Lotion Malwida 31 RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 17 Juli HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram.; 6.50 Ochtendgymnastiek; 7 BNO: Nieuwsberichten; 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Concertgebouworkest, opn.; 10 Groot Amusementsorkest; opn.; 11 Voor de kleuters; 11.80 Orkest Malando 12 Gram.; 12.10 Theo Uden Masman en zijn dansorkest; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Frans Wouters; 18.40 Gram.; 14 Gooisch Strijkorkest; 16 Bijbellezing; 16.20 Viool, piano en gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17.80 Zoo wordt je winkelmeisje; 17.45 Zang met pianobegeleiding; 18.30 Neerlands stem van het Oostfront; 18.45 BNO: Nieuwsbe richten; 18.55 BNO: Binnenlandsch zake lijk praatje; 19.05 Duitsche taalcursus; 19.30 Ernst van 'tHoff; 20 Gram.; 20.15 Vrijdagavondcabaret; 21 Gram.; 21.25Het wekelijksche sportpraatje; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; Van 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken; 22.15—24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I; 8.15 Orgel concert, opn.; 8.35 Ömroep-Opera-Orkest en solisten, opn.; 9.45 Gram.; 10 Morgen wijding; 10.15 Zang met pianobegeleiding; 10.40 Reportage; 11 Orgelconcert; 11-30 Zang met pianobegeleiding; 11.55 Gram.; 12 Otto Hendriks en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Stoppelgewassen-Verbouw in Gelderland; 13.15 Tusschen de bedrijven; 15 Voor de vrouw; 15.45 Ensemble Willy Kok; 17 Als je verre reizen doet; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursberichten; 17.30 Bertus van Binteren; 18.15 Boekbe spreking; 18.30 Film en Operette, opn.; 19 Musette-Orkest; 19.30 BNO: Nieuwsbe richten; 19.40 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden; 19.50 Spiegel van den dag; 20 BNO: Engelsche uitzending: „Hollands Political aspects; (Radio-Cen trales: Gram.); 20.15. Zang met piano begeleiding en pianospel, opn.; 20.50 Utrechtsch Stedelijk Ordhest, opn.; 21.00 Landmans lust; 21.30 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22.00 BNO: Leidende staatslieden schrijven; 22.10 Avondwij ding; 22.15—24 Zie Hilversum I. Naar te Stamboel verluidt, heeft de Sowj et-regeering tegen den verdediger van den Turkschen beklaagde Abdoem- haman Sayman in het proces wegens den aanslag op von Papen, Sjakir Ziya, die inmiddels zooals men weet van de balie is verwijderd, een aanklacht ingediend wegens beleediging van de Sow jetunie. Naar S.P.T. uit Bombay verneemt heeft de uitvoerende commissie van het In dische congres een resolutie aangenomen waarin tot alle Engelsehen de uitnoodi- iging wordt gericht het land in den kortst mogel'ijken tijd te verlaten. Dit geldt echter niet voor die Engielschen, die Indië willen beschouwen als een onaf hankelijk land, waar zij als vredelievende vreemdelingen wonen. De drie Zweedsche motorschepen For mosa, Eros en Samelia zijn uit Göte- borg1 naar Montreal vertrokken om Ca- nadeesch graan voor Griekenland te halen. Het Zweedsche Roode Kruis deelt mede, dat in totaal acht Zweedsche motorschepen tot re.gtelmatigen vracht- dienst tusschen Canada en Griekenland gecharterd zijn. Deze hulp aan Grieken land is tot stand gjekomen na lange onderhandelingen met de oorlogvoerende mogendheden. VERSGHILLENDE BERIGHTEN Waarschuwing voor veohoudors 23 23 23 23 23 23 S3 23 23 Alles gaat voorbij, \de schoone vorm, het leelljke, de vreugde, de smart, om plaats te maken voor méér. Feuilleton 