ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 'f 1.60, elders 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 18 en 15 cent. Losse nummers 15 oent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. IZierikzeesohe^Nieuwsbode,! Zierikzee,|,Schuithaven"B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 15003 ADVERTENTIES AdvertentlSn 10 ceni per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiEn 80 oent. Bi] contract belangrijke korting. K 2620 DE INDUSTRIESTAD WOROSJILOW VEROVERD ftet opperbevel van de weermacht maakte Dinsdag het volgende bekend: Ten Oosten van de Zee van Azov bra ken Duitsehe divisies de tegenaanvallen van de deels nog taai strijdende bolsje wistische achterhoede. Snelle formaties van het leger en van de Waffen SS hebben jn onverwachten opmarsch op verscheidene plaatsen de rivier de Koeban bereikt. De industriestad Worosjilov werd na hevige straatgevechten ingenomen. Formaties van de luchtmacht vielen te rugtrekkende vijandelijke colonnes met vernietigende uitwerking aan en bom bardeerden overdag en des nachts vij andelijke vliegvelden, transportbewegin gen en spoorwegcomplexen tot de Noor delijke uitloopers van den Kaukasus. Tusschen Sal en Don dringen Duitsdhe en Roemeensche troepen verder naar het Oosten op. Bij een nachtelijken luchtaan val op de Wolga-scheepvaart wérd een Sovjet-tankboot tot zinken gebracht. In de groote bocht van den Don zetten de bolsjewieken hun vergeefsche tegenaan vallen voort. In het gebied van Rzjev werden nieuwe vijandelijke ontlastings- aanvallen in hardnekkige gevechten af geslagen. Aan het front van de Wojchow en voor Leningrad hebben eigen aanvalson- dernemingen plaatselijk succes. In de Finsche Golf werden twee bolsjewisti sche mijnenvegers door bommen tot zin ken gebracht, een andere werd bescha digd. In Egypte bestookten Duitsehe gevechts vliegtuigen in den nacht van 2 op 3 Augustus Britsche vliegvelden en veld kampen bij Alexandrië met b'ommen. In Noord-Afrika en boven Malta werden in luchtgevechten 9 Btttsche vliegtuigen door Duitsehe jagers, zonder eigen ver liezen, neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittaninië viel de luchtmacht gisteren belangrijke militaire inrichtingen en vliegvelden in de Midlands, alsmede aan de Oost- en Zuidkust van Engeland, ten deel© in scheervlucht, aan. In de wateren van Torquay werden in den afgeloopen nacht door gevechtsvliegtuigen voltref fers geplaatst op drie koopvaarders van een Britsch konvooi. DE TOEKOMST VAN EUROPA In de Berliner Börsenzeitung schrijft Karl Megerle een tweede artikel in zijn reeks „Met of tegen Europa". Hij zegt daarin onder meer: Niemand kan ontkennen, dat het Euro- peesche vasteland door tallooze elemen ten voorbestemd is tot een inwendige eenheid. Tot deze elementen behoort de geestelijke gemeenschap, gevormd door de versmelting der cultuurelementen uit Griekschen, Romeinschen en Germaan- schen tijd, de vroegere godsdienstige een heid en de 2000 jaar van gemeenschappe- lijken arbeid en strijd. Andere elementen zijn de gemeenschappelijke afhankelijk heid van invoer, het gemeenschappelijke verlangen naar een veiligen vrede en naar welstand, het belang bij een uni form verkeersnet en de gemeenschappe lijke vraagstukken op sociaal, oeeoiio- misch en technisch gebied. Tenslotte wordt een belangrijk element gevormd door de van buiten komende noodzaken, zooals de liquidatie van het bolsjewisme. Uit dit alles volgt, aldus Megerle, dat slechts een vereenigd Europa in den nieuwen tijd der groote gebieden bestaan en gedijen kan. Wie een vereenigd en bloeiend JEuropa wil, moet ook de mid delen willen. Van Engeland noch deVer- eenigde Staten kan in déze ontwikkeling positieve medewerking verwacht worden. Van de Vereenigde Staten niet, omdat de Amerikaansche pseudo-cultuur zich nooit kan meten met de 2000 jaar oude cultuur van het scheppende Europa. Van Engeland niet, omdat Europa voor dat land niets positiefs meer beteekent, maar nog slechts een bijfunctie der Engelsche wereldpolitiek is. Alleen daarom, zon vervolgt Megerle, richten zich de Engelschen tegen de nieuwe ontwikkeling en trachten zij tot de oude politiek van het evenwicht van krachten terug te keeren. Het ideaal van het groote gebied in het jonge Euro pa zal echter toch verwezenlijkt woerden, omdat op alle