ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 300 K.M. ZATERDAG 4 JULI 1942 SOVJETUNIES OVER FRONT VAN DOORBROKEN OPGENOI ZIEJR1KZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENT Prijs: tn Zierikw* £1.60, elders Kl.» p«r kwartaal. Weekabonnementen rtsp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. BIJ SEBASTOPOL WERDEN 50000 GEVANGENEN GEMAAKT divisie vernietigde, zonder eigen verlie zen aan pantserwagens, in de periode van 28 Juni tot 2 Juli 100 bolsjewistische pantserwagens. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen bombardeerden vijande lijke stellingen' en ravitailleeringsbewe- gingen op wegen en spoorlijnen. In het gebied van Rzjef drongen Duit- sche troepen ondanks den taaien tegen stand de vijandelijke stellingen binnen en veroverden verscheidene plaatsen'. In die Kolabaai werden kade- en werfinstallaties 1 alsmede ravitailleeringsbedrijven van de havens Rosta en' Moermansk opnieuw door bommen getroffen. In het stad- en ha- j vengebied werden branden veroorzaakt. Uitgave: N.V: Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 983TB JAAROAHQ Ho. 14976 ADVERTENTIES Advertenüên 10 cent per millimeter; In- gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentièn 84 cent Bg contract belangrijke korting. K 2620 Het opperbevel van de weermacht maakte Vrijdag bekend: Ten Zuidwesten van Sebastopol staan de laatste overblijfselen van de bolsje wistische troepen op den uitersten land tong van het schiereiland Chens ones us voor hun vernietiging. In den strijd om de vesting Sebastopol werden tot en met 2 Juli meer dan 50.000 gevangenen ge maakt, 21 pantserwagens, 503 stukken ge schut, 662 granaatwerpers, alsmede tal rijke andere wapens en oorlogsmateriaal van elk soort buitgemaakt of vernietigd. In het zeegebied voor de Krim brachten Duitsche en Italiaansche motortorpedo- booten drie gewapende vijandelijke be wakingsvaartuigen tot zinken; zij* namen de overlevenden gevangen. Aan de Zwarte zeekust van de Kau- kasus, alsmede in de zee van Azov, vie len gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers verscheidene havens aan met bi zonder succes, o.a- Now ores tisk en Anapa, alsmede vijandelijke schepen. Een mij- nenlegger en 10 kustvaartuigen werden tot zinken gebracht, 4 torpedojagers en 7 koopvardijschepen, alsmede een oplei dingsschip en een drijvend dok werden vernietigend getroffen. In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front sloegen Duitsche en Itali aansche troepen verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten met zware bloedige verliezen af. De aanvalsoperaties van de Duitsche en verbonden troepen hebben over een breedte van bijna 300 km het vijandelijke front doorbroken. De verbitterde tegen aanvallen van vijandelijke pantserbri gades werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Alleen een snelle dier voege uitgelegd, dat Engeland er prijs op stelt, de besluiten van de Egyp tische regeering voortdurend te contro- leeren, daar de Britsche bezettende macht er blijkbaar niet meer van overtuigd' is, dat de* maatregelen van de Egyptische regeering zonder meer in overeenstem ming zijn met de behoeften en doel stellingen der Engelsche heerschappij. Er is nog niets over bekend geworden hoe de Egyptische regeering op dezen Brit sehen eisch reageert. Aan de „Münehener Neueste Nachrich- ten" wordt uit Ankara gemeld-, dat de groote Winden te Cairo sedert Maandag het optimisme ten opzichte van de ge beurtenissen op het oorlogstooneel in NoordkAfrika hebben laten varen. Zij wij zen thans op het buitengewone gevaar •en' spreken van ontwikkelingen, die nog niet te overzien zijn. De ongerustheid van het Egyptische publiek neemt met den dag toe en de In Egypte werd bij de vergrooting van opwinding wordt nog vergroot door de de (doorbraak door die Ël-Alamein-stel- ling verscheidene zwaar versterkte steun punten stormenderhand genomen. Meer dan 2000 Britten1 werden gevangen ge nomen, 30 stukken geschut en talrijke pantserwagens werden buit gemaakt of vernietigd. