ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 JULI 1942 OPCsEHO] ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: In ZlerikxM 'ƒ1.80, elders ƒ1.90 Uitgave 1797 - 1899 pir kwartaal. Weekabonnementen risp, 13 #n 15 cent. Losse nummers 15 cant. Verschijnt lederen werkdag. N.V.JZierikzeescheJ [Nieuwsbode, Zierikzeei||Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur^(Advertentiecliei) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 989TB JAAROANO Ro 14990 ADVERTENTIES AdvertentlSn lö cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlto 84 cent BIJ contract belangrijke korting. K 2620 Sovjettransporten over den Don aangevallen Tegenaanvallen bij Woronesj Nadat de Duitsche en verbonden troe pen in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front den benedenloop van den Dion bereikt hadden, lieten, naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt, Duitsche glevechts- en tor- pedovliegftuigen den verslagen vijand niet tot rust komen. Dicht voor de voor ste) linies van de Duitsche pantserwa- igtens werden colonnes der bolsjewisten, die aan den benedenloop van den Don den anderen oever trachtten te bereiken, verslaglen. In duikaanvallen onderbraken torpedovliegtuigen met hun wapens 'het transport over de door den reg'enval van de laatste dagten sterk gezwollen rivier. Verscheidene met troepen en ma teriaal beladen v-eerbooten werden tot zinken igtebracht. Ook de aan den oever van den Don staande bolsjewistische co lonnes Werden aanglevallen. Talrijke pant sers en honderden voertuigen werden door treffers vernietigd of zwaar be schadigd. Duitsche bommen vernielden 26 met troepen en materiaal beladen transporttreinen ten Zuiden van den Don. Verder werden de installaties van een belangrijk spoorwegknooppunt aan de kust van de Zwarte Zee door luchtaan vallen vernield. De achtervolging in het gebied van Worosjilofgrad, alsmede bij den beneden- Don werd ook Zaterdaig voortgezet. Duit sche pantserformaties doorbraken op nieuw sterke stellinjglen van den vijand. Ondanks taaien vijandelijken tegenstand werden nojg! twee bruggenhoofden aan den anderen oever van de rivier als uitgangsstellingen voor de voortzetting van den aanval jgjevormd. Sterke formaties Duitsche gevechts- vliegters hebben Zaterdag vooral de be langrijke spoorwegen in het gebied ten Zuidoosten van Rostof met bommen be stookt. DaaTbij werden drie met troe pen en materiaal beladen treinen ver nietigd en tien andere zwaar beschadigd'. De herhaalde bolsjewistische aanvallen met infanterie en pantsers op het Duit sche bruggenhoofd bij Woronesj werden afgeslagen. Hernieuwde aanval len van de bolsjewisten mislukten in het Igteconcentreerde infanterie- en artil lerievuur. Het luchtwapen vernietigde In het gebied ten Oosten van Woronesj op een igoederenstation vier volbeladen transporttreinen. Ondanks het -ongun stige weer vernietigden Duitsche jagers en torpedo vliegtuigen in den Zuidelijken sector aan het Oostelijk front 15 vijan delijke vliegtuigen. Duitsche pantserformaties verbreedden een bruggenhoofd aan de Bonetz en traden voor nieuwe aanvallen aan. Bij achtervoLgingsgevechten werden in het gebied ten Zuiden van Millerowo ge mengde vijandelijke formaties verder op eengedrongen en werd het gevechtster rein door Duitsche en Roemeensche troe pen gezuiverd van deelen van verscheiden bolsjewistische legercorpsen, die zonder leiding waren. Verscheiden duizenden ge vangtenen werden binnengebracht. Snelle eigen formaties drukten een door vij andelijke achterhoeden gevormd bruggen hoofd in en zuiverden een boschterrein j van vijanden. Pogingen van den vijand