ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 14 JULI 1942 Z^KZeSchI^OURAHT TOT AFWEER VAN HANDELINGEN TEGEN DE BEZETTENDE MACHT Bijna 100.000 Sowjet-gevangènen ABONNEMENT i 1797 - 1883 Prijs: In Zlerlk». [ƒ1.«0, «Jdm. rjl.M Uitgave: N.V. Zierikzeeeche]Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: JSn J. Hosten, Zierikzee par kwartaal. Weekabonnementen resp. IS en IS cent. Losse nummers IS cent Verschijnt lederen werkdag. 989TB JAARQAHQ Ho. 14984 ADVERTENTIES AdvertentlSn 10 cent per millimeter; ln- gexonden mededeelingen EO cent per millimeter; kleine advertentltn 81 cent BIJ contract belangrijke korting. K 2620 BEKENDMAKING Den laatsten tijd heeft de vijand, met het oog op de hem bedreigende vernietigende nederlagen in het Oosten, in versterkte mate door radio-uitzendingen en verspreiding van vlugschriften de bevolking van de door Duitschland bezette westelijke gebieden aangezet tot daden van sabotage. Ter waarschuwing van onbezonnen elementen tegen derge lijke handelingen heb ik, ter beveiliging van de uitvoering van mijn militaire opdracht, een vrij groot aantal inwoners des lands als gijzelaars doen gevangen zetten. Deze gijzelaars zullen bij daden van sabotage der bevolking aangepakt worden. Zij staan borg met hun leven. De bevolking heeft het in de hand om door een bezonnen optreden en door medewerking bij de verhindering van daden van sabotage van iederen aard de veiligheid yan het leven van haar medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waarborgen. De lijst met de namen der gijzelaars zal gepubliceerd worden. w.g. Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland generaal der vliegers, FR. CHRISTIANSEN. VERORDENING VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 RghQl. I S 778) verorden ik: Artikel 1. 1) Wie opzettelijk een opdracht tot bewaking niet of niet voldoende uit voert, die hem ter bescherming tegen daden van sabotage is gegeven door den W ehrmachtsbefehlshaber in Nederland of ben door hem aangewezen instantie, door den General-Kommissar für das Sicherheitswesen und Höhere SS- und Polizeiführer, of een door hem aangewe zen instantie, of krachtens machtiging van een dezer instanties door een Neder- landsche instantie, wordt met den dood, in minder ernstige gevallen met vrijheids straf gestraft. 2) Indien de daad door nalatigheid is begaan, dan is de straf gevangenis of hechtenis. Indien ingevolge der nalatig heid schade is ontstaan, wordt gestraft volgens alinea 1. Artikel 2. 1) Wie in geloofwaardigen vorm kennis krijgt van een misdrijf tegen de be zettende macht of van het voornemen tot zulk een misdrijf, en nalaat een instantie der Duitsche politie of derDuit- sche weermacht terstond daarvan te ver wittigen, wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd in geval het misdrijf is volvoerd. 2) In minder ernstige gevallen kan tot gevangenisstraf worden veroordeeld. 3) Indien geen poging tot het misdrijf is gedaan, kan worden afgezien van straf. Artikel 3. 1) Wie een persoon, van wien hij weet of de omstandigheden in aanmer king genomen, moet aannemen, dat deze deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende macht, of een dergelijk mis drijf in den zin heeft, niet terstond aangeeft bij een instantie der Duitsche politie of der Duitsche weermacht, of wie een dergelijk iemand verbergt, bij zich opneemt of ondersteunt, wordt ge straft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd, ingeval het misdrijf is volvoerd. 