ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 9 JULI 1942 .RIN OPGENO ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: In Zlerikxaa ^1.60, eldei* K 1.8® par kwartaal. Weekabonnementen rasp. 19 en IS cent. Losse nummers 15 cant. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.VI Zierikzeesche Nieuwsbode,^jZierikzee,"Schuith. BJ94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14980 ADVBRTBNT1BS Advertentlën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen BO cent per millimeter; kleine advertentiSn 84 cent B|| contract belangrijke korting. K 2620 NA DEN VAL VAN SEBASTOPOL Be verliezen aan beide zijden Ter aanvulling van het weermachts- 'bericht yan 3 Juli maakt het opperbevel der weermacht over den val der vesting Sebastopol thans in een slotbericht het volgende beleend: In het verloop der gevechten, idie zich vahi 7 Juni tot 4 Juli met een ongewone felheid afspeelden, werden 97.000 gevan genen gemaakt, o.w. de plaatsverv- legerleider, generaal Nowikow. Er werden 467 kanonnen, 26 pantserwagens, 824 ma chinegeweren, 758 granaatwerpers, 86 pantserafweerkanonnem en 60 stuks lucht doelgeschut buitgemaakt of vernield. De buit aan- zware en lichte infanteriewa- pens is nog niet geheel geteld. De bloe dige verliezen van den vijand zijn ge weldig en moeten op 30 a 40.000 man worden geschat. 3597 bunkers en versterkingen van al lerlei soort, waaronder de twee modern ste en sterkste forten „Maxim Gorki" I en II, elk met vier kanonnen |Vanj 30,5 cm, werden genomen en ongeveer 137.000 mijnen opgeruimd. Zooaüs door verklaringen van gevangenen werd be vestigd, zijn slechts enkele hoogere of ficieren en commissarissen ontkomen, als mede in de eerste dagen van den aan val eenige gewondentransporten. Neder- saksische, Branden burgsche, Sleeswijk- sohe, Saksische, Frankische, Sudetenduit- sche en Rijnlandsche idivisies, alsmede legertroepen van alle volksstammen heb ben met Roemeensehe infanterie- en berg troep-divisies op gelijke wijze deel aan dit succes. De totale verliezen der Duitsche troe pen bedroegen 8772 officieren en 23.239 onder-officieren en manschappen', van wie 190 officieren en 4.147 onder-offidie- ren en manschappen zijn gesneuveld, 11 officieren en 1.580 onderofficieren en manschappen vermist worden, terwijl de overigen zijn gewond. De troepen van het leger werden voor beeldig ondersteund door het Duitsche vliegercorps voor den strijd op korten afstand, dat in ononderbroken dag- en nacht-aanvallen doeltreffend ingreep in den strijd tegen land- en zeedoelen. In den tijd van 2 Juni tot 4 Juli wer den 23.751 aanvalsvluchten door ge vechtsvliegtuigen van alle typen uitge voerd, 123 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten en 18 op den bodem vernield. Vele vijandelijke pantsers, bunkers, bat terijen, kazernes, munitie- en olie-opslag plaatsen werden vernietigd, vier torpe dojagers, een duikboot, drie torpedomo* torbooten, zes kustvaartuigen en vier transportschepen in den grond geboord Van onze vliegtuigen gingen er 31 ver loren. Duitsche en Italiaansche zeestrijdkrach ten bestreden devijandelijke scheepsbe- wegingen voor Sebastopol. Het gelukte haar, den aanvoer en afvoer van den vijand af te snijden, drie Sow jet-duik- booten, twee stoombooten van elk 10.000 br. ton, een vrachtschip van 5000 br* ton, één vrachtschip van 5000 br. ton en twee met troepen beladen kleine eenheden in den grond te boren en daar door belangrijk tot het succes van den aanval bij te dragen. De veldtocht op |de Krim is daarmede afgesloten. Deze is op 21 September 1941 met de doorbraak door de landengte van Pere- kop begonnen, en met de bestorming der sterkste zee- en Iandvesting Sebas topol op/ 4 (Juli 1942 geëindigd. Hij heeft