ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 28 JULI 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Ir. Mussert over de taak der N.S.B. voor ons volk ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee 'f 1.60, elders 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent Verschijnt iederen werkdag1. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, jSchuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14996 AD VBKT BNTIBS AdvertentiSn 10 cenf per millimeter; in- gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 BATAISK VEROVERD Snelle formaties rukken Zuidwaarts Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Ten Zuiden van 'Rostow is ide krachtig versterkte en taai verdedigde stad Ba- taisk na een strijd van 2 dagen door Duitsche troepen stormenderhand geno men. Eskaders gevechtstoestellen, jacht- kruisers en slagtoestellen baanden hier bij de infanterie eem weg. Verder naar het Oosten rukten snelle formaties ver naar het Zuiden op. In de groote bocht van den Don hebben Duitsche en Ru- meensche divisies infanterie in nauwe samenwerking met formaties tanks en het luchtwapen den vijand teruggewor pen en over een breed front den Don bereikt. Ten Noord-Westen van Kalatsj staan formaties tanks en snelle troepen in zwaren strijd met bolsjewistische tanks en strijdkrachten der infanterie, die wanhopig het heuvelterrein ten Wes ten van de rivier trachten te houden. Zware luchtaanvallen zijn gericht op het ravitailleeringsverkeer van den vijand op de Wolga en op spoorwegdoelen ton N.W. van Stalingrad. Aanvallen op» het bruggehoofd Woronesj zijn opnieuw bloe dig afgeslagen. In den slag ten N.W. van de stad werden de bolsjewisten na ver nietiging van ingesloten troepen voor bij hun uitgangsstellingen naar het Noor den teruggeslagen. Bij deze zware afweer gevechten zijn sedert 10 Juli alleen in den sector van één légercorps 751 vijandelijke tanks ver nietigd.- In den centralen sector werden bij een plaatselijke aanvalsactiviteit ver scheidene vijandelijke bataljons ingeslo ten. Duitsche formaties jagers hebben gisteren, tegenover 3 verloren eigen toe-- stellen, 120 bolsjewistische vliegtuigen vernield. Bovendien brachten Italiaan- fsche jagers' 3 vijandelijke vliegtuigen ten val. In Egypte is in het Zuidelijk deel van de stelling El Alamein een vijandelijke aanval afgeslagen. Het aantal der in den afweerslag sedert 22 Juli vernietigde Britsche tanks, is gestegen tot 146 en het aantal gevangenen tot 1400. Op vlieg velden van het eiland Malta werden door bomtreffers verscheiden Britsche vlieg tuigen op den grond vernield. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben vliegtuigen gisteren voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland en in de Mid lands gebombardeerd. In het Kanaalge- toied en aan de Duitsche bocht verloor, de vijand tijdens luchtgevechten 6 toe stellen. Na vruchtelooze storingsaanval- len op West-Duitsch gebied, is in den nacht van 26/27 April de stad Hamburg en omgeving door het Britsche luchtwa- -pen met brisant- en brandbommen be stookt, De burgerbevolking leed vrij zware verliezen. Bijna uitsluitend in woonwijken werden talrijke gebouwen vernield en beschadigd. Nachtjagers, af weergeschut, marine-artillerie en patrouil lebooten schoten 37 der aanvallende bommenwerpers neer. De beteekenfs van Rostow Rostow, dat door de Duitsche troepen genomen is, telt, naar het D.N.B. meldt, 520.000 inwoners, voor het meerendeel industrie-arbeiders. In den tsarentijd be droeg het aantal inwoners 200.000. Door dat de stad, in weerwil