ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 25 JULI 1942 ZI'ERIKZEESCHE'COORANT ABONNEMENT l 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee 'f 1.60, elders £1.90 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee,||Schuithaven B 94, per kwartaal. Weekabonnementen resp. Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent a. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt iederen werkdag. 989TB JAARQABQ So. 14994 ADVERTENTIES 'Advertentiën 10 cenï per millimeter; in- Igfezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 ROSTOV GEVALLEN Het Duitsche opperbevel deelde Vrijdag in een extra bericht mede: Troepen van het Duitsche leger, de Wafian SS en Slowaaksche formaties met veortreffelijkes steun van de lucht macht, hebben de krachtig versterkte diepe defensiestellingen van Rostov over het heele front doorbroken en hebben na harde gevechten de als verkeers- en havencentrum belangrijke stad stormenderhand genomen. De sniveling der stad van de resten van den vijand is nog aan den gang. ZWARE VERLIEZEN VAN DE SOVJETLUCHTMACHT Na! herhaling van het extra-bericht maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht Vrijdag 'bekend: In de groote bocht van den Don hebben divisies infanterie en snelle for maties den tegenstand gebroken van pas aangevoerde bosjewistische troepen. 69 tanks en 29 kanonnen werden hierbij vernietigd. Ten Noordwesten van Woro- nesj zijn vrij sterke vijandelijke aanval len in een tegenaanval afgeslagen. For maties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben ingegrepen in de gevechten op den grond en den bols jewisten zware verliezen' toegebracht. Aan het front van de Wolchow en voor Leningrad zijn nieuwe vijandelijke aan vallen ineengestort. Troepenconcentra ties werden door artillerievuur uiteen gedreven. Aan het IJszeefront heeft het lucht wapen ligplaatsen voor duik'booten en militaire installaties van de oorlogs haven Polarnoje met goed effect 'be stookt. De bolsjewieken hebben gisteren 83 vliegtuigen verloren, zeven eigen vlieg tuigen worden vermist. In Egypte duren de felle gevechten; in de stelling El Alamein voort. De oase Siwah is door Italiaansche troepen be zet. Formaties van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen hebben opnieuw met bijzonder succes ingegrepen in de gevechtshandelingen. Tijdens luchtgevech ten hoven de woestijn, door afweer geschut en bij aanvallen op het eiland Malta zijn 18 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittanuië heeft het luchtwapen bij aanvallen over dag en des nachts voltreffers van bom men geplaatst op fabrieken van de vlieg tuigindustrie, op vliegvelden en op andere voor den oorlog belangrijke in stallaties in Midden- en Oost-Engeland. Aan de kust van het bezette Westelijke gebied heeft de vijand gisteren negen vliegtuigen verloren. Een Britsehe sto- ringsaanval overdag op een plaats in het West-Duitsche grensgebied en aanvallen van den vijand in den af geloop en nacht, vooral op de stad Duisburg, hebben ver liezen onder de burgerbevolking doen ontstaan. Nacht jagers en afweergeschut schoten zes der aanvallende bommen werpers neer. Eenige Sowjetbommen- werpers hebben om! middernacht ver- geefsche storingsaanvallen gedaan op Oost-Pruisisch gebied. Hierbij verloor ld© Vijand één vliegtuig. Itallaansch weermachtsbericht Levendige strijd bij El Alamein Het Italiaansche weerinachtbericht van Vrijdag luidt: In het gebied van EI Alamein 2ijn de levendige gevechten voortgezet. De vij and leed nieuwe verliezen. Het aantal gevangenen is gestegen tot ongeveer 1000. Onze formaties hebben reeds op 20 Juli de oase 'Siwah in het Westen van het Egyptische gebied bereikt en bezet. Bij de felle gevechten van 22 Juli heeft het derde bataillon van het 61ste regiment infanterie Toronto 'zich onderscheiden, dat dapper aian de 'rijde van formaties van het Duitsche Afrika- eorps heeft gestreden. Bij de acties der laatste dagen heeft zich de aan het hoofd van het door hem aangevoerde 65ste regiment infanterie strijdende kol'. Gerardo Vaiarini bijzonder onderscheiden'. Gisteren levendige activiteit van het luchtwapen. Er werden-talrijke luchtge vechten geleverd tusschen de jagerfor maties der tegenstanders. Drie Spitfires en drie Curtiss-toestellen werden door Duitsche vliegtuigen neergeschoten. De Vijand, die zonder succes storingsaan vallen trachtte te ondernemen tegen zeker© centra achter ons front, verloor boven Benghasi zes toestellen. Twee wer den neergehaald door onze jagers, twee door batterijen afweergeschut en twee door geschut der Duitsche eenheden. Eenigé met valschermen meergespr.oingen leden der bemanningen werden gevan gen genomen.'Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. Boven Malta zijn de operaties der bommenwerpers der spilmiogendheden met succes voortgezet; Vier Engelsch© vliegtuigen werden door Duitsche jagers, twee door onze jagers neergeschoten. BIJ EL ALAMEIN voortdurende artilleriestrijd De oorlogsverslaggever Lutz Koch schrijft omtrent de Zware, verbitterde gevechten om de stelling Van El Ala mein o.a. Auchinleck gebruikt de laatste reser ves,, die hij nog snel in de diepe stel lingen van El Alamein in den strijd kan werpen. Evenals bij Bir Hacheim, Ga- Zala, Tobroek en Mersa Matroe wemelen deze stellingen weer van mijnenvelden, kilometers lange prikkeldraadversperrin gen, verdekt opgestelde vuurmonden en pantserafweergeschut. Opi een smalle strook, heeft Auchinleck vele batterijen opgesteld, die ten koste van een ge weldige hoeveelheid munitie Egypte's opslagplaatsen 'zullen wel leeg worden zonder onderbreking de Duitsch-Ita- liaansche stellingen beschieten, die ook iederen dag meer in den grond zinken. De soldaten, die thans reeds weken lang een aanval meemaken, zooals de wereld maar zelden en de woestijn nog nooit heeft gekend, moeten thans ook nog de beproevingen van den stelling oorlog doorstaan, die ieder uur d'e uiter ste inspanning van de Zenuwen eischt. Maar al te graag houden Zij bij de mitrailleur of bij het pantserafweerge schut een slaapje doen, doch het heilige moeten van den soldaat noodzaakt de baardige mannen van maarschalk Rom mel hun plicht te doen. Dag aan dag worden de Zware vechtwagens, welker bij Knightsbridge opgeloopenj beschadi gingen op behoeftige wijze zijn hersteld, door Auchinleck steeds weer op andere plaatsen op ide Duitsche en Italiaansche linies afgestuurd. Wanneer zij in de ochtendschemering komen, nadat de voorste linies door een zwa're artillerie-beschieting Zijn ge neutraliseerd, kan het wel gebeuren, dat Zij een paar kilometer ver doordringen,, om dan plotseling door de Duitsche en Italiaansche batterijen met direct vuur tot staan te worden gebracht, of door vechtwagens te worden verwikkeld in gevechten, die groote verliezen mee brengen. Rommels afweer is elastisch ge worden. Terwijl de infanteristen in den grond verdwijnen, binden verder achter waarts zoowel pantserafweergeschut als ander geschut den strijd met de indrin- gers aan. De dagen1 van de afweergevechten voor de stelling van El Alamein zijn een roem rijk hoofdstuk geworden voor den etap pen- en verkeersdienst, die nieuwe men sehen en nieuw materieel aanvoert. Het gaat daarbij vooral om jonge manschap pen, die hun eerstenstrijd gaan leveren- DOODVONNISSEN VOLTROKKEN Officieel wordt bekend gemaakt: De door het Duitsche Obergericht in het Am- sterdamsche distributieproces tegen Cor nells Nicolaas de Vries, Augustus Theo doras van Bafcum, Abraham Pots en Petrus Albertus van Dieren gevelde dood vonnissen zijn door fusilleering vol trokken. De tegen Alexander Theodoras Thuring en Louis Kasseier gevelde doodvonnis sen zijn door den Rijkscommissaris voor het 'bezette Nederlandsche gebied inden vorm van gTatie gewijzigd in vijftien jaar tuchthuisstraf. Voor de eerste maal zijn nu ook in ons land doodvonnissen terzake van distributiemisdrijven voltrokken. Tus schen de uitspraak en de voltrekking ervan is tamelijk veel tijd verloopen, zoo dat het mogelijk is, dat in de kringen, waar het distributiemisdrijf welig bloeit, de eerste indruk, dien de vonnissen van zelf hebben gemaakt, weer voor een deel is uitgewischt. Dat zou men wel haast gaan denken, wanneer men 'dik wijls tot zijn verbazing moet merken, hoe openlijk alles wat tot den zwarten handel behoort tusschen de mensehen be leden en bedreven wondt. Dan is er nu echter het bericht van de voltrekking van eenige dier dood vonnissen, terwijl enkele van deze in langdurige tuchthuisstraffen veran derd zijn, om ieder, wien het aangaat eraan te herinneren, dat