den vijand het verlies van 430.000 man aan gevangenen, 1198 vechtwagens en 2102 stukken geschut gekost, en zal nief als een overwinning -der bolsjewisten, zooals de vijandelijke propaganda het tracht voor te stellen, maar als een roem rijke bladzijde der Duitsche en der Roe meensehe weermacht in de geschiedenis worden opgenomen. HET DUITSCHE OFFENSIEF AAN HET OOSTFRONT De Don op verscheidene plaatsen overschreden Alle aandacht is thans gericht op het offensief aan het Oostelijke front. De Duitsche troepen hebben over een aan zienlijke breedte een idiepe wig gedre ven in het Sowjetfront, een prestatie, die des te opmerkelijker is, daar die bolsjewisten sinds het najaar gelegen heid hebben gehad zich op verdediging van hun frontlinie voor te bereiden. In snellen opmarsch, ingesloten troepen bolsjewisten achter zich latend, zijn de Duitsche troepen thans tot aan den Don doorgedrongen. Zelfs zijn reeds op verscheidene plaat sen bruggehoofden aan de Oostzijde van deze hoofdrivier van Zuid-Rusland ge vormd. De opmarsch heeft zulk een omvang aangenomen, dat zelfs in de militaire berichten van Sowjetzijde moet worden toegegeven, dat er moeilijkheden drei gen. Hoezeer de bolsjewisten het Duit sche offensief met alle middelen trach ten tot staan te brengen blijkt uit de in het weermaehtsberiieht genoemde aantal len Sowjet-vliegtuigen. Niet minder dan 127 Sowjet-vliegtuigen werden vernield. De vertwijfelde pogingen der bolsjewis ten in het gebied van het offensief een zekere heerschappij in de lucht te ver overen stuiten af op de superioriteit van de Duitsche bemanningen. De vraag, die de geheele wereld bezig houdt, is ideze, welke richting het einde Juni begonnen Duitsche offensief in de Sowjet-Unie zal inslaan. Of anders uit gedrukt: tot welke figuur zullen de zich thans nog als' afzonderlijke brokstukken van een groote puzzle voordoende mi litaire en wellicht :ook politieke acties straks, wellicht reeds in den loop van dezen zomer en herfst, zich vereenigen. Dat Duitschland lOoik dezen zomer een, offensief is begonnen, dat in beteekenis en grootte de vergelijking met ide offen sieven van beide voorgaande zomers glas rijk kan doorstaan, is thans na Rommels opmarsch in Afrika en de overwinningen aan het Oostelijke front wel algemeen duidelijk geworden. Dat er samenhang bestaat tusschen de verschillende Duit sche acties, zooals de geheele Duit sche ^oorlogvoering op haar beurt weer rekening houdt met 'die der bondgenooten in Europa en Azië, kan men op grond van voorgaande acties, idie onder de ,op- perleiding van Hitler werden uitgevoerd, rustig aannemen. In dit verband achten velen het voor de beoordeeling van de bedoeling van het Duitsche offensief in de Sowjet-Unie van belang, dat idit offensief pas is be gonnen, nadat de verovering van Sebasto pol en daarmee ide beveiliging van de Krim en de verwerving van een aanzien lijk grootere macht idan tot nu toe in de Zwarte Zee, feitelijk waren beëin digd. Ook de uiteindelijke bedoelingen van Rommel, wiens legermacht op het oogenbl'ik in zware gevechten is gewik keld om ide Engelsche verdedigingslinie bij El Alamein, waar de Britten in aller ijl reserves hebben in den strijd' gewor pen, vormen (daarbij een' bron van gis singen voor den tegenstander. Doorbraak tusschen Charkow en Koersk sterk vergroot Groot Engelsch-Amerikaansch convooi vernietigd Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend: De doorbraak van id!e Duitsche en ver bonden troepen van uit ide gebiedem tusschen Charkow en Koersk, werd naar naar het Zuiden sterk vergroot. Vijan delijke tegenaanvallen ten N.W. van Woronesj mislukten. In den strijd met ingesloten 'en uiteengejaagde troepen wer den talrijke gevangenen en grooten buit gemaakt. Ten N. en N.W. van Orel duurt de aanvallen van iden vijand voort. &ij werden in hevige gevechten en gesteund' door sterke formaties gevechtsvliegtuigen afgeslagen. Alleen in den sector van een legercorps werden hierbij in idie laatste drie dagen 75 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In het achterwaartsche front gebied bij Rzjef werden sterke vijande lijke groepen op een groot gebied inge sloten, 20 bolsjewistische pantserwagens werden buitgemaakt. In iden N.