O»»"* 33 33 33 33 33 SS 33 33 33 33 Lotion Malwida 31 HET NIEUWE HONGARIJE De herziening van het verdrag van Tri anon heeft voor Hongarije de verwerving van nieuwe of vroegere gebiedsdeelen o.m. een gedeelte van Slowakije, Noord- Zevenburgen en Roethenie ten gevolge gehad. De oppervlakte van het land is van 92.000 tot 170.000 vierkante km. toe genomen, terwijl het aantal inwoners van negen op veertien millioen zielen steeg. Het is begrijpelijk, dat deze uitbreidin gen Hongarije voor moeilijke vraagstuk ken geplaatst hebben, die echter onder de bekwame leiding van rijksbestuurder Horthy opgelost worden. Door de gebiedsuitbreiding is het verkeersvraagstuk van bijzondere beteekenis geworden. Het overwinnen van moeilijkheden op dit gebied zal echter slechts een kwestie van tijd zijn, daar Hongarije het land van de Donau ge bleven is, welke stroom eenerzijds aan sluiting aan het Groot-Duitsche Rijk geeft en anderzijds het land met den Balkan verbindt. Moeilijker zijn de problemen op het gebied van deverschillende nationalitei ten, daar ruim 20 pet. van de bevolking thans uit niet-Hongaren bestaat, waar van de Duitsche en de Roemeensche be volkingsgroepen de grootste zijn. DeKro- aten, waarmede het Hongarije van vóór steeds bijzondere moeilijkheden had, heb ben thans wel is waar een eigen staat, maar toch zal de minderhedenpo- 1 i t i e lt in de toekomst veel tact ver- eischen, vooral in verband met het ge boorte-overschot. De slechte toestanden in Hongarije na het verdrag van Trianon hebben een sterken achteruitgang van het geboortecijfer tengevolge gehad, die evenwel door een geringe zuigelingen sterfte dank zij de goede hygiënische maatregelen gecompenseerd werd. Nu de nieuwe bevolkingsgroepen echter ook van deze hygiene zullen profiteeren, zal deze daling opnieuw een 'groot nadeel vormen. In verband met deze omstandigheden is de verhouding tot het Joodsche be volkingsdeel van groote beteekenis, daar deze niet minder dan 25 pet. van het na tionale inkomen in handen hebben, hoe wel zij slechts 5 pot. van de bevolking vormen. Voor Boedapest zijn deze cij fers nog belangrijk hooger. De oplossing van het Jodenvraagstuk maakt in Hongarije nog slechts langzame vorderingen. Aan een verslapping van de aandacht voor dit probleem behoeft echter niet gedacht te worden. De natuurlijke gesteldheid van Hon garije plaatst den landbouw in het mid delpunt van de belangstelling. De op brengst hiervan wordt zoowel door een intensiveering van de bebouwing als het uitbreiden van den cultuur grond verhoogd. Vo,oiral het steppege bied tusschen Donau en Theiss wordt den- Iaatsten tijd in cultuur genomen. De romantiek van de poesta gaat zoo doende wél is waar verloren, maar de voedselpositie van het Jlongaarsche volk wordt verbeterd. En dat is in oorlogs tijd het belangrijkste. Voor het levendige Hongaarsche tem perament zijn al deze moeilijkheden en problemen geen belemmering om1 Honga rije tot een sterke, levenskrachtige staat in het nieuwe Europa te maken. Over de maatregelen, die genomen moeten worden om dit doel te bereiken, kan vanzelfsprekend verschil van meening be staan, over het uiteindelijke doel is het geheele Hongaarsche volk eensgezind. Alleen moeiUJkh&clen kunnen ons ver" der brengen in het leuen; want die brengen ons aan het denken en odder' zoeken, ook van ons zelf Feuilleton 55 Roman van Else Werneeck Den volgenden morgen belt dr. Prins op een niet al te vroeg uur kunste naars plegen immers gewoonlijk nogal lang te slapen aan de imposante villa van Egon Hofrichter. Theodoor doet hem open en dr. Prins overhandigt hem zijn visitekaartje met het verzoek meneer Hofrichter een paar minuten