ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE 3 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ1.90 par kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag1. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. '.ZierikzeeschejJNieuwsbode, Zierikzee,ÏISchuithaven'JB 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 15007 ADVERTENTIES Advertentlën 10 oen! per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 osnt. Bij contract belangrijke korting. K 2620 GANDHI OVER DE ONDER HANDELINGEN MET JAPAN Een verklaring van Cripps S.P.T. verneemt uit Londen: Uit Bombay wordt vernomen, dat Gandhi een persconferentie heeft gehou den. Hem werden een aantal vragen ge steld in verband met eventueele onder handelingen met Japan. Gandhi zeide: „De onderhandelingen met Japan zullen eerst dan beginnen, als Indië zijn onaf hankelijkheid 'heeft gekregen en ik van de regeering van het vrije Indië toestem ming heb gekregen, deze onderhandelin gen te voeren. De nieuwe regeering zal, als nieuwe partner van de vereenigde naties, aan hen toestemming hiertoe vra gen". Gandhi zeide verder, dat het voor de zaak der geallieerden gevaarlijk is tot na den oorlog te wachten met de I onafhankelijkheidverklaring van Indië. In I verband met genoemde onderhandelingen j zeide hij nog, dat het hem niet mogelijk j was een tijdstip te noemen, waarop deze zouden worden geopen. Te New Delhi wordt verwacht, dat j Gandhi binnenkort aldaar besprekingen zal voeren met Djinnah, den leider der j Moslem-liga en zal pogen Djinnah over te halen, zich bij' de Congrespartij aan j te sluiten ter deelneming aan den „on- j gehporzaamheidsveldtoeht". De leider der Mohammedanen staat hier vooralsnog af wijzend tegenover. Verder verluidt nog uit New1 Delhi, dat hét programma van de zitting der Congréspartij nog is veranderd, d.wjzj. dat de bijeenkomst in plaats van drie, twee dagen zal duren. Gandhi zou aan het eind Van den derden dag zijn groote rede houden. Deze zal hij nu vandaag uitspreken. Te Londen verwacht men, dat Gandhi een overweldigende meerderheid van het Congres zal krijgen. Men ver klaart ook hieruit de plotselinge verkor ting van de zitting van drie op twee Te Londen wordt de ontwikkeling uiteraard met de grootste aandacht ge volgd. Mocht het conflict zich toespitsen, dan zal waarschijnlijk de vancantie van het Lagerhuis worden afgebroken. De ar beiderspartij, die zich voor een en ander bijzonder interesseert, neemt een afwach tende houding aan. Zij plaatst zich aan de zijde der regeering en is van meening dat een verandering in de constitutie van Indië slechts een chaos kan veroor zaken. HET TWEEDE FRONT en wat er voor noodig is\. Het DNB verneemt van militaire zijden- Hoe vaak is reeds gesproken en ge schreven over het tweede front iin Eu ropa. Waarom maandenlange of jaren lange voorbereidingen, indiien men in derdaad zoo'n front tot stand wil bren gen? Hoe hoopvol klinkt het wanneer Moskou vol vertrouwen op Londen en Washington meldt, dat de geallieerden overeengekomen zijn, nog dit jaar een tweede front te vormen. Daartoe zouden 15 millioen man, 100.000 stuks geschut, 85.9000 pantserwagens en 50.000 vlieg tuigen bijeengebracht worden. Wie deze getallen ziet, moet zich wel afvragen waarom moesten eerst 10 millioen bols jewisten in het zand bijten, reusachtige gebieden van economische be teekenis door den oorlog vernield of aan ideDuit- schers overgelaten worden? Er is dus toch een belangrijke oorzaak, die het eene geallieerde plan na het andere doet mislukken. Die oorzaak heet slag op den Atlantischen Oceaan. De 15 millioen man zouden alleen over zee naar het Europeesche vasteland ge bracht moeten worden. Volgens Engel- sche schatting is voor het vervoer van een soldaat met zijn uitrusting 10 ton noodig, zoodat het vervoer van het ge- heele leger 150 millioen ton zou vergen. Dat is het dubbele van de tonnage der wereidkoopvaardijvloot bij het uitbreken van den oorlog. Men hoeft over deze fantastische ge tallen niet verder te spreken; zij ver.oor- deelen zichzelf. Een kansrijk tweede front is op basis van de 10 ton per sol daat reeds mislukt, want alleen de Duit- sche weermacht heeft reeds bijna 