Lotion Malwida 31 Uit Stad en Provincie ST.-MAARTENSDIJK. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 9 Juli HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram-; 6.50 Ochtendgymnastiek; 7 BNO: Nieuwsberichten; 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 10.15 Amusementsorkest en het vroolijke Klaverblad; 10.30 Piano voordracht; 11 Voor de kleuters; 11.20 Zang met pianobegeleiding; 12 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berich ten; 13 Orkest Malando; 14 Rotterdamsch Pianokwartet; 15 Gram.; 15.30 Voor de zieken; 15 Zondag 20 van dpn Heidel- bergschen Catechismus; 16.30 Revida Sex tet; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17.30 Ensemble Willy Kok; 18 Door de mand; 18.15 Gram.; 18.45 BNO: Nieuwsberichten; 18-55 BNO: De wereldmeening uit vreemde kranten; 19.05 Kwintetconcert; 20 Omroep-Sym- phonie-Orkest20.45 Componistenspiegel 21 Qmroep-Symphonie-Orkest; 21.30 Gr.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; Van 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 22.15-24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I; 8.15 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.40 Voor de vrouw; 11 Gram.; 11-20 Orkest Willy Eberie; 12 Melodisten; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13.00 Landstandkwartier; 13.15 Het groote Om roeporkest; 13.45 Voordracht; 14 Otto Hendriks en zijn orkest; 15 Voor de vrouw; 15.30 Zang met pianobegeleiding en pianosoli; 16.30 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17.30 Varia, gevari eerd programma; 18.30 Midden Amerika I. Het Panamakanaal; 18.45 Gram.; 19 Hier W.A.; 19-15 Gram.; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Wat Neder land schrijft; 19.50 Spiegel van den dag; 20 Het Vaudeville orkest; 20.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest en „Het <r0rdijn gaat open"; 21 Brandende kwes ties, causerie; 21.15 Italiaansch program ma; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22.00 BNO: Militair overzicht; 22.10 Avondwij ding; 22.15—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Donderdag 9 Juli Ernstige muziek. Het Omroep Symphonie-orkest concer teert te 20 uur Hilversum I, onder lei ding van Toon Verheijen. Voor de pauze wordt uitgevoerd Lied der Scherzo van F. Schmidt en Debussy „La Mer". Na de pauze van 21 uur voert- Willy Fens (soliste) het pianoconcert van Hen ry Zagwijn uit (eerste radio,-uitvoering)- Godsdienstige uitzending. Hilversum II van 101015 Morgenwij ding. Van 16—16.30 Hilversum II Zon dag 20 van den Heidelbergschen Cathe- cismus door dsi. S. P. de Roos te Hel- levoetsluis. Hilversum II 2210—22.15 Avondwijdmg Land en Volk. Boerenleider J. Saai spreekt van 13— 13.15 over Hilversum II over „De Land stand in Noord-Holland". Voor de vrouw. Mevr. Walles-de Vries, houdt van 15— 15.30 Hilversum II een interessante le zing over de beteekenis van allerlei mo tieven die we in oude handwerken en kleedingstukken gebordeerd, aantreffen. Voor de Jeugd. Het Kinderkoor van den Nederland- schen Omroep zingt onder leiding van P. Jakma van 16.45—17.15 Hilversum II. danWaaj- voor elke gave, die een onéichWare Hand U dagelijks toe- reikt. Feuilleton 43 Roman van Else Wernecke Tora Carlsberg wuift Marga met haar wiidlederen handschoen hartelijk toe en baant zich daarop met haar kleine, blauwe cabriolet handig een weg door het drukke ochtendverkeer. Marga kijkt haar na. Tora is twee jaar ouder dan zij, maar ziet er tien jaar jonger uit. Ze is lang, slank, zeer gereserveerd en goed