te mogen spreken. Theodoor werpt een blik op het kaar- Ije en overlegt tegelijkertijd, waar hij dien bezoeker al eens meer heeft ge- j zien. Een grijze vilthoed, een lidteeken op zijn linker wang en buiten voor de deur een zeer behoorlijke, zilvergrijze wagen En plotseling herinnert Theo door zich een regenachtigen avond en een min of meer heftige woordenwis seling met dezen zelfden meneer bij de tuinpoort. Het spijt me, zegt Theodoor be leefd, meneer Hofrichter is niet aan wezig. t Zoo? De bezoeker schijnt nogal DE TOESTAND VAN DE SOVJETTROEPEN Wat den toestand der Sowjettroepen aan|g|aat, stelt men te Berlijn het feit in het licht, dat in de belangrijken sec tor aan de Don, in de laatste daiglen aanwijzin|gfen van demoralisatie konden worden waaigenomen. Dit meent men hier niet alleen te moeten beschouwen als een omstandigheid, dat in den regel voorkomt bij groote massa's troepen, wanneer zij zich op een langen en haas tigen terugtocht bevinden, doch tevens in verband met de moeilijkheden van de ravitailleering; door het ontbreken van geschikte land- en spoorwegen. De be- lanig^wkste spoorwegen zijn öf in Duit sche handen óf door de operaties der Duitsehers onderbroken. Voorts acht men het bewezen dat het oorlogspotentieel van ide Sowjet-unie toch niet zoo gjroot is als men veelal!, na de ervaringen van het winteroffen sief, had aangenomen. Het Zou thans duidelijk aan het licht zijn getreden^ dat een groot deel van de Sowjet-Rus- sische industrie niet meer voor de Sow- jet-weermacht werkt en men beschouwt het als voor de hand liggend, dat na de te verwachten jgjéheele bezetting van het Donetsgebied, de inferioriteit van de uit rusting van den vijand, vergeleken met die van de Duitsche troepen, nojgl meer merkbaar zal worden. Het is tevens opgevallen, dat de Sow- jel-troepen alleen bij Woronesj alle krachten inspannen om zich op dit punt te handhaven, doch meer naar het Zui den dergelijke pogingen niet worden ondernomen, of althans niet tot een zichtbaar succes leiden. Zoo kan men wel, jgjelijk te Berlijh wordt ge'z'egd, met een hoogen graad van zekerheid voor zien, dat in de komende dagen zeer belanigjrwke operatieve successen zullen kunnen worden gemeld, successen, die van .(giroote 'beteekenis zijn voor den opmarseh naar het groote strategische doel, idat deze gevechten hebben, den Kaukasus. De Anglo-Amerlkaansche hulp aan de Sovjet-Unie Slechts één zeeweg "bleef over Bij het verzenden van materiaal naar de Sowjet-Unie stuiten de geallieerden op de moeilijkheid, dat het grootste deel van d3 benoodigde havens door die Spil- mogendheden geblokkeerd is. De Oost zee en de Zwarte Zee worden door Duitschland en zijn Europeesche bond- genooten beheerscht, zoodat de aan deze zeeën -gelegen Sovjet-Russische havens uitvallen. De zeeweg naar Wladiwostok staat onder controle van Japan, dieprac- tisch ook de route via de Perzische Golf blokkeert. De eenige zeeweg, die voor de geallieerden nog openstaat is de verbinding via de Barents zee naar Archangel en Moermansk, al hebben de jongste gebeurtenissen in de Noordelijke IJszee bewezen, dat ook deze weg geenszins veilig is. Om deze havens te bereiken .varen de geallieerde convooien waarschijnlijk van een der havens aan de Amerikaansche Oostkust via New-Foundland naar de wateren tusschen IJsland en het ^NoorsChe Jan Mayeneiland, dat vermoedelijk even als IJsland door Amerika als operatie basis gebruikt wordt Vervolgens gaan de schepen langs den Zuidelijken ^rand van het pakijs in de Noordelijke IJszee tusschen Spitsbergen en het Bereneiland door om dan. Zuidelijk naar de Barents Zee en de Witte Zee af te buigen. Van de in totaal ruim 8000 