50 Roman van Else Wernecke Ja, u juffrouw Faust, zegt meneer Koekoek en nu begint hij toch iets van zijn. ijzige kalmte te verliezen. U bent immers de eenige, die ons geheim re cept zwart op wit in uw bezit hebt ge had. U bent zoojuist zes weken in Ko penhagen geweest. U hebt, zooals u mij zelf hebt verteld, een avond fn gezel schap van een der heeren Ejeström doorgebracht. En als u dat nu mis schien zoudt willen ontkennen, hier Meneer Koekoek duwt haar een kran tenknipsel onder den neus. Het is een foto met onderschrift: Egon Hof richter, de beroemde cellist, bood, tot besluit van zijn succesvolle tournée door Denemarken, zijn vrienden en eenigen persvertegenwoordigers in Hotei Espla nade te Kopenhagen een souper aan. En boewei de krantenfoto niet bepaald scherp is, is op het in beeld gebrachte gedeelte van de tafel, schuin tegenover Egon Hofrichter, duidelijk Marga Faust zij het ook in avondtoilet en zonder Kinderen met vacantia naar Duitschland De Nederlandsche Volksdienst, die zooals gemeld, dezer dagen de beschik king heeft gekregen over een aantal kindertehuizen hier te lande, blijft even wel ook nog in de gelegenheid kinderen naar de mooiste plekjes van Duitschland te zenden. Zaïterdag vertrekt weer een transport van eenige honderden kinderen uit Rotterdam en de provincies ZuiiA- Holland en Limburg naar Wurttemberg waar zij in den omtrek vah Stuttgart en Ülm aan den Donau bij pleegouders worden ondergebracht. Het offensief is begonnen Aan het Oostfront is het groote offen sief begonnen. Reeds zijn de verbonden legers vele dagmarschen opgerukt. Reeds meldden de weermachtsberichten nieuwe groote successen. Duizenden moedige mannen hebben den strijd aangebonden tegen de bolsjewistische horden. En zij zullen overwinnen. Zij zullen de 'ketenen' van Europa verbreken. Ook voor het welzijn van ons land en volk hebben zij zich ingezet. Ook uw huis en haard verdedigen zij daar ginds in het Oosten. Dan is het ook uw plicht te zorgen dat wanneer deze strijders ge wónd raken zij alle hulp krijgen die noodig is. Er is een ambulance opgericht, die deze hulp kan verleenen. Steunt deze ambulance'en stort uw bijdrage op giro rekening 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Engelsche hommen ep ens land Een der laatste machtén hebben de Engelschen bij aanvalsvluehten ook weer enkele bommen op Nederlandsch gebied laten vallen. Bij de lukrake uitwerpen is slechts civiele schade ontstaan. Helaas zijn zes burgers gedood en twee gewond 8-7-6-0-0 In de lazaretten achter het front wor den de gewonden verpleegd, die in den strijd tegen het bolsjewisme hun tol hebben betaald. Daar wachten helder witte bedden, zachte vrouwenhanden schikken de kussens, nooit moe worden de doctoren vernieuwen de verbanden. In de lazaretten achter het front leert de soldaat, wat het beteekent een thuis front te hebben, dat zich bewust is van zijn plichten tegenover den strijder. Ook de Nederlandsche vrijwilligers weten dat. Ook zij: weten, dat het thuisfront hen niet vergeet. Nederland zond een ambulance naar het Oostfront Aan u is het lezer, om te zorgen dat deze am bulance haar taak naar behootren kan verrichten. Ook uw steun heeft deze Ne derlandsche hulpexpeditie noodig.. i Stort daarom vandaag nog een bijdrage - op girorekening 87600, Nederlandsche am bulance, Koninginnegracht 22, 's-Graven hage. Dat niel-nakóming van den plicht der veehouders, om alle door hen geprodu ceerde melk aan de fabriek te leveren, den