Uit Stad en Provincie ACTUEELE VRAAGSTUKKEN Het joodoche probleem, rijwislvordcring en gij zeiaars toegelicht De Ortsgruppe Waubach in het Ar- beitsbreich der NSDAP heeft Zondag haar 10-jarig bestaan gevierd- Bij deze ge legenheid heeft commissaris-generaal Schmidt een rede gehouden, waarin hij opheldering verstrekte over verschillen de kwesties welke op het oogenblik in ons land bijzonder actueel zijn. Het joodsche probleem Na een korte schildering van den hui- digen stand van den oorog 'behandelde spr. uitvoerig de jodenkwestie in het algemeen en voor Nederland in het bij zonder. De joden, zoo zeide hij, zijn de gevaarlijkste en gemeenste vijanden van het nationaal-socialistische Duitschland. Schrijvers en denkers hebben te allen tijde het Duitsche volk voor deze para sieten gewaarschuwd. Aan de hand van talrijke vooibeelden schilderde spr. het noodlottige optreden der Joden. Aan de hand van andere overtuigende voorbeelden toonde commissaris-generaal Schmidt aan hoe het jodendom voor al in Frankrijk, doch ook in Engeland en Amerika, tot den oorlog tegen Duitschland heeft opgehitst en de vol keren stelselmatig den oorlog ingedre ven heeft, zooals het ook in hoofdzaak schuldig is aan den moord op 60.000 volksduitschers in Polen. Wie zal het ons als Duitschers der halve euvel duiden, aldus spr., wanneer wij in den verbitterden, beslissenden strijd, die het lot van de volgendei eeuwen zal bepalen, dezen gevaarlijken tegenstander uitschakelen? Of het een Duitschen, Franschen. Belgischen, Zwit- serschen of Nederlandschen jood betreft, steeds is hij de vertegenwoordiger van zijn ras. Om die reden moet deze ergste en meest gehate vijand ook hier uit het Westen verdwijnen. De Westelijke kust is krachtig be schermd, de Westwall van 1939 is ver plaatst tot aan de zee. Ze zijn dus; sterk en zullen elke aanvalspoging, zoo als dr. Göbbels in Zijn jongste groote artikel schrijft, met de nu reeds bekende Duitsche militaire grondigheid afslaan. Daarvoor is het echter ook noodzakelijk dat wij alle voorzorgsmaatregelen nemen die genomen moeten worden. Voor eiken Nederlander spreekt het vanZelf dat wij geen Engelsehman en geen Amerikaan in dit gebied vrij laten rondloopen. Dat dit heel in het bijzonder geldt voor onzen ergsten vijand, moet eiken ver standgen Nedefliander duidelijk zijn. Om die reden moet de jood het Westen verlaten. Wij hebben ook arbeidskrachten noo dig en hebben die joden daarom in hier in Nederland. Het grootste deel echter moet in het Oosten werken en daarmede weer goed maken wat het met zijn ophitsing ten aanzien van den oorlog heeft misdreven. Wij Zijn geen barbaren, wij willen ook den joden toe staan dat hun gezinnen meereizen. Zij moeten echter ginds in het verwoeste Oosten, in de ledige steden, een 'begin maken met het opruimingswerk. Hun lot zal hard fijn, maar laten wij ook niet vergeten dat zij eens arm en haveloos onze landen Zijn binnengekomen. De rijwielvordering Wanneer ik thans overga tot een andere kwestie, n.l. de vordering der rij wielen, dan wil ik terstond beginnen biet er op te wijzen, dat de rijwiel- vordering niet geschiedde om de Ne derlandsche volksgenooten te verbitteren, doch als noodzakelijke maatregel voor de JDuitsche weermacht moest worden uitgevoerd. Het is de voornaamste plicht van alle dienstinstanties van het Duit sche rijk en de 'bezette gebieden, zoo snel mogelijk en zonder dralen te vol doen aan de véreischten van de weer macht. Alleen daardoor kunnen de groote overwinningen en prestaties van de Duit sche weermacht worden verklaard, door dat het thuisfront zich steeds weer on voorwaardelijk ter beschikking van de weermacht stelt en van alles afziet. Ditmaal waren het nu de Nederlan ders, die hun rijwielen moesten afstaan. Ook Duitschers zijn door deze actie getroffen. Wanneer de rijwielen van de arbeiders en boeren werden meegeno men, dan was zulks in beginsel niet de wil van den