ONWEERSTAANBAAR KOFFIE De Gruyter "V RADIO-PROGRAMMA Donderdag 6 Augustus HILVERSUM J. 415.5 M. 6.45 Gram.; 6.50 Ochtendgymnastiek; 7 BNO: Nieuwsberichten; 7.15 Een vroo- lij'k goeden morgen, gr.; 7.15 Ochtend gymnastiek; 8 BNO: Nieuwsberichten en gesproken programma uittreksel; 8.15 Koor- en Marschmuziek, gr;; 9.15 Voor de huisvrouw9-20 Schrammelkwartet 9.50 Omroeporkest, opn.; 10.30 Pianovoor dracht; 11 Radio-Vacantieschool; 11.20 2e Symphonie van Brahms, gr.; 12 Melodis- ten; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Harmonie Or kest; 13.50 Erk'scher Mannergesangverein., gr.; 14 Cello en piano; 14,35 Pianovoor dracht; 15 Zang met pianobegeleiding; 15.30 Voor de zieken. 16 Zondag 24 van den Heidelbergschen Catechismus en ge wijde muziek, -opn.; 16.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17.30 Ensemble Willy Kok; 18 Sport- praatje; 18.15 Orgelconcert en zang; 18.45 BNO: Nieuwsberichten; 18.55 BNO: De wereldmeening uit vreemde kranten19.05 Zang met pianobegeleiding, gr.; 19.25 Omroep-Symphonie-Orkest; 20.15 Compo- nistenspiegel; 20.30 Omroep-Symphonie- Orkest; 21.15 Trioconcert, gr. 21.45 BNO Nieuwsberichten; 22 Wiener Bohème or kest, gr.; Van 22.15 alleen voor de Ra d'io-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio's beschikken; 22.15 Melo dieën uit Bioscoop en Theater, gr.; 23.30 —24 Dansspel, gr. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I; 8.15 Früh- lingssonate van Beethoven, gr.; 8.40 Sym- phonisch morgenconcert, "gr.; 10 Morgen wijding; 10.15 Zang met pianobegeleiding gr.; 10.40 Voorde vrouw; 11 Orkest Willy Eberle; 12 Amusementsorkest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Het landelijk rijvereenigingsleven offici eel erkend; 13.15 Eesemble Willy Kok; 13.45 Voordracht; 14 Ernst van 'tHoff en zijn orkest; 15 Voor de vrouw; 15.30 Zang met pianobegeleiding; 16 Revida sextet; 16.45 Voor de jeugd, opn.; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberich ten; 17-30 Varia, gevarieerd programma; 18.30 Cyclus: Arbeidsdienst: Levenslang Arbeidsdienst; 18.45 Walsen van Joh. Strauss, gr.; 19 Hier W.A.; 19,15 Mar- schen, gr.; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19-40 BNO: Wat Nederland schrijft; 19.50 Spiegel van den'dag; 20 Otto Hendriks en zijn orkest. Intermezzo: Het Gordijn gaat open; 21 Brandende kwesties; 21.15 Strijkorkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22 BNO: Militair overzicht; 22.10 Avond wijding; 22.15—24 Zie Hilversum I. u de uitzending van de radio vacantie- school. Reportage. Om 20 uur brengt Karei van Heusden rubriek „Het gordijn gaat open", een film-reportage. Gesproken woord: Om 18.30 uur (Hilversum II) spreekt de heer Meuldijk over „.Levenslange Ar beidsdienst". Sport. Om 18 uur houdt Wim Reichhardt over Hilversum! I een vraaggesprek met Hug- han over tennissport. Europa's laatste oerwoud Woudloopers in de oindeloozo bosschen van Karelië Ten noorden van den Poolcirkel, niet ver .yan de Kandalakschabocht van de Witte Zee liggen de laatste oerwouden van Europa. Eindelooze bosschen strek ken zich hier uit, afgewisseld door me ren en moerassen. Het bosch overheerscht echter alles, een onmetelijk oerwoud, don ker en vaal, groeiend en stervend vol gens de euuwige wetten der natuur, on begaanbaar en zonder eenige nederzet ting, eenzaam, onheimelijk, loerend en vol raadselen. Al staat thans dag in, dag uit, de mid- dernachtszon vreemd en bleek aan den kleurloozen hemel, het grenzelooze woud blijft donker, leeg en vreemd. Tot in het hart van deze wouden is thans den oorlog doorgedrongen. Hier hebben /.ich de bolsjewisten, uit Finland verdreven, teruggetrokken en in grim- migen strijd staan tienduizenden man nen tegenover elkander. Tienduizenden zijn het, voorzien van de modernste wa penen en toch ,gaan zij verloren in de