beste bladeren apart, de minder goede eveneens, en zoo voorts. De beste bladeren - het z g. zandgoed - treft men onderaan. Het zijn er in den regel 4—6 Hoe meer we nsar boven gaen, des te minder is de kwaliteit, al verschillen de eerste drie rijen niet veel. Dus het zandgoed zit onderaande tweede zij, eveneens weer oe. 6 bladen, noemt men het aardgoed en de derde rij van boven af, het z.g. bestgoed. De blade ren, die zioh boven deze drie rijen bevin den, zij a in den regel van mindere kwa liteit, gele of onvolgroeide bladeren, die men wel eens het lompgoed noemt. Deze hoade men vooral apart. Er is geen be zwaar tegen om de onderste drie rijen bladeren by elkaar te doen. Het lompgoed droge men apart, b.v. op zolder. Ze be hoeven niet aan spijlen gehangen te wor den. Het lompgoed is het vlugste voor het gebrnik klaar. Als deze bladeren goed droog zijn, kan men ze in den pijp stop pen. Men denke er aan, dat de rijpste bladeren van de eerste drie kwaliteiten na het drogen de lichtste kleuren hebben en dus straks bij het rooken het geurigste rijn. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Vn 10 16 Aug. 1917. Te Gravenhage slaagde voor de akte teekanen l.o. de heer P. H. v. d. Weele te Zierikzee. De heer R. Steur Wz. te Renesse gemeente-ontvanger sedert 1896 vroeg eervol ontslag. Op 1 Juli 1917 waren in Zeeland 11 predikantsplaatsen vacant. Aan den controleur der Vissoherijen den heer L. Bal te T h o 1 e n werd namens den Ned. Politiebond het zilveren kruis wegens 20 jarigen dienst uitgereikt. KLEINKUNST-ENSEMBLES Namen behoeven goedkeuring De Nederl.nd.ohe Kultuurkamer deelt mede In het Verordeningenblad van de Ned. Kultuurkamer is opgenomen een verorde ning van den president betreffende Damen van ensembles op het gebied van de klein kunst en de ontspanningsmaziek. Het voeren van een zoodanigen naam bij gemeen schappelijk optreden van twee of meer personen behoeft, onverschillig of het be- roepsartisten dan wel amateurs betreft, de toestemming van den president. Deze toestemming kan worden geweigerd: a. indien het eeu buitenlandtohen of buiten- landsoh klinkenden naam betreft; b. indien een naam tot verwarring aan leiding kan geven; o. indien een naam niet vereeoigbaar is met de eer van het beroep of den stand; d. indien een naam misleidend wordt geaoht. Het verzoek aan den president moet binnen veertien dagen na afkondiging dt r verordening worden ingediend en behoort voorts te bevatten: de namen enadressm van den leider en de leden van het ensem ble, alsmede opgave van den aard der werkzaamheden van het ensemble. De naam kan door het ensemble worden ge voerd, totdat op 't verzoek om toestemming zal zijn beslist. Olllcieele mededeelingen Maximumprijzen oogstgaren. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat ingevolge de in de Staatscourant van 31 Juli 1942 gepu bliceerde Prijzen beschikking Oogstgaren No. 3, voor oogstgaren bestaande naar het gewioht voor tenminBte 2/3 gedeelte uit vlas en voor het overige deel uit oude eindjes oogstgaren (z.g alfla oogstgaren), de volgende maximumprijzen gelden bij verkoop aan grossiers f 1,75 p. kg; bij verkoop aan handelaren f 1,77 per kg bij verkoop aan verbruikers f 1,92 p. kg- Deze beschikking bevat bovendien eenige bepalingen omtrent leverings- en betalings- condities. voor nieuwe landbouwwerktuigen De Plv. Prov. Voedseloommissaris, in overleg met den Rijkslandbouwoonsulent voor Zeeland, vestigt er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op, dat aanvraagformulieren voor nieuwe land bouwwerktuigen gratis bij den Rijks- landbouwooASulent verkrijgbaar zijo. Vanaf 1 Augustus kunnen aanvragen, gesteld op een z g. formulier A, dat bij de Kamer van Koophandel verkrijgbaar was, niet mear in behandeling worden genomen. Aanvragen tot het verkrijgen van een koopvergunning voor een dorsohmaohine, stroopers of stroobinder moeten niet bij den Rijkslandbouwoonsulent, doch bij den Prov. Voedseloommissaris worden ingediend Voor het verrichten vao reparaties, waarbij de te verwerken hoeveelheid ijzer en staal, inclusief de voor deze reparaties benoodigde onderdeelen, minder bedraagt dan 100 kg. behoeft geen speoiale toe stemming te worden gevraacd. Indien voor het verrichten van reparaties méér dan 100 kg. ijzer en £taal noodig is, moet bij reparatie van dorsohmaoh nes, stroopersen en stroobiuders toestemming worden ge vraagd aan den Prov. Voedseloommissaris, voor andere landbouwwerktuigen aan den Rijkslandbouwoonsulent. Speoiale formulieren voor het verkrijgen van toestemming tot het verrichten of doen verriohten van reparaties met inacht neming van het bovenstaande zijo bij den Rijkslandbouwoonsulent en de assis tenten verkrijgbaar, voor dorsohmaohines bij den Prov. Voedseloommissaris. Het verdient aanbeveling om bij de in vulling van de formulieren voor aankoop van werktuigen of voor reparaties overleg te plegen hetzij met het Bureau van den Rijkslandbouwoonsulent, hetzij met de assis tenten, hetzij met het Bureau van den Prov. Voedseloommissaris. Tenslotte wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat volgens mededeeling van het Bureau Grondstoven het oontingent kunstmeststrooiers, handzaai- machines, aardappelpootmaohines, gaten- steek machines, landrollen, paardeop'oei- machines, aardappelrooiers, aardappel- lichters, transporteurs voor hooi en sohoven, aardappelsorteerders, vatsproeiers, oam- bridgerollen is uitgeput. Het heeft derhalve momenteel geen zin voor een dezer werk tuigen een aanvrage om een koopvergun». ning in te dienen. Inlevering van Akkerbouwproducten De Pioa voor Zeeland maakt bekend, dat de inlevering van akkerbouwproducten van den oogst 1942 op de volgende wijze zal worden geregeld In Zeeuwsch Vlaanderen Er wordt onder oontrole gedorsohen. Tijdens de dorsohing wordt een doorsnee» monster van de partij genomen. De teler teekent op het monstezkaartje aoooord te gaan met het monster. De opzichter zendt de genomen monsters dagelijks aan den P.B.H. die de keuring doet verriohten. De monsters worden dagelijks gekeurd, waarna de leveringsbewijzen aan de telers worden toegezonden. De inlevering van alle ge dorsohen producten geaohiedt dus onmid dellijk na de dorsohing, met dien ver stande, dat rekening mag worden gehou. den, met de toewijzingen voor eigen ge bruik (b.v. tarwe en haver) en de beuoo» digde hoeveelheid, bestemd voor zaaigoed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3