ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 15 JULI 1942 ZIEmKZEpSCHl^OÜRAHT ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs: In ZteriktM ïl-tü, eldm Kl.w Uitgave: N.V. Zierikzeesche]Nieuwsbode, Ziorikzeej SchuithavenlB 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: 11. J. Kosten, Zierikzee par kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent, Verschijnt lederen werkdag- 989TB JAAR0AHQ Ho. 14985 ADVERTENTIES Advertentlën 10 cent per millimeter* In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent BIJ contract belangrijke korting; K 2620 Tegen sabotage wordt zonder pardon opgetreden Commentaar van bevoegde zijde De Wehrmachtsbefehlshaber heeft ter waarschuwing van onbezonnen elemen ten tegen daden van sabotage, waartoe de vijand den laatsten tijd de bevolking der bezette gebieden in versterkte maite opzet, een vrij groot aantal gijzelaars gevangen doen zetten. Tot hetzelfde doel, de beveiliging van de uitvoering van zijn militaire opdracht, is ook gis teren de verordening van kracht gewor den betreffende den afweer van dadien van sabotage, gericht tegen de bezet tingsmacht. Herhaaldelijke, 'tegen de bezettings macht en in het bijzonder tegen instal laties van de Duitsche weermacht ge richte pogingen tot sabotage hebben aanleiding gegeven tot het gebruikma ken van Nederlanders voor de bewaking van bepaalde objecten.' Herhaaldelijk moest worden geconstateerd, dat zulke bewakingsopdrachten niet, of niet vol doende werden nagekomen. Dat kan al leen reeds met het oog op de. openbare veiligheid, welker handhaving ook in het belang van de Nederlandsche bevolking is, niet worden geduld. Wie een hem ter bescherming tegen daden van sabotage verleende opdracht, onder welke omstandigheden of invloe den tot deze daden ook aanleiding mocht zijn gegeven, niet plichtgetrouw en nauwgezet nakomt, stelt zich bloot aan de zwaarste bestraffing en wordt vol gens art. 1 van de genoemde verordening met den dood gestraft. Vrijheidsstraf fen kunnen slechts in minder ernstige gevallen worden gegeven. Zelfs in geval van een slechts door nalatigheid ontstane overtreding van een bewakingsopdracht worden deze straffen gegeven, wanneer door de daad eenigerlei schade is ont staan. De meedoogenlooze bestrijding van alle 'daden van sabotage en andere tegen de bezettingsmacht gerichte misdaden eisCh- te een intransigent optreden tegen ieder, die bereid is tot dergelijke dqden, maar ook de scherpste bestraffing van allen, die, op de hoogte zijnde van een der gelijke daad, ook wanneer daartoe slechts plannen bestaan, hun plicht tot loyaal optreden jegens de bezettende macht schenden. Volgens art. 2 der verordening wordt degene, die' van een misdrijf tegen de bezettende macht of van het voornemen tot zulk een misdrijf in geloofwaardigen vorm kennis krijgt en nalaat een in stantie der Duitsche weermacht of der Duitsche politie onverwijd hiervan te verwittigen, gestraft met dezelfde straf, waarmee de dader wordt bedreigd, voor het geval het misdrijf wordt volvoerd. Dat beteekent, dat bij een misdrijf, waar op de doodstraf staat, niet alleen de dader zelf, maar ieder, die op eenigerlei wijze in geloofwaardigen vorm kennis heeft gekregen van het plan tot de daad, doch nagelaten heeft hiervan volgens voorschrift aangifte te doen, zijn leven heeft verspeeld. Artikel 3 der verordening dient even eens tot dien veelomvattenden, doelma- tigen afweer van alle handelingen, ge richt tegen de bezettende piacht. Het is gericht tegen ieder, die een persoon, van ,wien hij weet, of, de omstandig heden in aanmerking genomen moet aan nemen, dat hij deel heeft aan een mis drijf tegen de bezettende mogendheid of een dergelijk misdrijf in den zin heeft, niet onverwijld aangeeft-bij' de Duitsche politie of de Duitsche weermacht of die een dergelijk iemand verbergt, bij! zich opneemt of in anderen vorm steun ver leent. In al deze gevallen wordt de schuldige als regel getroffen door de zelfde straf waarmee de geholpen da der wordt bedreigd, in geval het misdrijf is volvoerd. Een nieuw element met betrekking tot de strafvervolging brengt tenslotte art. 5 der verordening. Volgens dit artikel zijn van nu af functionarissen der Neder landsche politie of leden van een for matie, die gesteld is onder de instruc ties en bevelen der Nederlandsche po litie, onderworpen aan de buitengewone rechtspleging voor leden