onmetelijke eenzaamheid van dit laatste oerwoud in Europa. Het woud heeft zijn stempel gedrukt op de strijders en hen tot woudloopers gemaakt. Daarom sprin gen tusschen de Finsoh-Duitsohe troepen en de in de wouden verscholen bolsje wisten geen vlammende bogen heen en weer. Hier is geen plaats voor aanval lende regimenten, voor groote. artillerie- duels, hier vechten groepen, secties, hoog- 1. Elk volk moet elk artikel, dat in Europa verkrijgbaar is, in Europa koo pen, waarbij de kosten niet den door slag moeten geven. Geen producten zul len in Europa worden ingevoerd, zoo lang er een overschot van deze produc ten in Europa aanwezig is. 2. Omgekeerd moet geen enkel land grondstoffen naar landen buiten Europa verkoopen, zoolang de behoefte niet is gedekt. 3. Het Europeesche continent moet zich onvoorwaardelijk zooverre oeconomisch onafhankelijk maken, dat geen macht bui ten Europa op de gedachte kan komen Europa via de oeconomische blokkade te kunnen overwinnen. Dr. Clodius legde er den nadruk op, dat Duitschland thans het goedkoopste land van Europa is en het eenige land, waarin het gelukt is de prijzen en de verhouding van loonen en prestaties sta biel te houden, dank zij een consequent gehandhaafde staatsleiding. Alle andere landen zijn met hun prijspeil Duitschlan:! „voorbij gegaan". ONZE VOEDERPOSITIE IN DEN KOMENDEN WINTER Regeling van de Torpllchte voelov.rlng 1913 Onvermijdelijk brengt het derde oor logsjaar, evenals de twee vorige, met zich zich mede, dat de veehouder d:sn plicht heeft om het in ons land beschik bare veevoeder zooveel mogelijk ten goe de te doen komen aan een passenden melkveestapel. Voor de veehouderij zijn daarom voor het komende .jaar nieuwe bepalingen in het leven geroepen. In het algemeen zal het aantal run deren ouder dan één jaar, dat de vee houder mag houden, gelijk zijn aan on geveer Jl/10 'gedeelte van de toewijzing van het vprige jaar, doch de veehou ders hebben de vrijheid, wanneer de voederpositie van het bedrijf het toelaat, vóór 15 Oct. a.s. te verzoeken meer vee te mogen aanhouden. Deze aanvrage Zal worden beoordeeld door een speciale commissie, die zal nagaan of een hoogere veebezetting van het bedrijf in overeen stemming is met 'de voedervoorraden, waarover beschikt kan worden en of de melkveestapel zich wel zóódanig tot den jongveestapel verhoudt, dat met aan wending van het beschikbare voeder zoo veel qiogelijk melk geproduceerd wordt. Wanneer de veehouder meent minder UITSLAG VAN DE BANDENPRIJSVRAAG Voorloopig nog geen surrogaat- banden in den handel Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden een prijsvraag is uitgeschre ven door het centraal instituut voor de industralisatie, waarbij gevraagd werd een rijwielhandel te construeeren, die den normalen rubberband zou kunnen ver vangen. De belangstelling voor deae prijsvraag is buitengewoon groot geble ken. Er is door alle inzenders naar ge streefd de moeilijkheden, welke zich door het gebrek aan normale rijwielbanden voordoen, op de best denkbare wijze té* overwinnen. De taak van de jury is niet eenvoudig geweest. Haar beslissing zal bovendien gevolgd moeten worden door 'n onder zoek of dq noodige grondstoffen ter be schikking kunnen worden 'gesteld voor de vervaardiging van de voor de prac- tijk geschikt geachte vervangingsbanden Het is geenszins zeker, dat dit in vol doende mate mogelijk is. Tot optimisme ten aanzien daarvan bestaat allerminst aanleiding. Zelfs indien de materialen- positie de vervaardiging van vervangings- banden op eenigszins groote schaal zou toestaan, zullen deze banden toch .pog distributiegoed moeten blijven. Het publiek zal ze dus niet vrij kunnen koopen. Men kan, wanneer tot fabricage wordt overgegaan, slechts hopen, dat de kansen op een toewijzing van een band iets grooter worden, en dat wellicht ook