ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 JULI 1942 m OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT DUITSCHE EN VERBONDEN TROEPEN STAAN VOOR ROSTOV ABONNEMENTl Prijs: hi ZlerikXM Km elder» \f,\M par kwartaal. Weekabonnementen nep, 18 en IS cent. Los» nummers 15 cant, Vartchflnt lederen .werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeeaehe'[Nieuwsbode, Zierikzeei||Schuithaven',B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-AdminiBtrateur (Advertentiecbei) A, J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 989TB JAARQAHQ Ho. 14992 ADVERTENTIES s Advert entlën ID cent per millimeter; In gelanden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 BENEDENLOOP VAN DEN DON BEOOSTEN DONETZ OVERSCHREDEN Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag bekend: De systematische tegenstand van den vijand in het gebied van Rostow is ineen gestort. Duitsche en verbonden troepen staan voor de versterkte bruggehoofd- stelling, die in een halven* cirkel om de stad is aangelegd. Ten Oosten van de Donetz is de benedenloop van den Don in een breed front 'overschreden. Italiaansche formaties zijn erin geslaagd binnen het bestek van de achtervolgings- gevechten in de bocht van de Donetz op 19 Juli het belangrijke kolenbekken Krassnij Loetsj in handen te krijgen. Daarbij werden talrijke gevangenen ge maakt en een aanzienlijke buit binnenge bracht. In de groote Don-bocht biedt een zwakkere gijand slechts geringe tegen stand. Ten Noorden en Noord-Westen van Woronezj zijn aanvallen van den vijand in zware gevechten afgeweerd. Daarbij zijtn 25 tanks vernield. In het ge bied achter het front in den eentralen sector is de vernietiging van nieuwe vijandelijke groepen geëindigd. Ten Zui den van het Ilmenmeer en voor een bruggehoofd aan den Wolchow zijn ver scheidene vijandelijke aanvallen met zwa re bloedige verliezen ineengestort. Hierbij vernietigde de bezetting van het brug genhoofd 31 tanks, voor een groot deel in gevechten op korten afstand. In het ho'Oge Noorden zijn vijandelijke batterijen op het Vissehersschiereiland door duik bommenwerpers met verwoestend effect bestreden. In den tijd van 8 tot 20 Juli heeft het bolsjewistische luehtwapen 829vlieg- tuigen verloren, waarvan 640 in luchtge vechten, 62 door luchtafweergeschut en negen door formaties van het leger. De overige werden op den grond vernield. In dienzelfden tijd gingen aan het Oos telijke front 70 eigen vliegtuigen ver loren. j Na militair vruchtelooze storingsaan- vallen overdag van eenige Britsche bom menwerpers op West-Duitsch gebied heeft de vijand in den afgeloopen nacht vooral OP de stad en omgeving van Duisburg en de stad Moers een vrij groot aantal brisant- en brandbommen neergeworpen. De burgerbevolking leed verliezen. Zes van de aanvallende bommenwerpers wer den neergeschoten. In den loop van het zeegevecht in het Kanaal zijn door onze lichte zeestrijd- krachten behalve het vijandelijke lei dende schip nog zes Britsche motortjor- pedobooten in den strijd op korten af stand in brand geschoten, waarvan er vier ondergingen. Een Britsche motor- kanonneerboot is door een Duitsche duik bootjager door rammen in den "grond geboord. De vlag van de boot werd buit gemaakt, verscheidene gevangenen zijn binnengebracht. De onder leiding van korvettenkapitein Wunderlich ter. bevei liging van een konvooi opgetreden for matie is na uitvoering van haar taak zonder verliezen in haar haven van be slemming binnengeloop en. Aan de Nederlandsehe kust heeft ma rine-artillerie vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het jaohteskader no. 54 heeft sedert het begin van den oorlog 2500 vliegtuigen neergeschoten. DE GANG VAN ZAKEN AAN