van S,.S. en politieformaties met bijzondere opdracht, als zij een strafbare handeling tegen de bezettende macht plegen. Daardoor wordt ook deze verordening een ondubbelzinnige, scherpe waarschu wing aan het ajjres van al degenen, die thans spelen met de gedachte, dat zekere, door hen gehoopte acties der vijandelijke mogendheden het signaal zouden kunnen zijn voor eigen handelin gen, gericht tegen de bezettende macht. Moge ieder beseffen, dat al dergelijke pogingen in de kiem worden gesmoord en dat allen, die zich daar in eenigerlei vorm medeplichtig aan mochten maken, met onverbiddelijke hardheid onschade lijk worden gemaakt. Het Duitsch aanvalsfront in Z.O.-front verbreed Voortdurends luchtaanvallen op den wijkenden vijand Het opperbevel van de weermacht deelde Dinsdag mede: In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front is het Duitsche aanvalsfront verbreed in Zuidelijke richting. Taai ver dedigde vijandelijke stellingen werden doorbroken. Bij de achtervolging, van den vijand stormden snelle troepen ver voor waarts temidden van de bewegingien van den vijand en verpletterden koilonnes van alle wapens, die zich op den terugtocht bevonden. Voortdurende luchtaanvallen waren met vernietigende uitwerking op den wijkenden vijand gericht. Ten N.W. van Woronesj sloten tankformaties een groep vijandelijke strijdkrachten in snelle opmarschen in. In den middensector wer den tal van plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen en sovjetconcen traties verpletterd. Bij de zuiveringsacties in de voormalige omsingeling aan de Wolchow werd de opperbevelhebber van het tweede Sowjet- stormleger, luitenant-generaal Wlasson uit zijn schuilplaats te voorschijn gehaald. In Egypte slechts plaatselijke igle- vechtsactiviteit rondom El Alamein. In luchtgevechten en door het afweergfe- schut verloren de Britten 12 vliegtuigen. Aan de kust van Palestina plaatste een Duitsche duikboot twee torpedotreffers op een tankboot, die in een krachtig beveiligd konvooi voer. Op Malta wer den de luchtbases door formaties Duit sche en Italiaansdhe gevechtsvliegtuigen doorloopend bestreden. Aan de Zuidkust van Engeland hebban lichte gevechtsvliegtuigen een Britsch be- wakingsvaartuigl tot zinken gebracht. Aan de Kanaalk ust werden gisteren 4 vijf andelijke vliegtuigen neergeschoten. Brit- sche bommenwerpers hebben in 'den af- geloopen nacht verscheidene plaatsen in het Rijn-Westfaalsche gebied aanjglevallea. De burgerbevolking leed verliezen. Voor namelijk in woonwijken in de stad Duis burg ontstond schade aan gebouwen. 5 der aanvallende toestellen werden om- BENDEN OP DEN BALKAN Servische communisten, onder aanvoe ring van bolsjewistische agenten en ver sterkt door uiteengedreven restanten van het verslagen vroegere Joegoslavische le ger, voeren na de gevechtshandelingen op den Balkan een guerilla op eigen houtje. De meerderheid van deze geor ganiseerde benden bestaat uit beroeps- bandieten en struikroovers, die zich óm moeilijk toegankelijke bergterreinen van het land, in eenzame rotsdalen en holen verborgen houden en van daar hun over vallen uit te voeren. Roovend, moordend en brandstichtend overvallen zij eenza me hofsteden en afgelegen dorpen en willen de bevolking dwingen zich biji hen aan te sluiten. De strijd tegen deze mis dadigers wordt sedert een jaar door Duitsche, Italiaansche en Kroatische troe pen met toenemend succes gevoerd. Aan de zuivering van de xiviergehi'edem ne men ook de Duitsche en Hongaarsche Donau-flottilles deel. Na de vernietiging van de benden in Servië ligt het zwaartepunt van den ge- meensch appel ijken strijd tegen deze hor den thans in Bosnië. Talrijke groepen benden zijn reeds in haar holengebieden ingesloten en vernietigd. Oost-Bosnië is daarmede gepacificeerd. De laatste dagen hebben de benden in West-Bosnië alleen reeds 2000 dooden verloren. Het moeilijke terrein, waar ook in normale tijden het bendewezen een bekend verschijnsel was, eischt zuiveringsacties per gebied, die sy stematisch en met succes vorderen. Itallaansch weermachtsbericht Intense luchtactie in NoörcfAfriSa Het communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: Aan het Egyptische front hebben aan vallen van Italiaansche en Diuitsóhe de tachementen goede resultaten opgeleverd. Talrijke krijgsgievangenen werden binnen gebracht! en de bevelvoerder van een bataljon werd gevangen genomen. De actie in de lucht was gisteren intens. Duitsche jagers hebben 9 spitfires, onze jagers een 4-motorigi toestel neergescho ten. Twee andere Britsche vliegtuigen vielen in Zee, na te Zijn getroffen door het afweervuur van Tobroek, waar de vijandelijke aanval eenige Arabieren doodde en beperkte schade aanrichtte. Het afweervuur van Bengasi heeft een vijandelijk toestel getroffen en vernietigd, zoodat het totaal aantal der neergescho ten vliegtuigen gestegen is tot 100. Het vliegveld La Venezia is aangevallen door dens deze actie heeft de Britsche lucht macht 7 toestellen verloren. 