ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 8 JULI 1942 OPGENO! ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Piljs: In Zlerilaei 21.60, elder* 'fïM 1797 - 1889 pvr kwartaal. Weekabonnementen rep, IS en IK cent. Losse nummers IK cent. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.VJ Zierikzeeaohe Nieuwsbode,j]Zierikzee,"Sehmth. B§94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARQABG So. 14979 i ADVERTENTIES Advertentlön 10 cent per millimeter; In- gexonden mededeelingen 80 cent per millimeter; kleine advertentlKn 84 cent. BI) contract belangrijke korting. K 2620 BRITSCH-IND1SCHE MOEILIJKHEDEN Geringe capaciteit der "bewapeningsindustrie „Engeland is geen Europeesche, maaT een Aziatische mogendheid, wier eenige taak is zich het bezit van Indië voor altijd te verzekeren". Aldus de vader van den tegenwoordigen Britschen mi nister-president, Randolph Churchill, schatkanselier van het Britsche Rijk. Deze woorden, op 20 Sept. 1886 tot den Duitschei gezant te Londen gericht, hebben nog niets van hun waarde ver loren. Nog steeds is Britsch-Inidië eei kroonkolonie van Engeland, de parel der Britsche kroon. Maar de tijden zijn voor bij, waarin Engeland ongestoord van de rijkdommen der „goudrand aan de Azia tische bedelmantel" zooals lord Gur- zon de Britsche bezittingen in Azië noemde profijt kon trekken. Bij het beoordeelen van tde vraag of Britsch-Indië met succes tegen een even- tueelen aanval verdedigd kan wonden, moet men. behalve de strategische ook de politieke en technische mogelijkheden van den verdediger onder het oog zien. Voor de verdediging van Britsch-Indië kan Engeland slechts in bemerkte mate troepen en wapens ter beschikking stel len, daar het front in Noord-Afrika, de hulpverleening aan de Sovjet-Unie en het toenemend tekort aan seheepsruimte het opstellen van sterke Engelsche strijd krachten in Indië zeer moeilijk maken. De reis van Sir Stafford Cripps had dan ook ten doel de Britsch-Indische leiders te bewegen het volk voor Engeland te mobiliseeren. In verband met het sterke onafhankelijksstreven, hadden de onder handelingen te New-Delhi in April van dit jaar voor Engeland een zeer onbe vredigend verloop. De mogelijkheden voor den aanmaak van wapens en munitie zijn in Britsch- Indië niet zoo groot als in de huidige omstandigheden noodzakelijk is. De pro ductie is immers afhankelijk van de be schikbare grondstoffen, fabrieken en energiebronnen. De winning van ijzererts beloopt ruim 2,5 millioen ton per jaar; er zijn echter niet genoeg fabrieken om de hieruit gewonnen 1,8 millioen ton ruw ijzer geheel in het land te verwerken. De staalproductie bedroeg in 1939 slechts 0,9 inillioen ton, te weinig omi aan de sterk gestegen behoefte te kun nen voldoen. Ook de koperproductie 'kan de behoefte van 15.000 ton niet dekken, zoodat Britsch-Indië hier van overzee- sche aanvoeren afhankelijk is. Dit geldt ook voor belangrijke metalen als man gaan, chroom, wolfram, lood en nikkel. De plannen ;om een vliegtuigfabriek cp te richten stuiten op het gebrek aan aluminium in 1938 werd slechts 15000 ton bauxiet gewonnen terwijl de groote tekorten van Engeland en de Ver. Staten invoer onwaarschijn lijk maken. Wapenfabrieken komen in Britsch-Indië slechts in gering aantal voor en de enkele arsenalen munitiewerk- plaats en produceeren slechts geweer patronen en kruit. Vuurwapens, geschut, granaten en vliegtuigbommen kunnen nog niet in voldoende mate gefabriceerd worden, evenmin als belangrijke spring stoffen. Uitbreiding van de bestaande indus