ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 5 WOENSDAG 29 JULI 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTt Prijs: in Zierikzee 1.60, elders [ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. Is en 15 cent. Losse nummers 15 cent Verschijnt iederen werkdag1. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche [Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG So. 14997 ADVERTENTIES Advertent!Sn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 BRUGGEHOOFD BIJ ROSTOV VERDER UITGEBREID Het opperbevel van de weermacht deelde gisteren mede: In het Oosten is het bruggehoofd van den Dan bij Rostow in een voortschriji- denden aanval sterk naar het Zuiden uitgebreid. Ten Oosten van de stad heb ben infanterie en gemotoriseerde forma ties over een breed front den Don over schreden, en nadat zij den vijajnidelijken tegenstand hadden gebroken, bereikten zij den sector van Manyts-en-Sal. In de groote bocht van den Don duren de ge vechten ten N-W. van Kalatsj nog voort. Ten Zuiden van deze plaats hebben de Duitsche en verbanden troepen den ge- heelen benedenloop van den Don bereikt of overschreden. De luchtmacht heeft door krachtige aanvallen een groot aan deel aan de verplettering van den vijand' ten Zuiden van den Don. Overdag en des nachts werden ook gisteren de etappeverbindingen, het ver keer en het vliegtuigverkeer der bols jewisten aangevallen. Hierbij werden tal van treinen en spoorweginstallaties, ver scheidene Woigasehepen en 53 vliegtui gen verwoest. In de omgeving van Wo- ronesj hebben de bolsjewisten, na de buitengewoon zware verliezen aan men- schen en materiaal, geen nieuwe aanvallen gedaan, afgezien van enkele plaatselijke operaties. In den middensec tor werden omsingelde vijandelijke strijdkrachten vernietigd of gevangen ge nomen. Aan het Wolchow-front mislukte een vijandelijke aanval op een brugge hoofd in een zwaar handgemeen. In Egypte heeft de vijand 's nachts, met sterke formaties infanterie en tanks, de Duitsche en Italiaansche stellingen bij El Alamein aangevallen. In een tegenaan vallen werden de Britten met zware ver liezen teruggeslagen. Hierbij werden 1000 gevangenen gemaakt, benevens pantser auto's vernietigd. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers mengden zich met succes in de afweergevechten. In lucht gevechten schoten Duitsche jagers 9 Britsche vliegtuigen, zonder eigen ver liezen, neer. Op Malta hebben Duitsche vliegtuigen den strijd tegen de luchtbases voortgezet. In den strijd tegen Groot Brittannië heeft de luchtmacht gisteren talrijke industrieële en verkeersdoelen in- Zuid en Midden-Engeland met afzonderlijke vliegtuigen aangevallen en in den afgei- loopen nacht met sterke strijdkrachten het Britsche industriecentrum Birming ham, benevens voor den oorlog belang rijke installaties in vele andere steden in de Midlands en Oost Engeland. Ter wijl de treffers goed neerkwamen wer den talrijke verwoestingen en uitgestrekte branden waargenomen- Bij militair onvruchtbare overdag on dernomen storingsaanvallen van afzonder lijke Britsche bommenwerpers op neder zettingen in het Noordwest .Duitschie gebied, werden drie vliegtuigen neerge schoten. Itallaansch weermachtsbericht Felle herhaalde gevechten hij El Alamein Het communiqué van het Italiaansche opperbevel deelde gisteren mede Gisteren heeft in de zóne, ten Zuiden van El Alamein, tijdens felle en her haalde gevechten tegen de divisie Trento en de 90e Duitsche divisie, de vijand1 ernstige verliezen geleden zonder een enkel voordeel te behalen. Ruim 1000 gevangenen, voor het meerendeel Aus traliërs, bleven in onze handen. 