er eens een einde komt aan het geduid van de overheid en dat het belang van een goed geregelde voedselvoorziening van dien aard is, dat degeen, die er zich aan ver grijpt, desnoods zijn leven verbeurt. Het waren misdrijven van grooten om vang en ernstigen aard, die ditmaal met den dood zijn gestraft. Het is een voor beeld, dat gesteld is, dat zijn dreigement echter niet alleen tegen de ergerlijkste' gevallen richt. Als het euvel zich. miiet anders laat onderdrukken, hoeft men zich niet te verw,anderen wanneer straks ook in lichtere gevallen een doodvonnis valt. Men heeft maar te zien, naar het geen er in Duitschland gebeurt, waar look met de grootste gestrengheid tegen overtreding van de distributiebepa lingen wordt opgetreden. Geringe over tredingen, die zich in het oneindige her halen, zijn niet minder verderfelijk dan de groote, eenmalige misdrijven. De nood zakelijkheid rantsoenen te verminderen, gelijk den laatsten tijd weer eenige ma len is gescheld, legt slechts te meer üclem op den plicht der overheid om bij de onderdrukking van het distributiemisdrijf niets ontziend te werk te gaan. In tegenwoordigheid van den Rijksminister van buitenlandeche eaken, von Ribbentrop, heeft de Führer den Irakschen minister-president, Ratchid Ali el Oailani, ontvangen De bespreking werd in den geest van de bestaande vriendschap tusschen het Duitsche volk en de Arabische volkeren gevoerd, Hoffmann-Stap f-Pax Holland s In verband met de in voorbereiding zijnde distributie van artikelen, die door de in Nederland woonachtige 'kunstschil ders ter vervaardiging van hun werken worden gebezigd, verzoekt de Nederlandr sche Kultuurkamer iederen handelaar, die in deze distributie wenscht te warden ingeschakeld, hiervan voor 15 Augustus opgave te doen. WINTERHULPLOTEN BINNENKORT VERKRIJGBAAR De firma Enschede Zonen te Haar lem is met het 'drukken van de nieuwe Winterhulploten zoover gevorderd, dat binnenkort begonnen zal kunnen wor den met den verkoop. Na het succes van de vorige loterij 'koesteren de organisa toren van de nieuwe, veel grooter op gezette onderneming opnieuw goede ver wachtingen. Den eersten keer is al ge bleken, dat het Nederlan'dsche publiek te allen tijde bereid is een gokje te wagen. Dat zal n,u wel niet anders zijn. Bovendien wint in steeds 'breedere krin- gèn de overtuiging veld, dat men door het koopen van- de «JArinterhulploten een goed en nuttig werk doet. De campagne van ide Winterhulp in den1 komenden win ter zal uiteraard' weer veel geld vpr- eisehem. De opbrengst van de loterij zal er in niet geringe mate toe bij kunnen dragen om aan ide leuze: Door het volk, voor het volk, praetische uitvoering te geven. Eenigen tijd1 geleden hebben wij reeds medegedeeld', dat ide nieuwe loterij, zes millioen loten1, verdeeld in zes series, zal omvatten. De series, evenals de daaraan verbanden premietrekkingen, zullen na elkaar worden uitgeloot. In tegenstelling tot de eerste loterij, toen de winstkans 1 op 6i/2 bedroeg, zal ér thans op dendrie loten één prijs zijn- lm elke serie van een millioen loten, bevinden zich der halve 380.000 prijzen. De hoogste prijs in de. serie bedraagt f 5000, verder zijn er o.a. drie prijzen van f1000 gulden en 100.000 van 50 cent in. Een nieuwig heid is ook, dat er ditmaal per serie 160.000 prijzen van 25 cent zullen zijn- Bij; wijze van premie worden 'dan nog voor elke serie een prijs van f 10,000, benevens zeven prijzen van f100 uitge loot. In het geheel zijn er 2 millioen prijzen, tot een gezamenlijke waar de van f 1.059,000 en 426 premies ter waarde van f202,000. De verkoop van de loten door middel van het in de groote steden reads be kende „rad van avontuur" zal bij de nieuwe loterij van den eersten dag af geschieden. Naar wij vernemen zal daar- Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 21.44. Uorgen (Zondag) zon op 6.49; zon onder 21.43. Maandagzon op 5.50 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4.16, op 20 29 Maan onder 5.24; op 21.18 Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 25 Juli niet meer geldig: 37 Brood, Beschuit, Vleesck, Aardappelen. 