ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 11 JULI 1942 OPGENO! ZiEMKZEESCHE COURANT ABONNEMENTt Pri]s: In Zlerik»* 'J 1.60, elder* rJ\8t p«r kwartaal. Weekabonnementen resp. IS en 15 cent. Losse nummers 15 cant. Verschijnt lederen werkdag. *797 - 1089 Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNietiwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 9897B JAAR0AN0 Ho. 14982 ADVBRTBNT1BS: Advertentlën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent. Bg contract belangrijke korting, K 2620 TIMOSJENKO'S WANHOPIGE POSITIE De spoorwegverbinding van Moskou naar het Zuiden versperd Naar het opperbevel der Duitsche weer- macht mededeelt, is op 7 Juli de ver- j overde stad W oronesj door de Duit- sche troepen van uiteengedreven resten j der Sowjet-troepen gezuiverd. Ten- Noor- j den van de stad zijn bij het afweren van vechtwagenaanvallen 15 zware Sowjet- tanks vernield. In een ander deel van het Don-gebied zijn de Duitsche troepen in rustelooze achtervolging van den terugwijkenden vij and verder opgerukt naar het Zuidóosten. Talrijke heuvelstellingen en plaatsen wer den ingenomen en het verzet van den vijand gebroken. In de bocht van den Don werd de wijkende vijand, die met veeren de rivier probeerde over de ste ken, door achtervolgende tanks aange vallen, van den ^ever verdrongen en op een zeer kleine oppervlakte opeengeperst. Hierbij leden de Sowjet-troepen zeer zware verliezen. Volgens het A.N.P. wijst men in mili taire kringen te Berlijn vooral op de passage in het weermaehtsbericht van Woensdag, waarin wordt medegedeeld!, dat de doorbraak der Duitsche troepen aanzienlijk naar het Zuiden is uitgebreid Volgens militaire deskundigen bevindt het leger van Timosjenko zich thans in een wanhopige positie. Negli Farson van de Daily Mail", die correspondent te Moskou is geweest, schrijft in een artikel, dat de inneming van Woronesj van ingrijpende beteekenis is voor de Sowjet-Unie, omdat daardoor de voornaamste spoorwegverbinding van Moskou naar het Zuiden wordt versperd Het groote gevaar ligt hierin, dat de noordelijke legers nu volkomen geschei den zijn van de troepen in het Zuiden. Ook de val van Sebastopol is van grooter beteekenis dan men in Enge land over het algemeen aanneemt. Daar hoort men van leeken, dat xde Sowjet- Zwarte-Zee-vloot zich na den val van Sebastopol kan terugtrekken naar Nowo- rossisk of Batoem om deze havens te gebruiken als basis. Wie met de plaatse lijke omstandigheden bekend is, aldus Farson, acht deze redeneering echter niet steekhoudend, daar deze twee havens slechts uiterst kleine herstellingswerven en geen haveninstallaties bezitten, die zich leenen tot uitbreiding, zoodat zij geschikt zouden zijn als vlootbasis. De Sowjet-Z wart e-Z e e-v loot heeft dus thans geen steunpunten meer en dat is te bedenkelijker, daar de belangrijkste Zwarte-Zee-havens Odessa, Nikolajef en Sebastopol zich in handen dér Duitschers bevinden. Achtervolging van de terugtrek kende Sovjettroepen duurt voort Tegenaanvallen bij' Orel afgeslagen Het opperbevel van de weermacht maakte Vrijdag bekend: In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front wordt de achtervolging van den terugtrekkend en vij and door de Duit sche en verbondenr troepen over een breed .front voortgezet. Plaatselijken te genstand werd gebroken. Door pantser wagens gesteunde ontlastingsaanvallen van den vijand ten N.W. van Womesj, stortten onder zware verliezen ineen. Sterke formaties gevechts- -en slagvlieg tuigen steunden den afweer van vijande lijke ontlastingsaanvallen en* bestookten met groot succes de terugtrekkende Sov