ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 17 JULI 1942 OPöENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: ta ZlerikXM Kl.50, elders rfiM par Kwartaal. Weekabonnementen rasp. IS an 15 cent Losse nummers 15 cant. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche] Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithaven^B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAAR3ANQ Ho. 14987 ADVBRTBNTIBS Advertanttën lö cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlfin 84 cent Bg contract belangrijke korting. K 2620 DE DUITSCHE OPMARSCH AAN HET ZO. FRONT wekt bezorgdheid in Engeland Terwijl de Duitsche opmarsch in het doorbraakgebied aan het Oostelijke front ononderbroken, gedeeltelijk zelfs in ijl- marschen in zuid-oostelijke richting ver der gaat, teekent zich, naar men te Ber lijn met belangstelling constateert, in de Ehgielsche pers sterke bezorgdheid af. De „News Chronicle" schildert den toestand der Sow jets in zeer sombere kleuiren en concludeert, dat Engeland thans feitelijk verplicht is een tweede front op te rich ten, het tweede front, dat andere Engel- sche en Amerikaansche bladen in verband met het tonnagegebrek reeds hébben op gegeven. In andere Engelsche bladen kan en dit acht men te Berlijn een zeer belangwekkend verschijnsel reeds het eerste verborgen begin worden opge merkt van een neiging zich aan de ver plichting tot hulpverleening aan de Sow- jets eenigszins te onttrekken en rekening te houden met een eventueel® nederlaag; der Russen. Zoo legt de Times in een bespreking van de Engelsch-Amerikaan- sche verhouding bij de ontwikkeling van toekomstplannen sterk den nadruk op de rol, die de twee Engelsch-sprakende mo gendheden na haar eventueel® overwin ning zullen spelen, terwijl Sow jet-Rusland slechts in één adem wordt genoemd met de andere, dikwijls uitsluitend door te Londen of Washington resideerende re geeringen vertegenwoordigde „bondge- nooten". Met gepasten trots constateert men voorts, schrijft de corr. van het Hbl. te Berlijn, dat het offensief in het Zuiden van het Oostelijke front op zichzelf welis waar geen verrassing vormde maar dat de wereld ides te meer is verrast door het feit, dat Duitschland en zijn bond- genooten na den zwaren winteroorlog in staat zijn geweest een sterk met de modernste wapens uitgerust landleger op te stellen, dat thans in het groote offen sief zijn kracht bewijst. Voorts dat Duitschland in staat-is geweest ter onder steuning van dit leger een luchtwapen in te zetten, dat niet alleen over zeer vele, maar ook over zeer moderne, naar de ervaringen van dezen oorlog gebouw de machines beschikt. Ten derde dat de Asmogendheden dit jaar over zeer sterke duikbootvloten blijken te beschikken, die nog voortdurend worden versterkt en die in staat zijn de belangrijke zeewegen als de Noordelijke IJszee, het Kattegat, het Kanaal, de wateren ten Oosten van Gibraltar en ten Noorden van Aiexandrië en de Golf van Aden doeltreffend te be waken. Juist deze duikbootvloot is door den tonnagenood, waarin zij de geallieer den heeft gebracht, een der machtigste wapens van de As. Ten slotte is de wereld, zoo verklaart men hier nog het meest verrast door de geweldige moreele kracht, die de troepen van de As en zijn bondgenooten blijken te bezitten en' die hun in staat zal stellen ook de zwaar ste taak uit te voeren. Woronesj, eens centrum van Hoilandsche scheepsbouwers Woronesj, dat dezer dagjen door de Diuitsche troepen werd veroverd, heeft voor den kenner van de geschiedenis der verrichtiniglen van de Nederlanders over de landsjgjrenZen een bekenden klank. De herinnering voert terug naar den tijd