ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DUITSCHE TROEPEN NADEREN HET MAIKOP GEBIED DICHT ABONNBMBNTi Prijs: in Zierikzee rf 1.60, elders ^1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, ZierikzeeJ Schuithaven^B 94, Telei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 989TB JAARGANG So. 15006 ADVBRTHNTIHS AdvertentlEn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; ldelne advertentiEn 80 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 Zware Sowjet-verliezen bij tegenaanvallen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus ach tervolgen Duitsche en RoemeensChe troe pen den vijand bij groote hitte en met buitengewone marschprestaties van de in fanterie in de jichting van Krasnodar. De aan een spoorwegknooppunt liggende stad Tisjewskaja werd genomen. Snelle troepen bereikten bij hun opmarsdh van de bruggenhoofden van de Koeban uit, het gebied op 50 km ten Noord-Oosten, van Maikop. Verder naar het Oosten werd het gros van een Sowjet-Russische divisie, tijdens een poging tot doorbraak, vernietigd. Aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht richten zich op Sowjet- transportbewegingen en spoorweginstal laties aan de kust van de Zwarte Zee, de Noordelijke uitloopers van den Kau kasus en aan de benedenknie van de Wolga. Ten Noorden van de Sal Zijn Duitsche en Roemeensche formaties in gevecht gewikkeld met nieuw aange voerde vijandelijke strijdkrachten. Tijdens den afweer van tegenaanvallen werden hier alleen gisteren door een pantser divisie 51 Zware pantserwagens vernie tigd. In de groote bocht van den Dom herhaalde de vijand zijn vergeefsche aan vallen. In het gebied van Rzjew zetten de Sowj et-troepen hun wanhopige ont- lastingsaanvallen voort. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers, alsmede eenheden der nichtdoelartillerie, brachten den for maties van het leger tijdens de zware afweergevechten werkelijke verlichting. De vijand leed - groote verliezen aan menschen en materieel. In de Fjnsche Golf werd in het zeegebied van Laran- saari een Sowj et-Russisch. bewakings vaartuig door bomtreffers tot zinken gébracht. Vier booten en een mijnen- zoeker werden beschadigd. In het hooge Noorden bestookte de luchtmacht Sowjet- Russische troepenkampementen op het Visscherssdhiereiland en batterijstellingen ten Zuid-Westen van Moermansk met bommen van zwaar kaliber. Aan het Oostelijk front werden gisteren in lucht- gevechten door luchtdoelartillerie 138 vij andelijke vliegtuigen ten val gebracht. Acht eigen toestellen worden vermist. Eenige Britsche vliegtuigen hebben gisteren in den loop van den dag, op: groote hoogte, storingsvluchten naar Zuid-West- len West-Duitsehland uitge*- voerd. In den afgelo.opeln nacht richtte de Britsche luchtmacht haar aanvallen opnieuw op woonwijken1 van verschei dene steden van het industriegebied' in Rijnland en Westfalen. De burgerbevol king leed eenige verliezen. Door brisant- en brandbommen ontstond materieel© schade aan gebouwen. Nachtjagers scho ten zeven der aanvallende bommenwer pers neer. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft de luchtmacht gisteren voor den oorlog belangrijke installaties: in Zuid- West-Engeland met bommen van Zwaar kaliber bestookt. In den nacht van 6 op 7 Augustus werden haveninstallaties en installaties der bewapeningsindustrie in Oost-Engeland en aan de Westkust; van Schotland aangevallen. Verscheiden© groote branden werden waargenomen. Alle vliegtuigen keerden op hun bases terug. I Kaukasushavens, toevluchts oord der sovjetvloot Slechts enkele havens hebben kadewerken Door het verlies van haar belangrijkste