ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1942 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT KROPOTKIN AAN DE KOEBAN GENOMEN ABONNBMBNT i Prijs: in Zierikzee ^1.60, elders 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. IS en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797-1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesehe];Nieuwsbode, Zierikzee^ Schuithaven B 94, Teiei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 15004 ADVBRTBNTIBS AdvertentlEn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Verbonden troepen naderen de spoorlijn Jeisk Tichorezk Het [opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: Ten Oosten van de Zee van Azow naderen de Duitsche en Roemeensche di visies over een breed front de spoorlijn Jeisk—Tichorezk. De vijand biedt daar nog slechts hier en daar tegenstand. Aan de Koeban werd het belangrijke spoor wegknooppunt Kropotkin door een for matie der Waffen-SS na harden strijd in stormloop genomen. Daardoor is de rivier thans over een afstand van meer Idan 100 km bereikt. Ten Noorden van Arma; wir gelukte het bruggenhoofden te vor men op den Westenlijken oever van de Koeban. Verscheidene vijandelijke colon nes werden door het snelle oprukken van de gemotoriseerde formaties afgesne den en vernietigd. De luchtmacht viel den naar den Kau- kasus terugtrekkend en vijand onafge broken aan en zette de bombardementen van opeenhoopingen van transporten op de spoorlijnen met vernietigende uitwer king voort. Twee pantsertreinen en 24 transporttreinen werden door duikbom menwerpers uiteengeslagen. Italiaansche motortorpedöbooten brach ten in de Zwarte Zee een Sowjet-Russi- schen kruiser van 6500 ton tot zinken. Tusschen Sal en Don banen formaties gevechts- en slagvliegtuigen den naar het Oosten oprukkenden voorhoeden der pantserafdeelingen den weg. In de groote bocht van den Don vielen de bolsjewis ten met slechts zeer zwakke strijdkrach ten zonder succes aan. In het gebied van Rsjew breidden de bolsjewisten hun door sterke infanterie en pantserstrijd krachten ondernomen aanvallen tot nieu we sectoren van het front uit. De hevige gevechten duren voort. Ten Noorden van de stad mislukten alle ontlastingsaanvalilen door den on gebroken wil tot tegenstand van onze troepen en de vooibeeldelijke samen werking van alle wapens. Aan de Wol- chow en voor Leningrad stortten ver scheidene door sterk artillerievuur on dersteunde vijandelijke aanvallen ineen. De Britsche luchtmacht ondernam in den afgeloopen nacht met zwakke strijd- krachten lukrake aanvallen op het in dustriegebied van het Rijnland en West- falen. In eenige plaatsen ontstond ge ringe schade.. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren doelen aan de Engelsdhe Zuidkust aangevallen en voltreffers ge plaatst op voor den oorlog belangrijke installaties van de stad Brighton. Boven dien wierp de luchtmacht bommen op' haveninstallaties aan de Zuid-Westkust van Engeland. In den nacht van 1 |0p( 2 Augustus is het op het Kanaal tusschen Duitsche mijnenzoekers en Britsche snelle kanon- neerbooten tot een kort gevecht gekomieni, tijdens hetwelk een vijandelijke boot door artillerietreffers vernietigd, twee andere in brand geschoten en een vierde zwaar beschadigd werden. In den nacht van 3 op 4 Augustus hebben Duitsche motor- torpedobooten tijdens een aanval in het Kanaal drie stoomschepen van tezamen 5000 brt. getorpedeerd, waarvan er twee gezonken zijn. Het zinken van het derde schip kon door den sterken afweer niiet worden waargenomen. SOWJET-AANVALLEN OP WORONESJ MISLUKTEN Van militaire zijde verneemt het DNBf. Sinds vier weken is Woronesj stevig in Duitsche handen. Alle pogingen der bolsjewieken, deze belangrijke stad door massale aanvallen van talrijke divisies en pantserbrigades te heroveren, werden door