-sector van het Oostelijk front viel de vijand op enkele plaatsen te vergeefs aan. In het hooge Noorden werden vijandelijke vlieg tuig- en vlootsteunpunten in het gebied van de Kola-baai gebombardeerd. In het zeegebied ten N.O. van het schiereiland Kanin werd een vijandelijk bewakings vaartuig door bomtreffers tot zinken ge bracht. Zooals reeds in een extra-bericht is* medegedeeld, hebben formaties vliegtui gen en duikbooten een groot Engelsch- Amerikaansch konvooi in de Noordelijke IJszee aangevallen en voor het grootste deel vernietigd.. Het konvooi bestond uit 38 koopvaardijschepen en was geladen met vliegtuigen, pantserwagens, munitie en levensmiddelen met bestemming Ar changel. Het werd door zware vijande lijke zeestrijdkrachten, torpedojagers en korvetten krachtig beschermd. In nauwe samenwerking tusschen marine en lucht macht Werden door gevechtsvliegtuigen een zware Amerik. kruier en 19 koop vaardijschepen met een gezamelijken in houd van 122000 brt door duikbooten 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 70400 brt. tot zinken gebracht. Bij de achtervolging van de overblijfselen van het konvooi slaagden duikbooten er (in |nog( 4 (schepen, met een gezamelijken inhoud van 24700 brt. tot zinken te bren gen, zoodat er van idit. konvooi 32 vijan delijke schepen met een totalen inhoud van 217000 brt. werd' vernietigd. Door zeereddingsvliegtuigen werden een vrij groot aantal Amerikaansohe zeelieden ge red en gevangen genomen. In Egypte leden' ide Britten bij' een vergeefsohen aanval pp iden Zuidelijken vleugel van het Duitsch-Italiaansche front zware verliezen. Op Malta werden over dag en 's nachts vliegvelden en vloot steunpunten gebombardeerd. In luchtge vechten verloor de vijand 14 vliegtuigen. Aan de Kanaalkust bestookten batte rijen vérdragend geschut van het leger voor den oorlog belangrijke doelen in het gebied van Dover. Voor ide Engelsche Zuidkust brachten lichte gevechtsvliegtulr gen overdag een vijandelijk schip van pl.m. 10.000 brt. tot zinken; een ander schip van dezelfde afmetingen werd door bommen zwaar beschadigd. Formaties ge vechtsvliegtuigen bombardeerden in Iden afgeloopen nacht opnieuw het haven- en industriegebied van Middlesborough. Uit gestrekte branden ien groote vernielingen werden waargenomen. Itallaansch weermachtsbericht Intense activiteit in de lacht Het Italiaansche opperbevel deelde gis- teren het volgende mede: Aan; het Egyptische front werd leen hevige vijandelijke aanval onmiddellijk met} gevoelige verliezen voor den vij and afgeslagen. Het aantal pantserwa gens en gepantserde verkenningswagens, dat b'ij. de acties der laatste dagen is vernietigd, bedraagt 35. Er werden tal rijke gevangenen gemaakt. Aan beide zijden intense activiteit in de lucht. De luchtmacht der spilmogendhedien meng de zich in de gevechten te land en be stookte vijandelijke kolonnes met bom men en mitrailleurvuur, waardoor tal rijke branden werden veroorzaakt. In verscheidene luchtgevechten werden ne gen Engelsche' vliegtuigen neergeschoten Formaties van de Italiaansche en Duit sche luchtmacht zetten het bombardee ren van de vliegvelden en vlöotsteun- punten van Malta, voort en vernielde -14 vliegtuigen van de Britsche lucht macht In het verloop