nalatigen zwaar wordt aangerekend, blijkt uit onderstaande uitspraak van den tuchtrechter te Zwolle. Op 8 Juli jl. had zich voor dezen tuchtrechter een veehouder te verant woorden, die van September 1941 tot Juni 1942, in strijd met de voorschriften niet had voldaan aan zijn verplichting om de door hem geproduceerde melk af te leveren aan een melkverwerkend of standaardisatiebedrijf, doch zijn melk bij een melkproductie van circa 70 liter per dag ten deele had afgeleverd aan con sumenten en ten deele had gevoederd aan zijn vee. De tuchtrechter veroordeelde den man tot een geldboete van f 2000. De hoofdambtenaar voor de tuchtrecht spraak, die een boete van f7000 had ge- ëischt, is van deze uitspraak in hooger beroep gegaan. Dit voorbeeld moge als waarschuwing gelden voor alle veehouders, om al hun beschikbare melk aan ®e fabrieken te leveren, (ANP) Uit Stad en Provincie ST.-PHILIPSLAND. Nogmaals wordt uitdrukkelijk de aandacht gevestijgld op de bepalingen van het „Besluit Per soonsbewijzen", krachtens welke een ieder verplicht is, op vordering der Politie te allen tijde het Jhem verstrekte persoons bewijs te toonen. Een ieder drage Zijn persoonbewijs dus steeds bij 'zich en beseffe, dat hij. zidh bij1 het niet vol doen aati vorenstaande verplichting, aan ernstige1 bestraffing blootstelt. Tevens wordt er met nadruk op ge wezen,, dat tegen buiten de gemeente wonende personen, die zich eventueel onbevoegd in deZe gemeente ophouden, ten strengste moet worden opjgfetreden en onverwijld zullen worden verwijderd, onverminderd de straf welke hierop volgt SiCHERPIENISSE. Geslaagd voor de 3e klasse der HBS te Bergen op Zoom, Chr. Geiize alhier. De collecte voor het ziekenfonds heeft in de Ned. Herv. kerk f 14.42 op- gébracht. Wegens restauratiewerkzaamheden van binnen in het gebouw, zal geduren de twee Zondag geen dienst Zijn in de Ned. Herv. Kerk. ST.-ANNALAND. Aan de RHBS te Ber gen op Zoom werden o.m. ttevorderd: naar de 5e kl. Harry Paape; dlar de 4e kl. Nico Bruijnzeel en Han Stoutjesdijk; naar de 3e kl. B. Kooijman en naar de 2e kl. Piet Goedegébuure. LANDBOUW EN VISSCHERIJ RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg Zitting van Dinsdag 14 Juli. P. M. V., 30 jaar, H. D|., 40 jaar, M. J. P., 25 jaar. W. M. L., 24 jaar, en M. A. L., 20 jaar. allen landarbeider te Oud-Vossemeer, wegens diefstal van een hoeveelheid hout, gepleegd te Oud- Vossemeer op 10 Maart 1942. j Eisch voor ieder f15 b>. s. 10 d. 'h. Uitspraak conform. J. C. van R., 38 jaar, molenaar te Zonnemaire, wegens het feit dat hij op 13 Maart 1942 te Bruinisse aan den wachtmeester der marechaussée Hendrik van de Poel, aangifte heeft gedaan, dat in den nacht van 1|2 op 13 Maart 1942 bij hem te Bruinisse een hoeveelheid meel was (gestolen, hoewel hij wist, dat dit feit niet was gepleegd (het doen van een valsche aanjgjfte). Eisch: 8 weken gevjstr. Uitspraak: 14 idagen gev.str. bril te herkennen, aan de zijde vain een keurigen, ouden heer meneer Ejeström. Ik begrijp niet, waar je de onbe schaamdheid vandaan hebt gehaald na dat alles nog bij ons terug te komen. Meneer Koekoeks stem klinkt plotseling heel zacht. Hij kijkt uit het raam. Marga springt met een ruk overeind van den stoel, waarop ze zooeven wat hulpeloos is neergezegen. Meneer Koe koek, roept ze, geheel buiten zichzelf meneer Koekoek, u kunt toch onmo gelijk zooiets van me denken! U moet toch weten, dat ik nooit in m'n levejn Ik heb 't ook eerst niet willen ge- looven. Maar