den Duitschen afweer verijdeld. Ruim 800 vechtwagens verloren de bols- wieken bij de Duitsche afweergevechten alleen in dezen gevechtssector. Duizen den en nog eens duizenden bolsjewieken bleven voor de Duitsche stellingen dood liggen. Een Duitsche divisie, overwegend bestaande uit Opper-Silezische infante risten, heeft aan het bruggehoofd van Woronesj dagenlang stand gehouden te gen de aanvallen van zes vijandelijke divisies en drie pantserbrigades. Tot 36 malen pe.r dag herhaalden de bolsjewie ken hun aanvallen, die alle mislukten door het geconcentreerde afweervuur der Duitsche wapens. Ook het optreden van sterke artillerie en luchtstrijdkrach ten vermocht den bolsjewieken geen suc ces te bezorgen. In de groote bocht van den Don slaan de Duitsche en met hen verbonden troe pen dag aan dag de Sowjet-aanvalleni af. In het gebied ten N.W. van Kalatsy verloren de Sowjettroepen sedert 23 Juli 567 vechtwagens, zonder ook maar het geringste succes te kunnen boeken. De geheele Noordelijke bocht van den Don en de Westelijke oever tot voorbij Wo ronesj Zijn vast in Duitsche handen. Het door de bolsjewieken verspreide bericht dat Timosjenko langs den geheelen Don van Ziemljanskaja in het Zuiden tot Woronesj in het Noorden tot het offen sief zou Zijn overgegaan, stort aldus tegenover de feiten ineen. HET TWEEDE FRONT Churchill naar Stalin? Naar S.P.T. uit Stockholm verneemt wordt het gerucht, dat Churchill naar Moskou Zou Zijn vertrokken om aldaar Stalin te ontmoeten, in politieke krin gen te Londen bevestigd noch tegen gesproken. De correspondenten der Zweedsche bladen in de Britsche hoofdstad Zijn in hun commentaren op dit gerucht een parig van meening, dat het de bedoeling der Britsche regeering is, dat de meest fantastische gissingen hieromtrent elkaar kruisen. Aan den anderen kant noemt mén het opvallend dat het bericht, dat Chur chill dezer dagen een overzicht van de militaire situatie zou geven, uitdrukkelijk is tegengesproken. Opi 21 Juli heeft Churchill een bespreking gepresideerd over de samenwerking tusschen leger Aan het front in Noord-Afrika. Pantser strijdwagens van de troepen der ae mogendheden tfldens een rustpauze in een oase op den weg naar het gebied der krijgsoperaties. Orbis Luce-Holland-Pax Hollandc BEKENDMAKING Het bureau van den weermachts bevelhebber in Nederland deelt mede: De vele woorden, die op het oogenblik, vooral in de vijandelijke propaganda, worden gewijd aan de oprichting van een „tweede front" aan de Europeesche Westkust en vermoedelijk ook wel in Nederland, en de hiermede door den vijand uitgesproken hoop, in dat geval op steun van de bevolking te kunnen rekenen, geven aanleiding, om de Nederlandsche "bevolking op de meest dringende wijze te waar schuwen. Iedereen moet er zich van bewust zijn, dat hij met zijn leven speelt, wanneer hij in geval van een vijandelijke landingspoging de geringste poging zou wagen, den vijand te helpen of hem ook slechts indirect te begunstigen. In aller herinnering zullen nog wel leven do gebeurtenissen die hebben plaats gehad na het neerkomen van En- gelsehe vliegers, die door de be volking van geld en kleeren zijn voorzien, en verborgen gehouden werden, en welke gebeurtenissen ten slotte tot doodvonnissen tegen de betrokkenen geleid hebben. Wanneer ooit een Engelschman of een zijner bondgenooten Ned&r- landsch grondgebied betreedt, hetzij aan de kust of in het achterland, dan geldt er voor de bevolking slechts één gebod: iedereen blijve thuis en zoeke bij luchtgevaar, zoo mogelijk in schuilkelders zelf, be scherming tegen de gevechtshande lingen. Wie de straat op gaat, stelt zich bloot aan het gevaar te wor den doodgeschoten. Wie iden vij and begunstigt, moet eveneens de gevolgen 'daarvan dragen. De ervaring leert, dat een derge lijke waarschuwing nooit vroeg ge noeg kan