2) Artikel 2, alinea 2 en 3, gelden eveneens. Artikel 4. De strafbare handelingen volgens de Sartikelen 1 tolt 3 zijn misdrijven in den zin van artikel 2, tweede alinea, der verordening nr. 52/1940, betreffende de Duitsche rechterlijke ma'cht voor straf zaken, in de versie der bekendmaking nr. 72/1942. Artikel 5. Indien een functionaris der Neder landsche politie of een lid van een for matie, die ondergeschikt is aan de in structie en bevelen der Nederlandsche politie, een strafbare handeling tegen de bezettende macht pleegt, dan is voor zijn berechting de buitengewone rech terlijke macht voor leden der SS en voor leden der politiefoj-maties in bij zonderen dienst, uitsluitend bevoegd, voor Zoover deze bevoegdheid niet volgt uit artikel '1 der verordening 12/1940 over de bevoegdheid van den (Duitschen) krijgsraad van 8 Juni 1940. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Den Haag, 13 Juli 1942. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Aan het Z.O. front de bolsje wisten rusteloos achtervolgd Het opperbevel van de weermacht deelde Zondag mede: In de Zuidelijke zone van het Ooste lijke front rukten snelle formaties en beweeglijke afdeelingen der infanteriedi visies in rustelooze achtervolging ach ter den wijkenden vijand op. Plaatselijke tegenstand werd overal gebroken. In R o s t o f en in verscheidene Kaukasus- havens werden voor den oorlog belang rijke installaties gebombardeerd. Vijandelijke ontlastingsaanvallen ten Noordwesten van Waromesj bleven ook Zaterdag zonder resultaat. Daarbij wer den, in samenwerking met de luchtmacht, 63 vijandelijke pantserwagens vernietigd In het gebied ten Noorden en Noord westen van Orel herhaalde de vijand zijn aanvallen met vrij sterke infanterie- en pantserafdeelingen. Na harde gevech ten werden zij met idoeltreffenden steun van de luchtmacht afgeslagen1. Aan het Wolkof-front mislukten vijandelijke aan vallen met groote verliezen voor den vijand. De Sovjet-luchtmacht heeft gis teren 74 vliegtuigen verloren. Zes Duit sche vliegtuigen worden vermist. In Egypte duren de hevige gevech ten in de stelling van El Alamein voort. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen en Stu ka's bestookten de Britsche stellingen en gemotoriseerde troepen met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Zij brachten den vijand groote schade toe. Bij luchtgevechten werden door Duitsche en Italiaansche vliegers 14 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Op Malta zijn steunpunten der Britsche luchtmacht ge bombardeerd. Aan de Zuidkust van Engeland heb ben lichte gevechtsvliegtuigen twee tor- pedobootjagers, die ideel uitmaakten van een vijandelijke vlootformatie, tot zin ken gebracht. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht voor den oorlog be langrijke doelen aan de Engelsche Oost kust met zware bommen bestookt, In het Zuidelijke deel van het Kanaal van St. George werd bij een aanval op een vijandelijk konvooi een vrachtschip door bomtreffers beschadigd. Na een vruchteloozen storimgsaanval op de stad Flensburg in de avonduren, van gisteren vlogen in den afgeloopen nacht eenige Britsche bommenwerpers het gebied van Danzig binnen. Door bri sant- en brandbommen ontstond in woon wijken der stad Danzig materieele schade en schade aan gebouwen. In een vernield ziekenhuis vonden talrijke kinderen den Omsingelingsslag bij Rzjef succesvol verloopen Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag het volgende bekend: Ic het gebied ten Zuidwesten van Rzjef heeft de op 0 Juli hegonneu om- singelingsaanval der Duitsche troepen, doeltreffend gesteund door formaties van het luchtwapen, na de doorbraak van het vijandelijk systeem van stel lingen, in zware hosohgevechten, geleid tot insluiting en vernietiging van verscheidene divisies infanterie, divisies cavallerie en een tankbrigade. In dezen slag van 11 dagen werden ruim 30000 gevangenen binnengebracht; 213 tanks, 310 kanonnen en 1001 machinegeweren en granaatwerpers, benevens groote hoeveelheden andere wapens en oorlogs tuig van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den tegenstander zijn zwaar. De aan tallen gevangenen en buit nemen nog toe. dood. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: telijke front wordt de vijand over een telijk front, wordt de vijand over een breed front achtervolgd. Sterke lucht strijdkrachten ondersteunden de achter- volgingsgevechten en vernietigden bij aan vallen overdag en 's nachts nieuwe over gangen over Don en Dojietz. Aan de kust van den Kaukasus plaatsten ge vechtsvliegtuigen voltreffers van zwaar kaliber op twee drijvende dokken in de haven van Noworossysk. Ten Noorden en Noordwesten van Woronesj werden gis teren bij den afweer van vijandelijke ont lastingsaanvallen 1101 -sovjettanks kapot geschoten. Na herhaling van het extra- bericht -vervolgt het communiqué: Aan het Wolchow-front is een krachtige vijandelijke aanval op eenbrug- gehoofd afgeslagen. Een groep vijande lijke strijdkrachten, die op den Westelij1- ken oever van de Wolchow was geland, werd vernietigd. In de F i n s c h e G o I f hebben mijnen vegers een sovjet-duikboot in den grond geboord. In het hoqge Noorden hebben duikbommenwerpers de haveninstallaties van Rosta bij Moermansk gebombardeerd. Verscheidene branden werden waargeno men. In Egypte werden opnieuw Britsche aanvallen in de omgeving van El Alamein met groote verliezen afgeslagen. Forma ties van de Duitsche en Italiaansche lucht macht zetten de vernieling yan Britsche luchtbases op Malta voort. Aan de Zuidkust van Engeland heb ben lichte gevechtsvliegtuigen overdag in de haven van Brixham een Britsch bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht. Boven dien werd een groote vrachtboot door bommen zwaar beschadigd. Heeds in de eerste dagen na de inname van Sébastopol werd de burgerbe volhing door de Duitsche bezetting aan den arbeid gezet b$ het opruimings werk. Scherl-Fellinga.p.k. Horter- Pax Holland-s Itallaansch weermachtsberlcht Hevige gevechten in kustsector van Ei Alamein Het 775e communiqué van het Italï- sche hoofdkwartier luidt: Herhaalde vijandelijke aanvallen in den kustsector der stelling van El Alamein leidden tot hevige gevechten, die nog voortduren. De door tanks gesteunde vij andelijke druk werd bedwongen. Twaalf zware tanks werden daarbij vernield. De luchtmacht had een levendig aandeel in de gevechten idoor de vijandelijke troe pen met 'brisantbommen en machinege weervuur te bestoken. Veertien Britsche vliegtuigen werden do,or de jachtvlieg tuigen der As-mogendheden neergescho ten. Die bombardementen op het eiland Malta werden voortgezet. Duitseh-Itali- aansche afdeelingen troffen de installa ties van Halfar, La Venezia en Mic- cabba en schoten Zes Britsche vligtui- gen neer. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen eenige bommen laten vallen in de omgeving van Caltanisetta. Er is geen schade gemeld. Over de' opleving van de gevechten bij El Alamein meldt een bijzondere ver slaggever van Stefani nog de volgtende bijzonderheden: Door den verrassenden aanval van de troepen des As-mogend heden werd de vijand in het Zuidelijke deel van het front gedwongen, Zijn stel lingen belangrijk achteruit te leggen. De vijand had Zijn strijdkrachten zoo ver deeld, dat Zijn linkervleugel tamelijk ver naar voren gedrongen was en zijn op stelling ongeveer den vorm van een halven eirkel aangenomen had. De troe pen van de As ondernamen een aanval met het doel, den vijand op een rechte frontlijn terug te dringen. Dit doel werd volkomen bereikt, want de vijand, die zich idoor omsingeling bedreigd zag, moest zijn linkervleugel tamelijk ver, en wel tot den lengtegraad, waarop Zijn Zuidelijke strijdkrachten stonden, terug trekken. Bij dezen terugtocht moesten de Engelsehen een aantal belangrijke stel lingen prijs geven. De strijdkrachten van de As controleeren verder den weg van El Alamein naar El Kantara en hebben een paar dozijn kilometers ten Oosten van dezen weg sterke voorpostenstellin gen ingericht. Hevige gevechten bij El Alamein duren voort Het opperbevel van de Italiaansche weermacht maakt bekend: De hevige gevechten in. het gebied van El Alamein zijn voortgezet. Die troe pen van de spilmogendheden sloegen nieuwe aanvallen af en brachten den te genstander verliezen toe aan menschen en tanks. Het luchtwapen veroorzaakte in herhaalde acties van duikbommenwer- pen branden in de achterwaartsche li nies van den vijand en maakte een groot aantal vrachtauto's onbruikbaar. Bij lucht gevechten werden B Curtiss-vliegtuigen door Duitsche jagers vernietigd. Beveili gingsschepen van een konvooi op de Middellandsche Zee verijdelden aanvals- pogingen van Engelsche vliegtuigen en schoten een bommenwerper en twee tor pedovliegtuigen neer. De schepen leden geen schade. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 21.57. Morgen (Woensdag) zon op 5.35; zon onder 21.56. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 7.39; onder 22.47 Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Nieuwe maan Woensdag 12 Augustus De bekendmaking betreffende de in Nederlandsch-Indië geïnterneerden Naar aanleiding van de bekendmaking aan familieleden en vrienden van in Ne- dert.-Indië geïnterneerden, verzoekt het commissariaat voor Indische zaken van de NSB, Zeestraat 76, 's-Gravenhage, er nog eens met nadruk op te wijzen dat de geplaatste bekendmaking uitsluitend betrekking heeft op de aanvankelijk in Ned.-Indië geïnterneerden, en later naar Britseh-Indië vervoerde leden van of sym pathiseerenden met de NSB, Zij betreft dus niet de krijgsgevangenen in het al gemeen. Op verzoeken om inlichtingen betref fende krijgsgevangenen kan het genoem de commissariaat dus geen uitsluitsel geven. Naar uit Nice gemeld wordt, is de toe stand van den voormaligen Fransehen minister-president Tardieu, die, zooals bekend totaal verlamd is en niet meer spreken kan, de laatste dagen zeer ern stig geworden. De in Tsjekiang oprukkende Japan- sehe troepen hebben, naar Domei meldt. Wentsjau, bezet, De Japansche troepen werkten samen met eenheden der ma rine. Wentsjau ligt aan de kust van Tsjekiang en was een belangrijke aan- voerhaven van Tsjoenking. Engelsche bommenwerpers, die Zater dag over Zuid-Jutland (Den.) hebben ge vlogen, hebben op woonhuizen der stad Tonderu bommen geworpen. Een Engel sche bommenwerper werd neergescho ten; de twee inzittenden kwamen om het leven. Bij aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag werd nog een En gelsche machine neergeschoten, die bran dend in zee stortte. Het militaire bestuur op Sumatra, Zoo meldt! het DNB uit Tokio, dat sedert Maart van dit jaar bestaat, zal volgens berichten uit Singapore worden gewij zigd in een burgerlijk bestuur. Te dien einde is Sumatra verdeeld in tien staten, elk met een gouverneur aan het hoofd. DUITSCHLAND WINT AAN ALLE FRONTEN Verscheidene bruggehoofden over den Don Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag in een extra-bericht bekend Duitsche en verbonden troepen, schitterend gesteund door het luchtwapen, hebben in den loop van de aanvalsoperaties ten Westen van den Don van 23 Juni tot 9 Juli den vijand vernietigend verslagen. Na de verovering van Woronesj op 7 Juli werd ten Zuiden daarvan de Don over een breedte van 3S0 km bereikt en verscheidene bruggehoofden werden ever de rivier gewonnen Tusschen dit front aan den Don en de vroeger bedreigde, thans 300 km achterwaarts gelegen steden Charkow en Koersk, bevindt zich geen noemenswaardige vijand meer. Volgens de tot dusver ontvangen beschikbare berichten wer den in den loop vanjjdeze gevechten 83.639 gevangenen binnengebracht, 1007 tanks en 1688 kanonnen, benevens een onoverzienbare hoeveelheid andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. 540 vliegtuigen wer- neergeschoten. De aantallen gevangenen en bnit nemen voortdurend toe. De bij den afweer van vijandelijke aanvallen in het gebied ten Noorden en Noord-Westen van Orel ver nietigde 300 tanks zijn niet opgenomen in deze getallen. De rustelooze achtervolging van den vijand wordt voortgezet,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1