5 werden neergeschoten door Italiaansche jagers, 2 door Duitsche jachttoestellen. Zes on zer vliegtuigen keerden niet terug op hun basis van de Operaties der twee laatste dagen. AMERIKAANSCHE STEM TEGEN TWEEDE FRONT Voor radio New York hebben eenige personen hét woord gevoerd over de mogelijkheid van een tweede front der Geallieerden in Europa. Het meest af doende antwoord op de vraag of zulk een plan uitvoerbaar is, werd gegeven door den in Amerika bekenden vliegtuig constructeur Majoor Seversky. Hij be handelde dit thema van militair stand punt en verklaarde: „Het nuchter verstand moet ook hier bij den doorslag igeven. Voor het even tueel1 transport van een millioen man over den Oceaan hebben wij volgens deskundige berekening tussehen de 10 en 120 millioen ton seheepsruimte noo- dig. Indien wij de gemiddelde tonnage der transportschepen opi 5000 brt. schat ten, moet de vloot 2000 tot 4000 sche pen omvatten. Deze vloot zou, dan in de buurt van het strijdgebied moeten worden geconcentreerd, wat voor de vij andelijke bommenwerpers een waardevol mikpunt zou beteekenen, nog voor dat onze soldaten tot een aanval zouden zijn overgegaan. Zulke geweldige strijdkrachten kunnen niet onopgemerkt den Oceaan oversteken Zulk een manoeuvre zou weken in be slag nemen en de As in de gelegenheid stellen haar sterkste luchtstrijdkrachten te gebruiken om de schepen tot zinken te brengen alvorens deze de Europee- sche kust zouden hébbén bereikt. Duitsch- land opereert op een kort front en kan zijn geheele luchtmacht snel en met suc ces tegen iederen aanval laten optreden. Kort samengevat: De onderneming zou onzerzijds enorme offers eischen, zoolang wij niet de superioriteit in de lucht over het geheele oorlogsgebied hebben ver worven. De door ons gebrachte offers zouden' bovendien voor de Sovjet-Unie geen enkel voordeel opleveren". In bevoegde kriniglen te Berlijn wordt ten aanzien van deze deskundige be schouwing geconstateerd, dat het thema van het tweede front zoodoende wordt teruggebracht tot het eigenlijke kernpunt, het tonnageprobleem. Het geforceerde op timisme der Geallieerden begint meer en meer plaats te maken voor een diep gaande ontnuchtering, ook te Washing ton, waar men tot nu toe met fantas tische cijfers en toekomstige overwin ningen de stemming trachtte te verbé teren. Het Engelsche passagiersschip Avila Star, dat aan de Blue Star Line behoorde en voor den oorlog dienst deed op de route naar Zuid-Amerika is op 300 km van de Azoren getorpedeerd en tot zin ken gebracht. Een Portugeesch oorlogs schip redde 110 schipbreukelingen. Te Toulon zijn Zondag na een langen, 'gevaarlijken tocht komende van Mada gascar de Fransche duikboot Gloriose en het aviso d'Iberville aangekomen. Op hun tocht van Madagascar rondom Kaap de Goede Hoop naar de Middellaitdsche Zee zijn de beide schepen alleen in Dakar voor anker gegaan, In weerwil van de waakzaamheid der Britsche oorlogssche pen is het hun gelukt den langen meg ongehinderd af te leggen. Te Roermond werd Zondag een groote bijeenkomst gehouden van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten. Des morgens vond de vaandelwyding van de Hitlerjugend plaats, welke werd verricht door Eauptdienstleiter general- kommissar Schmidt en bijgewoond werd door leden van den N.J.S. Polygoon-Zeylemaker-Pax Hollands JEUGDDEMONSTRATIE TE ROERMOND Zondag had op Ide Markt te Roermond een groote demonstratie plaats van de Hitlerjugend en Deutsche Jungvolk uit het district Limburg en van den Nat. Jeugdstorm en afgevaardigingen uit het heele land. Nadat ide gevallen Duitsche en Nederlandsche kameraden in idezen oorlog waren herdacht, trad des morgens als woordvoerder ep Hauptdienstleiter Schmidt. Spr. constateerde idat de Roer- mondsche straten wel leeg waren, maar met ons, aldus