ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 31 JULI 1942 zi^KZEESCHE^OURAMT ABONNEMENT J 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee £1.60, elders Jiso Uitgave: N.V. Zierikzeeache 'Nieuwsbode, Zierikzee&Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. 989TB JAARGANG So. 14999 ADVBBTBNTIBS Advertenti5n 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 „cent per millimeter; kleine advertentién 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Dr. GöBBELS OVER HET TWEEDE FRONT In Des Reich publiceert Rijksminister dr. Göbbels onder het opschrift: „Ook de poging is strafbaar" een artikel waar in hij de Engelsch-Amerikaansche cam pagne ten gunste van een tweede front bespreekt. Hij wijst er om te beginnen op, dat de Duitsche weermacht na den winter, ondanks alle leugens, in staat .is tot prestaties, waarvan men in de Angel saksische landen geen 'begrip had. Tevens heeft de Duitsche weermacht uitstekende troepen naar het Westen kunnen ver plaatsen, terwijl Timosjenkoi een dra matisch terugtochtsbevel heeft moeten geven om tenminste een deel van zijn formaties te kunnen behouden. Daar mede is een toestand ontstaan, die men in Londen noch in Washington had ver wacht, Het z.g. tweede front, dat men zich had voorgesteld als een onder neming bijna zonder risico, staat thans als een duister vraagteeken voor de Engelsch-Amerikaansche oorlogvoering. Churchill staat daarmede voor een vree- selijk dilemma. Zonder tweede front heeft hij een binnenlandsche politieke crisis te verwachten, die hij nauwelijks nog meester kan worden, met alle daaruit voortvloeiende catastrophale gevolgen in de betrekkingen van Engeland en üe. Vereenigde Staten met de Sowjet-Unie. Van Duitsche zijde is reeds uitvoerig gemotiveerd, waarom een poging tot vor ming van een tweede front niet ge vreesd wordt, integendeel in zekeren zin zelfs gewenscht wordt geacht. De verdediging van de Duitsche Westelijke flank door strijdkrachten die voor iedere eventualiteit voldoende Zijn, heeft de offensieve kracht in het Oosten geen afbreuk gedaan. De Duitsche troepen in het Westen zijn volkomen voldoende om de Engelsehen, wanneer zij komen, op waardige wijze te ontvangen. Wij' zijn er op voorbereid, zoo schrijft Göbbels, dat wanneer zij komen, zij nu niet juist met slechte formaties zullen komen. Een zekeren tijd lang Zal de wereld vervuld! zijn van het 'rumoer der wapenen en agitatieleugens. Maar dan komt langzaam maar zeker onze oorlogsmachine in beweging en op een goeden dag zien wij de heeren Engelschen naar Berlijn oprukken, wel iswaar niet als veroveraars, maar als gevangenen, en de rest streeft verslagen naareen nieuw Duinkerken om over het Kanaal den langen weg naar T-ip- perary, in te slaan. Dat de vijand zou kunnen probeeren een tweede front te vormen hebben wij nooit betwijfeld. Wij betwisten slechts met goede redenen, dat deze poging kans op succes heeft. DE RIJKDOM VAN DEN KAUKASUS bedreigd door de Duitsche legers Kaukasië wordt bedreigd door d,e uit het Noorden aanrukkende Duitsche legers. Engeland, welks olièpositie voor een groot deel afhankelijk is van zijn stelling in het naburige Oosten, zal ongetwijfeld een poging wagen om het Kaukasusfront te verdedigen en de achter deze gewel dige barrière liggende olieproductie te beschermen. Opnieuw zal Kaukasië oor logsterrein worden een oorlogsterrein van den allereersten rang en van de grootste beteekenis. De rijkdom van den Kaukasus beperkt zich overigens niet tot de olie van Bakoe. De rivieren, die bruisend van de hellin gen der bergen naar 't Noorden en naar heft Zuiden stroomen, vertegenwoordigen enorme krachten en kunnen de energie leveren voor reusachtige industrieën. Voor het menschelijk organisatievermo gen is hier een bijna onbegrensd arbeids terrein weggelegd. In de dalen der rivie ren wacht vruchtbare aarde op het zaad om den ondernemenden landbouwer met een overvloedigen oogst te beloonen. De Sovjets hebben reeds een begin gemaakt met de .exploitatie van den bodem; in Noord-Kaukasië schiepen zij het grootste graanbouwbedrijf ter wereld, de „gi gant'', met 247.000 H.A. bebouwde opper vlakte. De bodemgesteldheid en het kli maat in Trans-Kaukasië is geschikt voor den aanbouw van