km. lange zeeweg worden vooral de laatste duizend km. door de Duitsche zee- en luchtstrijd krachten bedreigd, daar de route hier in de nabijheid van de steunpunten in het Noorden van Noorwegen loopt. Doch niet slechts de succesvolle aan vallen der Duitsche zee- en luchtstrijd krachten maken deze zeeroute voor de geallieerde convooien ho.ogst onbetrouw baar, ook de klimatologische omstandig heden verhinderen een vrij gebruik van dezen toevoersweg. wantrouwend van aard te zijn. Hij kijkt Theodoor althans ietwat ongeLopvig aan. Wanneer zou ik hem dan thuis kun nen treffen? Dan zal ik mijn bezoek voor uit aankondigen. Ik moet hem inverband met een zeer dringende aangelegenheid spreken. De bezoeker is ditmaal opvallend be leefd en gereserveerd. Nochtans spijt het Theodoor hem te moeten teleurstellen hij kan het helaas niet met zeker heid zeggen meneer Hofrichter is op reis, voor onbepaalden tijd. Dr- Prins fronst zijn voorhoofd en staat er wat besluiteloos bij. Hij mompelt zoo iets van „schijnt wel nooit thuis te zijn" en kijkt Theodoor daarbij nog eens scherp aan. Enfin - dan kan ik er ook niets aan doen. Ik zal dezer dagen nog wel eens even opbellen, om te vrageiï, of meneer Hofrichter al terug is. Hij groet en maakt aanstalten om weg te gaan, maar in de deur keert hij zich nog eens om. Men laat zich welis waar maar liever niet met ondergeschik ten in, maar dit is nu eenmaal een zeer bijzonder geval. Vertelt u me eens, zegt hij lang zaam, alsof het hem eenige zelfover winning kost deze vraag te stellen, u bent zeker allang hier, niet? Theodoor knikt, kennelijk verbaasd. Zoo ja. Heibert Prins heft snel het hoofd op en kijkt Theodoor onderzoekend aan. De Witte Zee immers is in het alge meen slechts drie maanden, van begin Juni tot eind Augustus bevaarbaar, hoe wel de van de Noordelijke IJszee af komstige ijsbergen van 20 m. hoogte en 600 m. lengte ook in deze maanden de vaart niet tot een genoegen maken. Te meer, daar de in de zomermaanden optredende Zuidenwind door de afkoe ling tengevolge van deze ijsvelden hei ontstaan van mist in de hand werkt, zoodat in Juli en Augustus met gemid- deld 14 a IS mistdagen gerekend moet worden. Bovendien missen de convooien hier de beschermende duisternis, daar de nacht slechts uit enkele uren schemering be staat, wat fiatuurlijk de taak der Duit sche bommenwerpers zeer .vergemakke lijkt. Aan den anderen kant vormen de ijsbergen en die korte nachten een be scherming tegen de duikbooten, waar van de dunne buitenwanden niet be stand zijn tegen een a.anvaring met een ijsberg, terwijl het vanzelfsprekend ze:r moeilijk is om tijdens daglicht een gun stige aanvalspositie in te nemen zonder ontdekt te worden. Ondanks deze betrekkelijk ongunstige omstandigheden hebben de Duitsche bommenwerpers en jduikbooten den Iaat sten tijd buitengewone resultaten weten, te bereiken en van de laatste, sterk be veiligde geallieerde convooien heeeft geen enkel scjiip de 'haven van Moermansk bereikt. (V.P.B.) OVERZICHT VAN DEN STRIJD j IN NOORD-AFRIKA Vol|g(ens de bij het opperbevel van de Duitsche weermacht ontvan|g(en berichten over den strijd in Noord-Afrika zijn In de afjgleloopen week felle gevechten ge leverd in het igle'bied van de 40 km» 'breede stellinlg van El Alam'ein. In de streek tusschen de zoutmoerassen van Kattara, en de kust hadden de Epgfelschen reeds' lan|g sterk versterkte defensie- stellinlgjen voorbereid. De ernst van den toestand voor de Britten wordt het best gekenmerkt door het feit, dat de bladen te Kaïro de wanhopiigle Britsche aanval len een 'beslissend tegenoffensief noe- men, waarvan het lot van EJgfrpte af hangt. Ook de in Kaïro opflakkerende