ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 27 JULI 1942J OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURAMT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt iederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche Nieuwsbode,! Zierikzee, SchuithavenlB®94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur;(Advertentieche{) A, J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Hosten, Zierikzee 989TB JAARGANG So. 14995 ADVBRTBNTIBS Advertentiën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Ten Zuiden en Oosten van Rostov den Don overschreden H*/i Duitsche opperbevel deelde Zon dag mede: Ten Zuiden en Oosten van Rostow werd in hevige gevechten de overgang over de Don veroverd. De poging van den vijand om een ordelijk en samen hangend afweerfront op den Zuidelijken oever van den Don op te richten, zijn mislukt. Een sovjet-duikboot werd door de luchtmacht aan ide mond van den Don tot zinken gebracht. Aan de Wolga wierpen gevechtsvliegtuigen bij aanval len overdag eni 's nachts twee tank schepen, met een gezamenlijke» inhoud van 6000 ton, in brand en brachten drie met ravitailleeringsgoederen geladen sleepschepen tot zinken. In de groote bocht van den Don zijn Duitsche en Rumeensche' troepen in gevecht met vijandelijke infanterie en pantserstrijdkrachten. Zij hebben met hun voorhoede den Don bereikt.. In het gebied van Woronesj misluk ten ook gisteren alle aanvallen van de bolsjewisten door den schitterenden strijd lust van onze troepen. Ten N.W. van Woronesj werden omvangrijke troepen concentraties van den Vijand door den geconcentreerden aanval van formaties infanterie, pantserwagens en de lucht macht uiteengeslagen. Tegenaanvallen van den vijand leverden geen succes op. Al leen in een sector van een divisie wer den gisteren overdag 40 vijandelijke pant serwagens vernietigd. Aan het overige Oostfront slechts plaatselijke gevechts- activiteit. Op Malta werden in de installaties van de vliegvelden Lucca en Half ar nieuwe vernielingen aangericht. Voor Port Saïd werd een vijandelijk koopvaardijschip door bommen beschadigd. Aan de Oostkust van Engeland be stookte de luchtmacht bij goed zicht op den grond de haven van Middles- borough met een groot aantal brisant* en brandbommen. Na hevige ontploffin gen ontstonden uitgestrekte branden. Na dat Enkele Britsche vliegtuigen overdag in het Rijn-Main-gebied lukraak bommen hadden neergeworpen, viel de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht West-Duitschland aan, vooral Duisburg, Hamburg en Moers. De burgerbevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken ontstond deels aanzienlijke schade aan gebouwen. Door nachtjagers en luchtdoelartillerie wer den 11 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Sovjet-bommenwerpers ;on- derhamen storingsaanvallen zonder eenige uitwerking op Oost-Pruisisch gebied. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 24—25 Juli 128 vliegtuigen. 5 eigen vlieg tuigen worden vermist. Italiaansch weermachtsbericht Artillerie- en luchtactie aan het Egyptische front Het communique van het Ital. opper bevel maakte Zondag bekend Aan het Egyptische front werden vij andelijke troepen en autokolomnes doel treffend door onze artillerie bestookt- Formaties van de spil hebben de activi teit van de Britsche luchtmacht doel treffend verhinderd. Drie Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten- Tijdens de hevige gevechten heeft zich het 3e bataljon van het 62ste regiment van de divisie Trento onderscheiden- Het bataljon vernielde 16 vijandelijke tanks. Italiaansche en Duitsofre vliegtuigforma ties hebben de steunpunten van Malta aangevallen. Een Hurricane werd door Duitsche jagers neergeschoten. 