20 mil lioen ton tot zinken gebracht. Tot de schepen, die sedert 1 Juni 1941, toen Churchill over de seheepsverliezen ging zwijgen, tot zinken zijn gebracht, be hoor en er ook, die op grond van hun tonnage de beste troepentransportsche pen geweest zouden zijn, b.v. Atfael- crown (11.999 ton), Athelprince (9776 ton), Britisch Sincerity (8533 toan), Bri- tisch Confidence (8484 ton), Chinese Prince (8593 ton), een schip van het type Clan Mac Arthur (10.000 ton). Den- bydal'e (8145 ton), Empire Gem (8100 ton), Kars (8888 ton), een dozijn sche pen met een inhoud van 115,723 ton, die 170,000 ton oorlogsmateriaal of 11,000 man voor het 'tweede front hadden kun nen vervoeren, wanneer zij' nog zouden varen. Namen van verscheidene honder den schepen, welker vernietiging Chur chill verzwijgt, zullen in den eerstvoll- genden tijd eveneens gepubliceerd wor den. De ondergang van al deze schepen vormt het voornaamste motief voor de aarzeling ten aanzien van het tweede front. NIEUWE WAPENS BIJ HET AMERIKAANSCHE LEGER Op een persconferentie heeft Patter son, de staatssecretaris in het Ameri-t kaansehe departement van oorlog, mede gedeeld, dat twee divisies „luchtlanding^ troepen", elk 8000 man sterk, Zijn ge-, vormd. Het vervoer van deze troepen), die op den groncf als infanterie dienst! zullen doen, geschiedt met motor- en zweefvliegtuigen. Verder zijn er een z.g. amphibie-pioniercorps en een corps voor .bijzondere gevormd. Het eerste corps zal in het bijzonder bij landingspogingen in actie komen en staat direct ter 'beschik king van den bevelvoerenden generaal. De taak van het tweede corps kan wor den vergeleken met die van de Britsche commando-soldaten, die de moeilijkste en gevaarlijkste werkjes opknappen. Verder deelde Patterson nog mede, dat in de „eerste speciale opleidingsklasse" ook Canadeesche soldaten zijn opgeno men. Deze troepen worden voor trijzon?, dere offensieve opdrachten gebruikt. Hiermede zijn voor het ,eerst niet-Ame- rikaansche soldaten deel gaan uitmaken van het Noord-Amerikaansche leger. (SPD) BEKENDMAKING Ten vervolge op zijn bekendma king van 13 Juli 1942 tot de ge- heele Nederlandsche bevolking, die in alle Nederlandsche bladen ver schenen is, wordt op bevel van den weermachtsbevelhebber in Ne derland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, het volgende of ficieel medegedeeld: Op 7 Augustus hebben onver antwoordelijke elementen te Rot terdam een aanslag gepleegd op een spoortrein der Duitsche weer macht. Een Nederlandsche spoor wegbeambte is bij de vervulling van zijn plicht het slachtoffer van dezen aanslag geworden. Indien niet vóór Vrijdag 14 Aug. a.s. middernacht, de daders zich bij de politie aanmelden, of voor al door medewerking van de be woners dés lands worden gegre pen, zal op grond van de bekend making van den weermachtsbevel hebber in Nederland teruggegrepen worden op een aantal gijzelaars, die met hun leven voor derge lijke daden van sabotage borg staan. Het arresteeren van de daders is thans in het eigen belang van de geheele bevolking zelf, ten einde dit teruggrijpen pp de gijzelaars te vermijden. Op tijdige mededee lingen aan een dienstinstantie van de Duitsche weermacht of de po litie, welke tot het grijpen van de daders leiden, stelt de weermachts bevelhebber in Nederland een be looning van f 100.000. Mededeelingen worden vertrou welijk behandeld. De Höhere S-S. en Polizeiführer en commissaris-generaal voor de Veiligheid, RAUTER, S.S.-Gruppenführer en luitenant- generaal der pofitie. In aansluiting aan bovengenoemde bekendmaking heeft de burgemees ter van Rotterdam het volgende afgekondigd: Ten gevolge van een zeer ern stig geval van sabotage in de ge meente Rotterdam heeft de Höhere S.S.