onlusten, waartegen opgetreden wordt met drastische middelen en arrestaties, zijn kenmerkend. Toen! de voorste Duitsch-Italiaansche troepen de stelling van El Al'amein be reikten, stieten 'zij op sterkere vijande lijke strijdkrachten. In herhaalde aan vallen trachtten de Engfelschen een doorbraak door de DuitsCh-Italiaansche stellinjglen te bereiken, maar alle aan vallen; mislukten. Nergens slaagden 'z'ij er in ieen 'zichtbaar succes te behalen. Den vijand werd een reeks belangrijke hoogten ontnomen en zoo werden pun- ten van uitgang vo.br verdere gevechts handelingen verworven. Bij een nieuwen aanval verloren de EnlgfelsChen ruim '2000' gevangenen, terwijl talrijke tanks en Colonnes voertuijg(en door bomaan vallen vernield werden.'Dat in één week 163 vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten, bewijst, dat het Duitsche luchtwapen tusschen Kreta en Sardinië, boven Afrika en de Middellaridsche Zee het luchtruim beheerscht. Het Sue'zka- naai, Port Said en de haveninstallaties van Alexandrië, vanwaar de Britsche vloot bijna had moeten vertrekken, wer den door Duitsehe bommenwerpers her- i haaldelijk doeltreffend aangevallen. (DNB) VERSCHILLENDE BERIQHTEN Een kleinigheid Dat was Zoo de gift, die wij enkele jaren geleden in de collectebussen lieten vallen als wij op straat werden aange houden om te „offeren" voor een of ander) liefdadig) doel. Een kleinigheid-, een dubbeltje, op zijn hoogst een kwartje. Maar wij, van het verZorgings- fonds, wij vragen geen kleinigheid, Waar wijl uw medewerking voor vragen, is voor onze dappere strijders aan het Oostfront. Deze strijders, die daar vech Hebt u dan misschien toevallig wel eens den naam gehoord van een zekere juffrouw Faust? Theodoor glundert Ipij het hooren van dien naam en verliest plotseling alle discretie, waarop hij zich zoo graag laat voorstaan, uit het oog. Theodoor is be- 1 paald enthousiast. i Natuurlijk kent hij juffrouw Faust, juffrouw Marga De jongeman met den grijzen hoed trekt nu ineens een vreeselijk boos ge zicht, maar probeert nochtans zooi on verschillig mogelijk te doen. Zoo, kent u haar? Ze (komt zeker wel dikwijls 1 hier in huis, ja? Theodoor is uiterst verbaasd. Hier in huis? Wel nee hoe dat zoo? Hier in huis is ze maar een enkelen keer ge- weest en dat was bovendien nog j rijkelijk kort. Nee, Theodoor 'kent juf frouw Marga zoo te zeggen particu lier. De onweerswolk op het gezicht van den vreemden bezoeker schijnt Iang- zaam weg te trékken. Hij treedt wat dichter op Theodoor toe en wekt daar- door den indruk een vertrouwelijk ge- 1 sprek te willen beginnen. Theodoor schrikt plotseling. Hij heeft zoo'n vaag vermoeden, dat hij op het punt staat een reuzen stommen streek uit te halen. Wie is die meneer eigenlijk? Pplitie- mensehen plegen iemand ook zoo kwasi ten tegen de Sowjets, en die bereid zijn als het moet het hoogste offer te bren gen, hebben er irecht op, dat wij er ons niet van afmaken met een kleinigheid, maar ook inderdaad een offer brengen. Ons verzorgingsfonds moet over groote bedragen kunnen beschikken, opdat iedere strijder geregeld zijn pakketten uit het vaderland zal kunnen ontvangen. Daarom, geen kleinigheid, maar een flinke bijdrage op girorekening 432100 t.n. verzorgingsfonds vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te's-Gra- venhage. Een 100-jarige Maandag 27 Juli hoopt de weduwe Suzanna Maria Babijn-Zonnevijüe, te Drie- wetgen (bij Biervliet), haar lOOsten ver jaardag te vieren. Het oudje, dat bij haar, dochter en kleindochter inwoont, geniet nog een goede gezondheid. Jeugdige schelmen De politie te Ede is er in geslaagd de daders der in de Gereformeerde Zui- der Kerk