HET OOSTFRONT Zooals uit de berichten van het Duit sche opperbevel blijkt, aldus meldt het A.N.P. uit Berlijn, worden de bolsjewisti sche troepen in het gebied ten Westen van den Don steeds meer door de in verschillende richtingen oprukkend© strijd krachten van de spil in het nauw gedre ven en door omsingelende bewegingen in steeds kleinere doelen gesplitst. Juist doordat de aanvallen uit verschillende richtingen geschieden, hebben de in den afgeloopen winter in koortsachtig tem'po versterkte verdedigingswerken van de bolsjewisten, die overwegend op aanval len uit Westelijke richting waren bere kend, aanzienlijk aan beteekenis ver loren. Pas als men de landkaart van Europa beziet en het gebied, waarin zich al deze gevechten afspelen volgens den juisten maatstaf kan beoordeelen, blijkt van welk een enorme uitgestrektheid het is en welk een ontzaglijke prestaties de zuive ring ervan vereischt. De pogingen van Timosjenko door he vige aanvallen met sterke pantserstrijd krachten in het gebied van Woronesj, dat in het Noorden van dezen geVechts- sector de rol van verdedigingsfront speelt, zijn ingesloten troepen te ontlasten, zijd onder zware verliezen mislukt. Intusschen zijn de operaties reeds ge vaarlijk dicht de belangrijke stad Sta lingrad genaderd. De bedreiging van deze stad aan de Wolga is voor de bolsjewisten buitengewoon ernstig, daar het verlies hiervan voor hen het verlies van een belangrijken scheepvaartweg zou beteekenen. Dat de gang van zaken aan het Ooste lijke front ook Engeland en de Ven Staten met bezorgdheid vervult, is be grijpelijk. Ook is het niet verwonderlijk, dat' onder de gegeven omstandigheden de roep om een tweede front weer krach tiger weerklinkt.- Omtrent de mogelijk heid van een tweéde front weigerde men in de Wilhelstrasse zich uit te laten, doch uit vroegere verklaringen is be kend, >dat men ook op deze mogelijk heid voorbereid is en alle gebieurtelijk- heden met vertrouwen tegemoet ziet. In dit velband is ook een beschouwing interessant in die „Berliner Nachtaus- gabe" die schrijft: „Het is voor heni, Do haven van Bardia, die door Duitsche en Italiaansche troepen is ingenomen iMci-Orbi'Holland-Pax Holland die twee maanden geleden nog verkon digden, dat het jaar 1942 voor het En- gelsche en Amerikaanschë volk alsook voor het bolsjewisme zegevierend zou verloopen, zaak zich ermede bezig be houden, wat Zij moeteti doen, nu voor- loopig alleen door een vrij groote actie van Diuitsche en verbonden troepen aan het Oostelijke front en alleen aan een deel hiervan een voor de bolsjewisten uiterst kritische situatie is ontstaan. Het is ook zaak voor Roosevelt en Churchill, te overwegen, wat zij tegen de uitwerking van Duitsche, Italiaansche en Japansehe overwinningen op de ove rige corlogstooneelen denken te doen". TUSSCHEN DON EN DONETZ Steppe doorsneden door diepe dalen Het uitgestrekte steppegebied, dat door de Don en haar 'Zijrivier de Donetz om sloten wordt, is thans het hoofdtoomeel van den strijd in Zuid-Rusland. De steppe bestaat hier weliswaar uit groote vlak ten, maar is doorsneden door idiepe dalen- Deze worden veroorzaakt do,or het groote verschil tusschen zomer en winter. 