ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ■„rDAG 10 JUU 1942 zierikzebcheNCOURAHT ABONNEMENT 1797 - 1689 Prtjs: ta Zterikze# k'ijBOi, eW*« K1.W par kwartaal. Weekabonnementen nep. Uitgave: N.VJ Zierikzeeaohe Nieuwsbode,3Zierikzee,^Schnith. Bj94, Tel. 32 IS en ib cent. Losse nummera IB cant Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzea Verschijnt lederen werkdag). 983TB JAARGANG No. 14981 ADVBRTBNTIBS AdvertentlSn ID bent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiftn 84 cent BIJ contract belangrijke korting. K 2620 De aanval op het konvooi in de Noordelijke IJszee Aanzienlijke hoeveelheid oorlogs materiaal verloren gegaan Het opperbevel der weermacht deelt nog de volgende bijzonderheden mee om trent het groote succes van 'Duitsche luchtstrijdkrachten en duikbooten in de Noordelijke IJszee. Op den ochtend van den tweeden Juli werden voor de eerste maal 38 koop vaarders, geëscorteerd door zware zee- slrijdkrachten, torpedojagers en korvet ten, gesignaleerd in de Noordelijke IJszee, waar zij in Oostelijke richting voeren. Met geringe snelheid bewoog het konvooi zich tusschen groote 'ijsschotsen langs de grens van het pakijs. Op den middag van dezen dag vielen de Duitsche gevechtsvliegtuigen voor de eerste maal aan. Ofschoon de oorlogs schepen dezen aanval beantwoorden met hevig afweervuur van hun luchtdoel- en scheepsartillerie en verscheiden vijande lijke vliegtuigen ter beveiliging boven het konvooi cirkelden, braken de ge vechtsvliegtuigen door deze versperring heen. Een vrachtboot, die aan den bui tenkant der formatie voer, werd reeds in het eerste stadium van den aanval zoo zwaar getroffen, dat zij buiten den gordel der escorteerende strijdkrachten stil bleef liggen. Verkenners, die contact onderhielden, namen naderhand waar, dat dat vrachtschip na hevige ontploffingen zonk. Ondanks ongunstige weersomstandighe den hielden de Duitsche verkenners ook den derden Juli contact met het kon vooi. .De verbetering van den weerstoe- stsnd op den avond van den vierden Juli werd gebruikt voor een nieuwen aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Tegen half negén werden de koopvaar ders, die in vijf rijen voeren, ten Noord oosten van het Bereneiland aangehouden .De Duitsche toestellen naderden op tach tig meter hoogte in verscheiden golven Na enkele minuten barstte een vracht boot, zwaar getroffen door twee bom men, uit elkaar en zonk. De overige vaartuigen, die tanks, vlieg tuigen en munitie aan boord hadden, poogden in zig-zag-koers de bommen der Duitsche vliegtuigen te ontgaan, maar nog drie andere transportschepen van 21.000 ton in totaal zonken brandend tusschen de drijvende ijsschotsen. Tijdens dezen aanval werden elf an dere koopvaardijschepen van meer dan 50.000 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij de reis niet konden voortzetten en bran dend of met zware slagzij achter het konvooi bleven liggen, waar zij voor een deel het slachtoffer werden van de aanvallende duikbooten. Verscheiden de zer door de luchtaanvallen zwaar ge troffen vrachtschepen werden nog in den loop van dienzelfden nacht door de be manning verlaten en drijven stuurloos rond in de Barentszee. Den 5den Juli trof do Duitsche luchtmacht de schepen, die omstreeks 700 K.M. ten Noorden van Mdermansk, langs den rand van het pak ijs voeren, bijzonder vernietigd. Deze koopvaarders, die over een afstand van 300 KM. waren verdeeld, poogden af zonderlijk in Oostelijke richting te ont komen. Bij dezen aanval, die op den middag van den vijfden Juli <over grooten af stand werd gedaan, werden nog acht booten na duik- en scheeraanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen van het type Ju 88 in den grond geboord. Twee vaartuigen van 14.000 ton tezamen lie pen zoo zware schade op, dat de beman ning in de reddingsbooten ging en de schepen