jet-Russische kolonnes, die zich bij en kele vernielde overgangen tot groote groepen opeenhoopten. Ten N. en N-W. van Orel hernieuwde de vijand zijn aanvallen met sterke In fanterie en pantserstrijdkrachten. Zij wer den in hevige gevechten afgeslagen. Plaatselijke bressen werden gedicht en in tegenaanvallen opgeheven. Het aantal der in succesvolle samenwerking van leger en luchtmacht in deze gevechten- vernietigde pantserwagens is tot 390 ge stegen. In het achterwaartsche gebied ten Zuidwesten van RZjef mislukten uitvals- pogimgen van de ingesloten bolsjewisti sche strijdkrachten. Door jagers en lucht doelartillerie werden gisteren overdag 78 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten 5 eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd De overblijfselen van het groote En- gelsch-Amerikaansche konvooi in de Noor delijke IJszee, werd gisteren opnieuw door gevechtsvliegtuigen en duikbooten aangevallen. Van het konvooi, dat nog uit drie schepen, drie torpedojagers en twee bewakingsvaartuigen bestond, wer den alle drie schepen tot zinken gebracht, waarvan twee door duikbooten. De lucht aanvallen op vliegveldsteunpunten van Malta worden overdag en 's nachts met succes voortgezet. In luchtgevechten wer den zes vijandelijke jachtvliegtuigen zon der eigen verliezen, neergeschoten. In het Kanaal heeft een mijnenveger in den nacht vanl 9 op 10 Juli een Brit- sche motorkanonneerboot na een hevig gevecht op korten afstand door rammen tot zinken gebracht. In de Duitsdie bocht schoten kustvaartuigen en marine- artillerie drie Britsche gevechtsvliegtui gen neer. Sovjetduikbooten gingen in de Flnsche Golf verloren Een extra Finseh weermaehtsbericht deelt mede: Irt de twee laatste weken heeft de Sovjetvloot in het Oostelijk deel van de Finsche Golf een bijzonder levendige activiteit ontplooid. De vijand heeft, Zon der rekening te houden met verliezen, verder getracht met zijn duikbooten 'door te breken, naar de Oostzee, maar dit is slechts aan eenigen hunner gelukt. Finsche en Duitsche Zeestrijdkrachten, evenals het Finsche luchtwapen, hebben in den genoemden tijd, in totaal 7 duik booten tot zinken gebracht, waarvan 6 door Zeestrijdkrachten en één door het. luchtwapen in den grond werden ge boord, Met de grootste waarschijnlijk heid is voorts nog een duikboot tot zin ken gebracht en Zijn er minstens 5 zwaar beschadigd. Deze getallen omvatten niet de, verliezen, die het Duitsche vliegtuig wapen en de Duitsche kustartillerie den vijand hebben toegebracht. Op 8 Juli werden dus in de Finsche Golf 14 vij andelijke duikbooten tot zinken gebracht, waarbij nog 12 gevallen komen, waarin de bodems waarschijnlijk in den grond zijn geboord. De strijd in Noord-Afrika Hitte, dorst en zand Op de dorre zandvlakten van de Mar- marische woestijn woedt sinds weken een hevigen slag. De strijd is verbitterd en vergt het uiterste van de Duitsche en Italiaansche soldaten, die tegen een goed bewapenden vijand vechten. Het kwik bereikt een record hoogte, doch nie mand let er op. Niemand heeft tijd ,om schaduw te zoeken, want het gevecht eischt pik uur van de seindeloos lange dagen en van de nachten, die in dit jaar getijde, nauwelijks een vleugje koelte brengen. De grimmigste vijand van den strijder in de woestijn, de dorst, regeert 'oppermachtig over vriend en vijand, over Duitschers. Italianen en Engelschen. „Wasser! Aqua! Water!" smeeken de gewonden, die nergens achtergelaten kunnen worden, die alle vermoeienissen moeten meemaken tot er gelegenheid komt om hen naar het hospitaal te bren gen. Naar koel, helder water verlangen de mannen in de gloeiend heete tanks