trieën en het vestigen van nieuwe fa brieken is slechts mogelijk indien vol doende energiebronnen ter beschikking staan, afgezien van het feit, of de noo- dige machines ingevoerd kunnen wor den. De steenkoolmijnen produceeren weliswaar 26 millioen ton per jaar, doch zij komen uitsluitend in Bengalen en omgeving voor, waar zich ook verreweg de meeste fabrieken bevinden, daar het ontoereikende spoorwegnet het transporteeren van groote hoeveelheden steenkool niet toelaat. Met het gevolg, dat Britsch-Indië groot gevaar loopt bij een eventueelen Japanschen aanval van haar industriecentrum afgesneden te worden. De capaciteit der door waterkracht ge voede electrisehe installaties aan de W.- kust is "bovendien te klein voor dé ves;- tiging van nieuwe fabrieken, zoodat ver plaatsing van het i n dustrie elje cen trum onmogelijk is. De 'bewegelijkheid van een modem le ger tenslotte, 'berust op het gebruik van benzinemotoren, die groote hoeveelheden benzine verslinden. Reeds in vredestijd! moest echter 80 pet. van de benoodigde benzine ingevoerd Worden. Dit geschied de hoofdzakelijk uit gebieden, die thans onder Japansche controle staan, zoodat de verzorging in oorlogstijd groote moei lijkheden met zidh meebrengt. Zoo wreekt zich thans de Engelsche politiek om de koloniën slechts als grond- stoffenleveranciers en afzetgebieden voor industrieele producten te beschou wen Zon der te letten op de inheemsche belangen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de Britsche regeering de Japansdie mi litaire operaties met groote ongerustheid gadeslaat. De eerste jfoto vaagde inname van;/ Sevastopol.] Telefoto Orbis-Holland Pax Bolland WORONESJ DOOR DE DUITSCHERS VEROVERD op den Oostelpen oever van de Don Het opperbevel van de weermacht maakte Dinsdag bekend: Bij de aanvalsoperaties aan het Oos telijk front trokken onze troepen over, den Don en werd de belangrijke indus triestad Woronesj genomen. Het aan tal gevangenen en de buit neemt voort durend toe. Tegenaanvallen van den vij and werden afgeslagen. Hierbij vernie tigde alleen een Duitsehe pantserdivisie 61. bolsjewistische pantserwagens. Ster ke luchtstrijdkrachten mengden zich op de zwaartepunten van den slag doeltref fend in de gevechten te land ,en 'brach-f ten het vijandelijk ravitailleeringsverkeer vernietigende slagen toe. In het Zeegebied van de Krim werd een bolsjewistische duikbootjager door luchtaanvallen tot zinken gebracht. In het gebied ten No,oxiden van Orel her haalde de vijand zyn vrudhtelooze tegen aanvallen, waarbij hij talrijke pantserwa gens in den strijd wierp. Tegenaanvallen leidden tot de vernietiging van 22 vij andelijke pantserwagens. De hevige ge vechten duren nog voort.. In het gebied1 van Rejzf werd de vijand in een oven een breed front uitgevoerden aanval uit zijn stellingen geworpen. In de Finsche Golf werd een bolsje wistische duikboot tot zinken gebracht. Gisteren overdag verloren de bolsjewis ten 96 vliegtuigen. 2 eigen toestellen1 worden vermist. In Egypte mislukten in den strijd om de El-AlameinstelMngen verscheidene vij andelijke tegenaanvallen. Van 5—6 Juni Werden! daarbij 27 Britsche pantserwa gens kapot geschoten. Formaties ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden vijandelijke troepen en autoconcentraties. 