van de groote beviolkmgstoeneming niet uitgebreid werd 1 biedt zij den aanblik van een smerTge, van menschen wemelende nederzetting, waarin houten gebouwen een overheer-» schende rol spelen. De ppeenhoping van menschen is een gevolg van de geweldige industrialisatie en de beteekenis van de stad als vor- j keersknooppunt en overlaadstation. Er zijn. fabrieken voor landbouwgereedschap- pen met 27.000 arbeiders, een tabaics- j fabriek met 5000 werklieden, locomotief- werkplaatsen, automontagefabrieken, mu- i nitie- en geschutfabrieken en talrijke an- j dere bedrijven, die voor de oorlogsoecor nomie van belang zijn. Ook zijd er fabrie- ken voor levensmiddelen. I Met Rostov heeft de Sowjetunie de brug tusschen Kaukasus en Donetsbekken verloren. Zij hebben de sleutelpositie ver- 1 loren, waarover de grondstoffen van den Kaukasus naar de industriecentra van Oekraïne en Centraal-Rusland gebracht i werden. De Berlijnsche avondbladen publiceeren I met opschriften over de geheele pagina I het bericht van de verovering van Rostow en voorzien het van commentaar. I De Berliner Börsenzeitung ziet in de I verovering van Rostow een nieuwe ge- I voelige verzwakking van de industrieele capaciteit der Sowjetunie en acht daar- 1 mede een belangrijke operatie afgesloten die begonnen is in het gebied ten Oos- j ten van Charkow en Koersk. De Deutsche Allg. Ztg. wijst erop, dat ook de sterke verdedigingsstellingen, die de bolsjewisten de laatste maanden daar hadden aangelegd den aanvalsstorm van Duitsehers en bondgenooten niet konden remmen. Dr. Goebbels over gesprekken met frontstrijders In het weekblad „Das Reich" publi ceert rijksminister dr. Goebbels zijn in drukken van talrijke gesprekken, die hij den laatsten tijd met frontstrijders heeft gevoerd. I Indien ergens, zoo schrijft hij, de over winning als een noodzaak van de natio nale politiek wordt beschouwd, waarover in het geheel niet geredetwist kan wor den, ongeacht hoe vele offers zij van ons mag vragen, dan is dit aan het front het geval. Want het front kent den vijand, weet welke bedoelingen hij heeft en ook welk lot ons land en volk zou bedreigen', indien wij in zijn macht zouden komen. Het front ziet den oorlog zonder, illusies, hard, nuchter en realistisch. Wat in den oorlog verzuimd wordt, kan in vredestijd nooit worden ingehaald. Dat weet de soldaat, en daarom doet hij zijn bloedig werk met diepen zede- lijken ernst. Hij strijdt inderdaad voor vaderland,, gezin huis en haard. De vol ken, wier regeeringen dezen oorlog ont ketenen, dragen ditmaal ook zijn lasten. De Duitsche soldaat weet precies tegen over welk een vijandelijke wereld hij staat. Ondanks dat zij hem in aantal vele malen overtreffen, acht hij zich zelf, wat strijdkracht en moreel be treft, boven hen verheven. Hij staatop Voorraad voor den komenden'winter. In de conserven fabrieken is de inmaak van de jonge groente op het oogenblik in vollen]gang. Daarmede wordt een J kosteljgke provisie gevormd voor het koude jaargetijde. Doperwten worden onder handen ginomen en in doozen verpakt, om zoo hun weg te vinden naar de droog- en vrieskamers, Pax Holland-de Haan-s den stevigen grond van een nieuwe re volutionaire wereldbeschouwing, die hem steeds weer de kracht geeft, zin, nut en doel van deze gigantisch© worsteling te zien en tot basis voor zijn strijd te maken. Tusschen front en vaderland bestaat geen noemenswaard onderscheid in de opvatting van het wezen van den oorlog, slechts staat de soldaat er dichter bij, daar hij er in zijn meest onmiddellijken vorm tegenover komt te staan. Terwijl