s i Neem n Akkertje Lotion Malwida 31 RADIO-PROGRAMMA Zondag 5 Juli HILVERSUM II. 301.5 M. 8 Concertgebouw-Orkest (gr.); 8.15 De zin van het boer zijn; 8.30 Gram.; 9 BNO: Nieuwsberichten; 9.15 Studiedienst 10.15 Gram.; 10.20 Zondagmorgen zonder zorgen; 11.30 De stem der S.S.; 11.45 Neerlands stem van het Oostfront; 12 BNO: Nieuwsberichten en populair ac tueel praatje; 12.15 Gevraagde platen; 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volks concert; 14 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk; 14.20 Gram.; 14.30 Ernst van 't Hoff en zijn orkest; 15.15 Gram.; 15.30 Voordracht; 15.45 Om en om programma; 17 Luisterspel „Jacht op de kraai"; 17.30 Gram.; 17.45 BNO: Sportberichten en Oostlandpraatje; 18 Orkest Malando; 18.45 BNO: Nieuws berichten; 19.05 Sport van den dag; 19.30 Orgelconcert; 20.15 Gram.; 20.30 Aller hande voor allemaal; 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22 Gram.; van 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbihding met de studio's beschikken: 22.1524 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 8 Gewijde muziek (opn.);'8.30 Gram.; 9 BNO: Nieuwsberichten; 9.15 Voor de jeugd, 9.45 Gram.; 10 Toespraak door H. J. Woudenberg; 10.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua"; 11 Clavecimbel- voordracht; 11.30 Omroep-Jeugdkoor; 12 BNO: Nieuwsberichten en populair ac tueel praatje; 12.15 Omroep-Kamerkoor en Amsterdamsch Bach-ensemble12.45 Godsdienstige lezing (gr.); 13 Gram.; 13.05 „Wie en wat waren onze voor ouders?"; 13.20 Pianovoordracht; 13.40 Zaansche Acdordeonvereeniging „Cres cendo"; 14 Ensemble Willy Kok; 14-30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest; 16 Boekbespreking; 16.15 Viool, cello en piano; 17 Amusementsorkest en John's Hawaiian Ensemble; 18 Reportage; 18.30 Fluit en piano; 19.30 BNO: Nieuwsbe richten; 19.40 BNO: Militair weekover zicht; 19.50 Spiegel van den dag; 20 BNO: Engelsche uitzending: Dutch news reel (voor de Radio-Centrales: Gram.); 20.15 Omroep-Symponie-Orkest; 21 Gram 21.15 Omroep-Symphonie-Orkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Militair overzicht, 22.10 Avondwijding; 22.15—24 Zie Hilversum I. Maartdag 6 Juli HILVERSUM I. 415.5 M. 6,45 Gram.; 6,50 Ochtendgymnastiek; 7 ËNO: Nieuwsberichten; 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20- Gram.; 11 Voor de kleuters; 11.20 Gerard Lebori en zijn or- """kest; 12 Pianovoordracht; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berich ten; 13 Gram.; 13,15 Zang met piano begeleiding; 14 Amusementsorkest; 15 Voor de vrouw; 15.45 •'Strijkkwartet; 16 Godsdienstige lezing; 16.20 Strijkkwartet; 16.45 Voor de jeugd; 17.15 BN.O: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17.30 Th'eo Uden Masman en zijn dansórkest; 18 „Arbeidsdienst": Orde, tucht en disci pline; 18.15 Zangnummers van den Ned. Arbeidsdienst; 18.30' Gram.; 18.45 BNO: Nieuwsberichten; 18.55 BNO: Internatio naal zakelijk praatje; 19.05 Liedje van verlangen; 19.15 Gram.; 20 Residentie- Orkest 20.45 Het orgel in het dage- lijksch leven; 21.10 Residentie-Orkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; van 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken: 22.15—24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I; 8.15 Ro- eceo-oetet (opn.); 8.45 Gram.; 10 Mor genwijding; 10.15 Gram.; 10.40 Wetens waardighedenStalin's oorlog in den aether; 10.50 Zang met pianobegeleiding; 11.30 Reportage; 11.40 Clarinet en piano; S3 33 3333 S3 In het karakter van