ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lm OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT WfeM VRIJDAG AUGUSTUS 1942 ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ1.90 pir kwartaal. Weekabonnementen resp. 18 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. ZierikzeescheJ (Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithaven B*94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 989TB JAARQABQ No. 15005 ADVERTENTIES Advertentien 10 oenf per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën SO cant. Bij contract belangrijke korting. K 2620 HET SPOORWEGKNOOPPUNT TICHORESK VEROVERD De spoorweg tusschen Zwarte- en Kaspische Zee verbroken j Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakte Donderdag bekend: In het gebied van den Kaukasus werd het spoorwegknooppunt van Tidhoresk genomen en de spoorlijn ten N.W. der stad over een 'breed front bereikt. Be wegelijke formaties der infanteriedivi sies rukken verder op naar het Zuiden. Formaties jachtvliegtuigen steunden in aanvallen op groote hoogte en in scheer- vlueht de pantsertroepen bij de uitbrei ding van het brugge'hoofd aan de Koeban. Ten Zuiden van Worosjilow verbraken t snelle formaties, in snellen opmarsch, over de Koeban de groote spoorweg* verbfnüing Tusschen Zwarte Zee en Kas pische Zee. Ten Noorden van de Sal vor dert de aanval van de Duitsehe en Rumeen- sche troepen goed. Aan het succes in dit gebied hebben de Rumeensdhe for maties bizonder aandeel. In de groote bocht van den Don werden tijdens he- j vige afweergevechten 25 vijandelijke j pantserwagens kapotgeschoten. Gedurende j den nacht zette de luchtmacht haar aan vallen op spoorweginstallaties in het achterwaartsche gebied van den vijand voort. In het gebied van Rzjef duren de Zware gevechten voort. Ten Noorden van de stad hebben de sovjettroepen tijdens vergeefsehe aanvallen 28 pant serwagens verloren. Ook aan de Wol- chow stortte een door pantserwagens ondersteunden aanval van den vijand ineen. Aan het Oostfront zijn gisteren 180 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten; 6" eigen toestellen worden vermist. Na storingsvluchten overdag van af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen boven West-Duitsch gebied, heeft de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht, militair zonder effect blijvende aanval len ondernomen op het industriegebied van Rijnland en Westfalen. De schade die in woonwijken van eenige steden is aangericht is gering. Vijf der aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers ten val gebracht. Aan de Zuid- en Oostkust van Enge land heeft de luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht, ten deele in seheervlucht, voor den oorlog belang rijke installaties met bommen van zwaar kaliber aangevallen. HET KOEBANGEBIED Drempel van den Kaukasus In snellen opmarsch ten Zuiden van de Eton hebben Duitsehe ^troepen het Koe- bangebied in den strijd betrokken. De industriestad Worosjilowsk is bezet en de „rivier bereikt. Het stroomgebied van de Koeban, die in den Kaukasus ontspringt en na een loop van 800 km tegenover Kertsj in de Zwarte Zee uitmondt, omvat de Weste lijke helft van de landbrug tusschen Zwarte en Jfaspische Zee. Het terrein is vrij vlak, vooral bij de monding, waar de Koeban door het moerassige schier eiland Taman stroomt. In den Tsarentijd was dit gebied de woonplaats der Koeban-Kozakken, rijke boeren en grootgrondbezitters, die onder eigen wetten leefden. In den loop der eeuwen hadden zij zich met de oor spronkelijke bewoners vermengd. Na de revolutie heeft hun vrijheidszin en de invoering der collectieven landbouw hun volksbestaan te gronde gericht. Vele .wer den qls dwangarbeiders naar 'het hooge Noorden gevoerd, terwijl duizenden in dustrie-arbeiders uit andere streken hun plaats innamen. De aanwezigheid van olievelden en ertslagen heeft de laatste tientallen ja ren een snelle industrieele ontwikkeling ten gevolge gehad. Steden als Krasnodar en