katoen, rijst en tabak. Batoëm, het eindpunt van de olieleiding van Bakoe naar de Zwarte Zee, is be roemd wegens zijn uitgestrekte theeplan tages. j De zijde van Azerbeidsjan is op de we reldmarkt een begeerd product en de champagne van Kachetija kan de proef der vergelijking met de beste Fransche soorten doorstaan. Niet alleen op de olie velden van Bakoe en Grosny, maar ook in de beroemde mangaanertsmijnen van Chi- atoeri, de kopermijnen van Aleverdi en Zangezoer, en de kolenmijnen van Tkver- chesie wordt met de modernste Ameri kaansche machines en productiemiddelen gewerkt. De Sow jets hebben moeite noch geld gespaard om deze schatkamer van hun onmetelijk rijk tot hoogen bloei en ont wikkeling te brengen. Maar dit land is zoo rijk, dat generaties nog te doen zul len hebben om de grenzen van zijn capa citeit te bereiken. Doodvonnis voltrokken Officieel wordt bekend gemaakt: De Nederlander Arie de Haan uit Rotterdam, die bij vonnis van hiet Diuitsche gerechtshof van 1 Juli 1942 wegens communistisch optreden, als saboteur was ter dood ver oordeeld, is gisteren terechtgesteld door den kogel. Itallaansch weermachtsbeficht Rust op het Egyptisch gevechtsterrein Het communiqué van het Italiaansche opperbevel deelde Donderdag mede: De operatieve bedrijvigheid aan het Egyptische front heeft zich gisteren be perkt tot acties van patrouilles en artil- lerieduel. Onze vliegtuigformaties deden met succes aanvallen op vliegvelden en centra achter de vijandelijke linies- Een onzer toestellen keerde niet op zijn basis terug. Vliegtuigformaties van de as heb ben militaire installatiesvan Malta ge bombardeerd. Aanzienlijke verwoestingen werden aangericht in dé doelen. Twee Spitfires werden in luchtgevechten neer geschoten door Duitsche jagers. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisantbommen laten vallen op de omgeving van Licata. Een burger werd gewond. Schade werd' niet waargenomen. TOENEMENDE CENSUUR IN DE VER. STATEN Het Amerikaansche tijdschrift „Time" heeft den 6en Juli een open brief van de uitgeverij aan de lezers gepubliceerd, waarin jOi.a. wordt gezegd: Uitgeverij en redactie hebben 'zich in de 20 jaren van het bestaan alle moeite gedaan om de lezers goed en zakelijk over alles in te lichten. In dez'e urenj, waarin de Vereenigde Staten een ver schrikkelijke crisis meemaken, is het een probleem geworden om dit principe trouw te blijven. He* thans een pro bleem geworden den lezers de waar heid mede te deelen, zonder dat dit tot nadeel van den staat strekt. Het blad publiceert vervolgens uittreksels uit de Amerikaansche censuurbepalingen. Het is de Amerikaansche pers, Zoo schrijft „Time", verboden zelf berichten te publiceeren over sehêepvaartbewegin- gen, ook over „de laatste beweging naar den bodem van de zee". Tevens wordt eraan herinnerd, dat de Amerikaansche openbare meening niet wordt ingelicht over den geheelen omvang van de door de vijandelijke duikbo.oten veroorzaakte scheepsrampen. Ook daden van sabo tage mogen niet meer in de kolommen der Amerikaansche pers worden behan deld, tetiwijl geruchten niet mogen wor den verspreid in een vorm, waardoor de lezer ze misschien als vaststaande feiten zou kunnen aannemen. Verder mag geen enkele Amerikaan sche krant voorbarige berichten over diplomatieke onderhandelingen en bespre kingen publiceeren. Het blad komt tot de slotsom: „Deze censuurbepalingen be- teekenen practisch, dat ide militaire cen suur een politieke geworden is, die het de r^geering mogelijk maakt belangrijke politieke overeenkomsten achter den rug van de Amerikaansche openbare mee ning om te sluiten. Mien is aldus de „Time", in de V.S. teruggekeerd tot de methoden der geheime diplomatie. HET TWEEDE FRONT Een Spaansche atem Onder het opschrift: „Stort het demo- cratisch-bolsjewistisehe blok meen?" paf- bliceert de Informaeiones een opmerke lijk artikel. Naar het D.N.B. uit Madrid meldt, begint men te oonstateeren, dat het onderwerp van het tweede Euro- peesche front op het oogenblik de wereld bezig houdt, want het oogenblik is ge komen) waarop de Sowjetunie de vor ming van het beloofde tweede front dojor de geallieerden eischt en zich niet meer door afleidingsmanoeuvres laat afschepen Het door Churchill