en de soldaten met bestofte gezichten èn roodomrande oogen op de transport auto's. „Water", smachten de kanon niers, die het zware geschut door het mulle zand zeulen. Reeds lang mag niemand zich meer wasschen, scheren of de tanden poetsen. De watervoorraad is precies afgepast, iedereen krijgt eiken dag zijn portie, net voldoende om niet» van dorst iom te komen. Drinkwater behoort in de woestijn tot de kostbaarste goederen, tot het kos telijkste genot. Naar een glas zuiver, helder water zullen de laatste gedachten van menigen soldaat uitgegaan zijn. Wie spreekt over den slag in Afrika, moet dus over den dorst spreken, wil hij niet het belangrijkste verzwijgen. Maar ook over de ghibli, de wurgende woestijnstorm, die de woestijn tot een ware hel maakt. Huizenhoog verheffen dan de verstikkende stofmassa's, zoodat men nauwelijks kan onderscheiden, waar vriend en vijand zich bevinden. En over het zand moet hij sprekpn, het heete, brandende zand, dat overal doordringt: in oogen, ooren, mond en neus, ondanks stofbrillen en gezechtsdoekenin wapens en motoren, zand, overal zand, door de gloeiende woestijnwind omhooggejaagd. Maar de Duitsche en Italiaansche sol daten vallen aan, ondanks hitte, dorst en zandstormen. Graanoogst op het plein voor den Dom Van Milaan. Ook in Italië worden de open ruimten voor het verhouwen van gewassen benut) Het was een interessant gezicht, de landbouw machines midden in de stad in bedrit te zien. Scherl-Fellinga-Pax Holland's i Itallaansch weermaehtsbericht 1 I Vliegtuigaotie toovon Egypto an Malta i Het 773e communiqué van het Ital. opperbevel luidt Aan het Egyptische front wedeTZijdsch artillerievuur en ieenige aanvallen van lichte pantserwagens PP achterwaart sche linies. Eenige auto's werden ver nield of ovnbruikbaar gemaakt. Anderen werden door onze vliegtuigen met ma- chinegeweervuur bestookt en is brand gezet. Italiaansche en Duitsche jagers hébben 2 Britsche vliegtuigen 'neerge haald in Noord-Afrika en 6 boven Malta, waar het vliegveld Micabba opnieuw ge bombardeerd werd.- Ben onzer vlieg tuigen is niet teruggekeerd. In het Oos telijk] deel der Middiellanidsche Zee is een vijandelijk koopvaardijschip van 5000 brt., dat deel uitmaakte van een beschermd konvooi, en tanks en auto's r vervoerde, door een onzer torpedo-vlieg- tuigen aangevallen en tot zinken ge bracht. i Nederlandsche jongens en meisjes naar Oostland Afscheidsrede ran den heer 1 Van Geelkerken Op dén Haagschen Binnenhof heeft de heer Van Geelkerken Donderdagmiddag twee uur afscheid genomen van 200 jon gens' en 200 meisjes, die toen naar het Oostland vertrokken om er op land bouwgebied tot pioniers te worden op geleid. Het meerendeel hpiner is om en nabij de zestien jaar oud. Zij zullen een jaar lang in de omgeving van Danzig op het land bij de boeren werken, om in de avonduren landbouwscholen te bezoeken en aldus te worden voorbereid voor de teak, die bun 'wacht. Na dit proefjaar zullen zij zelf mogen beslissen wat zij willen: voortgaan met dezen arbeid oï naar huis terugkeeren. Een muziekcorps van den Nederland- schen Arbeidsdienst speelde vlotte mar- schen, toen de heer Van Geelkerken, be geleid door Hauptdienstleiter Schmidt, het Binnenhof betrad, waar de jongens en meisjes van den N.J.S., gekleed in nun blauw-en-zwart uniformen, in carré stonden opgesteld. Beiden inspecteerden' de vertrekkenden, waarna de hoofdstor- mer van den Nat. Jeugdstorm het spreek gestoelte beklom om de jongelui toe te spreken. Gij hebt u, met toestemming van uw Guders, vrijwillig gemeld voor den 'land- dienst, zoo zeide de heer Van Geelker ken o.m. in zijn