9 Britsche vliegtuigen Werden neergeschoten. In het OostelijKe deel der Middellandsche Zee bracht een Duitsehe duikboot van 'n beschermd kon vooi een schip van 1500 tart, tot zinken^ Op Malta plaatsten formaties van de Duitsehe en Italiaansche luchtmacht bij aanvallen overdag en des nachts bom- voltreffers op vliegveldinstallaties en an dere militaire inrichtingen. In luchtge vechten werden 16 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Aan de Engelsche Oostkust bombar deerden sterke formaties gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht, bij goed zicht, het haven- en industriegebied van Mi ddlesb orough. U itgebfeide branden wer den waargenomen. 28 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Het opperbevel van de Duitsehe weermacht maakte gisteren in een extra bericht hekend „Sedert den 2den Juli werd in de wateren tusschen de Noordkaap en Spits bergen 3 tot 400 zeemijlen verwijderd van de Noordkust van Noorwegen, een groote operatie van lucht- en zeestrijd krachten uitgevoerd tegen het vijande lijke konvooiverSeer naar de Sovjet-unie. Het konvooi bestond uit 38 koopvaar- dijschepen, was geladen met vliegtuigen, pantserwagens, munitie en levensmidde len, met bestemming Archangeisk en werd door zware vijandelijke zeestrijd krachten, torpedojagers en 'korvetten zeer krachtig beschermd, Formaties gevechtsvliegtuigen en Duitsehe dnikbeoten hebben in de Noor delijke IJszee een groot Hngelsch-Ame- rikaansch konvooi aangevallen en voor het grootste deel vernietigd, In nauwe samenwerking van marine en luchtmacht werden door gevechts vliegtuigen 1 zware Amerikaansche kruiser en 19 koopvaardijschepen met 122.000 E E.T., door duikbooten 9 sohepen met 70.400 B.R.T., in totaal dus 23 schepen met 192.400 E.B.T. tot zinken gebracht. De rest van het totaal uiteengeslagen konvooi wordt nog aangevallen. Door zeereddingsvliegtuigen werd een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden gered en gevangengenomen, Itallaansch weermachisbericht Luchtgevechten boven de Egyptische woestijn Het 770e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Een treffen van plaatselijken aard in de z6ne van El Alamein, waarbij eenige vijandelijke tanks werden vernietigdi Tegen de actie der Britsche luchtmacht werd doeltreffend opgetreden door de luchtmacht der spiimogendheden, die vij andelijke concentraties van gepantserde voertuigen en troepen bestreed. 9 Brit sche vliegtuigen stortten 'neer, 7 daarvan in gevechten met Duitsehe jagers, 2 na treffers van het afweergeschut Tijdens aanvallen op Tobroek en Ben gasi, die geen belangrijke schade veroor zaakten, verloor de Britsche luchtmacht nog 2 toestellen. Uit Bengasi worden 2 dooden en eenige gewonden onder de burgerbevolking gemeld. Het vliegveld Mieabba is opnieuw door onze luchtaf- deelingen gebombardeerd. De installaties werden herhaaldelijk getroffen. Bij tal rijke gevechten werden 14 Britsche vlieg tuigen 'door 'de begeleidende Italiaansche en Duitsehe jagers neergeschoten en 2 door een onzer bommenwerpers, die zich op voortreffelijke wijze bevrijdde vaneen aanval van talrijke Spitfires. Van de overdag ondernomen luchtoperaties zijn 3 onzer toestellen «iet teruggekeerd. DE STELLING BIJ EL ALAMEIN „Flesschenlials" slechts 50 km breed Van Italiaansche zijde is bekend ge maakt, dat ide Duitsch-Itallaansche troe pen in Egypte voor de eerste ma^l con tact hebben gehad met Amerikaansche tankformaties. De Amerikaansche 'bewering, dat er bij Ei Alamein Amerikaansche strijdkrachten zijn, die uitgerust zijn met 900 vechtwa- gens van de typen „General Grant" en „General Lee", wordt als belachelijk van de hand gewezen. In een uitvoerige beschouwing schrijft de „Giornale d'Italia", dat de Britsche stelling van El Alamein zich van de kust in Zuid-oostelijke richting tot