te Ede gepleegde vernieling op te sporen. Het zijntwee elfjarige knapen G. S. en J. A. v. d. D. uit Ede Zij trokken de aandacht'van hun familie leden, doordat zij met onderdeelen van kerk,orgelpijpen in hun zak liepen en deze als fluit gebruikten. De öuders stelden de politie met hun ontdekking in kennis. Bij de bekentenis, der jongens kwam uit, dat zij door een vernielde ruit naar binnen waren geklommen. Twee pijpen van het orgel hadden #zij vernield, andere hadden zij gebezigd als fluit en tientallen pijpen door de kerk verspreid. De politie vermoedde, dat de knapen wel meer op hun kerfstok hadden, het geen juist bleek te zijn. Zij bekenden den vorigen avond een inbraakje te heb ben gepleegd in de A.K.U., waar zij zich hadden meester gemaakt van een zak lantaarn, tabak, sleutels enz. In afwach ting van wat er verder met deze jeug dige schelmen geschieden zal, is proces verbaal tegen hen opgemaakt. Waarom extra-sigaretten verstrekt zijn De Haagsche redacteur van „De Tijd" schrijft: I i De extra-sigaretten, die de rookers in de afgeloopen -week op hun kaart heb ben gekregen, hebben wel is waar vreug de veroorzaakt, doch zij kon niet alge meen worden genoemd. De sigaren- -en pijprookers immers kregen niets extra. Degenen van :hen, die' getracht hebben hun winkelier te bewegen op den R-bon toch nog iets anders dan sigaretten! te geven, ontvingen een weigerend ant woord: rooktabak kan men toch al schaars krijgen en de aanvoer van siga ren ondervindt ook moeilijkheden. Wat de extra-toewijzing van sigaret ten betreft, de overheid heeft ideze toe gestaan ,om -de fabrikanten van hun al te groote voorraden af te helpen. Ieder een immers probeert thans op zijn bon shag te koopen, om de eenvoudige reden, dat shag voordeelig uitrolt en goedkoop is. De goedkoope sigarettenmerken zijn niet meer in den handel, men is ver plicht dure merken te rooken. Maar de eenvoudige economische wetten houden haar waarde, met het gevolg, dat de winkeliers en fabrikanten met voorraden blijven zitten. Om daaraan een einde te maken, heeft de overheid besloten, de extra-bons voor sigaretten beschikbaar te stellen. Natuurlijk zal daardoor de tijd dat nog sigaretten ter verdeeling be schikbaar zijn, verkort worden. De indi- vidueele rooker kan echter voor zichzelf uitmaken, of hij zijn voorraad wil be waren, dan wel dezen onmiddellijk in rook te doen opgaan. Kan men dus zeggen, dat de sigaret- tenfabrikanten tot voor kort over te groote voorraden beschikten, geheel an ders liggen de verhoudingen bij de siga renfabrieken. Juist de fabrieken, die de bekende merken vervaardigen, verheugen zich in de bijzondere belangstelling van de rookers en winkeliers. Deze laatste zenden hun toewijzingen bij voorkeur naar voormelde fabrieken, met het ge volg dat deze niet meer aan de vraag kunnen voldoen. Immers de toewijzing onschuldig uit te hooren, dat weet Theo- aoor wel uit de detectiveromans, die hij verslonden heeft. En dat juffrouw Marga waarschijnlijk in een of andere pijnlijke affaire verzeild geraakt ge heel buiten haar schuld, natuurlijk juf frouw Marga is vanzelfsprekend onschul dig! dat heeft Theodoor kunnen op maken uit eenige scherpe opmerkingien, die hij gisteren te hooren kreeg, toen hij het instituut van mevrouw Scheele opbelde om naar haar te informeeren. Is meneer familie van juffrouw Faust? vraagt Theodoor vpo'rzichtig. Ja nee of eigenlijk toch, ja, natuurlijk u kunt me gerust vertellen wat u weet, zegt de ander met iets dringends in zijn stem. Theodoor kijkt in een paar ongemeen eerlijke en be zorgde grijze oogen en vertelt, wat hij weet. Veel is het echter niet en be paald onrustbarend is het ook niet. Ei,g|enlijk is het niet veel meer dan Herbert Prins réeds weet, namelijk, dat Margja Faust plotseling verdwenen is en dat) niemand er ook maar eeniigl idéé van heeft, waar ze uithaniglt. Ik maak me ernstig) ongerust, zegt Theodoor. Zoo u ook? ze'gft de nog steeds onbekende bezoeker, terwijl hij Theo door vriendelijk aankijkt. Ja, er is dan ook wel alle reden voor on'gjerustheid. Hij, dr, Prins, is tenminste al een hee- PareUWe. ma9 een in 4UDe I Proaenk'Uw^f' verv0open^| Prodenv.v.