ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 MAANDAG 6 JULI 1942 OPQENOl ZIERIKZEESCHE COURANT SPILMOGENDHEDEN GARANDEEREN DE SOUVEREINITEIT VAN EGYPTE ABONNEMENT i Prijs: tn Zlerlkzeo £1.60, iejdeii £l.M 1797 - 1889 par kwartaal. Weekabonnementen rasp. IS en IS oent. Losse nummers IE cant Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.Vi Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Sehuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARQAHG Ho. 14977 ADVERTENTIES: Advertentlên 10 cent per millimeter; to- gexomden mededeellngen 10 cent per millimeter; kleine advertentltn 84 oent BIJ contract belangrijke korting. K 2620 EEN GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING VAN DE DUITSCHE EN 1TALIAANSCHE REGEERING De Duitsche en de Italiaansche re geering hebben de volgende gemeen schappelijke verklaring afgelegd: Terwijl de strijdkrachten van de mo gendheden van de spil zegevierend over Egyptisch grondgebied optrekken, be vestigen zij plechtig, dat het in hun voornemen ligt de onafhankelijkheid en de souvereiniteit van Egypte te eerbiedi gen en te waarborgen. De strijdkrachten van de spil betreden Egypte niet als een vijandig land, doch uitsluitend met het doel, de Engelschen van Egyptisch grondgebied te verdrijven en tegen En geland de militaire operaties voort te zetten, die bestemd zijn het Naburige Oosten te verlossen van de Britsche overheersching. De politiek van de spil is gebaseerd op het beginsel, dat Egypte toebehoort aan de Egyptenaren. Bevrijd van de baAden die het verbinden met het Britsche empire en die het genood zaakt hebben de gevolgen van den oor log te ondergaan, is Egypte bestemd zijn plaats in te nemen in de gemeen schap der onafhankelijke en souvereine volkeren. De groot-moefti van Jeruzalem heeft blijkens berichten van het D.N.B. te Ber lijn een verklaring afgelegd, waarin hij Q.m. zegt, dat de geweldige overwin ningen van de Duitsch-Italiaansche troe pen groote vreugde hebben gewekt in het geheele Oosten en in het bijzonder bij alle Arabische volken. Deze over winningen hebben de bewondering voor generaal-veldmaarsehalk Rommel ver groot, aangezien iij in den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden, Enge land en het Jodendom, benevens tegen het gevaar van het Bolsjewisme werden bevochten, dat na de bezetting van Iran nabuur is geworden van de Arabische landen. Deze successen zullen een groot effect hebben op het resultaat van den oorlog. Egypte leest de berichten van de huidige gebeurtenissen met groote vol doening en weet, dat het oogenblik ge komen is om zich definitief van de vreemde heerschappij te bevrijden. Naar de toekomst van Egypte zien alle Islamietische en Arabische volken met bijzondere belangstelling, gezien hun nauwe betrekkingen met Egypte. Ik ben er zeker van, dat Egypte, dat in het bezit is van het Suezkanaal, op grond van zijn onafhankelijkheid en zijn vriend schap met de spil, de beste garant zal zijn voor de vrijheid en veiligheid van dezen internationalen waterweg. Tijdens .een bespreking tusschen den Egyptischen premier Nahas Pasja en den Britschen .ambassadeur is volgens te Ankare binnengekomen informaties door de Egyptische regeering de eisch naar volledig herstel van de Egyptische souvereiniteit na den oorlog. De Britsche ambassadeur heeft hierop geantwoord/ dat de Britsche regeering hem had gemachtigd, dezen eisch in te willigen, op voorwaarde dat Egypte ge durende den oorlog loyaal de in het verdrag vastgestelde verplichtingen te genover Groot-Brittannië zou nakomen. (S.P.T.) DE SITUATIE IN EGYPTE Auchinleck's mogelijkheid tot verdediging van de Nijldelta De Engelschen hebben, zooals is ge bleken, na den val van Tobroek tot dus ver geen mogelijkheid kunnen vinden zich bij de gevechten in Egypte op een punt vast