gekleed. Onder het glanzende, lichtblonde haar prijkt een teer gezichtje, dat onmiddellijk op valt door zijn volmaakte teint. Misschien lijken de grijze oogen wat te koel en Tora heeft de gewoonte het ho,ofd nauw merkbaar naar achteren te werpen, wajar- door het korte neusje ietwat vermetel naar voren springt, hetgeen Tora op het eerste gezicht iets hooghartigs geeft. In werkelijkheid is Tora echter geenszins hooghartig, integendeel, ze heeft vets zeldzaam vriendelijks over zich, niet be paald persoonlijk hartelijk maar zeer, zeer vriendelijk, S p o r t. K. J. Heijboer geeft om 18 uur Hilv. I een overzicht van het afgeloopen korf balseizoen. DE TOEKOMSTIGE POSITIES VAN DE KLEINE NATIES In een rede voor de Weensche Acade mie van Wetenschappen heeft de Duit- sche jninister van justitie, dr. Frank, de problemen van de nieuwe ordening van Europa, vooral het probleem van de toekomstige positie van de kleine naties, van juridisch-politiêk standpunt gezien, behandeld. Hij sprak in dit verband van Europa als van een kameraadschap der Europeesche volken onder leiding van de daartoe geroepenen op basis van een wederzijdsché rechtvaardige arbeidsver- deeling. Wat betreft deze arbeidsverdeeling stelde de spreker in het licht, dat deze zich reeds in haar ontwikkeling bevindt en hij dacht daarbij aan de omstandig heid. dat op hét oogenblik millioenen Europeesche arbeiders in dienst van den oorlog om Europa werkzaam zijn. Voor het eerst in de geschiedenis van Europa is daaruit, trots vele moeilijkheden en alle bestaande misverstand ten spijt, een Europeesche gemeenschapsstemming ge groeid, aldus dr. Frank. Evenwel erkende hij, dat in het mid delpunt van alle discussie over het ko mende Europa de kwestie van de sou- vereiniteitsrechten staat, d.w.z. de kwes tie in hoever een eigen souverein staats wezen in dp gemeenschap der Euro peesche volken mogelijk kan worden ge acht. Dit eigen staatswezen zou naar de meening van den spreker echter in toenemende 'mate de kleine volken in gevaar kunnen brengen, als dit eigen staatswezen met de door de leiding van Europa noodzakelijk beschouwde levens principes in conflict zou komen. Het kan niet het doel zijn aan gevaar blootstaande staten met de vergaande souvereiniteitsreehten op te richten of in stand te houden, doch het doel moet volgens dr. Frank zijn de garantie van een „eigen-volksche" ontwikkeling van de leiding van Europa 'te verkrijgen. Juist de garantie van een „volksche" eultu- reele eigen ontwikkeling moet voor alle volken belangrijker zijn dan een on nuttige, het budget overmatig belastende weermacht, vooral voor kleine staten. Uit deze situatie, welke vooral de hui dige oorlog naar voren heeft gebracht, trekt de Duitsche -minister van justitie de conclusie, aldus de Beriijnsche corr. van de N.R.C., dat de nieuwe ordening van Europa niet bij de voortzetting van een geheel verzwakkende 'zoogenaamide vergaande souvereiniteit van iederen staat, ook niet van kleine volken, tot stand kan komen. De taak bestaat veeleer daaruit, dat de volken van Europa zich zelf aan de leidende machten van Europa toevertrouwen. Naast de erkenning van den „valk- schen" cultureelen eigen aard van an dere volken, zullen zij het vooral als hun taak beschouwen het recht in de Europeesche gemeenschap de zelfde do- mineerende rol te verschaffen als het in hun eigen staatkundige nieuwe ordening inneemt. Recht beteekent ook naar 'de samenvattende formuleermg van den spreker in het raam van de nieuwe or dening van Europa, de door. de leidende macht gegarandeerde bescherming van de zwakken tegen mogelijke overvallen, debescherming van de kleine volken en van de kleine ©economische poten ties, vooral echter de bescherming van het kleine Europa tegen de machten van het geweld in de wereld. Volgens een 'bericht uit New York, al dus wordt uit Genève gemeld, opereeren sedert 4 Juli duikbooten der spil ook weer in de wateren tusschen Mozam bique en Madagascar. 