Lotion Malwida 31 V.liIrlliltiitllHilfr* 6 milliard 6 millioen Uit Stad en Provincie oordeelde Alting tot een geldboete van f 10.000 alsmede tot verbeurdverklaring van de in beslag genomen melkpoeder. Ook is publicatie van het vonnis bevolen, j De tusschenpersoon bij dezen verkoop, J. V., is met f 600 beboet. OPROEP Familieleden en kennissen van de in Ned.-Indië geïnterneerde NSB-'ers en sympathiseerenden, die voorkomen op de lijst, afgedrukt m „Volk en Vaderland" van 13 Maart 1942, worden uitgenoodigd onder mededeeling van naam en voor letters, volledig adres en familierelatie, de volgende gegevens betreffende de ge- interneerden te verstrekken aan 't hoofd kwartier der NSB, commissariaat Indi- :sche Zaken, Zeestr. 76, den Haag: laatst bekende woonplaats, beroep, leeftijd, ge huwd of ongehuwd, aantal en leeftijd der onverzorgde kinderen, eventueel an dere persoonlijke omstandigheden, plan nen t<jt repatrieering. Een lijst van geïnterneerden zal op aanvraag worden toegezonden. Deze op roep geldt niet voor de belanghebben den, die zich reeds schriftelijk of mon deling met genoemd hoofdkwartier in verbinding hebben gesteld. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Loonen in den landbouw In verschillende landbouwstreken van ons land bestaat bij een deel der werk- 1 gevers de vrees voor een belangrijk te kort aan landarbeiders en daaruit voort vloeiende ernstige moeilijkheden bij den a.s. oogst. Dit heeft hier en daar geleid tot looneischen en aanbiedingen, die aan merkelijk uitgaan boven het loonniveau van verleden jaar, waarmede men dus vooruitgeloopen is op de collectieve loon regelingen, die van .overheidswege^ voor zoover ze niet reeds werden vast- gesteld op zeer korten termijn voor het geheele land zullen worden getroffen Van officieele zijde verneemt de Tel. hieromtrent en het moge als waar- schuwing gelden voor hen, die volkomen onrechtmatig afwijkende loonafspraken hebben gemaakt dat de nieuwe loon- j regelingen slechts in beperkte mate van die van het vorige jaar zullen afwijken j Een belangrijke stijging van het loon peil zou de huidige prijspolitiek op ern stige wijze in gevaar brengen, hetgeen ontoelaatbaar is. j De werkgevers, die deze waarschuwing niet ter harte nemen en door zouden gaan met het betalen van te hooge loo- nen, dienen er wel op bedacht tezijn, dat bij de vaststelling van de richtprij- zen van landbouwproducten voor het j jaar 1943 alleen rekening zal worden ge- houden met de officieel vastgestelde loonen, zoodat elke extra-belooning der arbeiders geheel door hen zelf zal moe ten worden gedragen. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 6—12 Juli 1917. De rijksklerk 3e klasse de heer J. Ie Kluse werd ini gaande 1 Augustusbevorderd tot rijks klerk 2e klasse. Benoemd tot kommies 3e klasse bij 's rijks directe belastingen, de heer A. A. M. Verhagen te Bruinisse. Tot lid van den dijkraad van den Cal. Suzannapolder werd gekozen dhr. J. Boogaard te St-Annaland. Tot leden van den gemeenteraad te Nieuwerkerk werden bij enkele can- didaatstelling gekozen de heeren D. A. Labrijn, H. Flikweert en J. v. d. Zande. Benoemd tot gezworene van den Deurloopolder de heer P. C. A. de Wit te T h o 1 e n. De heer P. Verseput vroeg en ver kreeg eervol ontslag als ontvanger der gemeente Zonnemaire, Feuilleton 41 Roman van Else Wernecke Marga staart op het onschuldige, ver kreukelde stuk papier. Misschien is het 't beste, dat ik het meteen na het gebruik vernietig, nietwaar? Mevrouw Scheele neemt haar