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op militaire installaties van Alexandria. In het zeegebied ten N.O. van IJsland werd een koopvaardijschip van 1500 brt door gevechtsvliegtuigen tot zinken ge bracht. Bij een korten aanval overdag van 5 Britsche bommenwerpers op de stad Flensburg, verloor de vijand 2 vlieg tuigen. De burgerbevolking leed enkele verliezen. In den afgeloopen nacht wierp de Britsche luchtmacht met vrij zwakke strijdkrachten brand- en 'brisantbommen op de stad en buitenwijken van Bremen. De verliezen onder de burgerbevolking zijn gering. Vooral in de woonwijken ontstond brandschade. 14 der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. SEBASTOPOL IN DUITSCHE HANDEN Laatste bolwerk van de bolsjewisten in de Erim gevallen Sebastopol, een van de sterkste vestin gen ter wereld,is thans in Duitsche handen. Na dagenlange beschieting door. honderden van vuurmonden, na onafge broken Stuka-aanvallen, heeft de Duit sche infanterie het werk van de lucht macht en de artillerie voltooid en in verbitterde gevechten, meest van man tegen man, de stad stormenderhand ge nomen. Als stad is Sebastopol betrekkelijk van jongen dfatum. In 1784 werd zij gesticht op de plaats van (de voormalige Tartaar* sche 'nederzetting Achtiar. In 1826 ging het Tsarenrijk er toe over de stad te bevestigen en ze te maken tot voornaam ste oorlogshaven van de Russische Zwarte Zee-vloot. Na de opening van de spoor wegverbinding met Moskou in 1877 be gon de stad zich te herstellen, waarna zij zich successievelijk weder opwerkte tot de eerste en grootste oorlogshavenj van de Russen aan de Zwarte Zee. In November 1905 brak in Sevastopol de beruchte opstand onder de matrozen van de Russische marine uit, die in bloed werd gesmoord. Wie belang stelt in het eventueel ver loop van de huidige campagne op de Krim, mag niet verzuimen, het historische beleg van Sebastopol, ongeveer 90 jaar geleden, nog eens in zijn perspectief te zien, aldus lezen wij in het weekblad „De Waag". Deze belegering van de voor naamste oorlogshaven aan de Zwarte Zee, het centrum der Russische verdediging op de Krim, Sebastopol, werd door En- gelschen en Franschen gemeenschappe lijk uitgevoerd en duurde van 19 Sep tember 1854 tot 9 Septemberber 1855. Eerst toen konden de aanvallers een brandende, verwoeste en ontvolkte stacl binnentrekken, welker verdediging den Russen niet minder dam 102.670 dooden en gewonden had gekost. Het beleg van Sebastopol was ook het voornaamste wa penfeit van dien geheelen, erbarmelijke® Krim-oorlog. De in het weermachtsbericht genoem de haven van Balaklava en sterkte van Malakoir verlevendigen de herinnering aan de heldendaden van 90 jaar geleden, waarover de geheele wereld is blijven spreken, met name vam de destijds met ongekende verrtietelheid uitgevoerde® uitgevoerden stormloop der Fransche zouaven op het laatst overgebleven bol werk, den toren van Malakof. Den 8sten September 1855 had de be slissende bestorming vain Sebastopol door de Engelschen plaats: hoewel zij faalde, wisten de Franschen, onder Mac Mahon, tijdens de aflossing der troepen in de loopgraven zich in den Malakoff-toren te nestelen. En 'daarmede was bet lot vam Sebastopol bezegeld. Italiaansch weermachtsbericht De troepen van de as rukken in Egypte steeds verder voort In zijn 766e communiqué maakt het Italiaansche opperbevel bekend: In .de zóne ten Zuidoosten van El Alamein blijven de operaties van de strijdkrachten van de asmogendheden zich gunstig ontwikkelen. De zwaar versterkte stellingen van den vijand werden bezet. Er wefden meer dam 2000 gevangenen gemaakt, 30 kanonnen en talrijke pantser wagens buit gemaakt of vernietigd. Onze luchtmacht heeft ook gisteren krachtig deel genomen aan. den strijd te land en tijdens luchtgevechten 5 Britsche machi nes neergeschoten. De vliegvelden Mi- cabba en La Venezia werden krachtig gebombardeerd en met tal van bommen van allerlei kaliber rechtstreeksche tref fers geplaatst op de inrichtingen van deze vliegvelden. Tijdens luchtgevechten werden door Italiaansche en Duitsche ja gers, die de bommenwerpers vergezelden, 16 Engelsche machines neergehaald. Van de ondernomen operaties gedurende dien dag keerden 5 van onze toestellen niet op hun basis terug. Onze