2 van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Stand en beteekenis van den duikbootoorlog De Deutsche Allg. Ztg. publiceert een interview, dat de hoofdredacteur van het blad, dr. Silex, heeft gehad met den dief van den staf der zeeoorlogvoening, ad miraal Fricke, en waarin ide stand en de beteekenis van den duikbootoorlog wordt geschilderd. Op de vraag, hoe de steile stijging van de curve der tot zinken gebrachte sche pen sedert 24 Januari 1942 te verklaren is, antwoordde Fricke, dat die voornaam ste reden gelogen is in het van maand tot maand toenemende aantal duikboo- ten, tezamen met een zorgvuldig afge wogen gebruik der krachten Daarbij komt, dat het voornaamste operatiege bied, de Amerikaansche wateren, een bij zonder rijk jachtgebied voor duikbooten vormt. Op de vraag of de door Roosevelt ge provoceerde incidenten voor de Duitsche duikbooten indertijd het vuurveld vrij ge maakt hadden, antwoordde admiraal Fricke: ,,Neen, want de Duitsche oor logvoering heeft de beperkingen o,ok nog gehandhaafd, toen Amerikaansche .oor logsschepen reeds ingrepen in den strijd tusschen Duitsche duikbooten en Britsche schepen. Eerst met den aanvang van de door Roosevelt geprovoceerde uitbreiding van den oorlog tot de Vereenigde Staten en Japan heeft Duitschland de beperkin gen voor den duikbootoorlog opgeheven. Admiraal Fricke wees eT op, dat, om de in de vijandelijke scheepvaart gesla gen bressen op te vullen voortdurend schepen moeten worden genomen uit de vaart op Engeland. Derhalve gebruikt men de duikbooten volgens twee ge zichtspunten. Op de voorgrond staat de strijd tegen de vijandelijke koopvaardij- tonnage, daarnaast gebruikt men de duik booten, waar haar aanwezigheid en suc ces om operatieve redenen volgens den oorlogstoestand van het moment nood zakelijk lijkt. De toenemende stijging van de duikbootaanvallen maakt het moge lijk, in de verre wateren van de Ba- rentszee tot in de Caraibische zee en in het Oosten van de Middellandsche Zee beide taken tegelijkertijd met succes ten uitvoer te leggen. Omtrent de beteekenis van den duikbootoorlog voor de alge meens oorlogssituatie zeide admiraal Fricke, dat de Duitsche duikbooten in haar strijd van drie jaar ide vijandelijke ravitailleering zwaar benadeeld hebben. Wanneer ;onze tegenstanders meer koopvaarders bouwen, bouwen wij nog meer duikbooten. Wij zullen daarmede voortdurend meer schepen in den grond boren dan onze tegenstanders vermogen te bouwen. Ik ben er van overtuigd, dat wij stap voor stap het doel der verlam ming van het geheele vijandelijke oor logsapparaat dichter naderen en daar mede de zegevierende beslissing van den oorlog in het algemeen. Tobroek veroverd. foto Luce-Orbis-Holland-Pax Holland EEN HALF JAARiDUITSCHE DUIKBOOTACTIE '616 koopvaarders (3.843,200 ton) tot zinken gebracht Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Zes maanden geleden maakte een extra- bericht van het Duitsche opperbevel voor het eerst gewag van de success^' van Duitsche duikbooten in Amerikaansche wateren. Volgens dat extra bericht van 24 Januari waren vlak voor de Ameri kaansche kust 18 koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 125.000 ton tot zinken gebracht. De deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog ver schafte de Duitsche duikbootvloot moge lijkheden, waarover zij' tot dat oogenblik niet beschikte, daar zij zich een beper king oplegde. In de zes maanden sedert dat extra- bericht zijn, naar het opperbevel der weermacht mededeelt, op alle oorlogs te,oneelen 618 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 3.843.200 ton tot zinken gebracht, waar van 467 met een inhoud van 2.917.600 ton in de Amerikaansche wateren. De Britsch-Amerikaansche tankvloot verloor in deze periode 163 tankschepen met een inhoud van 1.325.500 ton. De duikbooten rijn in dappere