van tsaar Peter den Grooten, toen deze nog in oorlog verwikkeld was met de Turken. De Turken waren destijds igjevestlgd in een igfroot deel van Zuid-Rusland en de tsaar stelde alles in het werk om hen te verdrijven. Een aanval op Azof, welke ten doel had miet één slalgl een einde aan den oorlog te maken, mislukte echter, aangezien Rusland niet over een vloot beschikte om de stad gjeheel in te sluiten. Dit was aanleiding om den scheepsbouw in het Zuiden met kracht ter hand te nemen. Nabij Woronesj aian deh Don werd een scheepstimmerwerf gebouwd, waar een groot aantal Hoi landsche, Engelsche en Venetiaansche scheepsbouwers aan het werk werd ge zet om een Zwarte Zee-vloot te bouwen. Reeds een jaar later beschikte tsaar Peter over een kleine oorlogsvloot, waar mede hij er in slaagde de Turksche vloot van Azof te verdrijven en de stad te veroveren. Dit succes moedigde hem aan den scheepsbouw nog meer uit te bteiden en de Hollander Evert IJsbrandz. Ides werd met het oppertoezicht belast. D;eze be kwame scheepsbouwer slaagde er in binneb vijf jaar een oorlogsvloot van 40 groote oorlogsschepen, 25 galeien en een gjroot aantal kleinere vaartuigen te bouwen. Ook de Nederlandsche vice-admiraal lOuys heeft zich in dit gebied verdien stelijk gemaakt. Behalve den aanleg van vestingwerken, die door sluizen en dijken rondom in het water gelegd konden worden dus een soort waterlinie bouwde hij steenen magazijnen, houtzaag molens, lijnbanen en een kanonjnengie- terij. Voorts ontwierp hij: een plan voor een kanaal, dat de verbinding tussehen Moskou en Woronesj tot stand moest berngen en ten slotte had hij de leiding bij den aanleg van een 800 km langen weg, die, grootendeels door het onbe woonde steppengebied voerende, Moskou met Woronesj verbond. Bij' den vrede van 1711 moest tsaar Peter Azof weer aan de Turken afstaan waardoor Rusland opnieuw van de Zwarte Zee werd afgesloten. De werven te Wo ronesj bleven echter bestaan en vele Hoilandsche families zijn er blijven wo nen. De huizen der landlieden in idie streek maakten, Zooals in 1816 geschre ven werd, den indruk alsof men uit het hart van Rusland naar Holland was over geplaatst. Rustelooze achtervolging aan het Z.O. front Se stad Eostow uit de lucht besteekt Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: In den Zuidelijken sector vain het Oos telijk front worden de achtervolgings- gevechten rusteloos voortgezet Ingeslo ten en afgesneden groepen van den vij and trachtten vergeefs naar het Oosten door te breken. De verliezen van den tegenstander en de binnengebrachte buit zijn tot dusver niet te overzien. Sterke formaties van het luchtwapen hebben de achterwaartsche verbindingen' van de bolsjewieken aangevallen en tal f Eroaatsche infanterie by den opmarnch. ZooaU uit de weermachtsberichten blfjkt, hebben zich bff de gevechten in het Donetzgebied ook de verbonden troepen onderscheiden. Ook Kroaatsche infanteristen namen deel aan de vernietiging der Sovjetlegers, Scherl-Fellinga.p.k. Bauer-Pax Holland s rijke kolonnes uiteengedreven. (Gevechts vliegtuigen hebben Rostow en verschei- denen havens aan de Kaukasische kust gebombardeerd. In voor den oorlog be langrijke installaties der stad Rostow ontstonden verschillende groote branden Een vrachtschip werd door voltreffers tot zinken gebracht. Tegen het bruggehoofd Woronesj heeft de vijand zijn sterke tarikaanvallen voortgezet. In samenwer king met het luchtwapen zijn alle aan vallen in harde gevechten bloedig afge slagen. Aan de rest van het Oostelijk front slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. In de Finsche Golf hebben eenheden van de Duitsche marine 2 