-und Polizeiführer bepaald, dat vanaf heden tot nader order tus- schen 10 uur en 4 .uur alle ver keer, ook dat van voetgangers, op den openbaren weg is verboden. Voor personen, die in het bezit zijn van een vergunning om zich tusschen 12 en 4 uur des nachts op den openbaren weg te .bevinden, geldt deze vergunning ook voor Bét tijdvak van 10—12 uur des avonds. Bovenstaand verbod geldt niet voor Rijksduitschers. Verder wordt bepaald, dat alle openbare vermakelijkheden om 9 uur en café's en restaurants om 9.30 uur gesloten moeten zijn; uit zonderingen zijn hierop niet toe gestaan. Rotterdam, 8 Augustus 1942. De Burgemeester van Rotterdam, MüLLER. Rijksmaarschalk Görlng houdt besprekingen Het DNB. meldt uit Berlijn: Op uitnoodiging van den voorzitter van den ministerraad voor de rijksverde diging, Rijksmaarschalk Göring, zijn de rijksverdedigingscommissarissen en gouw leiders van Duitschland met de economi sche raadgevers der gouwen en de lande- j lijke boerenleiders Woensdag en Donder- dag te Berlijn bijeengekomen. Aan de i vergaderingen, die in het bijzonder ge wijd waren aan de bespreking van ac- tueele oorlogseconomische en volkspoli- tieke vraagstukken, namen onder andere deel generaal-veldmaarschalk Miilch, de Rijksministers Frick, Göbbels, LammerS;, Funk, Speer en Rosenberg, de Rijkslei ders Borman en Ley, kolonel-generaal f Daluege en de staatssecretorissen der be- i trokken ministeries. In (ajansluiting daarop heeft de Rijks- I maarschalk in aanwezigheid van de mi- misters van den rijksverdedigingsraad toe- DE Li AGUE VAN CATTARA, die het etrfldtooneel by El Alamein in het Zuiden i sprekingen gevoerd met de militaire be- begrenst. (Atlantic Holland PK. Koch Pax Holland m) j velhebbers' Rijkscommissarissen en gou- verneurs-generaal d©r bezette gebieden. Krasnodar door de Duitschers bezet Uit het hoofdkwartier van den Führer deelde het opperbevel der Duitsche Weer macht Zondag het volgande extrabericht mede: Duitsche infanterie-divisies, op voortreffelijke wijze gesteund door afdee- lingen der luchtmacht, hebben na buiten gewone marschprestaties en in zware gevechten bij tropische hitte sterke stel lingen ten Noorden van de Eoeban door broken en de, voor de vijandelijke wapen industrie belangrijke hoofdstad van het Eoebangebied, Krasnodar, genomen. Ook Maikop is veroverd Uit het hoofdkwartier van den Führer deelde het opperbevel der Duitsche Weer macht Zondag het volgende extrabericht medeDe stad Maikop, centrum van het belangrijke oliegebied aan den Noordrand van den Kaukasus, is vandaag om 18 nur 20 door snelle formaties stormender hand genomen. Toerisme in Nederland Heden, Maandag 10 Augustus, 's avonds om 19.50 uur, zal de heer H. J. Leupen, leider van het bureau vreemdelingenverkeer en toerisme van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, in een vraaggesprek een en ander mededeelen over het toerisme in ens land. De uitzending zal ge schieden iQver den zender Hilver sum II. HET ETEN IN RESTAURANTS Niet afgeven van bonnen is strafbaar Vele restaurantbezoekers blijken van oordeel te zijn, dat het tot de goede service van een eetgelegenheid behoort, als men daar met de bonnen de „noodige soepelheid" betracht. Er zijn twee partijen, die schuld dra gen aan dezen toestand en die zich blootstellen aan ernstig gevaar v,an be straffing, wanneer hun handelingen aan het licht komen, n.l. de ondernemer en/ of zijn personeel en de knoeiende gasten. Van de laatsten gaat veelal de aan leiding tot de overtreding der voorschrif ten uit. Dit gebeurt op allerlei wijzen, die tenslotte er op neerkomen den res taurateur of den 'kellner ertoe te be wegen met heelemaal geen bonnen of een minder aantal dan vereischt is, ge noegen te nemen. Er dient daarom in de perste plaats een dringend appèl tot het publiek te worden gericht om zich in zijn eigen be lang te onthouden van dergelijke ojitoe- Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 21.17. Morgen (Dinsdag) zon op 6.15; zon onder 21.15. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 20.51op 5.30 Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. Laatste kwart. Woensd. 