aangekondigde offen sief i li de lucht pp Duitsche steden heeft geen voor de oorlogvoering der mogend heden van de spil belangrijke zenuwi kunnen treffen. „Rosevelts oorlog" is ver keerd in een Engelsch-Amerikaansché ne derlaag en heeft de bolsjewieken van hun Oostelijke verbindingen met den Ame- rikaanschen bondgenoot afgesneden. Qte derde vervanging voor het tweede Euro- peesche front, de veldtocht in Noord- Af rika, brengt de Erjgeischen zeffl in groot gevaar. Geen van deze drie „twee de fronten" heeft de Sowjet-Unie kun nen bevredigen en haar ondergang kun nen tegenhouden. De bolsjewieken eischen het Europee- sche front als eenig doeltreffend middel tot redding uit het gevaar. De geallieer den schijnen echter zelf in te zien, dat dit Jront een even groote fantasie is als het monster van Lochness. Moskou zal de rol van „den man die de klappen krijgt" moeten blijven vervullen, tot hem eindelijk de lucht wordt afgesneden. Welken afloop zal deze oorlog hebben voor de democratieën- en de Sowjet- Unie, vraagt het blad, en het beant woord deze vraag met te constateeren, dat volgens het oordeel van militaire deskundigen het tweede fronff niet voor uitvoering vatbaar is. Wanneer de Sow jet-Unie door de oprichting van een twee de EuropeesChe front geen hulp krijgt, stort zij ineen. Stort echter de Sow jet Unie ineen, dan zouden de geallieerden den oorlog niet meer kunnen winnen. Boven dit historische proces, zoo be sluit de Informaeiones, staan de mo gendheden van het drie-landen-pact on wrikbaar met de laatste troeven in haar hand. Het tweede front verdwijnt in den nevel van het verleden en aan den hori zon komt een nieuw tijdperk te voor schijn. Vele hailden maken licht werk. In de tuinderijen rond Rotterdam is de [dop- f erwtenpluk in vollen gang. Velen melden zich bij de boeren, om mede te helpen btf het binnenhalen{van den oogst. Polygoon-Hof-Pax Holland s Wanneer verduisteren Heden (Vrgdag) zon onder 21.32. Morgen (Zaterdag) zon op 6.01," zon onder 21.31. Tnasehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 11.42; op 23.60 Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. HET INDISCHE VRAAGSTUK In een artikel! „historische houdt Karl Megerle zich in de Berliner Börsenzeitung bezig met de Britseh- Indische kwestie. Uit de Engelsch-Ameri kaansche reactie op het besluit van het Congres, volgens hetwelk Engeland de geheele politieke macht aan Indië be hoort over te geven en zich uit het land moet terugtrekken, blijkt, aldus Megerle, dat men in Landen zeer bezorgd' is over de nieuwe ontwikkeling. Engeland heeft geantwoord met dreigementen en een aankondiging van geweld en daarmede te kennen gegeven1, dat het de macht in Indië niet uit handen wil geven. Daarnaast echter werkt Londen met het middel van schijnbare tegemoetko mendheid. Zoo heeft de Onderkoning in zijn regeering idrie nieuwe Indische le den opgenomen, idie echter geen macht hebben en aan den toestand niets kunnen veranderen. Door het Indische publiek is ideze „concessie" met onverschilligheid en een afwijzende houding ontvangen. De belangen van Engeland en Indië blij ven onvereenigbaar. Indië eischt vrijheid, zelfbeschikking en vrede. Het wil van den Engelschen .onderdrukker bevrijd worden, aldus vervolgt Megerle, en niet tot een oorlogstooneel worden. Enge land daarentegen wenscht het enorme gebied, zijn volkskracht en zijn rijkdom- Na do vsrovering van Sevastopol, Het leger van gevangenen. Bolsjewisten en nog eens bolsjewisten, ouden en jongen; alle stammen van de USSR zfjn erin vertegeuwoordigd. Deutscher Verlag Recla Pax Holland s men voor zijn oorlog te mobiliseeren. Het Indische volk weet, dat een Engel- sche overwinning steedseen Indische ne derlaag zal zijn, dat het zijn bloed moet geven om den Engelschen heerscher weer op krachten te helpen, zoo- dat die hen met' geweld binnen het Brit sche rijk kan houden. De mogendheden van het pact van drie daarentegen, die, zooals bekend is, begrip hebben voor den Indischen vrijheidsstrijd en geen territoriale bedoelingen din Indië hebben, volgen met warme belangstelling de krachtsinspanning vaii het IndisChe volk, dat uit eigen kracht zijn vrijheid wil verwerven. Alle gevaren voor Indië wortelen in de aanwezigheid