Worosjilowsk, die vroeger onder an dere namen landstadjes waren, zijn thans groote industrie-cenfra geworden. Pijp leidingen doorkruisen het Koebangebied naar Rostow, de Zwarte Zee-haven Tu apse en den Kaukasus. De eenige spoor wegverbinding met Stalingrad aan de Wolga is reeds over grooten afstand onderbroken. f I De havens Noworossisk en Tuapse aan de Zwarte Zee hebben door den uitvoer van graan, ertsen en olieproducten éen beteekenis gekregen, die slechts voor die van Batoem onderdoet. Zij zijn reeds vele malen gebombardeerd. Waarschijnlijk is dit mede een gevolg van 'de aanwezig heid van deelen der Zwarte Zee-vloot in deze havens, die den laatsten tijd in snel tempo gemoderniseerd werden. (V.P.B.) Itallaansch weermachtsberichi Het 800e communiqué van het Jtal. opperbevel luidt als volgt: Aan het Egyptische 'front hebben Ita- liaansche en Duitsehe formaties vliegtui gen herhaalde aanvallen ondernomen op de vijandelijke troepen en stellingen en in luchtgevechten 6 Britsche toestellen neer geschoten. Vijandelijke luchtaanvallen op Tobroek en Mersa Matroe veroorzaakten eenige schade. Een Britsche majehine werd vérnietigd. Tijdens de operaties op Malta schoot een formatie Italiaansöhe jagers, die de bommenwerpers verge zelde, 2 Spitfires omlaag. Een ander Britsche vliegtuig onder ging het zelfde lot tijdens luchtgevech ten met Duitsehe jagers. Erigelsche vlieg tuigen poogden in het centrale bekken van de Middellandsche Zee een van onze konvooien aan ?e vallen. Een vijandelijk toestel werd getroffen door het afweer geschut "van de begeleidende vaartuigen en stortte in zee. Het konvooi leed geen schade. Een van onze toestellen is van zijn opdracht uit het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee niet terug gekeerd. SARADJOGLOE OVER TURKIJE'S POLITIEK Loyaal en vriendschappelijk tegenover de oorlogvoerende partijen Naar het D.N.B, nader uit Ankara meldt heeft minister-president Saradjogloe voor de greote nationale vergadering omtrent de Turksche buitenlandsche politiek o.a. verklaard, dat de nieuwe redeering met waakzame aandacht ervoor zal zorgen, dat Turkije buiten dezen oorlog blijft. Ondanks alle rampen, welke Turkije in het verleden heeft meegemaakt, is het thans tot een vaste eenheid aaneenge smeed. Turkije is een gelukkig volk en ««tor marsch drinken de paarden met lange teugen het verfrisschende Scherl-Fellinga-PK Kintscher-Pax Holland m dit geluk kan verklaard worden uit het feit, dat het geheele Turksche volk zich om een grooten leider geschaard heeft. Tusschen volk en staatshoofd beersoht een onbeperkt wederzijdsch vertrouwen, waarvan de grondslag gelegd is door Ismet Inönö, die in zijn persoon alle deugden en bekwaamheden van het volk vereenigt. Turkije ziet met vertrouwen en veiligheid naar zijn staatshoofd. De nieuwe regeering wil Turkije bui ten een oorlog houden. Onze hoop, zoo verklaarde Saradjogloe letterlijk, dat wij deze schoone taak ook naar het doel kunnen leiden, zal ook niet vervliegen, wanneer wij eens ondanks onze 'inspan ningen een aanval opi ons land of op onze onafhankelijkheid zouden beleven. In dat geval zouden wij ons leven slechts in dienst stellen van dit eene ideaal nl. den .strijd tot het uiterste. Het Turksche leger is machtig, krachtig en paraat. De nieuwe regeering «al -al haar kracht er aan besteden het leger nog sterker te maken. Zulks is het doel van het geheele volk en de taak van de regeering. Sedert Lausanne, zoo consta teerde de premier, heeft een actieve en krachtige buitenlandsche politiek van Turkije via talrijke moeilijkheden en be proevingen van de republiek, naar dit stadium geleid. Aan de bestendigheid; on de gelijkmatige houding van de Turksche buitenlandsche politiek is de huidige kracht van Turkije toe te schrijven. Tur kije zal zich nooit inlaten met eenigerlei avontuur buiten zijn grenzen en het heeft slechts eenen wensch, niet bij dezen oor log betrokken te worden. Het wenscht de bewuste en actieve neutraliteit te hand haven. I; l