oorlogstooneelen mee- doogenloos onthuld wordt, hoe zeer de Engelsche machtspositie verzwakt is. Itallaansch weermachtsbericht Voortdurend luchtgevechten Het 798e communiqué van het Ital. opperbevel luidt: Aan het Egyptische front optreden van patrouilles. Tijdens verscheidene luchtgevechten hebben Duitsehe jagers 3 Spitfires en 3 Hurricanes neergeschoten. Formaties vliegtuigen van de As bomt bardeerden vliegvelden op Malta en ver nietigden 3 Britsche toestellen. DE VOEDSELVOORZIENING IN DEN KOMENDEN WINTER Allerwegen worden voorraden gevormd Nu de tijd voor het conserveeren van producten van den nieuwen oogst is aan gebroken heeft een redacteur van het ANP ter bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen omtrent hetgeen de overheid in dit opzicht voornemens as te idoen. Voor wat de daarvoor in aanmerking komende groenten betreft is het drogen daarvan wel een van de voornaamste conserveeringsmethoden, die van over heidswege worden toegepast. Dit ge schiedt thans op groote schaal. Groenten die voor droging geschikt zijn, zijn nu in ruime mate ter beschikking: men kan een strengen winter rustig tegemoet zien Aardappelen, winterpeen, koolrapen e.d. worden in groote massa's door de overheid opgeslagen om die in de moei lijke maanden voor de bevolking ver krijgbaar te stellen. De moeilijke maan den zijn vooral April tot en met Juni, wanneer de in kassen gekweekte pro ducten opraken en de koude grond nog niet voldoende nieuwe gewassen heeft opgeleverd. Deze opslag van houdbare aardappelen en groenten zal vooral in en nabij de groote wooncentra geschieden- De viering van het 10.,ang bestaan der Orlsgruppe Waubach van de N.S.D.A.P. Aandachtig luisteren de bonderden Duitsehe en Nederlandsche toehoorders naar de uiteenzettingen van Hauptdienstleiter Schmidt NSDA.P.-Arbeitsbereich-Polygoon-Pax Holland m Aardappelen zijn er thans voldoende. Wanneer desondanks de distributie van dit artikel wordt gehandhaafd, geschiedt dit om verspilling b.v. door particulieren, die op eigen gelegenheid aardappelmeel zouden willen gaan maken, zooveel mo gelijk te voorkomen. Omtrent het scheppen van de ge legenheid tot bevoorrading door particulieren is overigens nog niet beslist, doch het ligt wel in de be doeling om dengenen, die over een doelmatige ruimte voor het bewa ren van aardappelen beschikken, hierin tegemoet te komen. Verdér speelt de transportmogelijkheid hierbij een belangrijke rol. Voor de groen ten, appelen e.d., die niet ;op de booi komen, doch wel geschikt zijn voor be waring tijdens den winter, zal naar een verdeelingsmethode, met inschakeling van de groentenhandelaren, worden gestreefd. Tenslotte zullen artikelen als jam en stroop, zij' het in dezelfde beperkte mate als totnutoe, op den bon verkrijgbaar ge steld blijven. Ook slachtproducten worden door de overheid in groote hoeveelheden gecon serveerd! en wel in de koel- ien vrieshui zen waardoor de distributie van vleesch enz. gedurende idem winter niet behoeft te stagneeren. Boter en margarinegrond- stoffen zijn eveneens op ruime schaal ten behoeve van de bevolking ingeslagen De verwerking van melk tot melkpoe der gaat geregeld door, een methode die het transport aanmerkelijk vereenvoudigt en het mógelijk maakt in den wintertijd dit poeder weder om te zetten in melk. ADVERTENTIES GEBRUIKTE GOEDEREN De prijs, benevens de naam en liet adres van den adver teerder moeten gepubliceerd worden. De séCPétaris-generaal van Volksvoor lichting en Kunsten heeft bepaald, dat, in verband met de beschikking van den secretaris-generaal van Handel, Nijver heid en ^Scheepvaart, betreffende de prij zen van gebruikte goederen, van Zater dag 8 Augustus af, alle advertenties* waarin goederen te koop worden aan geboden, den prijs dier te koop aan geboden goederen per artikel, den naam alsmede het adres van den aanbieder moeten bevatten. Deze bepaling geldt zoowel voor nieuwe als gebruikte goe deren van eiken aard. j Uitgezonderd hiervan zijn' de adver tenties van bekende firma's, die uit sluitend nieuwe artikelen te koop aan bieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de advertenties, waarin gebruikte goederen, waarvoor een afzonderlijke prijsregeling geldt of wordt getroffen of goederen, welke een verzamel- ,of kunstwaarde bezitten, te koop worden aangeboden. In