ieder mensdh zit iets dat zich niet laat Wreken lhêt\ knokenbouwsel van het karakter. j 12 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Actueel Nieuws voor boer" en tuinder; 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 14 Gram.; 14.30 Zang met pianobege leiding; 15 Orkest Malando en solist; 15.45 Luisterflits: „De rookerskaarf; 16 Om en om programma; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17.30 Orgelconcert; 18 Gram.; 18.30 Wij socialisten; 18.45 Ensemble Willy Kok; 19.30 BNO: Nieuwsberichten19.40 BNO: Friésch praatje over actueele vragen; 19.50 Spiegel van den dag; 20 Prome nade, gevarieerd programma; 21 Politiek weekpraatje; 21.15 Bertus van Dinteren en zijn orkest; 21.45 BNO: Nieuwsberich ten; 22 BNO: Politiek praatje; 22.10 Avondwijding; 22.15—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Zondag 5 Juli Ernstige muziek. Het Omroep Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel geeft een uitvoering van Mo- zarls Krönings Messe (K.V. 317). Het orkestrale gedeelte wordt verzorgd door het Amsterdamsdhe Bach-eosemble De uitzending vindt plaats om 1245 oy** Hilversunt 11. Om 14.30 uur komt het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest voor de microfoon over de zender Hilversum II Godsdienstige uitzending. Hilversum 1. 9.15—10.15 uur Studio- dienst geleid door ds. P. Branfdt te Delft. 12.!45—13 uur Hilversum II Godsdienst lezing uit den cyclus (Het woord Gods' en 'dep mensch van heden). Ds. P. de Haas te Utrecht spreekt in dezen cyclus over het onderwérp: Onze, Taak). Van 22.10—2215 Avond wijding. Lichte muziek „Van allerhande^oor allemaal" is. de titel van het Operette-concert dat van 22.3021.45 over Hilversum) I wordt uit. .gezonden. Medewerkenden zijn het Groot Omroeporkest o.l.v. Josef Holzer, de me- lodisten o.l.v. Piet Lustenhouwér, gem. koor, onder leiding van F. Bosharf en de solisten José Candel (sopraan), Gre- the Weinsebenk (sopraan); Cornelis van Munster en Bert Robbe ténor) en Louis Smitshuijsen. Over Hilversum II speelt van: Johan Jong een programma van melodieuse pianomuziek, dat met den titel „Niet klassiek en niet modern" de aard der composities voor de huiskamer bestemd, karakteriseert. Land en Volk. Het weekprogramma van Land en Volk wordt geopend met de serie, „De zin van het 'boer zijn", met als titel „Hetf huis waarin wij wonen". (8.15—8.30 Hil versum I). Voor de Jeugd. Roe Altena schreef voor de jeugd een hoorspel getiteld: „Lappe, het Hoen", dit hoorspel wordt uitgezonden over Hil versum II van 9.15—9.45. Zondag 5 Juli10.30 uur ds F W J. v d POEL VEREEN. Utjfjinn'Lf HERVORMDEN -Feuilleton 40 Roman van El6e Wernecke Wil je O, Marga! Voor het eerst in haar leven is Gabi van haar1 stuk gebracht, hetgeen blijkt uit den onzekeren 'blik, waarmee ze Marga aan kijkt. Het is misschien niet erg fat soenlijk juist nu van Marga geld te leenen, terwijl ze innerlijk 'brandt van verlangen om Herbert het een en ander over Marga te vertellen, maar twintig mark Je 'bent een engel, Marga, zegt^ Gabi. Ik ben je eeuwig dankbaar en je krijgt ze beslist van me terug! Den geheelen ochtend door gunt Gabi ^ich geen minuut rust, om straks ten minste een vrij half uurtje te hebben' voor de aanschaffing van een waarlijk chique hoedje. Tegen den middag komt mevrouw Scheele weer eens opdagen, rond, blo zend en elegant en, zooals steeds, zeer gehaast. Ze wil alleen maar even een kijkje nemen en Marga de hand ten afscheid drukken. Ze had zich vast voor genomen aan het