50 mijl ten Zuiden van Mozambique zijn binnen enkele da gen i2 schepen getorpeteerd. Men moet aannemen dat zij met man en muis vergaan Zijn, aangezien nog geen over levenden aan land Zijn gekomen. VERSCHILLENDE BERIQHTEN JoodEchc fietsenzwendelaars ii> verscheidene gevallen zijn Joden, die door verkoop of ruil van rijwielen de verordening van den commissaris-ge neraal voor de veiligheid over rijwielen in Joodsch bezit van 22 Juni 1942 had den overtreden, gearresteerd en naar een' concentratiekamp overgebracht, I Droevig einde van een kermis f De Zondag te 'Rustenburg- (gemeente Ursem) gehouden kermis heeft een droe vig einde gevonden. Steeds ondervindt men daar met feestelijkheden hinder van eenige belhamels uit Oterleek, die ook nu weer in beschonken toestand in het café van Kod verschenen en herrie sehop- ten, waaraan, op verzoek van den café- I houder, twee marechaussees en den veld wachter een einde maakten. Toen de politiemannen zich daarna in de huis- Hamer hadden teruggetrokken, werden 1 zij spoedig daarop weer geroepen, om- j dat een formeele vechtpartij gaande was. i De politiemannen werden eveneens door de vechtenden aangevallen doch zij kre- 1 gen assistentie van eenige inwoners zoo- I dat de politie, htr een grondig gevecht, het terrein meester werd. Een 'van de belhamels, Roswinkel uit Oterleek, werd spoedig daarop zwaar gewond buiten 1 het café gevonden. Ook drie anderen hadden wonden opgeloopen, zoodat het viertal per ziekenauto naar Alkmaar moest worden vervoerd, waar bleek dat Roswinkel reeds was overleden. De bur gemeester van Ursem heeft hierop de kermis afgelast. De „100.000" in beslag genomen Een juffrouw in het noorden des lands had haar kapitaaltje belegd in pakjes shampoo. Zij had in den loop van den tijd een aardige partij 'bijeen, namelijk 100.000 pakjes en achtte thans, in ver band met de heerschende zeepschaa'rs'ch'- te, de conjunctuur gunstig om met haar shampoo op de. zwarte markt te ver schijnen. De vrouw riep de tusschenkomst in van twee heeren. De CGCD- kwam van dit geval juist op het goede oogenbïiic op de hoogte om direct te kunnen in-: grijpen. Het einde laat zich denken: bei de heeren zijn gearresteerd en de „hon derdduizend" is in beslag genomen. De gearresteerden! hadden ook nog ruim1 9000 prima oude sigaren bij zich. De sigaren deelden het lot van de shampoo. Gsnoraal-veldmaarschalk von Rundstedt in Nederland Generaal-veMmaaTsOhaik von Rundstedt heeft in de laatste dagen in Nederland! vertoefd en in gezelschap van den be velhebber der weermacht in .Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, en andere hooge officieren, een bezoek gébracht aan de troepen van alle deelen der 'weermacht Bij dezé gelegenheid heeft hij ook de nieuwe versterkingswer- ken en Zware batterijstellingen in het kustgebied bezichtigd. Vlieland en Terschelling bij Friesland Bij verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied is bepaald, dat met ingang van 1 September a.s. de gemeenten Vlieland en Terschelling van het gebied der pro vincie Noord-Holland overgaan naar dat der provincie Friesland. 