De Turksche neutraliteit is de uitdruk king van een algemeen politiek stelsel, dat op alle gebieden een geruststellende oprechtheid en duidelijkheid vertoont. Een bewijs voor de Turksche neutraliteits politiek moet gezien worden in den vorm van het Turksch-DuitsChe pact, dat op nieuw" de vriendschap en het wederzijdsch begrip tusschen beide landen bezegelt. Een ander bewijs voor de Turksche neu traliteitspolitiek is het Turksch-Engelsühe verdrag van hondgenootschappen. Deze beide bondgenootschappen, zoo consta teerde de minister-president, vor men het doorslaggevende bewijs voor de kracht der actieve politiek van Turkije en toonen de Turksche houding aan te genover de beide groote mogendheden, die met elkaar oorlog voeren. Jegens beide oorlogvoerende partijen is de hou ding van Turkije op gelijke wijze vriend schappelijk en loyaal. VERDEDIGING VAN EUROPA'S WESTKUST Besprekingen over een Geallieerd opperbevel Eenige dagen geleden, zoo meldt het D.N.B. uit. Berlijn, hebben Speer, de Rijksminister voor wapening en munitie, en de generaal der Waffen-SS., Dietrich commandant van de Leibstandafte Adolf Hitler, vergezeld van den marinebevel hebber, eenige der krachtigste verster- kingswerken bezocht, die tot verdediging van de kust van het Eüropeesdhe vaste land Zijn aangelegd, j Beveiligd door onvemielbaar schijnen- de oringkazematten met met^rdikke wan den van gewapend beton, omgeven door een kring van batterijen tot beschieting 1 van kleine doelen op zee en vijandelijke vliegtuigen, staan de stukken van de batterijen vér dragend geschut. Voor en achter deze reusachtige stukken geschut staat batterij naast batterij". Uit de lucht, van land noch van Zee ul]t, is niets opval lends te zien. Er is echter geen doode hoek, de draagwijdte der stukken van de eene batterij doorsnijdt die van de vol gende. De aanvaller kan landen, waar hij wil, hij wordt in elk geval gepakt: aller eerst door de mijnversperringen op zee, door de zoeklichten en het vuur der zwaarste, zware, middelzware en lich tere marineartillerie. Zou het afzon derlijken aanvallers toch nog gelukken, er door te komen, dan wachten nieuw wapens en afweermaatregelen op hen landmijnen, Zwaar gebetonneerde machi negeweernesten, prikkeldraadversper ringen en vervolgens handgranaten, vlammenwerpers en handvuurwapens. Voor het geval de aanvaller ier de voor keur aan mocht geven troepen uit de lucht te landen, Zijn de versterkings-! werken in staat naar voren, naar ach teren, qaar links en naar rechts gelijk tijdig aanvallen van allerlei aard af te- slaan. Onmiddellijk achter de verster- kingswerken van de marine beginnen de SMMBSPPiMN iijVj,'«Si ■*v. v ysp Voor den Productieslag 1942. Het zichten van de gerst is begonnen Pax Holland-v. Bemmel m diepe verdedigingslinies van leger en luchtmacht. Naar het DNB, van militaire Zijde ver neemt, heeft een aantal buitenlandsche journalisten op uitnoodiging van het opperbevel der weermacht de verster- kingswerken en verdedigingsinstallaties aan de kust van het Kanaal bezichtigd. De talrijke batterijen verdragend geschut in onderkomens van verdiepingen hoog, de technisch op de meest volmaakte wijze uitgeruste steunpunten en de on telbare bases van zeer sterke formaties Jacht- en gevechtsvliegtuigen met hun betonnen startbanen en omvangrijke be- V^iligingsinstallaties tegen vijandelijke valschermtroepen, maalt ten een sterken indruk. Oefeningen van Duitsehe leger- formaties tezamen met eenheden van marine en luchtmacht versterkten dit beeld van de Europeesche gereedheid tot afweer. De .oefeningen bewezen, dat de zonder voorbeeld in de geschiedenis) Zijnde Europeesche kustwal voortdurend en sterk tot afweer gereed is. Uit de berichten van journalisten van neutrale landen zal "de wereld vernemen, in welke mate Europa voorbereid is op een invasie en welk risico alleen de poging zou be- teekenen op dezen niet te overwinnen muur van versterkingen los te stormen. GANDHI'S STANDPUNT INZAKE INDIË Een. vrij Indië zal met