ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1942 ZIEMKZEES^f'cOURAHT ABONNEMENT i 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee 'f 1.60, elders [ƒ1.90 Uitgave: N.V. Zierikzeesche JNiouwsbode, Zierikzeei||Schuithaven B 94, per kwartaal. Weekabonnementen resp. Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) 13 en 16 cent. Losse nummers 16 cent A. J. de Looze, Zierikzee - HooidredacteurM. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt iederen werkdag. 989TB JAARGANG No 15000 ADVERTENTIES AdvertentiSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiSn 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 BENEDENLOOP VAN DEN DON OVERSCHREDEN Koetsjewskaja in Buitsche handen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend: Duitsche, Roemeensche en Slowaaksohe troepen hebben den benedenloop van den Don over een breedte van 250 km. over schreden en de in dezen sector ter ver dediging opgestelde vijandelijke strijd krachten verslagen. De vijand, die in vol slagen vlucht en wanorde terugstroomt, wordt door snelle formaties en vooruitge zonden afdeelingen der infanterie en door divisies jagers vlak op de hielen gezeten en hem is reeds thans op verscheidene plaatsen in voorbijstrevende achtervolging den verderen terugtocht afgesneden. De toppen der Duitsche aanvalslegers staian reeds op 180 km. ten Zuiden van den Don. Om het belangrijke spoorwegknoiop- punt Salzk wordt hedenochtend gestre den. Een divisie infanterie heeft Koet sje w s k a j a ingenomen. Het aan tal gevangenen en de buit nemen voort durend Joe, doch zijn bij den snellen opmarsch tot dusver niet te overzien. Het luchtwapen 'heeft in onophoudelijk optreden ingegrepen in de achtervol gingsgevechten, het dreef talrijke colon nes uiteen en verhinderde, dat de tegen stander zich opnieuw nestelde. In de groote bocht ,yan den Dpn hebben Duitsche en Roemeensche troepen den vijand over de rivier geworpen. Italiaansche formaties hebben plaatse lijke, door tanks gesteunde Sowjet-aan- vallen bloedig afgeslagen. Uitbraakpogin- gen van ingesloten vijandelijke strijd krachten en ontlastingsaanvallen derSow- jet bleven vruchteloos. Bij deze gevech ten heeft de vijand gisteren 62 tanks verloren. Ook in de bocht van den Don hebben formaties gevechtsvliegers en slagvliegtuigen in de aanvalsoperaties in gegrepen. Den ravitailleeringsverbindin- j gen der bolsjewieken werd op spooirwe- j gen en waterwegen overdag en des nachts zware schade toegebracht. I In het gebied van "kzjew zijn krachtige aanvallen der bolsjewieken, ten deele in tegenaanvallen, afgeslagen en daarbij zijn 40 tanks vernield. Aan het front van de Wolchow en voor Leningrad zijn plaatselijke aan vallen van den vijand mTslukt. Bij po gingen der bolsjewieken om de Newa over te steken werden zeven booten ver nietigd. In de Finsche Golf heeft hét luchtwapen een vijandelijk luchtsteun- punt op het eiland Lavansaari bestookt. In Egypte hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 29 op 30 Juli verscheidene vliegvelden bij Kaïrp bestookt met bommen van zwaar kaliber. In loodsen en tankkampen ontstonden verscheidene groote branden. Volle tref fers tusschen dicht bij elkander staande vliegtuigen richtten zware vernielingen aan. f Van twee vliegtuigen, die gistermiddag1 boven Noord-Duitsch kustgebied hebben gevlogen, is een tijdens luchtgevechten neergeschoten. Nog 17 Britsiehe vliegtui gen zijn aan het Kanaal en aan de Noor- sche kust neergeschoten. In de wateren van Brighton hebben lichte gevechts vliegtuigen overdag een koopvaarder van 3000 brt. tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht heeft het luchtwapen met vrij sterke strijdkrachten zijn aanvallen op voor den oorlog be langrijke doelen in Birmingham herhaald. De verkenning in de vroege ochtenduren deed zien, dat talrijke zeer uitgestrekte branden woedden. Zware geallieerde scheepsverliezen Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelde Vrijdag in een extra be richt mede: Duitscha duikbooten hebben do vijan- lijke scheepvaart weer zwaar getroffen. Uit krachtig beschermde konvooien werden in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust tot zinken gebracht 5 schepen met 41000 brt,, 12 