32 tanks en een 30-tal pantserauto's werden ver nield. In een Zuidelijken sector van het front zijn vijandelijke detachementen, die onze stellingen trachten te naderen, ge bombardeerd en teruggedreven door het nauwkeurig vuur van onze artillerie. Tij dens hevige gevechten tusschen verken ningspatrouilles werden de Britsche pa trouilles gedwongen zich terug te trek ken. De luchtmacht der spil heeft de strijdkrachten van den tegenstander aan gevallen met bommen en mitraillieurvuur. Tijdens luchtgevechten werden 9 toe stellen neergeschoten door Duitsche ja gers en een door onze jachttoestellen. Een bommenwerper, die door het af- weervuur van Tobroek werd getroffen, stortte neer. De vliegvelden Half ar en La Venezia zijn bestookt en drie vlieg tuigen op den grond in brand gewon pen. Twee Engelsche toestellen werden door escorteerende jagers neergescho ten; zij stortten brandend neer. Twee onzer vliegtuigen, die hadden deelge nomen aan de operaties van den dag, zijn niet op hun basis teruggekeerd. DE BESTORMING VAN BATAISK In aanvulling op het weermachtberioht van gisteren verneemt het D.N.B van militaire zijde: In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front gaat het oprukken der Duit sche en dat der verbonden troepen, zoo,- wel in het gebied van de monding van den Don als in het Donbekken, onophou delijk voort. De bestorming van de zwaar versterkte stad Bataisk, ongeveer 30 kilo meter ten Zuiden van Rostof gelegen, is een opvallende doorbraak in het taai verdedigde gebied ten Zuiden van de monding van den Don, en bewijst duide lijk, dat de Duitsche aanvalskraicht noch gebroken, noch verlamd is. In het Don- bekken bereikten de Duitsche en Remeen- sche infanterie-divisies, die met de pant sereenheden oprukten, de rivier over een breed front. Ook in dit deel van het front zijn dus zeer belangrijke resultaten bereikt. 1 i De voortdurende aanvallen, bij dag en bij nacht op het ravitailleeringsverkeer der Sovjets in het gebied van den bene denloop van de Wolga, op de rivier zelf en op de zich daar bevindende belang rijke spoorlijnen, zijn een gevolg van deze successen. Hierdoor hebben de Duit- schers voor de eerste maal het gevechts terrein naar het mondingsgebied van de voornaamste rivier der Sovjet-Unie, de Wolga, overgebracht. Daar Moskou blijkbaar niet in staat is de catastrophe in den Zuidelijken sector af te wenden of tegen te houden, ver spilt het iederen dag waardevolle krach ten in onvermoeibare, doch steeds weer vergeefsche pogingen om het Duitsche bruggenhoofd Woronesj te heroveren en gelijktijdig ten Noordwesten van die stad den Don over te steken. Deze ontlastings- aanvallen der Snvjet« hotoai/ono-n k«. langrijke aderlating voor de gevechts kracht der Sovjet-troepen, zonder dat zij eenig succes opleveren, terwijl zij evenmin den geringsten invloed kunnen uitoefenen op den voortgang van de ope raties in het gebied van den beneden- Don. VLIEGVELDj;VAN PORT MORESBY AANGEVALLEN Het geallieerde hoofdkwartier in Austra lië meldt in zijn communiqué van Zater dag, dat het vliegveld van PortMoresby door 18 Japansche bombardementsvlieg tuigen onder escorte van 16 jagers is aangevallen. Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog in Qost-Azië is de Austra lische Oostkust en wel de stad Towns- ville door Japansche vliegtuigen gebom bardeerd, zoo meldde het geallieerd® hoofdkwartier. Alle pogingen, welke de geallieerden tot dusverre hebben ondernomen om de Japansche landingsmanoeuvre op de Noordkust van Papoea, welke een van de tqt nu toe gevaarlijkste bedreigingen vormt voor het garnizoen der geallieer den in Port Moresby, te belemmeren of te verijdelen, zijn mislukt, zoo schrijft de Daily Telegraph. Geen enkele v3h de luchtaanvallen der geallieerden heeft de Japansche troepentransportschepen tot omkeeren kunnen dwingen. Ook was de Japansche luchtafweer voor en na de Was hel niet wat te vroeg, Delano, om voor Mac Arthur een gedenkteeken op te richten Hf} heeft toch nog niets veroverd I „Neem me niet kwalijk, AustraliëV' Stapf Paz Bolland-s landingen onverwacht hevig, geheel af gezien van het feit, dat de landingjs- operaties zelf in korten tijd werden uit gevoerd. Van de plaats waar de Japanners aan land zijn gegaan, leidt een betrekkelijk goede weg naar Port Moresby. De Amerikaansche nieuwsdienst meldt, dat bij den Japanschen luchtaanval op Port Moresby "welke plaats vond op 17 18 Juli, het 4500 ton metende Britsche s.s. Machui vernietigd ïs. REDE VAN TOJO over de oorlogsstructuur van Japan Ministerpresident Tojo heeft, naar Domei meldt in aanwezigheid van ruim 20.000 personen, in Osaka een redevoe ring uitgesproken, waarin hij een over zicht gaf van de wereldsituatie en een