ONWEERSTAANBAAR IMsLUVA^.Bd ÏLn'nkKKERUE Radioprogramma Zaterdag 8 Augustus HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram.; 6.50 Ochtendgymnastiek; 7 BNO: Nieuwsberichten; 7.15 Week- einde-begin, gr.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 8 BNO: Nieuwsberichten en gesproken programma uittreksel; 8.15 Brandende kwesties, opn.; 8.30 Vroolijke Ochtend klanken, gr.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.30 Populaire orkestmuziek, gr.; 10.00 Ernstige muziek, opn.; 11 Voor zieke kinderen; 11.20 Pianovoordracht; 12.00 Ensemble Rentmeester; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berich ten; 13 Frans Wouters en zijn orkest; 14 Voor de vacantiegangers, causerie; 14.20 Na gedanen arbeid... muziek en vroolijkheid15.45 Operafragmenten, gr.; 16 Bijbellezing en gewijde muziek; opn.; 16.30 Gem. koor „Zingende Dietschers"; 16.55 Klarinetten en fagot; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17.30 Orgelspel; 18 De NSB antwoordt; 18.15 Marschmuziek, gr.; 18.30 Indische Liedjes, gr.; 18.45 BNO: Nieuwsberichten; 18.55 BNO: De wereldmeening uit den aether geplukt; 19.05 Liedje van verlan gen; 19.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 20.15 Fümpraatje; 20.30 Vijf van de elf, interprovinciaal programma; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Heinz Mun- sonius en zijn orkest, gr.; Van 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken; 22.15 Lichte klanken-van de zwarte schijven, gr.; 23.1524 Fantasti sche melodietjes, gr. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I; 8.15 Be roemde pianocomposities (gr.); 8.45 Mo- zartprogramma (gr.)9.35 Solo-kwartet, koor van de Nederlandsche Bachvereen. en Omroeporkest (opn.); 10 Morgenwij ding; 10.15 Berlijnsch Phil harmonisch or kest (gr.); 10.30 Lichte muziek ((opn.); 12 Hobo en piano; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Tuinbouw- reportage; 13.15 Klassieke gramofoonmu- ziek; 13.40 Wij kijken de natuur in,! 14 Haarlemsche Orkestvereeniging; 15.30 Tijdschriften9chouw; 15.45 Ensemble Wil ly Kok; 16.30 In en om de bijenstal; 16.45 Rudi Schuricke (gr.); 17 Voor de binnenschippers; 17.15 BNO: Nieuws-, za kelijke berichten17.30. Omroeporkest; 18.15 Het kwartier van den arbeid; 18.30 Amu sementsorkest (om 19 Groeten aan Ned. zeelieden); 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Groningsch praatje; 19.50 Spiegel van den dag; 20 Viool en piano; 20.20 Cello en piano; 20.50 Zangvoor dracht (gr.); 21 Als ik 't voor 't zeggen had; 21.15 Orgelconcert; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Militair over zicht; 22.10 Avondwijding; 22.15—24 Zie programma Hilversum I. RADIONIEUWS Zaterdag 8 Augustus Ernstige muziek. Om 21.15 uur bespeelt George Robert het orgel van de St. Bavo te Haarlem. Dit concert, dat over Hilversum II wordt uitgezonden, vermeldt werken van Fres co baldi, P. Cornet en van J. Bijster. Op den zelfden golflengte speelt de Haarlemsche Orkest-vereeniging om 2 uur o.l.v. Marinus Adam, die werken dirigeert van G. Torelli, Mozart, v. Beethoven en St. Saëns. Om 20.20 uur .