Rijkscommissaris en van den weermachtsbevelhebber, want beiden hadden opdracht gegeven, dat deze groepen hun rijwiel moésten behouden. Daar de tijd echter drong, moest er ge handeld worden. Had er een betere geest van vrijwilligheid onder de be zittende klasse der Nederlanders ge- heerscht, dan hadden dezen terstond in de bres kunnen springen. Anders praten zij altijd over de eenheid van alle Ne derlanders. Wanneer het er echter om gaatt dat de bezittende Zijn rijwiel moet afstaan, om het aan den arbeider weer terug te geven, dan kan men met 60 politiebeambten een geheelen dag door de villawijken loopen, waarna dan aan het einde van dien dag in totaal 42 rijwielen verkregen zijn. Hier komt het werkelijke uiterlijk der volksverbonden- heid en de opoffering van de bezittende klasse tot uiting voor hen, die met hun rijwiel hun 'brood moeten verdienen of zich met hun rijwiel naar hun werk moeten begeven. Wat zou het niet mooi zijn, wanneer thans al degenen, die hun rijwielen uit sluitend gebruiken om er pleziertochtjes op te maken, hun fietsen ter beschik king zouden stellen van de Nederland sche burgemeesters. Ik bedoel, dat het gemakkelijk moest zijn om van 4 millioen rijwielen er 10.000 af te staan. Wanneer deze kringen eindelijk eens 'de tee kenen des tijds begrepen hadden, zouden zij hun rijwiel afstaan en het geven aan hem, idde het voor zijn werk noodig heeft. Dat zou nationaal socialisme zijn. Tot ons leedwezen moeten wij echter con- stateeren, dat zulks alleen wordt ingezien en ook beleefd' door de vertegenwoordi gers van dé arbeidende klasse. De 375 Nederlandsche natiönaal-socia- listen, die de vorige week weer vrouwen en kinderen verlieten en zich .ter be schikking stelden voor den strijd tegen bolsjewisme, hebben zich meer offers ge troost, dan wanneer een rijkaard zijn rijwiel voor de verdediging ook van zijn land zou afstaan. Derhalve zal de dag komen, waarop de nationaal- socialisten zoo noodig de rijwielen zul len ontnemen aan hen, die ze werkelijk bezitten. Zij moeten zich niet verbeelden, dat wij niet zouden weten, waar zij die rijwielen hebben of hoe wij ze in handen zouden kunnen krijgen. Het valt niet te ontkennen, dat deze maatregel 'hard is geweest, De Rijkscom missaris heeft echter reeds laten mede- deelen, c^,at hij aan allen een schade loosstelling van 50 fulden voor hun rij wiel zal laten intkeeren en zorg zal dragen7 djat zjj zoo spoedig mogelijk een ^gebruikt of nieuw rijwiel terugkrij gen, voor zoover zij een fiets voor hun werk noodig hebb'en. Sluikhandel en woekerprijzen Een andere kwestie is die van den sluikhandel en van de woekerprijzen. Vorige week Vrijdag zijn vier saboteurs doodgeschoten. Anderen worden nog be recht en wachten hun rechtvaardige be straffing af. 1200 zijn er reeds in een kamp lOndergebracht en leeren daar, wat ordening beteekent. Hun zal worden bij gebracht, wat het zeggen wil in het zweet zijns aanschijns zijn brood te ver dienen. Alle (krachten moeten zich thans ter beschikking stellen van deze controle, de Duitsche en Nederlandsche nationaal-so- cialisten in de eerste plaats. Geen per soon en geen rang zal worden ontzien. Elkeen moet zich aan deze ijzeren wet onderwerpen, onverschillig welke uniform hij draagt, of welken civielen rang ;hij bekleedt. Alleen wanneer iedereen de grondbeginselen der gemeenschap volgt en een voorbeeld geeft van juiste houding zal de man, dié zwakker is en met minder geldmiddelen moet rondkomen, inzien, dat hier met nationaal-sooialisi- tische grondigheid geleid en bestuurd wordt. Nederlandecho pioniers naar Door een fout bij de pers .is onlangs in Nederlandsche en Duitsche bladen ge meld dat er 3 imillioen Nederlanders naar het Oosten zouden moeten verhuizen. Niets is dom genoeg of het wordt ter stond door de te Londen' woelende emi- grantenkliék aangepakt. Ieder verstandig mensch heeft terstond kunnen nagaan dat hier sprake was van een verwisseling. Er