ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 16 JULI 1942 Zlt&KZEESCHE^&UïiAMT ABONNEMENT i 1797 - 188 S Prijs: In Ztaikw» K1.6Q, «Mn» Ki.M Uitgave: N.V. ZierikzeescheJ Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven,B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee pm kwartaal. Weekabonnementen «p. IS en 15 cent Losse nummers 15 cent Verschijnt lederen werkdag. 989TB JAAR0AHG So. 14986 ADVERTENTIES: Advertentiën 10 cent per mUUmeter; In gezonden mededeelingen ZO cent per millimeter; kleine advertentlgn 84 cent Bij contract belangrijke korting. K 2620 DE GUNSTIGE SITUATIE AAN HET Z.O. FRONT De Wolga, ten Zuiden van Woronesj, bereikt De militaire situatie in het Oosten is voor Duitschlaiid en zijn bondgenooten op het oogenblik buitengewoon gunstig, zoo verluidt in militaire kringen te Ber lijn. Wanneer het weermachtsbericht al geen melding maakt van steden en rivie ren, die de Duitsche legers hebben be reikt, dan geschiedt dit op grond van dezelfde overwegingen, die de Duitschers tijdens het groote offensief in Frankrijk er van af deed zien, «enigerlei namen te noemen. Daar op het oogenblik de Russische legerleiding niet meer op de hoogte is van de situatie aan het front en niet weet, waar de spitsen der Duit sche pantsertroepen zich bevinden en waar het zwaartepunt van den Duitschen opmarsch ligt, wil de Duitsche legerlei ding haar door zich te onthouden van het verstrekken van nauwkeurige gege vens in het onzekere laten. Dit heeft te meer zin, daar de indruk is ontstaan, dat T i m o s j e n k o, om êen aan de bokssport ontleende 'uitdrukking te gebruiken, eenigszins groggy is. In- tusschen is het feit, dat het weermachts bericht zich ten aanzien van het zuide lijke deel van ,het front nog slechts over .vervolging" over een zeer breed front spreekt, een duidelijke aanduiding van het karakter van het offensief. Een factor van belang is daarbij, dat de verlichtingsaanvallen in het noordelijke deel van het opmarschgebied van de Duitsche troepen aan de andere doelen van het front tot nu toe volkomen zijn mislukt en den Russen zware verliezen hebben gekost. Het is niet te boud om te veronder stellen, dat de bolsjewisten, nadat zij steeds een offensief in het Zuiden heb* ben gevreesd, hier belangrijke troepen- Contingenten hadden samengetrokken. Dit feit en de omstandigheid, dat het huidige Duitsche offensief het eerste groote Duitsche offensief is, waarin het verras singsmoment ontbrak en waarop de te genstander zich volledig heeft kunnen voorbereiden, maken de prestaties van de Duitsche en de met hen verbonden legers des te opvallender. In verband met de zeer groote ope raties, die op het oogenblik in het zuide lijke deel van het oostelijke front plaats hebben, is een overzcht in den D.Z. am Mittag van belang, waarin de militaire medewerker van dit blad o.a. zegt: „Wil men zich een voorstelling maken van den toestand, dan moet men vooreerst in het oog houden, dat de Don met een groote, diep naar het Oosten insnij dende bocht bij Stalingrad tot op 50 km. afstand van de Wolga komt (op een punt, waar de Wolga haar benedenloop heeft bereikt en de Kaspische Zee reeds nadert Red). Het bericht van het opperbevel der weermacht, dat de ope raties in zeer groote breedte de Wolga zuidelijk van Woronesj hebben be reikt, wijst er op, dat zij deze bocht trachten binnen te dringen". Vervolgens wijst (je miltaire medewerker dan op den slag, die de opmarsch 'den Russen heeft toegebracht, doordat de belangrijke spoorweg van het Noorden naar het Zui den over Woronesj is afgesneden en doordat thans ook het belangrijke in dustriegebied der oostelijke Óekraine thans in Duitsche handen is. BEZOEK AAN SEBASTOPOL na de bezetting De correspondent van het bekende Spaansche ]>lad „Y-a", Pombo Angulo, heeft met een aantal andere buitenland- sche journalisten de heroverde vesting Sebastopol bezocht. Het meeste heeft hem de vesting Maxim Gorki getroffen, de enorme kolos uit staal en beton en hij schildert zijn bezoek met de volgende woorden: „Wij kwamen bij de vesting door het Kamyschlydal. De brug over het gelijk namige riviertje was opgeblazen, ver