mas motorbor- pedobooten, die in de Zwarte Zee ope- reerën, hebben vijandelijke transportvaar tuigen aangevallen, die uit Sebastopol vluchtten. In de baai van Balaklawa heb ben zij een Sovjet bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. DÉ SITUATIE IN EGYPTE Ongerustheid iu het land neemt toe Te Berlijn zijn uit AnkaTa en Sofia berichten ontvangen, die waardevolle aanknoopimgspunten bieden voor de be oordeeling van den politieken toestand in Egypte. In Duitsche politieke' krin gen acht mem het bericht, dat een lid der Britsche ambassade te- Cairo als „verbindingsman" is toegevoegd aan den Egyptischen minister-president, bijzonder verhelderend. Deze maatregel wordt ge motiveerd door de noodzakelijkheid, om tusschen de' bevoegde Britsche autoritei ten in Egypte en de Egyptische regee- rimg een nauw contact te bewaren. Deze afvaardiging wordt te Berlijn in intusschen door speciale formaties vam het Britsche leger getroffen voorberei dingen om in de haven en stad vam Alexandrië groote ontploffingen te doem geschieden. Deze voorbereidingen wijzen er op, dat Groot-Brittaimië besloten schijnt, eventueel ook in Egypte de poli tiek der verschroeide aarde toe te pas sen, hetgeen catastrophale gevolgen voor den Egyptischen landbouw zon hebben, die 'aangewezen is op het. onberispelijk functionneeren van 't bevloeiïngssysteem. De voorbereidingen hebben 'dam ook stappen van Egyptische zijde' uitgelokt bij den Britsehen: ambassadeur te Cairo Deze antwoordde daarop, .dat 'de Brit sche militairen zich bij deze maatrege len ongetwijfeld lieten leiden door mi- litaire noodzaak. Overigens was hij zelf niet op de hoogte van de bijzonderheden der militaire plannen. Deze uitlating van den Britsehen ambassadeur- heeft in het Egyptische parlement aanleiding tot hef tige woordenwisseling gegeven. intusschen zijn van Britsche zijde de laatste voorbereidingen getroffen voor de overneming van de macht in Egypte, de uitschakeling van het parlement en van de regeering. Bepaalde Britsche per soonlijkheden zijn reeds op zekere pos ten benoemd. Naar als argument wordt opgegeven, kon dé chaos anders onover zienbaar worden. CHURCHILL OVER NOORD-AFRIKA Lagerhuis verwerpt motie van wantrouwen Het Lagerhuis beeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, de motie van wan trouwen tegen Churchill met 475" tegen 25 stemmen verworpen. In zijn voor het Lagerhuis gehouden rede heeft Churchill verklaard, dat hij bij zijn aankomst in de ViS., toen hiji op 21 Juni de kamer .van den president werd) binnengeleid een schok had ge kregen, toen hem het bericht van den val van Tobroek gebracht werd. Toen hij naar 'de VjS. was vertrokken, waren de Britsche hulpbronnen in Afrika veel grooter dan die van den vijand' en even- i ai'€ei^ dan hulp van een arts mag won- eens de in aantocht zijnde versterkingen den ingeroepen, indien de vroedvrouw, Churchill lichtte dit o.m. als volgt toe: dit noodg oordeelit, of indien geen Wij hadden 100.000 man in den strijd, de tegenstander 90.000, wij hadden een numerieke superioriteit aan tanks van wellicht 7 tegen 5 en een superioriteit! der artillerie van bijna 8 tegen 5. Onze artillerie had de nieuwste types ter be- jDe Führer heeft den Finschen maarschalk Mannerheim tfjdens diens tegenbezoek in zffn hoofdkwartier ontvangen. Rechts generaal-veldmaarschalk Keitel. Stapf-Hoffmann-Pax Holland-s sche Lagerhuis geen verwondering ge wekt Het is veeleer, naar men zich in de Wilhemstrasse hierover uitliet, ge heel in overeenstemming met de ver wachtingen over den afloop van dit par lementair theater, zooals het door Chur chill de laatste dagen in scène is gezet^, In toonaangevende Berlijnsche kringen noemde men haar een ad absurdum op drijven van den ernst van het Engelr sche parlementarisnie. De Rijkscommissaris te Ierseke Donderdagmiddag heeft Rijkseommissa- zris, Rijksminister Seyss-Inquart, een be zoek gebracht aan de oester- en mossel cultuur 'in Ierseke. De 'rijkscommissaris was vergezeld van den commissaris der provincie Zeeland, dr. Munzer, den waar nemend commissaris van Zeeland, mr. P. Dieleman en den burgemeester van Iersgke, den heer