van de operaties overdag keerden drie van onze vlieg tuigen niet terug- Twee dér in de af geloopen dagen als vermist opgegeven vliegtuigen Zijn op hun steunpunten te ruggekeerd. Dé vijand wierp in den nacht van 7 op 8 Juli enkele bommen in de omgeving van Messina en Reggio Cal- labria. Er vielen geen slachtoffers; ook schade werd niet aangericht. Een Britsch vliegtuig, dat door luchtdoelartillerie werd getroffen, stortte brandend om laag. Van 'de bemanning werden een of ficier en een onderofficier gered en ge vangen genomen. Do uitvoerbaarheid van Duitsche en Nederlandsche vonnissen Verordening van den Rijkscommissaris Het verordeningenblad blevat een ver ordening van den Rijkscommissaris be treffende de erkenning en tenuitvoer legging van Diuitsche beslissingen in bur gerlijke en handelszaken. Hierin wordt o.m. bepaald, dat de beslissingen in burgerlijke gerechten in het Duitsche rijk, met inbegrip van het protectoraat Rohemen jen Moravië, welke aldaar in kracht van gewijsde zijn ge gaan, worden erkend, behoudens een aantal in de verordening genoemde uit zonderingen. Voor zoover beslissingen dienen te worden erkend, worden zij op verzoek uitvoerbaar verklaard, onder voorwaarde, dat zij in het Duitsche rijk uitvoerbaar Zijn. Het verzoek tot uitvoerbaarverkla- ring Wordt door bemiddeling van den Rijkscommissaris (commissaris-generaal v bestuur en justitie) bij het gevoegde ge recht ingediend. Indien een der partijen de tenuitvoer legging van een Nederlandsche beslissing in het Duitsche rijk door een geding tot verkrijging van een vonnis van tenuit voerlegging of door een aanvaag tot executie tracht t© verkrijgen, verklaart het gerecht of de voorzitter van het gerecht, dat de beslissing in kracht van gewijsde is gegaan. DeZe verklaring wordt slechts afgegeven, wanneer de beslissing is voorzien van het visum van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor bestuur en justitie). De betref fende partij vraagt het visum aan door bemiddeling van den secretaris-generaal van het departement van justitie. Deze verordening is gisteren in wer king getreden. Duitsche rechterlijke macht in strafzaken Verder bevat het verordeningenblad een Idërde verordening van den Rijks commissaris, houdende wijziging en aan vulling van de verordening betreffend)3, de Duitsche rechterlijke macht #in straf zaken. Naast enkele aanvullingen betreffende de procedure voor het landgerecht en het Hooggerechtshof wordt hierin o.m. de volgende nieuwe bepaling opgenomen. Indien de verdachte aangehouden is en Zijn onmiddellijke berechting noodza kelijk wordt geacht, kan de vordering tot vaststelling van de terechtzitting voor de bijzondere rechtbank mondeling wor den ingesteld en behoeft geen schrifte lijke vordering tot vervolging te worden ingediend. In deze gevallen behoeven geen termijnen te worden in acht ge nomen. In den vijfden titel van de verordening werd tot dusver bepaald, dat de Duit sche procureur-generaal in het bezette Nederlandsche gebied ten aanzien van in kracht van gewijsde gegane vonnis sen van het Landgerecht en het Hoog gerechtshof binnen een jaar bij den Rijks commissaris een verzoek kan indienen om vernietiging terwijl na zoodanige ver nietiging het Hooggerechtshof na her nieuwde mondelinge behandeling beslist met inachtneming van de rechtsopvatting welke in een motiveering van de ver nietiging gegeven is. DeZe vijfde titel zal thans als volgt luiden: Acht de RijKS- :commissaris voor het bezette Nederland sche gebied een vonnis in kracht van gewijsde van een Duitsche gerecht we gens een fout bij de toepassing van het recht op de vastgestelde feiten onge recht, of bestaan andere gewichtige re denen tot twijfel aan de juistheid van een vonnis in kracht