afzonderlijk varende schepen met 73000 brt. 5 vrachtzeilschepen en een bewakingsschip. Voor de westkust van Afrika 7 sohepen met 33000 brt. en in het oostelijk hekken van de Middellandsche Zee 3 vrachtzeil schepen. Uit konvooien in den Atlantischen Oceaan werden door torpedotreffers zwaar beschadigd, een torpedojager en twee schepen van 17000 brt, in de wateren van Cyprus een Britsche torpedojager, Het Duitsche duikbootwapen heeft daarmede de torpedeeringen van deze maand verhoogd met opnieuw 167000 brt. De vijand verloor 24 koopvaarders, 10 vraohtzeilschepeu en een bewakings vaartuig, behalve de ais beschadigd ver melde schepen en torpedojagers. Proletarskaja aan de Manylsj stormerderhand genomen Nieuwe aanval op Birmingham Het opperbevel der weermacht maakte Donderdag bekend: Ten Zuiden van Rostow achtervolgen formaties van leger en Waffen-SS in ten deele zware gevechten met vijandelijke achterhoedetroepen den wijkenden vij and- Ten Zuiden van de rivier Sal heb ben snelle troepen de stad Proletarskaja stormerderhand genomen en op verschei*- den plaatsen de laatste groote spoorweg verbinding tusschen het Kaukasusgebied en de rest van de Sovjet-Unie verbroken Hierbij onderscheidde zich een Bran- denburgsche divisie tanks iin hooge mate. Bij den afweer van vijandelijke ont lastingsaanvallen vernietigde een Wür- tembergsch-Badensche snelle divisie gis teren in een verbitterden strijd 68 groo- tendeels zware tanks. Sterke groepen gevechtsvliegtuigen steunden, na een suc cesvolle luchtverkenning, de aanvallen van het leger. In de groote bocht van den Don weend den vijand ide terugtocht naar het Oos ten afgesneden. In het gebied va» Woronesj heeft de vijand gisteren weer 18 tankis verloren. In den midden-sector en ten Zuiden van het Ilmenmeer worden in moeilijk terrein succesvolle plaatselijke gevechten geleverd. In het hooge Noorden zijn bij luchtaan vallen de ravitailleerings- en werfimstal- laties bij Moermansk benevens een groot troepenkamp ten Westen van de baai van Kola zwaar getroffen. Storingsaanvallen van afzonderlijke Britsche bommenwerpers, die overdag onder de bescherming van zware bewol king op steden in het Rijnland werden gedaan, hadden slechts geringe uitwer king. In den afgeloopen nacht viel een formatie Britsche bommenwerpers en kele plaatsen in de Saarpalts aan, vooral woonwijken in de stad Saarbrücken, waarbij o.a. de Gouwschouwburg com pleet werd verwoest. De burgerbevolking leed verliezen. Zeven der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten', twee andere door schepen der Duitsche marine boven de Duitsche bocht omlaaggehaald. Aan de Oostkust van Engeland heeft een gevechtsvliegtuig overdajg voltref-; fers van bommen geplaatst op de instal laties van een wapenfabriek. Vrij sterke strijdkrachten der luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval gedaan op Birmingham. Verken ners namen vanochtend tal van uitge strekte, groote branden waar. Voor de Nederianldsche kust hebben patrouillevaartuigen van tien aanvallen de Britsche snelkanonneeibooten er vier tot zinken gebracht en een ander in brand doen vliegen. De vijand staakte den strijd. Itallaansch weermachtsbericht Luchtgevechten hoven het eiland Malta Het communiqué van het Italiaansche opperbevel deelt mede: Een Vijandelijke aanval ten Zuiden van El Alamein is duidelijk teruggedrongen1 door onZe detachementen. Normale ac ties van verkenners van weerszijden aan de rest van het front. De sterkte To- broek is gebombardeerd door Britsche toestellen, waarvan er één door het af weergeschut werd neergeschoten. Het stortte brandend omlaag. De schade is beperkt. Er worden geen verliezen ge meld. Boven Malta werden tijdens bom bardementsacties van Italiaansche en Duitsche luchtformaties levendige ge vechten geleverd, waarbij de Britsche luchtmacht 5 toestellen verloor, die neergeschoten werden door jagers der spil. Een van onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis terug. In den mast van den Italiaanschen on derzeeër HBarbarigo» bjj zjjjn terugkeer op zyn basis. B^J de Amerikaansche kust werd een oorlogsschip van de Maryland klasse in den grond geboord. Luce Orbis Holland Pax Holland 8 IN HET KÓEBAN GEBIED In aanvulling op