Lotion Malwida 31 Uit Stad en Provincie OUWERKERK. de heer C. BAKKER heeft de commandant van den Neder- derlandschen arbeidsdienst de aanmelding van vrijwilligers voor die „lichting" met ingang van Woensdag 15 Juli a.s. tot nader order opengesteld. Als vrijwilliger kan zich aanmelden hij le. die den leeftijd van 17, echter nog niet dien van 24 jaar heeft bereikt en die ongehuwd is; 2e. die in den loop van 1943 in aan merking wenscht te komen voor een aan stelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die na 31 Dec. 1919 is geboren. De vrijwillige aanmelding kan ge schieden bij de arbeidsbureaux, de ge meentehuizen of bij de aanmeldingsbure- aux van den Arbeidsdienst te Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogenboseh en Utrecht. GORT, GEMENGD MEEL EN HAVERMOUT Koffiesurrogaat acht waken geldig De secretaris-generaal van' het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Juli tot en met 8 Augustus ajs., de ter verkrijging van gort aangewezen bon „algemeen 341" recht geeft op het koo- pen van 125 gram gort e.d. in plaats van op het normale rantsoen van 250 gram. Daarnaast is evenwel bon „algemeen 342" aangewezen, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van 125 gram ge mengd meel. Het totale rantsoen blijft derhalve gehandhaafd op 250 gram. De bovenomschreven wijziging brengt tevens mede, dat degenen, die hun rant soen in den vorm van gortpap wenschen op te nemen, voor het rantsoen van vier liter gortpap, zoowel bon 341 als bon 342 moeten inleveren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat 'het niet geoorloofd is het rantsoen van vier liter gortpap te koopen voor twee bon nen 341 of twee bonnen 342, terwijl het evenmin is toegestaan een half rantsoen, d.i. 2 liter gortpap te koopen op bon 341 of bon 342. Degenen, die hun rantsoen willen op nemen in gemalen gort, bereid met ge malen magere blokmelk en suiker, moe ten per drie pakjes twee bannen 341 leveren. Voorts wordt ditmaal wederom haver mout verkrijgbaar gesteld op den peul- vruchtenbon. Het zal evenwel in ver band met den bij den handel aanwezi gen voorraad havermout niet mogelijk zijn, dit artikel op alle bonnen, waarover men beschikt te koopen, zoadat men er genoegen mee zal moeten nemen ge deeltelijk havermout en gedeeltelijk peul vruchten te ontvangen. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat bon „algemeen 338" aan gewezen voor koffiesurrogaat, in plaats van gedurende vier weken, gedurende acht weken geldig zal zijn. 8—7-6-0—0 In den hospitaaltriein, Waar de ge wonde strijders goed verzorgd in hun helder witte bedden liggen, schuifelt een verpleegster tusschen de bedden door. Het is een Hollandseh meisje, dat zich vrijwillig gemeld heeft om deze taak op zich te nemen. Dag in dag gaat het voort, van plaats tot plaats, altijd maar gewonden opnemen en verder trans- porteeren.... I Zoo gaat het ook bij de Nederland- sche ambulance. Ook hier werken dag 1 aan dag Nederlanders en vaak onder zeer moeilijke omstandigheden om ge- wonde soldaten te helpen. Dat is een arbeid die UW, steun ver- dient. Steunt daarom Zooveel mogelijk de Nederlandsche ambulance. Stort uw bij drage op girorekening 87600. Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22, 's- Gravenhage. j i Het levenslot is. een bont weefsel van lichte m donkere draden Voel U wear krachtiger - mééren vrij van Pijnen. Rheuin«tielc is 'n sluipende, sloopende kwaal, die ge onder de leden hebt, vóór U he! weet. Dat doen kou of tocht, maar ook vocht of een kil huis. - De een krijgt deze be zoeking ai jong, de ander op rijperen leeftijd, maar de oorsprong is altijd onzuiver bloed. - Kruschen is door zijnsamenstelling het bloedzuiverende versterklngs-middel bij uit nemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen ls samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aan. sporende werking uit op lever, nieren en in gewanden. - Bij Apothekers en Drogisten t .47, 0.76, (K41. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele veroakking. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 14 Juli HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram.; 6.50 Ochtendgymnastiek; 7 BNO: Nieuwsberichten; 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsber .8.15 Politiek weekpraatje, op name; 8.30 Amusementsorkest, opn.; 9.15 Voor de huisrouw; 9.20 Gram.; 11 Vrou- wen-mozaiek; 11J20 Amabile-sejrtet; 12 Or gelconcert en zang; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Melodisten; 14 Zang met pianobegelei ding; 15 Orkest van de Neder!. Kamer-- opera; 16 Ziekentroost en gewijde mu ziek, opn.; 16.30 Gram.; 16.45 Sport en spel voor de jeugd; 17 Gram.; 17.45 BNO Nieuws-, zakelijke- en beursberichten 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest; 18.15 Gram.; 18.30 Neerlands stem van het Oostfront; 18.45 BNO: Nieuwsberichten 18.55 BNO: Gesproken binnenlandscb overzicht; 19.05 Duitsche taalcursus; 19.30 Wind in de zeilen; 20.30 Cabaretpro gramma; 12.15 Gram.; 21.15 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; Van 22.15 alleen voor de radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 22.15—24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—-8.15 Zie Hilversum I; 8.15 Ge wijde muziek, opn.; 8.30 Gram.; 10 Mor genwijding; 10.15 Gram.; 11 Zang met pianobegeleiding; 1125 Gram.; 11.15 Viool en piano; 12 Gerard van Krevelen en Zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en za kelijke berichten; 13 Boerenland inboek en krant; 13.15 Arnhemsch strijkkwartet 13,35 Gram.; 14.30 De Lichte Toets; 15.30 Voor de zieken; 16 Discocauserie; 16.45 Pianovoordracht; 17.15 BNO: Nieuws-,za kelijke- en beursberichten; 17.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest; 18 Van heinde, en verre klinkt het nieuws; 18.30 Omroeporkest; 19.30 BNO: Nieuws berichten; 19.40 BNO Praatje in Twentsch' dialect; 19.50 Spiegel van den dag; 20 BNO: Engelsche uitzending: Holland and the economie reorganisation, R.C. gram.; :20.15 Fluit, hobo en piano; 20.45 Luis terspel: De bruid van den pistooleman; 21.30 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22 BNO: Militair overzicht; 22.10 Avond wijding; 22.15—24 Zie Hilversum I. Feuilleton 47 Roman van Else Wernecke Marga neemt het snikkende meisje vas- ter in haar armen. Wien moet ik dat vertellen, Tora? Lutz, fluistert Tora en dan zwijgt ze beschaamd. i Marga voelt een golf van medelijden zich opstijgen. Arme Lutz, dat is net iets voor hem. Omdat het meisje, dat hij lief heeft, weg loopt, weet hij Zelf ook niets beters te doen dan te ver dwijnen! Tora had het kunnen en moeten zijn en nu is het Hetty,. Arme Lutz, arme Tora. Acht dagen later vertrekt Marga uit Kopenhagen. De geheele familie Carls- berg doet haar op het perron uitgeleide het echtpaar, de