aan hun lot overliet. Bovendien brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een zwaren Amerikaanschen kruiser tot zinken. Op den ochtend van den zesden Juli dreven scheepsresten en wrakken bene vens verlaten en bemande reddingsboo ten tusschen de ijsschotsen rond en ga ven den weg der vernietiging aan, dien dit konvooi, na de aanvallen van Duit sche luchtmacht en duikbooten, had af gelegd. Zeereddingsvliegtuigen, die over deres ten van dit voorheen 38 schepen tellende konvooi heen vlogen, brachten een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden in veiligheid en namen hen gevangen. Laatste aanval Even na zeven uur 's ochtends werden de overblijfselen van dit zwaar geteis terd konvooi opnieuwi gebombardeerd. Een brandend koopvaardijschip, dat tal rijke vliegtuigen als deklading had, zonk na een scheeraanval van een Duitsch gevechtsvliegtuig. Bovendien werd nog een vrachtschip van 7000 ton door bom men op achter- en voorschip, nadat het had vlam gevat, in den grond geboord. In totaal werden zoodoende door die luchtformatie van Generaloberst Stumpff tot dusver 19 koopvaarders van 122.000 ton in totaal tot zinken gebracht. Tevens werden door duikbooten negen vijandelijke schepen van 70.400 ton in den grond geboord. Van zes daarvan konden de namen worden waargenomen. Vier van deze schepen hadden gepant serde gevechtsauto's, vliegtuigen, reserve onderdeel en voor tanks èh vliegtuigen, motorvoertuigen en munitie aan boord. In drie gevallen brachten duikbooten schepen tot zinken, die door aanvallen der luchtmacht waren beschadigd. Het kcnvooi werd door de aanvallen der Duitsche duikbooten uit elkaar gejaagd. Met de 28 schepen van 192.400 ton in totaal, die door gevechtsvliegtuigen en onderzeeërs tot zinken waren gebracht, en die met het oog op de lange reis van Amerika en Engeland door de gevaar lijke IJszee en op de buitengewoon waar devolle lading uit de beste vaartuiglen bestonden, ging een hoeveelheid van 250.000 ton oorlogstuig verloren. Deze hoeveelheid zou voldoende zijn om een leger van 50.000 man geheel uit te rusten met tanks, artillerie, handwapens, munitie, benzine, voedsel en ook vliegtui gen. Door.de nauwe samenwerking tusschen de Duitsche luchtmacht en de Duitsche duikbooten wordt het bolsjewistische front met blijvend gevolg verzwakt, ter wijl anderzijds de Duitsche weermacht en haar bondgenooten door dezen nieu wen krachtigen slag toegebracht in de Noordelijke IJszee, merkbaar wordt ont last. SOVJETFRONT WESTELIJK VAN DE DON WANKELT over een breedte van 500 K.M. Duitechland wint ep alle fronten Het opperbevel van de weermacht deel de Donderdag mede: De doorbraak in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front heeft het bolsje wistische afweerfront ten Westen van den Don over een breedte van meer dan 500 K.M. aan het wankelen gebracht. Over deze geheele oppervlakte zijn Duit sche en verbonden troepen in beweging. Snelle formaties en vooruitgeschoven af- deeiingen der infanterie achtervolgen den wanordelijk wegvluchten den vijand scherp Sterke formaties van de luchtmacht mengden zich door voortdurende aan vallen in de gevechten te land en sloe gen overdag en 's nachts den terug- trekkenden vijandelijke kolonnes uiteen. In het gebied ten N. en N.W. van Orel hébben de Duitsche troepen in hevige gevechten, dié 4 dagen duurden, die ter ontlasting van zijn Zuidelijk front aan gevallen vijand afgeslagen en hun zware verliezen toegebracht Tot dusver wer den in fcojaal 289 vijandelijke pantser wagens vernietigd. In het achterwaartsche gebied ten Zui den van Rzjef werden de ingesloten vij andelijke strijdgroepen van alle zijden aangevallen en meer en meer opeenge drongen. Aan het Wolchow-frqnt mis lukten nieuwe vijandelijke aanvallen op een bruggehoofd. De vijand leed hierbij zware verliezen en verloor 17 pantser wagens. Na luchtaanvallen op Moermansk ontstonden in het stad- en havengebied uitgestrekte branden. Gisteren overdag werden 75 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. 