ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 22 JULI 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi PrQs: In Zlerikïe* rf 1.80, eldett K1.MI par kwartaal. Weekabonnemanten rasp, 18 en 15 cent. Losse nummers 15 cant, Verschijnt lederen werkdag» 1797 - 1889 Uitgave: N.V. [Zierikzeesche (Nieuwsbode, Zierikzee^Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG Ho. 14991 ADVBRTBNTIBS Advertentlën 10 cent per millimeter j In gezonden mededeellngen 20 cent per millimeter; kleine advertentifin 84 cent BIJ contract belangrijke korting. K 2620 ROSTOV STAAT IN BRAND Bruggen over den Don zijn vernield In het Zuidelijke deel van het Ooste lijke front zijn de Duitsche en verbon den troepen bezig! met een concentri- schen aanval op het Westen, Noorden en Oosten van Rostow. De stad staat in brand. De bruggen over den Don Zijn vernield. Verder Noordelijk is een Duitsch leger in snellen opmarsdh naar het Zuid-Oosten, en is deal Don-sector, ten W. van Stalingrad op 80 km ge naderd. Vijandelijke achterhoede-troepen en uit een giedreven groepen strijdkrachten wer den vernietigd. Het luchtwapen heeft de druk bezette terugtochtswegen van den vijand bestookt en de aanvallen op ri vierovergangen en spoorweginstallaties in het gebied van Rostow voortgezet. Ten N. van Woronesj zijn vijandelijke aan vallen afgeslagen. In den central en sector heeft een in fanteriedivisie een ingesloten groep Vij andelijke strijdkrachten vernietigd. In verbitterde gjevechten van man tegen man zijn 105 gevechtsstellingen stormen derhand gienomen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer en aan het omsingelings- front van Leningrad zijn verscheidene vijandelijke aanvallen, deels in verbit terden strijd van man tegen man, mis lukt. Nachtelijke aanvallen van het lucht wapen waren igiericht op militaire doelen van Alexandrië. Op. Malta zijn bomtref- fers igjeplaatst op de vliegveldinstallaties van Lucca. In het Kanaal hebben lichte Duitsche zeestrijdkrachten het leidende vaartuig van een Britsche flotilje motortorpedo- booten tot zinken gebracht, andere mo- tortorpedobooten met artillerietreffeirs beschadigd. In het gebied van de Duitsche bocht hebben gisteren Britsche vliegtuigen, zon der zicht op den grond, blindelings bommen neeTgeworpen. Een plattelands- school werd getroffen en daarbij zijn eenige kinderen gewond. In den afge- laopen nacht hebben enkele vijandelijke vliegtuigen storingsvluchten gemaakt bo ven Oost-Pruisen, zonder bommen neer te werpen. De in de Engjelsche en Sawjetpers> gepubliceerde berichten over den toe stand bij Woronesj zijh geheel verzonnen. De daar strijdende divisies infanterie zijn noch afgesneden, noch vluchten 'zij over den Don. Zij houden nog! stand bij het nagestreefde bruggen hoofd van Woronesj ien de stad 'zelf en hebben alle Sowjetaanvallen bloedigi aft geslagen. Hét frontverlo.op bij het brug genhoofd om Woronesj zal in de Duit sche pers giepublioeerd worden. ZESTIEN SCHEPEN DOOR DUIKBOOTEN VERNIETIGD Het opperbevel van de weermacht deel de Dinsdag in een extra bericht mede: Duitsche duikbooten hebben van een zwaar beveiligd konvooi, met oorlogs materiaal, bestemd voor Afrika, op den Atiantisohen Oceaan ten Hoorden van de Azoren, 7 schepen, met een inhoud van 3S000 Tort., w.e. een groet munitieschip, dat in de lucht vloog, in den grond geboord, Een duikboot is doorgedrongen tot in de St, Laurensrivier en heeft daar 3 schepen met een inhoud van 16000 Tort., die in een bewaakt konvooi voeren, in den grond geboord. Een 4e schip met een inhoud van 4500 brt. werd getorpedeerd en door de bemanning op het strand gezet, Eevendien zijn in het Amerikaansche gebied 