van gewijsde van een Diuitsch gerecht, welke een nieuwe terechtzitting en beslissing terzake nood zakelijk doen schijnen, dan hij hij, bin nen een jpar, nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, een nieuwe te rechtzitting voor den bijzonderen Senaat van het hooggerechtshof bevelen. Op grond van het bevel van den Rijks commissaris neemt de bijzondere Senaat van het Hooggerechtshof een nieuwe be slissing ter zake. Beveelt de Rijkscom missaris de nieuwe behandeling wegens een fout bij de toepassing van het recht op de vastgestelde feiten, dan is de bij zondere Senaat gebonden aan de rechts opvatting, welke de Rijkscommissaris in het betreffende geval in Zijn bevel op neemt NEDERLANDERS Plicht en eer dwingen den man te strijden voor het behoud van zijn le ven en voor een beveiligde toekomst van zijn gezin en zijn volk. Dat doel kan echter door nietsdoen en ijdel ge praat nooit bereikt worden. Het feit, dat vele jonge Nederlanders metterdaad medewerken, "heeft bewezen, dat ook zij helpen willen bij den opbouw van het nieuwe Europa. Wilt gij u dan nog afzij dig houden, Nederlanders? Uw dappere kameraden strijden aan het oostelijk front tegen het bolsjewisme en het jo dendom. Voor u allen bestaat de gelegenheid, in de afdeeiingen der Waffen-SS of van het Vrijwilligerslegioen Nederland mede te helpen aan de vernietiging van dezen wereldvijand. Strijdt ook gij mede voor een nieuw Europa., voor een betere toe komst van "uw eigen land en volk. Aanmeldingen kunnen geschieden bij: Ergaenzungsamt der Waffen -S, Er- ga enzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. De eerstvolgende keuringen voor de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland zijn vastgesteld als volgt: 10.7.42. 10.00 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 11.7.42, 10 uur, Rotterdam, Deutsches Haus; 16.00 uur, Tilburg, Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68. 12.7.42, 10.00 uur, Den Bosch, Hötel Noord-Brabant, Markt 45; 16.00 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 13.7.42. 10 uur, Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61; 16.00 uur, Arnhem, Weberstraat 16b. 14.7.42, 10,00 uur, Hengelo, Deutsches Haus; 16.00 uur, 'Meppel. Hotel Wester beek, Woldstraat. 15.7.42 10.00 uur, Groningen, Concert- huis Poelestraat; 14.00 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 16.7.42, 10.00 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13; '16 uur, Utrecht, Wehr- machtheim Mariaplein. 17.7.42, 10.00 uur, Amersfoort, Bol Durchgangslager, Appelweg. 18.7.42, 10 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Aangenomen worden mannen van 17 tot 40 jaar, ten minste 1.65 lang, voor den cjuur van den oorlog, voor twee of voor vier jaar. Voor onderhoud der fa milie, voor- zoover het "kostwinners be treft, wordt gezorgd. Bewijzen voor vrij vervoer van de plaats van jnwoning naar de keuring kunnen wiorden aangevraagd bij de Er- gaenzimgsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Vervoerbew ijzen voor de terugreis worden bij de keu ring, of men wordt goedgekeurd of niet, uitgereikt Canadeesche troepen en luchtstrijd krachten zijn ter versterking der Ameri- kaansche verdediging naar Alaska gezon den, zoo is te New York bekend gemaakt Deze maatregel staat, naar men hier in politieke kringen aanneemt, in verband met de mogelijkheid van een offensieve Japansche actie tegen Alaska, van de Ale- oeten uit. (SPT) Na] denjval van Tobroek, Vlug verplaatsbare stormbruggen bevorderen de snelheid van den opmarsch. Diepe grachten, die tot de verdedigingswerken rond de vesting behoorden, werden overwonnen. P. B. Z, v, Eysdenp.k. Moosmüller Pax Holland c

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1