j om zich voor nieuwen tegenstand vast te zetten werden in nauwe samenwer king met verkenningsvliegtuigen en for maties gevechtsvliegers verijdeld. Bij de verdere zuivering van het ge- vechtsiglebied van Rsjef werden opnieuw verscheiden honderden igtevangenen bin nengebracht. Groote Duitsche successen binnenkort verwacht welke van belang zijn voor den opmarsch naar den Kaukasus Het is begrijpelijk, dat de belangstelling in Duitschland zich in deze dagen voor- namelijk concentreert opi den toestand j aan het front in de Sowjet-Unie. Men is er zich van bewust en de meeste commentaren uit militaire kringen be- vestigen dien indruk dat als gevolg van de zich in de laatste dagen in zulk een stormachtig tempo ontwikkelende ge- j beurtenissen op den Zuidelijken vleugel, resultaten kunnen worden verwacht, die hun grooten invloed op het verloop van den oorlog in Oost-Europa, niet zullen I missen. Men spreekt er 'in dit verband van, telefoneerde de Berlijnsche correspon- dent der N.R.C., dat in het Donetsgebied en in den grooten boog van den Don i militaire successen aanstaande zijn, die alle vroegere overwinningen der Duit- 1 schers in het Oosten overtreffen en die hun stempel zullen moeten drukken op de verdere ontwikkeling van den veld tocht. Terwijl in het Noorden bij1 de brugge- hoofden aan den Oostelijken joever van den Don, vooral bij Woronesj, de Sow- jettroepen zich op een buitengewoon taaie wijze verdedigen en daarnaast haraekkige pogingen aanwenden, met behulp van steeds meer troepen, tanks en vliegtuigen de Duitsche bruggehoofden in te druk ken en deai tegenstander over den mid denloop van de rivier terug te werpen, speelt zich bij de op het oogenblik be langrijke gevechten verder naar het Zui den het volgende af: Aanzienlijke formaties van de legers van Timosjenko, die zich nog in de groote ruimte van het Donetsgebied en den boog van den Don bevinden, trekken zich fel strijdend terug en trachten aan een dreigende omsingeling te ontkomen. Er wordt nu, om het populair te zeggen, een wedstrijd gehouden tusschen de te rugtrekkende Sowjetlegers en de Duitsche snelle troepen en tankdivisies, welke laat- ste er op uit zijn den vijand in deze gebieden in een tang te vatten. Voor de retireerende troepen biedt, indien zij hier geen open veldslag willen aangaan, alleen de benedenloop van den Don toevluchtsmo'glelijkheden en een tegenover de aanvallende troepen wel licht te behouden linie, doch ook de Don moet naar Duitsche opvatting op het «ogenblik als een zeer problematieke bescherming voor de Sowj et-troep en wor den beschouwd. Daarbij komt nog de mo gelijkheid, dat ook de Zuidelijkste legers der Duitschers in $en sectoir Taganrog in beweging zijn gekomen. De Sowjet- landingspoging bij Mariopol moet wel licht mede in dit verband worden gezien, i De hier omschreven opératies moeten iederen dag duidelijker vormen aannemen Sovjet-krijgsgevangenon aan den Don. Ho/fmannStapf-p.k. SchröUr-Pax Holland-s Achtervolging aan het Z.O. front voortgezet Bolsjewistische kolonnes hij Bostow vernietigd Het opperbevel Van de weermacht deelde Maandag mede: In het Zuiden van het Oostelijk front Zijn de achtervolgüngsgevechten in Zui delijke- en Oostelijke richting) weer in vollen iglang nu er een eind is gekomen aan den regenval. Formaties gevechts- en slajgVliegtuigen hebben Vijandelijke kolonnes ten Oosten van Rostow ver nietigd, belangrijke ©tappenverbindingen van den vijand bij) den mond van de. Don vernield en de achtervoligïngsge- vechten in de bocht van de Don doel treffend (gesteund. De vijand heeft ook gisteren met sterke strijdkrachten het bruggenhoofd Woronesj aangevallen. Alle pogingen tot herovering van de stad werden in Zware (gevechten afgeslagen, ten deele in tegenaanvallen met suc cesvolle steun vab de luchtmacht. Hierbij werden van de 60 aanvallende tanks 36 vernietigd. In de lOmgteving van Moskou Zijn over dag) en 's nachts spoorwegdoelen met vernietigende uitwerking aangevallen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer misluk ten plaatselijke aanvallen van den vij and. Bij de (gtevechten werd een bolsje wistische' jgtroep vernietigd. 