2 eigen toestellen worden vermist. In de periode van 23 Juni— 6 Juli verloor de bolsjewistische lucht macht 980 vliegtuigen. Daarvan werden 837 in luchtgevechten, 99 door lubhtdoel- artilferie en 2 door formaties van het leger vernietigd. De overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 89 eigen toestellen verloren. In Egypte werd de vijand in het Zuiden Van de El Alamein-stellingen door een plaatselijken aanval teruggeworpen. Op Malta plaatsten Duitsche en Itali- aansche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen overdag en 's nachts bomvoltreffers op vliegveldinstallaties. In luchtgevechten werden 11 Britsche vliegtuigen neerge schoten. De Britsche luchtmacht viel in den afgeloopen nacht enkele plaatsen in het N.W. Duitsche kustgebied aan. De burgerbevolking, vooral in de stad Wil- helmshafen, leed verliezen. Drie der aan vallende bommenwerjiers weerden neerge schoten. Aan de Engelsche kust viel een flot tielje motortorpedobooten, onder bevel van den chef van de vloot, le luit. ter zee Feldt een Britsch konvooi aan en bracht 6 vijandelijke koopvaardijschepen mét een gezamenlijken inhoud van 19000 brt., wio'. 2 tankschepen, tot zinken. Een ander schip werd door torpedo's bescha digd en is waarschijnlijk gezonken. In de Duitsche bocht werden door eenheden ressorteerend onder de marine-artillerie de havenbeschermings- en rivierflottiel jes, sedert het begin van den oorlog 400 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Bij de operaties van de luchtmacht tegen het groote Engelsch-Ameriikaansch konvooi in de Noordelijke IJszee, hebben le luit. Behruke, luit. Hermemann en onderoffi cier Braun zich door zeer dapper op treden onderscheiden. Luit. Hennemann voind hij de vernietiging van den zwaren Amerikaanschen kruiser, den heldendood. De bolsjewistische bewering, dat het Duit sche slagschip „Tirpitz" bomtreffers heeft gekregen is geheel verzonnen. Het slag schip is noch beschadigd, noch aange vallen. Itallaansch weermachtsbericht Twee -vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht Het 772e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel' luidt: In de zóne van El Alamein hebben Italiaansche en Duitsche gepantserde af- deelingen, na met -sUbtes bekroonde ge vechten, vijandelijke groepen gedwongen ziich met verliezen terug te trekken en eenige belangrijke stellingen bezet. Groote afdeelingen ider luchtmacht hebben cen tra der achterwaartsche Britsche linies aangevallen 'en den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. 8 toestellen van de Britsche luchtmacht zijn na gevechten met jagers der spil neergestort. Italiaon- sche en Duitsche bommenwerpers hebben talrijke aanvallen |Ondernomen op de vliegvelden Micabba en Lucca op Malta. Boven 't eland werden hij gevechten 10 vijandelijke toestellen vernietigd. 1 onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In ide Middeilandsche Zee hebben lichte vloot- strijdkrachten en zeeverkenningsvliegtui gen, 'die een konvooi begeleidden, 2 vij andelijke duikbooten ontdekt, idie tot zin ken werden gebracht door ide torpedo- boot „Pegaso", onder bevel van korvet- kapitein Francesco Acton. SIWA, EEN VERGETEN OASE Vruchtbaar paradijs in de woestijn Hevige gevechten spelen zich in N. Afrika af, maar de oase Siwa, honder den kilometers in het binnenland gele gen, zet zijn verborgen leven bijna on beroerd voort. Weliswaar heeft de krijgs kans Duitsche, Italiaansche en Britsche troepen afwisselend naar Siwa gevoerd, maar d esondanks wordt deze oase, waar heen eens Alexander de Groote een tocht ondernam om het heiligdom van Ju piter Aramon te bezichtigen, in de le- gerberiehten slechts zelden vermeld. Ook