wrongen spanten en afgebrokkelde pij lers staken uit het water omhoog. Rond om ons niets dan kazematten, machine- gew eernesten, loopgraven en bunkers. Plotseling komt, half verscholen achter een heuvel, het vestingwerk Maxim Goirki in het zicht, beschermd door ontelbare bunkers, kilometers prikkel draad, loopgraven en veldstellingen. Een massieve granietklomp is deze ves ting, met betonwanden van meer jlan vijf meter dikte, vijf verdiepingen hoog, de pantserkoepels van staal, veertig cen timeter dik. Tien meter lang zijn de dreigende loopen van het geschut, een loop staart machteloos naar den hemel, een ander stuk geschut ligt veertig me ter van den koepel, weggeslingerd door een ontzaggelijke explosie, Nog stijgt uit de puinhoopen rook omhoog. Rpndom om is de aarde gekorven en omgewoeld, verkoolde boomen, vliegtuigen, enorme betonbrokken, gebroken geweren en tal rijke uitrustingstukken liggen verspreid in het terrein. De vesting zelf is opengescheurd, ver splinterd, ineengedrukt. De koepeltorens zijn opengebarsten. Het lijkt of een reu- zenhand de vesting heeft gebeukt, de aarde heeft omgewoeld, de heuvels ver- gruizeld. Onder het moordend spervuur van de Duitsche artillerie heeft een bataljon stormenderhand het voorterrein genomen en vervolgens de beide pantsertorens on schadelijk gemaakt, terwijl stuka's onaf gebroken de bolsjewistische stellingen aanvielen. Het gelukte den pioniers een van de vijf verdiepingen van de vesting op te blazen, de geheele staalkolos sid derde onder de kracht van de ontplof fingen. De enorme vuurmonden werden meters weggeslingerd, de pantserkoepels als bordpapier uiteen gescheurd. De be zetting probeerde, toen zij zag, dat ver- dére verdediging nutteloos was, zelf de resten van de vesting op te blazen! Slechts veertig man .van de vijfhonderd koppen sterke bezetting hebben den strijd overleefd. Hieronder bevonden zich' de commandant en enkele verpleegsters. De vesting zelf konden wij tengevolge van het mijnengevaar niet 'betreden. Over al waren waarschuwingsborden aange bracht om te verhinderen dat het mon- sterwerk ook na den val nog slacht offers zou eisehen. Toen wij het slacht- veld verlieten en weer de blauwe zee zagen, ademden wij bevrijd op. Als een symbool van gruwzame tyrannie, brutaal een enorme kolos zonder ziel, lag achter ons de vesting Maxim Gorki....." DE DUITSCHERS DRINGEN IN HET OOSTEN SNEL VOORUIT Luchtaanvallen op Rostow Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag, bekend: In het Oosten dringen de Duitsche en verbonden troepen over het gebeele aanvalsfront snel voorwaarts. De ach terhoede van den Vijand werd' terugge worpen, gedeeltelijk uiteengedreven of vernietigd. Snelle formaties vernietigden in rustelooze achtervolging vijandelijke kolonnes en sneden in den rug van den vijand zijn veiblndinglen naar het Oosten af. Het luchtwapen zette Zijn aanvallen op de vijandelijke terugtochts- bëwefgjngen voort. Bij een aanval op Ros tow Zijn uitgebreide branden in de stad en op het stationsterrein ont&taan. Krachtige vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd van Woronesj werden in harde (gevechten afgeslagen en daarbij 38 tanks vernietigd. Formaties infanterie en tanks hebben in het gebied ten N.W. van Woronesj ingesloten vijandelijke strijdkrachten Vernietigd en daarbij' 125 tanks vernield. In den centralen sector zijn plaatselijke aanvallen van den vijand mislukt. Ten Noorden en Noordwesten van Orel is het aantal door leger - en luchtwapen in succesvolle afweergjevech- ten van 5—13 Juli vernietigde tanks ge stegen tot 446. Bij luchtaanvallen op een vijandelijk vliegveld, in het gebied van Moermansk, zijn talrijke treffers ge plaatst op hangars en tussdhen stil staande vliegtuigen. Aan het Egyptische front zijn in den Zuidelijken sector sterke Britsche strijd krachten in aanvallen teruggeworpen. Formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben den vijand zoware verliezen toegebracht. Talrijke vracht auto's Zijn vernield of beschadigd. Op Malta werden militaire installaties over dag en ides nachts gebombardeerd'. Itallaansch weermachtsbericht Britsche