operaties doorgedrongen tot in de monding van de St. Laurens en de Mississippi, tot voor hel Panama-kanaal en de havens aan de Caraibische Zee. Zij vergrootten haar successen m weerwil van den toe- nemenden afweer door Amerikaansche vloot- en luchtstrijdkrachten. Voorraden voor Amerika en Engeland werden naar den bodem der zee gezonden, evenals oorlogsmateriaal, bestemd voor het Oos telijk front, Noord-Afrika en de Stille Zuidzee. De duikbooten hebben de vijan delijke scheepsruim*© reeds zoozeer ge reduceerd, dat ide zeemogendheden geen meester over haar strategische beslissin gen meer zijn en zich bij ieder besluit geplaatst zien voor de kwestie van de scheepsruimte. Tevens worden de gealli eerden gedwongen een aanzienlijk deel van hun oorlogspotentieel voor den scheepsbouw te reserveeren. In de Mid dellandsche' Zee hebben Duitsche duik booten een belangrijke bijdrage geleverd tot de wijziging van den strategischen toestand. RANTSOENEN GAS EN ELECTRICITEIT Zn] het algemeen op 75 pet. Het onlangs in de dagbladen opgeno men bericht betreffende de instelling van maximum-rantsoenen voor gas en electri- citeit blijkt aanleiding te hebben gegeven tot noodelojoze ongerustheid bij het pu bliek. J Er wordt derhalve op gewezen, dat deze maatregel niet beoogt den verbrui ker van een normale hoeveelheid gas of ölectrieiteit een verdergaande beper king op te leggen dan de bestaande van 75 pet. van zijn verbruik in 1939—40. De bedoeling is dan ook uitsluitend te voor komen, dat zij, die gedurende 1939—40 een volgens de tegenwoordige normen abnormaal hoog verbruik hadden, ook thans nog zeer rooyaal met gas of elec- triciteit kunnen omspringen. Het is der- halve mogelijk, dat het maximum, hoe wel zeer ruim gesteld, voor zulke ver bruikers lager ligt dan 75 'pet. van 1939—40. Verbruikers, die voor een maximum- rantsoen in aanmerking komen, zullen van het betrokken gas- 'of électriciteits- bedrijf bericht ontvangen. Maximum-rant soenen worden eerst van kracht met ingang van de eerstvolgende periode van ongeveer 60 'dagen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij het vaststellen van de maximum rantsoenen voor gezinnen tot vier (in wonende) personen reeds rekening zal zijn gehouden met de aanwezigheid van radiotoestel en electrisch strijkijzer. Verbruikers, wier gezin bestaat uit 5 of meer (inwonende) personen en voor wie een maximum-rantsoen is vastgesteld, kunnen, indien zij electrisch strijken, bij het electrieiteitsbedrijf een bijslag vra gen; deze bijslag zal bedragen 8 kwh per periode van circa 60 dagen voor elk gezinslid boven het aantal van vier. In geen geval zal een maximum-rantsoen echter hooger rijn dan 75 pet. van het verbruik in 1939—40. Daar evenals bjjj den Arbeidsdienst voor mannen, ook by den Arbeidsdienst voor meisjes, de lichamelijke opvoeding een belangrijke plaats inneemt, worden op de% kaderschoól van den A.D.M. te Wassenaar geregeld aan de leidsters practische en theoretische lessen gegeven. Een foto tijdens een practische les. N.A.D. Mólkenboer-V.N.P.-Pax Holland-s DEZE WEEK 3 KILO AARDAPPELEN De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt, bekend, dat voor de distributieperiode van 26 Juli t/m 1 Augustus a.s. het aardappel-rantsoen is vastgesteld op 3 kg. In verband hiermede zal gedurende genoemd tijdvak elke der met 38a ge nummerde bommen van de aardappel- kaart recht geven op het koopen van 1V2 kg aardappelen.. Voorts geeft ge durende dit tijdvak de met „een rant soen aardappelen" gemerkt© bon recht opi het koopen van 3 kg aardappelen. VERSGH1LLENDE BER1GHTEK Arbeidsdienst voor meisjes De Staatscourant van 24 dezer bevat een besluit van den waarnemend secre taris-generaal van algemeene Zaken, be treffende de rangen en graden in den arbeidsdienst voor meisjes. De