(Hilversum II) spelen Albert Jjoerkens, cello, en Theo v. d. Pas, piano, de e-moll sonate van Joh. Brahms. Land en volk. U hoort om 13 uur (Hilversum II) een reportage over den .tuinbouw in den F. W. Beekhuis van Till spreekt om 16.30 uur (Hilversum II) over „Van nec tar tot honig". Kijken is nog geen zien en luisteren nog geen hooren. Feuilleton 4 Ik zal beginnen met mij voor te stellen, zei de heer Velders. Ik ben hier, om stukken in te studeeren voor de cineac. Stukken?.... Ik houd niet van... Onzin, Tom! viel zijn zuster in. Het zijn geen tooneelstukken, maar fil men. Misschien zou ik het niet kunnen, zei Eddie, wel wat verschrikt. Ik geloof, dat ik het niet zou kunnen hebben, als de menschen naar mij keken/H Niemand ziet u, waarde jongedame, lichtte de directeur toe. Ze zien al leen uw foto. U bent toch wel eens naar een film geweest? Die zullen ze in Australië immers ook wel hebben? viel Lize in. Filmen?.... O, ja! Tom heeft er me nog naar een meegenomen eer we ver trokken. Prachtig was die, hè? Web fronste de wenkbrauwen en zei: Vertelt u eens nader mijnheer, wat u eigenlijk verlangt? Ik kan niet toestaan, dat „zij uit vensters valt of achterna gezeten wordt door een stier, of bijna overreden door een trein! Dat krijg je op filmen immers allemaal te zien? O, neen, neen! De heer Velders lichtte nu den waren aard van hét vereischte werk toe en noemde een honorarium, dat den bra ven houtvester versteld deed staan; Vijf gulden per dag en maar een paar uren heeft ze daarvoor te werken? Gedurende een oogenblik moest hij zich bezinnen; toen drong bij hem de herinnering naar den voorgrond aan de vrouw, die hij trouwen wilde. Zij had twintig jaar op hem gewacht, want ze hadden elkaar al trouw 'beloofd, eer hij naar Australië ging met den onge- durigen jongen heer, den vader van Eddie. Ze waren toen nog maar zes tien en zeventien geweest. Twintig ja ren was een heele tijd; maar tod» zoo lang Eddie nog totaal afhankelijk van hem bleef, had hij er geen kans op gezien om een eind te maken aan het wachten, Zoudt u het graag doen, juffrouw Eddie? vroeg hij. Met stralend gezichtje antwoordde zij: O, Tom, zoo graag! Daarmee was de zaak beslecht. Velders ging naar huis, in zekere mate verlicht, ofschoon hij er zich nog niet zoo gerust op voelde, want met ama- teurs is het moeilijk werken in de film wereld, Lize voelde zich ook zóó verlicht in het vooruitzicht dat de last haar in j zekere mate van v de schouders genomeri was, dat ze haastr'vriendelijk werd tegen Eddie en, om te beginnen, al vast voor een extra-smakelijk avondeten zorgde. Voor het aanstaande film-actricetje zelve had de zaak al twee heel prettige kanten: in het vervolg Zou zij paarden te 'berijden hebben en geld in handen krijgen al zou dit dan ook alleen maar dienen, om haar schuld af te doen tegenover Lize. Eindelijk Zou ze dan toch eens onafhankelijk worden; op wat voor manier, dat kwam er niet op aan, dacht zij althans nü. Ze maakte er zich ook in het geheel niet 'bezorgd over of het zou wel gaan; de heer Velders had immers gezegd, dat zij maar doen moest, wat haar opge dragen werd. Nu, dat was immers een voudig genoeg. Wat is dat toch grappig dat het werk mij zoo aangeboden wordt, zei ze innig-dankbaar tot Tom. Ik heb er al zoo vreeselijk naar verlangd, om toch iets te doen te krijgen, maar het leek wel of ik niets kon. Ik keek altijd alle advertenties na, maar er werd nooit iets anders gevraagd dan keuken- of dienstmeisjes, typisten, naaisters, en ik weet al niet wat, maar nooit stond er eens, ja, hoe noem je dat nu eigen lijk, wat ik zal worden? bestond. Per week is er voortaan voor iederen winkel dus ten hoogste een „vrijen" halven dag, behoudens voor de bakkers-, kruideniers-, melk-, slagers- en groenten- en fruitwinkels, voor welke de huidige regeling blijft gelden. 