vertelt u me maar eens, waar het recept gebleven is, dat me vrouw Scheele u heeft gegeven? Me neer Koekoek keert langzaam zijn hoofd om én kijkt juffrouw Faust over zijn schouder aan. Marga moet een paar seconden lang haar oogen sluiten; de kamer begint om haar heen te draaien. En in haar pijnlijk hoofd doemen plotseling beel den en herinneringen op, die haar laat ste restje zelfvertrouwen dreigen te zul len vernietigen. Die bewuste avond in Hötel Esplanada, het gesprek in den wintertuin, Hofrichters angstaanja gende blik hij grijpt haar pols zij worstelen zwijgend plotseling gelukt het Marga, zich te bevrijden ze loopt Wat boer en tuinder interesseert Jaarlijks werd 'door de NAK ongev f 20.000 aam kweekers van aardappelras- sen uitgekeerd (bijeengebracht o.a. door bijdragen van degenen, die hun gewassen voor de keuring aangaven). Wie niet mee doen aan de keuringen, betalen dus ook geen bijdrage voor den kweekersarbeid, maar door het telen van de betreffende rassen profiteerem ze er wel1 van; daar steekt een onbillijkheid in. Hooi, dat uit het vak gehaald wordt, bevat ongeveer steeds 15 pet. vocht en 85 pet. droge stof. Hooi, dat tijdens het inrijden veel vocht bevat, moet dus veel water uitzweeten. Lauwwarme, versche andermelk is heel geschikt voor het moederkonijn, zoo lang dit de eerste 3 of 4 weken de jon gen geheel heeft te voeden. Onkruidbestrijding met kalkstikstof kan zeer gunstig werken, doch de ge wassen kunnen er bij: scherp weer nogal door lijden. Zomergerst meer dan haver en zomerrogge. Het optreden van kopziekte (graste- tamie) verklaart men uit den plotselingen overgang van een mineraalarm stalramt- soen naar een zeer eiwitrijk jong gras. weg en laat 'haar taschje .in zijn han den achter haar taschje. En in dat taschje zat het recept! Hoe was het mogelijk, dat ze zoo totaal had kunnen vergeten? Vijf weken van ingespannen werken, de velé moeilijkheden en uiteindelijke resultaten, haar tallooze persoonlijke indrukken en het onaangename incident met Hofrichter ze heeft het verlies wel bemerkt en zelfs een nieuw taschje gekocht maar het recept heeft ze tot op dit oogenblik volkomen vergeten. Marga houdt zich aan den rand van de tafel vast. Het recept dat heb ik altijd bij me gehad het zat in m'n taschje en dat is me ontstolen het moet in verkeerde handen terecht zijn gekomen een betreurenswaardig toe val.stamelt Marga. Meneer Koekoek fixeert haar onafge broken en ziet slechts haar hulpelooze verwarring. Eep wel zeer merkwaar dig toeval, juffrouw Faust, zegt hij koel. Marga laat zich weer op een stoel vallen en slaat haar handen voor het gezicht. Gedurende een paar minuten heerscht er .een pijnlijke stilte, welke nog geac centueerd wordt door het nerveuze tik ken van een pendule in de aangrenzende kamer. Maar daarop wordt de aandacht afgeleid door het schrille gegang. Juf frouw Gauck sloft, naar voren en laat, j 20.000 kg versche stalmest bevat even zooveel fosforzuur als in 4 baal super of slakkenmeel aanwezig is. Dolomietmergel verdient vooral op grond, die niet vaak patentkali ontvangt, de voorkeur boven gewone. Ons land is door ontginning en in poldering uit te breiden met een opper vlakte gelijk aan tweemaal de provincie Groningen. De provincie Groningen telt 400.000 inwoners, die rechtstreeks bijna geheel haar bestaan in landbouw en veehouderij vinden. Instelling van de bedrijfsorganisatie voor pluimvee en eieren De opbouw van de organisatie van de voedselvoorziening