rangen voor het hooger kader Zijn: :hoofdleidster, stafleidster en arbeids- leidster, die voor het middenkader: hop- :vrouw en adspirant-hopvrouw. Het la ger kader wordt gevormd door hoofd- kernleidsters. In den stand van het personeel dat geen rang bekleedt, worden onderschei den de graden van kernleidster en ar- beidsmeisjes. Voorts is een besluit opgenomen hou dende een voorloopige regeling van de bezoldiging van hooger en midden ka der, welk besluit terugwerkende kracht heeft tat 1 Januari 1942, met welken datum geacht wordt te zijn ingetrokken de beschikking van 9 Juni 1941, houdende een voorloopige regeling van de be zoldiging van leidsters en assistenten. 432100 Zij zullen terugkomenonze strij ders aan het Oostfront. Zeker, er Zijn er die zullen blijven omdat rij1 voor volk en land het grootste offer hebben gebracht. Het grootste gedeelte echter zal terugkomen, nadat het bolsjewisti sche monster vernietigd zal zijn. Zij die terugkomen, Zullen u vragen wat gij deed toen zij in het Oosten met de wapenen in de vuist de Europeesche beschaving en cultuur verdedigden. Wat zal dan uw antwoord zijn? Zult gij kunnen antwoorden dat gij behoorde 1ot het thuisfront, dat Zijn plicht deed? Landgenoot, rij die straks zullen terug komen hebben nu recht op uw steun. Versterkt daarom ons verzorgingsfonds dat geregeld duizenden pakketten zendt aan onze Oostfrontstrijders. Het giro nummer in 432100 ten name Verzorgings fonds Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. Vestigingswet kleinbedrijf De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart heeft de Ves tigingswet kleinbedrijf van toepassing verklaard op het smidsbedrijf (waar onder mede wordt verstaan herstellings- en onderhoudswerkzaamheden aan haar den, kachels en fornuizen, slotenwerk, Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 21.40. Morgen (Dinsdag) zon op 6.44; zon onder 21.43. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 5.24op 21.69 Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Ang Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. vuurwerk, plaatwerk en smidbankwerk en hoefsmidsbedrijf, het gasfitter- en waterfittersbedrijf, het loodgietersbediïjf, het meubelmakersbedrijf en den klein handel in meubelen. Het is thans dus verboden zonder toe stemming van den secretaris-generaal voornoemd een dergelijk bedrijf te ves tigen. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 27 Juli—2 Aug. 1892. Op ver zoek werd de rijksveldwachter 3e klasse J. Kooyman te Sirjansland eervol ontslagen. I I 1 all Bij de te Goes gehouden eindexa men H.B.S. in Zeeland slaagden van de H.B.S. te Zierikzee H. G. Krom, P. de Looze, F. J. H. Jespers, A. G. de Braai en C. J. van Kempen. Beroepen te Medemblik dr. J. Hel der te Zierikzee. Tot gemeente-vroedvrouw te Zon- nemaire werd mej. P. E. Dixon be noemd. i j j" i'jgll Bedankt voor het beroep te Oud- Vosmeer door Ds. A. F. Simons te Poortvliet, SPT meldt uit Kopenhagen: Het Deensche departement voor de visscherij heeft alle Deensche visschers, die op de Noordzee hun bedrijf uit oefenen, bevolen naar hun havens terug te keeren ter in antvamgstneminig van nieuwe instructies. Deze maatregel staat in verhand met de Engelsche waarschu wing, dat in het vervolg alle schepen, die zich buiten de kusten der door Duitschland bezette gebieden vertoonen, gevaar loopen in den grond te worden geboord. De leider van de Turksche delegatie, die in Duitschland onderhandelingen heeft gevoerd over den aankoop van spoorweg- materiaal, heeft aan de Turksche pers verklaard, dat een leveringsverdrag is gesloten, waarbij Duitschland zich ver plicht aan Turkije 15 locomotieven en 500 wagons te leveren ter waarde van 150 millioen .Turksche ponden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1