8-7-6-0-0 Ginds in het Oosten wordt de strijd met onverminderde kracht voortgezet. Groote offers worden gevraagd van de mannen, die dezen strijd voeren. Van u wordt slechts een klein, bescheiden offer gevraagd. Wij vragen u slechts een bijdrage voor de Nederlandsche ambulance, de Neder landsche hulpexpeditie, die de helpende hand biedt aan gewonden, vriend en vijand. Dat kleine offer kunt u niet weigeren. Stort uw bijdrage op girorekening 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22. 's-Gravenhage. ROOKEN IS EEN KOSTBAAR GENOEGEN Dirk v. d. Huil spreekt om 21 uur (Hilversum II) over „Alle boeren zijn nog geen boeren". Cultureele uitzendingen; In zijn causerie „Oude stadjes en bouw werken in het Gooi" fungeert Ben Morits om 14 uur (Hilversum I) als gids van de vacantiegahgers. De uitzending „Tijdschriftenschouw" is om 15.30 uur over Hilversum II te be luisteren. Piet Kloppers spreekt om 20.15 uur over den acteur „Werner Hinz". Gesproken woord. Jan D. Voskuil geeft om 14 uur over Hilversum J een beschouwing over de tentoonstelling van hedendaagsche Ne derlandsche schilderkunst in Karlsruhe. DE TOESTAND IN BRITSCH INDIË Gandhi's voorstellen Naar het A.N.P. uit Berlijn meldt heeft de Indische regeering drie dagen voor het* bijeenkomen van het plenum van de Congres-partij in Bombay, een on gehoorde inbreuk op het recht gepleegd door de dienstlokalen van de Indische Congres-commissie door de politie te doen doorzoeken en daar documenten in beslag te laten nemen. Zij heeft zich op die wijze In het bezit gesteld van de protocollen, welke de ontwerpen be helzen voor de vrijheidsresolutie van het Congres, Vervolgens heeft zij, zonder de goedkeuring van Gandhi te vragen, een document gepubliceerd met het voorstel, dat Gandhi op 7 Augustus a,an het plenum van het Congres ter goed keuring wilde aanbevelen. In dit ontwerp; staat een, naar be weerd wordt, van Gandhi afkomstige passage, die hierop* neerkomt, dat Indië, zoodra, het zijn vrijheid zou hebben ver kregen, terstond onderhandelingen zou aanknoopen met de Japanners. Pandit Nehru zou wijziging geëischt hebben van deZe passage met de motiveering, dat daarin een indirecte uitspraak vóór de landen van het driemogendhedènpaet ge zien zou kunnen worden. De Engelsche pers heeft zich van het geval meester gemaakt en Gandhi be schuldigd van landsverraderlijke voor nemens. In Diuitsche politieke kringen, Zoover- volgt het A.N.P., wordt het optreden van de regeering van den vice-koning den gróotsten aanval genoemd, dien de Engelschen den laatsten tijd gericht hebben op Gandhi en 'zijn beweging. Die 1 publicatie van de processen-verbaal over de interne onderhandelingen van het Congres, 'Zoo wordt hier verklaard, heeft uitsluitend en alleen ten doel de natio nale beweging in Indië te splitsen en de meeningsverschillen tusschgn Gandhi en Nehru, die door een compromis wer den opgeheven, weer te doen opvlam men en aan te wakkeren. Bovendien is het de bedoeling door de publicatie Gandhi openlijk te betich ten van samenwerking met den vijand, teneinde daarmede een juridische aan leiding te hebben om Gandhi onder be schuldiging van landverraad te kunnen arresteeren en onschadelijk te maken. De spanning in Indië is daarmede in een acuut stadium getreden, welks ernst niet meer kan worden verbloemd. Met 'zulke terreur-maatregelen zullen de En gelschen de nationale beweging en op stand in Indië echter niet kunnen stuiten, RADIOTOESPRAAK VAN BOSE tot de Indiërs Rasj Behari Bose, voorzitter van den bestuursraad der Voor-Indische onafhatr- kelijkheidsliga, heeft, naar het D'.N.B. uit Bangkok meldt, voor den omroep aldaar in een rede tot zijn landslieden gezegd: „Het is het vaste