ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 30 JULI 1942 ZIEMKZEESCHE'COURAHT ABONNEMENT 1 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee 1/1.60, elders 'f 1.90 Uitgave: N.V. Zierikzeesche (Nieuwsbode, ZierikzeeJ Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Booze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent.'Losse nummers 15 eent. Verschijnt lederen werkdag. 989TB JAARQABG So. 14998 ADVERTENTIES Advertentiên 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiên 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 GEVECHTEN AAN DEN BENEDEN-DON Suez gebombardeerd Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend: Ten Zuiden van den beneden-Don heb ben de Duitsche troepen den voor een deel taai strijdenden vijand naar het Zuiden geworpen en, gesteund door het luchtwapen, met sterke strijdkrachten den overgang over de Manyts en Sal veroverd. Ten N.W. van Kalatsj is op verscheidene plaatsen de bolsjewistische tegenstand gebroken en den vijand ge dwongen tot den terugtocht. Het ravi- tailleeringsverkeer van de bolsjewisten, evenals de spoorwegverbindingen ten O. van de Wolga, zijn bijl luchtaanvallen zwaar getroffen. Bij den strijd op scheepsdoelen heeft het luchtwapen in de delta van den Don drie bolsjewis tische kanonneerbooten in den grond ge boord en bomtreffers geplaatst op nog twee booten. Bovendien werden bij nach telijke aanvallen verscheidene transport schepen op de Wolga vernietigd of be schadigd. Bij den afweer van vijande lijke aanvallen op het brug gehoofd Woronesj, zijn 29 tanks vernietigd en een vrij groot aantal gevechtsvliegers buiten gevecht gesteld. Aan het Wol- chow-front hebben de sovjets een brug- gehoofd met sterke strijdkrachten ver geefs aangevallen. In Egypte herhaalde de vijand zijd aanvallen niet. In den nacht van 27 op 28 Juli is het havengebied van Suez met bommen bestookt. Treffers werden waargenomen op kade-installaties, ben- zine-opslagplaatsen en tusschen scheeps- concentraties. Een vliegveld ten Westen van Alexandrië en luchtsteunpunten op Malta zijn door Duitsche en Italiaansehe gevechtsvliegtuigen aangevallen, waardoor uitgebreide branden ontstonden. In het Kanaal is een Duitsche patrouil leschip na harden strijd met verscheidene Britsche motortorpedobootjagers en ka nonneerbooten gezonken. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen hebben overdag eeni" ge bommen in West-Duitschland neerge worpen, benevens in het Noord-Duitsche kustgebied. In den afgeloopen nacht is opnieuw het stadsgebied van Hamburg met brandbommen bestookt. Er ontstond schade ook aan openbare gebouwen, o.a. werd het Effendorfer Krankenhaus zwaar getroffen. De burgerbevolking leed ver liezen. Nachtjagers en afweergeschut en marine-artillerie schoten 46 der aanval lende Britsche bommenwerpers neer. In Midden- en Zuid-Engeland hebben vlieg tuigen in den afgeloopen nacht fabrieken der wapenindustrie, spoorweginstallaties en vliegvelden van geringe hoogte met goede uitwerking aangevallen. STALINGRAD AAN DE WOLGA Centrum van verkeerswegen In de groote bocht van de Don hebben ben Duitsche troepen deze rivier over een breed front bereikt. Don en Wolga naderen elkander hier op een afstand van minder dan 100 km. Aan de Wolga ligt het industriecentrum Stalingrad, dat reeds in den Tsarentijd als handelsplaats van belang was. De spoorlijn van het Donetzgebied naar het Oosten kruist de Don, waar deze in een groote bocht de Wolga nadert. Beide rivieren vormen in groote lijnen een zandlooper en over de landengte voert deze spoorlijn naar Stalingrad. Over deze stad loopen nog andere be langrijke spoorlijnen. Tusschen Midden- Rusland en den Kaukasus bestaat behalve over Rostow ook een verbinding via Sta lingrad. Verder is de stad verbondep met Astrakan aan de Kaspische Zee en stroomopwaarts gelegen steden als Sara- tow en Koebystew. Zoowel de jWolga als deze spoorlijnen zijn thans van bij zonder belang, omdat hierlangs het via Iran geleverde oorlogsmateriaal vervoerd wordt. Stalingrad heette in den Tsarentijd Za- rizyn. Oorspronkelijk een vesting in de linie langs de Wolga, ontwikkelde de stad zich later tot een handelsstad. Om streeks 1900 telde zij 60.000 inwoners, die in houtzagerijen, graanmolens en brouwerijen een bestaan vonden. In de vyoelige revolutiejaren was Za- rizyn een centrum van den strijd tusschen de witte troepen en de