het pa pier weer uit de hand. De voorkant is door een energieke hand beschreven. Zeer geachte mevrouw Scheele", staat er boven. Nee, dat is een per soonlijke brief, dien heb ik nog noodig. Breng hem maar mee terug, ja? Marga meent haar er op te moeten wijzen, dat dit toch wel een beetje om standig en niet heelemaal ongevaarlijk is. Ze zal het recept gauw even op een ónder velletje papier overschrijven. Onzin, weert mevrouw Scheele af, zoo overdreven bang behoeven we nu ook weer niet te zijn. Bovendien heb ik werkelijk geen minuut tijd meer Nogmaals goeie reis, Marga. Tot ziens! En weg is mevrouw dr. Scheele. Marga brengt den middag in het la boratorium door en heeft dubbel zoo lang werk als anders, Twee-, drie maal Afzonderlijke scholen voor 7de en 8ste leerjaar Onderwijs vooral van practisohon aard Openbare en bijzondere scholen voor „gewoon voortgezet 1. o." De plannen voor de invoering van het i zevende en achtste leerjaar zijn thans in een vergevonderden staat van voorbe- 1 raiding, zoodat men nog in den loop van de maand" Juli de. wettelijke regeling, welke op- I September zal ingaan, tege moet kan zien. Zoo vernam het VPB uit aen mond' van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding. Wetenschappen en Kuituurbescherming, prof. dr. J. van Dam, tijdens een vraag gesprek, dat over idit onderwerp wer! toegestaan. Telkens wanneer aan een lagere school ;na 1 September de nieuwe cursus begint, aldus prof. van Dam, wordt er dus een 8ste leerjaar aan ons onderwijs verbon den en tegelijkertijd wordt de leerplicht met een jaar verlengd. Op dezen regel zullen echter vermoedelijk twee uitzon- deringen van toepassing zijn en wel de J volgende: j 1, het Departement van O., W. en K- behoudt zich het recht voor ontheffing j te verleenen, als een kind totaal niet in de gelegenheid is om een geschikte i school te bezoeken; j 2. als het kind op 14-jarigen leeftijd nog niet verder is gekomen idan de vijfde 1 klasse der lagere school. Nieuw schooltype. De invoering van dit 8ste leerjaar komt niet geheel onverwacht, want het was in onderwijskringen reeds lang een uitgemaakte zaak, dat het 7de leerjaar alleen niet bevredigde. Het ligt thans in de bedoeling, dat het 7e en 8ste leer jaar zullen worden' samengevat tot een apart soort onderwijs, een afzonderlijk instituut, tevens een nieuw' schooltype: het voortgezet gewoon lager onderwijs. In elke gemeente zullen de kinderen der verschillende scholen na het door- loopen van de zesde klas zooveel moge lijk in centrale scholen voor voortge zet gewoon onderwijs worden onderge bracht, natuurlijk zoowel openbare als bijzondere scholen. Eischen der praktijk. Het onderwijs, dat in het 7de en 8ste leerjaar gegeven wordt, zal het volks kind vooral klaar moeten maken en vor men voor de maatschappij. Daarom zal, dit onderwijs dan ook in de eerste plaats aan de eischen1 der praktijk moeten vol doen. Het leerprogramma bevat de vak ken, welke ook het gewone l.o,. onder wijst, doch vooral in praktischen zin. Voorts zal er nog handenarbeid aan wor den toegevoegd, terwijl de meisjes on derricht in huishoudelijk werk krijgen. Tenslotte krijgen de Nederlandsche en Duitsche taal in deze twee leerjaren een extra goede beurt, terwijl er ook veel aandacht aan lichamelijke opvoeding be steed zal worden. Psychologische factoren. In het algemeen zal het onderwijs, dat op dit schooltype wordt gegeven, in het bijzonder ook rekening houden met de op idezen leeftijd zoo uitzonderlijk be langrijke psychologische