2 Sept. laatbare en strafbare handelingen. Want zoowel de gast, die probeert zijn bonnen achter te houden, als de kellner, die ver zuimt de noodige bonnen in ontvangst te nemen (of den gast bonnen verkoopt) en tenslotte ook de restaurateur in wiens onderneming de distributievoorschriften worden gesaboteerd, loop en goede kans daarvoor ter verantwoording te worden geroepen. i Den restaurateurs en hun personeel is er dan ook vanwege de bedrijfsgroep met nadruk op gewezen, dat zij streng de hand dienen te houden aan de na leving der voorschriften. De medewerking van het publiek is hierbij echter van beslissend belang. Het voedselprobleem is een zaak van de eerste orde en zij die inbreuk maken, op de maatregelen, welke zijn correcte, dagelijksche oplossing beoogen, worden terecht met strenge straffen be dreigd. De bonnen-„service" is een slechte ser vice, zij keert zich tenslotte tegen de onderneming en haar gasten. (A.N.P.) De zomertijd, die in April in Engeland is ingevoerd, is Zondag 9 Augustus weer opgeheven, meldt de Engelsche nieuws dienst. Alle klokken zijn in den nacht van Zaterdag op 'Zondag een uur stil gezet. Uit Kaïro wordt gemeld, dat generaal De Gaulle aldaar is aangekomen. Hij zal in Egypte de in .de Britsche legers opgenomen eenheden der Fransche vrij willigers inspecteer en en een bezoek brengen aan de uit Fransch .Equatoriaal- Afrika stammende inheemsche troepen. In diplomatieke kringen te Berlijn vernam S.P.T., dat de Vereenigde Staten ,een handelsverdrag hebben gesloten met ge neraal De paulle, volgens hetwelk N. Amerika oorlogsmateriaal aan de Gaul listen zal leveren, die rubber oiit Fransch Equatoriaal-Afrika aan de Vereenigde Staten zullen verstrekken. DE KANSEN VAN LAVAL's POLITIEK „Eet eenige tweede front" Laval is vorige week ontvangen door maarschalk: Pétain, wien hij verslag uit bracht over zijn te Parijs gevoerde be sprekingen. In den loop van den dag ont ving Laval den staatssecretaris voor ge zin en gezondheid, Grasset, en den direc teur-generaal van het legioen, Darnamd. Naar Afip uit Parijs meldt heeft De Brinooi, Fransch ambassadeur en alge meen afgevaardigde van de Fransche re geering in de bezette gebieden, Woens dagochtend de vertegenwoordigers van de Fransche en buitenlandsche pers ont vangen en hun o.m. verklaard „Ik wil u heden een overzicht geven van den toestand in het land- Ik zal dit doen met de oprechtheid zooals ik dat tegenover u gewoon ben. Gij weet, dat het hoofd van de regeering enkele dagen te Parijs heeft doorgebracht. Woensdag ochtend was hij terug te Vichy om aan den maarschalk verslag uit te brengen over wat hij langzaam en met moeite, doch tevens met beslistheid ten voor- deele van de heropstanding van Frank rijk heeft gedaan. Aangezien hij het vertrouwen van den maarschalk geniet en bijgevolg op het gezag van den maarschalk kan steunen, wist hij moeilijkheden te overwinnen, welke niet konden voorzien worden en die langdurige hindernissen hadden kun nen worden. Ik verklaar u dat wanneer ernstige gebeurtenissen, welke slechts zouden kunnen veroorzaakt worden door het wanbegrip en de vijandschap van enkele Fransehen uitblijven, de regee- ring-Laval op het punt staat essentieele resultaten te bereiken. Ik sta erop onze landgenooten te ver wittigen, dat, zoo Frankrijk geen voor deel zou halen uit de geduldige krachts inspanning van zijn regeering, diit te wijten zou zijn menschen, die geen be grip hebben van den werkelijken toestand en zich min of meer ter beschikking stellen van een misdadige propaganda. Zaterdag jl. hebben wij te Parijs nog eeq staaltje gehad van deze propaganda Een helleveeg uitte den kreet: „De Ame rikanen zeggen: Kom in opstand". En kele terroristen, die ingewijd zijn in de techniek van de Komintern, hebben Pa- rijsche vrouwen lukraak met hun revol verschoten neergeveld om aan de agenten te ontsnappen en hun vlucht te verge makkelijken. Zij hebben een voorbijganger gedood. Twee agenten en een soldaat van het bezettingsleger, die ter hulp snelden, hebben zij zwaar gekwetst. Dat is nu het tweede front, het eenige dat Churchill en Roosevelt en hun handlan ger Stalin kunnen oprichten. En Frank- j rijk is bijzonder bedreigd door dit soort tweede front. J In dezen tijd dat de horizon, gelukkig voor ons, een helderder uitzicht krijgt, kam men de Franschen niet genoeg uit nood igen over hun verantwoordelijkheid na te denken'. Mogen zij eindelijk begrij pen, dat vooral de propaganda van de Churchills van de Roosevelts en de Sta- lins verantwoordelijk moet gesteld wor- de$< voor al het onheil waaronder zij lijden en dat deze propaganda hun grootste vijand i®"..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1