beide zoons en Tora. Marga is verwend en verzorgd, alsof ze op het punt staat een wereldreis te ondernemen en wel tien maal moet ze de Carlsbergs beloven spoedig terug te zullen komen, maar dan voor lang, heel lang VERSGHILLENPE BERI6HTEN Oud-commandant van „Bronbeek" overleden In den ouderdom van 7t3 jaar is te 's-Gravenhage overleden de gep. luite nant-generaal S. A. Drijber, van het Ned'- Indische leger, oud-commandant van Bronbeek, oudste ridder der Militaire Willemsorde en oudkanselier der Neder landsche ridderorden. Generaal Drijber was vroeger een der bekendste „vecht-officieren" van het In dische leger, die den bijnaam had van „de .Jeeuw van Atjeh". Gedurende zijn lange militaire loopbaan heeft hij in ver schillende rangen deelgenomen aan lang durige krijgsverrichtingen in Atjeh in de jaren 1882—1897 en in de Doessoen- en Dajaklanden in 1904. Generaal Drijber is niet minder dan zes maal gewond geweest. Als tweede-luitenant verwierf hij de M.W.O. 4e klasse, als eerste-luite- nant "de eeresabel en als kapitein de M.W.O. 3e klasse. Als generaal werd hij ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. In 1911 verliet hij den Doe vooral de groeten aan je broer, zegt meneer Carls'berg nog eens* voor het laatst, terwijl de trein zich1 langzaam in, 'beweging zet, Tora ziet er precies zoo koel, welbe wust en correct uit als steeds en zij wuift slechts met haar wildlederen hand schoen. Een vluchtig lachje van harte lijk wederzijds begrijpen is het laatste, dat Marga van haar bijblijft, als de trem haar in een bocht aan het gezicht ont trekt. Marga on do slag bij Waterloo Gud /dag, fróken Marga, zegt Ga'bi met een ietwat Duitsch accent, als ze Marga, na haar terugkeer uit Kopenha gen, begroet. Marga lacht en schudt haar de hand; ze is ook werkelijk blij' de kleine mollige 'Eva terug te zien. De heide meisjes, ditmaal niet in de Zalmkleurige jurk van het instituut, maar in keurige avondtoiletjes, zien er aller aardigst uit en Marga mag ze graag. Marga mag vandaag trouwens alle men- schen graag, want deze beele avond geldt haar. Mevrouw Scheele heeft, ter eere van Marga, in haar particuliere woning, een feestje georganiseerd, waarvoor alle le den van het instituut zijn uitgenoodigd. Er Zijn ook nog een paar andere men- militairen dienst. In den wereldoorlog was hij regeeringscommissaris van de Belgische vluchtoorden. Daarna werdhij commandant van het invalidenhuis „Bron beek" tot 1932. Bij avond goen flotson op straat ft, 'f De commissaris der provincie "Zeeland heeft aan de burgemeesters der Zeeuw- sche gemeenten een schrijven gericht, waarin wordt aanbevolen in de gemeen telijke politieverordening een bepaling op te nemen tot het tegengaan van fietsen- diefstal. Het voorgestelde verbod komt hierop neer, dat tusschen zonsopgang en -ondergang de .rijwielen niet onbe- heerd op of aan den openbaren weg j mogen staan, tenzij zij niet voor onmid- dellijk gebruik gereed zijn (op slot gezet, enz.), terwijl er na zonsondergang geen enkel rijwiel (dus dok niet op slot zijnde) op of aan den openbaren weg meer mag worden aangetroffen. Hiermede verdwijnt dan ook de gelegenheid ,om, gedurende r de duisternis, een rijwiel, dat door mid,- del van een goed slot 'is afgesloten, weg te nemen en van de zoo zeer ge wilde banden te ontdoen. Verschillende burgemeesters hebben reeds zulk een besluit igenomen. Nieuwe