S,ov- jetduikbóoten tot zinken gebracht. In Egypte werden met sterke strijd krachten uitgevoerde aanvallen van den vijand in den centralen sector van de stelling El Marmein afgeslagen. In den loop van de verbitterde gevechten wer den in een tegenaanval 1200 gevangenen gemaakt en een aantal tanks en vracht auto's vernietigd. In-'het Westen van' de Middellandsche Zee is een Britsche krui ser door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen en met voltreff ers en bom men beschadigd. Bij aanvallen van Brit sche jagers op de kust van de bezette gebieden in het Westen, gelukte het in den loop van gisteren 6 vijandelijke vlieg tuigen te doen neerstorten. MOSKOUS BEHOEFTE AAN EEN TWEEDE FRONT De „Westdeutscher Beobaehter" ont leent aan de „News Chronicle" de vol gende zinsneden omtrent het vormen van het tweede front: Onder de tegenwoordige omstandighe den zou het zeer zonderling zijn, indien de Sowjetregeering en het Sowjetvolk zich niet tot hun Britsche en Amerikaan sche vrienden zouden wenden met het verzoek het verdrag over het vormen van een tweede front dat bij het Ver zoek aan Molotov aan Londen en Was hington tot stand kwam met spoed ten uitvoer te leggen. Uit militaire en andere overwegingen kunnen wij het ons niet veroorloven dezen eisch te negeeren. Het is onze plicht het avontuur te beproeven. Het beroep, dat men op ons doet is meer gebiedend dan ooit. Ook de „Times" schrijft in gelijken geest. Een quiver platonische bewondering voor de Sowjets is niet meer op haar plaats, aldus het blad. Wij moeten onze bondgenooten snel, vastberaden en met al onze vindingrijkheid en de militaire macht, waarover wij beschikken, ter hulp snellen. Dit eischt .de Sowjet-Unie van ons volkomen terecht. De „New York Times" acht het waar schijnlijk, dat de plannen in verband met het nieuwe front „nimmer boven een theoretisch stadium zijn uitgekomen Een invasie in Europa zou het gebruik van schepen voor het transport van wa pens en levensmiddelen naar de Sowjet- Unie verhinderen. Het is de vraag, of de verbonden naties in staat zouden zijn een offensief te beginnen, dat den druk der nazi's op de Sowjet-Unie in aanzienlijke mate in een andere richting zou leiden. Alexandrov, lid van de centrale com missie van de communistische partij der Sowjet-Unie, heeft volgens een bericht uit Moskou over de radio een dringend be roep op de geallieerden gedaan ter op richting van een tweede front in Europa. De Sowjet-Unie, verklaarde hij, wordt door Engeland en de V.S. niet geholpen in de mate van de „reusachtige midde len", waarover deze landen beschikken. Itallaansch waermachtsberlcht Tegenaanval in Egypte afgeslagen Het communiqué van het Italiaansche opperbevel van Donderdag. luidt: Inl den centralen sector van het Egyptische front heeft de vijand onze stellingen fel aangevallen. De aanval werd echter overal (gjestuit en wij heb ben terstond tegenaanvallen ondernomen. Wij maakten ruim 1200 |g)evangenen en vernielden een aanzienlijk aantal tanks. Hef luchtwapen heeft met sterke for maties deelgenomen aan de felle ge vechten en de vijandelijke strijdkrachten, evenals het vijandelijke luchtwapen, aan gevallen. 