thans, terwijl Rommel reeds tot El Ala mein is doorgedrongen, is het lot van Siwa, dat ver achter het front nabij de Libysche grens ligt, nog onbekend. Als de meeste oases ligt ook Siwa in een diep dal, waar bronnen en het toevloeiende regenwater een weelderi- geni plantengroei mogelijk maken. Het dal is van langgerekten vorm en wordt door borgen, die een hoogte van 100 M. bereiken, omsloten. De bewoners, ruim 5000 Beibers, wonen niet in de laagte, l maar op eenige heuvels, die zich in j het dal verheffen. j De nieuwè stad Siwa met haar wal len, leemen huizen en rotswoningen ge lijkt op een menschelijke bijenkorf te midden der wuivende dadelpalmen. Een andere heuvel draagt het dorp Aghurmi, waar sporen van oude tempels zijn ge vonden. De waterrijke vlakte is uiterst vrucht- .j baar. Duizenden dadelpalmen groeien hier J voorspoedig; rijst- en korenvelden wisse- len elkander af en overal worden prui men, druiven en citroenen gekweekt. Vele bronnen zorgen voor watertoevoer. Som migen geven warm water; bekend is vooral de „zonnebron", die naar de mea ning ven vroegere reizigers overdag koud en 's nachts warm water bevatte. Later is! gebleken, dat dit bedreigelijke ver schijnsel aan het groote temperatuurs verschil tusschen dag en nacht in de woestijn moet worden toegeschreven. De uitvoerbaarheid van Duitsche en Nederlandsche vonnissen Verordening van den Rijkscommissaris Van bevoegde zijde wiordt op de reeds genoemde verordeningen de volgende toe lichting gegeven. Tot dusverre werden Duitsche gerech telijke uitspraken in civiele en handels zaken in den regel in Nederland niet erkend, waardoor zij hier geen onmid dellijke uitwerking door middel van exe cutie konden hebben. In het algemeen was het tot dusverre noodig, een eisch, waarover een gerecht in Duitsehland reeds beslist had, hier opnieuw in te dienen. In het proces voor den Neder- landschen rechter konden dan alle kwes ties, die in Duitsehland reeds beslist wa ren' opnieuw opgeworpen en onderzocht worden. Volgens het in het internationale rechtsverkeer geldende beginsel der we- derkeerigheid, konden dus ook in Duitsehland Nederlandsche vonnissen die rechtsgeding waren, niet onmiddellijk exe cutabel worden verklaard en tegen de veroordeelde .partij ten uitvoer worden gelegd. Tengevolge van het steeds le vendiger wordend handels- èn oecono- mische yerkeer tusschen het DuitsChe rijk en het bezette Nederlandsche gebied en de drukke uitwisseling van Nederlandsche werkkrachten naar Duitsehland werd de- te toestand van beide zijden in toene mende mate als een ongewenschte en tijdronvende belemmering gevoeld. De onderhandelingen, die daarom reeds se dert geruimen tijd gevoerd zijn om een oplossing te verkrijgen op den grondslag van wederkeerigheid, hebben thans hun neerslag gevonden in de heden gepubli ceerde verordening van den Rijkscom missaris over de erkenning en executie van Duitsche uitspraken in civiële en handelszaken. In artikel 1 van de verordening wordt het begipsel uitgesproken, dat alle uit spraken der ceviele gerechten van het Duitsche rijk .met inbegrip van bet pro tectoraat Bohemen en Moravië, die daar rechtsgeldigheid hebben verkregen, wor den erkend. De artikeleni 2 toit 7 sluiten de erkenning in bepaalde gevallen uit, b.v. voor uitspraken in beslag-, faillis sement- en acooordzaken, of wanneer de erkenning der rechtsgeldigheid in tegen spraak zou zijn met de uitspraak van een Nederlandsch gerecht, resp. wanneer door de uitspraak een handeling zou worden afgedwongen, die volgens het in het be zette Nederlandsche gebied geldende recht uitdrukkelijk verboden is. Rechts geldige Duitsche uitspraken, die voor er kenning in aanmerking komen, worden door het Nederlandsche gerecht uitvoer baar verklaard op een voorstel dat moet worden ingediend door bemiddeling van het bureau van