Ming ar La- bag aan 'den rand van 'de Quatara» laagvlakte uitstrekt. (In de „Deutsche Ztg. ai. N.", werd een dezer (dagen hierover medegedeeld, dat het woestijn plateau zich ,op deze plaats tusschen de naar het Zuiden terugwijkende kust en de door mensch en dier gemeden uit- loopers van de Quatara-laagvlakte ver smalt tot een strook van slechts 50km breed. Deze „fiesschenhals" stelt nauwe grenzen aan de mogelijkheden van een beweeglijke oorlogvoering en is daarom zeer geschikt voor de verdediging, al kan men niet, zooals de Italiaansche ko lonel Pitschie, verklaarde, van een ideale verdedigingsstelling spreken, daar ter reinverheffingen van eeniig belang er ont breken). De Britsche stelling, aldus )de „Gior nale dTtalia" strekt zich uit door een rotsachtig terrein, waarin de Engelschen tal van versterkingen hebben aangelegd, welke door mijnenvelden worden be schermd. Deze natuurlijke vesting werd indertijd door Generaal Weygand als de beste verdediging van het Nijldal tegen eventueel© aanvallen uit het- Westen be schouwd. Vandaar, dat hier veelal sprake is van de „Weygand-linie", in tegenstel ling tot de WavelMinie, welke Mersa Matroe tot basis heeft. Generaal-veldmaaxschalk Rommel is nu in het centrum, door de Britsche stellin gen heengebroken, terwijl de Engelsche beide flanken hardnekkig verdedigen. Generaal AuChjnleck heeft het zooge naamde Nijlleger en verder alle verster kingen uit het Midden-Oosten geconcen treerd om de opdringende Duitsch-Itali- aansehe troepen tegen te 'houden. Verder zijn alle Engelsche luchtstrijd krachten uit het gebied der Middelland sche Zee en uit het Midden-Oosten naar Egypte gedirigeerd, waardoor ide toege nomen activiteit der Britsche luchtmacht wordt verklaard. Binnen 24 uur beschikte ide verdediging van El Alamein over aan zienlijke formaties jacht- en gevechtstoe stellen. In de Middellaindische Zee heeft de Admiraliteit een grp.ot aantal Ameri kaansche en Engelsche |Onderzeeërs ge concentreerd. De slag bij El Alamein, aldus idè „Gior nale d,Italia" is een beslissende süag, welke van beide kanten met groote ver bittering wordt gevoerd. De Britsche stra tegie streeft er naar den opmarseh der As-mogendheden te vertragen en op deze wijze tijd te winnen voor het in richten van nieuwe verdedigingsstellangen HET STRIJDTOONEEL IN DE SOVJET-UNIE Berlijn over de jongste militaire successen In Duitsehe militaire kringen laat men zich vol optimisme uit over het verloop van de gevechten op het strijdtooneel in de Sowjetünie. Het operatie-plan van de legerleiding schijnt reeds na eenige dagen het verwachte succes te hebben opgeleverd en het lijkt er naar dat men de verbinding tusschen de Zuidelijke le gers en de legers in het midden van de Sow jets heeft kunnen doorsnijden. Wellicht is dit het resultaat van de eenige dagen geleden gemelde open- scheuring van het front, welke een kwart van de frontbreedte uitmaakte en voor het overige een in dezen oorlog nog niet gebruikte uitdrukking is en veelal 'in verband is gebracht met een nieuwe tactiek van iopereeren. Dat het Duitsehe weermachtsbericht, hetwelk steeds over, operaties, die nog in hun ontwikkeling zijn spreekt, zeer voorzichtige formuleeringen gebruikt, reeds nu nadere en positieve mededee lingen kan doen, moet er wel op duiden, dat de aanval in gevorderd stadium ver keert. Zulks blijkt ook wel uit het feit, dat de Don over een breed front be reikt is, wat jzeggen wil, dat de aan vallers zich op een punt bevinden, dat eenige honderden km van de uitgangs positie verwijderd ligt. Wat