program van vijf punten opstelde voor de verdere vestiging van de oorlogs structuur van de Japansche natie. „De huidige oorlogstoestand, die zich' Zoo gunstig voor de mogendheden van de spil ontwikkelt, vormt de basis, waar op Duitschland, Japan en Italië elkander rechtstreeks de- hand reiken en den ge- meenschappelijken vijand den definitie- ven slag zullen toebrengen", Zoo zeide hij ter inleiding. Wat Indië betreft ver klaarde hij dat Japan in zijn vastbe slotenheid om den Verenigden staten en Groot Brittannië op de knieën te dwingen het voortbestaan van den Anglo,- Amerikaanschen invloed in Indië niet kan toelaten, de Indiërs echter gaarne steunen zal en medewerking verleenen tot verwezenlijking van hun reeds zoo lang gevoede aspiraties. „Australië", Zoo zeide de premier, „dat thans in den broeden .oceaan volkomen genswaardigen toestand geplaatst gezien, Zonder hoop van de Vereenigde Stalen hulp te moeten afbedelen.. Mochten de Australische staatslieden verder been en weer wankelen en de teekens des tijds niet kunnen begrijpen, dan is het wel nauwelijks noodig te heihalen, dat bij' •een voortzetting van den nutteloozen tegenstand, Japan geen genade zal ken nen en het zonder mededoogen zal neerslaan". Tojo vatte vervolgens een politiek in vijf punten, voor de verdere vestiging van de oorlogsstructuur der natie, als volgt samen: 1. die versterking van de geestelijke eenheid der natie; 2. het be lang om de meest doelmatige politieke maatregelen steeds op h^t geschikste tijd stip snel in daden om te 'zetten; 3. het voornemen van de regeering om den levensstandaard van de natie te hand haven; 4. uitbreiding van de productie en 5. vernieuwing en bezieling van de opvoeding. i HULL WAARSCHUWDE DE NEUTRALE LANDEN De „Deutsche Ztg. i. d.. N." verneemt uit Stockholm, dat via Londen bekend is geworden, hoe een belangrijk deel van Cordell Hull's, rede, 'zoowel door de Engelsche als de Amerikaansche cen suur is geschrapt. Het gaat hierbij om een waarschuwing van Huil aan alle nog neutrale landen. De minister dreigde deze landen, dat zij geen- hulp van de VeiN eenigde Staten meer zouden ontvangen. Alleen volken, die Idoor hun optreden, hadden getoond hulp waard te zijn, zou den verder nog op de welwillendheid der Vereenigde Staten kunnen rekenen. De „Deutsche Ztg." teekent hierbij aan, dat Hull met deze waarschuwing nog verder gaat dan Churchill in vroegere verklaringen, volgens welke neutraliteit zelf moor dpolitiek zou zijn. De Ameri kaansche minister sprak verachtelijk over vazalstaten, onderwerping en weigerach tigheid ,om te strijden. Dit is, naar men thans verklaart, een duidelijke waar schuwing aan talrijke landen geweest en in Londen somt men ter verduidelijking verscheidene landen op, waaraan Huil zeker in het 'bijzonder zou hebben ge- dacht: van Argentinië via Frankrijk tot Finland en de Britsch-Indische Congres- partij. Amerikaansche dagbladen verkla ren, dat alle 24 neutrale lianden werden bedoeld. De „Daily, Tel." laat zich uit Washington melden, dat men in de Ver. Staten zelfs teleurgesteld is geweest, dat Huil de volken van Europa en Azië nog niet duidelijker heeft aangespoord tegen de mogendheden der As op te staan. De Nationaal-Socialistischo Vormingsechool „Se Scheeleïerg" te Lunteren, is Zaterdag door den leider der ir. A. A. Mussertofficieel geopend. Een overzicht van de opening van het openluchttheater. Polygoon-Zeylemaker-Pax Hollands PER VLIEGTUIG VAN ROME NAAR TOKIO EN TERUG Een Italiaansch Savoia Marchetti vlieg tuig voor lange afstandsvluchten is naar officieel te Rome wordt medege' deeld van Rome naar Tokio en terug gevlogen, ten einde het Japansche volk de kameraadschappelijke groeten van het Italiaansche volk te brengen. Het toestel Oceaan is gevlogen. Het is na volgens program de vlucht van 22.000 km. te heb ben voltooid, van Europa naar Azië en terug, op een vliegveld in midden Italië geland. De bemanning werd na aankomst door den Duce begroet, die begeleid was door den partijsecretaris, minister Vindonzo- ni en door den onderstaatssecretaris in het ministerie van luchtvaart, generaal Fougier- Bovendien yvaren aanwezig de chef van de Japansche