1 Het lidmaatschap van het N.A.F. Het Nederlandsche Arbeidsfront vervult een Zeer belangrijke sociale taak. Het wil 'voor den Nederlandsehen werker binnen het raam der economische mógelijkhe den de b'est mogelijke levensvoorwaar den scheppen. Zulks komt o.a. neer op het doen ontstaan van betere arbeids voorwaarden in den ruimsten zin van het woord. Reeds thans zijn eenige van deze gunstige voorwaarden verkregen en andere zullen volgen. Hiermede zijn niet alleen diegenen ge diend, die lid Zijn van het NAF, doch; ook de werkers, die dit lidmaatschap niet bezitten. J Een tegenstelling is hierdoor echter Dat zijn de mensehen tegenover Mar ga hier trouwens algemeen, vooral de Carisbergs. MaTga heeft hun op dén eersten Zondag na haar aankomst in Kopenhagen, overeenkomstig de toe zegging aan haar broer, een bezoek ge bracht en zij namen met zooveel van zelfsprekendheid aan, dat Marga als logee bij hen haar intrek zou nemen en zij waren zoo zichtbaar teleurge steld toen Marga dit vriendelijke aan bod bescheiden van de hand wees dat haar werkelijk niets anders over bleef dan een der wit gelakte logeerkamers met het vroolijke behang en de aller aardigste cretonnen gordijnen, te be trekken. Het is een kamertje met alle mogelijke comfort en waaraan ten slotte slechts één ding ontbreekt: een warme, persoonlijke noot. Marga laat zich door den stroom van haastige voetgangers op het trottoir opnemen en gaal eenige tientallen me ters verder de trap op naar de tweede verdieping .V an het gro.ote gebouw in Stroget, waar het „Kosmetikhus Scheele A.G." gevestigd is. De jongedames hier zijn haar even eens zeer vriendelijk en met groote be reidwilligheid tegemoet getreden, maar de reorganisatie beloofde heel wat moei lijker te zullen zijn dan Marga zich had voorgesteld. Het gaat hier alles zooveel kalmer en meer volgens een bepaald schema toe. De doortastende manier, waarop Marga de zaak persoon lijk had willen aanpakken, heeft tot on begrijpelijke verbazing en zelfs tot pas sieven weerstand aanleiding gegeven. Voor zulke dingen worden hier bepaalde menschen aangewezen, zooveel menschen, dat Marga het hoofd er van omloopt en het duurt daardoor alles zooveel langer en kost zooveel meer, dat Marga met angst en beven ^an de eindafrekening denkt. Een en ander heeft een uitvoerige correspondentie met meneer Koekoek tot gevolg. Niettegenstaande al deze moeilijkheden echter, welke een jong meisje in een volkomen vreemd land voor een zeer zware taak stellen en ondanks het ge brek aan persoonlijk contact met de menschen, voelt Marga zich uitstekend op haar gemak en zelfs bijna gelukkig. Ze heeft nu veel meer tijd voor zichzelf dan ze in het instituut thuis ooit heeft gehad: ze kan zich nu zelfs de weelde permitteeren 'op haar wandelingen door de stad een omweg door een der mooie havenwijken te maken en het bevalt haar uitstekend, dit Kopenhagen! Waaraan kan dat toch liggen? Marga derfkt er vaak over na enkomt dan tot de slotsom, dat ze zich misschien eerst nu, nu tusschen haar en het ver geschapen tusschen de leden en niet- leden, die in strijd is met de onverbre kelijke eenheid, die alle werkers behoo- ren te vormen. Tevens brengt deze te genstelling een ongelijke verdeehng van lasten! mede. Alles toch, wat door of met medewerking van het NAF wondt kregen, is slechts te bereiken, doordat, zij, die deel uitmaken van het NAF.» niet alleen de rechten, doch ook de plichten van dit lidmaatschap aanvaar den. Deze plichten zijn in feite echter de plichten van alle werkers-. Ini dit verband wordt wel eens ge wezen