Gunning. De heeren hebben aan boord van het mosselvaar tuig Ierseke 28 de oesterpercéelen van de Iersekesche bank in de Oosterschelde bezichtigd en zijn tegen half acht weer. aan land gestapt. Kostelooze verloskundige hulp, De Centrale Persdienst van het NAF meldt: Zooals békend wordt aan verplicht- verzekerden ingevolge het Ziekenfondsen- besluit bij bevalling kostelooze verlos kundige hulp door een vroedvrouw ver leend. Om misverstand te voorkomen, wordt nog eens uitdrukkelijk medegedeeld, dat of indien vroedvrouw beschikbaar is. Joden mogen woningen van niet-joden niet betreden Naar aanleiding van verschillende vra- gen wordt er van beoegde Duitsche Zijde schikking. Tijdens den slag hadden de ter voorkoming van misverstand, uitdruk- Britsche legers in Noord-Afrika^ zich kun- kelijk op gewezen, dat paragraaf 2 van nen verheugen over de superioriteit in de tweede beschikking voor joden van de lucht Daarom was hij gerechtvaars den commissaris-generaal voor de open- digd goed vertrouwen te hebben in den bare veiligheid zoo moet worden opgeb uitslag van een door de Britten onder- vat) dat het aan joden volstrekt ver nomen offensief, dat begin Juni zou zijn I (boden is woningen van niet-jóden te be- ondernomen, wanneer de vijand niet het i treden. eerst had toegeslagen. Het smartelijkst bij den strijd in Nf Afrika, zoo verklaarde Churchill later, is voor hem het feit, dat de Britten in de openingsstadia verslagen werden on der omstandigheden, die heel wel een succes deden verwachten. Hij beschouwt echter den strijd in geen enkel opzicht als fbfeslist. Ten aanzien van Zijn reis naar Ame rika verklaarde Churchill, dat de besprer kingen bijna uitsluitend gegaan waren over1 dp bewegingen van troepen, sche pen, geschut en vliegtuigen en over de maatregelen, die genomen moesten wor den om de verliezen op zee tegen te gaan en de in den grond geboorde tonr nage te vervangen. In politieke leringen te Berlijn heeft het resultaat van de stemming over de motie van wantrouwen in het Engel- Uitgezonderd Zijn de in de betreffende beschikking nader aangeduide bijzondere gevallen. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 4 Juli niet meer geldig: 33 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen. 41, 42, R 3 Tabak. 09 Cigaretten. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 22.04. Morgen (Zondag) zon op 5.24; zon onder 22.04. Maandag zon op 5.25 Tnasehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. O Maan op 1.21, onder 13 59 Maan onder, 1.45; op 15.06 Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli Nederlandsche Kultuurkamer Het Verordeningenblad der Nederlandr sche Kultuurkamer bevat een verorde ning van den president,. waarbij aan uit gevers van nieuwsbladen en tijdschriften de verplichting wordt opgelegd, een op- la geboek aan te leggen en regelmatig bij te houden. Deze boeken zullen perio diek ter controle moeten worden inge zonden. Aangezien tot nu toe de oplagecijfers geheim waren, tastten adverteerders veel al m het duister ten aanzien van de werkingssfeer hunner reclame. De voor spiegelingen, welke advertentie-acquisi teurs dep adverteerders deden, waren niet zelden ver bezijden de waarheid. Aan dezen misstand heeft de Nederland- schc Kultuurkamer thans een einde ge maakt. Handgranaat mee naar school genomen Een 13-jarig zoontje van de familie Kieft uit Zuid Bar ge r, had een hand granaat gevonden, welke de jongen mee naar school nam. Door onvoorzichtig heid liet hij het gevaarlijke voorwerp in de Hoofdstraat te Emmen vallen, waar op een hevige ontploffing volgde. Een vriendje van den jongen werd door een wegspringende scherf pan een been ge wond. doch kon, na in bet diaconessen- huis te zijn verbonden, te voet naar zijn woning gaan. Voorts werden vier winkelruiten vernield. Het ongeval Js nog bijzonder goed afgeloopen. Volgens een bericht uit Mexico is me vrouw Lupescu, 'de vriendin van ex- koning Carol van Roemenië, aan een longontsteking overleden. (Deutsche Zeitung) Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 5 Juli: Dr. van Hoorn en Dr, Verspyck, j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1