toespraak. T.z.t. zult gij eventueel als pioniers optreden in ge bieden, die reeds veroverd zijn, of die nog veroverd moeten worden. U wiordt de mogelijkheid geboden, in de nabije toekomst voor Nederlandsche mannen en vrouwen een plaats te veroveren in ge bieden, die noodzakelijk zijn voor hel voortbestaan van ons volk" en ons land. Het zal in de toekomst niet meer noodig zijn, dal Nederlanders, door den nood ge drongen, emigreeren naar Canada, Ame* I rika of Brazilië. Met een gevoel van voldoening zult gij later kunnen zeggen, 'dat gij bij de eersten Zijt geweest, die dit hebben begrepen. En wanneer u dan in het verre land soms het heimwee mocht j bekruipen, bedenkt dan, dat er duizend, kilometer verder naar het Oosten Ne derlandsche soldaten zijn, die in het le ger hun plicht doen. Nederlanders zijn nooit bang geweest om vier van huis te gaan, of het nu scheepsjongens waren, die op Nova Zembla terechtkwamen of Amsterdamsche weesmeisjes, die naar Zuid-Afrika trokken om haar onbekende boeren te huwen. Gij echter vertrekt - noch op zoek naar avontuur noch om te trouwen, doch om mee te helpen aan het opbouwen van een nieuwe toe- j komst voor uw volksgenooten. Nadat'een hou-zee, op den leider der N.S.B. en een driewerf §ieg Heil op den Führer van alle Germaansche volken was uitgebracht, werd de plechtigheid besloten met het gemeenschappelijk zin- gen van het zesde couplet van het Wil- helmus. j EXTRA RANTSOENEN ZEEP Met ingang van 11 Augustus 1942 kó- men, volgens officieeie iraededeeling van het Departement van "Handel, Nijverheid era Scheepvaart, voor extra rantsoenen Zeep opnieuw in aanmerking: j a. personen, die zgn. „vullen arbeid" verrichten; b. kappers; o. practiseerende artsen, tandartsen, dierenartsen en medische studenten. Vuile arbeid Zij, die vuilen arbeid verrichten, kun nen van 20 Juli tot en met 1 Augustus a.s. bij den plaatselijken distributiedienst het formulier Da 80 afhalen, waarop him aanvrage dient te geschieden. Wanneer dit formulier moet worden ingeleverd, 'Zal door den plaatsel'ijken dienst bekend gemaakt worden. Er wor den] rantsoenbonnen verstrekt voor 2 maanden. Kappers dienen een aanvraagformulier MDi 269 te gebruiken. Dit kan afgehaald worden bij 'den plaatselijfeen distributie- dienst' vanaf 20 Juli tot en met 25 Juli a.s. Kappers ontvangen rantsoen- bonnen voor 3 maanden. Medici Zij', die onder e genoemd zijn, kun- Wanneer verduisteren Heden (Zaterdag): zon onder 22.00. Morgen (Zondag) zon op 5.31; zon onder 21.59. Maandagzon op 5.32 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 4.53, onder 20.56 Maan op 5.44; onder 21.38 Nieuwe maan Maandag 13 Juli Eerste kwartier Dinsdag21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug nen vanaf 1 Augustus eveneens voor een periode van 3 maanden extra zeep ontvangen. De plaatselijke distributie- diensten zullen zes bonnen „één rant soen toiletzeep" uitreiken aan practisee rende artsen, tandartsen en dierenartsen en drie bonnen aan medische studenten. Nadare bijzonderheden kunnen belang hebbenden vernemen uit de publicatie van den distributiedienst in de gemeente hunner! inwoning. VERSCHILLENDE BERIQHTEN Britsche hommen op Mederiand In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben, ©enige Britsche vliegtui gen boven Nederiandsch gebied gevlogen. Lukraak geworpen brisant- en brandbom men vernielden of beschadigden verschei dene woonhuizen. Een kind kwam om het leven. Er zijn één zwaar en twee licht gewonden. Stelende familie Vader had een nieuwe broek noodig en daarom ging moeder met vijf dochters uit Koedijk naar Amster dam en zij na men allemaal groote