bolsjewisten. Sytalin had er zijn hoofdkwartier en derhalve werd de stad later naar den rooden dictator genoemd. Er werden vele wapenfabrieken gevestigd. De Dsersjins- ki-fabrieken vervaardigden eerst land bouwmachines en gingen vervolgens ge heel op de wapenproductie over. Ook is er een groot gedeelte van de Sovjet-Rus sische tankproductie gevestigd. Het in wonertal is in snel tempo tot een half millioen gestegen. Het stadsbeeld van Stalingrad onder scheidt zich weinig van dat der andere steden in de Sowj et-Unie, die een snelle industriëele ontwikkeling hebben onder gaan. In het middelpunt liggen de groote, in Amerikaanschen stijl opgetrokken par tijgebouwen en fabrieken, omgeven door de schamele woningen der arbeidersmas sa's. (V.P.B.) TELEGRAM VAN HITLER AAN MUSSOLINI Ter gelegenheid van den verjaardag van den Duce Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Führer heeft den Duce ter gelegen heid van zijn 59sten verjaardag het vol gende telegram doen toekomen: „Heden, op uwi verjaardag, Duce. feli citeer ik u van harte, mede namens het Duitsche volk in kameraadschappe lijke saamhoorigheid. Deze felicitaties gel den vooral uw persoonlijk welzijn en den bloei van het fascistische Italië. In de onwrikbare overtuiging, dat onze vol keren gemeenschappelijk met de bondg- genooten van de spil in dezen strijd om Europa's vrijheid en toekomst de eindoverwinning zullen behalen, begroet ïk u op dezen dag zooals steeds op de meest hartelijke wijze". Uw Adolf Hitler. Alle Duitsche bladen publiceeren op de voorpagina het portret van Mussolini en het telegram van den Führer. De Berliner Börsen-Zeitung schrijft o.a.: Wij vereeren in Mussolini niet alleen den schepper van het nieuwe Italië, den groe ten staatsman, den standvastigen en voor- uitzienden Europeaan. Wij vereeren hem vooral ook als strijdmakker in de zwaar ste beproeving die ooit aan hoogstaande volkeren werd opgelegd en die zij dopr zullen komen, omdat zij willen leven. GESLAAGDE LUCHTACTIE BOVEN EGYPTE Het Italiaansehe weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front eindigden acties van afdeelingen verkenners met verliezen voor den tegenstander en ge vangenneming van een patrouille onder hevel van een officier. Formaties Italiaansehe en Duitsche bommenwerpers en jagers hebben tijdens - herhaalde aanvallen op kolonnes in den rug van den vijand zichtbare resultaten behaald door een behoorlijk aantal pant- 'ser- en vrachtauto's in brand te doen vliegen of onbruikbaar te maken. Twee vliegtuigen werden vernield door Duit sche jagers en vier door luchtdoel artillerie. De vliegvelden op Malta zijn gebom bardeerd door luchtformaties van de spil, die er uitgestrekte branden deden ontstaan. De R.A.F. verloor vier Spit- Aan bet Oostelijk front. Oeneraloberet bindemann reikt de onderscheiding van het IJzeren Kruis uit aan Vlamingen en Nederlanders, die als vrijwilligers in een SS brigade aan het Ooelelfjk front staan. P.B.Z-v. Eysdenp.k. Hansen Pax Holland-s fires in gevechten. In de Middellandsche Zee Zijn tijdens een vergeefsche actie tegen een onzer konvooien twee Britsche torpedovlieg tuigen neergeschoten en vijf andere stel lig getroffen. Enkele leden der beman ning, onder wie twee officieren, werden gevangen genomen. Reuter heeft gisteravond medegedeeld1, dat de Britsche strijdkrachten zich in den Noordelijken sector van het Egyp tische front op de stellingen hebben te ruggetrokken, waarin Zij j.l, Woensdag lagen. SIWA EEN OASE MET EEN ROEMRIJK VERLEDEN Naar uit de weermachtsberichten blijkt, hebben Italiiaansche strijdkrachten pp 20 Juli de oase Siwa bezet. Deze oase, die in het Westen van Egypte is gelegen, behoort in de dorre woestijn van Libye tot de weinige stre ken, die dank zij haar waterrijkdom uit onderaardsche bronnen, een bloeiende ve getatie bezitten. Al deze oasen liggen betrekkelijk ver beneden het steenachtige woestijnplateau. De oase Siiwa ligt ongeveer 25 meter onder den zeespiegel en bevindt zich ca- 650 km ten Z.W. van Alexandrië. De bevolking, die ongeveer 4000 zielen telt, bestaat in hoofdzaak uit Berbers, die zich naar verhouding weinig met andere stammen hebben vermengd. De grootste plaats van de oase, Siwa ge naamd, is op twee groote rotsen ge bouwd, die haar op een vesting doen gelijken. De straten zijn er zeer nauw* De oase dankt haar beroemdheid aan de orakel-tempel van den god Amnion- Amman was