's-Winters jagen de Siberische stormen ever het land en scheuren den planten- armen bodem uit, terwijl 's zomers groote droogte heerscht. De Don is met een lengte van meer dan 2000 km een der grootste rivieren van de Sovjet-Unie. Zij ontspringt in de provincie Toela en is door het Jepi- fankanaal met de Wölga verbonden. Zuidwaarts vloeiend, ontvangt de Don bij Woronesj het water van de gelijk namige zijrivier en maakt vervolgensten Westen van Stalingrad een wijde bocht naar het Zuid-Westen. Ook de Wolga maakt op dit punt een bocht; waarschijn lijk bestond vroeger tusschen beide ri vieren een verbinding. Plannen om deze te herstellen zijn nimmer uitgevoerd, maar over de ruim 75 km breede landengte is een spoorweg aangelegd. De belangrijkste zijrivier van de Don is de Donetz, die 100 km voor de mon ding van de Don in deze rivier, uit stroomt. De Donetz vormt de Oostgrens van het industrieele Donetzbekken en is een belangrijke waterweg, die evenals de Dion niet gedurende het geheele jaar bevaarbaar is. In de nabijheid van de havenstad Rostow voert tenslotte de Manytsj het water van de Kaukasische berghellingen in de Don- Rostow aan de Zee van Azow, dat thans omsingeld dreigt te worden, is een belangrijk cen trum van verkeerswegen. De stad is de uitvoerhaven van het Dongebied, ligt aan de spoorlijn van de Kaukasus naar Mos kou en is door een pijpleiding met de boorterreinen ten Noorden van de Kau kasus verbonden. (VPB) Itallaansch weermachtsbericht Luchtgevecht hoven het Egyptische front Het communiqué van het Italiaansche opperbevel deelde Woensdag* mede Levendiigie gevechten der artillerie en bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen aan het Egyptische front, waar talrijke luchtgevechten geëindigd Zijn ten gunste van de vlieglers van de spil. 7 Hurri cane's en 2 Gurtiss machines zijn neer geschoten door Duitsche jagers en 2 Spitfires door Italiaansche jagjers. Twee andere Britsche machines zijn neerge haald door luchtafweergeschut tijdens een mislukten aanval op Tobroek. Formaties bommenwerpers hebben de bases op Malta aangevallen. Een Spit fire werd boven het eiland neergescho ten. Een verkenningsvliegtuig van de Kon. Italiaansche Marine, die boven het Westelijk deel van de Middell'andsche Zee werd opgevangen door 3 vijande lijke jagers, schoot er één neer en keerde terug op zijn basis met de 4 leden der bemanning gewond, na zijn taak ten uitvoer te hebben gelegd. VRIJSTELLING VAN DE RIJWIELVORDERING Het departement van binnenlandsche zaken maakt bekend: 1. Van de inlevering van heerenrijwie len zijn vrijgesteld: a). personen, voorzien van een Aus- weis van den Rijkscommissaris, ten be wijze, dat zijl bij het Rijkscommissariaat werkzaam zijn; b) personen, voorzien van een Aus- weis van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, den Befehlshaber der Ordnungspolizei of den Befehlshaber Rijksminister Sr. A. Seyss-Inquart, die gisteren zijn 50sten verjaardag vierde, Stapf Porshe-Pax Bolland-i Gelukwensch van Hitier aan den Rijkscommissaris Adolf Hitler heeft üen Rijkscommis saris, 'dr. Seyss-Inquart, op diens BOsten verjaardag zijn foto toegezonden en een brief waarin hij hem de hartelijkste ge- lukwenschen aanbiedt en dankbaar de groote verdienste erkent, idie dr. Seyss- Inquaert voor het DuitsChe volk, de be weging ien h©t Rijk zich heeft verworven. der Sicherheitspiolizei, ten bewijze dat zij bij de Duitsche pplitie-instanties werk zaam zijn c) leden van de Nederlandsehe politie de brandweer of den luchtbeschermings dienst; d) persjonen met opsporingsbevoegd heid e) Zij, die in het bezit zijn van een ambtsrijwiel f) Zij, die in den landbouw werkzaam zijn; g) handwerkslieden, waaronder wor den verstaan fabrieksarbeiders, mijnar beiders en overige handarbeiders; h) personen, die het rijwiel voor de uitoefening van hun beroep ter beopir- deeling van den burgemeester volstrekt noodig hebben. 2. Personen, behoorende tot een der onder sub' f t.m. h. genoemde catego rieën kunnen, teneinde hun rijwiel on gehinderd te kunnen gebruiken, zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen. Indien zijl deugdelijk kunnen aantoonen, dat zij inderdaad daarop aanspraak kunnen maken, zal hun een schriftelijk bewijs van vrijstelling worden uitgereikt, dat bij gebruikma king van het rijwiel desgevraagd moet worden vertoond. 