station te komen, maar helaas is er weer iets vreeselijks belang rijks tusschen gekomen het is haai*, ten eenenmale onmogelijk en ze heeft toch al zoo ontzettend weinig tijd. - Daarom, beste Marga, ik zal een schietgebedje voor je ^opn, dat je daar ginds alles even goed zal gelukken als hier! Ik zal je verschrikkelijk missen1, de hemel mag weten, hoe hier alles behoorlijk moet marcheeren zonder jou f— en verder alles goeds en kom alsje blieft gauw terug! Mevrouw Scheele sluit Marga met wel gemeende hartelijkheid in haar armen en drukt haar een kus op haar wang. Dan keert ze zich om, om weg te gaarn. - Mevrouw Scheele de kleine Eva komt •haastig aanloopen mevrouw Scheele, de nieuwe „Loitión Malwida" komt toch vandaag nog uit het labo ratorium, ja? Ik wilde vanmorgen al opbellen, waar ze blijft, maar ik ben er nog niet toe gekomen. We zitten er vreestTijk om verlegen; er is bijna geen druppel meer. - Ach, lieve hemel! Mevrouw Scheele Slaat zich voor het voorhoofd. De Lo tion! Ja, ja, Evakindje hebt volko men Igelijk, jij kunt er ook niets aan, doen. Je hebt me er nu al een paar dagen aan herinnerd.' Maar ik heb het toch totaal vergeten! Absoluut en ten eenenmale vergeten! En wat moeten we De installatie van den Burgemeester van 's-Gravenbage Prof. Mr Dr H- Weslra is Woensdag- als burgemeester van 's Gravenhage ge ïnstalleerd. Vele Duitsche en Nederland sche autoriteiten gaven van hun belang stelling blijk.. Tusschen twee uur en half drie inspecteerde de nieuwe burgemees ter de troepen van W.A., Jeugdstorm, politie en brandweer, die na afloop van de installatieplechtigheid voor hem de fileerden. De officieele installatie geschiedde door wethouder M. Vrijenhoek. Deze bracht hulde aan Prof. Ir Van der Bilt. die sedert 1 Juli 1940 onder moeilijke om standigheden met groote bekwaamheid en niets ontziende toewijding het ambt van burgemeester van 's Gravenhage heeft waargenomen. Spr. wees er verder op, dat de financieele positie van de ge meente zorgelijk is. Voorloopig moet op den financieelen steun van het rijk wor den gerekend. Talrijke vraagstukken zul len tot oplossing moeten komen. Prof. Mr Dr H. Westra hield een rede, waarin hij er op wees, dat ons land een der frontlinies vormt tegen Engeland- De onvermijdelijk uit dezen toestand voortvloeiende moeilijkheden, in het. bij zonder de voorziening van levensmidde len, zullen dan ook het eerste punt van het regeerprogramma moeten uit maken. Bij de leniging van 'de daarmee samenhangende zorgen zuilen vooral dé Winterhulp en de Volksdienst hun steun verleenen. Een tweede' punt is de handhaving van rust en orde. In deze stad leeft de leege illusie van een wederkeer naar het oude helaas nog in veler harten. Ook deze stad zal leeren beseffen, wat naar nationaal-socialistische opvatting de taak eener stad behort te zijn. Samen werking zal alleen mogelijk zijn aller eerst metdiegenen, die den nieuwen tijd verstaan én dus van ganscher harte kun nen medewerken, doch verder ook met hen, die ,in ieder geval de nieuwe richt lijnen ten bate van de volksgemeenschap willen eerbiedigen en medehelpen na te leven. Tegenwerking in den helaas zoo geliefden vorm vaq stil verzet of' sa botage zal met de meeste kracht ge broken worden. f Rede van dr, Schwebel In aansluiting op bovenstaande volgt hier verslag van de toespraak, welke dr Schwebe], gevolmachtigde voor den Rijks- 'Commissaris voor Zuid-Holland, bij de installatie van prof. Westra als burge meester van Den Haag heeft gehouden: Mijnheer de