6 schepen met een inhoud van van 51000 ton tot zinken gebracht en een vraohtsehip door torpedotreffers zwaar beschadigd. In totaal verloor daarmede de vijandelijk© ravitailleeringsscheepvaart in de laatste 4 dagen door Duitsche duik- booten 15 schepen met een inhoud van 104.000 brt. De sterkste vesting ter wereld overwonnen Slechts 25 dagen konden de sovjets Sebas- topol houden en moesten zfj de stad na verbitterde gevechten aan de vereenigde Duitsche en Roemeensche troepen over geven. Taai en vertwijfeld verweerden zich de bolsjewisten in de reeds om haar rotsen tot de sterkste vestingen ter wereld be- hoorsnde stad, AtlanUc-Holland-p.k. Augustin Pax Holland s HET BRITSCHE TONNAGE-VRAAGSTUK wekt bezorgdheid onder de openbare meening Naar het D.N.B*. uit Stockholm meldt, schijnt de door het tonnageprobleem on der de Engelsche openbare meening ver oorzaakte ongerustheid door de Vrijdag gehouden zitting van het Lagerhuis geens zins te zijn weggenomen. Integendeel, men heeft den indruk, dat de in dit opzicht bestaande bezorgdheid do,or datgene, wat over het verloop van de zitting ondanks alle voorzorgsmaat regelen verluidt, nog is toegenomen. Thans wiordt gezegd, dat het geheime rapport oveir het transport- en tonnage- vraagstuk en de eerste publicatie van de werkelijke verliescijfers zelfs de meest pessimistische beoordeeling verre over treffen. Thans is er sprake van, dat het door de mogendheden van het pact van drie veroorzaakte totale verlies aan handels- scheepsruimte met inbegrip van de door duikbooten, vliegtuigen, mijnen veroor zaakte verlies en de normale slijtage, nog een stuk hooger is dan de totdusverre van Duitsche zijde gepubliceerde cijfers van 19 millioen tot zinken gebrachte tonnage. Officieel wordt echter dit cijfer nog steeds in twijfel getrokken, doch het zal waarschijnlijk wel overeenstem men met de opgaven in het geheime rapport. Deze mededeeling heeft onder de le den van het Lagerhuis begrijpelijker wijze een uiterst stormachtige reactie veroorzaakt. Geëischt werd een onmid dellijke opheldering over de uitvoering van 'het scheepsbouwprogramma. Hierop zouden de rapporteurs echter een ont wijkend antwoord gegeven hebben. Het gecoördineerde Engelsch—Amerikaansche scheepsbouwprogramma verkeert pas in het eerste stadium. Ook is op het oogenblik de door vijan delijke duikbooten en andere acties tot zinken gebrachte tonnage aanzienlijk hoo ger dan de nieuw gebouwde tonnagd. Wanneer zich geen onvoorziene moeilijk heden voordoen, kan 'echter verwacht worden, dat tegen Augustus van het volgende jaar zooveel schepen gebouwd zullen worden als op het oogenblik tot zinken worden gebracht. De tot dat tijdstip bestaande moeilijk heden bij het vervoer van troepen, oor logsmateriaal en voor den oorlog be langrijke grondstoffen kunnen alleen bij een uiterste rationalisatie van de op het "oogenblik aanwezige tonnage worden overwonnen. In dit verband wordt gezegd, dat tus- schen Engeland en de Vereenigde Staten thans een overeenstemming is bereikt inzake het scheepsbouwprogramma. Thans is besloten, dat de koopvaardijvloot on der alle omstandigheden een voorkeurs positie inneemt boven de oorlogsvloot, daar de oplossing van het transportpro bleem voor den afloop van den oorlog van beslissende beteekenis is. Dr. A. SEYSS-INQUART Heden 22 Juli bereikt dr. A. Seyss-Inquart, de rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden den leeftijd van 50 jaar. Rijksminister, dr. Arthur Seyss-Inquart bracht zijn jeugd door in het oude marktdorp Stannern in het Duitsche be- volkingseiland Iglau. Bij het uitbreken van den wereldoorlog was hij student in de rechten. Als keizerlijk jager