op grond van het organisatiebesluit voedselvoorziening 1941 is weer een schrede gevorderd. Nadat reeds waren ingesteld de bedrijfsorga nisaties voor vee en vleesch, voor zuivel, margarine, vetten en oliën en voor ak kerbouwproducten met daaronder ressor- teerende onderbedrijfsorganisaties, is thans met ingang van 15 Juli door den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij ingesteld de bedrijfsorganisatie voor pluimvee en eieren, gevestigd in de Bilt (U.) Deze bedrijfsorganisatie zal geleidelijk de werkzaamheden overnemen van de Ne derlandsche centrale voor eieren en pluimvee. Het gebied der voedselvoorziening, waarvoor deze organisatie is ingesteld, omvat de pluimveeteelt, de teelt van voor de voedselvoorziening in tammen staat g(ehouden dierien, die gewoonlijk in het vrije veld leven, met inbegrip van duiven en bijen, den afzet van, den handel in en de be- en verwerking van deze die ren, van slachtgevogelte en gedood wild van eieren en eiproducten. Aan de bedrijfsorgansatie voor pluim vee en eieren is, evenals aan de reeds eerder ingestelde bedrijfsorganisaties en onderbedrijfsorganisaties, als publiek rechtelijk lichaam in den zin van artikel 152 van de* Grondwet, verordenende be voegdheid toegekend. Bij de werkzaam heden dezer organisatiezullen de door de organisatie-commissie voor het be drijfsleven ingestelde of nog in te stel len bedrijfsgroepen, onderbedrijfsgreepen worden ingeschakeld. Ieder, die werk zaam is op het gebied, dat de nieuwe bedrijfsorganisatie bestrijkt, zal toit deze organisatie behoopen. Samenstelling, in richting en bevoegdheid van de bedrijfs organisatie zijn geregeld in een regle ment, dat bij de beschikking, waarbij zij werd ingesteld, is gevoegd en dat is gepubliceerd in de staatscourant van 14 Juli 1942. Hangende de totstandkoming van vak groepen en ondervakgroepen van handel en industrie op het gebied van de be drijfsorgansatie voor pluimvee en eieren, zal als bestuur optreden de commissie ter voorbereiding van deze organisatie, i ingesteld bij de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee. Aan de bedrijfsorganisatie zal verbon- den zijn een pluimvee- en eieren aan koopbureau, dat belast is met eventueele commercieele transacties en rechtstreeks onder toezicht staat van den directeur- generaal van de voedselvoorziening, in hoofdzaak zal deze taak bestaan in het aan- en yerkoopen, opslaan en be- en verwerken van de tot het gebied van de bedrijfsorganisatie behoorende producten, j Het reglement van dit aankoopbureau is eveneens bij de beschikking gevoegd. Electrische bodemverwarming Sedert 1936 stijgt het stroomverbruik van de tuinderijen, die voor hun bedrijf electriciteit aanwenden, gestadig, en be loopt nu 400.000 kilowatt per jaar. Veer tig tuinen 'bezaten in 1941 zulke electri- sche inrichtingen voor bodemverwarming. Dezd nieuwe kuituurtechniek bood on- verwachte mogelijkheden, i Door de aanwending ervan bekwam men 'bij verschillende groentensoorten als witlof en salade niet slechts een ge wichtsaanwinst van soms 40 pet., maar bleek het bovendien, dat het nu in de handen van den •tuinier dag de,.opbrengst paar 'behoefte te regelen. Hij laat b.v. Zijn groenten slechts dan rijpen (door dat hij den stroom inschakelt) wanneer de markt hem gunstig toeschijnt. Voor de electrische bodemverwarming worden bijzondere geïsoleerde kabels in lood ge bruikt, die in den grond worden aange bracht. Reeds 55 kilometer kabel wer den' met dit doel 