betreft de gevechten in Noord- Af r i k a, waar een hevige strijd is ont staan om de sterke stelling van El Alar mein, is men hier uiteraard geenszins geneigd daarin een symptoon te zien van een mogelijke, stopzetting van Rem mers offensief door de Engelschen. Ver wondering over het verlangzamen van het tempo van den opmarseh bestaat te Berlijn niet, behalve dan dat verwonde ring wordt geuit over het feit, dat zulks eerst nu geschiedt en niet reeds eerder na den val van Tobroek kon worden aangeteekend. Ujt de velschillende pu blicaties valt op te maken, dat de ver moeide en sterk in getal verminderde troepen van Auchinleck in de laatste da gen toch eenige versterking schijnen te hebben ontvangen. Men blijft echter overtuigd, dat deze versterking het eindresultaat van den slag om Egypte niet meen beslissend kan influenceeren. De beslissing in de loomende gevechten, welke het eindre sultaat van den strijd om Egypte zullen bepalen, is, naar het standpunt dat hier wordt gehuldigd, in de eerste plaats afhankelijk van de ravitaïlleeringkwes- tie. Men stelt daarbij" in' het licht, dat de aanvoer van manschappen en ma terieel êh de bevoorrading van de troe pen van de jspil sedert toet begin van het offensief tot dusver steeds uitstekend Wanneer verduisteren 7 Heden (Woensdag): zon onder 22.02. Morgen (Donderdag) zon op 5.28; zon onder 22.01. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 3 02, onder 1817 Nieuwe inaan Maandag 18 Juli Eerste kwartier Dinsdag21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag i Aug Veel land wordt op het oogenblik in Staphorst gebruikt voor den verbouw van boekweit. De vrouwen kan men iederen dag druk bezig zien big het wieden van de velden. v. Buiten-Pax Holland-B hebben gefunctionneerd, wat men iniet kan zeggen van den tegenstander. Militaire deskundigen ontveinzen zich niet, dat de huidige gevechten bemoei lijkt worden door de terreuromstandig heden. Desalniettemin voorziet men dat het niet lang zal duren, dat ook daar een gunstige beslissing wordt geforceerd Herziening van de rantsoenen voor gas en electrlcitelt De directeur van het rijkskolenbureau maakt bekend, dat de moeilijkheden in de kolenvoorziening der gas- en elec- triciteitsbedrijven hem noodzaken ver dere maatregelen te tibffen om het gas- en electriciteitsverbruik te verminderen. Een van deze maatregelen bestaat in het vaststellen van maximum-rantsoenen voor gas en electriciteit voor gezinnen. Aan de gas- en electriciteitsbedrijven zijn hiertoe instructies verstrekt» Aan de hand hiervan en van de beschik bare gegevens zullen deze (de gewij zigde rantsoenen) zoo spoedig mogelijk aan de desbetreffende verbruikers be kend gemaakt worden. Slechts in zeer bijzondere gevallen kan hiervan wor den afgeweken. Reeds thans wordt medegedeeld dat argumenten als extra-lessen, werkzaam heden gedurende de avonduren, afzon derlijke werkkamers voor studeerend© kinderen, niet tot een hooger rantsoen zullen kunnen leiden. Uitvoer van paarden naar Dultschland verboden Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland wijst er op, dat alle uitvoer van paarden uit Neder land naar Duitschland vérboden is. Deze maatregel treedt onmiddellijk in wer king, overtreding wordt streng gestraft. Uitvoervergunningen kunnen slechts worden verleend door het bureau van den bevelhebber der weermacht in Ne derland. Verzoeken om uitvoervergunnin gen moeten daarom schriftelijk worden gericht tot den bevelhebber der weer macht in Nederlapd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1