ontwikkeling van het kind. Juist in deze jaren immers be gint de belangstelling te ontwaken voor de maatschappij en het individu zelf, terwijl de puberteit zich aankondigt of reeds aanwezig is. Men zal dan ook zeer veel .aandacht besteden aan de lectuur, welke de kinderen in deze leerjaren krij gen, men wil trachten hen vooral te leeren hun gedachten en gevoelens on der woorden te brengen. Concludeerenld kan men zeggen, dat het er in de eerste plaats op aan zal komen het verstand der leerlingen te oefenen in praktischen zin. Dé handleidingen voor de verschillende vakken zijn reeds in voorbereiding. ONDERLINGE W W VERZEKERING' MAATSCHAPPU™ •mSTIOO Tl 'S-OIATDIMAQI ■ItTVURI LC.r.t.TAR HtlOER TUCXCt. A.A.HOcm. UI. I. II0HTUH I. I. OROBBU, f. t ITO* Het nieuwe boekjeer der «tfttsohftppij ia a»nge- vengen met een toteel ▼erxekerd bedrag ven rnim gulden In het afgeloopen boek jaar werd eohade erkend tot een totaal bedrag van meer dan gulden Voegt ook Uw belang bij het groote geheel en neemt deel in de ateeds groeienderisioo-ipreiding Vraagt inlichtingen bij Uw AMnranüe- bezorger A anslui ting. Ten aanzien van de kwestie der aan sluiting yan het lager onderwijs bij an dere typen van onderwijs, merkte prof. controleert ze de hoeveelheden der ver schillende ingrediënten, opdat ze toch maar geen fout zal maken. Want Marga wéét heel goed, wat er voor het instituut van die onovertroffen, wereldberoemde lotion afhangt! Als ze eindelijk klaar is, steekt ze het briefje met het belang rijke recept in een zijvak van haar taschje Bepaald behaaglijk is het haar daar bij niet te moede en ze denkt met een zekeren wrok aan mevrouw Scheele. Het beste zou het misschien zijn, als ze dat ding maar direct naar haar woning bracht Maar daarvoor heeft ze helaas werkelijk geen tijd meer. Ze kan nog juist naar het instituut terug rijden om haar kof fertje te halen. De beide meisjes zijn, na afloop 'van den avondcursus reeds lang verdwenen. Marga krabbelt een paar afscheidswoorden op het schrijfblok naast de telefoon en haast zich de trap af. Als er nu maar gauw een taxi komt. Dat had ik al gedacht, dat u tot het laatste oogenbliik zou werken, zegt meneer Koekoek, terwijl hij haar be duidt vlug in te stappen. De kleine, roode kinderwagen suist door de straten en baant zich in een ongelooflijk korten tijd een weg naar het station. Marga is wer kelijk blij toch aardig van meneer Koekoek om haar naar den trein te bren gen. Meneer Koekoek springt als een gum mibal met haar koffer voor haar uit de trap op, -7- van Dam, in verband met hzt ie en 8ste leerjaar nog op, dat Nijver heidsonderwijs zich, wat de is be treft, zal aansluiten op het 1 1- srjaar. Voor de meisjes (huishoudscholen) gaat dit niet, daar vindt de overgang van het lager- naar het nijverheidsonderwijs plaats na de 6de klas. Wel zullen ech ter aan het nijverheidsonderwijs in het vervolg bijzondere eischen gesteld' wor den waar het algemeen vormende vak ken betreft. Het ligt in de bedoeling, 'dat de land bouwscholen zullen aansluiten bij het 8ste leerjaar. Werk voor 1500 nieuwe leerkrachten Wat het aantal onderwijskrachten, die werk zullen vinden door ideze nieuwe regeling, betreft, vernemen wij van prof. van Dam, dat elke 8ste klasse een on derwijzer zal eischen; het totale aantal onderwijskrachten, dat tewerk gesteld zal worden, is dus afhankelijk van het aantal centrale scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Volgens een zeer voor- loopige en ruwe schatting zouden plm. 1500 leerkrachten