op de ontwikkeling in Duitsch- land en inzonderheid een parellel ge trokken met het lidmaatschap van het DAF. De uiteindelijke beslissing over het al of niet lid worden van het DAF ligt bij den Duitschen werker. Een onder nemer of bedrijfsleider kan ais drager van de hoogste verantwoordelijkheid van al zijn medewerkers verlangen, 'dat zij hun krachten ten volle geven voor de bed rijf sgemeenschappen, waarvan zij dee! uitmaken. Hij kan in het bedrijfsregle- ment, dat na verkregen goedkeuring van het DAF wettelijke kracht heeft gekre gen, de bepaling opnemen, dat al zijn medewerkers van den jongsten leerling tot den directeur lid moeten zijn van het DAF. Hij kan aldus handelen, opdat hij er zeker van zij, dat alle werkers,! die profiteeren van de soicale verbete ringen, Welke het DAF ook voor 'hen heeft weten te bereiken, metterdaad too- nen, dat zij zich van hun verplichtingen bewust tonnen. v me Heffing bij het keopen van haver Met ingang van 7 «luli 1942 is ten be hoeve van het Landbouw Crisisfonds, een heffing ingesteld ter zake van het koo- pen- van haver, bestemd om aan eigen dieren te ver voederen. Deze heffing b'edraagt f 3.50 per 100 k.g. en is verschuldigd door een ieder, die haver als enkelvoudig product koopt voor 'zijn paarden, vee of andere dieren. Van de heffing zijn vrijgesteld veehou ders, die kunnen aantoonen, dat zij hun geheelen door hen geteelden voorraad haver aan 'de PICA 'hebben ingeleverd De heffing moet worden voldaan aan de PICA, binnen wier werkgebied de be trokkene is gevestigd, tegelijk met het aanvragen van het bestelbiljet, waarop de haver mag worden aangekocht. BURGH. Onze vroegere dorpsgenoote, mej. C. Hartog, thans onderwijzeres te NieuwerkerR, is in gelijke betrekking te Naaldwijk benoemd. SEROOSKERKE. Zaterdagnamiddag 1.1. hield de Rijvereeniging alhier een ring- rijderij te paard op het dorpsplein. Een 12-tal ruiters nam eraan deel en dank zij het mooie weer was ook de belangd stelling van de zijde van het publiek' vrij groot. Na een geanimeerde strijd bleken de prijzen te zijn behaald als volgt: le pr. Bram de Rijke; 2e. Keesf Boot; 3e. J. Smalheer en 4e. Kees Oosse, 's Avonds gaf ORK het aangekondigde concert, dat. dank Zij het stille weer^ uitmuntend tot zijn recht kwam. Het talrijke publiek heeft met veel aandacht ■de ten gehoore gebrachte en met lust en animo gespeelde melodieën aange hoord en na ieder nummer de uitvoe renden met gul applaus beloond. BROUWERSHAVEN. Burgerlijke stand over Juni. Geboren: 8. Tannetje Jo hanna, d. van Johannes Cornelis Jonker en Kornelia Janna Maria vain Es; 12. Johannes, z. van Jan Cornelis Malepaard en Maatje Kroon. Gehuwd: 3. Marinus Cornelis Jonker (van Alphen en Riel), 26 j. en Lena Cornelia van der Werf, 27 j.; 5. Jacob Izak Hage (van Drei- schor). 22 j. en Pieternella Smalheer, 22 j.; 10. Jan de Nopijer, 29 j. en Adriana de Graaf (van Noordgouwe), 26 j.; 19. Adriaan Duinhouwer, 35 j. en Tona- Cornelia Kristalijn, 26 j. Ingekomenvl9. Adriana de Gradf van Noordgouwe; 30. Jan Roodhorst en gezin van Zaandam. Vertrokken: 1. Neeltje J. leden bovendien nog land en zee ligt, van alle vroegere banden volkomen, heeft weten los te makenen daarmee een onafhankelijke basis hqeft gelegd voor het nieuwe bestaan en het werk, dat ze wenscht op te bouwen. Om deze reden ook is het, dat Marga; zooals ze 'bij zichzelf vaststelt, de traag heid, waarmee de reorganisatie verloopt; niet eens zóó 'betreurt, als ze dat, in het belang van de zaak, waarvoor zij werkzaam is, toch eigenlijk zou moeten