Japan onderhandelen Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Britsche berichtendienst publiceert den tekst van het besluit, dat Gandhi aan de werkcommissie van het Voor- Indische Congres heeft voorgelegd. Gand hi zegt daarin, dat de voorstellen van het Britsche oorlogskabinet, die door Sir Stafford Cripps uiteengezet zijn, het Brit sche imperialisme als nooit te voren in al zijn naaktheid onthuld hebben. De commissie is van meening, dat Engeland niet in staat is Indië te verdedigen en dat er een eeuwige strijd tusschen de j belangen van Indië on. die van Enge- i land bestaat. Omdat Engeland jegens Indië nog steeds een politiek van wan- i trouwen voert, is er geen reden, waarom I de verdediging van Indië niet zou wor- i den toevertrouwd aan de gekozen ver tegenwoordigers van Indië. 1 De deelneming van Indië aan den oor log, aldus Gandhi, heeft niet den steun van de Indische bevolking, maar is een zuiver Britsche daad. Als Indië vrij wordt, zal het waarschijnlijk zijn eerste stap zijn met Japan-te onderhandelen. De i commissie is daarom van meening, dat de Engelschen zich uit Indië moeten terugtrekken. De problemen van minder- I heden in Indië zijn een werk van de I Britsche regeering en zij zouden mèt de i Engelschen verdwijnen. 1 Op grond van dit alles verzoekt de commissie Engeland, in het belang van zijn eigen veiligheid, de veiligheid van Indië en de zaak van den wereldvrede, Indië vrij te laten, zelfs als Engeland i ;geen afstand doet van al zijn Aziatische en Afrikaansche bezittingen. De' commissie wenscht het Japansche volk en de Japansche regeering de ver zekering te geven, dat Indië geen vijand schap tegen Japan of tegen een anderen staat koestert. Naar Reuter uit Bombay meldt, zou Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 21.22. Morgen (Zaterd.) zon op 6,10; zon onder 21.20. Tnaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 18.52; op 2.51 Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. Laatste kwart. Woensd. 2 Sept. ADVERTENTIES GEBRUIKTE GOEDEREN De maatregel, dat advertenties, waar- in gebruikte goederen te koop worden aangeboden, den prijs alsmede het adres van den aanbieder moeten bevatten, zal niet op 8 Augustus, doch op nader te bepalen datum ingaan. i Gandhi zich bereid hebben verklaard deel te nemen aan een door den libe ralen leider Saproe voorgestelde Round Table-oonferentie. De bestuursindeeling op Java Het D.N.B. meldt uit Tiokio: De Japansche militaire autoriteiten hebben op Java een nieuwe bestuurs indeeling ingevoerd. Volgens deze nieuwe indeeling worden de Oostelijke, cen trale en Westelijke provincies, zooals zij onder Nederlandsch bestuur stonden, opgeheven. Java en Madoera worden thans verdeeld in de gebieden Jogja karta en Soerakarta, alsmede in 17 pro- cies en een «gebied Batavia. Elk der provincies is onderverdeeld in prefec turen, districten, steden en dorpen. Zoo veel mogelijk zullen de oude bestuurs- bepalingen bestaan blijven. Voor de acht provincies van JSumatra hebben de Ja pansche militaire autoriteiten aldaar Ja pansche gouverneurs benoemd. Gelijk bekend hield de bestuursorga nisatie van Java een indeeling in van drie provincies, West-, Midden- en Oost- Java en twee gouvernementen, Soera karta en Jogjakarta. Provincies en gou vernementen, alle staande ónder het bestuur van een gouverneur, omvatten 19 residenties, 17 in de provincies en twee in de gouvernementen. De residen ties blijven nu blijkbaar bestaan zonder iin grooter verband in provincies te worden ^aamgevat. 'Nieuw is verder het „gebied Batavia", dat blijkbaar uit de residentie Batavia is afgezonderd. De geheele Italiaansche pers, aldus SPT uit Rome, wijdt uitvoerige beschou wingen aan een „geheim verdrag", dat tusschen Groot-Brittannië en de Sow jet unie zou zijn gesloten en waarbij de Noordelijke en Noord-Westelijke provin cies van Britsch-Indië onder militair toe zicht van de Sowjetunie zouden worden geplaatst. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1