worden verstrekt. Mocht het op Nederlandsch grondgebied tot gevechtshandelingen komen, dan zal de bevolking door aanplakbil jetten, de radio of op andere pas sende wijze nog nadere nauw keurige voorschriften verkrijgen hoe zij zich zal hebben te gedragen. en luchtmacht. Sindsdien is hij niet meer in het .openbaar opgetreden. „Indien het juist zou blijken, dat de minister-president op het ©ogenblik te Moskou vertoeft", aldus een wel inge lichte politieke persoonlijkheid, „dan mag men aannemen, dat er velband bestaat tusschen 'deze reis en den opmarsch der Diuitsche legers in de ridhting naar den Kaukasus, die wellicht oorzaak is van een nog sterkere pressie der Sowjetjs tot vorming van een tweede front in West-Europa". De Amerikaansche correspondent van de Daily, Telegraph meldt aan zijn blad, dat men in bevoegde kringen in de Amerikaansche hoofdstad van meening is, dat het probleem van een tweede front niet kan worden opgelost, Zoolang Groot-Brittannië en die Vereenigde Staten niet besluiten een gemeenschappelijken opperbevelhebber te benoemen. Wordt in Engeland en de Vereenigde Staten het huidige systeem gehandhaafd, Zoo merkt de New York Times op, dan kan een grootsch opgezet offensief niets anders opleveren dan de conclusie, dat het van het 'begin af slecht is voorbereid en het eindresultaat zal niets anders zijn dan een improvisatie en geknoei. Tot dusver hebben ide bondgenooten in zooverre geheel en al versaagd daar Zij nooit vermetele operates als b.v. de verovering van Kreta door de Duitsehers hebben ondernomen. Ook de slag op den Atlantischen Oceaan dreigt men te ver liezen, omdat men niet bijtijds deze ge- heele onderneming goed heeft voorbe reid. De New York Times maakt melding van besprekingen te Washington tusschen vertegenwoordigers van de Britsche en de Amerikaansche legers en luchtmach ten, die ten idoel zouden hebben te komen tot de vorming van een centraal, oppercommanda. Men verwacht, aldus S.P.T., dat de resultaten dezer bespre- kingen eerst over eenige weken zullen worden bekend gemaakt. MUSSOLINI OP INSPECTIE Het D.N.B. meldt uit Rome: De Duce is 31 Juli in gezelschap vam den secretaris der partij, minister Vi- Een groote elevator verricht nu het werk op het pas gewonnen land in den Noord Oostpolder, waar in de nabfjheid van Stad Vollenhove het eerste geoogste hooi aan maften wordt gezet. Foto v. Buiten Pax Holland c dussomi, naar GÖrz gevlogen, vanwaar hij zich per auto begaf naar Gastel-* ïïuovo d'Istria, een dorp nabij de voor- malige Italiaansch^Zuidslavische grens, waar hij schietoefeningen met nieuwe loopgraafmortieren en nieuwe voorwa- pens der infanterie, bijwoonde. Na een maaltijd uit de veldkeuken te hebben gebruikt, keerde Mussolini i terug naar Görz. Daar ontving hij een aantal generaals, onder wie de chef van den generalen staf der weermacht, maarschalk graaf Cavallero, die hem rap port uitbrachten. Op uitnoodiging van Mussolini bracht de opperbevelhebber der Italiaansche troepien in Slowenië en Dalmatië, gene raal Roatto, uitvoerig rapport uit over de situatie in Slowenië en aangrenzende gebieden. Mussolini gaf een uiteenzetting van de algemeen© situatie aan de ver schillende fronten van de spil en van de taak der Italiaansche weermacht. Hij besteede bijzonder,e aandacht aan de aan gelegenheden van Dalmatië en vooral aan Slowenië. Vervolgens sprak de Duce van het balcon af de geestdriftige volksmenigte toe en zei o.a., dat tegen diegenen, die aan déze en gene zijde der oudé grens' ziekelijke droomen koesteren, de wetten van Italië meedoogenloos zullen worden toegepast, zooals reeds is geschied. Een tweede front zal noch hier, noch elders ter wereld ontstaan. De spil en de mo gendheden van het pact van drie be schikken over de middelen om de zege te behalen, Toegejuicht door de menschenmenigte vertrok