zijn 300 Nederlanders naar Charkof vertrokken. Hier begint de fout van dit bericht. Een ding mag echter wel voor altoos worden gezegd: nooit zal het gebied dat aan 9 tnillioen Nederlanders 280 men- schen op een vierkanten km ter be schikking staat, toereikend zijn om een normale voedselvoorziening te waarbor gen. Alleen met inspanning van alle krachten de zorgvuldigste indeeling der benoodigde rantsoenen is het mogelijk de Nederlandsche bevolking te voeden1- De oogst staat er goed voor en daarmede is ook de voedselvoorziening voor het ko mende jaar 1942-'43 gewaarborgd'. Dat deze voedselvoorziening gering is en dat zij eens weer beter moet worden weet ieder van ons. Derhalve stellen Duitsche en Neder landsche instanties pogingen in het werk om de aanvullende hoeveelheden brood en koren uit het Oosten te betrekken. Het gaat er dus niet om dat 3 millioen Nederlanders naar het Oosten vertrek ken, doch dat wellicht 3000 of 30.000 Nederlandsche pioniers van ,het beste ge halte ginds het bestuur van landgoederen op zich nemen en daarmede er toe bij dragen dat de broodvrijheid in eigen land gewaarborgd is en dat de hoeveelheden die voor de voeding van de Nederland sche bevolking noodig zijn eens uit het Oosten weer hier in de haven van Rotter dam worden gelost. De gijzelaars Vaak heb ik in opdracht van den Rijks commissaris en van den Weermachtsbe velhebber waarschuwend mijn stem ver heven. De vroegere Officieren van dg Nederlandsche weermacht wilden hier niet naar luisteren en leenden steeds weer het oor aan vijandelijke influisteringen, totdat de hun door den Führer geschon ken vrijheid door den Weermachtbevel hebber moest worden ontnomen, om hen voor den ondergang te behoeden. De tijd is ernstig. Belachelijke pamflet ten en radiostemmen probeeren de goede en fatsoenlijke Nederlandsche bevolking op te hitsen en haar voor 'hun smerig wagentje te spannen. Zooals ik reeds tevoren vermeldde, beleven wij een der ernstigste beslissende veldslagen der we reldgeschiedenis. Elkeen die het waagt Duitschen militairen of oivielen dienst instanties moeilijkheden te berokkenen wordt met de gestrengheid van de wet gestraft. Niemand kan worden ontzien. Meer dan 1000 'Nederlanders zijn ge gijzeld en moeten met hun leven instaan voor de daden die hun volksgenooten in onbezonnenheid plegen. Elkeen moét zich van dezen maatregel goed bewust zijn en er niet óp rekenen dat Duitsche mili taire instanties daarvoor zouden terug schrikken. Zij het ook de geringste sabo tage, terstond zal met de hardste maat regelen geantwoord worden. Wanneer vroeger vaak de spreuk ge bruikt werd „rust is de eerste burger plicht", dan geldt zulks vooral in den tijd van heden. "Aan elke verordening van" de weermacht of van de verantwoor delijke politie-instanties moet terstond ge volg worden gegeven. Elke overtreding, kan slechts met de oorlogswetten worden gestraft. Dat zulks niet aangenaam is, weten wij allemaal. Het gaat er echter om in het oosten het bolsjewisme vernie tigend te verslaan en in het westen het hoofd te bieden aan de pluto-craten en democraten totdat ook zij vernietigd zijn. Elke Nederlander, jong of oud, moet zich derhalve in dezen tijd er van bewust zijn wat "hij aan zichzelf, zijn familie en zijn volk verschuldigd is. Elk een verrichte rustig zijn werk en houde zich verre van - Vijandige acties. ADVERTENTIES GEBRUIKTE j GOEDEREN i Do prijs, bonovens de naam j en het adres van den adver- i' teerder moeten gepubliceerd worden. De secretaris-generaal van Volksvoor lichting en Kunsten heeft bepaald, dat, in verband met de beschikking van den secretaris-generaal van Handel, Nijver heid efi *Sdheepvaart, betreffende de prij zen van gebruikte goederen, van Zater dag 8 Augustus af, alle advertenties, waarin goederen te koop worden aan geboden, den prijs dier te koop aan geboden goederen per artikel, den naam alsmede het adres van den aanbieder moeten bevatten. DeZe' bepaling