verkenningsafdeelingen In den Zuidelijken sector van het Egyptische front zijn krachtige Vijande lijke afdeelingen, idie op verkenning wa ren, aangevallen ien naar het Oosten teruggeslagen. Ilaliaansehe formaties ge vechtsvliegtuigen, die opereerden ten O. van El Alamein tegen troepenconcentra ties, hebben eenige tientallen gemotori seerde strijdmiddelen in brand gewor pen ien vernield. Herhaalde geviechten tusschen formaties jagers eindigden ten 'gunste van de luchtmacht 'der spil. 3 Britschew toestellen werden door Itali- aansehe,™ 4 do,or Duitsche jagers neer geschoten. De militaire inrichtingen op Malta werden wederom overdag en 's nachts (gebombardeerd. 4 vijandelijke toestellen werdén door Duitsche jagers boven het eiland neergeschoten. 2 Ita- liaansche toestellen keerden niet terug van hun operaties. Engelsehe vliegtuigen Zijn Vannacht gevlogen naar eenige plaat sen! op Sicilië en in Calabrië. Eenige bommen werden ronder resultaat in de omgeving van Capo Saponara in de pro vincie Messina neergeworpen. HERSTEL VAN HET KONINGSCHAP IN SPANJE? De bijeenkomst van den grootein raad der Falang© op 17 dezer, waarop generaal Franco een naar het heet zeer belang rijke rede zal1 houden, wordt in politieke kringen te Berlijn en men mag aannemen eveneens te Rome met veel belarigstel1- l'ing tegemoet gezien. Men vermoedt, seint de corr. van de N-R.C. te Berlijn, dat de chef van de Spaansche regeering een uitgebreid overzicht zal geven'van hetgeen tot 'dusver is bereikt en aan kondigingen zal' doen wat betreft de toekomst. Het ligt voor de hand, dat in verband hiermede de geruchten aan gaande de restauratie van de Spa arisch dynastie, welke ook tijdens het bezoek van minister Suner aan Italië de ronde deden, nieuw voedsel hebben gekregen en zoodoende weer op den voorgrond Nu men overal druk bezig ie met het rooien van de nieuwe 'aardappelen, ziet men in de waterwegen, die naar de groote steden leiden, lange sleepen met j aardappelen schuiten» Polygoon-Kuiper-Pax Holland-s treden. Het betreft hier een even tueel herstel van het Spaansche koning schap, waarvoor ee(n zoon van wijlen koning Alfonso in aanmerking zou ko men. Van generaal Franco wordt dik wijls gezegd, dat hij inderdaad dergelijke plannen koestert. Ot nu de tijd rijp ge acht wordt voor verwezenlijking van deze plannen moet blijken. Dr. BRUYNING OVER ZIJN PLANNEN Bijzondere aandacht voor lichamelijke opvoeding Het ANP, heeft een onderhoud gehad met den nieuwen directeur-generaal van de Volksgezondheid, dr. F. O. Bruyning. Thans is voor het eerst een medicus voor deze functie aangewezen. Dr- Bruy ning, zeide dit feit wel van belang te achten. Hoewel hij grooten eerbied heeft voor het werk van zijn voorgangers, vindt hij het niet juist, dat iemand, die niet medisch is geschoold, voor dezen post in aanmerking komt. De verzorging van de. volksgezondheid staat hier te lande op een zeer hoog, peil. Dr. Bruyning zal in de eerste plaats alles doen om te trachten te behouden wat wij hebben. Er zijn echter wel eenige leemten aan te wijzen. Zoo laat bijvoorbeeld de tand verzorging nog veel te wenschen over. Hieraan zal dan ook in de eerste plaats meer aandacht wor den besteed. Voorts springt de sanee ring van de ziekenfondsen in het oog, ■bij welke instellingen onder meer de spreekuren te zeer zijn overbelast. De hygiënische verzorging van de jeugd na de zuigelingenperiode gaat mij zeer ter 'harte, aldus ,dr. Bruyning. Het feit, dat zeventig tot tachtig procent van de jongelieden, 'die zich voor den militairen dienst meldden, werden afgekeurd, zegt wel iets. Aan de lichamelijk opvoeding zal dus extra zorg moeten worden be steed, ten einde de jeugd van achttien tot twintig jaar volwaardig te maken. Trouwens de leiding van den dienst der volksgezondheid zal in de toekomst meer gaan in de richting der prophylaxe, dus de voorkoming van ziekten. Een der voorwaarden daarvoor is, dat de arbei der een behoorlijk bestaan leidt, het werk doet dat voor hem geschikt is, een goede woning heeft een inkomen, dat hem in staat stelt, behoorlijk te leven. Zon der dit alles hebben maatregelen van staatswege geen uitwerking. Tuberculose In het bijzonder zal ook de tubercu lose straffer bestreden moeten worden. Onze inrichtingen zijn voorbeeldig, onze sanatoria zijn schitterend ingericht, onze consultatiebureaux zijn prima, maar er is van alles te weinig. Er is ook te wei nig geschoold personeel en de wachttijd voor opneming is vaak wel een halfjaar. 