tijdens den wereldoorolg de leiding van het rijk niet nauwkeurig wist, waarvoor het volle streed, weet dit thans elk sol daat. Zooals hij thans precies weet, dat het verlies van den oorlog niet alleen tot de- ineenstorting van ons nationale leven zou leiden, döch ook tot de ver nietiging van zijn eigen matenieele be staan, zoo weet hij ook, dat het winnen van den oorlog de verzekering van het sociale en economische bestaan van eiken Duitscher met zich zal brengen. Itallaansch weermacht sbericht Britsclio aanvalspoging in Egypte Het 790e communiqué van het Itali aansche opperbevel luidt: Een vijandelijke aanvalspoging op den Zuidelijken sector van het Egyptische front werd door de snelle reactie van onze detachementen verijdeld. Er wer den opnieuw krijgsgevangenen gemaakt. De luchtmacht ondersteunde de aanval len te land en bombardeerde herhaalde malen het vijandelijke achterland. Een Britsche aanval op Tobroek ver oorzaakte lichte schade en maakte eenige slachtoffers. Een der hieraan deelnemen de vijandelijke vliegtuigen werd door het luchtdoelgeschut van Tobroek vernietigd. Italiaansche en Duitsche jagers deden een aanval op formaties Spitfires, die poog den bommenwerpers van de as te be stoken, welke terugkeerden van doeltref- Nieuwe grondslagen moeten worden gelegd Ter gelegenheid van die opening Van de nat. soc. vormingsschool te Lunteren heeft Zaterdagmiddag ir. Mussert een rede gehouden, waarin hij begon met het feit te constateren, dat wij midden in een revolutie staan, die niet alleen ons volk, niet zélfs uitsluitend Europa» doch de geheele wereld aangaat. Het kleine stukje Nederland moet Zijn Weg in deze nieuwe wereld vinden. Nu 'Zijn er menschen, die van laag water houden en die nijdig worden, wanneer de vloed komt. Maar deze stoort zïöh daaraan niet. Zoo zijn ©r ook menschen, die de aan den gang zijnde wereldrevolutie wil len tegenhouden of die van dezte re volutie nog geen begrip hebben. Wij zijn echter een stukje, om Zoo te zeg gen een atoom, van die revolutie. Het oude is orermolmd geraakt en heenge gaan. Doch het nieuwe is niet datgene, wat men heden 'ziet. Het is de groote, tragiek, dat zoovelen denken, dat wat we nu meemaken, de nieuwe orde Is. Het geweldige militaire apparaat, dat in Centraal-Oost-Europa werkt en waarvan wij in West-Europa het een en ander, hebben ervaren, heeft echter weinig of niets met de nieuwe orde te doen. Weï kan men zeggen, dat het continentale Europa thans wordt gevormd. Zij, die hiervan de stuwkracht Zijn, lijden het meest, doordat Zij hun offers in bloéd brengen. In dq eerste plaats het Duit-i sche en het Italiaansche volk, maar ook tienduizend Nederlanders en vele anderen. Nieuwe grondslagen Dat alles en nog veel meer moeten we ons bewust worden door de vor ming. Leiding willen geven aan ons volk is het wel, wanneer alles kapot is ge- langs lijnen van geleidelijkheid, maar het is het wel, wanneer alles kopot is ge raakt. Wij moeten thans de fundamenten leggen voor een paar honderd jaren. Dat wordt van de nationaal-socialisten verlangd. Nu zijn er menschen zonder hersenen en met weinig hersenen, die meenen, dat zij alles weten en er zijn er ook met wat meer hersenen, die echter weten, dat we maar weinig weten. Deze laatste categorie zal leiding moeten geven. Wanneer we de geschiedenis der be weging nagaan, dan staan we verbaasd dat de koers zoo vast is gebleven en zoo juist is gebleken. Diat is hij in derdaad, omdat we op ons instinct wa ren afgegaan. Spreker eischte daarom van iederen groeps- of kringleider en van iederen anderen leiding