basis Sebastopol verkeert de Zwarte Zee- vloot der Sovjets in een hachelijke positie Onophoudelijk het doelwit van aanvallen der vijandelijke luchtmacht en kleine vlooteenheden, heeft zij zich op de ha vens aan de Qostkust der Zwarte Zee moeten terugtrekken. Hoewel de gegevens vaag en tegenstrijdig zijn, behooren tot deze vloot minsten het slagschip Parisj- kaja Kommuna, eenige moderne en oude re kruisers en een groot aantal zeer moderne torpedojagers en duikbooten. Een nog altijd vrij sterke vloot dus, die thans voor herstel en onderhoud van de daartoe ongeschikte Kaukasushavens afhankelijk is. De Oostkust der Zwarte Zee telt van de Straat van Kertsj tot de Turksche grens drie havens, die kade-installaties hebben. Dit zijn Novorossisk en Tuapse ten Noorden van den Kaukasus en Poti in de nabijheid van Batoèm. In Batoem ankeren de schepen in een diepe baai en worden met kabels aan land vastge legd. Ruim 10 schepen kunnen op deze wijze een ligplaats vinden, terwijl vo,or tankschepen een kade aanwezig is. In alle overige aanlegplaatsen laden en lossen de schepen op de reede en moeten bij ontstuimig weer zeewaarts stoomen om niet pp het strand te slaan. Deze h/avens waren van groote betee- lcenis voor den uitvoer van graan, olie en ertsen uit het gebied van den Kau kasus. Batoem had in 1935 een goederen verkeer van 5.1 millioen ton en de an deren varieerend van 1.2 'tot 2.3 millioen ton. Ter vergelijking diene, dat dit cijfer voor Odessa, de belangrijkste haven van de Oekraïne, in dat jaar slechts 3.8 millioen ton bedroeg. In later jaren is de uitvoer sterk gedaald en diendien de havens voornamelijk voor het binnen- landseh verkeer, terwijl de olie verre weg het voornaamste uitvoerproduct werd Het handelsverkeer heeft vooral in No vorossisk geleid tot den aanleg van ha venwerken, die den laatsten tijd nog uitgebreid worden. Schepen van elke grootte kunnen er aanleggen, terwijl silo's en pompinstallaties voor den omslag van graan en olie zorgen. Ook werd er veel mangaanerts uitgevoerd. Tuapse en Poti hebben beide een door golfbrekers be schermde haven en zijn door pijpleidingen met de oliebronnen verbonden. Poti had tevens beteekenis als uitvoerhaven van Hdt beslissend moment van de 100 meter Indent de internationale athletiek- wedstrffden in het Olympia Stadion te Berlin. Oeendarp passeert als eerste de eindstreep. Atlantic-Boesig-Bolland-PHoll. m) erts, evenals in geringe mate ook Ba toem, dat vooral oliehaven is. De voorziening met vloeibaren brandstof zou dus weinig moeilijkheden opleveren. Maar in elk ander opzicht zijn deze handelshavens ongeschikt voor een oor logsvloot. Werven, dokken en andere voorzieningen voor het herstel en onder houd van een groote oorlogsschepen zijn niet aanwezig. Slechts als bases voor duikbooten schijnen zij den laatsten tijd gebruikt te kunnen worden. (V.P.B.) Itallaansch weermachtsbericht Het 801e communiqué van het Ital. Op perbevel luidt: Aan het Egyptische front verkennings activiteit en optreden van artillerie. De luchtmacht van de as ondernam aanval len op de achterwaartsche verbindingen van den vijand. Kampen en op marsch zijnde kolonnes werden getroffen. Tij dens luchtgevechten werden 3 Curtis- toestellen en een Hurricane door Duit sche jagers neergehaald. Itali;aansche en Duitsche bommenwerpers bestookten in richtingen en machines op den beganen grond op de vliegvelden Micabba en La Venezia op Malta. Strategische mogelijkheden in Kaukasusgebied Sowjet-vloot in Zwarte Zee in het nauw De groote wig, die de Duitsche pant sertroepen in het gebied tusséhen ZwaTte en Kaspische Zee hebben gedreven, neemt