dengenen, die thans niet voor een toewij zing in aanmerking komen, een vervan gingsband in uitzicht kan worden gesteld'. Voorts is het duidelijk, idat bij vervaar diging op groote schaal zich nog onver wachte moeilijkheden kunnen voordoen. Daarom dienen eerst inog de fabricage methoden te worden bestudeerd, terwijl verder eventueelie machines en maehine- onderdeelen voor die fabricage moeten worden aangeschaft. HET MEEST GEROEMD RADIONIEUWS Donderdag 6 Augustus Ernstige muziek. Het Omroep Symphonie Orkest wordt om 19.15 uur en 20.30 uur, geleid door Leo Ruygrok. Dezen avond treden voor den zender Hilversum I fde violisten Louis Coenen en Egbert Veen Jr. op in de uitvoering van het dubbelconcert in d- moll van Joh. Seb. Bach. Voor de vrouw. Mevr. A. Bommezy-Schaak spreekt om 10.40 uur (Hilversum II) tot de platte landsvrouwen. Mevr. Olff—van Boven geeft om 15 uur over denzelfden zender de derde les in de cursus „Stofversieren". Lichte Muziek: Om 17.30 uur hoort U het varia pro gramma over Hilversum II. Hieraan wer ken mede: Gerard van Krevelen en zijn orkest, Tony Hartweger, en het Vroo- lijike Klaverblad. Voor de Jeugd. Om 11 uur over Hilversum I hoort stens compagnien. Honderden kilometers is hel boschfront lang en overal, dag in, dag uit, vlamt de strijd op, dooft uit en begint elders opnieuw. Ongedekt zijn de j flanken van de Puitsch-Finsche troepen, vee te kunnen aanhouden, dan dient hij -?.aar van omsinge- dit eveneens vóór 15 Oct. a.s. mede te deelen, doch hij wordt daardoor geens zins ontheven van zijn verantwoordelijk heid voor een juiste aanpassing van zijn veestapel aan de voederomstandigheden op zijn bedrijf. Voor de verplichte veelevering zal de basis worden gevonden in het aantal runderen, dat de veehouder mag aan houden en dat hij dus zelf op grond van het bedrijf heeft vastgesteld. De veehouder moet er rekening mede houden, dat een aanslag voor de ver plichte levering van hooi en stroo on vermijdelijk is, dat alle granen (uitge zonderd de havertoewijzing voor de paar den op het eigen bedrijf) en de aardap pelen, welke voor consumptiedoeleinden geschikt zijn, wederom moeten worden ingeleverd, dat voor rundvee en schapen geen krachtvoer aanwezig is en dat de oppervlakte bouwland, gezien denscheur- plicht, nog aanzienlijk uitgebreid zal wor den. Bijzonderheden 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 Des te lichter iemand beleëdigd is, des te kleiner is zijn Feuilleton De zachte bries speelde door haar blonde lokken; een verhoogde blos trok over haar kinderlijk rond gezichtje en haar oogen schitterden. Hè, wat was dat toch heerlijk! Daar had je wel zoo'n beetje stijfheid voor over. Ze trof den dokter aan, juist op het punt om Zijn ronde te beginnen. Haastig pakte hij een paar dingen >ij elkaar, die hij vermeende noodig te kunnen hebben, en, terwijl hij zijn ouden, getrouwen viervoeter besteeg, reed hij naast Eddie voort. Toen ze op de plek van het ongeluk aankwamen, was Eddie verbaasd, dat zij er een groepje vond staan, waaronder ook een man met een groote camera. Wat een menschen! riep ze onwille keurig. Dat is het film-gezelschap, omtwoord- de de dokter. Geen wonder dat het kind 't er niet goed afgebracht heeft! Ik heb haar gisteren nog gezien en heb toen nog gezegd, dat ze altijd maar een heel jnak paard, berijden moest. En nu hebben ling. Het is de enkeling, het zijn de kleine, ver verstrooide groepen, die het contact met den vijand handhaven, die als woudloopers de bosschen doorkruisen, steeds pp hun hoede, elke minuut ge reed tot handelen. Ongebroken staat ook hier het Duit- sche front. Een veelvoudige overmacht wordt hier in toom gehouden en stap vcor stap teruggedrongen. Ook hier, in deze onmetelijke wouden, h.eeft de Duitsche soldaat zijn overwicht bewezen. Het helpt den vijand niet, dat hij de