geldt zoowel voor nieuwe als gebruikte goe deren van eiken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de adver tenties van bekende firma's, die uit sluitend nieuwe artikelen te koop aan bieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de advertenties, waarin gebruikte goederen, waarvoor 'een afzonderlijke prijsregeling geldt of wordt getroffen of goéderen, welke ©en verzamel- of kunstwaarde bezitten, te koop, worden aangeboden. In herinnering wordt gebracht, dat gebruikte goederen mogen worden ver kocht tegen ten hoogste den prijs, die, in laanmerkiner - mooTi„ W goed verkeert, in een rede lijke verhouding staat tot den op het moment van den verkoop toelaatbaren prijs voor hetzelfde of soortgelijke goed. De voor gebruikte goederen berekende prijs mag echter in geen geval meer dan 75 pet bedragen van den in voren staande zinsnede bedoelden prijs. BEPERKING VAN RECHT VAN VESTIGING I Hfet 1 Augustus jl. verschenen verorde ningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlanidsche Zaken betreffende het recht van vestiging (Vestigingsbeslui't). Het bepaalt door wien en onder wel ke omstandigheden het recht van ves tiging in of verhuizing binnen een ge meente kan worden beperkt. Overtreding wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste twee maan den of met een geldboete van ten hoog ste driehonderd gulden. Bij veroordeeling wegens verboden ves tiging c.q. verhuizing, kan de rechter tevens bevelen, dat de veroordeelde met zijn gezin binnen een door den rechter bepaalden termijn de gemeente metter woon verlate c.q. zich uit de woning verwijidere. Hij, die aan dit bevel niet voldoet, wordt gestraft met een gevan- 1 genisstraf van ten hoogste een jaar. I Dit besluit is 1 Augustus 1942 iin wer king getreden. Wehrmachtsbonnen niet meer geldig. Volgens een verordening van den Rijles- commissaris voor het bezette Nederland sche gebied zijn de in omloop zijnde weermachtbonnen voor levensmiddelen met ingang van 1 Aug. 1942 niet meer geldig. Zij mogen dus na dit tijidstip voor den inkoop van levensmiddelen en voor het nuttigen van spijzen niet meer wor den gebruikt. Wie losse weermachtbon nen, die den opdruk dragen „Deutsche Wehrmachtsmarke Niederlande" uitgeeft oi in ontvangst neemt, is strafbaar. Een uitzondering bestaat slechts voor den nieuwen, rooden bon vo;o;r gebak, die den zwarten opdruk draagt „Deut sche Wehrmachtsmarke Niederlande 2, Gr. Kuchen", die bij genoemde verorde ning wordt ingevoerd. Evenzoo blijven de groene levensmid delenkaarten der Duitsche weermacht in Nederland verder geldig. Opening en sluiting van de jacht Bij besluit van den secretaris-generaal is de jacht op onderstaande diersoorten geopend gedurende daarbij vermelde tijd vakken: Zeehonden van 1 Aug. 1942 t.m. 31 Mei 1943. Fazantenhanen van 1 Oct. 1942 t.m. 31 Jan. 1943; fazantenhennen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942; hazen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942; houtsnippen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942; korhanen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942 en op 20, 21 en 22 April 1943; korhennen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942; patrijzen van 1 Sept. t.m. 31 Dec. 1942. Alle soorten eenden (behalve bergeen den en eidereenden) van 1 Aug. 1942 t.m. 15 Jan. 1948; ganzen van 1 Aug. 1942 t.m. 31 Jan. 1943; goudpluvieren van 1 Sept. 1942 t.m. 15 Jan. 1943;. meerkoeten van 1 Aui^. 