1 In dit verband vertelde idr. Bruyning, dat men meer zal moeten komen tot toepassing van de schermbeeld-fotogra fie, dit is de projectie van ide fotografie der doorlichting. Hier en daar wordt die wel r eeds toegepast, maar men zal die ,op meer doeltreffende wijze moeten doorvoeren. Het voordeel van deze me thode is, dat men een vast bewijs heeft en de gebreken van den .onderzoeker vervallen. Het gaat hier bovendien ,om een snelle 'en goedkoop© werkwijze, I De rheumatiekbestrijding zal uitgebreid moeten worden en er zullen meer con- cultatiebureaux voor deze ziekte dienen te komen. Op het gebied der besmette lijke ziekten kan ons volk gerust zijn, ook gerust over de maatregelen die zijn genomen om infectieziekten, welke in dezen oorlogstijd mogelijk zouden kun nen optreden, direct te kunnen onder- drukken. Dr. Bruyning zeide voorts, zijn aan dacht te zullen wijden aan de eugenetiek, erfelijkhei dszorg, dus aan de bescherming van de soort. Vermenging van rassen, die te veel in eigenschappen verschillen, acht hij ongewensoht. Voor beide rassen be teekent dit achteruitgang in kwaliteit. Deze erfelijkheidszorg past geheel in het kader van de beschermende geneeskunde Hiermede in verband zullen huwelijken van jonge, gezonde menschen bevorderd moeten worden en groote gezinnen extra i zorg moeten ontvangen. j De arts zal zoo besloot dr. Bruyning als een goede tuinier voor zijn plant jes moeten zorgen om rijkelijk vruchten van goeden aard te kunnen oogsten. Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag): zon onder 21.65. Morgen (Vrjjdag) zon op 5.37; zon onder 21.54. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 9.50; onder 23.39 Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Augustus Een stormster te Rome in gesprek met een der Noorsche gedelegeerden in SS-uniform. Foto Nat. Jeugdstorm Hasewinkel- V.N.P.-Pax Holland-s BEZUINIGING OP GAS, KOLEN EN ELECTRICITEIT Maatregelen in hotels, restaurants enz. De directeur Van het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrijf deelt mede, dat met het 00© op de noodzakelijk uiter ste beperking van brandstoffen, w.o. ook te rekenen gas en electriciteit, in op dracht van de „Rüstungsinspêktion Nie- derlande" met ingang van 14 Juli de volgende bepalingen gelden: 1. In restaurants en café-restaurants mogen warme maaltijden of warme ge rechten slechts worden verstrekt tusschen 12.30 en 14.30 uur, alsmede tusschen 18 en 21 uur. De verstrekkinglen bij het ont bijt worden niet als warme maaltijd en (of) (gerecht beschouwd. Uitdrukkelijk wordt hierbij medege deeld-, dat 'deze bepaling ook betrek king heeft op de restauraties van of in verkeersinrichtingen (b.v. stationsrestau raties, tramstations, enz.) 2. I11 inrichtingen, bestemd tot het te gen betaling verstrekken van logies voor korteren en(of) lange ren tijd (hotels, lo gementen en pensions) mag bij aanwe zigheid eener centrale voor warmwater voorziening, slechts stroomend warm wa ter worden verstrekt tusschen 7 en 8.30 uur, dus alleen in de vroege morgen uren'. 3. Personenliften c.q. roltrappen mo gen niet gebruikt worden, tenzij voor opgaand verkeer voor hooger dan de derde verdieping, Voor neergaand ver keer mogen zij dus in geen geval wor den gebruikt. Met nadruk wórdt er op gewezen, dat op bovenstaande bepalinglen geen uitzonderlingen worden toegestaan. De ondernemers van bovenbedoelde in richtingen rijn er in hun eigen belang uitdrukkelijk op gewezen, dat aan het bovenstaande strikt de hand dient te worden gehouden, aangezien anders on vermijdelijk tot ingrijpender maatregelen zal worden overgegaan. Het publiek zal daarom goed doen zijn medewerking te verleenen door |geen eisehen te stellen, waaraan toch niet kan worden voldaan,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1