bosschen in brand steekt, nutteloos zijn de verwoede aanvallen. Hij blijft ondanks tievoudige overmacht, de min dere. Zoo wordt hier den strijd', in de eindelooze wouden van Karelië, zwijgend en verbeten, om een rivierovergang hier, om een bunker of een paar gevangenen elders. De legerberichten zwijgen er meestal over of bepalen zich tot slechts enkele woorden. Geringe patrouille-acti viteit aan het noordelijke front.,.. Grondslagen voor een Europeesche oeconomle Dr. Clodius, die zich thans voor de jaarlijiksche oeconomische besprekingen met Hongarije in Boedapest bevindt, heeft in een vergadering van de Rijksduitsehers te Boedapest gesproken over de grond slagen, die het natiomaal-socialistische Duitschland op oeconomisch gebied dm het binnen- en buitenland heeft nage streefd. Ten aanzien van de toekomstige oeconomische samenwerking in Europa vatte dr. Clodius de grondslagen hiervan Iri het kort als volgt samen: ze haar op den „Zwarten Prins" gezet! Onverantwoordelijk! Je achtte je met recht beleedigd hè, vriend. Dit jaatste tegen den „Zwarten Prins", dien hij' met een kennersoog waardeerde. Daarop wendde hij' zich tot den groep bij het witte hekje. Eddie begreep niet, wat hij bedoelde met „het filmgezelschap"; maar zij was het geheel een smet zijn beschouwingen over het paard en zijn berijdster. j Met vreugde werd hij! begroet door het groepje, dat om de roerlooze gedaante heen stond. Toch was zij weer eenigszins j tot bewustzijn gekomen; althans ze kreun- de, toen de dokter haar even aanraakte. Dc rechterarm is gebroken, luidde zijn uitspraak, nadat hij' de mouw van haar rijkleed met 'jtfjn mes had open- getornd. En ik vrees ook een rib! Hoe ter wereld kwam u er bij omi haar dit paard te laten berijden? Het •s zeker van Ritzema? Ritzema was de eigenaar van den li vreistal in het naastbijzijnde stadje en de „Zwarte Prins" was al een heel mooi, maar bijzonder vurig exemplaar. Ja, antwoordde de man van mid delbaren leeftijd die de berijdster ach terna gekomen was, daar krijgen we èl onze paarden vandaan. Ik heb nogal speciaal om een mak dier voor deze jonge dame gevraagd. Mijn beste ✓ERSQHILLENDE BERICHTEN 8-7-6-0-0 Daar is er een jarig, hoera. Je kunt wel zien, dat is hij..;. Natuurlijk is het te zien, dat hij vandaag jarig is, want hij loopt met zijn giroboek in de hand. Zoo juist heeft hij een verjaardagsstor ting overgemaakt op de girorekening van de Nederlandsche ambulance en even- zoovele kwartjes gestort als hij jaren telt. Waar blijft uw verjaardagsstorting, ja rige Nederlander? Hier is het gironummer 87 600 Neder landsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. TIJDELIJK UITSTEKEND SURROGAAT Kind door panter gegrepen In „Artis" is Maandagmiddag tegen 1 uur een ongeluk gebeurd, dat een ern stige waarschuwing voor de ouders mag zijn. Een twee-jarig meisje liep bij de hokken, waar de tijgers, luipaarden, pan ters en poema's zijn ondergebracht on der het hek door! Zij kwam daardoor zeer dicht bij de tralies van de kooien. Een panter sloeg zijn klauw uit en ver wondde het kind ernstig aan het hoofd. De moeder viel flauw, omstanders slaag den er ten slotte in, het kind los te rukken. De GGD werd gewaarschuwd en heeft het meisje naar het O.L. Vrouwe gasthuis overgebracht. Ruzie eindigde met een meesteek In een pension aan de Joost van Gheel- straat te Rotterdam, heeft zich een verwoede vechtpartij afgespeeld met het gevolg, dat een 48-jarige man met ernstig letsel naar het ziekenhuis aan den Cool- singel moest worden overgebracht. De man, een zekere G. K.