te zetten. Ook in den strijd om Alexandrië verwacht men in Berlijn geen effectieven en langdurigen Engel schen tegenstand, niettegenstaande de vestingwerken aldaar den verdedigers wel eenige kansen bieden. Men neemt n.l. aan dat de troepen van generaal Auchinleck nog niet op voldoende sterkte zijn gebracht en dat de reserve-man schappen uit Syrië en andere landen, als zij komen, te laat zullen zijn. Ook het meest noodige, tanks en vliegtuigen, zul len niet in den noodzakelijken omvang kunnen worden gerequireerd. Dat de Engelschen zelf de situatie ook ongeveer zoo beoordeelen, concludeert men te Berlijn uit de omstandigheid, dat zij een groot deel van de Oostelijke Mid- dellandsche Zee-vloot uit Alexan drië hebben doen uitvaren en slechts enkele kleine eenheden op de reede heb ben achtergelaten. Voor zoover te Ber lijn bekend hebben de oorlogsbodems niet den weg gekozen door het Kanaal van Suez en de Roode Zee, zoodat men wel moet aannemen, dat deze zich er gens in de Middellandsche Zee bevinden, ver buiten de kust en buiten het bereik van het Duitsche verdragende geschut. Interessant zal het zijn te weten, wat geschied is met de gedemilitairiseerde Fransche oorlogsschepen, welke twee jaar Egypte, de landtong tusschen Afrika en Azië, het land van den Nijl Door alle eeuwen was Egypte het doelwit van veroveraars. Het land danK- het tragische lot aan zijn geografische sleutelpositie op de landbrug tusschen Afrika en Azië. Reeds Napoleon onder-; nam een tocht naar Egypte, omdat hij hoopte door de bezetting van die land brug de deur naar Britsch-Indië te kun nen openen en aldus Engeland doodelijk te kunnen treffen. Het laat zich aanzien, dat in den te- genwoordigen oorlog Egypte opnieuw een soortgelijke rol zal moeten spelen, te meer, daar intusschen het Suezkanaal van doorslaggevende beteekenis in mi litair opzicht is geworden. Het Nijldal is een groote oase. Met de regelmaat van een klok treedt de Nijl ieder jaar in de maand Augustus Jyuiten zijn oevers. Deze overstrooming (cliché archief) brengt de vruchtbaarheid op deze smalle woestijnstrook. Tot October duurt de overstrooming en in die maanden wordt het vruchtbaar slib aangevoerd, die de zanderige overs in een kostbaar bouw,- land verandert. geleden na, den wapenstilstand van Com- piègne in de haven van Alexandrië zijn geïnterneerd. De laatste tegenstand van Auchinleck zal dps alleen nog in de Nijldelta geboden kunnen worden. De mogelijkheid, dat de Engelschen zich daar zoolang zullen kunnen handhaven tot de ver sterkingen zijn aangekomen, acht men gering. Na den val van - Alexandrië, die men dus niet twijfelachtig beschouwt, zullen, naast de militaire, ook de poli tieke uitwerkingen naar de verwachtin gen te Berlijn duidelijk aan den dag treden. Het schijnt alsof ook op dit stuk in Egypte belangrijke beslissingen op til zijn. Na de terughoudendheid, die voor heen te dien aanzien bestond, heeft men onomwonden verklaard, dat de mogendi- heden van de spil voor de bevrijding van Egypte van de Engelsche heer schappij en de absolute souvérêiniteit van Egypte strijden. Egypte, zoo zeide men, moet beslissen tusschen de doel einden, die de mogendheden van die spil hebben gesteld en de Britsche belangen, om alle krachten van Egypte ten gunste van de Engelschen te mobiliseeren. Alexandrië, Egypte'* voornaamste haven Engelatid's sleutelstolling bedreigd De succesvolle opmarsch van maar schalk Rommel in Egypte, een opmarsdh die de Duitsche troepen in korten tijd voor de. muren van Alexandrië heeft ge bracht, iheeft de aandacht van de ge heele wereld op Egypte gevestigd. Recht streeks 'bedreigen de troepen van de As thans Alexandrië, na Kairo de grootste en belangrijkste stad van het land. Alexandrië, in 331 voor onze jaartel ling gesticht dooi* Alexander de Groote, is