19 vijande lijke tanks werden kapot geschoten. Het havenigiebied van Moermansk werd gis teren met bizonder succes (gebombar deerd. In haveninstallaties, autoparkenen benzine-opslagplaatsen ontstonden groote branden. Nachtjagters schoten hierbij bo ven de baai van Kola 17 vijandelijke vliejgltuigen neer. In Noor d-A f r i k a wederzij dscbe gfe- vechtsbedrijvigjheid van plaatselijke be- teekenis. Ten N.O. van Londen heeft een (gevechtsvliegtuig overdag voltreffers (geplaatst op' een belangrijke wapenfa briek. In het Duitsch-Nederlandscheg)rens- (gjebied heeft een Britsch vliegtuig gis teren enkele bommen laten vallen op woonwijken. Het vliegtuig werd omlaag (geschoten. De Britsche luchtmacht heeft 's nachts met vrij Zwakke strijdkrachten een aan val |gedaan op enkele plaatsen aan de Duitsche bocht vooral de steden Bremen en 01denbur|g. De burgerbevolking leed verliezen. Drie* vijandelijke vliegtuigen werden neerjgleschoten. Bjj de succesrijke afweerfgleveehten op het 'bruggenhoofd Woronesj heeft een Silezische divisie infanterie zich bijzon der onderscheiden. Het jachteskader Udet heeft zijn 2500ste overwinning in de lucht behaald. Itallaansch weermachtsbericht Britsch.e aanvallen in Egypte banleider G. Stroink, de stadsbancomman- dant van Amsterdam, de onderbanleider A. A. Mackay, het waarn. hoofd van de afdeeling vorming en voorlichting en voorlichting en waarn. hoofdopsteller van „De Zwarte Soldaat", de opperhopman C. Wiegel, het Ijoofd van den dienst cultureele zaken, de opperhopman A. van Hees, het hoofd van den dienst zang, de opperhopman P. Heins, de adjudant van den waarnemend commandant, de hop man J. S. Schiebaan, de banoommandant in Twenthe, opperhopman G. Hommes en de adjudant van den Heerbanodt Gro,- ningen J. P. Philippa. „Wanneer wij zijn goedgekeurd, aldus de schrijver, dan zullen wij gaan in het besef, dat uit onze nationaal-socialistische overtuiging en in het bijzonder uit ons lidmaatschap van de W.A., de conse- kwentie voortvloeit, dat wij niet langer achterblijven dan dringend noodzakelijk was en dus thans onzen plicht als werke- lijken soldaat gaan doen. De taak, welke wij daarmede op ons nemen, zal aanvankelijk daarin bestaan, dat wij als soldaat een opleiding zullen gaan volgen. Hierdoor zullen uit de W.A.- kaderleden militaire kaderleden wordien gevormd, waardoor de mogelijkheid ont staat weermannen, die zich naar aanlei ding van Idezen oproep eveneens melden voor den vrijwilligen dienst aan het front, door eigen W. A.-kader militair te laten aanvoeren. Is het onze vurige wensch, dat vele weermannen thans zullen beseffen, dat het oogenblik is gekomen, dat zij zich mannen zullen toonen, die de futloosheid, welke ons volk helaas in de laatste jaren zoo kenmerkte, hebben afgeschud en be reid zijn door hun voorbeeld ons volk voor te gaan op den weg, die voor zijn toekomst volstrekt noodzakelijk is. Velen zijn ons voorgegaan. Talrijken brachten hun offer in de overtuiging, dat wij hen zouden volgen. Niet in een zoogenaamden strijd op een stoel, doch Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 21.49. Morgen (Woensdag) zon op 6.44; zon onder 21.48. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 0.64, op 16.61 Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Aug. Eerste kwartier Woens dag 19 Augustus. in den werkelijken strijd als soldaat. Hun offers verplichten ons, hetzelfde als zij veil te hebben voor het nationaal-socialis tische ideaal. Daarom willen wij als weer bare mannen in allen eenvoud onzen plicht doen. In Sjanghai is een cholera-epidemie uitgebroken. Het aantal zieken bedroeg volgens Tairikioe Sjimpo op 19 Juli 157. Volgens deskundigen zal het aantal van het vorige jaar, 900, dit jaar overschre den worden, aangezien cle epidemie, vroe ger dan de laatste jaren het geval was is uitgebroken. Oliver Lyttelton, de Britsche minister van productie, heeft in een rede te Al- dershot verklaard, dat Groot-Britannië zich op geen enkel tijdstip in ernstiger gevaar heeft bevonden dan thans. Het is waanzin te willen loochenen, dat de komende tachtig dagen behooren tot de ernstigste, die Engeland te wachten staan - (ANP). Het communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: Vijandelijke aanvalspo)g!ingen zijn afge slagen in den Noordelijken en Oentralen 1 sector van onze stellingen aan het Egyp- j tisehe front. Eeni|g|e gepantserde strijd- middelen van den vijand werden ver- 1 nield. Duitsche ja|g)ers hebben een krach- tige formatie Hurricanes aangevallen en er 7 van neeilgleschoten. Slechte atmos ferische omstandigheden beperkten de operaties tegen het eiland Malta, waar desondanks eenijgje belangrijke doelen werden getroffen. NAAR HET OOSTFRONT In „De Zwarte Soldaat" deelt de op perheerbanleider der W.A., H. C. van 't Hof, mede, dat met hem zich voor den vrijwilligen dienst aan het Oostfront heb ben gemeld: De waarn. chef van den staf der W.A de opperbanleider G. D. van de Pol, de heerbancommandant van Groningen, Friesland en Drenthe, de opperbanleider K. A. Enklaar, de heerbancommaridant van Noord-Holland, de opperbanleider J. M. van der Bijl, de heerbancommandant van Rotterdam, de opperbanleider J. Ne- derkoorn, de heerbancommandant van Overijssel, de banleider W. Witkamp, het hoofd van de afd. opleiding en organi satie van het stafkwartier, de banleider J. Langeveld, de heerbancommandant van Noordbrabant en Zeeland, de banleider F. A. Ouwerling, de heerbancommandant van Limburg, de banleider G. J. Röthengatter, het hoofd van den verbindingsstaf te Brussel, de banleider G. J. van Asperen- Vervenne, het hoofd van "de dienstor ganisatie van het stafkwartier, de onder Europeesche jongeren bijeen In de jeugd leeft de wentch naar eenheid Een der schoone uitingen van dezen tijd was de Kulturtagung der Europee sche jeugd organisaties, die van 18 Juni tot 1 Juli te Weimar en Florence Zijn gehouden. Deze bijeenkomst was het be wijs van het volkomen nieuwe, dat onze tijd kenmerkt. De strijd gaat niet om het behoud van bestaande toestanden, maar ,om het winnen eener nieuwe we reldorde. Vandaar alom groei, actie en nieuwe vormen. Terwijl de fronten nog bloeden en oud en nieuw in de felste worsteling zijn, vormt zich het nieuwe, waarvan de nu strijdende jeugd eens de draagster zal zijn. Terwijl vele der besten onder de jon geren vallen, werkt de jeugd beneden de 18 jaar reeds aan de komende orde. Ze zoekt de terreinen der kunst op, bij' film, boekwezen, muziek en theater, en tracht zich daar een gerechtvaardigde plaats te veroveren. Ze laat het niet aan de politiek over een nieuwe Europeesche gemeenschap te stichten, maar zoekt door uitwisseling van krachten en gedachten in eigen kring die nieuwe solidari teit reeds te stichten. Dat is de