herinnering wordt gebracht, dat gebruikte goederen mogen worden ver kocht tegen ten hoogste den prijs, die, in la'anmerking genomen den toestand, waarin het goed verkeert, in een rede lijke verhouding staat tot den op het' moment van den verkoop toelaatbaren prijs voor hetzelfde of soortgelijke goed. De voor gebruikte goederen berekende prijs mag echter in geen geval meer dan 75 pet bedragen van den in voren staande zinsnede bedoelden prijs. j Het werk van den N V.D. In de dagelijksche persconferentie heeft de heer Werner Reher, persreferent van I de Rijksleiding der NSDAP, hoofdafdee- ling voor Volkswohlfahrt te Berlijn, ge wezen op het groote nut van het werk van den Nederlandschen Volksdiienst- De heer Reher verklaarde ongeveer een jaar geleden eveneens in oms land te zijn geweest en moest thans constateerem, dat er onmiskenbaar vooruitgang vast - te stellen is ten aanzien van hetgeen de NVD doet. Ook de belangstelling voor het werk van den NVDi is toegenomen. Spr. wees er op van hoeveel belang is hetgeen de Nat. Socialistische Volkswohlfahrt in Duitschland heeft gedaan en doet in het belang van de moeders en de jeugd- Niet alleen de zuigelingensterfte neemt af, ook de moedersterfte is verminderd, ter wijl eveneens de strijd tegen de rachitis ter hand is genomen. Verschillende in richtingen o.a. moedertehuizen en andere verzorgingsinstituten zijn tot stand ge- komen. Ook in Nederland zal hetgeen de NVD doet van groot nut blijken te zijn (moe dertehuizen, verzorgingsinstellingen, de tandheelkundige hulp enz.) De heer Reher erkende, dat de cijfers inzake de zuigelingensterfte hier te lande gunstig zijn, doch zij kunnen nog gunsti ger worden. Ook in Nederland neemt wat men voor de gezondheid van moeder en kind doet, steeds in omvang toe. Het hulpwerk voor de beeldende kunst dat de NVDi op touw heeft gezet, zal den kunstenaars van groot nut zijn. De gezondheidszorg voor moeder en kind en de verantwoording daarvoor, ko men tenslotte de geheele bevolking ten goede. Het werk van „Hendrick de Keyzer" in Zeeland. Verschenen zijn in druk de jaarversla gen over 1938, 1939 en 1940 van de Vereeniging „Hendrick de Keijser" tot behoud van architectonisch- of historisch- belangrijke oude gebouwen. Het mag bekend worden geacht, dat deze vereeniging ook in Zeeland reeds meermalen in haar geest actief is opge treden. Ook uit deze verslagen blijkt dit volkomen. Onder de perceelen, die in 1938 in be spreking kwamen, treffen wij aan het pand Vlasmarkt 34 (hoek Penninghoek) te Middelburg; het Gothisch Huis aan de Meelstraat en het „Liefdehuis", beide te Zierikzee en een oud woonhuis te Zonnemaire. In dit zelfde jaar kwam de restauratie van het Gothisch Huis te Goes gereed. Aan dat pand wordt in het uitvoerig overzicht over Restauratie en aankoop aan de hand mede van vier fraaie foto's een uitvoerige beschrijving gewijd en de hoop uitgesproken, dat het perceel steeds een gebruiker zal hébben, die zoo goed bij zijn karakter past, als nu het geval is. Zooals bekend is het gebouw sinds 1931 verhuurd aan het Museum voor Zuid en Noord-Beveland. In het verslag over 1939 lezen wij, dat het pand Vlasmarkt 34 te Middelburg maar ook een pakhuis, gelegen achter het huis „In de Steenrotse" aldaar en het perceel Poststraat hoek Meelstraat te Zierikzee ter sprake kwamen. Wanneer verduisteren? Heden (Woensd.): zon onder 21.24. Morgen (Donderd.) zon op 6.09; zon onder 21.23. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 17.06; op 1.84 Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. Laatste kwart. Woensd. 2 Sept. BEKENDMAKING Het bureau van den Wehrmachts- bevelhebber in Nederland maakt het volgende bekend: De marinebevelhebber in Neder land verleent op grond van de ver ordening van den Rijkscommissa- rus 100/41 inzake bijzondere maat regelen ten behoeve Van de kust verdediging vrijstelling van de ver ordening voor het in het afgeslo ten gebied liggende deel van het Merwedekanaal van Amsterdam tot het kruispunt met den weg naar Bussum. Het opengestelde stuk van het Merwedekanaal mag door water sportvaartuigen tusschen zonsop gang en zonsondergang worden be- Nog dezen winter zal een tweede weg van 4e Ver. Staten naar Alaska worden voltooid. De eerste weg is, naar het tijd schrift Time verneemt, 1400 mijlen lang. De andere, waaraan men