burgemeester, Het is mij een eer en een genoeger! u tegelijkertijd uit naam van den Rijksb- commissaris .als eerste mijn hartelijke gelukwenschen mede te geven op den weg, dien gij van nu af aan Zult moeten betreden. Met bijzonderen trots zal het u vervullen, dat gij juist de leiding van Den Haag, dat uw geboortestad is, op u modgt nemen. Den Haag is de achter ons liggende twéé jaren bestuurd door den eersten wethouder, professor van der Bilt als plaatsvervangend burgemees ter. Ik weet, dat ik geheel .in uw zin: handel, wanneer ik op dit oogenblik het eerst met het uitspreken van dank de plichtsgetrouwe ambtsléi'ding van uwen voorganger gedenk. De functie, die gij nu aanvaardt, is reeds in normale tijden uiterst verant woordelijk. Het komt erop aan, daarin al de taken te vervullen, die een 'in edelen wedijver met twee andere, even grootestad haar leider opdraagt. Bo vendien is den Haag sedert eeuwen de residentie des lands, WereMberoemicl door de schoonheid harer ligging en stede bouwkundigen vorm, evenals door haar cultyreele verrichtingen. De voortduren de omgang met alle centrale autoriteiten des lands en het behoud van dé hooge repujatie der stad zullen a;an u als bur gemeester de hoogste eischen stellen. De aldus reeds normaal op u restendfe verantwoordelijkheid wordt nog ten zeer ste vergroot door de nooden van den huidigen tijd. Maar oorlog en bezetting die dagelijks nieuwe beslissingen van u nu doen? Ze werpt een vluchtigen blik op h aar armbandhorloge en schijnt haar dagprogramma te overdenken. Tja, van daag kan ik werkelijk niets meer begin nen. Met den besten wil niet! Laaf ik eens even denken, Eva.- Wacht, ik weet wat, Marga, lieve, béste Marga zou jij niet even Je hebt me tocht al eens een keertje geholpen, je kunt het beslist beter dan ik. En je trein gaat toch pas vanavond. Doe me dat genoe gen, ja? Marga lacht. Eigenlijk is het wel wat veel gevergd een paar uur voor haar vertrek naar het buitenland. Maar me vrouw Scheele is onweerstaanbaar. Als ik het maar goed doe", zegt ze aarzelend. Ach, natuurlijk, uitstekend doe je 't! haast mevrouw Scheele zich haar ge rust te stellen. Wacht even, ik zal het rqcept en de mengverhoudingen voor je opschrijven. Mevrouw Scheele grab belt in haar taschjé envindt eiodeljjk een samen gevouwen stuk papier, Op de achterzijde daarvan krabbelt ze haastig een rijtje teek ens en cijfers, Zoo— dat is het heele geheim. Bewaar het goed, ja? Maar dat behoef ik je wel niet op het hart te druikken. Je weet, wat er voor ons van afhangt. Hier, Mar ga en hartelijk, hartelijk dank! (Wtordt vervolgd) zullen eischen, zijn nog niet het moei lijkste, dat gii qjeester zult moeten wor den. Het moeilijkste en belangrijkste, dat aan uw ambtsleiding haar grootste taait, maar ook haar diepsten zin en defini tieve orienteering zal geven, wordt ge vormd door het feit, dat wij in een ommekeer der tijden staan, zooals uw volk sedert het tot volk en tot staat, werd nog niet heeft beleefd en dat velen van de u, toevertrouwde bevolking en in het algemeen uit uw geheele land, zich daarvan nog in het geheel niet bewust zijn geworden. Voor de afzonderlijke menschen, even als voor de rheeste volken van Europa was het vrijheidsbegrip van de Fransche revolutie in verre strekking het ideaaL' geworden. Men wilde vrij zijn, zonder eenigen band, maar raakte daardoor in een toestand, die de menschen'van elkan der en het geheel scheidde en hen daar mee hun plichten tegenover alle natuur lijke gemeenschappen