bij^dat nieuwe insti tuut tewerk w oir den gesteld'. Dit zal in derdaad een prachtige bestrijding blijken van het euvel van den kweekeiing-met- acte, die per 1 JanuaTi, 1943 niet langer als zelfstandige leerkracht geëxploiteerd mag worden. Op het platteland. Vanzelfsprekend brengt d'e centralisa tie van het 7de en8ste leerjaar nog eenige problemen met zich (mede, vooral voor het platteland met zijn verspreide bevolking en kleine gehuchtjes. In scholen op het platteland zal men naar alle waarschijnlijkheid overgaan tot een centralisatie in cirkels met een straal van ongeveer 8 km, een afstand, Welke voor de leerlingen op die leeftijd geen onoverkomelijk bezwaar zal vormen1. In de toekomst zal de situatie dus zoo zijn, dat een leerling der lagere school na de 6de klas over kan gaan naar: het voortgezet gewoon lager onderwijs, ulo, het middelbare onderwijs of het nijver heidsonderwijs (uitgezonderd ide jon gens) Wat betreft de plannen om de eerste klasse der middelbare scholen tot z.g. „brugklassen" te maken, verklaarde prof. van Dam tenslotte, dat dit plan hem zeer sympathiek is, welke opvat ting trouwens in het algemeen in onder wijskringen gedeeld wordt. Intusschen zit Gabi in een der ge makkelijke fauteuils van een lunch- j room tegenover dr. Prins. De stoel is goed, de thee is goed en de muziek is ook goed. Niet goed"'echter is, dat me- neer Prins het nieuwe hoedje blijkbaar in het geheel niet opvalt, dat hij trou- wens over het algemeen bitter weinig notitie van haar schijnt te nemen en veel te gauw het gesprek op hun ge meenschappelijke samenzwering brengt. Is Gabi nog iets bijzonders omtrent die geheimzinnige juffrouw Faust te weten gekomen Ja Gabi knikt gewichtig en wipt bedacht zaam met haar been. O, Gabi heeft zoo veel te vertellen, zóóveel, dat ze eigen lijk niet goed weet, waarmee ze begin nen moet. Ze heeft meneer Prins ook zoo lang niet gezien Meneer Prins knikt berouwvol. Ja, ja, maar die vervelende zaken; ze laten een mensch zelfs geen tijd voor zijn al lerbelangrijkste particuliere aangelegen heden! Gabi beschouwt dit als een compliment aan haar adres. voelt zich derhalve wat verzoend en begint te vertellen. Welnu, alles verloopt precies zoo, als Gabi voor uit heeft voorzien. Meneer Prins weet toch van de reorganisatie van het in stituut, nietwaar? Mijn hemel, wat dat voor een werk is geweest! En nu rïioeH ten de filialen natuurlijk eenzelfde ver andering ondergaan. Er zijn tal van fi- NEDERLANDERS IN OSTLAND Men schrijft uit Riga aan de N.R.Q.: Een nieuw land en een nieuwe toe- i komst. Voor de meeste Nederlanders is 1 het begrip Ostland nog heel vreemd, j Het Reikskommissariat Ostland omvat de Generalbezirke Estland, Letland, Litauen j en Wit-Roethenië. De onderlinge ver- schillen tusschen deze Generalbezirke j zijn groot. Maar wel het allergrootst tus- j schen Wit-Roethenië en Letland. Wit- Roethenië, arm en verwaarloosd, kort om in alle opzichten precies zoo als i slechts een land onder bolsjewistische heerschappij worden kan. Letland daar entegen, het Nederland van Oost-Europa, een landje van melk en honing. Op het oogenblik is dat ook minder, want er zijn hier ook distributiebonnen. In ieder geval heeft Letland wel de meeste wel vaart. Litauen b.v. maakt weer een veel armoediger indruk. Hoewel Letland, Estland pn Litauen betrekkelijk slechts kort onder Russische heerschappij hebben gestaan, is de in vloed hiervan toch goed merkbaar. Heel veel is in dezen korten tijd vernield of althans slechter