Op zekeren avond bij het diner wendt mevrouw Carlsberg zich tot Marga: Mijn man heeft nog een kleine verrassing voor je, beste Marga. We denken er over om morgen allen naar het concert van dien beroemden Duitschen cellist te gaan. Den eersten avond hebben we toch al ver zuimd. We hadden toen trouwens nog niet het genoegen je te kennen en nu; beëindigt hij zijn tournée door Dener marken, dat een zeer groot succes moet zijnj fefeweest, met een laatste concert in. Kopenhagen. Hoe heet hij ook weera Albert? Egon Hofrichter. O nee, dank u Het is bijzonder vriendelijk van u, maar ik zou toch Iie- veh niet gaan stamelt Marga met een hoofd als vuur. Maar wat is% dat nou, valt meneer Carlsberg haar verbaasd in de rede, ter Als Correspondent voor ons blad in deze gemeente is aangesteld de heer CHR. DE Q OFF AU. De Redactie. Schiettekatte naar Zierikzee; 2. Arendje de Masier naar Duitschland; 3. Lena C. van der Werf «aar Alphen en Riel; 12. Wed. J. den Boer, geb. $lager, en gtzin naar Haamstede; 17. Jacoba W. van de Sande naar Den Helder; 22. Adriaan Duinhouwer en Tona C. Kris talijn naar Duivendijke; 22. Klaartje Gast naar Deventer; 22. Pieternella Smalheer naar Dreischor; 22. Pieternella van der Wekken naar Goes. SIRJANSLAND'. Mej. J. I. J. Hanse heeft ontslag aangevraagd als klokkeniste en klokluidster wegens vertrek naar el ders. ST.-MAARTENSDIJK. Wederom zal al hier in den loop van de week een aan vang worden gemaakt met de werk zaamheden aan de z.g. slippers, waar over reeds eerder in dit blad werd ge schreven. Door de minder aangename lucht die deze werkzaamheden met zich brengen, zullen sommigen van dit feit met gemengde gevoelens kennis nemen. Hier staat tegenover dat velen, vooral de jon geren, in de gelegenheid worden gesteld een behoorlijk weekgeld te verdienen. Gedurende de maand Juni 1941 is in, de haven alhier aan scheepsruimte geweest 11240 ton. Aan havengeld ont vangen f 124.—. De voorzitter van de Britsche Labour- partij, Arthur Greenwood, is in den nacht vart 1 ,op 2 Juli, toen hij van een zeer late zitting van het Lagerhuis naar huis terugkeerde, het slachtoffer geworden van een aanslag. Een man, waarvan men de identiteit tot dusver nog niet heeft vastgesteld, stortte zich plotseling gewa pend met een mes op Greenwood. Deze kon zich echter zoodanig verweren, dat hij er slechts met een paar snij'wonden, aan de hand van afkwam. wijl hij zijn glas naar haar opheft, het Spreekt toch vanzelf, clat wij, te** oo.ro van onzen Duitschen gast, allen dit con cert willen bijwonen. De spontane hartelijkheid, waarmee dit gezegd wordt, is van dien aard, dat hij Marga volkomen ontwapend. Hier baat geen verdere tegenspraak en Marga ziet, hoe ze zich daarover ook het hoofd1 breekt, geen kans haar voorkomenden gastheer te verklaren, waarom niets haar zoo pijnlijk is als juist een bezoek aanj dit concert. De plaatsen, die meneer Carlsberg heeft besteld, bevinden zich natuurlijk op een der voorste rijen en waar de geheeld, tot op de laatste plaats bezette concer - zaal in een zee van licht straalt, is bet) vrijwel onmogelijk zich onzichtbaar le maken, Marga heeft een plaats gekregen tus schen meneer en mevrouw Carlsberg in en als een oorverdoovend applaus het optreden van den kunstenaar aankon digt, 'zou ze het liefst van schaamte onder haar stoel kruipen. Ze heeft wer kelijk gehoopt den man, tegenover wien ze zich eens zoo onbeheerscht en kren kend heeft gedragen, in 'haar leven niet weer te zullen ontmoeten. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2