later is begon nen, zal de rivieren de Yukon en de Mackenzie kruisen. De verbinding tus schen beide rivieren zal worden gevormd door een weg van 300 mijlen lengte (S.P.T.) DUITSCHE KUSTDUIKBOOTEN DWARS OVER OCEAAN Interview met admiraal Dönizt „Svenska Dagbladet" publiceert een in terview met admiraal Dönitz over ide actie ider Duitsehe duikbooten. De Britsdh- Amerikaansche oorlogsleiding, aldus Dö nitz, heeft tot dusver op ieder gebied leden aan een gebr,ek aan nieuwe denk beelden. Zij heeft het oude recept van het convooistelsel te voorschijn gehaald. Duitschland heeft er natuurlijk naar ge streefd, dit systeem vruchteloos te ma ken door een goede opleiding en door technische ontwikkeling. Ten aanzien van de Engelsche stel ling, dat de verdediging tegen de duik booten superieur aan den aanval is ge bleken en dat de verplaatsing van den belangrijksten strijd naar de Amerikaan sche kust, de Middellandsche Zee en de Noordelijke IJszee een vlucht der Duitsehe duikbooten nar de wijde ruimte beteekent, verklaarde admiraal Dönitz, dat de Duitsehe duikbooten bepaalde belangrijke operatieterreinen hebben ver laten om elders de koe bij de hoorns te vatten. Dit kan echter geen vlucht naar de ruimte worden genoemd. Het overbrengen van Duitsehe zee-, strijdkrachten naar de Middellandsche Zee is geschied om motieven van ma rinestrategie, in verband met den strijd om de vrije zeeverbinding tusschen Italië en Noord-Afrika. De wereld kent het suc ces daarvan. De verbindingen der As .over de Middellandsche Zee bestaan en worden uitgebreid. Het Engelsche ver keer van het Oosten naar het Westen) is onmogelijk geworden, zooals uit de laatste gebeurtenissen is gebleken. De strijd tusschen OostWest en Noord 1 Zuid in deze zee is ten gunste van Noord—Zuid .beslist. De vérplaatsing van het Atlantische operatieterrein naar de Amerikaansche kust had ten doel, den vijand met snelle, gevoelig© slagen te treffen en hoezeer dit is gelukt, weet de tegen stander het beste. Ten aanzien van de vaak in hét buiten land gestelde vraag, of de Duitsehe duik- booten steunpunten op1 neutraal gebied hebben of dat de Duitschers drijvende benzine- en voedselvoorraden op den Atlantischen Oceaan hebben verankerd, verklaarde de admiraal: „Ik verheug mij er over, dat onze vijanden klaarblijkelijk hebben geloofd, dat onze duikbooten' niet tot de Amerikaansche kust konden doordringen. Reeds in vredestijd deed het mij genoegen, dat men onze duik booten van 500 ton „kustbooten" noemde. Daaruit bleek, dat de vijand het operatie- bereik onzer duikbooten onderschatte en dat hem ieens een licht zou opgaan. Wij Zijn er in geslaagd onze booten zóÖ te bouwen, dat alle beschikbare ruimte slechts is gebruikt voor de verhooging van de gevechtswaarde. Het is belache lijk, wanneer men spreekt van steun-» punten op neutraal gebied of van fan tastische benzine-eilanden ergens op den oceaan. Onze „kustbooten" hebben de eigenschap, dat zij dwars over den oce aan naar de vijandelijke kust varen. In dezen zin Zijn zij inderdaad „kustbooten". Tegenover een zeer verbreide meening wensch ik er den nadruk op te leggen", aldus vervolgde de admiraal, „dat de strijd in de Amerikaansche wateren geens zins een gemakkelijke zaak is. De Ame rikanen gijn er in geslaagd, zeer snel een verdediging te scheppen, waarmede rekening moet worden gehouden. Ik ben niet geneigd, onze tegenstanders te on derschatten. Het is duidelijk, dat wij er naar hebben gestreefd, tegenover deze methode nieuwe golven duikbooten en den sterkeren aanvalswil der bemannin gen te stellen. Hoe dit duel nu verloopt, blijkt uit de laatste hooge cijfers der tot zinken gebrachte tonnage". Ten aanzien van de buitenlandsche be weringen, volgens welke de Duitsehe duikbootvloot gebrek zou hebben aan manschappen en vooral aan opgeleide en ervaren officieren, zeide Dönitz: „Ik heb de gewoonte, mijn mannen de Engelsche berichten over gebrekkige opleiding door te geven. Berichten over landratten op duikbooten, al te jeugdige commandan ten, kinderen oiider de bemanning en be weringen als „Duitsehe duikbootbeman ningen worden door de revolver der Gestapo tot den dienst gedwongen", ma ken op ons den indruk van stuiverro- mans. De duikbooten worden alleen met vrijwilligers bemand. ,_iJ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1