Eindertehuizen van den Volksdienst De zorg voor Moeder en Kind is wel dej belangrijkste taak van den Neder landsehen Volksdienst. j Dit is niet toevallig of terwil'he van de propaganda, 'dit heeft wel degelijk een dieperen achtergrond. Wij zijn een volk van Nederlanders en wij willen dit van zelfsprekend blijven. Een volk kan zich op den duur evenwel alleen handhaven als alle leden daarvan goed gezond zijn. Uiterlijke machtsmiddelen of militair ge weld kunnen een volk nimmer in stand houden. Zij zijn nuttig en noodzakelijk om een volk te beschermen tegen geweld van buiten, dragers en voortbrengers van de volkskracht kunnen zij evenwel niet genoemd worden. Zooals gezegd, een volk kans zich op" den duur alleen hand haven, als dit volk zichzelf kan helpen.- Dit is de groote en daarmede tevens de eenige voorwaarde waaraan het moet voldoen, wil hét niet ten onder gaan. Daarom' Wil de Nederlandsche Volks dienst onze volksgenooten tot dit inzicht brengen en hen bewegen 'zich voor dit doel in te zetten. D/e volksdienst heeft, door den steun van een groot aantal volksgenooten hiertoe in staat gesteld, reeds vele dui zenden kinderen zés weken naar buiten kunnen sturen, vanwaar zij lichamelijk gesterkt en geestelijk verrijkt zijn terug gekeerd. Nog vele andere duizenden wachten evenwel' nog op. een uitzendiug, want de Volksdienst wil niet een bepaalde groep gezond en krachtig maken, doch alle NederlandsChe Volksgenooten. Daar om1 is het een uitermate verheugend feit, dat de Nederlandsche Volksdienst thansl ook de beschikking heeft over een aantal tehuizen in ons eigen land, Waar kinderen een aantal weken kunnen genieten van zon en frissche buitenlucht, waarin zij voortdurend onder medische controle staan en waarin alle Zorg aan hun( gezondheid wordt besteed1. Door de aanwinst van deZe mooie kindertehuizen is het mogelijk gewor den, dat een gro.oter aantal kinderen wordt uitgezonden dan tot dusver het geval was..Men kan zich hiervoor wen den tot de bureaux van den Volksdienst of tot de buurtschapsleiders ELLEMEET. Burgerlijke Stand over Juni. Gehuwd: 24. Leendert Cornelis Plandsoen, 37 j., j.m., en Anna Adriana Krina Fonteine, 21 j. jJd. THOLEN. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagde voor het le gedeelte cand. examen geneeskunde, onze stad genoot Nan. Duinker Pz. Aan de Universiteit te Groningen slaagde voor het le ged. Doet. examen sehen, die Marga nog nooit in haar leven gezien heeft en die, voor zoover Zij' weet, ook niet het minste met het instituut te maken hebben. Waarschijn lijk was mevrouw dr. Scheele hun nog een invitatie schuldig en het bezwaar, j dat de combinatie wel /eens minder ge- t lukkig kon zijn, kent mevrouw Scheele j nu, eenmaal niet. Marga is bet om het even. Ze vindt ook die vreemde menschen alleraardigst, i Ze zit tusschen meneer Koekoek en een j anderen meneer met zilvergrijs haar, die S er uit ziet als een diplomaat tegenover mevrouw Scheele °P de èereplaats en meneer Koekoek is juist bij het mooiste deel van zijn .toast op Marga. Heerlijk rustig branden de vele kaar- sen op de keurig gedekte tafel en de bloemversiering tusschen het zilver en het porcelein blijkt met groote zorg te zijnl aangebracht. Marga voelt zich in den zevenden hemel en staart met een stralend lachje op den ijslepel boven den rand van haar bord. Meneer Koekoek praat zonder ophou den. Het gaat alles uitstekend in het instituut van mevrouw Scheele. De reorganisatie hier, zoowel als in de andere filialep in het binnenland, heeft een zeer gunstig verloop gehad en het geheele bedrijf is nu op een keerpunt gekomen, een punt, van waaruit de lijn Een groot aantal jonge mannen is dezer dagen naar de mooiste gedeelten van ont land vertrokken om in de kampen van den Nederlandschen Arbridtdienst den arbeidsdienatplicht te vervullen. N.A D.