1942 t.m. 15 Jan. 1943; watersnippen van 1 Aug. 1942 t.m. 15 Jan. 1943. Het vangen van alle soorten eenden (behalve van berg- en eidereenden), gan zen, meerkoeten, watersnippen en goud- pluvieren, door middel van netten, waar van het geb'ruik is geoorloofd, is toe gestaan van 15 Sept. 1942 t.m. 15 Jan. 1943. '4 i ft Het vangen van alle soorten eenden (behalve berg- en eidereenden), door middel van eendenkooien, is toegestaan van 15 Sept. 1942 t.m. 15 Jan. 1943. De jacht is o.m. niet geopend op boom- en steenmarters, dassen, otters, zwanen, bergeenden, leidereenden, dui kers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. Door landmijn gedood Het Bureau van den Weermachtsbe velhebber in Nederland deelt mede: Dezer dagen heeft zich een noodlottig ongeval voorgedaan. In strijd met het verbod is een Nederlander het strand opgegaan, waar hij in aanraking kwam met een aldaar neergelegde mijn; door de ontploffing werd hij terstond gedood. In dit velband wijst de Weermachts bevelhebber in Nederland er nog eens op, 'dat het betreden van het strand en de duinen, zooals Zulks overal door bor den is kenbaar gemaakt, algemeen ver boden is en dat de schildwachten op dracht hebben, bij overtredingen ge bruik te maken van de wapens. Wiel, ondanks het bestaande verbod, een mi litair terrein betreedt, loopt bovendien, zooals bovenstaand voorbeeld leert, ge vaar in een der talrijke aangelegde mij nenvelden te geraken en zijn leven op 't spel te zetten. Nieuwe buraemeestersWBSj Het Rijkscommissariaat maakt bekend: de commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: J. A. Eekhof, plaatsvervangend 'burgemeester te Hil versum, tot 'burgemeester van Denekamp S. H. L.. Woldringh, landbouwer te uiaennove, iih .on oide- kerk. VERSCHILLENDE BERICHTEN Succesvolle familie We leven weer midden in den tijd, waarin, zooals schertsend wel eens wordt gezegd, dat de eene helft van Nederland de andere examineert. Er is vreugde in het eene gezin over het slagen van zoon of dochter, in het andere heerscht teleurstelling, omdat zoonlief het er lee- lijk bij 'heeft laten zitten of omdat de dochter, die toch zoo knajpl was, juist met een of twee punten te weinig, is gezakt. Een enkelen keer komt het eens voor, dat uit een gezin twee of soms wel drie personen 'examen moeten af leggen, ipaar het is een unicum als zij allen succes hebben. Hoe buitengewoon bevoorrecht is dan wel die Wolfhezensche domineesfamilie, waarvan 8 kinderen uit één gezin slaag den vóór zegge tien examens. De twee jongste jongen slaagden ieder voor 2 toelatingsexamens, n.l. voor H.B.S. en Gymnasiumx. De twee daarop volgende meisjes legden met goed gevolg eind examen MULO af. Een oudere éfochter slaagde als verpleegster voor het tweede jaar. De daarop volgende zoon slaagde voor het propaedeutische exa men medicijnen. En de oudste zoon toon de zijn veelzijdigheid door voor twee zeer verschillende examens te slagen, nl. voor het candidaatsexamen medicijnen en vóór het getuigschrift kerkorgelexamen. Tien met succes afgelegde examens door écht personen uit één gezin. Vergiftigde kaas? Zaterdagmiddag na het eten van witte kaas, die de menschen zelf gemaakt had den, voelde de familie v. O. te H oens broek (L.), man, vrouw en 3 kinderen zich onwel. Ook een kleinzoon, de 9- jarige v. d. B., die bij zijn grootouders op bezoek was en een boterham met kaas kreeg, alsmede de verloofde van een zoon des huizes werden ziek. De geneesheer liet de patiënten naar het ziekenhuis te Heerlen overbrengen. In den loop van den dag zijn de 25-jarige dochter L. O., de 17-jarige zoon J. O. en het kleinzoontje overleden. De toe stand van vader en moeder O., een zoon en diens verloofde is zorgwekkend. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ZONNEMAIRE. Donderdag 4 uur (wett. tijd) huwelijksinzegening door ds Tons- boek. i J Uil Mi RADIO-PROGRAMMA Woensdag 5 Augustus: HILVERSUM I. 415.5 M'. 