geworden. Nu zijn we echter weer in het stadium van den opbouw. „Rastloser Aufbau im 0$ten" zoo heeft Reichsrainister Rosenberg het genoemd. En inderdaad zoo is 'het. De maatregelen volgen elkaar zeer snel op. In Wit-Roethenië werden b.v. in nauwe lijks acht weken tijd veertienhonderd kolchozen opgeruimd. Hierdoor, behoort het collectieve landbouwbedrijf in Wit- Ro.elhenië thans tot het verleden. Het is een verheugend teeken, dat Nederlanders aan dezen opbouw deel nemen 'niet alleen als Landwirtschaft- führer, maar ook b.v. als S.S. frontar beiders. Van alle vreemdelingen zijn de Nederlanders het sterkst vertegenwoor digd en de practische voorbereidingen om nog meer Nederlanders hierheen te laten komen, schijnen in vollen gang te zijn. Een toekomst is hier zeker en op het gebied van den land- en tuin bouw zelfs heel groot. Het is echter een gebiedende eisch, dat de vestiging van Nederlandsche landbouwers en tuinders met verstand en zonder overhaasting wordt Aangepakt. VERSCHILLENDE BERICHTEN Bewakers heulen met gevangenen Dezer dagen zijn eenige ernstige ge- vallen van onbetrouwbaarheid en plichts verzaking van ambtenaren in het Huis van Bewaring aan, iden Amstelveansche- weg te Amsterdam aan het licht ge komen. Beruchte inbrekers, die voor ern stige misdrijven in voorarrest zitten, heb ben kans gezien 'gevangenbewaarders om te koopen en hun diensten te laten be wijzen, waardoor dé gevangenen in schriftelijk contact konden ikomen met „relaties" die zich' nog op vrije voeten bevonden. Voorts zouden enkele be wakers tegen groote belooningen siga retten voor sommige gevangenen het Huis van Bewaring hebben binnengesmokkeld Naar wij vernemen zijn reeds vijf bewa kers uit hun- functie ontheven. Vroeg verdorven De politie te D el f t heeft twee kin deren aangehouden, die in korten tijd 15 diefstallen bedreven hebben. De jeug dige boosdoeners, zus en broer van twaalf en acht jaar, hadden speciaal voor ladelichtingen een „techniek" bedacht, die vrijwel steeds succes opleverde. Wanneer er geen klanten waren, 'betraden zij sa men een winkel. De achtjarige peuter drukte zich aanstonds dicht tegen ide toonbank aan, zoodat de winkelier hem niet zag en slechts met het meisje -dacht te doen te hebben. Zij bestelde een arti- D'e mensch houdt nu eenmaal van ge zelschap, al is het ook maar dat van 'eert walmend kaarsje. lialen in Duitschland, maar ook verschei dene in het buitenland. Maar wat doet Marga nu Ze heeft alleen maar belang stelling voor een enkel filiaal; ze gaat naar Kopenhagen! Ze zet hemel en aar de in beweging om naar Kopenhagen te kunnen) komen. Begrijpt u, meneer Prins? Naar Kopenhagen! En in Kopen hagen zetelt Ejeström A. G., onze groot ste concurrent. Gabi knikt hem veelbe- teekenend toe. Ach, u bedoelt dus, dat die brave juffrouw Marga, als ze naar Kopenha^ gen gaat, wel een particulier zaakje met die heeren daar zal hébben op te knap pen en de geheimen van het instituut.,., Juist, ja, dat 'bedoel ik. En stelt u zich eens voor, wat- dat kind voor een geluk heeft. Vanmiddag heeft mevrouw Scheele haar het geheime recept van onze „Lotion Malwida" gegeven, hoewel ik er zeker van ben, dat ze daar allang achter) was gekomen. Geeft dat goeie mensch haar toch waarachtig het re cept, dat tot dusver nog niemand van ons 'te zien heeft gekregen. Het recept, waarvoor Ejestöm ongetwijfeld bereid zijn een kapitaal te betalen. Dr. Prins fluit zachtjes door zijn tan den. Tjonge, tjonge, dat had nog lee- lijk kunnen afloopen, als die juffrouw