spr. marcheeren onzicht baar de millioenen gevallenen' uit den vorigen grooten oorlog en de honderddui zenden uit dezen krijg. Zij vullen deze stad, wij dragen hun vaandels verder en ook hun idealen. Men wil ons hier thans niet zien, maar eenmaal zal men ons dankbaar zijn. Want hoe zou het er uit zien als wij er niet waren geweest en de bolsjewieken hier hun vernielingswerk konden verrichten? Spr. herinnerde dan aan het verbond dat de emigrantenregee- ring dezer dagen gesloten heeft met Sta lin. Wij zijn als vrienden naar Nederland gekomen 'en het is- aan ons te danken, dat de menschen hier nog rustig bij hun maaltijd kunnen zitten. Wij zijn de be schermers van het avondland en de be schaving en we hebben er derhalve recht op dat men onze vanen eert. Het zijn de vanen der overwinning en van den vrede voor Europa. Dan volgde de plech tigheid der vaandelwijding en daarmee het einde der ochtendviering. Onder muziek marcheerde ide jeugd id an af, waarna in ide kazerne aan den Singel een gezamenlijk Eintopf essen werd gebruikt. Te half twee was. het weer aantreden voor de middagfeestelijkheid. Verschillen de Duitsche en Nederlandsche autoritei ten waren aanwezig. Eerste woordvoer der was haupdiemstleiter Schmidt, die verklaarde, dat men een standpunt moest innemen ten aanzien van den nieu wen tijd en dat niemand idaar aan kan ontkomen. Met afwachten is het gedaan. Er moet positief gewerkt worden niet alleen naar den geest, maar ook met de handen. „Wie niet werkt zal ook niet eten". Ieder zal zijn arbeidsboek krijgen. Als een Duitscher den hamer neerlegt, om dien te verwisselen voor het zwaard, dan moet een Nederlander idien voor hem opnemen. Stand en klasseverschil vallen daarbij weg. In het Oosten liggen voor Duitschland, maar ook voor Nederland, groote gebieden open, met ongekende mo gelijkheden. Hoofdstormer Van Geelkerken nam een loopje met hen die meenen dat hun kin deren niet bij dit feest aanwezig mogen zijn en hen achter de gordijntjes houden. Deden ze dat niet, de kinderen zouden vanzelf meemarcheeren. Men doet de ra men dicht alsof iemand gestorven is. En inderdaad er is iet® gestorven. De oude tijd is dood en komt nooit meer terug. Voor hen, die hun kinderen niet vrij willig mee laten doen ikon wel eens de tijd aanbreken, dat zij dat noodgedwon gen moeten doen. Er zijn er die maar niet kunnen begrijpen, dat Nederlanders en Duitschers samengaan. Dat zijn zij, Wanneer verduisteren 7 Heden (Woensdag)zon onder 21.56. Morgen (Donderdag) zon op 5.36; zon onder 21.55. Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 8.44; onder 23.15 Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Augustus die nog onder invloed staan van onze gevluchte regeering te Londen, die thans pacten afsluit met de bolsjewieken en daardoor het recht verloren heeft nog ooit een voet hier in het land te zetten. Wij marcheeren met de Duitschers samen op naar een betere toekomst en zij kun nen naar Amerika marcheeren. Luid „hou-zee" geroep sloot de toe spraak van hoofdstormer Van Geelker ken af. Dan volgde het „Deutschland- lied", het „Horstwessellied" en de laat ste strophe van het Nederlandsche volks lied. IN AUGUSTUS RUNDVET VERKRIJGBAAR Boterbon voor Zaterdag inleveren De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op de bonnen „39" van de boterkaart en vau de vetkaart, welke geldigi zullen zijn ge durende het tijdvak van Zaterdag 8 Aug. tot en met Woensdag 19 Aug!., desge- wenscht rund vet verkrijgbaar zal zijd. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rund- vet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slagier in te leveren, desgewenscht tégfen ontvangst bewijs, in het tijdvak van Woensdag 15 tot en met Zaterdag 18 Juli a.s. Zij, die gedurende bovengenoemd tijd vak bon 39 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop gieen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen* De aandacht wordt er op gevestigd, dat het afleveren van het rundvet eerst is toegestaan met inigang van Zaterdag 8 Augustus 1942. Britsche bommenwerpers hebben, naar vernomen wordt, Maandagnacht brisant- en brandbommen uitgeworpen boven W.* Duitsch gebied. Ooriogseconomische scha de ontstond niet, maar verscheidene bur gers werden gekwetst. Volgens tot dus verre bekende gegevens werden twee der aanvallende toestellen neergeschoten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1