de belangrijkste haven van Egypte en een sleutelstelling van zeer groote be teekenis. De stad ligt ten westen van de Nijlmonden en is de belangrijkste in- en uitvoerhaven van Egypte. De groote buitenhaven wordt door een ruim twee kilometer lange en acht meter hooge golfbreker beschermd. De .binnenhaven heeft een (Oppervlakte van 72 H A. en is voor de grootste zeeschepen toeganke lijk. In de nabijheid van de havens lig gen de gouvernementsgebouwen, het ma rinearsenaal, de dokken en werven. Een vijftal spoorwegen verhinden de stad met het achterland. Strategisch belangrijk is ook het Mahmoedkanaal, idat Alexandrië verbindt met de Nijl en Kairo- De stad telt ruim 680 000 inwonersl, waarvan meer dan een vijfde gedeelte! vreemdelingen zijn. Wie Alexandrië be zit, bedreigt rechtstreeks de toegang tot het Suezkanaal, de Engelschen hebben hier talrijke belangrijke strategische we gen! gebouwd om de langs het Suezf- kanaal geconcentreerde Britsche troepen in enkele uren naar deze stad te kun-i nen brengen. En wanneer men bedenkt, dat Egypte met het Suezkanaal niet al leen ide Britsche sleutelstelling in het nabije Oosten is, maar ook enorme be teekenis heeft als verzamel- en opera tiebasis voor geheel Oost- en Z.-'Afrika alsmede voor Voor-Azië en het Ooste lijke Middellandsche Zeegebied, dan kan men zich indenken, welke waarde Enge land aan het bezit van deze stad hecht en welke gevolgen een verder oprukken van maarschalk Rommel Zal hebben. DE SLAG OM SEBASTOPOL GEËINDIGD Tusschen Koersk en Charkof is de Don bereikt Het opperbevel van de>. weermacht deelde Zondag mede: Ten Zuidwesten van Sebastopol zijn de laatste vijandelijke groepen, na hard nekkig verzet, vernietigd of gevangen genomen. Hifermede is de slag om Se bastopol geëindigd. De definitieve cij fers van de gevangenen en-de buit wor den nog gepubliceerd. In het zeegebied van Rostof hebben jachtvliegtuigen van de Kroatische luchtmacht een vijande lijke motortorpedoboot tot zinken ge bracht en een andere boot zwaar be schadigd. Na de cjoorbraak door de bolsjewis tische ^tellingen tusschen Charkof en Koersk hebben de voorste afdeelingen van ^de Duitsche' en verbonden tróepen de Dojti bereikt. Wanhopige tegenaan vallen van bolsjewistische pantserforma ties werden met zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen en jachtkrui- sers steunden door onophoudelijke aan Söbastopol jiB gevallen, Een foto van de Maxim. Oorki" een der sterkste verdedigings werken, welke in een puinhoop^is veranderd. Stukken beton versperren de toegangen. Hoffmann Stapf p.k. Horter-Pax Holland-s vallen de oprukkende divisies en brach ten den vijand nieuwe zware, bloedige verliezen gan menschen en materiaal toe. jji luchtgevechten werden 51 bols jewistische vliegtuigen neergeschoten. Ook in het gebied van Rzjef werden de ^aanvallen, ondanks den hardnekkigen vijandelijken tegenstand, in veld verster kingen en het ondermijnde moeilijk be gaanbare terrein, voortgezet. Overdag werden luchtaanvallen gedaan op vijandelijke kwartierruimten voor troe pen en op ravitailleeringscolonnes in het gebied van het Ilmenmeer en des nachts op het spoorwegverkeer en ravitailLee- ringssteunpunten ten Westen van Mos kou. Artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke industrieele installaties in Leningrad. Het tusschen de Noordkaap en Spitsbergen in Ooste lijke richting varende convooi werd ook gisteren door duikbooten en vliegtuigen aangevallen. Hierbij vernietigden ge vechtsvliegtuigen 4 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 24000 brt. en beschadigden 11 schepen. Duik booten brachten van deze beschadigde schepen een met pantserwagens geladen Amerikaansch transportschip van 7000 'brt. en een ander schip van 5000 fort* tot 'zinken. In Egypte werden Britsche tegenaan vallen