oorspronkelijk de stadgod van het oud-Egyptisch© Thebe en werd iin de gedaante van een ram vereerd- De Grieken en Romeinen stelden hem op één lijn met Zeus en Jupiter en maak ten uit den ram een mensch met rams horens- In de oase Siwa had deze god reeds vroeg een orakel, dat in de lan den om ide Middellandsche Zee een groot aanzien had. De overblijfselen van den ouden tempel zijn thans nog te viinden dn het met muren omgeven dorp Ag- hormi, drie kilometer van Siwa verwij derd. Het orakel van Jupiter-Ammon ver kreeg een wereldhistorische beteekenis door de expeditie, die Alexander ide Groote op zijn veldtocht in den winter van 332/31 voor Christus naar deze plaats ondernam. DE KAUKASUS BEDREIGD Nu de gevechten in den gtrooten boog j van den Don hun einde naderen, bestaat er eenige aanleiding aan te nemen, dat binnenkort het Duitsche opperbevel het met spanning tegempetgeziene afsluitende overzicht publiceert over dit deel van het offensief, hetwelk! van zulk een groote beteekenis was. Ofschoon niet ge lijk ten vorigen jare, geheele Sow jet- legers vernietigd werden, heeft de Sow- jetunie ook ditmaal aanzienlijke verlie zen geleden, vooral wat betreft mate rieel, productiebases van kolen, ertsen, graan en groote industrieën. Deze verliezen acht men te Berlijn, naar de corr. van de N.R.G. verneemii, niet meer goed te maken, ook niet in dien nieuwe industriegebieden ten Oos ten en ten Westen van den Oeral nog meer voor de oorlogsoeconomie worden uitgebreid. Daarbij komt nog een zeer belangrijk resultaat van 'deze fase van den veldtocht, nj., dat de Kaukasus cn Zijn oliegebied thans aan een acute be dreiging blootstaan. De stootrichting van de legergroep von Bock gaat ten deele naar het Zuiden, terwijl 'de andere be langrijke stootrichting die is 'naar Sta lingrad en de Wolga, met Astrakan in de verte. Het bereiken van dit doel zou be- teekenen, dat het gebied, dat zich ten Zuiden van de lijn Rostow—Astrakan be- 1 vindt, van het overige Sowj et-Rusland wordt afgesneden, een strategisch plan met zulk een geweldigen radius, zooals dat eenige maanden geleden te Berlijn nog niet voor mogelijk werd gehouden, In een commentaar over de Sowjet- unie heeft Radio-Ankara o.a. gezegd: „Haar korenschuur heeft de Sowjetuni© reeds aan Duitsehland verloren. Dit ver» lies is zeer gevoelig, want men mag niet over het hoofd zien, dat de Oekraïne negen tienden van den gehee- len Russischen oogst opleverde. Dat dit gebied zich thans in Duitsche handen bevindt, is een buitengewoon belang rijke factor". Sikkels klinken, eikkels klinken, ruischend valt het graan, ln de omgeving van Markelo is de rogge- oogst in vollen gang. Rappe vrouwen handen binden het gemaaide koren tot schooven. Hartgerink-Pax Holland s AUSTRALIË WENSCHT MEER ACTIE IN DEN PACIFIC De „Kölnisehe Zeitung" bericht uit Bern: De Nieuw-Zeelandsche minister van Financiën, Nash, die tegenwoordig ge zant te Washington is en aan het einde van de vorige week voor besprekingen met Churchill en andere leden van het oorlogskabinet naar Londen gekomen is, heeft op een persconferentie medege deeld, dat alleen te Washington 'de zetel van den oorlogsraad, voor den Pacific gevestigd is. Tot nu toe was ook tp Londen een zetel van dien raad geves tigd, doch reeds van het begin af aan waren de te Washington genomen be sluiten doorslaggevend en het was meer een kwestie van prestige, dat ook te Londen een zetel gevestigd werd. Over den oorlogsraad voor den Paci fic zeide Nash, dat deZe zich wel is waar onthoudt zich uit te laten over de te volgen tactiek in den Pacific, doch 'de gezamenlijke strategie en de vraagstukken der ravitailleering worden iedere week, onder leiding van Roose- Wanneer verduisteren Heden (Donderdag):zon onder 21,37. Morgen (Vrijdag) zon op B.58; zon onder 21.34. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 10.32; op 23.26 Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Volle maan Woensdag 26 Augustus. velt, besproken. Dit is van groot belang voor Nieuw-Zeeland en Australië. Den toestand in den Pacific noemde Nash verbeterd, doch hij waarschuwde er voor Japan, dat een gevaarlijke tegenstander blijft, te onderschatten. Japans vloot en luchtstrijdkrachten blijven onverminderd gevaarlijk. Uit Stockholm bericht de „Kölnisehe Zeitung", 'dat Australië, dat tijdens de debatten over de oorlogssituatie in Euro pa nauwelijks naar voren getreden is, er op aandringt het den Japanners in den Pacific in de komende maanden wat lastiger te maken, om zoodoende de Sovjets te helpen. De Nieuw-Zee landsche premier, Frazer, die op het oogenblik in Melbourne vertoeft, ver klaarde tijdens een interview, dat het defensieve stadium van de oorlogvoe ring in den Pacific van de geallieerden voorbij is. „De geallieerden hebben de op Papoea gelande Japansche strijdkrachten onder controle" verklaarde hij. De Britsche pers maakt gissingen over de plannen welke generaal Wavell voor de toe komst uitgewerkt heeft. Men zou het liefst zien, dat ide geallieerden een actie in Birma begonnen, doch volgens den correspondent van een groot Engelsch blad te Calcutta valt hierover niet 'te denken, alvorens de regenperiode, welke tot October aanhoudt, in het gebied tus schen Assam en Birma, voorbij is. Rostow, één ruïne Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Vertegenwoordigers van de buitenland- sche pers, die nog Vrijdagmiddag per vliegtuig naar Rostow waren vertrokken en reeds 48 uur na de verovering van HET VRAAGSTUK VAN HET TWEEDE FRONT Betoogingen is Amerika en Engeland De „Könische Zeitung" bericht uit Bern: Zondagavond is op Trafalgar Square te Londen ©en massa-betooging gehouden voor de oprichting van een tweede front in Europa. Deze betooging, welke de grootste genoemd wordt welke hier ooit gehouden is, droeg een uitgesproken bolsjewistisch karakter, hetgeen in de redevoeringen tot uitdrukking kwam. Zonder twijfel was de betooging van Moskou uit georganiseerd. Uit New York meldt S.P.T., dat daar in de Madison Square Garden ide aange kondigde openbare bijeenkomst ten gun ste van een tweedie front is gehouden. Tot de sprekers behoorde ook Wendell Willkie, Roosevelt's mede-candidaat voor de functie van president der V.S. Hij Zei o.a. dat het thans uit moet zijn met praten en het maken van beschouwin gen. De vergadering moet het volk der Sovjet-Unie de verzekering geven, dat Amerika vastbesloten is, het niet in den steek te laten en dat liet dit metfteTi daad zal bewijzen. Verder is gesproken door La Guardia, senator Pepper en eenige andere leidende persoonlijkheden. Het D.N.B. meldt uit Genève, dat vol- volgens een bericht in de „Daily Tele graph" een ambtenaar van het Britsche ministerie voor de Economische Oorlog voering, die Zondag te New York aan kwam, verklaarde, dat men in Groot- Brittannië onder liet tweede front niet hetzelfde verstaat als in Amerika. Vol gens Britsche opvatting zijn er reeds drie fronten en daarvan vormen de bomaanvallen op het Europeesche vaste land al het tweede front. De „Kölnisehe Zeitung" bericht uit Bern: Naar de „New York Times" meldt Zal de gemengde Britsch-Amerikaansche militaire missie plannen ter ondersteu ning van de Sovjet-Unie uitwerken. Do militaire deskundigen hebben echter verschillende hindernissen te overwinnen. De angstdroom der Vereenigde Staten is liet t^ansportvraagstuk. De besprekingen van den Sovjet-ambassadeur Litwinof met Roosevelt golden dan ook voor namelijk de ravitailleeringswegen. Naar de „Times" meldt zoo luidt een D.N.B.-bericht uit Genève ver klaarde de Britsche minister van Ar beid, Bevin, Zondag in een rede te Pon- typool: „Die Engelschen, die niet op houden te roepen om een tweede front, zullen er voor verantwoordelijk zijn, wanneer het Britsche volk in twee vij andelijke kampen verdeeld wordt. Als minister in het kabinet ben ik niet bij machte, mij met strategische uitlatingen bezig te houden, doch ik wil er niettemin op wijzen, dat niemand een grooter vriend der Sovjet-Unie is dan ik. Daar om verzoek ik dringend al diengenen, die zeggen eveneens veel voor de Sovjet-Unie over te hebben, geen al te grooten druk uit- te oefenen op de Britsche regeering! in zake een tweede front, doch de eigen regeering te ondersteunen bij haar zware taak". In Berlijn zou men Bevin's verklaring „houdt op met het tweede front" niet aldus willen uitleggen, dat de Engelsche regeering de gedachten aan het tweede front thans heeft opgegeven, maar zou, men in de uitlating van Bevin een teeken willen zien, dat de overmatige agitatie met dit parool de Britsche regeering on aangenaam begint te worden. Zij wil zich waarschijnlijk ook, naar men hier vermoedt, er tegen keeren, dat de open bare meening haar de wet van de mili taire actie voorschrijft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1