Marga op reis was gegaan. Maar ze gaat op reis, zegt Gabi, Nee, Ze gaat niet! Het valt Gabi op, dat dr. Prins dat zoo kalm-zegt, De kei, dat niet voorradig was en vertrok dan met teleurgesteld gezicht. De jon gen bleef evenwel achter en wachtte tot de winkelier zijn binnenkamer had op gezocht, om dan zijn slag te slaan. Soms maakte het tweetal per keer toedragen van zestig gulden buit. Het merkwaar digste is, dat zus en broer kans zagen zooveel geld op één middag in Den Haag of Rotterdam op te maken... Het veel belovend paar is tegen de lamp geloopen t.a. het rooven van een portemonnaie met geld uit een tasch van een dame, die met haar echtgenoot zat te hengelen Dienstbode nam sieraden mee Een dienstbode, die acht dagen bij een Haagsehe dame in betrekking was weest en die vertrokken was, omdat zij geen loonsverhooging kreeg, had in dien tijd de kans gezien een platine armband een gouden armband met juweelen en twee kostbare gouden ringen, tezamen een waarde van f2500 vertegenwoordi gende te stelen. Aangifte bij de politie had tot resultaat, dat de dienstbode, de :28-jarige B. V. bij een vriendin te 's-Gra- venhage werd aangehouden. Zij beken de dé sieraden te hebben gestolen en aan iemand in het Noorden des lands voor f 300 te hebben verkocht. Inbeslag neming van de sieraden is daarna aan het door de dienstbode aan de politie medegedeelde adres gevolgd. Alle vitrage valt thans onder de distributie De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat met iagang van heden vitrage van kunstzijde en/of celvezel niet meer tot de vrijgestelde artikelen zal behooren. Deze vitrage kan derhalve in den vervolge uitsluitend op leveringsvergunning worden betrokken. Aanvragen hiervoor moeten bij de plaatselijke 'distributiediensten worden in gediend. OOSTERLAND. Burgerl. Stand over Juni. Geboren: 10, Leendert, z. van K- Stouten en A. K. Deurloo. Gehuwd: 5, W. Bolle, 28 j. en M. C. van der Have, 25 j.; 5, Mj. J. Bolle, 26 j. en A. Lansen, 22 j.; 19, J. R. de Winter, 21 j. \(van Monster) en J. van der Maas, 25 fa 26, J. van der Zande, 26 j. en J. J. Bakker, 22 j.; 26, W. Verstraaten, 24- De kweeker is thans dag in dag uit in de weer, om zffn struiken en hoornen luievry te houden. Daartoe wordt het gewas op gezette tfjden bespoten met een nicotine- oplossing, welke de schadelyke insecten doodt. Pax Holland-de Haan-s. zaak is toch werkelijk sensationeel ge noeg. Natuurlijk gaat ze, ze is zelfs al' onderweg. Dat wil zeggen, nee, de trein gaat om acht, acht en twintig- En nu is het pas kwart voor Wat? Dr. Prins buigt zich in gren- zelooze verbazing ver over de tafel heen'. Gaat ze wel? Maar dat is toch heb jie ooit van je leven Hij wM opspringen. Blijft u toch hier, zegt Ga'bi en legt haar hand op zijn arm. Laat u haar toch rustig gaan. Hoe vlugger de catastrophe zich voltrekt, des te gauwer zijn we haar ook weer kwijt. Dan zal mevrouw Scheele tenminste eindelijk eens leeren inzien, aan wien ze haar vertrou wen kan schenken en wien niet! EP bovendien weet u ook nog lang niet alles. Wat dan nog? Vlug een beetje Dr. Prins is nu heelemaal niet riddei)- lijk meer, maar bijna grof. Ze reist ook niet alleen, zegt Gabi kwasi bescheiden maar innerlijk pope lend om met haar nieuwtje voor den dag te kunnen komen. Tenminste, in Kopenhagen zal ze niet alleen zijn. Ze hoopt het nuttige met het aangename te kunnen vereenigen Schiet nu toch op, meisje, maak toch voort! snauwt dr. Prins haar bijna toe. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2