4 vliegtuigen werden door de ja|g|ers van de 4e stormafdeeling neer geschoten, die daarmede sedert het be gin van Me huidige operaties hun 132e luchtoverwinning! behaalden. Bovendien brachten' deze vliegtuigen de Britsche luchtmacht het verlies toe van een Our- tiss en een Spitfire. Britsche vliegtuigen hebben Bengazi ge bombardeerd, eenige huizen beschadigd en ongeveer 10 Arabieren gedood of (gewond. Het afweergeschut vernielde een EngelséhJ vliegtuig. De luchthaven van Micabba is wederom door onze en Duit sche luchtformaties igebombardeerd. De installaties werden herhaaldelijk getrof fen. Van de operaties op den dag) keerde een onZer vliegtuigen niet terug. Op de Middellandsche Zee hebben Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen een Engelsche kruiser aangevallen en be schadigd. De Fransche oorlogsschepen te Aiexandrië Publicatie van de Fransche nota's verwacht Het A.N.P. méldt uit Berlijn: Op| de persconferentie in het Witte Huis heeft Sumner Welles medegedeeld, dat de Fransche regjeering Roosevelt's voorstel, de te Aiexandrië geïnterneerde Fransche oorlogsschepen naar Martinique te doen oveTbrenigen, afgewezen. Welles wil de hoop niet opgeven, dat Roosevelt's voorstellen opnieuw worden overwogen, omdat zij, zooals hij' beweert, voor het Fransche volk van het Igrooiste belang 'Zijn, Het Fransche persagentschap Ofi deelt mede, dat Roosevelt, voor het (gé val zijn voorstel zou worden afgewezen, den Enfgelschen het recht, heeft gegeven, de Fransche schepen te vernietigen, in dien Aiexandrië in handen van de mo gendheden van 'de spil valt. Hierdoor, aldus Zegt men in Berlijn- sche politieke kringen, worden de ge ruchten bevestigd, welke reeds geruimen tijd de ronde deden over een inmenging van de Amerikaansche regeering in deze aangelegenheid, hoewel Washington daar toe in het geheel geen recht heeft. Te Berlijn is er althans niets van bekend, dat de Fransche régteering Washington op eenige wijze tot een dergelijk op treden heeft aangemoedigd. Bovendien wordt het Amerikaansche voorstel hier beschouwd als een al te plompe en door zichtige manoeuvre, die slechts ten doel heeft de Fransche schepen van de Engelsche in de Amerikaansche macht te doen overgaan. Xntusschen wordt uit Washington ge meld, dat Sumner Welles ten aanzien van deze oorlogsschepen heeft verklaard, dat door de Vereenigde Staten een tweede voorstel is uitgewerkt, inhoudende dat de oorlogsschepen naar Martinique gebracht zujlen worden. De Fransche re- Igieering heeft bekend gemaakt, dat zeer spoedig de inhoud van de nota's, die tus sehen de Fransche en de Amerikaansche regleering over de in Aiexandrië liggende Fransche schepen Zijn gewisseld en van de onderhandelingen Idie over déze aan- jgielegenheid 'zijn gevoerd, wordt gepu- j bliceerd. j Deze publicaties zullen het Ameri- kaansehe, Duitsche en Italiaansche starid- punt! ten aanzien van deze kwestie j bovendien weergeven. JAPAN OP DE ALEOETEN - Toenemende ongerustheid in Amerika Het opmerkelijke zwijgen in militaire en piarinekringen te Washington over den toestand 'op de Aleoeten heeft de openbare meening in de Vereenigde Sta ten ernstig verontrust. Ook bij de jongste verkiezingen voor het Congres heeft dit onderwerp een belangrijke rol gespeeld. Eenige dagen geleden moest ook in Was hington, zij het ook niet officieel, toe gegeven worden, dat de beide Aleoeten- eilanden Kiska en Attu, die beide ge vaarlijk dichVbij het Amerikaansche ma- rinesteunpunt Dutch Harbour liggen, door de Japanners in snel tempo worden ver sterkt en tot belangrijke vlootsteunpun- ten worden ingericht. Dit beteekent natuurlijk en deAme- rikaansche pers wijst er den laatsten tijd steeds meer op een directe be dreiging voor Alaska én de Amerikaan- sche scheepvaart, die toch reeds met groote moeilijkheden te kampen heeft, j Men vraagt zich algemeen overal in Noord-Amerika af, waarom leger en vloot I van cje Vereenigde Staten niets doen om de Japansche voorbereidingen voor een aanval op Dutch Harbour reeds nu te i verijdelen. Washington verontschuldigt zich door op de ongunstige weersomstan digheden te wijzen; of er heerscht op de Aleoeten te veel nevel en mist of het stormt te veel in deze wateren. Blijkbaar i neemt men echter thans geen genoegen j meer met uitvluchten, want steeds meer stemmen gaan op, die met klem betoogen, dat Alaska yoor Amerika belangrijker Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 21.54: Morgen (Zaterdag) zon op 5.38; zon onder 21.53. Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 10.58; onder 0.06 Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Augustus is dan N. Ierland of zelfs een tweede front in Europa. Vooral in isolationistische kringen wordt dit argument naar voren gebracht en de toenemende ongerustheid is dan ook oorzaak geweest, dat de isolationis tische candidaten voor de a.s. Congres- verkiezingen een meer dan normaal suc ces konden boeken. Het wordt hoe langer doe duidelijker, dat de Japansche actie op de Aleoeten van groote militaire en politieke beteekenis is. Het feit, dat een deel van Amerikaanschgrondgebied in Japansche handen is, heeft, gepaard met de enorme verliezen aan oorlqgs- en koopvaardijschepen het Amerikaansche volk wakker geschud en men begint thans de draagwijdte van den Rooseveltschen oorlog te beseffen, fn politieke kringen te Washington neemt men dan ook aan, dat Roosevelt en zijn militaire raadgevers alles in het werk zullen stellen om nog voor den herfst de een of andere, po ging zij het ook een vertwijfelde te ondernemen om de Japanners van de Aleoeten te verdrijven (V.P.B,) Schoonheid van den arbeid De Centrale Persdienst van het N.A.F. meldt: De afdeeling „Schoonheid van den Ar beid" van de Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeids front, die in het algemeen verbetering van de arbeidstoestanden beoogt door het inrichten van ontspanmingslokalen, 'kleed- en waschgelegenheden e/d. endoor, wat zij in een groot aantal bedrijven in alle deelen van ons land tot stanid bracht, haar bestaansrecht heeft bewezen, heeft wederom eenige opmerkelijke re sultaten bereikt. In een oud, niet meer in gebruik zijnd ziekenhuis te Deventer zal door den Rijksdienst voor de Werkverruiming een herscholingsschool voor Werkloozen wor den ingericht. De afdeeling Schoonheid van den Arbeid verzocht haar advies te geven en het bestaande plan te be oordeel en. Door haar toedoen zullen thans ontspanningslokalen, wasch- en kleedgelegenheden, douches eri toiletten worden aangebracht, waardoor hier een model-school zal ontstaan. In Enschede krijgen bij één der groot ste Textielbedrijven de werkzaamheden voor de inrichting van de bestaande can- tine, welke tot nog toe niet aan de eischen des tijds voldeed1, hun beslag, Met deze verbouwing is een bedrag van f 11.000 gemoeid. Ook in bedrijven van geringe omvang wordt vruchtbaar werk verricht. Zoo wordt in Zwolle bij een 'klein bedrijf één der magazijnruimten als ontspan- ningslokaal in Oud-HoLlandsche stijl in gericht, waarvoor de kosten f 2000,— bedragen. Tenslotte wordt in een sigarenfabriek te Kampen een sigarenmakerszaal ge heel volgens de eischen van het begrip schoonheid van den Arbeid ingericht. Uit deze voorbeelden blijkt wederom, dat het Nederlandsche Arbeidsfront on vermoeid werkt voor de belangen van den Nederlandschen werker. Dat het werk van Vreugde en Arbeid door de personeelsleden gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het groote aantal personen, dat zich wekelijks als lid van het Nederlandsche Arbeidsfront laat in schrijven en daardoor daadwerkelijk mee helpt aan de verwezenlijking van de idealen die het N.A.F, stelt. Zondagartsondienst Zierikzee ZONDAG 19 JULI: Dr. v. 'd. Graaf en Dr. van Hoorn,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1