deed* Vergeten. De volken, die door deze valsche vrijheidsr gedachte gegrepen waren, werden stuif zand, vormden geen volgroeiden» toe- komstdragenden 'bodem meer Ware vrij heid is voor den afzonderlijken mensch evenals voor volken slechts gelegen in den band met hoogere, boven hen staan de gemeenschappen. Dat heeft het nat- socialisme ingezien, het leidt daarmee de individuen terug naar die volksgemeen schap en maakt hen Veer tot organi sche geledingen van hun volk. Het doet de volken weer hun verwantschap mét volken van gelijken bloede inzien en vormt op die wijze weer een gemeenr schap onder hen. In iedere eéhte gemeen schap dienen alle geledingen elkander en het geheel. Wel zijn de functies der ge ledingen verschillend, maar het respect en de eer van'alle geledingen zijn gelijk. Zoo hebt gij als lid van de nationaal- socialistische beweigng u ten doel ge steld de aan uw leiding toevertrouwde volksgenooten terug te brengen naar een ware volksgemeenschap en hebt ingezien, dat de toekomst van uw volk slechts in gemeenschap met de Duitsdh en de overige Germaansche volken kan gedijen. Wij, nationaal-socialisten, ^ete.n, dat wij1 sléchts in Zoo een gemeenschap;, waarin ieder volk dient, de ware vrij heid van onze volken vinden. De staats rechtelijke vorming van deze gemeen schap laten wij rustig en vol vertrou-1 wen over aan onze leiders. Wij: res'pecteeren en eerbiedigen een ieder, die eerlijk nog niet tot deze in zichten is gekomen, maar wij moeten ook van ieder, die onze overtuiging nog niet volgen kan, verwachten, dat hij haar respecteert én eerbiedigt. Alleen op die wijze, met respect voor wedefzijdsehe oprechte overtuiging, kan het Nederland sche volk weer den weg vinden naan echte volksgemeenschap. In iederen nieu wen grooten tijd zijn er individuen, die het nieuwe slechts uit egoïstische mo tieven: aangrijpen, maar dat verandert niets aan de zuiverheid vande idéé als zoodanig. Dat gij, geachte burgemeester, del nieuwe wereldbeschouwing in haar Zuiverheid hebt begrepen, dat heeft uw geheele leven tot dusverre béwézten. Gij hebt voor haar/het hoogste gegeven, dat een mensch geven kan, het bloed van uw eigen zoon. Ik voel mij met u iït mijn» innerlijk verbonden door dezelfde oriënteering van mijn denken en hande len evenals door het offer, dat, evenals, van u, ook vah mij voor de komende gemeenschap onZer béide volken geëisdhf is. Gij zijt de burgemeester van Den Haag en moet het geheel zijn; ik ben uw helper en kameraad. Wij beiden zul len naast elkander staan in onverbreKe- lijke kameraadschap. VERSQHILLEKDE BERIGBTE8 Vacantia van winkelier en winkelpersoneel Nu het tijdstip der vacanties is aan gebroken, wordt er nog eens op gewé- j zen, dat ten béhoeve van vacantie voor 1 winkelier of winkelpersoneel van de ver- j plichting tot openstelling van winkels door, Iden burgemeester ontheffing kan j worden verleend voor ten hoogste twee i tijdvakken, welke ieder maximaal zes j achtereenvolgende werkdagen, vallende in een kalenderweek, kunnen omvatten. Bei- de tijdvakken kunnen onmiddellijk aan- eensluiten, noodig is dit evenwel nietj Vergenoegt men zich voor een dier tijdvakken met minder dan zes achter- eenvolgende werkdagen, dan is daarmee het géheele tijdvak verbruikt en bestaat niet meer de gelegenheid om de restee,- j rende dagen van dat tijdvak nog bij' een andere gelegenheid te benutten. i In het algemeen zal het voor het ver- x krijgen van ontheffing noodig zijn, dat met betrekking tot de vervanging van den gesloten