de Duce weer naar het vlieg- I veld, na afscheid te hebben genomen van i de hooge autoriteiten. HET VERDWENEN GOUD In 1917 ging Roemeenscho goudschat naar Rusland Het geheim van den Roemeenschen staatsschat, die in 1917 naar Rusland werd overgebracht, houdt de gemoederen in Roemenië wederom sterk bezig. De oorlog met de Sovjet-Unie heeft den stoot gegeven tot nieuwe nasporingen naar het lot der milliarden, die indertijd naar Moskou werden vervoerd en nim mer terugkeerden. Weliswaar schrijft de Engelsche kapitein George Hill, in zijn beek „Mijn leven als spion", dat de staatsschat onzer zijn geleide wederom naar Jassy is gebracht, maar niemand hecht hieraan geloof. Vast staat slechts, dat de Russen inderdaad bankbiljetten terugzonden, maar het goud van <^e staatsbank en de juweelen van koningin Maria in Moskou gebleven zijn. Over deze kwestie schrijft het blad tyiatza, dat de Russische minister van financiën in December 1916 aan den pre sident van de Roemeensche bank veilig vervoer van den staatsschat had gega randeerd. Rusland zou een specialen trein ter beschikking stellen. Reeds wankelde echter omstreeks dien tijd de regeering van den tsaar, zoodat het blad twijfel oppert aan de juistheid van het besluit om den staatsschat naar Rusland over te brengen. In ieder geval werden haas tig 17 wagons me't gouden staven en munten ter waarde van 314.5 millioen lei volgestapeld, terwijl ook de sieraden van koningin Maria dit lot deelden. Wanneer verduisteren 7 Heden (Donderd.): zon onder 21.22. Morgen (Vrjjdag) zon op 6,10; zon onder 21.21. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 18.02; op 2.10 Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. Laatste kwart. Woensd. 2 Sept. In het begin van 1917 kwam het trans port in Moskou aan, waar de gouden schat in de kelders van het Kremlin werd ondergebracht. De ironie van de geschiedenis wilde zelfs, dat de Roe meensche bank plechtig aan de Russi sche regeering haar dankbaarheid tot uitdrukking bracht voor deze hulpver leening. Enkele maanden later, toen de tsaar reeds gevangen was genomen en garde regimenten naar de revolutionairen over liepen, ging nogmaals een transport naar Mosko. Ditmaal waren het niet alleen gouden staven, maar ook schilderijen en andere kunstvoorwerpen. De totale waar de bedroeg meer dan 9 milliard lei. Sedertdien heeft het Roemeensche volk nimmer iets van zijn nationale bezit ver nomen. De Sovjet-regeering heeft een angstvallig stilzwijgen bewaard. Begrij pelijkerwijze vragen velen zich thans in Roemenië af of misschien toch nog iets van deze schatten kan worden terugge vonden. 1 NsTsl 111 Japansche actie tegen de Aleoeten en de Midways De ware beteekenis van de operaties der keizerlijke vlootstrijdkrachten in het gebied van de Aleoeten en de Midway- eilanden is onthuld door Itaroe Tasjiro, verbonden aan de marine-persafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier, in een gisteravond gehouden radiorede, aldus meldt Domei. In deze redevoering, die ongewone be langstelling ondervond, aangezien zij ge houden werd aan den vooravond van den dag waarop twee maanden geleden de historische operaties begonnen, werden drie belangrijke factoren aan het licht gebracht, t.w.: 1) De ontplooiing van de Japansche vlootoperaties in het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan heeft een eind ge maakt aan de hoop der Ver. Staten tegen Japan te kunnen optrekken langs den «enigen weg welke voor dat doel was overgebleven en die genoemd wordt de Noordelijke route. 2) Het wapen in den vorm van deze Noordelijke route, dat in handen was van de Ver. Staten voordat de vloot operaties in het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan begonnen, berust thans bij de Japansche keizerlijke vloot om

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1