6.45 Gram.; 6.50 Ochtendgymnastiek; 7 BNO: Nieuwsberichten; 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 8 BNO: Nieuwsbe richten; 8.15 Gewijde zang (opn.); 8 45 Cello en piano (gr.); 9.15 Voor de huis vrouw; 9.30 Kindermuziek (gr.); 10 Ge liefde melodieën (gr.); 11 Vacantie-Kleu- lerklas; 11.20 Ensemble Jack der Kinde ren; 12 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Zang met piano begeleiding; 13.45 Strijkkwartet (gr.J; 14 Melodisten; 15 Voor de vrouw; 15.20 Viooi en piano; 16 Gelijkenissen die al leen in het Evangelie van Lucas voor komen; 16.20 Voor de jeugd; 17 Valse musette (gr.); 17.15 BNO: Nieuws-, zake- en beursberichten; 17.30 Jeugdstormre portage; 17.45 Koor en orkest van den Nationalen Jeugdstorm (gr.); 18 Een half uur Roemenië; 18.30 Nederlandsche solis tenplaatjes; 18.45 BNO: Nieuwsberichten; 18.55 'BNO: Zakelijk praatje over den landbouw; 19.05 Liedje van verlangen; 19.15 Zang met pianobegeleiding; 20 Re sidentie-Orkest; 21 „De zwarte handel lokt"; 21.20 Residentie-Orkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Humoresk Meludios (gr.); 22.15 Alleen voor de Radio-Cenlra- les die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 22.15 Walsen (gr.); 23—24 Van A tot Z liefde (gr.) HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 9 Omroepor kest (opn.)9.40 Opera- en filmmuziek (gr.); 10 Morgenwijding; 10.15 Pianovoor dracht; 10.40 Voordracht; 11 Klassieke gramofoonmuziek12 Bertus van Dinte- ren en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Reportage; 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest; 14 Kin derkoren zingen (gr.); 14.15 Voordracht; 14.30 Opera: „Un balloi in Maschera" (opn.); 16 Klassieke kamermuziek (gr.); 16.30 'Beethovens le Symphonie (gr.); 17 Den tuin in!; 17.15 BNO: Nieuws-, zake lijke- en beursberichten; 17.30 Ensemble Willy Kok; 18 Luisterspel „Van Soeten Dranck"; 18.30 Ensemble Willy Kok; 18.45 Marcel Wittrieh en Erna Sack (gram.); 19.00 De Praatvaars; 19.15 Maxschen en marschliederen (gr.); 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Brabantsch praatje van den Drê; 19.50 Spiegel van den dag; 20 Cabaret-programma; 20.45 De Familie de Boer; 21 Anna del Rio zingt (gr.); 21.15 Amusementsorkest en solisten; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Politiek praatje; 22.10 Avondwijding 22.15—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Wnp.riüdao .5 Arigtietnn Land en volk. Om 20.45 uur komt vla Hilversum II de familie de Boer voor de microfoon. Lichte muziek. In het programma „Dienaren der lichte muze", dat om 21.15 uur over den zen der Hilversum II wordt uitgezonden, hoort u dit keer werken van den Neder landschen componist Willy Schotemeijer, die worden uitgevoerd door het Amu sementsorkest o.l.v. Hugo de Groot, met zang van Dries Krijn. Voor de jeugd. Om 11 uur hoort u de eerste uitzen ding van de vacantie kleuterklas o.l.v. Tante Jet, via Hilversum I. Om 16.20 uur (Hilv. I) beantwoordt Oom Henk vragen. Om 19.05 uur hoort u over Hilv- 1 de uitzending „Het liedje van verlangen" Luisterspel. Onder den titel „Van soeten dranck" hoort u om 18 uur over Hilv. II eeni luisterspel door G. H. Knap. LANDBOUW EN VEETEELT Heffing van accijns op geslacht rundvee De Staatscourant heeft dezer dagen het bericht gebracht, dat de secr.-gene- raal van Financiën besloten heeft tol tijdelijke schorsing van de hef fing van den accijns op geslacht rundvee. Dit besluit, dat voor onbepaalden tijd is getroffen, beteekent een tegemoetko ming van de overheid jegens de rund veehouders, daar deze met den huldigen te lagen prijs van het slachtvee niet meer uitkomen. Om te vermijden, dat de verhooging van den vleeschprijs op den consument zou drukken, is thans als te gemoetkoming voor den te lagen vee- prijs de schorsing van de accijnsheffing op geslacht komen. Het publiek zal van de uitvoering van dezen maatregel dus niets bespeuren, doch deze komt den veehouders ten goede. ZIERIKZEE. Dc verplaatsing van den heer J. Vermeulen, Rijksklerk met vak examen, van het kantoor der Directe Belastingen enz. te Goes, naar de Inspec tie dér Belastingen alhier, is ingetrokken. NIEUWERKERK. Burgerlijke stand over Juli. Geboren: 13. Trijntje, d. van M. G. Westerhof en P. Sjoerdsma; 18. Jan Piet, z. van P. Flikweert en W. K. Boot; 23. Johanna Maria, d. van L. J,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2