winkel een regeling is ge- troffen, waardoor de ononderbroken voorziening in de behoefte van het pu- j bliek is gewaarborgd. j Koe laten verhongeren j Een veehandelaar te Delft verkocht in 1941 een melkkoe aan een landbouwer1, t te, Schipluiden. Volgens het vrij alge meen geldend gébruik betaalde de boer het beest niet bij de. levering, doch trof een regeling. Na een halfjaar «ontstond er oneenigheid tusschen kooper en ver- ^ooper. De eerste betreurde blijkbaar de gedane transactie en wilde de koe terug- geven. De veehandelaar weigerde hierop in te gaan en verlangde zijn geld, daar bij aanvoerend dat de boer een halfjaar Bijna niet in* staat uw dage- irjksch werk te doen? AKKER TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar De Nederlandsche Pijnstiller Be tarwe staat er goed voor. Reed» hébhen de aren zich gezet en beloven een uitstekenden oogst. Pax Holland v. Bemvnel-s lang profijt had getrokken van de melk- opbrengst van de koe en na zoo langen tijd geen recht meer 'had over de kwa liteit van het dier te klagen. De boei} wist niet beter te doen dan zijn woede over de houding van den veehandelaar te koelen op de koe, die hij van dat? oogenblik stelselmatig verwaarloosde en nauwelijks meer voer gaf. Deze onge wone wijze, van dierenmishandeling heeft tot gevolg gehad, dat de nog steeds niet betaalde, koe thans van honger en uit putting is bezweken. Uiteraard is het geval hiermee voor den boer niet af- geloopen. RECHTZAKEN Economische Rechter te Middelburg Zitting van Donderdag 2 Juli. 1. J. Z. Meerdink, 17 jaarloondorscher te Zierikzee; 2. J. A. van der Schee, 34 jaar, melk handelaar te Zierikzee; wegens hel feit, dat zij tezamen en in vereeniging op 11 Januari 1942 te Zie rikzee, in strijd mei het Voedselvo.or- zieningsbesluit, een schaap hebben ge slacht. (Overtr. Slachtverbod). Verdachten zijn verschenen en beken nen het tenlaste gelegde feit. Verdachte Meerdink heeft het schaap de kop af gesneden. Officier van Justitie zegt dat over verdachte Meerdink slechte inlich tingen zijn binnen gekomen. Eisch: Meerdink3maanden tuchtschool; van der Schee 6 maanden gevangenis straf. Mr. F. W. Adriaanse, optredende als raadsman van verdachte, brengt naar voren dat Meerdink spontaan heeft toe gegeven, dat hij meehielp bij de slach ting om het dier uit zijn lijden te hel pen, Bij verdachte heeft geen opzet voor gezeten om het Organisatiebesluit Voed selvoorziening te overtreden. Pleiter re fereert zich aan het oordeel van den Enonomischen Rechter. Uitspraak: van der Schee 3 maanden hechtenis; Meerdink 3 maanden tucht school. G. Verseput, 39 jaar, fruitkweeker te Renesse, wegens het feit dat hij op 10 Januari 1942 te Zierikzee een schaap heeft afgeleverd aan J. A. van der Schee- (Overtr. Vee- en Vleeschverorde- ning). Eisch: f 50 of 20 dagen hechtenis. Uitspraak; f 40 of 20 dagen hechtenis. TOONEEL EN FILM Cor y. dLugt Melsert De tooneelintendant van het Amsler- damsche Theaterbedrijf, de heer Cor v. d. Lugt Melsert, wordt héden, 4 Juli, 60 jaar. Nq een-en-twintig jaar ingespannen werk als directeur, regisseur en acteur bij zijn „Hofstad-tooneel", had hij eigen lijk een tijd rust moeten nemen, maar bij Van der Lugt gaat de plicht altijd vóór en toen men hem in Amsterdam onmisbaar achtte, na een débacle tijdens t een van die talrijke tooneelcrises, waar aan hij zélf nooit recht heefl geloofd, heeft hij de zware lasten weer op zijn schouders genomen. Hij werd ernstig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2