voornemen van Ja pan, de Engelsch-Amerikaansche steun punten in Indië te vernietigen en wan neer gij in Indië dat niet kunt bereiken', 'zal Japan het zelf doen. Engeland zal zonder twijfel dezen oorlog verliezen. Japan heeft de Engelschen uit Oost- Azië verdreven, Duitschland heeft Brit- sche strijdkrachten in het Westen ver nietigd en ook de hulp der Vereenigde Staten zal Engeland niet kunnen redden. Engelsche vrijheidsbeloften voor het einde van den oorlog kunnen Indië niet baten, omdat het Britscbe Rijk in dezen strijd vernietigd zal worden. Maar ook een onmiddellijk vrijheids- aanbod vaji Engeland mag niet worden aangenomen, omdat dit zou toekeekenen, dat Indië aan de zijde van Engeland aan den -oorlog 'zou moeien deel. emen en dus eveneens vernietigd zou worden. De massa van het Indische volk zoo vervolgde Bose staat eendrichtig achter Gandhi1 en daardoor wordt de Engelsche paniekstemming begrijpelijk. Engeland heeft Indië gewaarschuwd, dat het zonder aarzelen de beweging met wapengeweld zou vernietigen, waardoor Indië in een mogelijken strijd gewikkeld zou worden en reusachtige offers zou moeten brengen. Maar buiten Indië is alle hulp voorbereid- Indische soldaten, vroeger door de Engelschen gebruikt voor de onderdrukking van kleine landen, zul len voor de vrijheid van hun vaderland vechten tot de overwinning behaald is- Laten wij vöi zelfvertrouwen en geloof im de toekomst vatt Indië, geschaard om Gandhi, opmarcheèren tot de volledige vrijheid bereikt is. 8 Wijziging winkelsluiting In de Staatscourant van 3 Augustus jl'. in opgenomen een op 17 Augustus a.s. ingaande wijziging in de regeling in zake de verplichting tot openstelling van win kels. Winkels, voor welke voor een ander tijdvak dan den Maandagmorgen toepas sing iis gegeven aan art. 6 der Win kelsluitingswet (sluiting gedurende een hal ven werkdag per week) moeten 'des Maandags van 9 tot 13 uur voor het pu bliek geopend zijn, voor zoover de ver plichting hiertoe tot dusverre nog niet voor die winkels bestond. Per week .is; er voortaan voor iederen winkel dus hoogstens één „vrije" halve dag, behou dens voor de bakkers, kruideniers-, melk-, slagers- en groente- en fruitwinkels, voor welke de huidige regeling blijft gelden. Arbeidsdienst voor a.s. leerlingen M.T.S. In de Staatscourant is een besluit op genomen, krachtens hetwelk de Secreta ris-generaal van het departement van Al gemeen© Zaken bevoegd is tot het doen vervullen van arbeidsdienstplicht of tot medewerking aan een onderzoek naar hun geschiktheid daarvoor op te roepen personen, in het bezit vain een in 1942 verworven einddiploma van het gymna sium of ide hoogere burgerschool B, of van een met zoodanig diploma gelijkge steld getuigschrift, die den leeftijd' van 18 jaar hebben bereikt en zich hebben opgegeven1 of ,nog zullen opgeven' voor den in September a.s. aanvangenden cur sus van scholen voor middelbaar nijver heidsonderwijs of met het oog op dien cursus eenige practische vooropleiding hebben gevolgd of zullen volgen. Winkels mogen slechts één halven dag per week gesloten zijn. In de Staatscourant van 5 dezer is opgenomen een op 17 Augustus 1942 in gaande wijziging in de thans ingevolge het winkelsluitingsbesluit 1941 geldende regeling inzake de verplichting tot open stelling van winkels, in dien zin, dat winkels, voor welke voor een ander tijd vak dan den Maandagmorgen toepassing is gegeven aan het bepaalde in artikel 6 der winkelsluitingswet (sluiting geduren de een halven werkdag per week in verband met de verplichting om ingevol