voortdurend' in beteekenis toe, daar zij steeds dieper in het voorland' van iden Kauikasus binnendringt. Naar het weer machtsbericht meldt hebben Duitsche troepen de Koeban, de laatste groote ri vier voor den Kaukasus overschreden. Zuidelijk van. Worosjilofsk niet te ver warren met Worosjilofgrad in het indu striegebied noordelijk van Rostov heb ben de Duitsche troepen den laatsten grooten spoorweg, die noordelijk van dén Kaukasus de Zwarte Zee met de Kaspische Zee verbindt, verbroken en een belang rijk spoorwegknooppunt genomen. Wanneer men een blik op de kaart van dit deel van Rusland werpt, ziet men duidelijk hoezeer de Duitsche wig levensaderen van het Bolsjewistische rijk in den vorm van een strategisch en eco nomisch uiterst belangrijke spoorwegver bindingen heeft doorsneden en hoezeer ook het pijpleidingstelsel in het voorge bied! van den Kaukasus wordt bedreigd. Voorts biedt het terrein, waar de snelle Duitsche legers thans zijn doorgedron gen, talrijke strategische mogelijkheden voor de Duitschers. Op het oogenblik reeds wordt het kustgebied langs de Zwarte Zee met afsnijding bedreigd. Ook de mogelijkheid eener algeheele afsnijding van het Kauka susgebied van overig Rusland, hetgeen voor de Bolsjewistische voorziening een onherstelbaar verlies zou Zijn, hangt de Sowjets boven het hoofd, al is omtrent de verdere strategische -plannen der Duitsche oorlogvoering niets bekend. In het kustgebied van de Zwarte Zee van Kertsj tot den Kaukasus heeft ook de Russische Zwarte Zee-vloot na de verovering van Sebastopol door de Duit schers haar toevlucht gezocht. Naar in militaire kringen te Berlijn verluidt be staat deze vloot, waarvan dezer dagen een kruiser door Italiaansche snelbooten werd vernietigd, uit het slagschip Pa- rijsche Commune vam 23.000 ton, dat ech ter is verouderd, alsmede zes kruisers van 4000 tot 80000 ton, 12 tot 15 torpe- dobootjagers en voorts uit onderzeeërs, snelbooten en kustbewaking en hulpvaar tuigen. Ondanks deze betrekkelijke getalsterkte is men in militaire kringen niet ge neigd de aanvalskracht van deze vloot al te hoog aan te slaan, al moet natuur lijk met haar aanwezigheid worden re kening gehouden. Terwijl op het oogen blik de uiterst belangrijke operaties op den landrug tusschen de Kaspische Zee en de Zwarte Zee de voornaamste aan dacht vragen, duurt aan, andere doelen van het front de afweer der ontlast in gs- aanvallen der Sowjets voort, terwijl het opdringen der Duitsche en verbonden troepen in den groote Donbocht in de richting van Stalingrad ongetwijfeld een sterke bedreiging van den linkervleugel van Timosjenko's leger beteekent. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 9 Augustus: Dr v. d, Graaf en dr v. Hoorn. Om den Grooten Prijs van Alkmaar. Woensdagmiddag zfjn in het Gemeentelfflc Sportpark te Alkmaar langebaandraveryen gehouden waarvoor niet minder dan 89 paarden waren ingeschreven. Er werd fél gestreden om de eerste plaats. {Pax Bolland De Haan m) ADVERTENTIES GEBRUIKTE GOEDEREN De maatregel, dat advertenties, waar in gebruikte goederen te koop worden aangeboden, den prijs alsmede het adres van den aanbieder moeten bevatten, zal niet op 8 Augustus, doch op nader te bepalen datum ingaan. WAARDEVERMEERDERINGS BELASTING AFGESCHAFT Met terugwerkende kracht tot 7 Mei 1942. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën is, te rekenen van 7 Mei j.l., ingetrokken het Besluit op de Waardevermeerderings- belasting 1940 met de bepalingen ter uit voering daarvan. Dit geldt niet voor de dan reeds verschuldigde belasting en be gane strafbare feiten. Wij 'brengen in herinnering, dat de Waardevermeerderingsbelasting werd in gevoerd bij Verordening van 27 Nov. 1940. Deze belasting hield in, dat ]?ij verkoop van vaste goederen de verkoo- per een belasting verschuldigd zou zijn. van 50 pet van de winst, die hij even tueel op dezen verkoop; zou maken, waaibij dan hetzij de verkoopwaarde ten tijde van de verwerving van het goed of wel de waarde per 9 Mei 1940 als uitgangspunt werd aangenomen. Het doel van deze heffing was duide lijk. Men wilde binnen het kader van de prijsbeheersdiing voorkomen, dat de eigenaren van vaste goederen Zouden profiteeren van een stijging van de waarde van hun bezit, die als gevolg van den oorlogstoestand is ingetreden. Met dit al heeft h€t systeem niet vol daan. Nog afgezien van de moeilijkheid van controle, werkte de belasting rem- biend op de neiging om tot verkoop over te gaan, evenals zulks op een ander, gebied, n.l. dat van de aandeelen- markt met de z,g. speeulatiebelasting, het geval is, hoewel hierbij nog de be perking is gemaakt, dat alleen 4© win sten worden belast, die binnen een jaar na de verwerving werden gemaakt, welke beperking bij de vaste goederen, niet bestond. Men is dan ook in Mei van dit jaar overgegaan tot een ander systeem, n.l. een meer directe prijscontrole voor vaste goederen. Wij hebben bij' de invoering hiervan aan dit onderwerp eenige be schouwingen gewijd en toen tevens het vermoeden uitgesproken, dat de Waar devermeerderingsbelasting, die hierdoor overbodig was geworden, zou worden afgeschaft. Dit blijkt thans inderdaad het geval te Zijn en daar de afschaffing met terugwerkende kracht tot 7 Mei van dit jaar geschiedt, ligt het voor de hand, dat de toen ingestelde Prijs controle wordt beschouwd als een ver vanging van de Waardevermeerderings belasting. ZORG VOOR DE VOLKSGEZONDHEID Op een persconferentie heeft dr. F* O. Bruyning, directeur-generaal van die Wanneer verduisteren? Heden (Zaterd.): zon ondeï 21.20. Morgen (Zondag) zon op 6.12; zon onder 21.18. Maandagzon op 6.10 zon onder 21.16 Tuaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 19.37; op 3.42 Maandag Maan op 4.35onder 20.17. Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. Laatste kwart. Woensd. 2 Sept. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 8 Aug. niet meer geldig: 39 Brood, Beschuit, Vleesck, Aardappelen, Tabak, 337, 339 t/m. 352 Algemeen, 38 Boter en vet, 36 t/m. 39 melk, 4-33, 4-34 Reserve, 36 t/m. 39 Ver snaperingen. volksgezondheid, een uiteenzetting gege ven' van de maatregelen, welke de over heid zal nemen ter bevordering van. volksgezondheid. Aan zijn woorden ont leent het ANP het volgende: De spreker herinnerde er eerst aan, dat de zorg voor de volksgezondheid in ons land reeds zeer goed was. Er is op dit gebied prachtig en dikwijls baanbrekend werk gedaan, zoowel op het gebied der geneeskunde als op dat der diergenees kunde en der geneesmiddelenleer. Ook de opleiding van onze tandartsen is zeer goed- De voorbehoedende zorg voor de volksgezondheid heeft ook reeds de aan dacht gehad en aanleiding gegeven tot een aantal maatregelen ter voorkoming van besmettelijke ziekten, uitzending van gezonde doch zwakke kinderen naar bosch en zee enz. In de toekomst zal de zorg voor ide volksgezondheid vooral in. prophylacti- sche richting moeten gaan. Binnenkort zullen voorschriften verschijnen voor de jeugdtandverzorging en dierenbescher- jming. Rheumatiekbestrijding is eveneens in vergevorderden staat van voorberei ding. De tuberculosebestrijding wordt uit gebreid. De gezondheidszorg zal zich thans ook moeten richten op het bevorderen van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1