tasschen mee, die later niet alleen voor het goed van vaders broek bestemd bleken. De dames 11 JULI 1882 ALEXANDRIË ONDER VUUR Engeland zet voet aan wal in Egypte In de middaguren van 11 Juli 1882 donderde scheepsgeschut over de reede van Alexandrië. Engelsche oor logsschepen beschoten de stad, die in opstand tegen de vreemde invloe den was gekomen. Twee dagen duur de het bombardement. Toen Alexan drië vrijwel een puinhoop was, land de een Engelsch leger. Engeland had vasten voet gekregen jn Egypte. Sedert Napoleon's tocht naar Egypte begon dit land en rol te spelen in de internationale politiek In feite stond Egypte nog altijd onder Turksche sou- vereniteit. Maar de energieke onderko ning] Mehemed Ali wist in de eerste helft der negentiende eeuw een zelfstan digen koers te volgen, die het land wel vaart 'bracht en zijn positie tegenover de buitenwereld versterkte. Die buiten wereld waren Turkije en vooral de Euro- peesche mogendheden. Engeland en Frankrijk streefden in ouderlingen wedijver naar invloed in de zen brug tusschen Europa en hun Azia tische bezittingen. In 1869 werd het Sue z kan aal ge opend. Langs Egypte liep in het ver volg de belangrijkste zeeweg naar Azië, dien vooral Engeland tot eiken prijs ip Zijn macht wilde brengen, Disraeli slaagde hierin reeds enkele jaren later door van den khedive Zijn pakket aan- deelen voor 4 millioen pond te koopen. Bij het diplomatieke spel tusschen, khe dive en de vreemde mogendheden had het Egyptische volk lijdelijk toegezien. Omstreeks dezen tijd begon zich echter het nationale gevoel, vooral in de ste den, op krachtdadiger wijze te uiten. In September 1881 brak een opstand uit, die o.m. de invoering van een grondwet tengevolge had. De beweging bleef Zich uitbreiden. De khedive vluchtte naar Alexandrië, waar Engelsche en Fransche oorlogsschepen op de reede lagen. De nieuwe minister van oorlog Arabi Pasja steunde de na tionalisten en bracht de stad in staat van verdediging. Verbitterde straatge vechten speelden zich alom af. De span ning bereikte een hoogtepunt. 111 Juli 1882, 's morgens vroeg, ver scheen de Engelsche gezant bij Arabi Pasja en eischte intrekking van zijn mi litaire maatregelen. Deze weigerde en enkele uren later openden de Engelsche oorlogsbodems het vuur. De Fransche schepen hadden zich teruggetrokken. Twee dagen werd het bombardement, dat Alexandrië grootendeels in puin leg de, voortgezet. Op den derden dag moes ten de Egyptenanen, niet in staat tot tegenweer, de witte vlag hijschen. En gelsche troepen gingen aan land en zui verden de brandende stad. „Alexandrië is een hel. Overal slaan de vlammen uit de huizen. Het vuur verspreidt zich van wijk tot wijk. De bevolking is in paniekstemming. Afschu welijk gezwollen lijken liggen naakt en half verkoold op straat. Drie groote open grafkuilen op een plein dienen als waarschuwing tegen eventueel verzet'. Vele mannen worden aan boomen ge bonden en in het openbaar doodgescho ten". Aldus seinde een Engelsch journa list, die bij de landing .aanwezig was, aan Zijn blad. De val van Alexandrië gaf den En gelschen de vrije hand in Egypte. En kele maanden later werd Arabi Pasja verslagen en de bezetting van het land voltooid. De bekende Mahdiopstand in den Soedan,'die Gordon het leven kostte, gaf nog vele moeilijkheden, maar ook deze werd tenslotte bedwongen. Sinds- dien heeft Egypte een wisselvallig lot gehad, maar altijd bleef de zware druk van het Engelsche protectoraat op hef land aan den Nijl rusten. Eerst thans beleeft het Engelsche gezag ook hier een crisis als nimmer tevoren,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1