het weermachtsberiéht verneemt het D'.N.B. o.a. nog: De Duitsche actie in het Zuiden van den Don gele gen Koeban-gebied neemt voor de bolsje wieken steeds catastrofaler vormen aan. Het is kenmerkend, dat de berichten van het inlichtingenbureau te Moskou steeds kariger worden, terwijl de Engelsche stemmen met den dag bezorgder klinken. Ofschoon de bolsjewisten onophoudelijk trachten den Duitsehen druk te weerstaan moeten zij toch dagelijks belangrijk ter rein prijsgeven. Van bijzondere bételékeinis is de gisteren gemelde inneming van de stad Prole tarskaja door snelle Duitsche troepen, daar hierdoor de groote spoorwegverbin ding ten Zuiden van den Don van het Koeban-gebied naar de Beneden-Wolgia onderbroken is. Deze onderbreking is des te doeltreffender, daar zij op talrijke plaatsen geschiedde. Al bestaat er ook verder in het Oosten nog één enkele verbinding tusschen den Kaukasus en het inwendige van de Sov jet-Unie via Astrakan, deze is toch geens zins voldoende om het uitvallen van de tot dusver bestaande spoorwegverbindin- van het Zuiden naar het midden van het land te oompenseeren. Dat is tot dusver het resultaat van den door Moskou met zulk een nadrukkelijke „bevrediging" gemèlden z.g. systemati schen terugtocht van Timosjenko. Zeer spoedig zal blijken, dat de uitwerking! van den onophoudelijk vportgaanden Duit sehen opmarsch nog catastrofaler zal zijn dan tot dusver. HET IS OOGSTTIJD. Vele [millioenen handen zynj nu op het land aan den arbeid, om den zegen van den zomer, den oogst, binnen te halen, die one het brood voor het komende jaar verzekert. Scherl-Fellinga-Pax Holland 8 VRIJWILLIGERS VERTROKKEN NAAR HET OOSTEN Afscheid in den ïïaagschen Dierentuin Onder groote belangstelling is Dins dag opnieuw een groep vrijwilligers van het Nederlandsche Legioen uit Den Haag vertrokken om zich, na de vereischte militaire vooropleiding te hebben door- loopen, te voegen bij -de duizenden legi- onnairs, die op het oogenblik reeds aan het Oostelijke front deelnemen aan den strijd tegen de bolsjewiki. De trein waarmee zij reisden vertrok omstreeks acht uur van het station Hol- landsche spoor; voordien hadden zij, door velen begeleid en nagestaard, een marseh door de stad gemaakt, waarbij een Duitsch muziekkorps voorop ging en was in den Dierentuin het offilcieele af scheid geschied. Vooral dit afscheid was het middel punt van groote belangstelling, zoowel van officieele Nederlandsche en Duitsche zijde als van den kant van de familie leden en vrienden der vertrekkeniden. Er waren onder de recruten eenige be kende gezichten, :Oi.a. was er de propa gandaleider van de NSB, ide heer Ernst Voorhoeve, bij1, die -de daad bij het woord voegende, met deze groep mede naar het Oostelijke front vertrok. Voorop bevonden zich onder de af- scheidnemenden H. Leeuwenberg, ge machtigde van den leider voor Noord- Brabant en M. Schuurman, algemeen zangleider der NSB, die het meerendeel der 375 vertrekkenden hadden geworven op hun tournée door ons land. Dezen zullen bij1 de Waffen S-S. en het Vrijwil ligerslegioen worden ingedeeld. Tevens werd afscheid genomen van een groep hooger- en midden-kader van het staf kwartier der W.A., die binnenkort zal volgen. Tot deze groep behaoren de wnd. commandant, opperheerbanleider H. C. van 'tHof en de wnd. chef v. d. staf, opperbanleider G. D- van de Pol. Nadat de manschappen z,ch voor het podium hadden opgesteld verschenen om half zes luitenant-generaal Seyffardt, ir. Mussert en Gruppenführer Raiuter, die niet luid gejuich werden ontvangen. In Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 21.81. Morgen (Zondag) zon op 6.02; zon onder 21.29. Maandagzon op 6.04 zon onder 21.27 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 12.62; op 0.11 Maandag Maan op 0.11onder 14.00. Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 1 Aug. niet meer geldig: 38 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen. 38 A Tabak, Sigaretten hun gezelschap bevonden zich de plaats vervangende leider der NSB van Geel kerken, de gemachtigde van den leider voor Zuid-Holland, baron van Haersolte en hun adjudanten. Na de vrijwilligers te hebben geïnspecteerd namen zij op het podium plaats. Generaal Seyffar dt richtte toen het woord tot de vrijwilligers. HET TWEEDE FRONT De Weermacht aan de westkust versterkt Uit het artikel van dr. Göbb'els in „Das Reich" valt op te maken, dat men het tvan Duitsche zijde inderdaad voor mogelijk houdt, dat de tegenstander zal trachten ergens aan de West-Europee- sche kust te landen en daar een seri euze laJctie te beginnen. Men redeneert als volgt: Nu de Sowjetunie sedert het 'begin van bet Duitsche offensief op 28 Juni Zulke zware slagen heeft moeten incasseerden en zeer belangrijke punten moest prijsgeven, is het alleszins te ver wachten, dat de Angelsaksen aan den roep van de Sowjetunie en daarnaast van de eigen openbare meening om een tweede front, gehoor zullen geven en op «enigerlei wijze ondernemingen be ginnen, om den bondgenoot te ontlas ten. Hier en daar beschouwt men het zJelfs niet onmogelijk, dat de Sowjet unie, lom haar ©isch om een West- Europeesch front kracht bij te zetten, heeft gedreigd, bij het uitblijven van zulk een front, aan een afzonderlijken vrede te moeten gaan denken. Om meer dan een reden beziet men nu in de Duitsche hoofdstad de kansen, dat iets zal geschieden in het Westen, veel ernstiger dan 'zulks eenige maan den geleden het geval was. Men moet er dus eventueel op rekenen, aldus schrijft de Duitsche minister van pro paganda ongeveer, op zekeren morgen door een oorverdoovend propaganda-Ia- waai van de Engelschen en Amerikanen te worden gewekt. Wij zijn er op voor bereid, dat als zij komen, zij niet juist met slechte formaties zullen komen. Zij zullen bij hun invasie-poging alle mid delen van camouflage en misleiding ge bruiken. Ook daarop: zijn wij voorbe reid. Zij zullen mogelijk ook het een of andere schijnsucces behalen; zij zullen per radio een oproep richten tot de bevolking van de bezette gebieden tot opstand en afwerping van het juk. Ge durende een zekeren tijd zal de wereld vervuld zijn van het lawaai der wapens en agitatieleugens. Dan echter zet zich langzaam maar zeker onze oorlogsma chine in werking en ,te gelegener tijd zal de tegenstander dan een nieuw Duin kerken doormaken. Dat ide vijand zou kunnen probeeren een tweede front op te richten, hebben wij nooit betwijfeld, aldus dr. Göbbels, doch wij bestrijden met alle goede redenen, dat deze wensch kansen op succes heeft. Met verschillende middelen van de propaganda wordt ook op hetgeen is bereikt op het gebied van de versterking van ide door Duitsehland beheerschte kust, de aandacht gevestigd. Meer dan tweehonderdduizend arbeiders zijn sinds het einde van den veldtocht in het Wes- ten aan het werk geweest om duizenden verdedigingswerken te bouwen en in den laatsten tijd heeft men deze reeds sterke afweermogelijkheden in versneld tempo nog met honderden bunkers ver meerderd. Op den voorgrond staat de artilleristische verdediging, welke ge vormd wordt door zware en allerzwaar ste batterijen van leger ien marine. Zij moeten zoodanig zijn aangelegd, dat zij in feite de geheele kustzone beheer- schen. Ter completeering hiervan zijn nog talrijke middel-zware én lichte batte rijen opgesteld, dit alles, om verrassende aanvallen van snelle eenheden en vij andelijke ontschepingspogingen het hoofd te kunnen bieden. Achter de kustver- dedigingswerken bevinden zich dan stel lingen en tankvallen en alles wat de oorlogservaring heeft geleerd omtrent hetgeen voor de verdediging noodig is, hetgeen, zorgvuldig gecamoufleerd, den tegenstander onaangename verrassingen moet bereiden. Voorts is daar de verdediging tegen vliegeraanvallen als jachtvliegtuigen en luchtdoelgeschut. De beweeglijke afweer- factor vormen de gemotoriseerde en snelle troepen. Het wegennet is in de afgeloopen twee jaren nog verbeterd en dient om op de snelste manier for maties naar de desbetreffende punten te kunnen dirigeeren. Ook zijn aanzien lijke tankgroepen in gereedheid gebracht, om de verdediging te ondersteunen. Voor het nu ernstig verwachte tweede front waakt een ijverige Duitsche ver kenning ter zee en in de lucht. Voor postenbooten der marine zijn dag en nacht in touw en ook de luchtverken ning wordt op het oogenblik ononder broken uitgevoerd, om eventueele inva siepogingen waar te nemen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1