der Engel schen en in den wil der Engelschen, Indië ,tot oorlogstooneel te maken. (DNB) De Engelsch-Sowjet-Russische beloften tot steun aan Zuld-Slavië Het DNB meldt uit Berlijn: Eric Estorick, vroeger Amerikaansch correspondent te Moskou, heeft onlangs te New York een boek gepubliceerd, dat den titel heeft „Stafford Cripps, prophe tic rebel". De schrijver is bijzonder goed ingelicht, daar hij de beschikking heeft gehad over aanteekeniingen van Wilson, secretaris van den vroegeren Engelschen ambassadeur. Het boek is een nieuw be wijs van het gezamenlijk ageeren van Engeland en de Sowjet-Unie en1 illu- steert de rol van Cripps bij het Engelsche streven naar uitbreiding van den oorlog. Een teekenend voorbeeld volgt hier. Op 20 Maart 1941 .vond in de villa van de Britsche ambassade bij Moskou een geheime bespreking plaats tusschen Cripps, Wisjinski, assistent van den com missaris van buitenlandsche zaken en den Zuid-Slavischen gezant Gavrilowitsj. Deze laatste was juist uit Belgrado te ruggekeerd en deelde mede, dat de on- derteekening van het drie-mogendheden- verdrag door ide regeering-Tswetkowitsj voor de deur stond, doch dat een groep Servische officieren onder bevel van ge neraal Simowitsj bereid was an opstand te komen en aan de zijde van Engeland den oorlog tegen Duitschland te wagen. Engeland had reeds in principe zijn toe stemming gegeven, doch wat zou Mos kou doen? Wisjinski antwoordde, dpt ook Moskou tot steunverleening bereid waa Het zou met de opstandelingen een ver drag sluiten, zoodra dezen zich van de regeering hadden meester gemaakt. Op 26 Maart zou Wisjinski aan Staliin en Molotov een ontwerpverdrag voorleggen en den volgenden idag Gavrilowitsj schrif telijke toezeggingen kunnen doen. Op 24 Maart verscheen Gavrilowitsj weer bij Cripps om mede te deelen, dat de Zuid-Slavische minister-president op weg naar Weenen was om het drie mo- gendheden-verdrag te teekenen. De op standelingen waren gereed en drongen aan op de totstandkoming van het ver drag. Cripps gaf dit telefonisch door aan Wisjinski'. Deze had Stalin nog niet kunnen spreken, doch beloofde het ver drag zoo spoedig mogelijk aan Gavrilo witsj toe te zenden. De staatsgreep werd met succes op touw gezet. Gavrilowitsj wendde zich wederom tot Wisjinski, die verklaarde, dat de Sowjetunie nog steeds bereid was Belgrado te steunen. Simo witsj moest den eersten stap doen. Maar wat zou Lénden dóen? Cripps, naar het Kreml geroepen, geeft de verzekering, dat Belgrado den volledigen steun van Londen heeft. Ja, de Engelsche en de Amerikaansche diplomatie hadden zelfs bereikt dat Turkije aan de zijde van Zuid-Slavië in dén oorlog zou gaan. Op den avond van 5 April werd nu het Rus sische vriendschaps- en niet-aanvals-ver-f drag met de onwettige Servische regee ring Simowitsj geteekend. De uiterlijke vorm was betrekkelijk onschuldig, doch reeds op( 6 April kon Sumner Welles na besprekingen met den Sow jet-ambassa deur te Washington opmerken, dat het verdrag onder bepaalde omstandigheden van de grootste beteekenis kon zijn. Er waren motieven voor de onderstelling, dat heit meer dan een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag was. In ieder geval hebbenr de beloften van Moskou den staatsgreep te Belgrado ge steund en Simowitsj gesterkt in zijn ag- gressieve, anti-Duitsche houding, totdat het ingrijpen der Duitsche troepen daar aan een einde maakte. Spoedig moesten de opstandelingen inzien, dat zij waren bedrogen. Gavrilowitsj, naar Belgrado teruggekeerd, vernam in een telefoon gesprek met Ankara, dat Turkije noch aan Londen noch aan Washington ooit had beloofd Zuid-Slavië te steunen en dat Turkije neutraal bleef. De snelle in eenstorting van den Servischen tegen stand bracht Statin nogmaals tot zijn oude spel van zoogenaamde neutrale. Deze op authentieke documenten be rustende uiteenzetting van den Ameri kaansche journalist bevestigt opnieuw ide van Duitsche zijde indertijd gedane mededeelingen over den achtergrond van den staatsgreep te Belgrado. Zij toont aan, hoe het bolsjewisme reeds in den winter 1940-'41 met Londen intrigeerde tegen de Duitsche vredespolitiek en het verdrag met Duitschland schond,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1