37 A Tabak. mede Zaterdag 1 Augustus ajs een begin worden gemaakt. Dit rad, dat den vorigen keer een doorslaand succes is gebleken, zal ditmaal ook in de kleinere plaatsen verschijnen. Sondagartsendienst Zierikzee ZONDAG 26 JULI: Dr. van Hoorn en Dr. van Leeuwen. Ten behoeve van eén reëele voedselvoorziening Bijzondere bevoegdheden van de overheid De resultaten der achter ons liggende jaren toornen aan, dat het over groote deel van de boeren' de redelijkheid van de regelingen ten aanzien van de ver plichting tot aflevering van de melk aan, de fabriek en van de inlevering van de andere producten' als graan, peulvruchten en aardappelen, begrijpt en derhalve aan de voorschriften' gevolg geeft. De ervaring heeft echter geleerd, dat er altijd nog een aantal boeren is, dat zich van zijn verplichtingen' ten aanzien van de voedselvoorziening niets aan trekt, maar er alleen op uit is zooveel mogelijk winst op zijn producten tema ken. Dit doen zij dan idoor de producten niet tegen den normalen prijs te leveren, maar door ze clandestien en tegen veel hoogeren prijs aan den handel of idirect aan de consumenten te verkoopen. Al deze clandestien' verkochte waren wor den 'Onttrokken aan de ordelijke voedsel voorziening hier te lande en komen grootendeels alleen ten bate van hen, die daarvoor grof geld kunnen betalen. Het spreekt vanzelf, dat, nu de voed selpositie steeds nijpender wordt, deze praetijfcem in het bijzonder met het oog op het minder draagkrachtige deel van ons volk krachtiger moeten worden be streden» Door een voortdurende con trole op deze bedrijven kan1 vaak een overtreding, waarbij ide frauduleuze han delingen blijken, worden geconstateerd'. Deze overtredingen worden dan.' door den oeconomischen rechter en den tuchtrech ter bestraft. Het is echter vaak niet ge makkelijk deze overtredingen te consta» teeren, terwijl toch aan de hand van productie en leveringen als vaststaand aangenomen moet worden, dat het be drijf niet aan zijn verplichtingen voldoet, maar producten achterhoudt of clande stien verkoopt. Zoo komt het voor, dat een boer, in' aanmerking genomen het aantal koeien dat hij melkt, veel te weinig melk aan de fabriek levert. Het kan zijn, dat hij frauduleus boter of kaas maakt of melk aan consumenten' verkoopt, en zoo 'dit geconstateerd wordt volgt bestraffing. Maar ook al wordt zoo'n boer niet op een strafbare han deling 'betrapt, het staat vast, dat hij zijn taak ten behoeve van de voedsel voorziening al zeer slecht vervult en dat er wel andere boeren zijn, die uit de zelfde 'boerderij' en dezelfde veestapel veel meer halen voor onze voedselvoor ziening. Om in zulke gevallen afdoende te kunnen ingrijpen, zijn den secretaris generaal van het departement van land bouw en visseherij bij besluit van 23 Juli 1942 eenige bijzóndere bevoegdheden toegekend'. Deze zijn, dat hij in geval len,- waarin' men zijn verplichtingen tot in- of aflevering vain producten niet na komt, de inlevering van andere produc ten kan' opleggen. Zoo kan b.v. een boer,-die niet ge noeg melk aflevert, de verplichting wor den opgelegd, zijn veestapel geheel of gedeeltelijk in te leveren tegen een door den secretaris-generaal vast te stellen ver goeding. Het vee kan dan verkocht worden aan andere boeren, die daarvan een voor de voedselvoorziening beter gebruik maken. In zeer ernstige gevallen, ml. indien men een zoodanige overtreding van de voed selvoorzieningsbepalingen begaat ofwel zijn bedrijf zoo slecht voert, dat men niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voedselvoorziening kan worden toegelaten, kan de secretaris-generaal het gebruik van gronden of bedrijfsgebouwen geheel ontzeggen en aan andere personen of instellingen toekennen. Indien dus b.v. een boer slechts een gering deel van zijn .oogst inlevert of zijn land zoo slecht verzorgd, dat het maar weinig opbrengt, kan hem het gebruik van zijn land en boerderij worden ontnomen en dit aan anderen, wier bedrijfsvoering voor de voedselvoorziening meer nut heeft, wor den overgedragen. De aan 'den secretaris-generaal thans gegeven bevoegdheden zijn ingrijpend. Men kam er echter op rekenen, dat er zander aarzelen gebruik van gemaakt zal worden 'en wel in het bijzonder ten aan zien van hen, die ondanks alle gegeven waarschuwingen zijn blijven voortgaan, met hun knoeierijen en daarmede aan de voedselvoorziening reeds groote schade hebben toegebracht. (ANP) j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1