stond hij aan het Isonzofront. Na het einde van zijn studie vestigde hij zich te Wee- nen als advocaat; van den aanvang af nam hij deel aan het politieke leven. Aan de oprichting van den Oostenrijksch- Duitschen Volksbond, die een zoo nauw mogelijken band met het Duitsche rijk ten doel Ijad, had hij een belangrijk aandeel. Zijn groote politieke taak echter begon op 16 Februari 1938, toen hij tot bondsminister van binnenlandsche zaken en veiligheid benoemd werd. Toen Schuschnigg kort daarop een staatsgreep wilde ondernemen, belastte dr. Seyss- Inquart zich vastberaden met de leiding van het lot der Ostmark. Hij nam de leiding der nieuwe Oostenrijksche regee- ring op zich en verzocht op 11 Maart 1938 in een telegram aan den Führer en rijkskanselier, zoo spoedig mogelijk Duitsche troepen te zenden om- orde en rust te herstellen. Op 15 Maart 1938 werd hij benoemd tot rijksstadhouder van de Ostmark en op 1 Mei 1939, na de afwikkeling der aanhechting van de Ostmark, tot rijksminister. Na den veld tocht tegen Polen benoemde de Führer hem tot plaatsvervanger van den gouver neur-generaal van het bezette gebied in Polen. Na de capitulatie van Nederland werd rijksminister dr. Seyss-Inquart door den Führer bij decreet van 18 Mei 1940 benoemd tot rijkscommissaris voor het bezette gebied i.n Nederland. Met er kentelijkheid voor zijn succesvóllen ar beid onderscheidde de Führer hem1 op 19 September 1940 met het oorlogsver- diienstekruis le klasse; op 20 April 1941 bevorderde de Führer hem tot s.s. Ober gruppenführer. Bij1 zijn ambtsaanvaarding! heeft ide Rijkscommissaris o.m. (gezegd: „Wij1 zijn niet 'gaarne met wapengeweld gekomen. Wij willen beschermers en bevorderaars zijn .om dan vrienden te blijven. Dit alles echter in den zin van de hoogere taak, die wij Europeanen hébben". Afgezien van de verordeningen en verdere maat regelen, die de ambtsuitoefening van den Rijkscommissaris hebben noodig ge maakt, heeft hij in tal van indrukwek kende redevoeringen de lijn doorgetrok ken, die hij bij1 zijn eerste optreden -aangegeven had: „Wij willen ons in ons optreden alleen laten leiden door de noodzakelijkheid van den huldigen bij- zonderen toestand. Bovendien echt©r zul len wij niet anders werkzaam zijn dan door onze houding en ons voorbeeld, dat ide kracht van onze gezindheid en de onvoorwaardelijkheid van ons streven voor het volk in het Rijk kunnen gleven". Itallaansch weermachtsberlcht Het communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: Pogingen om onze linies binnen te sluipen zijn duidelijk te niet gedaan en talrijke gepantserde strijdmiddelen zijn vernield. Verschillende vijandelijke tanks, w.o. eenige zeer zwaire typen, werden ook door ide luchtmacht in brand geschoten, bij een aanval op concentraties van vij andelijke strijdkrachten. Tijdens luchtge vechten hebben Duitsche jagers 6 toe stellen neergeschoten. De Britsche lucht macht verloor voorts 4 toestellen tij dens luchtgevechten, die geleverd zijn boveni Malta tijdens de bombardemen ten, die door formaties van de spil zijn uitgevoerd, Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De ver wanten der bemanning zijn op de hoogte Iglébracht. Naar D.N.B. uit Bangkok meldt, heeft de woordvoerder van de Indische Onaf hankelijkheidsliga in Oost-Azië in een oproep tot het Indische volk, die door radio-Bangkok verspreid werd, verklaard, dat de tijd voor onderhandelingen voor bij is en dat er nu gestreden moet worden. Indië heeft lang genoeg geleden en lang genoeg onderhandeld. De gele genheid voor den strijd is thans ge komen en Indië zal de gelegenheid waar nemen. De Indische spreker waarschuw de zijn landslieden, alle