ge de Arbeidswet aan het personeel ge durende een gelijken tijd per week vrij te verleenen), des Maandags van 9 tot 13 uur voor het publiek geopend moeten zijn, voor zoover de verplichting hiertoe tot dusverre nog niet voor die winkels Geon shag, duro sigaretten Een steeds algemeener vernomen klacht is, dat het rookenbij dé tegenwoordige prijzen zoo duur,' te duur wordt. Van den sigarenwinkelier kan men vernemen, dat dit de liefhebberij achteruit doet gaan. Het weekblad De Tabaksplant con stateert ook daling in de liefhebberij voor het rooken, maar zoekt de oorzaak daarvan in de kwaliteit van hetgeen wordt aangeboden en spreekt in dit ver band van vrijwel' onverkoopbare voor raden sigaren. Uit dit artikel kan men tevens begrijpen, dat de extra-rantsoe nen, die wij gehad hebben niet zijn voort gekomen uit een overmatig florissante tabakspositie (wat dan ook wel een won der zou zijn) maar uit het streven om door de bedoelde voorraden heen te ko men. Wij hebben dit ook van andere zijde vernomen met een ander motief erbij:, fabrikanten en grossiers moeten geld zien om hun zaken gaande te houiden Hoe dit zij, wat men kan krijgen is over het algemeen' duur en van niet te beste kwaliteit. Er is nog Wel goede waar te krijgen, maar deze moet men met een lantaarntje zoeken. Rooken wordt meer en meer een luxe, sigaren en' sigaretten zijn voor velen eenvoudig niet meer te betalen. Vandaar de liefhebberij voor shag om sigaretten te maken of pijptabak die nog bereikbare prijzen hebben. Maar de laatste weken is het met den aanvoer van deze twee artikelen treurig gesteld geweest en in Den Haag bijvoorbeeld kon men deze week geen draadje shag of pijptabak bemachtigen. Speciaal de sigaretten zijn heel duur. 75 cents of 90 cents moet ,men al gauw voor een pakje uitleggen, meestal zal het 90 cents of nog meer moeten zijn want de goedlkoopere soortenzijn fret eerst uitverkocht en alles wel beschouwd is 75 cents op het oogenblik' nog goed koop. Men denke even terug aan den tijd, dat een pakje Lucky Strike of Camel een cent of 35 kostte en dat lang niet iedereen „die dure" sigaretten rookte, maar zich tevreden stelde met een pakje van 20 cents of zelfs 15 cents (dat, wat kwaliteit betreft vermoedelijk beter, althans niet slechter was dan de tegen woordige dure rookwaar). i "Kar het leven in ander opzicht ook niet goedkooper is geworden, spreekt het vanzelf, dat menigeen, die een klein inkomen heeft, er voor terugschrikt per week op zijn tabakskaarteen daalder of om en bij 'de twee gulden uit te geven voor iets dat dan toch maar een genot middel is, al is het voor velen, door de gewoonte, de verslaving, een eerste levensbehoefte geworden. Intusschen doet onder deze omstandig heden1 zich begrijpelijkerwijze de vraag- voor of de sigaretten werkelijk zoo duur moeten zijn. En tegelijk probeert men middelen aan te geven om den minst draagkrachtigen nog iets te rooken te verschaffen tegen een voor hen bereik- baren prijs. Wat het eerste punt betreft vergist Ik geloof d,at ze het filmactrice noemen, zei Web' langzaam. Dus dan ga ik nog aan het tooneel„ plaagde zij, met ondeugende tinteling in de oogen, want ze wist wel, dat haar voogd niets van het tooneel hebben HOOFDSTUK II. Op den ochtend vertoonde Eddie zich in het hotelletje waar Velders legeerde en kondigde aan, dat ze bereiid was voor het werk. Al dadelijk dééd zich een onverwachte moeilijkheid voor: haar kleeren waren niet geschikt. Juist kwam Mia van der Meyden bin nen en heel beslist zei de heer Velders: Dat kan ze niet