3. Personen, die deugdelijk kunnen aantoonen dat hun rijwiel in beslag ge nomen is en behooren tot een der on- öer 1 genoemde categorieën, kunnen zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats én tijd vervoegen, teneinde zoo mögelijk in het bezit te worden gesimd van het eigen rijwiel dan wel van een ander ter beschikking staand rijwiel. 4. Een nadere bekendmaking betref fende de vergoeding van in beslag ge nomen rijwielen is binnenkort te ver wachten. 5. Aan de burgemeesters worden nog nadere aanwijzingen verstrekt. Prov. kantoor van den Landstand in Noord-Holland geopend Het gebouw van den Ned. Landstand in Noord-Holland, idat gevestigd is in het voormalige burgemeestershuis aan den Kememerstraatweg te Alkmaar, is in tegenwoordigheid van den Pressere- ferent voor Noord-Holland, Eggert, iden LandWirtschaftrat Ufer, den prov. boe renleider J. Saai, den landbouw-, vee teelt- en tuinbouw-consulenten, de leden van de prov. raad en ide leiders van de bedrijfsgroepen officieel door boeren leider Roskam geopend. In zijn rede zeide de boerenleider dat het leven van den boer wordt geadeld door arbeid en. strijd. In strijd vindt ide rechtgeaarde boer ide vervulling van zijn Wanneer verduisteren Heden (Donderdag): zon onder 21 47. Morgen (Vrijdag) zon op 5.46; zon onder 21.46. Tusachen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 2.30, op 18 22 Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. leven. De landstand is gekomen, om de boeren ervan te doordringen dat alleen de dagelij'ksche strijd ons recht op een rechtvaardig aandeel ikan verschaffen op de goederen der aarde, want ide goede ren, die wij teelen, teelen wij niet voor ons zelf, maar voor ons volk. De tijd, waarin wij nu leven, aldus spr., is vol van gevaren. De nieuwe orde, waarin die boeren zullen leven naar recht en eer en in de organische gebondenheid die een waarborg zal zijn voor de vrij heid, is nog niet gekomen. Wij leven in een tijd van overgang en worden door slechts één wet beheerscht: „De oorlog moet gewonnen worden"- Alles, wat totnutoe is georganiseerd is slechts een voorbereiding, om de geheele leiding van de voedselvoorziening te kun nen overnemen. Dat dit gebeurt, daarop kunnen de saboteurs zich voorbereiden. D:it moet, omdat ons volk anders van den winter omkomt van den honger. De sluikhandel schrijdt voort als een kanker en de geheele voedselvoorziening wordt erdoor ontwricht. De oorzaak van den sluikhandel is de verpestende geest, die uitgaat van de vele aangestelden van het huidige voedselapparaat en van de voedselvoorziening. De mannen van den landstand zullen daarentegen sneller toe slaan, dan zij in hun verdwaasde koppen denken. In Nederland zal geen gezonde orde kunnen worden opgebouwd onder leiding van die menschen, die hier reeds 12 jaren lang, ten verdriete van het hoeren dom, de lakens hebben uitgedeeld. In hoogste instantie is het beslissende, dat de boer op zijn bedrijf recht wordt ge daan. Hierop verklaarde spr. het ge bouw voor geopend. VERSCHILLENDE BERICHTEN Voortaan onze moedertaal bij tenniswedstrijden De Nederlandsehe Lawntennisbpjid heeft bepaald, dat voortaan bij alle wedstrij den, welke onder zijn leiding gespeeld worden, o.a. dus ook alle tournooien, de telling zal moeten geschieden met Ne derlandsehe termen, dus in de moeder taal. Met deze nieuwe bepaling ten aanzien van het wedstrijd wezen heeft het bestuur van den Nederlandschen Lawntennisbond bewezen een gezond begrip te hebben ten aanzien van de juiste ontwikkeling van ons nationale sportleven. (N.RC.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1