-Molkènboer V.N.P.-Pax Holland s geneeskunde, onze stadgenoot Jac. v. d. Maas Nz. Vo.or 'het overgangsexamen 2e naai de 3e klas R.H.B.S. slaagden mej. S. Geerlings en Dick. Looysen alhier. De vischvangsten waren vorige week beter, daar per vaartuig een gemiddelde^ aan hot vangsten werden aangevoerd van 2' tot 6 tobben. In den loop der week werden eenige kleine partijtjes herder 4 van 30 tot 50 kg. aangevoerd. Op de weervisscherij waren de vangsten van ansjovis loonend. Palingvangsten waren miniem. Naar wij hoorden zal einde Juli begin Augsiltus, weer een Aanvang wor den gemaakt met den aanvoer van mos selen. In plaats van den heer A. C. Hartog is benoemd lot boekhouder der Brand- stoffencommissie alhier, de 'heer P. M. Plouvier te Bergen-op-Zoom. MIDDELBURG. De waarnemend com missaris der Provincie heeft benoemd tot adjunct-commies, assistent van den commies-verificateur ter Provinciale Griffie, den beer N. Tromp te Heemstede, thans assistent van den controleur der gemeentefinanciën aldaar. RECHTZAKEN Kantongerecht te Zierikzee Door den Kantonrechter zija op 3 Juli j.l. veroordeeld wegens overtreding der Vogelwet: L. J, V., 48 j., smid te Burgh f18 b. s. 13 d. h.; W. B., 30 j., slager te Burgh f5 b-s. 5 d. h.; M. J. v. d' M. 16 j. timmermansknecht te Burgh f10 b. s. 2 d. h.; M. N. K., landarb. le Burgh f7 b. s. 2 d. h. In en tings wet: H. J. C., 38 j., tuinder te Bruinisse, vrijspraak. Regflement we gen verkeer: W. G., 37 j., te Bergen-op-Zoom f3 b. s. 3 d. h).; Hf. A. S., 36 j., bakker te Zzee f2 b. s. 2 d. h.; P, J. H'., 46 j., land bouwer te St.-Maartensdijk f4 b. s. 4 d. h.; J. J. M. v. d. L, 59 j., zonder beroep te Oud-Vossemeer f2.50 b. s. 2 d. h.; A. v. D, 25 j., bakker te Duivem- dijke f3 b. s.' 3 d. h.; P. d. J. 17 j., z. b. te Leiden fl.'50 b. s. 1 d. h.; J. B„ 48 j., landb. te Kerkwerve f5 b. s. 5 d. h,; J. C. B.„ 24 landb .knecht te Brouwershaven f 3 b. s. 3 d. h.; J. G.. 18 j„ landarbeider te Zzee, id.; C. M. v. L., 29 j., arbeider te Tholen f5 b. |s. 5 'd. h.; H. M. H. v. d. B„ 44 jaar, landb. te Nieuw-Vossemeer, id.L. G., 43 j., arbeider te Sl.-Annaland f10 b. 5 'Ld. h!.; P. B. K., 37 j., vrachtrijder te Steenbergen f5 b. s. 5 d. h. van het succes in een steile Curve om hoog schijnt te zullen gaan. Wat even wel nc;g meer tot voldoening stemt, is het feit, dat c:ok het DeensChé filiaal reeds na zoo korten tijd van successen melding kan maken, welke alle ver wachtingen overtreffen. En deze resul taten zijn van te meer beteekenis, wanneer men bedenkt, dat Kopenhagen den zetel vormt van den grootsten con current, die er sinds jaar en dag op uit is het instituut van mevrouw dr. Scheele te overvleugelen. Meneer Roe koek dankt alle aanwezige leden van het instituut voor hun bereidwilligheid en hun onbaatzuchtige medewerking bij de doorgevoerde reorganisatie, maar vóór alles is hij grooten dank verschuldigd aan de flinke jonge vrouw, van wie het initiatief to/t deze ingrijpende