oneenigheden te vergeten, daar Engeland' juist deze benut om zijn heerschappij over Indië te verze keren. INLEVERING VAN FIETSEN Officieel wordt bekend gemaakt: De Duitsche weermacht heeft vóórhaar doeleinden een aantal heerenfietsen noo- dig. De inlevering van de gerequireerde rijwielen, die een geringe fractie van alle fietsen in Nederland vormen, moet uiterlijk 22 Juli bij de Duitsche weer macht zijn geschied. Bij den spioed, waarmee de fietsen moeten worden ingeleverd, was het me nigmaal onvermijdelijk, dat door de Ne derlandsche organen, die met de uit voering zijn belast, ook beslag moest worden gelegd qp' de fietsen van per sonen, die principieel uitgezonderd moes ten worden van den inleveringsplicht, te weten alle arbeiders (b.v. fabrieks arbeiders, mijnwerkers, enz.), alle in den landbouw werkzame personen en dege nen, die voor de uitoefening van hun beroep het rijwiel volstrekt moedig hebu ben. Aan deze groep van personen zal evenwel op last van den Rijkscommissa ris zoo mogelijk voor 15 Augustus hun fiets teruggegeven of een andere ter beschikking gesteld worden. De uitvoe ring van deze bepaling berust bij de Nederlandsche autoriteiten. Desbetreffen de verzoeken moeten behoorlijk gemoti veerd worden ingediend bij dien burge meester der plaats van inwoning. Degenen, die hun fiets hebbeninge leverd zonder haar terug te krijgen of te zien vervangen door een andere, krij gen van den burgemeester van hun woonplaats schadevergoeding; bovendien zullen zij voorkeursbehandeling genieten bij de aanschaffing van een ander rij wiel. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 21.48. Morgen (Donderdag) zon op 6.45; zon onder 21.47. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. Een jaar geleden Het is nu alweer meer dan een jaar geleden, dat de Duitsche soldaten in Lemberg de slachtofefrs vonden van de Joodsche Kremlin-machthebbers. Het bloedbad van Lemberg vervulde de we reld met afschuw. Duizenden mannen uit alle beschaafde landen van Europa gre pen naar de wapenen, om de Sowjets, de bedrijvers van deze misdaden, te ver nietigen en hun volkeren deze gruwel daden te besparen. Hieronder waren ook duizenden Nederlandsche mannen, diezelf de waarvoor ons fonds nu zorgt. Aan deze mannen, deze dappere Nederland sche strijders, worden geregeld pakket ten uit het vaderland gezonden. Land genoot, een Lemberg is ons volk be- spaard gebleven. Dank zij de strijders in het Oosten. Geeft blijk van uw dank baarheid door ons fonds te steunen. Stuurt een finke bijdrage. Het gironum mer is 432100 t.n. verzorgingsfonds vrij willigerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. Scholingsdemonstratie Duitsche - en Nederlandsche nat.-socialisten Gemeenschappelijk front en doelstelling In het Luxor Theater te Rotterdam heeft Zondag een groote bijeenkomst plaats gehad van Duitsche en Nederland^- sche nat.-socialisten. Nadat des ochtends ide plaatsvervan gende scholingsleider Kullmann en de vormingsleider der NSB, Van Geneehten gesproken hadden over de idee van het nationaal-socialisme, nam in de vergade ring des middags het eerst de plaats vervangende leider der, NSB, Van Geel kerken, het woord. Zijn uiteenzettingen hadden in de eer ste plaats ten doel den functionarissen der NSB den blik te verruimen voor de taken der toekomst en hun de voor waarden aan te wijzen, die in het leven moeten worden geroepen voor het be reiken van het doel in Nederland: zelf opvoeding van den individueelen strijder der NSB door ide nationaal-socialistlsche idee en winnen van' het geheele Neder landsche volk voor de nationaal^socia- listische gemeenschap. In dit opzicht is hier te lande nog veel te doen. Waarover echter idebatteert men in Nederland 1 Wat gebeurt er met Nederland na den oorlog? 