den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor bestuur en justitie). Het gerecht onderzoekt in dit verband slechts, of de voorwaarden voor de erkenning aanwezig zijn en of de rechtsgeldigheid der betreffende uit spraak in den vereischten vorm is be wezen (artikelen 8 tot 9). Door de uitvaardiging van deze veror dening wordt thans ook de wederkeerig heid in Jiet verkeer met het Duitsche rijk gewaarborgd. Dit beteekent, dat rechtsgeldige Nederlandsche uitspraken in civiel- en handelszaken onder gelijke voorwaarden in het gebied van het Duit sche rijk worden erkend en kunnen wor den ten uitvoer gelegd. Artikel 10 be paalt, dat voor dergelijke Nederlandsche uitspraken allereerst een voor-gezien-ver klaring van den rijkscommissaris (com missaris-generaal voor bestuur en jus titie) en daarna een bevestiging; van rechtsgeldigheid moet worden verkregen van het gerecht, dat de uitspraak gedaan heeft. Ter verduidelijking kan gewezen wor den op een voorbeeld van een geval, dat voortaan zonder moeilijkheden kan wor den opgelost. Een Nederlandsche arbeider werkt se dert maanden in Duitsehland. Daar hij geen onderhoudskosten betaalt aan zijn familieleden, die daarop recht hebben, hebben dezen een rechtsgeldig vonnis van het bevoegde Nederlandsche gerecht tegen hem verkregen. Dit vonnis kontot- dusverre in het Duitsche rijk niet wor den geëxecuteerd, zoodat de betaling dier onderhoudskosten uit de verdensten van den Nederlander in Duitsehland niet k|on Wanneer verduisteren 7 Heden (Vrjjdag): zon onder 22.00. Morgen (Zaterdag) zon op 5.30; zon onder 22.00. Tnasohen zonaondergang en zonaopgang moet worden ver- dnisterd. Maan op 4.11, onder 20.09 Nieuwe maan Maandag 13 Juli Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Een net met kostelyken buit in de forellen- kweekersen van de Nederl. Heidemaat- schappfj te Vaaseen op de Veluwe. Pax Holland-de Haan-s worden afgedwongen. Voortaan is het zonder meer mogelijk, de rechthebben den door executie van dit vonnis in Duitsehland onmiddellijk aan hun recht te helpen en hun oeconomisch bestaan uit de verdensten van den Neederlanider te verzekeren. Opgave nieuwsbladen en tijdschriften Het departement van volksvoorlichting en kunsten, afdeeling perswezen, vestigt, ter voorkoming van ingrijpende maatre gelen ten aanzien van de betrokken be drijven, de aandacht op de bij zijn schrij ven no. 1037, p.w., opgelegde verplica- ting aan de leiders van grafische be drijven en copieerinrichtingen, om uiter lijk voor of op 22 Juli 1942 aan de af deeling perswezen van het departement onder inzending van een exemplaar der betrokken nieuwsbladen en tijdschriften een schriftelijke opgave in te dienen van alle nieuwsbladen en tijdschriften, weltce door hen worden gedrukt en/of uitge geven. Onder „nieuwsbladen" en „tijdschrif ten" worden verstaan drukwerken, welke met tusschenruimten van ten hoogste 3 maanden in voortdurende opeenvolging verschijnen, donder dat de verkrijgiag daarvan tot een bepaalden kring van personen beperkt is. Onder „drukwerken" worden verstaan: alle voor verspreiding bestemde verme nigvuldigingen van geschriften of illus traties,, welke op een voor massaver- menigvuldgiing geëigende wijze rijn ver vaardigd. 1 Behalve de dagbladen moeten dus alle nieuwsbladen en tijdschriften, van wel ken vorm of welke verschijningswijze ook dus weekbladen, maandbladen, 14-daag- sche bladen, driemaandelijksche bladen, geïllustreerde bladen, kerk-, school-, sport- of veTeenigingsbladen, dus ieder blad zonder eenige uitzondering, onder bovenbedoelde opgave worden begrepen In Midden-Chili heerscht momenteel een nekkramp-epidemie. In Santiago de Chile werden 180 gevallen, waarvan 55 met doodelijken afloop, geconstateerd; in Val paraiso 230 gevallen, waarvan er tot nog toe 49 doodelijk verloopèn zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1