beteeke- nis geweest van Weimar en F1 o- rence. Men kan daarbij spreken over het veelkleurige van al het gebodene, deels door ide jeugd zelf verzorgd, deels haar aangeboden. Naar men kan eveneens spreken over de banden, die hier zijn aangeknoopt. Jeugdorkesten en jeugdkoren bewezen er hoé buitengewoon ver de jeugd het reeds op dat gebied had gebracht. Jeugdige solisten bewezen er hun groote talen ten, architecten van omtrent 18 jaar ver toonden er de ontwerpen van prachtige jeugdgebouwen. Tenslotte bewees de wedstrijd in Florence, waar een Hon gaar den eersten prijs behaalde, hoeveel jonge en sterke schilderstalenten de nieuwe jeugd in haar rijen telt. Weimar, de stad van Goethe en Schil ler, de stille, oude vorstelijke residentie, was een uitgezochte plaats om contact te leggen. Daar vereenigden de 14 na ties zich in de groote zaal van de schouwburg, 's Morgens kwamen in de werkgemeenschappen voor muziek, thea ter, radio en pers enkelen tezamen voor moeilijkheden en mogelijkheden te be spreken. Daar zag men den Spanjaard met den Bulgaar, den Nederlander met den Albanees. Men deed zijn voordeel met eikaars ondervindingen. De besprekingen voor radio en film werden in Florence voortgezet. Vooral de radio biedt voor de naaste toekomst groote mogelijkheden, wat de internationale uitzendingen betreft. Ook de Jeugdstorm stond daar als ver tegenwoordiger van een der 14 naties. De gedenkpenning Weimar-Florenoe ver toond aan den rand "de 14 symbolen der jeugdorganisaties. Daar stond de meeuw naast den Vlaamsehen blauwvoet. Men kan niet anders zeggen dan dat de Jeugdstorm met de grootste voldoening op dezen tijd mag terugzien. Reeds da delijk was de Dfentsche volksdansgroep met haar mooie, oude kleeren een groot succes. Maar nog grooter was het succes van den Weimarprijs. Voor de boeken tentoonstelling waren n.l. drie le prijzen uitgeloofd: voor het kleuterboek, voor jongens- en meisjesverhalen en voor boeken over het tijdgebeuren. Voor het eerste deel ikreeg Duitschland de prijs, voor het laatste Italië, maar naast Duitschland en Italië kwam aan Nederland de eerste prijs voor jongens- en meisjesverhalen. Aan den schilderswedstrijd heeft de jeugdstorm in Florence dit keer niet medegledaan, maar wel werd die nieuwe jeugdstormfilm gepresenteerd, een film die de vergelijking niet kan doorstaan met de prachtige Italiaansche films, maar •die echter getracht heeft met de eigen beperkte middelen iets goeds tot stand te brengen. Juist die werd gewaardeerd, n.l. dat de jeugd hier zelf met onderne mingsgeest eri zelfvertrouwen de eerste schrede waagde op dit bijna onbeperkte terrein. En zoo kreeg de eerste Nederl. Jeugdstormfilm in Florence den eersten prijs. Er hebben daar liederen geklonken van vele naties, er zijn daar handen gereikt, •die iets meer beteekenden dan een op pervlakkige begroeting. Zij waren een uiting van een diepen wensch die itn de jongeren leeft, een wensch naar eenheid en wederzijdsch begrip, een wensch om samen opbouwend werk te doen. Niemand heeft het in die dagen schoo ner gezegd dan Guiseppe Bottai, de Ita liaansche minister van opvoeding, toen hij verkondigde, dat het komende Europa het gelaat zou dragen van de nu strij dende jeugd. Een jeugd, die een samen groeien van krachten wil. Daarom, zeide minister Bottai, zal de komende vrede de eerste ware vrede der geschiedenis zijn, omdat een vrije geest en geen geest iiii boeien haar dicteeren zal. Weimar en Florence waren een schrede op dezen weg en de Nationale Jeugd storm acht zich gelukkig aan dit werk zijn kracht mede te mogen geven,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1