ver andering is uitgegaan en aan wier groo te energie en liefde voor de zaak, waar aan zij zich gegeven heeft, dit welsla gen voornamelijk te danken is juf frouw Marga Faust lang zal zij le ven, hoera, hoera, drie hoera's! Marga kijkt eindelijk van den fasci- neerenden ijslepel op en klinkt, vuurrood van verlegenheid en nog steeds met het gelukzalige glimlachje om haar mond, met alle aanwezigen. Zijn die menschen niet allemaal allerhartelijkst? Ts ze van avond temidden van al die vriendelijke Als agent voor ons blad is in deze gemeente aangesteld die zich belast met het aannemen van advertentiën. j De Directeur. j i Jachtweï:- j M. L. D. 20 j., landbouwer, te Duiven- dijke, vrijspraak; J. S„ 18 j., landarb. le Haamstede f22 b. s. 12 d. h. I Leerplichtwet: i H. v. S., 39 j., geh. mei M. P., te i Zierikzee f 5 b. s. 5 d. h. j Identificatieplicht: I J. v. D., 35 j., z. b. te Vlissingen f2.50 b. s. 2 d. h.; W. K. S., 17 i schippersknecht te Zierikzee f2.50 b. s 1 d. h.< i Politieverordening: 1 A. G„ 33 j., z. b te Oud-Vossemeer f2.50 b. s. 2 d. h. Ver or deningl spergebied: J. R., 34 j., z. b te Rotterdam f6 b. ls. 3 d. h. Verordening verduisteren: J. V., arb. te Duivendijke f6 b. s. 3 d. h.; J. B., 21 j., arbeider te Poortvliet f2 h. s. 2 d. h.; M. V., 17 j., Brou wershaven id.; H. V., 25 j„ arb te Zonne- maire f5 b. s. 5 d. h.; M. P.' S., 18 j., z. b. te Brouwershaven, f,3 b. s. 3 d. h. Loop en over verboden grond: C. J. B., 26 fruifkweeker te Haam stede f10 b. s. 5 d. h.; A. C. d. G., 2.9 j., werkman te Burgh! f5 b. s. 5 d. li Wegens het weghalen van gras: C. S„ 14 melkknecht te Zierikzee, be risping; J. G. v. V., 21 j., z. b. te Zie rikzee f4 b. s. 4 d. h.; F. v. V., 18 j-, arbeider te St.-Annaland f6 b. s. 3 d. h.; W. K. S., 17 j., knecht te Zzee f 10 b. s. 1 w. t.s. Baldadigheid: A. C. H., 12 j., te Bruinisse, berisping; A. C.'v. G., 12 j., en J. C. N.,. 12 j.y id.; C. P. V.j 15 j., arbeider te Nieu- werkerk, berisping; A. C. H., 18 j., ar beider te Nieuwerkerk f6 b. s. 3 d h. ONDERWIJS HAAMSTEDE. Onze vroegere dorps- genoote Corry Hartog, slaagde met lof voor het diploma Huishoudkundige, aan de Rotterdamsche Huishoudschool. en aardige menschen niet de gelukkigste vrouw ter wereld? .Marga, kind, zegt mevrouw Scheele ontroerd en kust haar op haar wang. Werkelijk, ze ^ou de heele wereld kunnen omhelzen. Marga drinkt veel meer wijn en champagne dan ze jooit in haar leven voor mogelijk zou hebben gehouden. Vandaag kan ze zich dat veroorloven. Ze is niet trotsch, wis en waarachtig niet. Wie heeft het recht, trotsch op zichzelf te zijn? Dat men werkt, al naarmate van zijn krachten, is immers vanzelfsprekend! Maar ze is zoo dolblij, dat ze haar doel heeft be reikt. Ze heeft het werkelijk bereikt, on danks alle moeilijkheden, jiie haarin den weg zijn gelegd en niettegenstaande haar eigen innerlijke onzekerheid. Macga is nu filiaalchef in "het instituut van mevrouw dr. Scheele. Ze is een kleine koningin van een klein rijk. Weliswaar beteekent dit in feite slechts de officieele bevestiging van hetgeen ze eigenlijk reeds sinds lang was, maar in ieder geval doet het goed, dat dit voorlaan nu ook naar buiten zal blijken. En meneer Koekoek heeft haar toege fluisterd. dat aan deze nieuwe functie natuurlijk ook een behoorlijke salarisver- hooging verbonden is. (Wsordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2