- c,.rus verKooF- „erpakk Prod"^en «iWekeerige ieé.ge j ontvangst van e^erUrigK dan vooral I tube met dop tegen tandslee" Idispergon <eg N.V. PRODENTA. van grondstoffen geschiedt op een basis, waarin ook de kleine producenten hun aandeel hebben. Nu doet ziich het verschijnsel voor, dat de kleine fabrikanten over betrekkelijk groote voorraden beschikken, doch ge ringe vraag ontvangen. De overheid heeft deze moeilijkheden voorzien en reeds ge- ruimen tijd geleden maatregelen genomen om ze op te vangen door het instellen van een clearing- De fabrikanten, die aan de hun toegezonden aanvragen niet kun nen voldoen, zenden of hun surplus door- naar de clearing, of zij sturen de toe wijzingen aan hun cliënten terug. De clearing evenwel stelt de kleine fabri kanten in staat de aanvragen af te wer ken. Wabneer nu de groote leveranciers ve len Winkeliers dezer dagen hun toewij zingen hébbèn teruggestuurd, dan zullen deze winkeliers het best handelen door hun toewijzing aan de clearing over te maken* Op die wijze worden de kleine fabrikanten snel ingeschakeld,* de win- -keliers en klanten zullen dan zonder ver traging kunnen worden bediend. Hoe lang deze nieuwe regeling zal moeten worden gehandhaafd, kan men moeilijk voorspellen. Veel zal afhangen van den toekomstigen gang van zaken in het tabaksbedrijf zelf, welke natuur lijk- Zeer sterk van de grondstoffenvoor- ziening afhangt. Verdere inkrimping van groote bedrijven of samensmelting van kleinere producenten schijnt niet onmo gelijk te moeten worden geacht. Wijziging distributieregelingsbeschikking In de distributieregelingsbeschikking zijn eenige wijzigingen gebracht, waar door o.m. de mogelijkheid wordt geopend te kunnen optreden tegen personen, die handelen in valsche of vervalschte be scheiden. Voorts wordt het aan hande laren verboden bonnen in omloop te brengen, welke bedoeld zijn als reclame middel, doch misleidend werken en ge bruikt worden als werkelijke distributie bescheiden. len tijd op zoek naar juffrouw Faust, maar tot dusver helaas zonder resul taat. En hij had zoo gedacht, dat me neer Hofrichter hem misschien wel wat ineer zou hebben kunnen vertellen. Die weet nog minder dan ik, zegt Theodoor snel. Die weet totaal niets van juffrouw Marg^. Zoo, zoo, dat schijnt dien meneer nu toch werkelijk igjerust te stellen, hoewel Theodoor met den besten wil de reden daarvan niet kan inzien. Nou de bezoeker maakt nu toch inderdaad aanstalten om wëgt te gaan dan is mijn bezoek toch niet heele- maal tevetigjeefs geweest. Maar u 'Zoudt me een jgfoot genoegen kunnen doen. Zoodra u iets over juffrouw Faust te weten mocht komen, haar adres of Zoo, dan wilt u me misschien wel direct opbellen, ja? Maar dan ook onmiddel lijk! Dr. Prins grabbelt in zijn vest zakje en Igleeft Theodoor een hand met een vijf markstuk. Theodoor wordt piotselinlg rood tot achter zijn ooren en schudt het hoofd. Nee, dank u, ze-git hij bijna grof, maar voor juffrouw Marigh neem ik niets aan! Waaropi dr. Herbert Prins niets an ders overblijft, dan het geldstuk met een veTlefgjen lachje weer in zijn vest; zakje te laten terugglijden. (W.ordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2