'aangelegd. De ver- bruiksspanning bedraagt 220 volt. In den afgeloopen winter werd een half millioen witlofplanten electrisch opgekweekt en aan de markthallen te Amsterdam inge leverd. Ook andere voedingsplanten dan witlof worden op dezelfde manier behan deld. Ook voor andere doeleinden komt de electriciteit in de groentenkweekerijen van pas. Zoo werd dezen winter voor den eersten keer met succes beproefd ingekuilde aardappelen vorstvrij te hou den. Ook voor het begieten en kiemen zijn electrische apparaten in den handel, die den tuinder gevoelig1 ontlasten en daarenboven de rentabiliteit van het be drijf verhoogen. Es leiding der Ned. Jagersvereeniging Het blad „De Ned. Jager", officieel or gaan van de Alg. Ned. Jagersvereeniging, bericht het volgende: De jacht ressorteert onder het depar tement van Landbouw en Visscherij (ge machtigde voor het boschwezen, de hout- voorziening en de jacht). Het ligt- in de bedoélinig om de Ne derlandsche Jagersvereeniging te doen De ontvangst van den Nationalen Jeugdstorm te Sien». Foto NatJeugdttorm-Hasewinkel-V.N.P.'Pax Hollands kennelijk na eenig aarzelen en onder- handelen, iemand binnen. Het volgende' oogenblik wordt de kamerdeur openge worpen en maakt mevrouw dr. Scheele haar eenigszins lawaaierig entrée. Marga' Margjakind! Hemel, wat woon je hier verschrikkelijk! Meisje, wat héb je in 'shemelsnaam gedaan! Hoe is dat nu toch mogelijk gieweest? Ver tel' me dat toch eens, om alles ter wereld - Mevrouw Scheele, opgewon den en gejaagld als steeds en met een paar) verschrikte oogen in haar vrien delijk gezicht, is op den rand van hét béd gaan zitten, buigt zich wat voor over en neemt Marga's hand in de hare. Maga zit als verrlamd op haar stoel; haar gedachten schijnen uitgeschakeld en ze is niet ia staat om eenige ophel dering te geven. Juffrouw Faust heeft verklaard, dat ze het recept steeds 'bij zich heeft ge had, dat ze het in haar taschje heeft bewaard, zegt meneer Koekoek op den toon van een Officier van Justitie, die zijn requisitoir houdt. Het taschje zou haar ontstolen zijn. Ze heeft het blijk baar niet noodig gévonden ons daarvan in kennis te stellen. Mevrouw Scheele reageert met kreten van schrik en een heele reeks afgebro ken zinnen. Ze schudt Marga bij haar pols. Vertel 't me dan toch, meisje! Wat is er dan gebeurd met dat taschje? Wie heeft dat gestolen en waar is dat gebeurd? Marga! Mevrouw Scheele's bngstig gezicht verraadt' duidelijk den wensch, dat Marga haar óltóchuld zal kunnen aantoonen. Niet zonder moeite gelukt het Marga eindelijk haar gedachten te verzamelen en zich het gebeurde helder en duide lijk voor oogen te stellen. Was het lichtzinnigheid het recept bij zich te dragen? O, zeker, ze had het beter op een" veilige plaats kunnen opbergen. Maar een ordentelijk meisje als Marga verliest haar taschje niet en op een zoo onge- lukkigen samenloop van omstandigheden kan tenslotte niemand verdacht zijn. Ik ben het taschje niet zoo maar kwijt geraakt, het is me ontrukt. En daarna moet het dan ergens hebben ge legen, waar iemand anders het heeft gevonden. De zaak wordt min of meer gecom pliceerd, vindt u zelf niet, juffrouw Faust Meneer Koekoeks stem klinkt nu bepaald hoonend. Wie heeft je je taschje dan ont rukt, Marga? Marga Scheele geeft de hoop nog steeds niet op, dat er in al dis beweringen van haar gewaardeerde assistente wel eens een grond van waar heid zou kunnen liggen. (Wtordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2