dragen; baronesse van Walden zou zich daar niet in ver toond hébben. (Baronesse van Walden was de heldin te paard). Eddie's oogen schoten vol tranen, maar Mia had een inval,' die uitkomst bracht: Zou ze Nancy's rijkleed niet kun nen dragen? Ik ben overtuigd, dat die het haar best leenen wil! I Ja, maar heeft de dokter dat niet stuk geknipt? vroeg de heer Velders. O, neen, hij' heeft alleen maar een mouw losgetornd. Dat kan ik in minder dan geen tijd verhelpen. Mag ik juffrouw Faassen, meenemen, dat zij het aanpast? Zelfs in 't Zuidelijkste hoekje Inl ^an ons moo'e Limburgsch land I Leeft U prima en voordeelig, Is De Gruyter bij de hand. Bladwijzer No. 11 uit de serie 11 NEDERLANDSCHE KLEEDERDRACHTEN zoolang de voorraad strekt gratis bij onze heerlijke Vruchtenjams a, Waarom? Als er AKKERTJES zjjn, die de pijnlijke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. De Nederlandsche Pijnstiller men' zich licht als men afgaat op de extra-verstrekkingen, die wij gehad heb ben en die den schijn hebben gewekt of er overvloed was, of men er om zoo te zeggen mee „zat". Waarom, zoo vraagt men, als het zoo gesteld is, zulke hooge prijzen? Dat die overvloed maar schijn was, is hierboven al aangestipt.* Er moest gespuid worden. Trouwens ledereen, die even nadenkt, kan wel be grijpen, dat er van overvloed geen sprake kan wezen. Tabak is nu eenmaal een jmportartikel' en wij weten veel te goed, dat het met dezen .import niet hard meer gaat. De sigarettentabak (om daarbij te blijven) kan misschien nog wat gemak kelijker worden aangevoerd dan bijvoor beeld dekblad voor sigaren, omdat zij in Europa zelf wordt geproduceerd, maar het .is geen geheim, dat werkelijk ver werkbare, rookbare sigarettentabak schaarscher en schaarscher wordt. En dat leidt noodzakelijkerwijze tot stijging van den prijs. Er zijn tabakken, die op het oogenblik eenige malen meer kosten dan voorheen. De fabrikant, die vroeger met fracties van centen kon rekenen bij het opmaken van zijn kostprijs, moet nu van centen uitgaan. En dan komt daar boven op nog de fiscus met een extra groote schep tabaksaccijns. Onder deze omstandigheden spreekt het vanzelf, dat goedkoope sigaretten meer en meer onbestaanbaar worden. Zij die nu ach en wee roepen over de dure sigaretten moeten er dan ook maar op voorbereid wezen, dat zij nog wel duur der zullen moeten gaan rooken. Zeiker, doet u dat. Een ommezien later waren beide meis jes in de Wagenstraat, waar Annie woon de. Eddie was verrukt over den aardi- gen hoed en mantel, die Mia droeg en zei dit. Ja, ik vind ze zelf ook nog al ge schikt. En heelemaal niet duur, hoor Eigenaardig, maar ik verval altijd weer in blauw; dat is nu eenmaal mijn tint. Ik ben de heldin van het stuk, zie je. Ik ben je zuster en je rijdt, óm mijn naam te redden, omdat het paard, waar op ik gewed heb met al het geld van mijn man, jou alleen als berijdster duldt en dan nog één jongen als ruiter, die even voor den grooten race juist zijn been gebroken heeft. Je oefent eerst in je gewone kleeren en dan ben ik er bij, jom te zien, hoe het gaat. Morgen komen er heel wat artisten. Je rijdt dan als jockey verkleed en ik heb een prachtig toilet voor die gelegenheid. Ze hebben al heel wat paarden en jockey's van de stallen besproken. Jij begint, maar dan neemt een jockey, het over om echt te racen. Waarom zou ik dat niet kunnen? vroeg Eddie teleurgesteld. Ze kreeg echter geen antwoord want Mia wenkte haar, om bij Annie Gerards op de kamer te komen. (Wsordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2