marinemissie, ad miraal Soe, de militaire attaché van de Japansche ambassade, kol. Zilmitsoe en de Duitsche luchtvaartattaché. De lange af stands vlucht Italië-Japan- Italië Ih eeft. naar de Italiaansche pers meldt, voor het grootste deel geleid over vijandelijk gebied. Het vliegtuig had tij dens zijn vlucht geen radio-installatie tot zijn beschikking, zoodat de bemanning geen weerberichten kon ontvangen. On danks de moeilijkheden, die hieruit voortvloeiden, werd het traject volgens het plan afgelegd. MORTIEREN, ALS BELEGERINGSWAPEN Krombaangeschut bedwingt de Bterkste vesting Bij de belegering van Sebastopol heeft de Duitsche legerleiding modern geschut van zeer zwaar kaliber gebruikt, waar van het film-journaal enkele opnamen heeft gegeven. De reusachtige grootte van de hier gebruikte mortieren en ka nonnen viel op te maken uit de verhou ding tot de bedieningsmanschappen. De indeeling van geschut in kanonnen en mortieren is van oudsher gebruike lijk. Kanonnen behooren tot het zg. vlak- baangeschut. Dit geschut, waarvan de lengte der loop ruim 20 50 malen het kaliber is, geeft de projectielen een zeer groote aanvangssnelheid. Hierdoor en door de vrij geringe hoek, waaronder geschoten wordt, doorloopen de projec tielen een gestrekten baan. Vlakbaange- schut is derhalve bijzonder geschikt voor het bestrijden van zich snel bewegende doelen en het doorboren van loodrecht opgestelde pantserplaten en muren van bunkers en forten. Mortieren daarentegen behooren tot 't zg. krombaangeschut. Dit geschut heeft een korten loop, terwijl haar projectielen onder een grooten hoek verschoten wor den, zoodat zij een zeer krommen baan hebben. Daar de projectielen het doel dus eveneens onder een grooten hoek treffen, kunnen zij o.m. de pantserkoe pels en de gronddekking van (forten door boren. Do gekromde baan maakt jiet eveneens mogelijk om levende doelen te Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 21.39. Morgen (Donderdag) zon op 6.65; zon onder 21 37. Tneschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver- UUIOUOfUt Maan onder 7.58; op 22.58 Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. bestrijden, die zich achter een dekking bevinden. De houwitsers Zijn een tusschenvorm van kanon en mortier. Zij zijn zoowel vóór het eene als voor het andere doel bruikbaar. In de negentiende eeuw werden de mortieren algemeen tot de vestingartil lerie gerekend om in het begin van deze eeuw weer in het veldleger te verschij nen. Bij het uitbreken van den Wereld- log in 1914 had Duitschland een mortier met een kaliber van 21 cm. en Oostenrijk een mortier van 30.5 cm., die een granaat van 380 kg. verschoot. Deze zeer be weeglijke mortier heeft den doorbraak van het Duitsche leger door de Belgisch- Fiansche vestinggordel mogelijk gemaakt. De grootste verrassing op artilleristisch gebied in den vorigen Wereldoorlog vormde de Duitsche 42 cm. mortier („Dikke Bertha") een werkstuk van Krupp. Dit geschut vuurde een granaat van 800 kg. af, terwijl de dracht 9,3 km. bedroeg. Bij Luik werd het voor het eerst gebruikt, waarbij een voltreffer het mu nitiemagazijn van het fort Loncin in de lucht deed vliegen. De bezetting van de overige forten werd hierdoor zoo gede moraliseerd, dat zij zich spoedig over- igaven. Thans heeft Duitschland in de „Thor" dpnieuw een mortier in het yeld gebracht, waartegen ook de sterkste vestingen, zooals bij Sebastopol bewezen is, niet bestand zijn. Lever uw melkbon 'b Zaterdags in Hoewel de melkbonnen gedurende een periode van vier weken geldig zijn, zal men in het algemeen de bonnen op zoodanige wijze over die periode ver- deelen, dat men iedere week één bon gebruikt. In het belang van een goede melk voorziening is het gewenscht, dat men dien bon reeds op den Zatér _ag voorafgaande aan de week, waarin men de melk yvenscht te ontvangen, bij den melkhandelaar inlevert. Doet men dit niet, dan loopt men het risico, dat de melkhandelaar in het begin der week niet over een voldoende hoeveelheid melk beschikt, aangezien ook hij de bon nen bij zijn leverancier dient in te le veren, vóórdat hij van dezen melk kan betrekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1