„ had oneenigheid over deze bepalingen voor de veehouderij en over de verplichte veelevering 1943 zijn Je vinden in de vakbladen en te vernemen bij de plaat selijke bureauhouders, terwijl de veehou ders ten spoedigste in het bezit gesteld zullen worden van de volledige regeling. Het door de politie te Boekarest inge stelde vloekverbod, is dusdanig ver zwaard, dat zij, die in het openbaar vloeken, onmiddellijk Worden gearres teerd' en één tot zes dagen gevangenis straf krijgen, benevens een boete van 5000 tot 20.000 lei. Verstokte vloekers, die reeds meer overtredingen van idien aard op hum naam hebben staan, gaan het concentratiekamp in. amazone ligt met griep, en, zooals u zegt: juffrouw Gerards is helaas niet al te zeer bedreven in de edele rij kunst. Als deze jongedame niet zoo moedig het paard tot staan gebracht had, wie weet. wat er dan gebeurd was. Maar ik zal Ritzema wel eens even onderhanden nemen, als ik 'hem spreek Hij heeft een nieuwen stalknecht, naar ik hoor, antwoordde de dokter. Ritzema zelve zou zoo iets nooit gedaan hebben! Velders zegt, viel de fotograaf nu in, dat het dier regelrecht op het hek aanreed, toen de jongedame hem bij de teugels greep; en dèn was hij in den kalkput .terecht gekomen. U mag haar ook wel eens nakijken, dokter. O, maar, zoo waar,; Zij is verdwenen. Velders keek hulpeloos om zich heen Eddie was nergens te zien! Ze had zich uit de voeten gemaakt, omdat ze zich ineens zoo vreeselijk verlegen had ge voeld! Ze werd niet graag bedankt; èn, om daaraan te ontkomen, was ze door de opening gevlucht die zij zelve had gemaakt inde heg en nu liep ze zoo vlug als ze kon naar het huisje terug. Als ze mij te paard kon halen, heeft ze in i eder geval geen letsel van eenige beteekenis. Neem nu eens gauw zoo'n stuk horde, dan kunnen we dat als baar gebruiken, want we moeten dat meisje zoo gauw mogelijk te bed krijgen! Waar logeert zij? Juffrouw Gerards is in pension in de Wagenstraat, bij juffrouw Roos. Wij wionen samen, zei het andere vrouwelijke lid van "het filmgezelschap. O juffrouw Roos is juist de ge schikte in zoo'n geval! Maar nu voor zichtig optillen. Laat u gerust uw ca mera hier, niemand zal er mee weg- loopen. Uw grijze merrie, mijnheer Vel ders, kan hier ook wel blijven. Ik Zal den „Zwarten Prins" aan den teugel mee voeren en vooruit loop en. Kan je het met je drieën klaarspelen denk je? Velders, de fotograaf, en de andere jonge man, droegen de geïmproviseerde baar, terwijl de kleine Mia van ider Meyden opwandelde met den dokter en de beide paarden. Zij was blijkbaar nog van slreek. O, 't was verschrikkelijk, toen hij er met Annie vandoor ging, ztei ze met een schuwen 'blik op den Zwarten. Ik deed maar de oogen dicht en de heer Velders ging hem achterna, zoo gauw als hij kon. Hij is onze directeur, moet u weten. Geen van allen waren wij er dicht genoeg bij', om te zien hoe het afliep. Maar mijnheer Velders vertelde, dat. toen ze juist bij het hekje waren, het meisje, dat haar gered heeft, als uit den grond verrees en aan de teugels ging hangen. Gedurende enkele seconden werd ze onbarmhartig mee gesleurd. De heer Velders verwachtte dan ook niet anders, dan dat ze dood zou zijn. i Even hielden ze stil, dat de dragers van plaats verwisselen konden. Ik geloof, dat juffrouw Gerards vooreerst niet meer zal kunnen rijden, zei Velders spijtig. Wat ik dan be ginnen moet, weet ik niet. Het werk dat wij gedaan hebben is al vast naar de maan, want het stuk was nog niet af. Ik had juist nog heel wat meer paarden bij Ritzema besteld voor de slotscène, maar idat zijn nu allemaal kosten op het sterfhuis. I Jij zult nog moeten rijden, Min! zei het jonge mensoh. Na wat ik vandaag gezien heb? j Neen, dank je! p j Ja, ik moet in ieder geval pro- 'beeren er iemand anders voor te krij- gen, zei de heer Velders. Het moet iemand zijn, die goed kan rijden; het acteren dat die rol vereischt, is al van heelweinig belang, j Waarom zoudt u dat flinke ding dat: de dokter gered heeft, niet kunnen gebruiken? stelde de dokter voor. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2