2. Behouden wij onze diplomaten en wat gebeurt ier met de geëmigreerde regeering? Op de eerste vraag kan gezegd wor den: Wij nationaal-socialisten vragen niet, maar handelen. 12.000 onzer kameraden staan met de Duitsche soldaten aan het Oostelijk front en strijden tegen het bols jewisme. Wanneer deze strijd ten einde is, zal deze kwestie van den staatsvorm vanzelx opgelost worden. De Germaan- sehe statenbond zal alle Germaansche strijders tegen het bolsjewisme omvat ten. De plaats van de Nederlanders wordt door onze kameraden bevochten. Als nationaal-socialist kan men er zich zeer over verheugen, dat het volle zich al met deze kwestie bezighoudt. Twee jaar geleden deed het zulks niet. Dat is een bewijs, dat de Nederlanders toch ge leidelijk inzien, dat Duitschland ilen oorlog wint en derhalve beginnen zich met hun eigen lot bezig te houden. Om de Nederlanders te kunnen laten deel nemen aan den opbouw, is Mussert met zijn mannen reeds in 1931 in de bres gesprongen. j Ilkl De tweede vraag is gemakkelijker op te lossen en kunnen wij rustig aan de toekomst overlaten. ik beleef dag aan dag hoe zich voor deze posten mannen in scharen aanmel den en in mijn dienstvertrekken zitten en zich reeds thans aangemeld hebben voor deze taken. Wat echter het belangrijkste .na den oorlog zal zijn, is, dat de kameraadschap tusschen de NSB en de NSDAP blijft bestaan zooals zij heden is en zooals wij ten allen tijde naast elkaar staan. Strijd tegen den sluikhandel Haupdienstleiter Schmidt sprak vervol gens over de beveiliging van de levens middelenvoorziening in Nederland en kondigde den allerscherpsten strijd tegen den sluikhandel aan. Hij riep de Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten op de Nederlandsche en Duitsche politie met alle middelen te steunen bij de bestrijding van den sluikhandel. Wie zich vergrijpt tegen de bepalingen van de levensmid delenvoorziening zal met de scherpste middelen ter verantwoording worden geroepen. Nationaal-socialisten moeten voorgaan in voorbeeldige houding en zelfopvoe ding. Spreker legde er den nadruk op, dat hij indertijd juist op grond van na- tionaal-socialistiscfae fundamenteele ge zindheid den Rijkscommissaris had voor gesteld, dat ook alle Duitschers in Ne derland dezelfde rantsoenen zouden krij gen als de Nederlanders. Ieder, die zich derhalve vergrijpt, aan de ordebepalin gen, moet weten, dat hij met zijn leven speelt. Juist van de Duitschers eischte hij ate ambtsdragers van de Nationaal-Socialisti- sche Duitsche Arbeiderspartij voorbeel dig en met uiterste plichtsbetrachting de wetten in acht te nemen. Zich koerende tot de Duitsche partij- genooten zeide hij. Gij zijt, zooals gij uit den mond van den Rijkscommissaris vernomen hebt, de verlenging van zijn arm. Kijkt derhalve met open oogen om u heen en levert hen, die de wetten schenden over aan de Duitsche en Ne derlandsche politie. Wanneer het natio naal-socialisme van den Don tot aan den Atlantischen Oceaan er met zijn kracht zorg voor gedragen heeft, dat de soldaat van het Oosten, van zijn oorlogstooneel tot aan den Atlantischen Oceaan slechts door golvende korenvelden rijdt, dan kunnen wij 'over het geheel gerust zijn ten aanzien van den ravitailleeringstoe-« stand. Eenmaal zal het tijdstip komen, waar op deze zorgen van den dag ons niet meer drukken, maar geheel Europa rus tig zal werken en scheppen. Dan zal het tijdstip komen, dat een ieder, die wer ken wil, werk en brood krijgt. Er zal dan slechts één adel zijn, de adel van den arbeid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1