gevenden functionaris dat hij zich volkomen bewust is, dat de weg, tot nu toe bewandeld, goed was. Die weg was door hoogere mach ten als de juiste aangewezen. In de „bronnen" van de N.S.B. zijn de begin selen van het nationaal-socialisme van Nederland neergelegd op dien weg die volgens die beginselen moet worden voortgegaan. Na herinnerd te hebben aan de eerste dagen der beweging, aan de „maatre gelen van bestuur", zoo bijvoorbeeld om het rapalje uit de beweging te houden en om als groepsleider plaats te maken voor een leider, wanneer deze beter zou zijn bevonden voor die taak, en zich te hebben afgevraagd in hoeverre daaraan de hand is gehouden, drukte spr alle functionarissen op het hart, steeds eerlijk te zoeken naar betere ver vulling van de uit te voeren taken, want daardoor wordt de beweging sterker.. Naast veel goeds is ook "veel kwaads ondervonden. Het belangrijkste is even- 1 wel, dat we. ons zuiver instinct vol gen. Voor volwassenen is het moeilijk te erkennen, dat 'zij nog iets kunnen leeren. Spr.. beeft veel gezien, dat tot den afgrond heeft geleid. IJdelheid en zelfzucht zijn de grootste kwaden. Po litieke leiders behoor,en den wil te heb ben om te leeren en om zich in te zetten voor ons volk. Er dreigen vele gevaren. Staat niet ergens in den bijbel: Wanneer ge één duivel hebt uitgebannen, dan komen er tien voor in de plaats Tegen communisme en kapitalisme De strijd van het nationaal-socialisme is gericht tegen communisme en kapita lisme. Het communisme moge thans zijn opgelost, het kapitalisme is dit zeker nog niet. Er zijn kapitalisten in de Be weging gekomen en zij hebben een zwart hemd aangetrokken en „houzee" geroepen in de veronderstelling, dat zij alleen daardoor nationaal-socialist waren gewor den. Zoo is liet niet alleen hier gegaan, doch ook in Duitschland. Ook zijn er nog altijd rasechte marxisten, die hun rol weten te spelen. Marxisten en kapi talisten spelen nu hun rol niet meer openlijk, althans niet meer zoo openlijk, maar vermommen zich en dringen zoo de Beweging binnen. De oud-marxistische leuzen van godsdienst is opium voor het volk. „Indië los van Holland" wor den gemaskerd opgediend. Een film als Kara Terry is een voor het volksmoreel cngewenschte film, die ik het Nederland- sche. volk niet zou voorzetten als nati onaal-socialist. Wij hebben ons geweerd tegen ordening voor de vriendjes, wen- schen ook geen ordening voor bankiers en trusts, doch wel voor het welzijn van het volk. Met nadruk waarschuwde spreker tegen hen, die vermomd als nationaal-socialist, de Beweging en haar beginsel schaden. De NSB zal haar regeerplicht als een roeping aanvaarden. Wij aanvaarden die roeping gaarne, aldus spreker. Wij ver liezen daarbij echter niet uit het oog, dat de groote dingen thans niet hier in het Westen, doch in het Oosten gebeuren. Voor Europa is het groote belang, den oorlog in het Oosten te winnen. Daarna komt de strijd in Europa om het ver momde en vermolmde communisme en kapitalisme uit te roeien. Wij hebben tot taak met al onze krachten zoowel aan het Oostfront als aan het thuisfront er toe mede te werken, dat die oorlog wordt gewonnen. Wanneer honderddui zenden hun leven geven voor Europa, dan mogen de overigefl niet afwachtend blijven staan toekijken. Dank zij het genie van Hitier zal de tijd komen, dat overal het nationaal-socialisme zal .zijn gevestigd, niet voor een jaartje, maar voor honderden jaren. Spreker eindigde met den wensch, dat ook 'in dit vormingshuis onder leiding! van .prof. van Genechten, zal worden gedaan, wat noodig is om ons volk hier van bewust te maken. De openingsplechtigheid werd beëin digd met het gezamenlijk zingen van het zesde vers van het Wilhelmus. Wanneer verduisteren Heden (Dinadag): zon onder 21.40 Morgen (Woensdag) zon op B.53; zon onder 21.43. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd Maan onder 7.58; op 21.52 Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Voile maan Maandag 27 Juli fende aanvallen op een militaire instal latie van Malta. Duitsche jagers schoten ■in een luchtgevecht 2 vijandelijke machi nes omlaag. DE DUCE IN NOORD-AFRIKA Inspectiereis van troepen en steunpunten Van 29 Juni', den dag der verovering yan Mersa Matroe, tot 20 Juli heeft de Duce, naar van officieel© Italiaansche zijde bekend wordt gemaakt, in 'tMar- marische operatiegebied vertoefd. Hij heeft dagelijks besprekingen gevoerd met het opperbevel iin Noord-Afrika. Op Zijn reis bezichtigde de Duce troe pen, vliegvelden, vlootsteunpunten, Itali aansche en Duitsche lazaretten, revitail- leerings- en opleidingsstations en Itali aansche kolonistendorpen. Hij reikte den piloten van het vijfde luchteskader on derscheidingen uit wegens betoonde dap perheid. Het onverwachte verschijnen van den Duce wekte groote geestdrift, onder de troepen, die zich na hun bliksemsnellen opmarsch van 700 kilometergereed ma ken om opnieuw georganiseerd en van nieuwe uitrustingen voorzien, te zamen met de Duitsche troepen de tweede faze van deh slag in te gaan. Op den terugweg verbleef de Duce eenige uren in Athene, waar hij op het vliegveld van Tatoi door generaal Gelo- so, den commandant van het 11de leger en door minister Chigi werd ontvangen. Na het plechtige bezoek aan den Acro polis begaf de Duce zich naar de gre nadiers van het derde regiment en naar het cavalerieregiment Guide uit Milaan, waar hij geestdriftig werd ontvangen. In het gebouw van de Italiaansche lega tie ontving de Duee den Duitschen ge zant in Athene, von Allenburg, den chef der Grieksche regeering, generaal Tso- lakogloe, den minister van Binnenland- sche Zaken, dr. Gotzamanis en den bur gemeester van Athene, Gehierdialos. Op 20 Juli des avonds landde de Duce op het vliegveld van Guidonia nadat hij 20 dagen lang ruim 6000 kilometer per vliegtuig had afgelegd over zeeën en woestijnen. FINANTIEEL NIEUWS Tweede aanvullingsbesluit dividend belasting De waarnemend secretaris-generaal van financiën heeft een tweede aanvullings- besluit dividendbeperking 1941 vastge steld, welk besluit terugwerkende kracht heeft tot 30 Augustus 1941. Hierbij wordt de bepaling, dat de ver krijging van aandee'len, voortvloeiende uit de herkapitalisatie, is vrijgesteld van de inkomstenbelasting en van de dividend belasting, mede van toepassing verklaard op de verkrijging van aandeelen, voort vloeiende uit een herkapitalisatie vaneen in het Duitsche rijk gevestigd lichaam op den voet van de in het Duitsche rijk in verband met de dividendbeper king ten 'aanzien van "fyerkapitajisaties gegeven voorschriften. Voorts is de in art. 19 van Tiet eerste aanvullingsbesjuit neergelegde regeling betreffende de berekening van de belas ting op de herkapitalisatie voor het ge val de herkapitalisatie van een vennoot, schap is voorafgegaan door de herkapi talisatie van een andere vennootschap, waarvan de eerstgenoemde vennootschap anders dan voor beleggingsdoeleinden aandeelen bezit, ook van toepassing ver klaard, wanneer die yooirafgegane her kapitalisatie is geschied door en die aan deelen afkomstig zijn van een in het Duitsche rijk gevestigd lichaam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1