in het verdedigingsstelsel bij de El Alameinstelilingen afgeslagen. De vij and verloor in luchtgevedhten 19 vlieg tuigen. Aan het Suezkanaal werd het Britsche steunpunt voor vliegtuigen Can- tara met bommen bestookt Bij luchtaan vallen op Malta werden overdag 14 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Itallaansch weermachtsbericht Be luclitstrijd boven Egypte Het Opperbevel van de Italiaansche Weermacht maakt bekend: Gisteren namen de gevechten in het gebied van El Alamein een bijzonder he vig karakter aan in de Zuidoostelijke sector waar zij gelocaliseerd wordeniJ Herhaaldelijke vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Verscheidene Ameri- kaansche pantserwagens werden vernie tigd. De luchtmacht der spilmogendhe- den heeft bij haar onvermoeid ingrijpen in de gevechten 19 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het vliegveld van El Can- tara (Suezkanaal) werd door een van onze "formaties aangevallen. Het gebied waar de vliegtuigen waren ondergebracht en het station werden met duidelijk zicht baar succes gebombardeerd. Boven het eiland Malta verloor de Britsche luchtmacht in een bijzonder he vig luchtgevecht overdag met onze for maties vliegtuigen 14 toestellen, waarvan 2 door onze bommenwerpers en de ove rigen door de vergezellende jagers wer den neergeschoten. Ook bij verscheiden© acties des nachts aangevallen doelen kre gen verscheidene malen voltreffers. Drie van onze vliegtuigen zijn niet te ruggekeerd. Enkele leden der bemannin gen zijn gered. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee werd een vijandelijk koorpvaardijschip van 5000 ton door een Italiaansch torpedovliegtuig getroffen en Zwaar beschadigd. Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 22.03. Morgen (Dinsdag) zon op 5.26zon onder 22.02. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 2 09, onder 16 14 Nieuwe maan Maandag 13 Juli Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli Laatste kwartier Dinsdag 4 Aug Kpscommissaris bezoekt Zierikzee ZIERIKZEE. Gisteren bracht de Rijks commissaris voor het bezette Nedexland- sche gebied, Rijksminister dr A. Seyss Inqua'rt, een kort bezoek aan deze ge meente. De Rijkscommissaris was ver gezeld van dr Münzer, commissaris der Provincie Zeeland, Referent Korte en eenige officieren. Het gezelschap maakte met den burgemeester een korte wan deling door de stad, bezocht het stad huis. waarna de lunch in het hotel van Oppen werd gebruikt. Het hooge ge zelschap vertrok 's namiddags naar Schou wen en keerde via Zijpe weer naar Holland terug. Distributie van aardappelen De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 5 Juli to,t en met 11 Juli a.si elk der met „34A" gemerkte bonnen van de aardappelkaart recht geeft op het koiopen van l1/* kg aardappelen. De aandacht wordt erjop gevestigd, dat op Zaterdag 4 Juli geen aardappelen op genoemde bonnen mogen worden ge kocht of verkocht, doch dat dit eerst mag geschieden op Maandag 6 Juli a.s. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met ,,1 rantsoen aardappelen" gemerkte bon récht op het koop en van 2Va aardappelen. BjSCHTZAKKN f 10000 boste voor prijsopdrijving De grossier H. H. Alting te. Breda had door bemiddeling van J. V., in de eerste helft van 1941, 4000 kg magere melk poeder a f 95 per 100 kg verkocht. De in November 1940 van kracht geworden prijsvoorsch'riften voor melkpoeder ston den hem echter slechts toe een igroot- handelsprijs te vragen welke ver be neden f!e helft van den werkelijk ge- maakten prijs van f 95 ging. Ook had hij het poeder al veel te duur ingekocht, waardoor hij eveneens in conflict was met de prijsmaatregelen. De inspecteur voor de prijsbeheeirsching te 's Hertogen bosch zitting houdende te Breda, ver*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1